ir-/\T3Kf Behoud Theo Thijssenschool als wijkgebouw nog dubieus „Als Zeeuwen afspraken maken dan komen ze die ook na" Tal van aktiviteiten in Brouwershaven in december Binnenkort gespreksavond over godsdienstonderwijs DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verlaging tarieven Prima show Toelichting Overwinningen De PZEM verlaagt de tarieven voor gas en De gymnastiekvereniging Sportvereniging De kommissie RO van de gemeente Wester- De standaardteams van hockeyklub HSD elektriciteit. Bij een gemiddeld gebruik is dat Duiveland" gaf vorige week in Oosterland een schouwen kreeg maandagavond een toelich- boekten overwinningen op HCGO in Middel een besparing van f 120,—. (Pag. 2). prima show weg. (Pag. 3). ting op het VOR (Pag. 4). harnis en beide tellen nog mee met het oog op promotie, (pag. 6). DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23622 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Op alle gebieden des levens: naast de verdeling we derom een vereniging. Lazarus Standpunt kollege verdeeld ZIERIKZEE - Over het al of niet behouden van drie lo kalen van de voormalige Theo Thijssenschool ten behoe ve van sociaal-kulturele aktiviteiten zal direkt het oor deel van de gemeenteraad worden gevraagd zonder voor afgaand advies van de commissies welzijn, publieke werken en financiën. Dat bleek maandagavond uit de woorden van wethouder J. Groen tijdens de rondvraag in de openbare vergadering van de welzijnskommissie in de raadzaal van het stadhuis. Tijdens de familieavond van de afdeling Bruinisse van het CNV werd het gouden insigne wegens 25-jarig lidmaat- schap uitgereikt aan de heer P. Haak (midden). Het insigne wordt opgespeld door de heer Phernambucq, distrikts- be stuurde r, terwijl afdelingsvoorzitter W. van Gilst (rechts) toekijkt. Een tweede gouden insigne zou worden uitgereikt aan de heer D. Bal, maar wegens familieomstandigheden was deze jubilaris verhinderd aanwezig te zijn. De commissie onderwijs adviseer de vorige week vier lokalen van de voormalige Theo Thijssenschool ge schikt te maken voor huisvesting van de afdeling praktische vorming van de Beatrixschool. Naar aanlei- Wethouder J. Groen:standpun ten in kollege van B. en W. zijn ver deeld ding van dit advies informeerde wel- zijnskommissielid de heer A. M. P. van der Schelde wat de plannen zijn met de overige drie lokalen var. dit oude schoolgebouw. Hij verwees in dit verband naar de behoefte aan ak- ,,De zomermaanden brengen elk jaar een groter aantal toeristen naar dc smalstad", vertelt de voorzitter van de Middenstandsvereniging Ap- pie van den Hoek. ..Deze drukte le vert voor de plaatselijke bevolking wel eens problemen op want ondanks dc inspanning van de ondernemers om de persoonlijke service zo hoog mogelijk te houden moet erkend wor den dat dc wintermaanden hiervoor meer gelegenheid bieden". Dc vereni ging hoopt dan ook via een hoge akti- viteit rond Sint-Nicokuis de binding met zijn klanten aan te halen. Hoogtepunt Nieuw in de opzet is dc winkel- wcekaktie die op woensdag 21 no vember van start gaat. Bij elke vijf gulden die besteed worden in een Brouwse winkel ontvangt de konsu- ment een zogenaamd kraskaart je. Hierop wordt - na enig kraswerk - fi guurtjes zichtbaar die mogelijk recht geven op een geldprijs(jc) dat gelijk wordt uitbetaald of een ander kras- kaartje waarmee men meedingt naar de hoofdprijs die hieruit op zaterdag 8 december in het Tonnenmagazijn wordt getrokken. kommodatie, die bij verschillende groeperingen in Zierikzee leeft. Mening-en verdeeld ,,Geen gemakkelijke vraag", vond wethouder Groen en hij liet weten, dat het kollege van b. en w. het eens is over de inrichting van het gedeelte van het