Prettig kennis te maken! Bevolking mag zegje doen over verdeling subsidies ,,'t Staepel'of" in Renesse snakt naar extra leerkracht ELEKTRO LIEVENSE Dale „Hoss" Williams te gast in Tonnenmagazijn tijdens country-happening Forse aanrijding met gewonde bij politiebureau Uniforme regeling voor kermisveiligheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 november 1984 Nr. 23620 3 Ouderavond ZIERIKZEE - Woensdagavond 31 oktober werd in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis een kennisma kingsbijeenkomst gehouden voor de nieuwe ingezetenen van deze gemeente. Ongeveer tachtig .nieuwe" Zierik- zeeënaren maakten van deze mogelijkheid gebruik om kennis te maken met de leden van het kollege van burge meester en loethouders en met enkele leden van de ge meenteraad. De aanwezigen konden ook vragen stellen over allerhan de zaken, de gemeente betreffende. De film Zierikzee, stad als een kasteeltoonde de genodigden fraaie beel den van de stad. aan het eind van de bijeenkomst werd de mogelijkheid geboden om het stadhuis en het stad huismuseum te bezichtigen. Hoorzitting in Stadhuis Zierikzee ZIERIKZEE - De kommissie welzijn van de gemeente Zierikzee moet maandagavond 5 november advies uit brengen over de verdeling van de subsidies voor 1985. Voorafgaand aan het formuleren van dit advies mag ook de bevolking haar zegje doen over de verdeling van de centjes voor sociaal-kultureel werk het komend jaar. Daartoe wordt maandagavond, aanvang 19.30 uur een hoorzitting gehouden in de raadzaal van het stadhuis. Aansluitend op deze hoorzitting vergadert de welzijns- kommissie. RENESSE - Op de jaarlijkse ouderavond van de open bare lagere school„'t Staepel'of" te Renesse werd veel aandacht besteed aan de basisschool, die in augustus 1985 tot stand moet komen. Daarnaast werd (na de pau ze) onder de titel „Het is gauw zo ver" ook het Voortge zet Onderwijs belicht. Daartoe waren de heren F. Scher- jon, direkteur van de L.T.S. Schouwen-Duiveland uit Zierikzee en R. Soesman, rechtor van de Rijks Scholen gemeenschap Professor Zeeman eveneens in Zierikzee, uitgenodigd een inleiding te houden over het Voortgezet Onderwijs in het algemeen en hun eigen school in het bij zonder. Beide inleiders zijn lid van de commissie BOVO. Deze commissie Basis Onderwijs-Voortgezet Onderwijs houdt zich bezig met de aansluitingsproblemen tussen beide onderwijsvormen en probeert deze te verkleinen, verkleinen. Zowel de hoorzitting als de verga dering is voor iedereen vrij toegan kelijk. Met toestemming van de voorzitter mag, voorafgaand aan elk agendapunt, het aanwezige publiek het woord voeren. Op het ontwerp- jaarprogramma sociaal-kultureel werk 1985 wordt voorgesteld voor het buurt- en klub- huiswerk van het Leger des Heils het komend jaar een subsidie van 145.042 uit te trekken. Dit bedrag is gelijk aan de subsidie die het Leger des Heils ook dit jaar ontving. Het Leger des Heils diende twee begrotin gen in: één voor het buurt- en klub- huiswerk en één voor het peu- terspeelzaalwerk. In de begroting voor het buurt- en klubhuiswerk wordt uitgegaan van een gemeentelij ke subsidie van 145.045,-. Er wordt een nadelig exploitatietekort van 71.872,- geraamd, waarvan in de be groting wordt uitgegaan dat het Hoofdkwartier van het Leger des Heils hiervan 64.818,- voor zijn re kening neemt. Ten aanzien van het resterende tekort wordt niet aangege ven hoe dit gedekt wordt. Peuterspeelzaal De begroting voor het peuterspeel zaal werk van het Leger des Heils ver toont een exploitatietekort van f 20.182,-. Omdat het hier een nieuwe vorm van subsidiëring betreft, wordt in het ontwerp-jaarprogramma