Groeperingen trokken aan gemeentelijke subsidiebei Speelgoedbeurs trok veel publiek in Speel-o-theek Vestiging bloedbank in Goes met spoed nodig „Voors" en „tegens" van gemeentelijk Welzijnsplan Hoorzitting Welzijn Zierikzee Totale opbrengst 750,— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 november 1984 Nr. 23622 3 ZIERIKZEE - Tijdens de hoorzitting betreffende de verdeling van de subsidies voor 1985 voor het sociaal- kultureel werk, maandagavond in de raadzaal van het stadhuis maakten enkele groeperingen van de gelegen heid gebruik de aandacht op zichzelf te vestigen en de aandacht van de welzijnskommissie te vragen voor hun specifieke problematiek en hun behoefte aan een ge meentelijke subsidie. De speelgoedbeurs in de Speel-o-theek bood onder meer een grote keuze aan boeken in alle leeftijdsgroepen. ZIERIKZEE - Reeds een half uur van tevoren hadden zich zaterdagochtend mensen voor de deur van de Speel-o-theek verzameld om er zeker van te zijn als eersten een keus te kunnen maken op de speelgoed- en sportartikelenbeurs, die in het voormalige kleuterschoolgebouw achter de Corneliastichting werd gehouden. Aan het einde van de beurs konden de organisatoren een totaal opbrengst van 750,— noteren. Twintig procent daarvan (dus 150,—) komt ten goede aan de Speel-o-theek, de rest werd afgere kend met de mensen, die het speel goed donderdag tijdens de inlever dag ter verkoop hadden aangeboden. Het bestuur van de Speel-o-theek Schouwen-Duiveland zette voor de derde maal een dergelijk evenement op touw, niet alleen met het doel wat financiële middelen te vergaren; maar zeker ook met de bedoeling de Speel-o-theek weer eens öh4er eëri. breed publiek onder de aandacht te' kunnen brengen. In dat laatste zijn de initiatiefnemers zaterdag weder om geslaagd. theek Schouwen-Duiveland zich in de eerste plaats op kinderen, die zich op enigerlei wijze anders ontwikkelen. Men vindt er dan ook vele soorten aangepast speelgoed, waar velen het bestaan wellicht niet van kennen en waar geestelijk of lichamelijk gehan- dikapten ongetwijfeld veel plezier aan kunnen beleven. Zij vormen dan ook in de eerste plaats de doelgroep, waar het beleid van de Speel-o-theek op is gericht. Daarnaast wordt echter de integratie met niet-gehandikapten van groot belang geacht en derhalve werd onlangs besloten fasegewijs, dat wil zeggen vij|_leden per maand tot de'"Speel-o-theek toe te laten. 'De ;"bèlöhgst'elling' ik groot; Want1'voorlo pig moet er nog met een wachtlijst worden gewerkt. Kinderen van de doelgroep hebben echter voorrang als 70 als lid worden aangemeld. Zo sprak de heer D. Doeswijk na mens de Stichting Sociaal Kultureel- Werk Poortambacht. Hij memoreer de de aanvraag, die destijds werd gedaan voor gebruik van een leegstaand lokaal van de openbare kleuterschool ,,'t Mierenest". De ge meenteraad besloot deze akkommo- datie echter te verhuren aan het Le ger des Heils ten behoeve van het peuterspeelzaalvverk en bij de Stich ting in Poortambacht bleef derhalve de behoefte aan akkommodatie voor het organiseren van wijk-aktivitei- ten bestaan. ,,Wij ontbreken op de subsidielijst voor 1985", konstateerde de heer Doeswijk en hij liet weten dat de Stichting nog wel degelijk plannen heeft voor het ontwikkelen van die plannen ook een beroep wilde doen op een gemeentelijke subsidie. Wethouder J. Groen kon hem laten weten, dat in de gemeentebegroting elk jaar een post van I,— per inwo ner wordt opgenomen voor het ont wikkelen van aktiviteiten in de di verse wijken van Zierikzee. In het verleden werd daar door de Stichting in Poortambacht ook wel gebruik van gemaakt en in de toekomst .zou dat uiteraard weer kunnen gebeuren. Begroting De heer Doeswijk vroeg verder nog aandacht voor het feit, dat een hoge huur voor een akkommodatie nauwe lijks zou zijn op te brengen, omdat een dergelijke kostenpost uiteraard niet doorberekend kan worden in ak tiviteiten als kinderklubs en derge lijke. Wethouder Groen gaf hem het