k nieuw Gedeputeerde Staten bracht werkbezoek aan Cebeco-zuidwest Terwijl de schepen wachtten NOOPDWELLE DQUKKEP1J Prijsuitreiking Stichting N utstuingrond verhuring qf-ppp Extra vergadering commissie O.W. Afscheid G. Baijens van Deltadienst Hoorzitting subsidielijst Duiveland Vergadering Waterschap Onderhoudsbeurt dorpskerk Noordgouwe „Odeion" Blazers Ensemble Najaars vergadering VW-Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 november 1984 Nr. 23621 3 Voordat het aardappelbedrijf in de Zuidhoek van binnen wordt bekeken, la ten de GS-leden zich eerst informeren over deze bedrijfstak. ZIERIKZEE - Het bijna voltallige kollege van Gedepu teerde Staten van Zeeland bracht vrijdagochtend een werkbezoek aan Cebeco-zuidwest te Zierikzee. Direk- teur ir. J. Boeve toonde zich zeer verheugd met de komst van de GS-leden, inklusief de Commissaris van de ko ningin, dr. C. Boertien. Volgens hem is het de eerste keer dat het kollege zich op de hoogte stelt van de gang van zaken bij de Zierik- zeese hoofdvestiging. In bijzijn van burgemeester Th. H. de Meester vertelde de heer Boeve aan het kollege wat de kooperatieve vereniging inhoudt; wat de knelpun ten zijn en dan met name in de relatie tot de politiek. ,,Wij hechten bijzondere waarde aan een goede bereikbaarheid van onze vestigingen, zowel over land als over water. Wat de veerpont Zijpe/An- na Jacobapolder betreft willen we niet dat deze uit de vaart wordt geno men, voordat de Oester- en de Phi- lipsdam klaar zijn. Ook zouden we graag zien dat de havens worden opengehouden", aldus Boeve. De direkteur van Cebeco-zuidwest sprak van een nuttige gedachtenwis- seling met de GS-leden, waarbij ook nog enkele andere gesprekspunten aan de orde kwamen. Boeve noemde het ontvangen van produkten tijdens de oogsttijd, wat een tijdelijke hinder voor omwonen den kan geven, de opslag van gewas beschermingsmiddelen en verpak kingen van beschermingsmiddelen en de bereikbaarheid van de vesti gingen in de vakantieperiodes door het landbouw- en rekreatieverkeer. In het gebouw aan het Jannewek- ken te Zierikzee werd voor de GS- leden een dia-presentatie gegeven. Later op de ochtend werd het aardap pelbedrijf in de Zuidhoek bezocht. Boeve vond het werkbezoek van GS een buitengewoon nuttig initiatief. Commissaris van de koningin, dr. C. Boertien kijkt te midden van enkele GS- leden belangstellend naar de aardappels in het bedrijf in de Zuidhoek. Waardering voor goed onderhoud ZIERIKZEE - De prijsuitreiking door de Stichting Nutstuingrondverhuring vormt op de eerste vrijdag avond in november een traditionele mini-plechtigheid in de hal van de Nutsspaarbank te Zierikzee. Voor de keu ringskommissie, bestaande uit de heren H. J. van der Zande, J. R. P. Berman en C. J. van Burg vormt het elk jaar weer een moeilijke taak om uit te maken wiens volkstuintje er het beste bijligt, want vrijwel alle huur ders zetten zich bijzonder in voor hun hobby. Na drie keuringen, wees dc kom missie ten slotte uit dc zes-en-zestig volkstuindcrs. zeven prijswinnaars aan. Deze mochten als blijk van waardering voor de prima wijze waarop zij hun Nutstuintje onder houden. een geldbedragje in ont vangst nomen. Aanmoediging Vicc-voorzitter van het bestuur van de Stichting Nutstuingrondverhu ring de heer J. R. P. Berman overhan digde hen vrijdagavond de prijzen en moedigde de winnaars aan op dezelf de voet door te gaan met dc verzor ging van hun tuintjes. Dc eerste prijs (f 35,—) was voor de heer C. L. van den Hoek; tweede prijs, li 25,— dc heer C. van der Wel le, hij ontving vooral ook lovende woorden voor de manier waarop hij de naast zijn tuintje lopende sloot on derhoudt; derde prijs (f 20.— de heer W. Snijders; vierde prijs li 15,—): dc heer N. van Herp; vijfde prijs (f 10,— de heer P. van Westcnbrugge; zesde prijs (f 10,—): de heer L. C. van den Hoek en de zevende prijs (f 10,—): de heer J. Noomen. ZIERIKZEE Opbrengst kollekte Tijdens de Gezinsdienst op 28 okto ber in de Willibrorduskerk te Zierik zee, werd een kollekte gehouden voor de slachtoffers van de droogte in Ethiopië. De opbrengst daarvan be droeg maar liefst f 1.292,05. Aanrijding Op de hoek St. Domusstraat-Ven- kelstraat te Zierikzee zijn zondag middag om 13.10 uur twee auto's te gen elkaar gereden. Bestuurder R. A. d. S. uit Zierikzee reed over de St. Do- musstraat in de richting van de poor ten en verleende geen voorrang aan automobilist D. N. N. uit Zierikzee, die uit de Venkelstraat kwam. Een glad wegdek veroorzaakte de aanrij ding. