tyg HO /y m/y Eilandelijke brandweerkorpsen oefenden op grote schaal bij Cebeco-Zuidwest in Zierikzee A.N.B.O. Zierikzee viert dertigjarig jubileum DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand meester, auto te water Mijlpaal om verder te gaan WA> PÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werkbezoek Prijsuitreiking Waterzak Bikkelhard Het bijna voltallige kollege van GS van Zeeland Wegens het op prima wijze onderhouden van Toen Yerseke er een minuut voor tijd alsnog in In een bikkelhard duel ging Zierikzee in Etten- bracht vrijdagochtend een werkbezoek aan hun Nuts-volkstuintjes mochten zeven huur- slaagde om naast Bruse Boys te komen moest Leur voor het eerst in de nog jonge kompetitie Cebeco-Zuidwest te Zierikzee. (Pag. 3). ders vrijdagavond een prijs ontvangen. (Pag. de fraaie gele waterzak van Jan Englebert het grandioos onderuit. De thuisploeg won met 3)- ontgelden. (Pag. 4). 3-1. (Pag 5). MAANDAG 5 NOVEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23621 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht. Homerus Doel van de oefening was: het in regionaal verband bestrijden van kalamiteiten in een optimale samenwerking ZIERIKZEE - Een brandend schip, geladen met kunst mest, en twee grote opslagloodsen ten prooi aan de vlam men. Dat was het dekor, waartegen zich zaterdagmorgen een grootscheepse brandweeroefening afspeelde in Zie rikzee. Het rampterrein, waar de zes gemeentelijke brand- De Vissersdijk in Zierikzee gaf zaterdagmorgen een aanblik van een groot rampterreinDe zes eilandelijke brand weerkorpsen oefenden daar, samen met de bedrijfsbrandweer van de Koninklijke Zeelandia, het gezamenlijk bestrij den van een grote kalamiteit. In totaal waren ongeveer 80 mensen bij de oefening betrokken. weerkorpsen van Schouwen-Duiveland en de bedrijfs brandweer van Koninklijke Zeelandia b.v. ih een goede samenwerking erger trachtten te voorkomen en slachtof fers te redden, was het complex van Cebeco-Zuidwest aan de Vissersdijk. Het doel van deze oefening was het in regionaal verband bestrijden van kalamiteiten èn het daarbij samen werken in optimaal verband. Daar toe hadden de brandweerkomman- danten van Zierikzee en Kerkwerve, de heren H. Fierens en J. M. van Lan- geraad, samen met brandweeroffi- ceer P. J. Duyvesz van de Regionale Brandweer Noord- en Midden- Zeeland gedurende de afgelopen we ken een grootscheepse oefening opge zet, waarbij de genoemde korpsen sa men dienden te opereren. Een nieuw aspekt bij deze oefening was het optreden van één komman- dant rampterrein, die in verband met de grootte van de ramp, twee sektorkommandanten onder zich had. De kommandant rampterrein, de heer H. van Dongen uit Zierikzee, leidde de gehele operatie vanuit de Vèrbindings-commandowagen van de Regionale Brandweer Noord- en Midden-Zeeland. De beide sektor- commandanten C. Hart en P. Berre- voets leidden de reddings- en blus werkzaamheden op het eigenlijke rampterrein. Elk van hen had daar bij de leiding over drie of vier korpsen. De oorzaak van de grote (oefen-) brand was een schip, dat aan de kade bij Cebeco werd gelost. De scheepsla ding kunstmest was in brand geraakt en had zich daarbij over het gehele schip uitgebreid. In de verblijven od het schip bevonden zich enkele slachtoffers, die door het vuur waren verrast. De kraan-machinist, die het schip loste, had niet tijdig ontdekt dat er brand was ontstaan aan boord van het schip en had dientengevolge Eén van de slachtoffers", een lid van het Jeugd Rode Kruis, wordt door een brandweerman gered uit het achteronder van het brandende schip. Deze red- dingsaktie was een onderdeel van de grote brandweeroefening, zaterdagmor gen in Zierikzee. brandende kunstmest gedeponeerd in de opslagplaats, met alle gevolgen van dien. Tengevolge van een stevige wind hadden overvliegende vonken er voor gezorgd dat aangrenzende ZIERIKZEE - Na afloop van de geslaagde brandweeroefe ning, zaterdagmorgen aan de Vissersdijk in Zierikzee, wachtte de brandweerkom- mandant van Zierikzee, de heer H. Fierens, een bijzonder onplezierige ervaring. Nadat een kennis zijn auto had gebruikt en deze had ge parkeerd op de kade, bleek het voertuig noch op de handrem, noch in de versnelling te staan. Het gevolg was dat de auto over de aflopende kade begon te rijden en in het water be landde. Met behulp van een kraanwagen bracht het takel- bedrijf Jan de Jonge de wagen weer op het droge. De auto zal echter door deze duik in het water als total loss moeten worden beschouwd. ZIERIKZEE - „Dit jubileum is een mijlpaal, maar geen mijlpaal met een rond vlakje om rustig op te gaan zitten, maar met een punt erop om door te gaan". Dat zei Gerard Verduyn, beleidsmedewerker van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen zaterdagmiddag in de Concertzaal bij de viering van het dertigjarig bestaan van de A.N.B.O. afdeling Zierikzee. „Door gaan", was de aanmoediging, die de leden tijdens de jubileumtoespra ken in alle toonaarden kregen te horen, want voor de ou deren is het, volgens de toesprekers, van belang niet de nadruk te leggen op het gezelligheidsaspekt binnen hun ouderenbond, maar op het opkomen voor de belangen van de ouderen. kennen pas nu te hebben vernomen van de mogelijkheid reeds op vijftig jarige leeftijd lid te worden van deze ouderenbond. Desalniettemin bleek ook de burgemeester te horen tot die groep mensen, die zich nu nog te jong acht om toe te treden, maar hij zegde toe over anderhalf jaar - op zijn zestigste - het lidmaatschap in wel willende overweging te zullen ne men. Vooral de gezelligheid binnen de A.N.B.O. sprak hem bijzonder aan, want dat vormde naar zijn me ning toch een groot deel van de bij eenkomsten en volgens hem was dat maar goed ook, want daar bestaat bij de leden behoefte aan. Later zou de burgemeester op deze uitspraken door A.N.B.O.