streeknieuws Kommissie RO ingelicht over ontwikkeling verblijfsrekreatie Gymnastiekuitvoering was perfekt georganiseerde show Gevarieerde ouderavond Zekato te Nieuwerkerk Plattelandsvrouwen in aktie voor waterputten Plattelands vrouwen bezochten Helmond Thema-avond Wo o n wag e n we r k Toelichting RBOI in Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Ir. C. Lever van het adviesbu reau RBOI (Stichting Ruimtelijk Beleid, Ontwikkeling en Inrichting) heeft maandagavond aan de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen de voortgang van het Verblijfsrekreatief Ontwikke lingsprogramma (VOP) toegelicht. Ook aanwezig was mevrouw A.L.M. Vos-den Brinker, juridisch medewerker van het RBOI. Bij de vraag naar verblijfsrekrea- tieve voorzieningen moet rekening worden gehouden met de volgende uitgangspunten: aan bestaande be drijven zoveel mogelijk perspektief bieden voor voortbestaan en levens vatbare bedrijfsvoering; zoveel mo gelijk en tijdig afstemmen van de vraag naar en het aanbod van ver- blijfsrekreatieve voorzieningen; af stemmen van verbetering van be staande bedrijven en inrichting van nieuwe terreinen op aktuele inzich ten en eisen, alsmede de door de Kampeerraad opgestelde richtlijnen; voorkomen c.q. zoveel mogelijk oplossen van knelpunten met waar den van natuur en landschap. Het bereiken van de doelstellingen vergt een nauwe samenwerking tus sen gemeentebestuur en rekreatie- ondernemers. Slechts op die wijze zal een moeilijk en ingewikkeld ver- blij fsrekreatief ontwikkelingspro ces, dat zich over meer jaren zal uit strekken, tot een goed resultaat kunnen worden gebracht, meent het RBOI. Vraag-aanbodanalyse In de struktuurschets is gewezen op de noodzaak om ten behoeve van het VOP te komen tot een vraag- aanbodanalyse voor heel Wester schouwen. Deze analyse is inmiddels uitgevoerd in het kader van een experiment-studie kampeerplaatsen- plan. Er is een inventarisatie ge maakt van alle kampeer- en zomerhuizen-terreinen in Wester schouwen, met een aantal projektont- wikkelaars, die plannen hebben inge diend voor nieuwvestiging en rekreatieprojekten voor zomerwo ningen heeft reeds overleg plaatsge vonden en door de Kampeerraad is ten behoeve van het kwalitatief ver beteren van kampeerterreinen een zeer bruikbare en in een aantal geval len ook al toegepaste methode ont wikkeld: de kwaliteit-prijsmethode. Er zal een overleg- en samenwer- kingsstruktuur worden opgezet met een min of meer permanent karakter. Volgens het RBOI is het zinvol on derscheid te maken in een overleg platform op ontwikkelingsniveau (dat richt zich op de algemene hoofd lijnen van de ontwikkeling op ge meentelijke niveau en kent een vaste samenstelling) en een overlegplat form op projektniveau (dat richt zich op de ontwikkeling in deelgebieden c.q. afzonderlijke projekten en kan derhalve van wisselende samenstel ling zijn.). De deelgebieden zijn: Ramp- weg/Helleweg, Laone e.o., Hoogen- boomlaan-noord, Hoogenboomlaan- zuid, Lagezoom 1, Lagezoom 2, Lage- zoom 3, J. J. Boei j es weg e.o., Kloosterweg e.o., Hogeweg 1, Hoge- weg 2 en Hogeweg 3. Dammenweg De commissie ruimtelijke ordening wilde weten wat de ontwikkeling voor de gemeente Westerschou wen is als straks de Dammenweg komt. Daar moet volgens de kommis sie de eerste prioriteit bij worden ge legd. Dr. H. J. van Zuijlen (VVD) en L. Tieleman (CDA) waarschuwden Lever voor een forse toename van de rekreatie, met name de dagrekreatie. ,,Ik denk dat we de gevolgen van de Dammenweg