„Dit nieuwe Duinoord is een droomhuis voor de bewoners" Bij de foto's: 4 Commissaris Dr. C. Boerden opende verbouwd verzorgingstehuis in Burgh-Haamstede dern huis, maar reeds na enkele jaren begon de veroudering. Van den Bos: ,,Dit nieuwe huis is een droomhuis". Dè. O. C. Kerssen meende dat je eer der aan een lustoord dan aan Dui noord denkt. „Geen stoffig zand, maar je waant „ie eerder in een oase". Hij vertelde ifoïhet-nieuwe te huis een kerktelefoon is geïnstal leerd, dat er bijbelstudies worden gehouden en dat er avondmaalsvie ringen komen voor bejaarden, die niet meer Duinoord kunnen verlaten. Ook spraken nog woordvoerders van het architektenbureau Eykelenboom, Gerritse Middelhoek uit Dor drecht, de hoofdaannemer Prince uit Burgh-Haamstede, de bejaardenso- cieteit Haamstede en de heer P. van de Krcéde, voorzitter van de bewo nerskommissie. Hij sloeg op 2 au gustus 1983 de eerste paal van de tweede fase. „Wij hebben een moeilij ke tijd meegemaakt. Het verband tussen ons was verbroken", meende Van de Kreeke. De bewoners boden het rusthuis een spreekgestoelte aan. Tijdens het spreekgedeelte werden nog meer kado's aangeboden, bestemd voor de inrichting van Dui noord. Mej. A. de Jonge, die van alle bewoners het langst in Duinoord ver blijft, had voor de gelegenheid een voor mensen, die op een leeftijd zijn gekomen, waarvan je mag verwach ten dat ze van de goede dingen in het leven kunnen genieten. Nu, na enke le jaren van verbouwing en lawaai, kunt u ervan genieten. Ieder van ons vormt een onderdeel van de schakel, die wij allen tezamen vormen. Laten we die schakel glanzend houden", zei de directrice. Bouwperiode Alvorens met de bouw kon worden begonnen moest een oplossing gevon den worden voor de 30 bewoners die in het afgekeurde gedeelte woonden. Waar moesten die worden gehuis vest? Daartoe werden 24 zorgwonin- gen gebouwd, waarvan met de bouw op 2 augustus 1982 werd begonnen. „Het ware te wensen dat de over heid toch soepeler zou kunnen zijn voor wat betreft die „zwarte bed den". De ruimte is aanwezig en de zorg voor de ouderen neemt toe. De normen voor de verzorgingsbehoef ten zouden snel moeten worden her zien. De brochures die er de laatste jaren over de zorg voor de ouder wor dende mens verschijnen kunnen de kast niet meer in. Als dat geld ge bruikt zou worden voor de „mantel zorg en flankerend beleid", wat dat ook zijn mag. dan waren we al een heel eind. Nu de medewerking van de ziekenfondsen nog. Allemaal een kwestie van tijd. Enfin, wij hebben hier de mogelijkheid te funktioneren als waren alle regels opgesteld en beslissingen ook werkelijk genomen". Zij meende dat een verzorgingste huis als Duinoord mogelijkheden biedt voor de toekomstige zaak in de zin van een wijkfunktie. Er bestaat een genuanceerde herbeziening op de taak en funktie van het bejaarde noord. Vorig jaar is gesproken over een experiment, waarbij wordt nage gaan binnen het verzorgingstehuis een adekwate verpleegkundige ver zorging te krijgen. Daarvoor zullen middelen beschikbaar gesteld moe ten worden, evenals voor de mantal- zorg, vond de voorzitter. Voordat mevrouw Niemantsvor- drict het woord nam kreeg zij uit han den van de oudste inwoner van Duinoord, mevrouw Zoeter (99). een bloemetje aangeboden. Samenwerking Dr. C. Boertien, Commissaris van de koningin zei dat in Duinoord wordt bijgedragen aan de verhoging van de voorzieningen voor bejaarden „De stagnatie van de economische groei mag niet tot gevolg hebben dat Linksboven: Met het luiden van de klok verrichtte Commissaris Dr. C. Boertien de officiële openingshandeling. ,.Ik ben niet elke dag kosterlachte hij. Rechtsboven: In de tuin van Duinoord is een vijver aangelegd. De spuitende fontein is een leuk gezicht. Rechtsmidden: De entree en de receptie hebben een heel modern uiterlijk gekregen. Midden: Voorzitter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer achter het door de bewoners geschonken katheder. Onder: Voor de bewoners was er koffie en gebak op deze feestelijke dag. BURGH-HAAMSTEDE - Nadat er vier jaar hard was gewerkt aan de nieuwbouw en verbouw kon de Commis saris der koningin in Zeeland, Dr. C. Boertien maandag middag het nieuwe verzorgingstehuis Duinoord in Burgh-Haamstede openen. Onder toeziend oog van tal van genodigden luidde hij de bel, dezelfde die in 1955 door toen nog prinses Beatrix werd geschonken bij de in gebruikname van Duinoord. Aan een tijd van voorberei ding, afbraak en nieuwbouw kwam maandag een eind. gedicht geschreven en een wan- dkleedje geborduurd, voorgelezen en aangeboden door direktrice me vrouw C. L. M. Engelman. Laatstgenoemde zei dat er geen on overkomelijke problemen bestaan als je nog jong bent. „Dat is anders Vanaf juli '83 werden die bewoners, die nog enigszins voor zichzelf kon den zorgen verhuisd naar de nieuwe zorgwoningen. Intussen werd in maart 1983 een aanvang gemaakt met de bouw le fa se, de grote keuken, technische ruim ten, en op de verdieping het personeelsrestaurant en kleedka mers. Dat gedeelte kwam vlot van de grond en kon na de bouwvakvakantie reeds in gebruik worden gesteld. De afbraak van het oude gedeelte was een kwestie van enkele weken. De eerste steen werd ingemetseld door de H.I.D. van volkshuisvesting Zeeland de heer V. d. Meulen op 9 de cember '83. dat is dus nog geen 11 maanden geleden. In juni konden de bewoners, die precies een jaar tevo ren waren verhuisd naar de woningen in de Kloostertuin weer terug en wa ren allen weer onder één dak. De voorzitter van de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen, me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer sprak van een verzorgingstehuis, dat gebouwd is met het oog op de toekomst. Vorige week heeft de Tweede Kamer zich ak koord verklaard met een aantal voor zieningen, die in het tehuis al aanwezig zijn. Regeren is vooruit zien. De voorzitter was blij dat de mi nister het voorbeeld van Duinoord heeft overgenomen. Soepeler In totaal moesten tien bedden wor den ingeleverd ten bate van de Corne- liastichting. „Er werd echter nooit verteld waar de mensen, die daar door niet geplaatst konden worden, heen moesten. De realisering van de nieuwe Corneliastichting zal toch nog enkele jaren duren", meende me vrouw Niemantsverdriet. er koncessies worden gedaan aan de kwaliteit van de verzorgingshuizen". Door een goede samenwerking kan aan een goede huisvesting worden ge werkt. Ook het kontakt tussen de verpleeghuizen en de eerste lijnszorg moeten we verbeteren. Goed overleg is onontbeerlijk. De zorg voor de be jaarden wordt met ingaan van 1 janu ari 1985 gedecentraliseerd naar de provincie. Dat is een goede zaak", merkte de Commissaris op. Namens het personeel voerde de heer J. van de Bos het woord. Hij zei dat het maan dag precies 29 jaar en 360 dagen gele den was dat het oude rusthuis Duinoord werd geopend (3 november 1954). Toen sprak men van een mo- 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4