me- Advcrteiuie Restaurant Renesse Het restaurant met de ho/telijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 degedeeld, dat deze zaak afzonder lijk aan de gemeenteraad zal worden voolrgelegd en dat voorshands zal worden volstaan met een raming pro memorie. Reeds in mei besloot de gemeente raad de subsidie voor jeugdsoos Bro- gum op te trekken tot het niveau van de aan de gemeente verschuldigde huur voor het pand Julianastraat 46. Voor 1985 wordt nu ook voorgesteld een bedrag van 32.600,- aan Brogum beschikbaar te stellen, hetgeen ook gelijk is aan het bedrag van huur voor de Brogum-boerderij. Als gevolg van het aantrekken van een extra administratieve kracht voor twintig uur per week wordt de bijdrage aan de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland opgetrokken van 3,44 tot 4,44 per inwoner, het geen neerkomt op een totaal subsi diebedrag van 43.365,-. De ontstane verhoging van de subsidie door het aantrekken van de extra administra tieve kracht, zal voor wat Zierikzee betreft grotendeels gekompenseerd worden door een strukturele verho ging van de rijksbijdrage sociaal- kultureel werk in het kader van de herbezetting van arbeidsplaatsen. Speeltuin Hoewel tot op heden geen begroting werd ontvangen van de Mr. Breet- veldspeeltuin wordt in het ontwerp- jaarprogramma toch voorgesteld een zelfde subsidiebedrag (4.500,-) als vo rig jaar beschikbaar te stellen. Voor het opbouwwerk zal de ge meente Zierikzee geen geld meer be hoeven uit te trekken in 1985. In 1984 was nog een bedrag beschikbaar voor de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland van 970,-. Dit bedrag was nodig om de stichting te kunnen laten voldoen aan wachtgeld verplichtingen ten aanzien van het ontslagen personeel. Dit bedrag bleek echter niet nodig, daar de wachtgeld verplichtingen'in 1983 wer den afgekocht. Een raming voor 1985 is derhalve niet meer noodzakelijk. Ten aanzien van de Stichting Unie van Vrijwilligers wordt voorgesteld een subsidie van 22.000,- beschik baar te stellen. Dit bedrag aan subsi die gaat echter grotendeels op aan de huur voor het pand Kerkhof ZZ. Binnen de Veste van B.W. en S. werd de afspraak gemaakt voor de subsi die voor de Vrouwen-advieskommis sie (V. A.C.) voor de woningbouw voor het komend jaar te handhaven op het niveau van dit jaar: 559,83. Zeeuwse Muziekschool Eèn stijging van de subsidie aan de Zeeuwse Muziekschool zit in de pen. Volgens de overgelegde begroting van de Stichting Zeeuwse Muziekschool is in het komend jaar door de ge meente Zierikzee een bijdrage ver schuldigd van 175.241,94. In 1984 be droeg de bijdrage 172.486,80, zodat een stijgingspercentage van 1.6 ten opzichte van 1984 is ontstaan. Voorge steld wordt de muziekschool de ge vraagde subsidie beschikbaar te stel len. Werd voor dit jaar nog een post van 6.000,- op'de begroting opgeno men voor subsidiëring van het Zeeuwse Instituut voor kunstzinnige vorming, thans is deze bestemming niet meer te vinden op het jaarpro gramma sociaal-kultureel werk, daar de gemeenteraad onlangs heeft beslo ten de subsidie van het Zeeuws Insti tuut voor kunstzinnige vorming met ingang van 1985 te beëindigen. Een aanzienlijke verhoging van de subsidie voor het komend jaar valt te •:.oteren voor de muziekverenigingen Koninklijke Harmonie Kunst en Eer" en voor de Drumband en majo- rettenkorps ,,Rust Roest". Als basis voor de subsidienormen voor mu ziekverenigingen gelden de huur kosten van de akkommodatie en 48% van de zogenaamde SONMO- normen. Voor „Kunst en Eer" wordt een subsidie bedrag van 8.836,40 voorgesteld en voor „Rust Roest" een bijdrag van 8.056,-. Ten aanzien van de Zierikzeese