onderschatten", sprak Van Zuijlen. Het RBOI heeft voor de komende tien jaar wel een prognose gemaakt, NIEUWERKERK - Een dezer dagen organiseerde de Nieuwerkerkse ZEKATO-groep een ouderavond in gebouw Rehoboth. Aan de ouders, broer tjes en zusjes van de leden van de groep werd een gevarieerd programma gebo den met het doel te laten zien wat er bij Scouting allemaal te<dQ^U'ds. .Verder werd er afscheid genomen van de groepsvoorzitster, mevr. E. von Eugen. Tijdens de onderavond van Zekato-groep te Nieuwerkerk werd af scheid .ge nomen van de groepvoorzitster mevrouw E. von Eugen (rechts). Hot programma begon met twee diaseries welke in beeld en geluid uiteenzetten wat het spelen met Ka bouters (meisjes 7-11 jaar) en pad- vindsters (meisjes 11-15 jaar) alle maal inhoudt. Hoogtepunt van de avond bleek de Regenboogmusicalgespeeld en ge zongen door 2 padvindsters en een tiental kabouters. In bijna een uur tijd beleefde men de spannende avon turen van Violet en Indigo. Deze twee kleuren waren van de regenboog gesprongen en die was toen in dui zend kleine stukjes naar beneden ge komen. Met hulp van de kabouters gingen Violet en Indigo aan de slag om de schade te herstellen. Dat alles toch nog goed afliep spreekt vanzelf. Na de (koffie)pauze lieten de pad vindsters de bezoekers beloven hoe Scouting er op de T.V. zou uitzien. In een ..Wie van do drie" gingen ze op zoek naar de echte „Pia Pad maar tegelijkertijd zei Lever dat de behoefte raming kan fluctuceren en dat het nauwelijks is te overzien wat er over tien jaar gebeurt. Hij sprak van een goede samenwerking met de ondernemers. Lever: „We zitten nu in de analyse-fase. We trachten nog dit jaar het ontwerp-programma rond te krijgen en we hopen dat de eerste projekten volgend jaar van start gaan". Bezwaarschriften Ook op de agenda stond de behan deling van de bezwaarschriften inge komen tegen de ontwerp bestem mingsplannen Details Buitengebied Oost en West. Tegen plan Oost waren zes bezwaren binnengekomen. De kommissie adviseerde na toelichting van S. Meerhof aan alle bezwaren te gemoet te komen. Het gebied Oost betreft een agrarisch gebied en de daarin gelegen burgerwoningen. Het ontwerp-bestemmingsplan is aange past aan het huidige gebruik. Bij het Buitengebied West waren acht be zwaarschriften ingestuurd. Enkele inzenders wilden zowel de mogelijk heid tot gebruik als tweede woning als de mogelijkheid tot permanent gebruik in stand houden. De ontwerp-bestemming is aangepast aan het huidige gebruik. Voorzitter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer wees erop dat de mogelijkheid tot wijzi- gingsbevoegheid bestaat. vindster". Daarna moesten in een speciale aflevering van Babbelonië verschil lende voorwerpen uit de scoutingwcrcld worden geraden. Afscheid Bestuurslid mevrouw Talon nam afscheid van voorzitster mevr. E. von Eugen die do ZEKATO-gclcderen maar liefst 20 jaar had versterkt. Ze kreeg kado's aangeboden namens het bestuur en ook van de kinderen zelf. In haar dankwoord drukte me vrouw Von Eugen de toehoorders op het hart dat de groep dringend ver sterking nodig heeft, zowel hij dc lei ding als in het bestuur. Zonder die versterking komt het voortbestaan van dc groep in gevaar. Zij hoopte dan ook dat er vanuit de ouders en/of hun kennissen spoedig hulp zal wor den aangeboden. ZIERIKZEE A.N.B.O. -jubileumviering In aanvulling op het verslag van de A.N.B.O. jubileumviering zaterdag middag in de Concertzaal wordt nog medegedeeld, dat tijdens de