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. Verwarring Naar aanleiding van de plaatsing in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag 2 november van een ingezon den stuk is enige verwarring ontstaan. Het schrijven was, zoals in de krant te lezen was, ondertekend door Kees bij de Vaate te Zierikzee. Naar aanleiding van die onderteke ning heeft de heer Kees bij de Vaate uit de tabakswinkel ,,De Pupekop" behoefte aan de mededeling in de krant, dat hij niet de briefschrijver SCHARENDIJKE Surfer in nood Aan de buitenzijde van de Brou- wersdam is zondag een surfer in moeilijkheden geraakt. De man raakte, na een surftocht op het Noordzeewater, nabij de Middelplaat in moeilijkheden. De reddingsboot Bruinvis, invallend voor De Griend, heeft de in nood verkerende en sterk onderkoelde man aan wal gebracht. Een reddingshelikopter uit België was ter plaatse om eventuele as sistentie te verlenen. BROUWERSHAVEN Kollekte De kollekte voor geestelijk gehan- dikapten heeft in Brouwershaven 436,20 opgebracht. Een bedrag dat bijeen kwam dank zij de gulle giften van de Brouwse bevolking, de organi satie door mevrouw Jonker-de Moor en de koliekten die zich hiervoor vrij willig hebben ingezet. Allen worden hartelijk dank gezegd. KERKWERVE Doorrijden na aanrijding Motorrijder T. A. M. V. uit Utrecht kreeg zondagnacht om 00.15 uur de schrik van zijn leven. V. reed op de Provinciale weg in de richting van Burgh-Haamstede. Ter hoogte van Moriaanshoofd kwamen twee naast elkaar rijdende auto's hem tegemoet. V. moest uitwijken en reed de berm in. Hij viel, waardoor schade aan de motor en zijn kleding ontstond. De beide wagens reden door. V. liep geen persoonlijk letsel op. OUWERKERK Verkoop Het bergings- en sleepbedrijf M. van der Marei te Viane bij Ouwer- kerk heeft enkele objekten, die men onderhanden had, verkocht aan een Gentse scheepssloper. Het betreft twee onttakelde baggermolens en de sleepboten Van Woelderen en Lugano. De Lugano is lange tijd bij Van der Marei zelf in gebruik geweest; de Van Woelderen is in dienst geweest bij bergingsbedrijf Van den Akker, maar werd dit voorjaar door Van der Marei overgenomen, toen daar de nieuwe Van Woelderen in gebruik werd genomen. OOSTERLAND Kollekte Mbuma-zending De opbrengst van de kollekte voor de Mbuma-zending is vastgesteld op het mooie bedrag van 352,20. Dit be drag kwam mede tot stand dankzij een gift van 100,-, waarvoor harte lijk dank. De milde gevers en geefsters worden dank gezegd. De ij verige kollektantjes waren Jacqueli ne Pieper, Jolanda Verhoek, Elna Steenpoorte, Cathy de Bruine, Miran da de Jonge, Barry Morks en Joanke IJzelenberg. Sinterklaas-bazar Vogelvereniging ,,De Kolibrie"or- ganiseert op zaterdag 1 december in het dorpshuis „Oosterhof" een Sinterklaas-bazar. Tijdens deze bazar zijn er diverse attrakties, zoals het rad van avontuur en een schiettent. Tevens zal een play-backwedstrijd worden gehouden. Opgave voor deel name aan deze wedstrijd kan bij dë sekretaris van de vereniging, de heer P. Beider, 't Hoefje 25 te Bruinisse. BRUINISSE Kollekte MBuma In de maanden september en okto ber werd er weer gekollekteerd voor de MBuma-zending. De kollektanten waren Rianne v. d. Bos, Arie v. d. Meer, Leo v. Dommele, Martine Deur- loo, Iietty v. d. Bos, Jolanda Deurloo en Martin v. Dommelen (JPzn). De opbrengst was 263,95. Alle gevers en kollektanten hartelijk dank. Nationale kollekte De Nationale kollekte voor de geestelijk gehandikapten heeft in Bruinisse weer een prima resultaat opgeleverd. De ruim 15 kollektanten brachten samen precies 1500,- in de bussen. Gevers en kollektanten wor den allemaal bedankt. HILVERSUM - Een eventueel kabi