Theatershow Martine Bijl in Concertzaal Zierikzee Terwijl de schepen wachtten Vishal Van Beveren verbouwd voor verkoop 5 MIDDEN MIDDENSTAND Onderzoek: poederkoolvliegas geschikt voor wegfundering Journalisten wensen geen wettelijk recht op weerwoord De Vries: Uitsluiten kernenergie onverantwoord Limburgs klachtenbureau tegen fascisme en racisme geopend Nieuw bankbiljet van 250 gulden op komst „Als Zeeuwen afspraken maken dan komen ze die ook na" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 november 1984 Nr. 23622 Overweldigende belangstelling ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Uit-op-Schou- wen-Duiveland vindt op zaterdag 10 november in de Con certzaal te Zierikzee een voorstelling plaats van de one womanshow van Martine Bijl. Zij gaat met deze theater voorstelling het tweede seizoen in. Martine Bijl treedt zaterdagavond 10 november op in de Zierikzeese Con certzaal. Voor deze voorstelling in de Zierik zeese Concertzaal bleek een overwel digende belangstelling te bestaan, zodat alle beschikbare plaatsen reeds bij voorintekening zijn verkocht. Martine Bijl vormt in deze show het middelpunt met liedjes, conféren ces en typeringen, die ontsproten aan haar fantasie en aan die van anderen. Zij wordt begeleid door Henk van der Molen (gitaar), Lex Jasper (piano), Edwin Corzilius (bas) en Hans Beths (slagwerk). Ontdekt Martine Bijl werd op 19 maart 1948 in Amsterdam geboren. Then zij zestien jaar was, ontdekte radioman Ben Levi haar op een feest van het Spinoza-Lyceum, waar ze wat liedjes van Anne Sylvestre zong. Evan Dur- lacher gaf haar de kans een plaatje te maken: vier liedjes van Anne Syl vestre in vertalingen van Ernst van Altena. In 1967 maakte Martine deel uit van de Knokke-songfestivalploeg. In datzelfde jaar verscheen bij de pla tenmaatschappij van Willem Duys de eerste LP, „Martine" gearran geerd en voor een deel van repertoire voorzien door Henk van der Molen, met wie de samenwerking vanaf dat moment is blijven bestaan. Deze eerste LP kreeg een Edison toegekend, evenaals de twee jaar la ter verschenen LP „Liedjes uit de tijd van Ot en Sien". Samen met Henk van der Molen als komponist/tekst- schrijver en Tony Nolte als arrangeur kreeg Martine Bijl de Louis Da- vidsprijs voor het liedje „Het lelijke jonge eendje", naar een sprookje van Hans Christiaan Andersen. Boekjes Martine Bijl schreef en illustreerde twee kinderboekjes „Elfje, Twaalfje" en „Elfje Twaalfje en het lentepen- seel". Later verscheen een aantal boe ken in samenwerking met de illustra toren Anton Pieck en Eppo Doeve.. Voor de televisie maakte Martine Bijl een aantal shows, waarvoor zij in 1980 de Televizier-Ring kreeg toe gekend. Verder kent vrijwel iedereen haar natuurlijk al sinds jaar en dag als pa nellid van het spelletje „Wie van de Drie". In Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In het boekje „Brouwers haven zoals het was" is de blazer (zeilschip) van gar- nalenvisser Leendert van Beveren te zien waarop de ze Brouwenaar in het begin van deze eeuw de volgende tekst liet aanbrengen: „Ik heb de schuit la ten vermaken, de een zal het prijzen, de ander zal het laken. Maar wie het prijst en wie het laakt, de schuit is naar mijn zin vermaakt". De geschiedenis herhaalt zich, want vandaag wordt in de Poort- dijkstraat te Brouwershaven de „vermaakte" vishal van zijn kleinzoon de 51-jarige Leen van Beveren geopend. «PPliflFP'fè. Leen en Lydia van Beveren in hun viswinkel Leen is oen telg uit een oud Brouws vissersgeslacht. Zijn vader Johan nes van Beveren had een groothandel in garnalen en enkele andere vis soorten. In 1968 stapte Leen over op de direkte verkoop van vis, waarbij hij wordt geholpen door zijn vrouw Lydia van Beveren-Maes. De ver koop geschiedt voornamelijk via wagens, die wekelijks hun vaste standplaats op zeven Schouwse dorpen innemen. Daarnaast is de vis