mani festatie van de Koninklijke Harmo nie „Kunst en Eer" een fraai zang optreden werd verzorgd door me vrouw Klaassen-Van IJsseldijk, sinds enige tijd ook lid van de A.N.B.O. Zierikzee. Zij bracht een aantal bekende liederen ten gehore, waarvan de zaal met enthousiasme de refreins meezong. Wees en zegen ..LI •De -rHerv.Vrouwengroep Wees een- Zegen komt di-nfidaig :8: november bij een in het Herv.Verenigingsgebouw te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Najaarsvergadering CFO Schouwen West Donderdag 8 november wordt in een van de zalen van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Dapper- weg te Haamstede de najaarsverga dering gehouden van de ambtenaren bond CFO Schouwen West. In tegenstelling tot eerdere berich ten zal niet de heer Van de Voorde spreken. In zijn plaats komt me vrouw T. Boone-Riemens. Zij zal spreken over vakbondsaktiviteiten en beleid met betrekking tot ambte naren die werken bij de gemeente Westerschouwen. Het aksent van deze vergadering ligt dus ditmaal op het gemeentelijk vlak. Uiteraard zal ook gesproken worden over de laatste ontwikkelin gen van het overleg met Rietkerk. DREISCHOR Bejaardensoos nodigt heel Dreischor uit De bejaardensoos van Dreischor gaat op zaterdag 10 november een ge zellige middag houden voor alle in woners van hun dorp. De entree is vrij en er wordt ook nog een kopje koffie met koek aangeboden. De bij eenkomst begint om twee uur in het Dorpshuis. Er is een afwisselend programma samengesteld. Zo is er een optreden van de plaatselijke volksdansgroep van bejaarden en voert de toneel groep De Komedianten uit Bruinisse een spel in drie bedrijven op. Het ge heel wordt muzikaal opgeluisterd door de heer Van Kruik op zijn elek tronisch orgel. NIEUWERKERK Oud-papieraktie! voor ,,de Kêête" Jeugdsoos „de Keête" uit Nieuwer kerk houdt zaterdag 10 november een oud-papieraktie in Nieuwerkerk en Ouwerkerk die om tien uur begint. Dit ten bate van de jeugdsoos, die in financiële moeilijkheden is. Wanneer er volop medewerking wordt ver leend en het een geslaagde aktie wordt, is de planning van het bestuur van de jeugdsoos elke tweede zater dag van de maand en oud-papieraktie te houden, in de hoop zo het hoofd bo ven water te houden. BRUINISSE Schadevaring Vorige week kwam de mosselkottor „Bru 25" van de fa. De Waal in aanva ring met de kademuur in de haven van Yerseke. Na de bemonstering van de aangevoerde partij mosselen moest de kotter verhalen en raakte bij het manoeuvreren frontaal de ka demuur. De vooisteven van het schip werd ingedeukt. Bij de scheepswerf van Duivendijk werd de schade hersteld. BROUWERSHAVEN - Bijna veer tig plattelandsvrouwen van de afde ling Brouwershaven maakten vorige week een bustocht inet als einddoel het Brabantse Helmond. Hier werd het Creatief Centrum bezocht en een champignonkwekerij. Omdat men voor dag en dauw was vertrokken, werd de bestemming al tegen tienen bereikt. Na de koffie volgde een rondleiding door het in Helmond gelegen Creatief Centrum waar de dames konden zien hoe ga rens ontstaan, worden getwijnd en op zogenaamde conen gewikkeld. De ga rens met meerdere kleuren, die mo menteel erg „in" zijn, bleken meer aandacht te vragen bij de fabrikage. De plattelandsvrouwen maakten ook gebruik van de gelegenheid om, in de inmense hal, zelf garens te kopen. Champignons 's Middags bezocht men een cham pignonkwekerij waarbij (evenals 's morgens) een reisleidster voor de no dige informatie zorgde. Champig nons blijken, met