netsbesluit tot de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land wordt door een volgend kabinet met daarin de PvdA, aan een heroverweging onder worpen. WILLEMSTAD - Als de olieraffina derij Lago op Aruba inderdaad dicht gaat moet er met de Nederlandse overheid worden gesproken over tij delijk emigratie van Arubanen naar Nederland. Dat heeft de Arubaanse leider Betico Croes zaterdag ver klaard tegenover het ANP. Neder land heeft een verantwoordelijkheid in deze zaak en „de mensen kunnen hier niet kreperen", zo zei Croes. AMSTERDAM - Bij een selektieve verkeerskontrole van de verkeers dienst van de Amsterdamse politie zaterdag werden 62 personenauto's overgebracht naar de politiegarage voor nader onderzoek. TNvaalf darvan bleken in zo'n slechte staat dat zij di- rekt uit het verkeer werden genomen en als wrak werden afgevoerd. DEN HAAG - „Het noorden kan er op rekenen dat het er binnen enkele jaren minstens 2200 PTT'ers bij krijgt. Wat mij betreft worden het er zelfs meer. Als 250 miljoen gulden niet genoeg blijkt zullen we de opera tie in de tijd moeten gaan rekken." ZOETERMEER - De internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade zal in 1992 worden gehouden in Zoe- termeer. Dat is vrijdagavond bekend gemaakt op een perskonferentie van de Tuinbouwraad in Den Haag. Rfcsterschouweri BURGH-HAAMSTEDE - De advie scommissie Openbare Werken van Westerschouwen komt dinsdag 6 no vember (om 16.00 uur) in een extra vergadering bijeen om te spreken over het straatwerk plus riolering van de Hogezoom en vervanging van een voertuig bij de Dienst Gemeente werken. RENESSE - Na een diensttijd van 23 jaar gaat voorlichter G. M. Baijens de Deltadienst verlaten. Hij is be noemd tot hoofd van het bureau voor lichting van de gemeente Mid delburg. Op donderdag 15 november wordt op informele wijze afscheid van hem genomen tijdens een bijeenkomst in Slot Moermond te Renesse, van 16.00 tot 17.45 uur. NIEUWERKERK - Donderdag 15 november begint in Duiveland een hoorzitting op het programma soci- aal/kultureel werk 1985, waarover de welzijnskommissie tijdens de laatste vergaderingen heeft gesproken. In de aansluitende vergadering van deze advieskommissie komen aan de orde: het aanbrengen van eventuele wijzi gingen in het programma naar aan leiding van de hoorzitting en de advi sering over het afvoeren van instellingen van de subsidielijst voor 1985 in verband met het ontbreken van een subsidieaanvraag. ZIERIKZEE - Dinsdag 20 november (14.00 uur) wordt een bestuursverga dering van het Waterschap Schouwen-Duiveland gehouden in 's Landskamer te Zierikzee. Op de agenda staat onder meer de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1985. NOORDGOUWE - Op verzoek van de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk te Noordgouwe kwamen vrij dag belangstellenden bijeen om zich te laten informeren over het achter stallig onderhoud aan de dorpskerk. In de Stern-kantine werd aan de hand van een dia-presentatie uitleg gegeven over de te verrichten werk zaamheden. Met de aanmelders werd afgesproken de meest urgente zaken direkt aan te pakken. Vanochtend zijn in de toren de galmborden gede monteerd. Ze zullen spoedig geverfd en gerepareerd weer worden terugge bracht. Zaterdag 10 november wordt de regenwaterafvoer ontstopt en schoongemaakt. Vrijwilligers voor de onderhoudsbeurt aan de kerk kun nen zich zaterdag nog bij de kerk aan melden. Dc direkteur van dc Nutsspaar bank, de heer F. K. Vos liet desge vraagd nog weten, dat er inmiddels nog drie-en-twintig wachtenden op een nutstuintje staan genoteerd. Dc belangstelling voor het tuinie ren blijkt vooral te zijn toegenomen in de middelbare leeftijdsgroep. Het zijn vooral mannen, die zich met deze hobby bezighouden, want onder dc genoemde zesenzestig huurders be vindt zich slechts één vrouw. Na de prijsuitreiking was er gele genheid tot het betalen van de pacht voor het seizoen 1984/1985. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noord we lie tel.:01116-2459 14 En toen, o wonder, klonk de snelle regelmaat van dravende paardevoe- ten en zagen ze een glimp van een sierlijk geklede ruiter. „Luitenant" Ham!" riep de soldaat opgelucht, en hij trok haar mee in de richting van het paard. Wenkend en zwaaiend bracht hij het dier tot staan en begroette eerbiedig de ruiter, aan- wie hij enige uitleg gaf over de juffer die naast hem stond. De ruiter steeg af en samen spraken ze verder met enkele korte, haastig geuite zinnen, die de donder voor haar onhoorbaar maakten, terwijl het steeds sterkere weerlicht hen el kaar onophoudelijk liet zien. Tben liet de soldaat haar eensklaps los en snelde weg naar de stad, hopend daar de poort nog voor hem open te vinden. „Wie ben je meisje?" vroeg de rui ter nu streng, en hij kwam dicht naast haar staan. Welmoet slikte even en zei dan vlug haar naam en woonplaats. De ruiter scheen verrast. „En waar moet je heen," vroeg hij. „Naar huis," zei ze eenvoudig. „Naar Venhuizen? Je bent zot." Het klonk nors en streng. De donkere zomen van warrelende wolken naderden elkaar boven hun hoofden, steeds meer en meer. Het wordt noodweer, dacht Wel moet. Het paard schrok van een hevig licht en drong opzij, terwijl het gera tel van de donder alles overstemde. „Kom mee," beval de luitenant nu. „Ik ben op weg naar mijn ouders. Daar kun je schuilen." Meteen hief hij haar omhoog. Wel moet spreide haar bovenkleed en zet te zich voor het zadel op de rug van het paard. De luitenant steeg ook op en nam de teugel, waarna ze in een door J. VISSER-ROOSENDAAL zeer snelle maar gelijkmatige gang wegdraafden. Daar zat ze nu tussen de armen van een wildvreemde en wist niet waar heen die haar brengen zou. „Mijn ou ders", had deze krijgsman gezegd. Dan was het vast goed. Welmoet ver schoof haar bevend lichaam iets en haar trillende vingers grepen zich steviger in de manen van het paard. Nu was de hele lucht vervuld van een aanhoudende donder; soms rate lend en zwaar, zodat het leek alsof het geluid hen omringde. Maar meestal was het een dof en dreigend dreunen, aanzwellend en afnemend als een or deloos gevolg van het steeds doorflit sende licht. Plotseling vielen enkele heel grote regendruppels, onmidde- lijk gevolgd door een zware stortbui. Hevige windstoten loeiden langs hen heen. Het paard vloog; de gang van de dravende voeten werd een roffe lend gedaver. „Nog even meisje," zei de ruiter dicht aan haar oor, en hij schikte zijin mantel iets om haar heen. Tbch sche nen het nog een eindeloze tijd te du ren eer het paard zijn draf matigde. Ze hief haar gezicht uit de zachte plooien en zag in de korte lichtflitsen een grote hoeve op een hoog liggend erf, dat door hoog geboomte was om ringd. Het paard sloeg linksaf en bleef voor de dorsdeur van de hoeve staan. Meteen sprong de luitenant uit het zadel en hielD ook haar afstijgen. „Kom. Hierheen!" beval hij. Hij voerde haar snel langs een van de zij wanden van het huis naar het achter om en bonsde daar op een smalle deur. De plasregen was nu overge gaan in een stortbui en de wind rukte en zoog eensklaps wild aan het ge boomte. Ook Welmoet voelde zich door die windkracht aangegrepen, en ZIERIKZEE - Tbch vreemd: de stad telt twee aktieve muziekverenigin gen en dus een respektabel aantal amateurmusici, maar waarom waren die er vrijdagavond dan niet in de Mondragon-foyer, waar onder auspi ciën van Uit-op-Schouwen-Duiveland het „Odeion Blazers Ensemble" op trad voor een matig gevulde zaal. Mensen, die als hobby een blaasin strument bespelen, zouden ongetwij feld een fantastische avond hebben beleefd met deze jonge musici, die een optreden boden om nog lang aan terug te denken. Het valt te waarde ren, dat deze kleinere muziekevene menten weer in het UIT-programma zijn teruggekeerd. Financieel bleek het allang niet meer haalbaar een groot philharmonisch orkest van ei gen bodem naar het Zeeuwse te krij gen, maar een optreden als van het „Odeion Blazers Ensemble" biedt im mers een uitstekend - voor velen wel licht een beter - alternatief. Dirigent Piet Honingh leidde met een soort vaderlijke bezieling zijn jonge musici vrijdagavond naar tallo ze hoogtepunten. De naam „Odeion" (Griekse muziektempel) geldt