kraam op de Brouwse Markt een vast verkooppunt. „Die is in de winter echter alleen op zaterdag open" vertelt Leen. „Daarom hebben we onze vishal omgebouwd tot een verkooppunt waar de mensen zes dagen per week terecht kunnen". Twintig soorten In een moderne, gekoelde toonbank liggen de (bijna twintig) verschil lende soorten vis die het echtpaar verkoopt aantrekkelijk uitgestald. Maar ook gedroogde en gerookte vis. garnalen, haring en mosselen ont breken niet. „Wc hebben hier nu ook een visbakoven" vertelt Lydia. INDE „Daarin worden de lekkerbekjes en schol gebakken terwijl de klanten wachten". Ook witte wijnen die bij de verschillende vissoorten passen, sauzen en viskruiden zijn te koop in de vishal, goed passend in een typi sche havenplaats als Brouwershaven. UTRECHT - Poederkoolvliegas is geschikt om - met cement gebonden - als funderingslaag voor wegen te die nen. De gevolgen voor het milieu van de toepassing van poederkoolvliegas in funderingslagen zijn vergelijk baar met die van de gangbare zandce ment-funderingen, zo blijkt uit een onderzoek van de Kcma in opdracht van het Bureau Energie Onderzoek Projekten van het ECN in Petten. Vliegas is de fijnverdeelde as die wordt verwijderd uit de rookgassen van grote kolengestookte installaties zoals elektriciteitscentrales. De Ke- ma in Arnhem heeft twee jaar lang de gevolgen van poederkoolvliegas voor het milieu bestudeerd op vier proef- vlakken van elk vijfhonderd meter lengte bij de provinciale weg tussen Dinteloord en Stampersgat in Noord- Brabant. Deze proefvakken zijn in 1981 in opdracht van de provincie Noord-Brabant aangelegd. Uit labo ratoriumonderzoek dat de Kema daarnaast heeft uitgevoerd is geble ken dat de vliegas-funderingen milieuhygiënisch gezien vergelijk baar zijn met zandcement-funde ringen. Onderzoek van een wegenbouwbe drijf en Rijkswaterstaat heeft boven dien uitgewezen dat met cement ge bonden vliegas als volwaardige wegfundering kan dienen en dat deze toepassing ekonomisch aantrekke lijk kan zijn. DEN HAAG - De Nederlandse Ver eniging van journalisten (NVJ) ver werpt het idee van minister Brink man van WVC een wettelijk recht van weerwoord in te voeren. Waar rektifikatie via de rechter is te krij gen, leidt genoemd recht op onaan vaardbare inperking van de redak- tionalc vrijheid om de inhoud van elke uitgave en elk programma te be palen. Zo'n regeling zou strijdig zijn met het redaktiestatuut, aldus de NVJ, die haar opvatting aan de be windsman heeft meegedeeld. Minister 'Brinkman lanceerde zijn idee in de medianota. Bij de behande ling ervan in de Tweede Kamer heeft do volksvertegenwoordiging zich niet zonder meer akkoord verklaard met het summier aangeduide plan. De Kamer drong aan op verduidelijking, waarop onder meer is toegezegd ad viezen bij betrokkenen in te winnen. Intussen worden onderdelen van de nota nader uitgewerkt. De NVJ heeft haar opvatting over invoering van een wettelijk recht op weerwoord al eerder te berde ge bracht in de stichting Raad voor de Journalistiek. Deze raad heeft het plan van Brinkman inmiddels ook afgewezen. SCHIPHOL - De KLM heeft grote belangstelling voor de Fokker-100, als opvolger van de DC-9. Dit blijkt uit uitlatingen van Daan Krook, lid van de raad van bestuur van Fokker, belast met marketing en verkoop, in het maandag verschenen nummer van het Fokker-periodiek Focus. ROTTERDAM - Het is nog niet ze ker of de minima in Rotterdam een verlichting van de lasten zullen krij gen middels een kwijtschelding van een deel van de rekening van het GEB. De linkse partijen in de Rotter damse gemeenteraad gaan zich intens beraden of het aanvaardbaar is dat het grootste deel van de dekking hier van wordt gevonden in verhoging van de onroerend goed-belasting. DEN HAAG - Binnen acht jaar moeten de gemeenten kunnen be schikken over een nieuw systeem voor de bevolkingsboekhouding. Het