M u Opening Duinoord Zuinigheid troef bij Brouwse subsidielijst BROUWERSHAVEN WIL MEER POLITIE IN ALLE KERNEN Ik fife DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zoekaktie Rijkspolitie naar Zierikzeeënaar Eenzijdig ongeval Speelgoedbeurs in Speel-o-theek WAt ZRP* P Begrotingsraad Wieldoppen gestolen Kwart eeuw in overheidsdienst >-V ^ELBÜ^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Grandioze partij Afscheid voorzitter Vaste Oeververbinding Uitvoering De Zierikzeese Ondernemers Centrale nam Het tweede kamerlid Te Veldhuis (VVD) heeft Het koorNu met Hope" uit Burgh-Haamstede De herenhandbalploeg van Delta Sport legde maandagavond afscheid van bestuursleden P. minister Lubbers gevraagd naar zijn opvattin- gaf het afgelopen weekeinde een geslaagde in de eerste thuiswedstrijd een grandioze partij gen over de VOW. (Pag. 2). uitvoering in De Schutse". (Pag. 3). neer tegen het Leidse Saturnus, resulterend in een 17-15 zege. (Pag. 6). Verhage en F. de Jager. (Pag. 2). DINSDAG 30 OKTOBER 1984 141ste jaargang Nr. 23618 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Velen kunnen een huis inrichten; weinigen verstaan de kunst een tehuis te maken. Anna Dix ZIERIKZEE - Twaalf man van de Rijkspolitiegroep Schouwen-Duive- land hebben maandagavond een zoekaktie gehouden naar de Zierik zeeënaar VV. A. B. (81). De vermiste man was maandag om 13.00 uur vertrokken om aan de Plat- teweg aardappelen te rapen. Hij zou om half vier thuiskomen. Tegen zes sen was B. echter nog steeds niet te ruggekeerd van het land en de familie waarschuwde de politie. Om half zeven ging één agent een kijkje nemen, maar dat had geen resultaat. Om half acht startte de zoekaktie. Na twee uur zoeken werd B. gevonden. Door de overvloedige regenval was de man weggezakt in de modder. De po litie haalde B. ongedeerd uit zijn be narde positie. SCHARENDIJKE - Op de Brou- wersdam ter hoogte van de afslag Scharendijke ontstond zaterdag avond omstreeks 20.00 uur een eenzij dig ongeval. Een auto bestuurd door G. F. V. uit Rotterdam kwam uit de richting Ouddorp. Vermoedelijk door het ont breken van de wegbelijning in ver band met werkzaamheden raakte de auto met zijn wielen in de berm en sloeg vervolgens over de kop. De bestuurder werd met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De ge heel vernielde auto werd weggesleept door de firma J. de Jonge. Vergadering- Kommissie Onderwijs ZIERIKZEE - De Kommissie -On derwijs komt heden (dinsdag)middag in openbare vergadering bijeen in de raadzaal van het stadhuis. De wet houder van onderwijs J. Groen zal tij dens deze bijeenkomst mededelingen doen over de indeling van het school gebouw in de Raamstraat. Verder zal de kommissie beraadslagen over ver vangende huisvesting voor de afde ling praktische vorming van de Bea- trixschool. De vergadering begint om 17.00 uur. ZIERIKZEE - In de Speel-o-theek in de voormalige kleuterschool ach ter de Corneliastichting, Mos selstraat 1, wordt zaterdagochtend 3 november van tien tot twaalf uur een Speel- en sportbeurs gehouden. Van de opbrengst van deze beurs zal twintig procent ten goede komen aan de organiserende instantie; de Speel- o-theek zelf. Mensen, die - schoon en kompleet - speelgoed en/of sportarti kelen willen inleveren voor deze beurs, kunnen op donderdag 1 no vember van 16.00-21.00 uur in het ge bouw van de Speel-o-theek terecht. Voor nadere inlichtingen kan men te recht op telefoonnummer: (01110) 4541. BURGH-HAAMSTEDE - Voor de bewoners van het verzor gingstehuis Duinoord te Burgh- Haamstede was het maandag een feestelijke dag. Commissaris van de koningin, dr. C. Boertien kwam uit Middel burg over om ten aanzien van tal van genodigden het vernieuwde en verbouwde Duinoord officieel te openen. Hij luidde de klok, die, toen nog, prinses Beatrix in 1955 schonk ter gelegenheid van de in gebruikname van Duinoord. In de grote zaal van het verzor gingstehuis zaten de bewoners ge zellig aan tafels bijeen en zij hoorden verscheidene sprekers aan. Naast de Commissaris en me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, voorzitter van de Stich ting