Oratoriumvereniging wordt voorge steld eenzelfde subsidie 240,-) als dit jaar te verlenen, dat geldt ook voor het Zierikzees Kamerkoor en ook voor het Zeeuws Orkest wordt een gelijkblijvend subsidiebedrag 4.000,-) opgevoerd. Voor de Zierikzeese Oranjevereni ging wordt volstaan met het opnemtn van een gelijk subsidiebedrag als in 1984 beschikbaar was, te weten 2.500,-. Op grond van de overgelegde begrotingen wordt voor de Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland voor 1985 rekening gehouden met een sub sidie van 22.464,10 voor evenemen ten en van 7.520,59 voor apparaat kosten. Subsidie C.J.V. De C.J.V. Samen Verder ontving in 1984 een subsidie van 4.200,-, zijnde een vergoeding voor de huur van het gebouw in de Raamstraat. Daar thans nog niet bekend is hoeveel huur in rekening gebracht zal gaan worden voor het toekomstig onderkomen van de C.J.V. (de gerenoveerde Bakker- school) wordt vooralsnog voor 1985 ook rekening gehouden met hetzelfde subsidiebedrag van 4.200,-. De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit ontving voorheen geen subsidie van de gemeente Zierikzee. In de loop van dit jaar besloot de gemeenteraad ter kompensatie van de wegvallende subsidie van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming de Stich ting Zeeuwse Volksuniversiteit wel te Subsidiëren. Voor 1985 wordt voor de- Se Stichting een bedrag geraamd van 1.418,-. Dc agenda voor de welrijnskom- missievergadcring maandagavond 5 november vermeldt naast het ontwerp-jaarprogramma ook nog de bespreking van het voorstel tot op heffing van de ambtelijke advies dienst welzijnszaken Schouwcn-Dui- vcland/Sint Philipsland. UTRECHT - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur vindt dat de overheid in ruil voor het recht op een uitkering aan werkloze jongeren de plicht mag opleggen om zich verdienstelijk te maken voor de samenleving, bij voor bed door een funktie in het vereni gingsleven te bekleden. Dit blijkt uit een vraaggesprek in het blad van de Werkende Jongcren-CNV, „Warem pel", dat volgende week verschijnt. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter van de ouderraad, de heer A. J. Padmos de tegenvallende be langstelling. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer J. C. de Feiter, wethouder van onder wijs en mevrouw T. Kleiss van Rooyen hoofd van de kleuterschool De Duinkonijntjes te Renesse. De heer Padmos deelde mee dat de school momenteel 68 leerlingen telt tegen over 81 in het vorige schooljaar. Hij vond deze terugloop van het leer lingenaantal en alle gevolgen die dit voor de school heeft een nare zaak en zei dat men zich moest triesten met de gedachte dat de terugloop een lan delijk probleem is. De sekretaresse, mevrouw A. v.d. Schaaf las de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag voor en de penningmeesteresse, mevr. M. Verboom bracht financieel verslag uit. Er bleek een batig saldo te be staan van 1398,33. Uit de ouderraad waren aftredend de dames A. v.d. Schaaf en N. v.d. Boogert en de heer A. Verseput. Alleen laatst genoemde was herkiesbaar. Voor de opengeval len funkties werden de dames K. Fait en V. Rutgers en de heer Verseput bij akklamatie gekozen. De beide scheidende ouderraadle den ontvingen uit handen van de heer Padmos een bloemetje. De heer J. H. Blom, hoofd der school, voegde daar nog een herinneringstegeltje aan toe. Onzekerheid De heer Blom stelde vervolgens dat, zoals de mensen thuis onge vraagd worden over spoeld door een stroom van drukwerk en gewonnen „prijzen", de scholen, de mensen in het onderwijs worden overspoeld door een onafgebroken stroom van informatie over bijvoorbeeld: de ba sisschool, de medezeggensschapsraad Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 1634 Het programma wordt verder inge vuld do or het uit Noord-Brabant af komstige country-duo A.G. en Kate. Zij ontmoetten Williams in juni 1983 tijdens het Bailes Brothers Homeco ming Festival in Summerville (West Virginia) en waren zo onder de in druk van zijn optreden dat ze beslo ten Dale Williams naar Nederland te halen voor een aantal optredens. Honderden ballads De Amerikaanse zanger/gitarist, die al ongeveer zestig jaren optredens achter de rug heeft, brengt een pro gramma van old-time ballads waar van hij er honderden kent. Zijn voorbeeld was de beroemde country zanger uit de dertiger jaren Vernon Dalhart. Williams trad op met artiesten als Mcrlc Travis, little Jimmy Dickens, de old timer Floyd Tillman, Patsy Montana (die ook A.G. en Kate al eens eerder bezocht), Roy Acuff (King of country music) en onlangs maakte hij een toernee met Ernst Ferguson van de Bailes Brothers. Het optreden van Williams was eer der gepland in november vorig jaar en het school werkplan. Allemaal dingen waar de afgelopen jaar veel tijd in is geïnvesteerd waarin in de toekomst nog veel meer tijd zal moe ten worden gestoken en, wat nog het ergste is, waarover nog steeds veel onzeker en onduidelijk is. Volgend jaar begint de basischool. Maar wordt het een basisschool in naam of wordt wordt het een basisschool in wezen? Grondgedachte is de ononderbro ken ontwikkelingsgang van het kind. Een prachtige gedachte, aldus de heer Blom, maar wat betekent dat nu in de praktijk? Om dit waar te maken moet men elk kind, als het er aan toe is, met het leesonderwijs laten star ten. Maar hoe moet zoiets worden verwezenlijkt? Het vraagt een indivi duele benadering. In Renesse moet men met drie leer krachten 68 kinderen lesgeven. Is het haalbaar om dan toch elk kind indi- vudueel te begeleiden? Extra hulp moet dan na schooltijd worden gege ven, als een kind al moe is van een hele dag school en daardoor niet meer zo goed kan opnemen. Extra leerkracht nodig Een beetje scheve verhouding vond de heer Blom het, dat in een nabijge legen dorp bijna de hele week vier leerkrachten ter beschikking zijn voor 20 kinderen. Hij legt uit dat hij ook heeft geprobeerd een extra leer kracht te krijgen toegewezen in het kader van de ongeveer 8000 extra tij delijke arbeidsplaatsen die het ministerie heeft ingesteld ter bestrij ding van de werkloosheid. Ondanks de medewerking van de gemeente is dit nog niet gelukt. In december volgt nog een tweede toewijzingsronde, waarop nu de hoop van R.enesse gevestigd is. Andere problemen bij de invoering van de basisschool zijn de huis vesting en het schoolwerkplan, waar aan door het team in Renesse al heel wat tijd besteed is, terwijl het toch nog steeds niet duidelijk is hoe het nu allemaal precies moet. Ook aan de totstandkoming van de medezeggens schapsraad is veel tijd gespendeerd. Alles op een rijtje zettend konklu- deerde de heer Blom dat er nog heel wat problemen te overwinnen zijn voordat de basisschool goed zal funk- tioren. Ibt slot merkte hij op dat het misschien allemaal wat negatief klinkt, maar hij verzekerde de ou ders dat het personeel van de school even als in het verleden zich volledig voor de kinderen zal blijven inzetten. Bij de rondvraag ontstond een geani meerde diskussie over het hoe en waarom van huiswerk op de lagere school. Steun van gemeente Wethouder J. C. de Feiter ging in op maar kon toen niet doorgaan vanwe ge een ongeluk dat hem vlak voor zijn vertrek overkwam. A.G. en Kate zijn momenteel juist terug van een toernee op de Shetland eilanden. Dale ,,Hoss" Williams. de opmerking dat men op een andere school in de gemeente voor 20 leerlin gen over meer leerkrachten beschikt dan op ,,'t Staepel'ofvoor 68. Hij stelde dat de gemeente zich er volle dig voor inzet om de pogingen van de heer Blom te ondersteunen om een extra kracht in tijdelijke dienst te krijgen toegewezen. Na de pauze hielden de heren F. Scherjon en R. Soesman een inlei ding over de het Voortgezet onder wijs. Uitgelegd werd dat er twee hoofdstromen zijn t.w. het A.V.O. (Al gemeen Vormend Onderwijs) en het L.B.O. (Lager Beroeps Onderwijs). 60% van de leerlingen kiest. Tenaanzien van de LTS in Zierikzee vertelde de heer Scherjon dat deze vijf afdelingen telt en dat het onder wijs sterk is geïndividualiseerd. Ver der stelde hij dat het L.B.O. wordt on dergewaardeerd met betrekking tot de mogelijkheden van doorleren. De heer Soesman wees erop dat het A.V.O. niet moet worden gezien als eindonderwijs. De Mavo bereid voor op M.B.O., de Havo op H.B.O. (Hoger Beroeps Onderwijs) en het Atheneum is een voorbereiding voor Hogescho len en Universiteiten. Schoolkeuze Beide inleiders waren het er over eens dat het bij de bepaling van de schoolkeuze van belang is om te kij ken waar het kind zich het best zal kunnen ontplooien. Oriëntatie op de mogelijkheden is voor ouders van zesde klas leerlingen daarom zeer be langrijk. Na de inleiding bestond de gelegen heid tot het stellen van vragen. Hier uit werd duidelijk dat de bezuini gingsmaatregelen verschralend wer ken op de mogelijkheden tot leerlin genbegeleiding. Tevens werd duide lijk dat op beide scholen in Zierikzee aandacht besteed wordt aan de com puter. Dit gebeurt op eigen initiatief van de scholen, want vanuit het mini sterie is op dit gebied nog weinig ge regeld. ZIERIKZEE - de 34-jarige me vrouw A. v. d. W.-v. d. B. uit Nieuwer- kerk is vanochtend (vrijdag) na een aanrijding per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd. Zij had hoofdletsel op gelopen. De aanrijding tussen de twee perso nenauto's gebeurde omstreeks half tien op het kruispunt Weststraat/ Raamstraat/Balie. Mevrouw v. d. W. wilde van de Balie oversteken naar de Raamstraat en had voorrang moe ten verlenen aan J. S. te Zierikzee die over de Weststraat naderde. Een bot sing was het gevolg, waarbij de auto van mevrouw v. d. W. dusdanig werd beschadigd dat takelbedrijf J. de Jon ge er aan te pas moest komen. Haar voertuig kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal, die geen schade opliep. Dokter Van Geer verleende eerste hulp in het vlakbij gelegen politiebu- ro, waarheen mevrouw v. d. W. was gebracht in afwachting van de am bulance. DEN HAAG - Er komt een unifor me regeling voor de kermisveilig heid. Dat blijkt uit een antwoord van staatssekretaris Van Zeil (ekonomi- sche zaken) op vragen van het PvdA- kamerlid Frits Castricum over de aan kermisattrakties te stellen vei ligheidseisen. Aanleiding tot het stellen van vragen was een recent do delijk ongeval op een kermis in Vo- lendam. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochl- man te Zierikzee. Direktle: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse Tonnenmagazijn zal dinsdag 6 novem ber wederom het dekor vormen voor een country-avond, zoals die op initiatief van de familie De Veth regelmatig in de Smalstad plaats vinden. Deze keer staat de Amerikaanse zanger Dale Williams in het middelpunt van de be langstelling. Williams dankt zijn populariteit, naast zijn muzikale kwalitei ten als zanger/gitarist, aan een sprekende gelijkenis met Hoss uit dc inder tijd zeer populaire televisieserie „Bonanza".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3