schoolgebouw ten behoeve van het buitengewoon onderwijs, maar dat binnen het kollege de me ningen verdeeld zijn over het behoud van de overige drie lokalen. De wet houder sprak derhalve de verwach ting uit, dat het voorstel aan de ge meenteraad uit twee delen zal bestaan: een onderwijskundig ge deelte en een voorstel ten aanzien van de overige drie lokalen. Het voorstel zal, zonder voor-advies van de kommissies, in de gemeenteraad aan de orde komen. De heer Groen erkende, dat de wel- zijnskommissie echter ook onge vraagd advies zou kunnen uitbren gen. Verder liet de wethouder nog weten op de vraag van de heer Van der Schelde, dat er inderdaad kon- krete aanvragen om huisvesting in het betreffende gebouw voorliggen van de Speel-o-theek Schouwen-Dui- veland, van de Oudervereniging voor het Gehandikapte Kind en van de Buurtvereniging Malta. De heer C. Bij de Vaate vond, dal de kommissie zonder een financieel plaatje maar beter geen advies kon uitbrengen en hij onderstreepte in dit verband dat het gebouw toch ook Hut hoogtepunt van de komende aktiviteiten vormt, volgens Van den Hoek, de play-back wedstrijd op 17 november, waaraan, benadrukt hij, iedereen - ook van buiten Brou wershaven kan meedoen". Zoals dat de gewoonte is bij de Brouwse Mid denstandsvereniging kan men wat de organisatie van dit gebeuren betreft weer rekenen op een professionele aanpak met spotlightbclichting en een goede geluidsinstallatie." De play-back wedstrijd is zeker niet al leen bedoeld voor de jeugd. ..Iedereen van welke leeftijd dan ook ka"h zich aanmelden voor deelna me", vertelt Van de Hoek. Volgens hem zijn de eerste reakties veelbelo vend. Voor de winnaars zijn leuke prijzen beschikbaar (waaronder een bezoek aan de Efteling) en voor het eerst dit jaar een wisselbeker. Be langstellenden kunnen voor informa tie on aanmelding terecht bij Hans Kik. Nicuwstraat 10, telefoon 01119-1291. Briefwisseling ..Na een hevige briefwisseling met de Sint heeft de Middenstandsveréni- niet voor niets als school was afge keurd. In antwoord daarop gaf wet houder Groen te kennen, dat het be houd van genoemde drie lokalen een bedrag van ongeveer 70.000,— zal vergen. Behoefte aan akkommodatie Ook de heer Geleijnse achtte het niet zinvol over dit onderwerp bin nen de kommissie verder te diskus- siëren. De heer Van der Schelde er kende, dat het moeilijk was een ad vies uit te brengen zonder precies het financiële plaatje te kennen, maar benadrukte anderzijds - in zijn funk- tie als welzijnskommissielid - Het feit, dat er bij diverse groeperingen in Zierikzee duidelijk behoefte aan akkommodatie bestaat. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo sloot zich bij de uitspraak van de heer Van der Schel de aan en de heer Geleijnse toonde zich voorstander eens duidelijk opge teld te zien, wat de konkrete aanvra gen zijn en welke mogelijkheden daar in Zierikzee tegenover staan. ging de toezegging binnen dat de goedheiligman Brouwershaven op 24 november persoonlijk zal aandoen," aldus Appie van den Hoek. Het resul taat van de briefwisseling is zelfs zo danig dat de goedheiligman niet al leen komt maar een aantal clowns met zich meebrengt die genoeg mate riaal met zich meebrengen om de hele bevolking van Brouw tot echte clowns om te toveren. Na de aankomst van de Sint 's mor gens om ongeveer elf uur in dc Oude Haven, kan de lagere schooljeugd zich ,,rot rennen" in een speurtocht waarin de etalages van de diverse winkels een belangrijke rol spelen. De goedheiligman zal tot en met 's middags in Brouw verblijven om de kindermiddag in het Tonnenmaga zijn op te luisteren. Een middag die verder wordt ingevuld met een echte goochelshovv en de winnaars van de play-back