advies ten behoeve van een goed on derbouwde subsidie-aanvraag een duielijke begroting in te dienen. Een dergelijke raad kreeg ook me vrouw J. A. van Kooten, sekretaresse van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (A.N.B.O.) afdeling Zierikzee. Zij kondigde aan, dat de A.N.B.O. in de nabije toekomst wel licht toch ook een beroep zal moeten doen op een gemeentelijke subsidie voor het ontwikkelen van voorgeno men aktiviteiten in het kader van een nieuw ontwikkeld beleid. Wethouder Groen liet haar weten, dat door middel van een begroting aangetoond zal dienen worden of er een subsidie nodig is. Mevrouw Van Kooten zegde toe de gevraagde gege vens tijdig te zullen overleggen. SONMO-normen De heer H. Asma, sprekend vanaf de publieke tribune als voorzitter van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" toonde zich dank baar voor de gemeentelijke subsidie van 8.836,40 die op basis van de zo genaamde SONMO-normen wordt berekend. Hij konstateerde echter te vens, dat volgens zijn berekening de De heer Bij de Vaate sprak zijn on vrede uit over het feit. dat de voorge schreven procedures in het kader van het gedecentraliseerd welzijnsbeleid wel erg omslachtig waren geweest en dat dc materie ook niet was aangesla gen bij het publiek. Dc rapporten, die in het kader van dat gedecentrali seerd welzijnsbeleid het levenslicht zagen, omschreef hij als dure boek werken. die nu in de archieven kun nen worden opgeborgen. Beleid toetsen Mevrouw M. R. de Jong-Van Loo kon zich bij die uitspraken niet aan sluiten en ze liet weten, dat het Wcl- /.ijnsplnn van de gemeente Zierikzee bij haar gemeentespullen staat en dat ze het te voeren beleid ook vaak toetst aan hetgeen in dat Wel zijnsplan werd neergelegd. Mevrouw de Jong achtte het ook van belang, dat er volgend jaar een nieuw Wel-f zijnsplan voor de gemeente zal wor den opgesteld, waarbij zorgvuldig zal worden omgesprongen met inspraak van organisaties en het partikulier initiatief. Dc heer Bij de Vaate bleef er echter bij. dat het Wclzijnsplan geen heel boekwerk had behoeven tc zijn met bladzijden vol over het funktioncrcn van organisaties als het Leger des Heils, dc C.J.V., enzovoort. „Dat heb ik niet nodig om tc weten hoc die in- subsidie niet geheel naar de letter van die normen tot stand moest zijn gekomen. Asma kwam uit op een be drag van 14.000,— subsidie afgezien nog van de afschrijvingen, waarop de SONMO-regeling ook nogeens een ge meentelijke bijdrage van dertig pro cent inbouwt. „Reken het nogeens na", luidde het verzoek van Asina en hij informeer de tevens of de gemeente bereid zou zijn de subsidie aan Kunst en Eer te verhogen als zijn berekening juist zou blijken te zijn. Ambtenaar Welzijnszaken de heer J. Lagendijk lichtte toe, dat de ge meente inderdaad 48% van de SONMO-normen als basis voor de subsidie neemt en dat apart daarvan een subsidie voor de huur van de ak kommodatie wordt verstrekt. „In fei te verschilt het bedrag dan niet veel van de honderd procent SONMO- normen", aldus de deskundig ambte naar. Hij zegde wel toe de zaak nog eens nader te. berekenen, maar plaatste de kans op een forse verho ging van de gemeentelijke subsidie wel even in het kader van de financië le mogelijkheden. Waarschuwing Wethouder Groen, die zich al tevre den toonde over het feit, dat er dit jaar niet drastisch bezuinigd behoef de te worden op de subsidies voor het sociaal-kultureel werk, waarschuw de in dit verband toch ook voor een al te optimistische verwachting. Welzijnskommissielid de heer C. Bij de Vaate kreeg de toezegging, dat herberekening van het subsidiebe drag ook ten aanzien van muziekver eniging „Rust Roest" zal plaats vinden. Buurt- en klubhuisleider van het Leger des Heils de heer R. Prager maakte zich zorgen over het feit, dat zijn organisatie enerzijds te maken heeft met een gemaximaliseerde sub sidie van de gemeente en anderzijds wordt gekonfronteerd met hogere kosten en hogere lasten in verband met de automatische C.A.O.