nieuwe systeem, de gemeentelijke be volkingsadministratie (GBA), ver vangt het huidige dat niet meer doel matig is. Dit heeft staatssekretaris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken maandag aan de Tweede ka mer geschreven. EMMELOORD - Fraktievoorzitter De Vries van het CDA vindt het on verantwoord om kernenergie als mo gelijke energievoorziening uit te sluiten. Hij zei dit maandagavond op een bijeenkomst van het CDA in Em- meloord. Het CDA zal volgens De Vries het rapport van de Brede Maatschappe lijke Diskussie (BMD) niet naast zich neerleggen maar meenemen in de to tale overwegingen met andere rap porten, waaronder het rapport van de Gezondheidsraad. Tijdens de bijeenkomst in Emme- loord bood een plaatselijke aktie- groep tegen kernenergie de fraktie voorzitter van het CDA een vuilnisemmer aan met daarin het BMD-rapport. HEERLEN - Uit bezorgdheid over regelmatige uitingen van fascisme en - racisme (brandbom in woning van Marokkaans gezin, diskriminatie van buitenlanders in openbare gele genheden en het betrekkelijk hoge aantal stemmen voor de Centrum partij heeft de werkgroep tegen fas cisme en racisme in Heerlen'maan dag een klachtenbureau geopend. Het is het eerste in Limburg en het is gevestigd in het haanlozen centrum in Heerlen. In heel de oostelijke mijnstreek worden op grote schaal folders ver spreid met de oproep aan de bevol king konkrete gevallen van diskrimi natie als onheuse behandeling in winkels, café's, op straat of in bedrij ven dan wel door overheidsinstanties (openbare vervoersbedrijven, sociale diensten en politie) meteen te melden. De binnenkomende klachten wor den gerubriceerd en vervolgens beke ken hoe de situatie verbeterd kan worden. Het klachtenbureau, be mand door vrijwilligers, kan be schikken over de hulp van een Heer lens advokaat en werkt samen met de wetsw.inkel. Het bureau wil ook fa scistische en racistische leuzen, aan gebracht op huizen en gebouwen, gaan verwijderen. Als de diensten voor gemeentewerken dit niet doen gaan de leden van de werkgroep het karwei zelf opknappen. Door de geringe financiële moge lijkheden is het klachtenbureau voor lopig alleen dinsdag- en donderdag middag geopend. Woensdag- 7 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur De poppendokter 14.30 uur Candy, Candy 14.50 uur Tom en Jerry 15.05 uur De Muppetshow 15.30 uur Tijd voor Marijke 16.15 uur Jakob en Adèle. Ze treden samen de wereld van de reklame binnen, 16.30 uur Calimero 16.50 uur Bassie en Adriaan. Per yliegtuig gaan Bassie en Adriaan op speurtocht naar de verdwenen Joris. 17.05 uur Voetballes met Wiel Coerver 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Formule 1 19.00 uur Knight rider. Kit blijkt niet alleen zijn waarde te bewijzen te land maar ook te water, waarin een duiker in moeilijkheden komt te verkeren. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur De bananaspitshow 21.25 uur Derrick. Horst Tappert ali as Derrick dient weer volop van zijn speurderstalenten gebruik te maken ter oplossing van een wurgmoord, waarbij na de moord het slachtoffer uit een auto gegooid werd. 22.25 uur Aktua TV 23.15 uur De Benny Hill show 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 07.00 uur Ontbijttelevisie. Recht streekse reportage vanuit Amerika over de presidentsverkiezing. Tussen zeven en negen uur wordt de uitslag bekend gemaakt. Politieke kommen- taren vanuit de Europese steden wor den tevens opgepikt. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke Partijen, Zendtijd voor VVD. 19.20 uur Van gewest tot gewest 19.40 uur Nederland C. Kunst- en cul tuurprogramma. 20.28 uur Voetbal. Rechtstreekse uit zending van de returnwedstrijd tus sen Manchester United en PSV om de UE FA-cup. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C. Voortzetting van de uitzending van eerder op de avond. Donderdag 8 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke 17.20 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Agenda. Aktuele informa tie over gebeurtenissen op gebied van video, films, musea enz. 19.00 uur Countdown 20.00 uur Journaal 20.28 uur Master of the game. Kate bewerkt dat de verhouding tussen zoon Tony en zijn vriendin beëindigd wordt. Ze heeft namelijk een betere kandidate voor hem op het oog 21.15 uur Ontwikkelingssamenwer king. Aandacht voor de problemen van watervoorziening in Egypte, voor drinkwater en bevloeiïng van land bouwgronden via de Nijl, waarin ver betering kwam door de aanleg in de zestiger jaren van de Aswan High Dam. 21.45 uur Today's FBI. Ben Slater en zijn mannen raken frauduleuze han delingen op het spoor, die leiden naar een ziekenhuis. 22.30 uur RUR 23.15 uur Kenny Everett show 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De Prinses. Hongaarse jeugdfilm in vier afleveringen. Een zestienjarig meisje Jutka „de prin ses" genoemd, gaat haar brood in de sport verdienen. Komend van het platteland betekent dat voor haar een hele overgang. 19.40 uur Kenmerk 20.00 uur Grand Gala klassiek 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Ander Nieuws 23.25 uur Studio sport 23.30 uur Studio sport 23.55 uur Journaal DEVENTER - De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) heeft bij grootscheepse opgra vingen in Golmschate (gem. Deven ter) een Germaanse nederzetting en een bijbehorend grafveld ontdekt. HILVERSUM - Er komt een nieuw bankbiljet van 250 gulden. Het zal misschien al volgend jaar, anders in 1986 in omloop worden gebracht. Dat heeft dr. W. F. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank zondag avond voor de VPRO-televisie mee gedeeld. Het laatste nieuwe bankbiljet dat werd ingevoerd is het briefje van vijf tig gulden. Bij de introduktie daar van werd al bekend gemaakt dat ër een volgend nieuw bankbiljet in het „gat" dat gaapt tussen de biljetten van honderd en duizend gulden zou komen. De invoering van nieuwe bankbil jetten is een zaak van de Nederland sche Bank. De volksvertegenwoordi ging beslist over het slaan van nieuwe munten, of intrekking van munten, op voorstel van het ministe rie van financiën. Zo werd in maart 1983 de cent uit de omloop gehaald nadat het parlement in 1982 had be sloten de cent als betaalmiddel af te schaffen. (Vervolg van pagina 1) door de plaatselijke voorzitter W. van Gilst geopend met gebed. In z'n openingswoord noemde hij de belangstelling vooreen bestuurs- funktie^alarmerend: „Tiet kader in Bru en omgeving wordt zo langza merhand een paviljoen van ouden van dagen". Hij daagde de jongeren uit tot meer aktiviteit. Ook sprak hij over de verandering die in de 75 jaar, dat de CNV nu be staat, zijn voorbijgegaan: „Met al on ze technologie en geleerdheid hebben we nog lang niet overal een oplossing voor. Wat hebben wij als West- Europeanen voor op mensen uit de derde wereld met z'n armoede, hon ger en kindersterfte? Onze Christen- naam geeft ons hierin een taak. Ho ren daar stakingen bij? Zijn we niet té bezorgd over het materiële?" De heer Van Leerdam vertoonde voor het gezelschap een schitterende diaserie over Israël. Van Leerdam, uit Serooskerke (Wal.), heeft dat land als reisleider van NCRV-reizen be zocht en bleek een prima verteller èn een Bijbelkenner. 