Rusthuizen Westelijk Schou wen kwamen nog enkele andere betrokkenen aan het woord. Na afloop was iedereen in de gelegen heid om onder het genot van een drankje nog even gezellig een praatje te maken. Trots middel punt van deze dag was de directri ce, mevrouw C. L. M. Engelman, die door vele sprekers verdiend werd gekomplimenteerd voor Ijaar werk. Zie voor overzicht pa gina 4. BROUWERSHAVEN - Tijdens de gemeenteraadsvergadering maandaga vond werd de welzijns-subsidielijst voor 1985 vastgesteld. In deze lijst zijn de verenigingen en instellingen opgenomen die vanwege hun sociaal-kulturele aktiviteiten voor subsidie in aanmerking komen. Vanwege zijn bezuinigende financiële beleid heeft de gemeente in de nieuwe lijst dezelfde subsidienor men aangehouden als in de twee voorgaande jaren. Dit geldt ook voor de verschillende muziekverenigingen in de gemeente waarop - bij een gunstiger financiëel klimaat - wellicht de nieuwe S.O.N.M.O. (overkoepelend orgaan voor amateurmuziekgezelschappen) normen toegepast zouden worden. Ook de Zeeuwse Muziekschool die weliswaar van hetzelfde aantal les sen (754) als in 1983 uitgaat, maar in haar begroting een stijging van vari abele en vaste kosten opvoert,' krijgt deze verhoging niet gehonoreerd van de gemeente. ,,We moeten iedereen op dezelfde wijze benaderen, we kun nen geen uitzonderingen maken bij subsidieverhogingen" zei wethouder S. Loschacoff. Stichting Jeugd Wel meer geld wordt er beschik baar gesteld voor de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland die de bekosti ging van zijn administratieve kracht door het Rijk verloren zag gaan. De gemeente verleent in 1985 een bijdra ge 4,44 per inwoner (vorig jaar 3.645) om deze - voor het werk van de stichting essentiële - kracht te handhaven. De heren P. van der Mei- de (GPV/SGP/RPV) en van der Wek ken (CDA) plaatsten hier kritische noten bij en willen de stichting nauwlettend in de gaten houden. Jeugd Schouwen-Duiveland vond echter een pleitbezorgster in me vrouw Loschacoff, die nog eens bena drukte hoe keurig de stichting is op getreden in verband met het aflopen van de TAP-regeling. Na een afwe zigheid van een jaar staat ook de stichting ziekenomroep „Nomen Ne- scio" weer op de lijst a 0.037 per in woner. Aan de hand van de begrotingscij fers besloot de gemeenteraad om het bedrag per leerling aan de scholen voor lager onderwijs vast te stellen op 865,39. Een eenmalige financiële bijdrage van 356,10 0.10 per in woner) werd toegekend aan de stich ting Hulp Noord-Ierland ten behoeve van de in oktober jl. georganiseerde vakantie voor Noordierse kinderen in Zierikzee. Besloten werd evenals in 1983 en 1984 ook in 1985 twee per celen grond, gelegen in het bestem mingsplan Zuidwal Brouwershaven te verpachten, aan N. van der Wek ken. Uitbreiding stadhuis Zoals in de begroting duidelijk werd is het de bedoeling om het stad huis op middellange termijn aan te passen ten opzichte van de toeganke lijkheid (voor gehandicapten), de verbetering/ uitbreiding van de ge- meentesekretarie en de bouw van een archiefbewaarplaats. Om een en ander te realiseren ging de raad ak- Wethouder Loschacoff: Pleitbe zorgster Stichting Jeugd. koord met het voorstel van b. en w. om 26.000,— beschikbaar te stellen voor het laten maken van een voorlo pig (en daarna definitief) schetsont werp door het architektenburo Kraamer Partners te Rotterdam/ Schuddebeurs. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Mogelijk regen Veel bewolking en vooral in de nacht wat regen; minimumtempera tuur ongeveer 9 graden; middagtem- peratuur omstreeks 12 graden; ma tige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 3 nov.