-ver- plichtingen. Het buurt- en klubhuiswerk van „De Lichtboei" kent - zo benadrukte Prager - geen inkomsten uit bijvoor beeld bar-opbrengsten en het doorbe rekenen van de hogere kosten in dc jeugdaktiviteiten achtte hij onmoge lijk. Ook het verhogen van de kursus- kosten zou volgens hem tot gevolg hebben dat aan de doelstelling voor bij wordt geschoten, omdat de kur- sussen juist toegankelijk dienen te zijn voor mensen rnet de laagste in komens. Sociale kontakten Als welzijnsinstclling achtte Pra ger het verder van belang, dat ook die stellingen funklioneren, dat over zicht kan sumier zijn", aldus Bij de Vaate. Mevrouw Dc Jong kon zich wel vin den in het voorstel dc Ambtelijke Ad viesdienst Welzijnszaken op te hef fen. omdat deze - zo is gebleken - niet funktioneert. Dit laatste schreef zij overigens wel gedeeltelijk toe aan het feit. dat veel zaken reeds in de verga deringen van Verenigingen van B.W. en S. aan de orde komen. Welzijnskommissielid de heer A. M. P. van der Schelde achtte het juist van belang dat er in elk geval het ka naal van de vereniging van B.W en S. is om regionale zaken te regelen. Wet houder J. Groen vulde daarop aan. dat er naast dc besprekingen binnen B.W. en S. ook regelmatig overleg plaatsvindt tussen de portefeuille houders welzijn in de regio. Nog niet gestart Bij de rondvraag informeerde de heer Van der Schelde of de werk zaamheden voor het opstellen van het nieuwe Welzijnsplan inmiddels zijn gestart. Dat bleek nog niet het geval te zijn, maar wethouder Groen liet weten, dat het plan in elk geval in dc eerste helft van 1985 grotendeels in ontwerp zal zijn opgesteld, zodat van af 1986 met een nieuw vastgesteld Welzijnsplan gewerkt zai kunnen worden. zaken worden opgevangen, die bij an dere organisaties uit de boot vallen, door de slechter wordende ekonomie blijken juist die sociale kontakten echter steeds meer aandacht en ener gie te vragen, waardoor de buurt- en klubhuisaktiviteiten in het gedrang dreigen te komen. Wethouder Groen verwees in ant woord op deze noodkreet naar het voornemen in de nabije toekomst een extra subsidie beschikbaar te stellen voor het peuterspeelzaalwerk van het Leger des Heils, hetgeen volgens hem dan toch ook een gunstig effekt zal hebben op de buurt- en klubhuisakti viteiten. De heer Bij de Vaate was van me ning, dat er niet zoveel mogelijkhe den meer zijn om extra middelen voor een hogere subsidie aan het Le ger des Heils aan te boren. Hij wees op het feit, dat juist het Leger des Heils (en de Muziekschool) een groot deel van het totale beschikbare bud get voor sociaal-kuituur werk opslokken. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo vond dat het Leger des Heils door middel van een nieuwe begroting dui delijk zou moeten aangeven waar de knelpunten zitten en wat de extra kosten dan zijn. Wethouder Groen verwees daarop naar de reeds voor liggende begroting van het Leger des Heils, waaruit duidelijk blijkt dat met een tekort van 7.000,— op het buurt- en klubhuiswerk wordt gekampt. De heer Prager zegde toe in de toe komst duidelijk te zullen aangeven welke aktiviteiten binnen het buurt en klubhuiswerk in het nauw komen. Als sprekend voorbeeld kon hij nu reeds noemen het feit, dat de peu terspeelzaalleidsters één ochtend per week onbezoldigd werken om het peuterspeelzaalwerk in de huidige vorm in stand te kunnen houden. Een noodmaatregel, volgens Prager, om dat het Leger des Heils in feite toch C.A.O.