wedstrijd. Een avondje Brouw Een ander nieuwe element in de organisatie is tenslotte een avondpro gramma voor de hele bevolking op za terdag 8 december in het Tbnnenma- gazijn dat de naam „een avondje Brouw" meekreeg. „We zijn de diver se onderdelen voor het programma nog aan het uitwerken maar een mu ziekje zal niet ontbreken", aldus Van den Hoek die benadrukte dat de or ganisatoren het het allerbelangrijk ste vinden dat heel Brouwershaven zich op deze avond thuis moet kunnen voelen zodat de leefbaarheid van de smalstad wordt bevorderd. Een stre ven waar de enthousiaste vereniging door het werk van de laatste weken een eerste aanzet toe heeft gegeven. De toespraak van distrikts- bestuurder Phernambucq viel in vier hoofdmoten uiteen. Allereerst bracht hij het regeringsvoornemen te berde om het ziekengeld van 75 naar 70 procent te brengen: „Meestal vul de de werkgever bij ziekte aan tot 100 procent maar de werkgevers staan bepaald niet te trappelen om nu ook die vijf procent weer te betalen. Dit zal wel op de ruggen van de werkne mers terecht komen". Vervolgens kwam de heer Pher nambucq met een totaal nieuwe visie die zich binnen het Bondsdenken aan het afspelen is: „Er wordt onderhan deld met de regering om voor de vak bondsleden die 75 procent te handha ven. Al jaren vechten wij voor de leden waar anderen van meeprofite ren. Die rijden op onze rug mee. Ik juich het toe als daar een scheiding in wordt aangebracht. Het zal ook de anderen aktiveren' om lid van een bond te worden". Invoering van het vak Engels zal mo gelijk reeds op 1 aug. 1985 beginnen.Mevrouw Kleinsma volgt hiervoor een bijseholingseursus.Wet- houder de Feiter deed enige medede lingen over het Huisvestingsplan in het kader der basisscholen. Er is een lokaal aangekocht dat naast de kleu terschool als een dependance voor de C.N.S. Onder de Wieken gebruikt gaat worden voor het Christelijk kleuteronderwijs. Er is geen geld voor een vast te bouwen lokaal. Basisschoolhoofd A. Damman besprak na de pauze het onderwerp: Operatie Basisschool en ging ver te rug in de schoolgeschiedenis, toen het bewaarschooltje nog floreerde en Het volgende punt dat hij onder de loep nam was het voornemen van ,de Intergemeentelijke Sociale Dienst om een sociaal rechercheur aan te stellen: „Wij zijn daar niet tegen. Fraude moet worden aangepakt. Ie mand met een gerechtvaardigde uit kering wordt de dupe van de profi teurs. Dit moet echter wel een speciale funktie worden en geen nor male ambtenaar van de ISD, omdat deze ook een vertrouwensfunktie heeft. Uiteraard moet dan ook de werkgeversfraude worden aan gepakt". Tolkwestie Over de tolkwestie van de Zeeland- brug maakte Phernambucq zich be hoorlijk kwaad: „Als Zeeuwen een afspraak maken dan zijn we gewend dat ze die ook nakomen. Dat gebeurt hier duidelijk niet. Als de provincie zegt om ook na de gei-eedkoming van de weg over de Stormvloedkering nog tol te willen heffen voor de Zeeland- brug, komt ze haar afspraken niet na. Vijf jaar geleden hebben we al ge pleit voor de invoering van pasjes voor de bewoners van Schouwen-Dui- veland voor een reduktie." Ronduit belachelijk noemde de spreker het fooitje dat de PZEM uit deelt aan de gebruikers: „Als een de lagere schoolleerlingen na de zes de klas werk zochten, meestal in de landbouw. Opkomst van de techniek en verdere industrie maakten vervol gopleidingen noodzakelijk en deze hebben een enorme vlucht genomen. de opzet der school veranderde eve neens en leidde tot vernieuwings- onderwijs van 4 - 12 jaar. Met de sa menwerkingsscholen werd in 1.974 begonnen, met in ons land 10 scholen. In Zeeland de o.b.s. in Oost - Sou burg. Op Schouwen-Duiveland wordt het schoolwerkplan voorbe reid onder leiding van de pedagogi sche academie in Middelburg. Met een film cn een nabespreking werd dit belangrijke onderwerp besloten. WA> ffih P£ 61 tr Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Af en toe zon en slechts hier en daar een bui; minimumtemperatuur onge veer 7 graden; middagtemperatuur omstreeks 12 graden: matige, aan zee nu en dan vrij krachtige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 nov.