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: BROUWERSHAVEN - Maandagavond werd tijdens de gemeenteraadsvergadering in het Brouwse stadhuis de begroting van de gemeente Brouwershaven voor het dienstjaar 1985 vastgesteld. Vrijwel alle frakties waren het er in haar algemene beschouwingen over eens dat de begroting in de nieuwe opzet er veel overzichtelijker en Vrijwel iedereen was verder van mening dat er alles aan moet worden ge daan om meer politietoezicht te krijgen in de verschillende kernen van de ge meente. Burgemeester C. Slabbckoorn liet in dit verband weten het hier ge heel mee eens te zijn omdat de bevolking meer en meer het gevoel van veiligheid verliest. Een feit dat hij illustreerde door een bloemlezing te geven van de misdrijven die de laatste tijd in en om Brouwershaven plaatsvonden. „Gerekend naar een bevolking van 60.000 mensen hebben wc op Schouwen- Duiveland recht op een korps van 60 man", zei hij en liet weten dit via het ray on op provinciaal en landelijk niveau aangekaart te hebben. Hij achtte het echter geen gemakkelijk te verwezenlijken zaak. Namens de PvdA-fraktie liet Maar- verhoging van de onroerend goed be ten Hcllendoorn weten twee procent lasting alleen dan aanvaardbaar te beter leesbaar op was geworden. Unaniem eens waren zij het ook met het voorgestelde, voorzichtige financiële be leid, ondermeer door het (niet) verder aantrekken van kapitaalswerken (die tot een hoge belasting op de toe komst zouden leiden) en door het subsidiebeleid op het zelfde niveau als de voorgaande twee jaren te houden. vinden als er ook een „fatsoenlijke" toeristenbelasting komt. Volgens wethouder Ph. van Ast zal deze be lasting, die waarschijnlijk in 1986 van kracht wordt, geen enorme bron van inkomsten zijn". Bejaardenhuis Hcllendoorn adviseerde de burge meester om met de gemeenteraad een oplossing te zoeken voor de opvang van de vergrijzende bevolking wan neer deze niet meer voor zichzelf kan zorgen. De PvdA vindt het ongewenst dat oudere inwoners van Brouwers haven - door de omstandigheden ge dwongen - moeten verhuizen naar be jaardenhuizen elders op het eiland. Volgens Slabbekoorn is er in het ver leden herhaaldelijk gepoogd een be jaardenhuis binnen de gemeente te krijgen. „Dit is echter tot op heden zonder sukses gebleven, omdat we met deze voorzieningen eilandelijk gezien al boven de 7 procent norm zit ten die van rijkswege is gesteld", al dus de voorzitter. Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE - In de nacht van 26 op 27 oktober werden van enkele auto's op het parkeerterrein aan de Nieuwe Boogerdstraat de sier-wieldoppen gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vergadering; Kommissie Financiën ZIERIKZEE - De Kommissie Fi nanciën komt dinsdagavond 6 novem ber in openbare vergadering bijeen in de raadzaal van het stadhuis, aan vang 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst kom'en aan de orde: begroting 1985 van de ge meentelijke Volkskredietbank, de ge meentebegroting 1985, het meerjaren- perspektief 1985 tot en met 1988 en de bestedingsplannen 1985 tot en met 1988. ZIERIKZEE - De heer J. C. Kouij zer, hoofdbesteller op het,postkan toor Zierikzee, viert op dinsdag 6 november het feit, dat hij een kwart eeuw in overheidsdienst is. Tbr gelegenheid van dit jubileum wordt op deze dag van 19.00 tot 21.00 uur een receptie gehouden in de kan tine van het Voorsorteercentrum aan het Haringvlictplein in Zierikzee. Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Veel bewolking kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 7.33, onder 17.14 Maan op 15.02, onder 23.02 1 nov. Zon op 7.35, onder 17.12 Maan op 15.25, onder Eerste Kwartier; 31 oktober (14.07) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 31 okt. 7.17 20.19 1.07 13.43 1 nov. 8.36 21.42 2.19 15.05 Doodtij: 3 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat het betrekkelijk zachte weer nog en kele dagen aanhoudt. Een hogodrukgebied boven Zuid oost-Europa verandert weinig van plaats en Oceaandepressies volgen een baan langs Schotland naar Skan- dinavië. Hierdoor blijft bij ons de wind zuidwestelijk. Boven Engeland ligt de overgangs zóne met koudere lucht waarin wat regen voorkomt. Vannacht zal die waarschijnlijk boven ons land lig gen. Morgen overdag nemen de re genkansen tijdelijk af, maar het front blijft in onze buurt. Pas vrijdag wordt verwacht dat de koudere en droge lucht achter het front goed tot ons land doordringt. De wind zal dan naar het noorden draaien. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1