-plichtig is. „Lakoniek" De heer J. I. Goedhart liet vanaf de publieke tribune namens het bestuur van de Mr. Breetveltspeeltuin weten niet op de hoogte tc zijn geweest van dc tijdslimiet voor het indienen van de begroting. Hij zegde toe, dat dit vereiste dokument snel op tafel zal komen. Welzijnskommissielid de heer J. J. Geieijnse vond dat er wel wat lako niek werd gereageerd op de subsidie voorwaarde om voor 1 april een be groting te overleggen indien men voor hot volgend jaar in aanmerking wil komen vooreen subsidie. H-ij-wXl- de aan die voorwaarde toch wat strakker do hand gehouden zien. De heer B. D. Schot had namens de C.J.V. „Samen Verder" daarvoor reeds laten weten dat het indienen van een begroting' voor zijn groepe ring was bemoeilijkt vanwege de lan ge onzekerheid over de toekomstige huisvesting en over de huurprijs, die daar voor berekend zal worden. De heer A. M. P van der Schelde kreeg desgevraagd te horen, dat de Zierikzeese Oratoriumvereniging en hot Zicrikzees Kamerkoor geen be groting hebben ingediend, maar dat daar ook niet zo zwaar aan wordt ge tild, omdat het in beide gevallen een subsidiebedrag van 240,— betreft. Een bescheiden bijdrage, waarvoor je een kleine vereniging niet met een omslachtig karwei als het opstellen van een begroting kunt lastig vallen, vond de heer Groen. De heer Bij de Vaate vulde aan, dat de gemeentelij ke subsidie eigenlijk moest worden gezien als een bijdrage in de jaarlijk se uitvoering, die beide koren geven. Het Zeeuws Orkest ontvangt een subsidie van 4.000,—. Ook van deze zijde wordt geen begroting ontvan gen, maar wel een financiële verant woording na het plaatsvinden van het jaarlijks koncert in Zierikzee. Weinig- ruimte De welzijnskommissie kon ten slot te akkoord gaan met de subsidielijst voor het sociaal-kultureel werk voor 1985. De heer Bij de Vaate zag nauwe lijks mogelijkheden in de bedragen nog te gaan schuiven als zich nieuwe aanvragen zouden voordoen. Even tueel zou dan bekeken moeten wor den of er gelden uit de algemene mid delen voor vrij gemaakt moeten worden. De heer Geieijnse was van mening, dat de thans voorgestelde lijst vast gesteld zou kunnen worden en aan vragen in de nabije toekomst te zij ner tijd bekeken kunnen worden. Wethouder Groen sloot zich daar bij aan. Hij wilde, in aansluiting op een uitspraak van dc heer Bij de Vaa te, geen al te hoge verwachtingen wekken ten aanzien van dc mogelijk heden op gemeentelijke subsidie, maar wilde anderzijds toch ook niet alle nieuwe aanvragen uitsluiten. Vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede BURGH-H AAMSTEDE Dc V.V.V. Burgh-Haamstcde houdt dc algeme ne ledenvergadering op vrijdag 16 no vember in Sport- en Rckrentieccn- trum Krayestoin. Aanvang 20.00 uur. Agendapunten zijn dc ontwerpbegro ting 1985 er. dc voorlopige exploita tierekening 1984. Een besluit moet worden genomen over Dc Vraagbak; ofwel herdruk ofwel uitgifte akkotn- modatiegids met daarin advertenties waardoor de Vraagbak komt te ver vallen. Bij dc bestuursverkiezing zijn de heren J. C. de Feitcr en P. Boer her kiesbaar. Doelgroep Zoals bekend richt de Speel-o- zen en Dordrecht te groot. Er kunnen zich problemen voor doen in het vervoer en bovendien kunnen de verbindingen tussen de re gio's in de provincie voor problemen zorgen. Als in Goes een depot van de bloedbank wordt gevestigd kan ge deeltelijk aan die moeilijkheden worden tegemoetgekomen.. De Zeeuwse ziekenhuizen hebben als regel een voorraad bloed en blocd- produkten die voldoende is voor oen week. In her depot kunnen extra hoe veelheden bloed worden afgenomen en bewaard. Ook blijft dan de moge lijkheid bestaan donors op te roepen, waardoor steeds over vers bloed kan worden beschikt. Vooral in bijzonde re omstandigheden kan dit goed van pas komen. Mobiele afnameteams De bloedafname gaat verlopen via mobiele afnameteams. er is in Zee land al zo'n team in Goes en het is dc bedoeling dat na de opheffing van de bloedtransfusiediensten op Wak-he ren en in Zeeuwsch-Vloanderon (be gin volgend jaar) ook daar teams gaan werken. Do donor- en centrale administratie wordt vanuit de bloed bank in Dordrecht geautomatiseerd gevoerd. De administratie van donors die wel zijn gekeurd, maar nog niet zijn opgeroepen voor bloedafname gebeurd met do hand; op die manier wordt dc aklualiteit het best gewaar borgd. De financiële administratie komt onder verantwoordelijkheid en uitvoering van de stichting Bloed bank Zuid-West Nederland. Het depot zal niet 