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Af cn toe zon kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.01 Maan op 16.45, onder 6.05 8 nov. Zon op 7.47, onder 17.00 Maan op 17.00, onder 7.16 Volle Maan: 8 novermber (18.43) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 nov. 2.40 14.23 7.59 20.21 8 nov. 3.04 14.56 8.31 20.45 Springtij: 11 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag blijft het waarschijnlijk bijna overal droog, cn er komt af en toe wat zon. Wc bevinden ons dan in een gebied tussen twee depressies: een ervan lag dinsdagochtend bij Bretagne cn trok vandaar naar de Noordzee. Woens dag wordt dat lagedrukgebied bij Denemarken verwacht. De volgende depressie ligt nu ten westen van Spanje, en gaat vanaf donderdag het weer bij ons beïnvloe den. Dan kan er weer af en toe regen vallen. De middagtemperatuur wordt de komende dagen ongeveer 12 graden. In bijna heel Europa is het regen achtig weer, cn zelfs in Spanje on Portugal blijft dc temperatuur bene den 20 graden. Alleen in Midden- en Zuid-Italië is het wat warmer. De gezellige familieavond werd Vervolg pag. 5 Dit nummer bestaat uit lfc CNV-distriktsbestuurder L. Q. Phernambucq tijdens lesing op ralmlkenln^Xrc'jarirT^mn- i rit' r» ..II rw i ji joen gulden winst maakt dan heeft u jaarvergadering van afdeling Bruinisse over tolheffing Zeelandbrug recht op een tariefsverlaging". BRUINISSE - De afdeling Bruinisse van het CNV hield vrijdagavond in het plaatselijke Dorpshuis een fa milieavond. Het programma voor die avond bestond uit een toespraak van distriktsbestuurder L. Q. Phernam bucq, het uitreiken van twee insignes wegens het 25-jarig lidmaatschap en een lezing over Israël, verlucht met dia's. Brouwse Middenstandsvereniging: In de wintermaanden hebben we veel meer tijd om iets voor de plaatselijke bevolking te doen BROUWERSHAVEN - Met inzet van alle krachten heeft de Middenstands- vereniging Brouwershaven zich weer gestort op de organisatie van verschil lende aktiviteiten die gekonsentreerd zullen worden rondom de viering van het Sint-Nicolaasfeest. Men heeft hierbij getracht de verschillende vormen van de aktiviteiten zo te kiezen dat alle kategorieën van de bevolking aan bod komen. Volgens beproefd recept hoopt de Middenstandsvereniging weer hoge ogen te gooien met een play-back wedstrijd voor jong en oud, een speurtocht voor de schooljeugd en clowns voor de kleintjes bij de intocht van Sinter klaas. Nieuw dit jaar is (1e winkelweekaktic en een gezellige avond in het Tonnenmagazijn voor de hele bevolking. Ouderavond De Kirreweie HAAMSTEDE - Onder grote belangstelling hield de o.l.s. Dc Kirreweie een ouderavond. Voorzitter R. v. d. Pol sprak een welkomstwoord, speciaal tot wethouder J. C. de Feiter, mevrouw A. Houtman en leerkrachten van de kleu terschool. In het huishoudelijke gedeelte van de agenda werden de ouderraad leden, de dames G. den Adel-Outshoorn en L. ten Haaf-ten Wolde herkozen. In de plaats van de aftredende J. L. v. d. Klooster werd benoemd mevrouw E. Overbeke-v. 't Recht. De heer v. d. Klooster kreeg een attentie aangeboden voor zijn inzet voor de school. Over godsdienstonderwijs op de school komt binnenkort een gespreksavond. 4 I V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1