als symbool voor de affiniteit met de ka mermuziek, die de fluiten, hobo's, klarinetten, fagots, hoorns en kontra- bas ook tijdens dit optreden op fasci nerende wijze ten gehore brachten. Groot aandeel in het oproepen van een sfeer van weleer had de hoorn, met zijn overweldigende kracht en zijn aan de jacht vertrouwde klank. Veel minder uitbundig daarentegen klonken de fagots, die met hun wat droge geluid amusante effekten kon den realiseren. Heel verrassend in het optreden van Odeion waren ook de wisselin gen in de partijen van de eerste en tweede hoboïst en van de eerste en tweede klarinettist. Voor de pauze bracht het Blazers Ensemble Octet-partita opus 57 van F. Krommer en de bijzondere mooie Petite Symphony van Ch. Gounod. Een verrassing wachtte bij de uitvoe ring van een bewerking van Carmina Burana door C. OrffDeze komponist bleek tot meer in staat dan het ont wikkelen van nieuwe slaginstrumen ten en de herinvoering van de blok fluit in de schoolmuziek, waar hij zich in het algemeen zeer voor heeft ingspannen. Effekten, die op blaasinstrumenten vrijwel niet te verwachten zijn, wer den ten gehore gebracht in het In tru- tina met een opvallend steeds weer aanzwellend en afnemende kracht. Ook het imponerende Tanz dient in dit verband vermeld te worden. Na de pauze werd het optreden ge wijd aan de Serenade opus 44 van An- tonin Dvorak. Het Nederlands Bla zers Ensemble ging Odeion voor in de uitvoering daarvan en zette het ook op de plaat. Vrijdagavond moest het publiek in de foyer konstateren, dat de jonge musici van Odeion in niets onderdoen voor dat gerenommeerde gezelschap van het Nederlands Bla zers Ensemble. Wellicht deden de exekutanten hun gehoor versteld staan met de frisse klanken van Dvoraks kompositie. Muziek vindt haar kracht in de her kenning, maar wie vrijdagavond voor het eerst met deze muziek ken nis maakte, zal er doorzijn verrast en er wellicht aan terugdenken. Geen ongrijpbare thema's die moderne komposities vaak zo ongenaakbaar maken, maar toegankelijke muziek om je door te laten omhullen. Het publiek dwong met een langdu rig applaus een toegift af. Piet Ho ningh en zijn pupillen hadden een duidelijk visitekaartje in Zierikzee afgegeven. RENESSE - De algemene najaarsle denvergadering van de VVV Renesse wordt gehouden op donderdag 22 no vember (20.00 uur) in Hotel De Zeeuwse Stromen. Na de behandeling van de begro ting 1985, die een verliessaldo van f 3.500,— vermeldt, komt een voorstel aan de orde om een inflatiekorrektie van drie procent door te voeren op de kontributie met ingang van 1985. Na de pauze is de uitloting van vier procent van de renteloze aandelen en wordt er gesproken over Renesse Promoten. ze wankelde even. „Pas op. Een hoos," hoorde ze zeggen, en de greep om haar arm werd vaster. Tben was het alweer voorbij in een warreling van geruis en geloei in allerlei toon aarden. De deur ging open. „Wie is daar?" vroeg een zware stem. „Johan," zei de ruiter. „En ik breng nog iemand mee." „Kom maar gauw binnen." Met één stap werd de drempel over schreden en de deur viel achter hen toe. Zoals ze daar in het duistere ach terom stonden, hoorden ze hoe buiten een hagelstorm woedde en hoe blik sem en donder elkaar bijna zonder pauze volgden. Onafgebroken flitste het felle licht door het ruime vertrek. „Wij zijn op tijd binnen," zei de lui tenant. „Maar het paard," hijgde Welmoet. „Dat redt zich zelf. Het gaat altijd onder het afdak staan," troostte hij, en gaf haar arm nog een drukje eer hij die losliet en haar voorging naar het zomerverblijf, waar bij onrustig dansend kaarslicht een hele familie bijeenzat. Heel anders dan thuis, dacht Wel moet, toen ze zich op een haar toege schoven stoel zette en zag hoe allen iets terugschoven om de kring rond de tafel nog wijder te maken, zodat ook de ruiter en zijzelf erin opgeno men konden worden. Er werd zo goed als niets gezegd. Allen luisterden angstig naar het noodweer buiten en keken naar de kieren en reten in de gesloten vensterluiken, die het weerlicht tel kens doorlieten. (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3