7 x 24 uur per week geopend zijn, maar de uitgifte Ondanks het feit, dat het bestuur op velerlei wijze aan de weg timmert om de mogelijkheden van de Speel-o- van bloed buiten de openingstijden kan gebeuren via een extra voorraad bloed en bloedprodukten in dc EHBO-afdelingen van de ziekenhui zen in Goes en Tcrneuzen. Vanuit die posten kan het bloed verder worden vervoerd naar dc plaatsen waar het nodig is. Kosten vier ton Het depot, dat gehuisvest zou mt ten worden in een semi-permanent prefab gebouw op het terrein van het Bergzichtziekcnhuis in Goes, moot rond de vier ton gaan kosten. Dc aan vankelijke roming was f 700.000,—. maar door een minder ruime opzet kon tot een forse bezuiniging worden gekomen. GS wijzen de staatssekre- tnris erop dat uitbreiding van de bloedbank in Dordrecht, die nodig is als Zeeland geen afnamedepot krijgt, op een gelijke investering uitkomt. ALTEVEER Door een brand in een boerderij in het Oostgroningso Altcveer is maandag de 73-jarige R. Roiling om het leven gekomen. De po litic heeft dit meegedeeld. Hoe het vuur is ontstaan is nog niet bekend. TILBURG Hel faillissement van het Tilburgse bedrijf Van Doornc's Transmissie is zeer nabij. Er zal een „nieuwe struktuur" gevonden moe ten worden waarbinnen het bedrijf kan worden voortgezet. Dat heeft di- rekteur J. van Ham van VDT maan dag meegedeeld op een personeelsbij eenkomst. theek kenbaar te maken en toe te lichten, blijkt er vooral bij de be trokkenen bij genoemde doelgroep toch vaak een drempel te bestaan om de Speel-o-theek binnen te gaan. Met aktiviteiten als de speelgoedbeurs wordt getracht die drempel te slegten. Vooral gedurende het eerste uur bleek de belangstelling van het pu bliek bijzonder groot en de aardigste stukjes speelgoed gingen dan ook rap van de hand. Er was een ruime keus in puzzels, babyspeelgoed, poppen huizen, plastik en houten blokken en in boeken voor vele leeftijdsgroepen. Verder werden ook sportartikelen als 'schaatsen, voetbalschoenen en ten nisrackets ter verkoop aangeboden. In verband met de speelgoedbeurs vond er zaterdagochtend geen norma le uitleen van speelgoed plaats, maar daarvoor kan men woensdagmiddag en zaterdagochtend we®-bij de Speel- o-theek dn het gebouwtje in de Mos selstraat terecht. Als het nieuwe streekziekenhuis aan de 's-Gravenpoldcrseweg in Goes klaar is, kan het depot worden ver plaatst. GS delen de bewindsman verder nog mee dat het depot een funktie gaat vervullen in de produktie van faktor VIII via de plasmaferese; met dit proces zijn de donors gediend, want het heeft tot gevolg dat minder bloed per donor wordt afgenomen; dc donor is dus sneller van de bloed afname hersteld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochl- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660, Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu- siel 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Opheffing Ambtelijke Adviesdienst Welzijnszaken ZIERIKZEE - ,,Ik had het geld liever ten goede zien ko men aan de verenigingen", zei welzijnskommissielid de heer C. Bij de Vaate maandagavond naar aanleiding van het voorstel tot opheffing van de Ambtelijke Advies dienst Welzijnszaken Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land. De welzijnskommissie Zierikzee bracht een una niem positief advies uit ten aanzien van dit voorstel. Afstand naar Dordrecht te problematisch ZIERIKZEE Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de staatssekretaris van volksgezondheid dringend gead viseerd nog voor her jaar 1984 een verklaring af te geven voor de vestiging van een bloedafnamedepot in Goes. Het depot staat namelijk voor 1984 genoteerd in het prio riteitenoverzicht 1984-1986. Met het depot is een verant woorde en doelmatige organisatie van bloedafname en -verstrekking te verwezenlijken. Zeeland is aangewezen op de bloedbank in Dordrecht, maar GS vinden de afstand tussen de diverse ziekenhui- v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3