15 Dichtbij het venster zat een zware, blonde vrouw met de handen gevou wen in haar schoot. Haar lippen be wogen in een stil gebed om behoud van al wat het hare was. Drie kinde ren stonden rond haar grote zetel. Dat was blijkbaar de vrouw des huizes, de echtgenote van de slanke, wat ou dere man die hen had binnengelaten en die nu tegenover haar zat. Diens hele houding getuigde van waak zaamheid en aandacht. Twee knappe meisjes van haar eigen leeftijd zaten naast hem, en dan waren er nog mei den en knechten, kenbaar aan hun kledij. En buiten de lichtkring zag nog meer volk, waartussen nu de rui ter schoof. In de haard brandde een flink houtvuur. De vlammen dansten rond de grote ketel die erboven hing, en het schijnsel ervan wierp grillige lichtplekken op de bonte tegelvloer en de donkere wanden. Welmoet betastte haar muts en kraag. Die prachtige kant hing slap om haar hoofd en hals als een paar natte lorren. En haar mooie kleed was zwaar van het water dat uit de rokzoom droop. De hagel hield nu op, de wind luw de en langzamerhand werd het vreemd stil nu enkel het onweer gromde, een dreunen dat van al maar grotere afstand kwam. Men kon el kaar weer verstaan, en nu de angst week met het afdrijven van de bui, begonnen de gesprekken, en allen wilden weten wie de vreemdelinge was. De ruiter vertelde nu over hun ontmoeting en ook wie ze was. „Welmoet IJsbrands van Venhui zen." „Dan zijn wij nog familie," zei de door J. VISSER-ROOSENDAAL huisvrouw. „Jouw vader is nog een verre neef van mij." „En wij dus ook," lachte de oudste van de knappe meisjes, en beide scho ven hun stoelen naast de hare. „Je bent hier bij Krelis Ham," ver telde hun vader. „En je bent hier wel kom. Maar hoe kwam jij alleen op de weg in de avond en zo ver van huis?" Welmoet vertelde wat haar overko men was. Ham schudde afkeurend het hoofd. „Die jonkheid toch. Wat waren wij in onze tijd toch anders. Gelukkig dat Johan nog zo laat hierheen kwam. Maar wat zullen je ouders ongerust zijn. We mogen ze wel schielijk doen weten dat je een veilig onderdak hebt." „Zend Hannes er maar aanstonds heen," bedisselde zijn vrouw. „Laat vooral zeggen dat Welmoet hier blijft slapen en morgen tegen de middag weer naar huis komt." Ze stond bedrijvig op en snoot de pitten van de kaarsen. Uit de scheme ring kwamen nu mensen naar voren en namen afscheid met een korte nachtgroet. Een paar oudjes, een jong meisje en een echtpaar van middelba re leeftijd. De luitenant deed hen uit geleide. „Ziezo," zei moeder Ham. „Doe jij nu eerst dat natte bovenkleed uit. meisje, dan kan Aal dat bij het vuur hangen, gelijk met de mantel van Jo han. Schep jij de pap alvast op, Neel? Maartje haalt spek en brood en Lijs helpt de kleintjes in bed." In een oogwenk was alles op de been, en meiden en dochters deden wat de huisvrouw hun zei. Ook Wel moet. Ze ontdeed zich van het zware. natte fluweel en reikte het de meid, die het zorgvuldig bij de haard uit spreidde naast de mantel van de lui tenant. Dank zij die mantel waren haar onderkleren droog gebleven, zo dat ze even later in haar zwartzijden tussenrok en donker gebloemd lijfje rustig en behaaglijk zat te eten. Brood met spek en pap van zoete wei. Buiten was het droog en stil, alleen flikkerde het aan alle kanten in de verte. De vochtige warmte van over dag had plaatsgemaakt voor een fris se koelte. Maar in de huizen hing nog de zwoele, broeiende warmte van voor het onweer, en die maakte het in slapen in de benauwde bedsteden niet gemakkelijk. Vooral niet voor Welmoet, die alleen slapen gewend was en nu, in deze hitte, na een emo tievolle dag, naast Maartje lag. Daar om praaten de meisjes nog lange tijd, elk over haar eigen leven. Welmoet vertelde van thuis en van broer Pieter, die op de Oostzee voer als koopvaarder, en dat bracht Maart je aan het vertellen over haar bruide gom, die voor het laatst op de Groen landvaart was. Als het weer mei was en hij behouden thuis mocht komen, gingen ze trouwen en bleef hij voor goed in het dorp. Ze sprak over haar toekomstige huis, haar bruidskleed, haar uitzet. En al pratende sliep ze in. Maar Welmoet bleef nog heel lang wakker en zag de gebeurtenissen van deze dag steeds weer aan zich voorbij gaan. Ze hoorde zelfs Hannes, de oudste knecht nog thuiskomen en naar bed gaan. En telkens kwelde haar die ene vraag: Hoe konden de anderen weggaan zonder mij? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5