behulp van paarde- mest, tarwekiemen, een hoge vochtigheidsgraad en warmte heel hard te groeien (Honderd procent per dag). Ook hier konden de zojuist be zichtigde produkten worden gekocht; kant en klare champignons of bak ken waaruit men mettertijd drie kilo van deze vruchten kan oogsten. De reizigsters waren van mening dat zij terug konden zien op een leerzame en bijzonder gezellige dag. Een waterput op één middag ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen van de Plattelandsvrouwen bracht op één middag vierhonder gulden bijeen, genoeg voor een waterput voor de ak tie ten bate van Waterputten voor Sri Lanka en Bangladesh. Dit streefbedrag kon worden gehaald dankzij de grote belangstelling van de dames. Allereerst droeg mevrouw W. v.d. Bruinhorst een gedicht voor over Zie rikzee en werd de film „Water: vrien en vijand" vertoond. Vervolgens ver telde mevrouw Mandemaker, provin ciaal bestuurslid, het een en ander over het waterprojekt. In de arme ontwikkelingslanden is per gezin slechts 40 liter water per dag beschik baar, dat soms kilometers ver door vrouwen en kinderen uit een put of rivier moet worden gehaald. Vaak is het water vervuild en geïnfecteerd. Tevens ontbreken goede sanitaire voorzieningen en rioleringen. Het ge volg daarv.an is veel maag- en darm klachten. Ook oogziekten komen veel voor. Dagelijks sterven in de hele we reld ongeveer 25000 mensen omdat ze niet beschikken over zuiver water. De Verenigde Naties hebben daarom de periode 1980-1990 uitgeroepen tot het decennium van water en sanitaire voorzieningen. De wereldbank heeft berekend dat er in 10 jaar bijna 300 miljard gulden nodig is om het doel „veilig water voor iedereen" te kun nen bereiken. Dit grote bedrag kun nen de ontwikkelingslanden niet al leen opbrengen. Steun van het rijke deel van de wereld is daarbij onont beerlijk. Met Unicef De plattelandsvrouwen hebben be sloten deze projekten in nauwe sa menwerking met Unicef Nederland financiël te steunen. Mevr. v.d. Cingel hield nog een aansluitend praatje over Bangladesh. Na de pauze volgde een verloting en daarna konden de dames de meegebrachte artikelen van het winkeltje kopen. Na bekend making van het schitterende resul taat deklameerde mevrouw W. v.d. Bruinhorst het gedicht „Vrouw en water in Sri Lanka", gemaakt door een plattelandsvrouw. Tot slot be dankte de presidente iedereen die aan het sukses van deze middag had meegewerkt. Verder herinnerde zij er aan, dat op 21 november een bloe- menschikmiddag wordt gehouden. GOES - Op initiatief van het Woonwagen-Vrouwen beraad wordt donderdag 8 november een thema avond gehouden iri de kantine van het A.D.Z.-gebouw, Klein Frankrijk 7 te Goes. Tijdens deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, zal de film: „Wij van de wagens" worden vertoond en ver der zal ook de zangeres Janske, zelf ook woonwagenbewoonster, tijdens deze avond optreden. Deze thema avond wordt begeleid door de Stich ting Woonwagenwerk en is in het bij zonder bedoeld voor vrouwen, die in de praktijk vertrouwd zijn met het le ven op. een woonwagenkamp, voor vrouwen, die in de politiek of in emancipatorische groeperingen ak- tief zijn en verder uiteraard ook voor alle mannen en vrouwen, die be langstelling hebben voor dit on derwerp. Omniumvereniging Sportvereniging Duiveland organiseerde de jaarlijkse uitvoering Na de pauze kreeg de zaal zeven on derdelen voorgeschoteld. De jeugd- turnsters en turners openden met de ringen en brug-ongelijk, waarna de