-beleidsmedewerker Verduyn nog wel even worden terug gefloten. Advies De heer De Meester had verder het advies aan de ouderen toch vooral niet alleen kontakten in eigen, kleine Voorafgaand aan het verbale ge weld werden de leden van dc jubile rende afdeling in een sfeervol inge richte Concertzaal ontvangen met koffie en een geanimeerde verloting. Vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur (burgemeester Th. H. de Meester en wethouder J. Groen), van hoofdbestuur en het gewestelijk bestuur van de A.N.B.O. en vertegen woordigers van dc zusterverenigin gen waren aanwezig bij deze jubi leumviering. Voorzitter van de afdeling Zierik zee en tevens sinds kort de nieuwe ge westelijk voorzitter van de A.N.B.O. de heer H. Asma benadrukte, dat het aksent deze middag op de feestelijke ontspanning zou liggen, maar wilde anderzijds toch ook even stilstaan bij de A.N.B.O. als belangenvereniging. De voorzitter wees op de ingrijpende veranderingen, die dc mens na zijn vijftigste in zijn leven doormaakt, zo als: kinderen het huis uit, vervroegde uittreding uit het arbeidsproces, en zovoort. Voor de A.N.B.O. was dat ook reden geweest de grens van vijfenzestig jaar los te laten en de mensen de mo gelijkheid te geven reeds op vijftigja rige leeftijd lid van deze Bond te wor den. Bij de aktieve ledenwerfaktie in Zierikzee, die overigens reeds twaalf nieuwe leden heeft opgeleverd, bleek dat vele mensen zich echter vaak nog te jong achten om lid te worden van de A.N.B.O. Asma vond dat onjuist en on derstreepte tot slot het belang van een sterke bond, die opkomt voor de rol van de ouderen in de samenleving en die de regering op haar verant woordelijkheid kan wijzen voor een- zevende deel van de bevolking. Burgemeester Th. H. dc Meester sprak, namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen uit met het dertig jarig bestaan en memoreerde in dit verband ook eerdere jubilea van de A.N.B.O., die hij reeds had mee gemaakt. Verder moest de burgemeester er- kantoren en opslagruimte op het ter rein ook ten prooi waren gevallen aan de vlammen. Op verschillende plaat sen waren personeelsleden in moei lijkheden geraakt en ook de kraan machinist moest uit zijn hachelijke positie, bovenin de brandende loods, worden gered. Goed geolied Om een al te grote opschudding te voorkomen en een snel verloop van de oefening te bevorderen, waren de zeven brandweerwagens met hun be manningen van te voren gedirigeerd naar het parkeerterrein bij het zwem bad Onderdak aan het Groeneweegje. Van daaruit werden zij, naar nood zaak, achtereenvolgens ingezet. De oefening startte enigszins haperend, maar al na enkele minuten, toen de omvang van de ramp duidelijk werd, en bekend werd waar zich de slacht offers en de brandhaarden bevonden, liep de gehele operatie als een goed geoliede machine. Binnen korte tijd waren de slachtoffers uit hun benar- Vervolg pag. 2 Dit nummer bestaat uit my BILT groepjes te leggen, niet op een plekje te blijven zitten, maar toch ook eens kontakten daarbuiten te realiseren en te trachten midden in het leven te blijven staan. De burgemeester kwam verder met een bijzonder aardig jubileumge schenk: een positieve reaktie van het gemeentebestuur op het verzoek van het A.N.B.O.-bestuur in de toekomst het pand op de hoek Paternoster- straat/Meelstraat te mogen gebrui ken voor enkele aktiviteiten. Hij liet weten, dat - onder enkele voorwaar den - de A.N.B.O. van deze akkommo- datie gebruik zal kunnen maken, zo dra de huidige gebruiker - het Rode Kruis - zijn intrek zal hebben geno men in de gerenoveerde Bakkers- Vervolg pag. 7 Gepeperde toespraken, een gevarieerd feestprogramma, maar natuurlijk was er tijdens dc jubileumviering van de ANBO ook tijd om even bij te praten met elkaar. Verwachting tot dinsdagavond: Kans op regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen; minimumtemperatuur rond 5, middagtemperatuur ongeveer 11 gra den. Tbt matig, en in het Waddenge bied later tot vrij krachtig toenemende oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 nov.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans pp neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidoost 3 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%> Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 7.44, onder 17.03 Maan op 16.32, onder 4.55 Volle Maan: 8 november (18.43) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 nov. 2.04 13.47 7.29 19.56 Springtij: 11 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen ko men we onder invloed van een lage drukgebied dat nu bij Noord-Spanje ligt en dat zich uitbreidt in dc rich ting van West-Europa. Dinsdag geeft dat lagedrukgebied bij ons wolkenvelden, waaruit nu en dan wat regen kan vallen. Ook de rest van de week is er elke dag kans op regen. De wind draait op de nadering van het lagedrukgebied naar oost, na dinsdag wordt hij zuidelijk. De temperatuur wordt de eerste da gen in de middag rond of even boven de tien graden. De kans op nachtvorst is voorlopig maar heel klein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1