jeugdleden op muzikale wijze „De Nederlandse Amerikaan" uitvoer den. Op leuke wijze werd het verhaal van het lied met attributen uit gebeeld. Een spektakulair element in het tweede gedeelte van de uitvoering vormde het minitrampspringen door de diverse kategorieën. Gekleed in alle mogelijke pakken (van brand- weerpak tot bruidsjurk) trok een bonte stoet in snel tempo richting trampoline om de sprorg te maken, waarbij pruiken e.d. met een sierlijke boog over de mat terecht kwamen. De meisjes maakten een rythmische oe fening in cowboy-stijl, waarna de gymnasten een keurige oefening draaiden op de lange matten. De dames sloten de rij met „Black en White". De jaarlijkse gymnastiekuitvoering van de omniumvereniging Sportvere niging Duiveland"werd vrijdagavond geopend door de kleutergroep. En daar sta je dan. als mensje van enkele turven hoog, voor een volle zaal. OOSTERLAND - De afdeling gymnastiek van de om niumvereniging „Sportvereniging Duiveland" organi seerde vrijdagavond de jaarlijkse uitvoering. In het ge meentelijk sportgebouw aan de Dr. Schutterstraat te Oosterland brachten de gymnasten in alle leeftijdskate- gorieën voor een volle tribune een afwisselend program ma op uiteenlopende onderdelen van deze tak van sport. Als opening van de avond betraden alle deelnemers, van groot tot klein, de vloer, gekompleteerd met de ken merkende vaandels, waarna de voor zitter van de S.V. Duiveland, de heer J. J. van der Have, het openings woord voor zijn rekening nam. Ver volgens werden in het eerste gedeelte van dc uitvoering negen program ma-onderdelen in een vlot tempo af gewerkt op de diverse toestellen, waarbij de algemene koördinerende taak werd vervuld door de heer J. A. Waasdorp. In samenwerking met de andere leiders en leidsters stond hij weer borg voor een perfekt georgani seerde show. De show werd begonnen door de kleuters, die zich meester moesten maken van de evenwichtsbalk en on derweg de nodige knie-buigingen en draaien maakten. Het onderdeel „turnvaria" kwam voor rekening van de jongens en jeugdleden, die op een aantal toestel len oefeningen afwerkten, zoals op het paard, de brug, de rekstok, de kast, de evenwichtsbalk. de lange mat en aan de ringen. De meisjes brachten een rythmi sche oefening, met vieren synchroon, op een gedeelte van de vrij-oefening vloer. Bij de jazz-oefening „Wham" van de jeugdturnsters werkten de verschil lende kleureffekten als belichting mee aan dit muzikaal onderdeel. Voor de pauze bewerkten de meis jes en dames de lange mat, ringen, brug-ongelijk en balk, welke toestel len steeds tussen de bedrijven door met een sneltreinvaart werden opge haald en geplaatst door een aantal le den van de vereniging. De kleuters zorgden voor een sprookjessfeer met „De Bubblies", voorzien van muziek-instrumenten cn kleurrijk uitgedost. De spontani teit van de allerkleinsten zorgt altijd weer voor dc nodige hilariteit. Dank Voorzitter Van der Have bedankte de leden voor de prachtige uitvoering en bracht een bloemenhulde aan de scheidende leden en allen die zich hadden ingezet om deze uitvoering weer mogelijk te maken. In zijn afscheidswoord blikte de voorzitter reeds vooruit op het veer tigjarig bestaan van de vereniging in 1985. De 26e uitvoering stak weer uit stekend in elkaar, een honorering voor de inzet van de leden van deze bloeiende vereniging. Met je armen wijd en je tong tussen de tanden: zo blijf je die smalle even wichtsbalk de baas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4