Afscheiding centraal bij Reformatorisch Contact stukken Terwijl de schepen wachtten Turks gezin krijgt onderdak in RK kerk in Middelburg Ger de Wit blijft ook in Dordrecht „jazzy" Ds. H. J. Boer sprak over Waarom Hervormd?" Aardappel industrie heeft nog geen tekort Bedankt! Geen vervolging kollege B. en W. Aardenburg Oproep: Tentoonstelling Textielobjekten SIRJANSLAND - Voor het eerst in dit seizoen verga derde dit keer weer het Reformatorisch Contact te Sir- jansland onder leiding van voorzitter W. van den Berge. Omdat in het Verenigingsgebouw school wordt gehou den, was door de firma Van Dijk en Co. het schaftlokaal van zijn bedrijfsgebouwen beschikbaar gesteld. De zeer druk bezochte vergadering werd door de voorzitter ge opend met het lezen van Efeze 4 1-16, een Schriftgedeel te dat zoals de voorzitter nader verklaarde de eenheid van het geloof karakteriseert. Spreker voor deze avond was de pastor loci ds. H. J. Boer, met het onderwerp: Waarom Hervormd?, waarin hij het feit herdacht, van 150 jaar afscheiding. Ds. Boer begon met te wijzen op de vele kerken op ons eiland en in Ne derland, waarbij men dan ook in bij voorbeeld de Nederlandse Hervorm de Kerk nog eens enkele richtingen kan aanwijzen. ,,Een en ander is wel in flagrante strijd met het verlangen van onze Heere en Heiland Jezus Christus, die gebeden heeft om de eenheid en ge zegd heeft in Het Hogepriestelijk ge bed: „Opdat zij allen één zijn", grote eenheid was. Maar dat duurde niet lang. In de Handelingen der Aposte len en in de brieven van Paulus en an der Bijbelheiligen kunnen we lezen van dwaalleraars en dreigende of vol trokken scheuringen, onder andere in de Brief aan de Galaten. De strijd tussen Augustinus en Pelagius is één der voorbeelden uit de eerste eeuwen der kerkgeschiedenis, door meerdere gevolgd. Spreker stond stil bij de Hervorming in de 16e en de voorlo pers daarvan in de 14e eeuw, de Re monstranten en de Contra-Remon stranten in de 17e en de Geest der Verlichting in de 18e eeuw. Na de overwinning op Napoleon en het daaruit voortgekomen Konink rijk der Nederlanden, werd aan de Kerk van overheidswege de zoge naamde Reglementenbundel opge legd. Deze Reglementenbundel was mede de aanleiding, dat een aantal predikanten die zich wilden houden aan Schrift en belijdenis, onvrede hadden over de toestand in de Kerk. Afscheiding Op 6 oktober 1834 tekenden ds. De Kok en zijin gemeente te Ulrum de akte van Afscheiding en Wederkeer, nadat ds. De Kok de dag tevoren be zoek had gehad van ds. Scholte te Doeveren. De Afscheiding was daarmee een feit, een afscheiding die navolging zou vinden in verschillende delen van Nederland en die in 1884 zou worden gevolgd door de Doleantie, waarin de bekende ds. en staatsman Abraham Kuiper een grote rol speel de. Afscheidingen die later nog zou den worden gevolgd door andere als die van dr. Klaas Schilder en dr. Steenblok. Gelukkig waren er ook samenvoe gingen, een van de bekende is de sa menvoeging van ds. G. H. Kersten die de Kruis-gemeenten en de Gerefor meerde Gemeenten weer herenigde, een hereniging waar ds. L. Boone en enkele anderen weer buiten bleven en de Oud Gereformeerde Gemeenten stichtten. Er waren in de oude vaderlandse Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk, ook goed-rechtzinnige predi kanten die in de Kerk bleven. Voor beelden daarvan zijn onder meer ds. Moreus in Utrecht en ds. Borgers in Ameide, naast vele anderen. Eenheid bewaren Uitvoerig stond spreker stil bij hen die bleven: die predikanten, die als de genoemde in de Hervormde Kerk bleven en die in 1906 de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk oprichtten. Hij citeerde ook gedeelten uit uit spraken van ds. Wilhelmus a Brakel, over de gescheidenheid der Kerk. Brakel dringt er op aan de eenheid te bewaren en zich niet af te scheiden, maar te bidden om de leiding van de Heilige Geest. Het gescheiden optre den van de Gereformeerde gezindte heeft al veel kwaad gedaan en door gescheidenheid is de positie van de Kerk in de wereld zeer verzwakt. Het ongeloof schermt er mee en spot er mee. Maar ondanks alles blijft er een door God verkoren volk in die we reld, waarmee God Zijn Kerk be waart. Een volk dat gekocht door Christus bloed, zich eens zal scharen rondom Gods troon en de tabernakel die in de hemel is, waarbij God zal zijn alles en in allen. Dat geeft troost moed en kracht om voort te gaan en alle pogingen die worden onderno men om eenheid te brengen te steunen. Men moet dan wel waken voor een valse eenheid, wil „Samen op weg" slagen, dan zullen Schrift en belijde nis moeten worden gehandhaafd. Doet men dit niet dan wordt een Sa men van de weg af. Het referaat van ds. Boer werd met grote aandacht aangehoord, de gestelde vragen na de pauze werden afdoende beantwoord en de bijeen komst werd door ds. Boer met dank gebed gesloten. De volgende vergadering wordt ge houden op woensdag 14 november. Spreker zal dan zijn ir. J. van der Graaf, sekretaris van de Gerefor meerde Bond en hoofdredakteur van het blad De Waarheidsvriend. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: G. Bikker, Valkcen- boschlaan 16, 3707 CS Zeist, tel. 03403-16673; Th. J. Haitjema, Kost- verlorenstraat 109a, 2042 PE Zand- voort, tel. 02507-12028; W. A. Hordijk, Kemperbergerweg 9, 6816 RM Arn hem, tel. 085-43149; mevr. drs. E. M. Plantier, Paramaribostrat 9811 1058 VN Amsterdam, tel. 020-83657; mevr. M. J. Stout, J. van Ruysdaelstraat 86, 3583 CG Utrecht, tel. 030-521356; P. F. de Vries, Meerpaal 262, 9732 AP Gro ningen, tel. 050-419608; C. van de Worp, Zeisterweg 40, 3931 MG Wou denberg, tel. 03498-4255; A. Beider, Meidoornlaan 19, 2982 BG Ridder kerk, tel. 01804-17102; A. van Herk, Brielsestraat 38, 3251 CE Stellendam, tel. 01879-2795; J. Muller, Weessteeg 3, 4201 CM Gorinchem, tel. 01830-31642; mevr. E. M. van der Weijde-Wisselaar, De Iep 40, 2912 RD Nieuwerkerk a/d IJssel, tel. 01803-6693. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vreeland (part-time): drs. M. Mintjes te Vreeland, voorheen voor de missionaire dienst in Pa kistan, die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen door de V.G. Kerk te Pre toria (Zuid-Afrika): A. de Snoo te Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Maassluis: P. J. Kok te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande: M. Burggraaf, kand. te Rotterdam; te Vlissingen (als zendingspredikant te Zuid-Afrika): J. Driessen te Slikker veer; te Randburg (Zuid-Afrika): A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Amersfoort: J. W. Verweij te Ridderkerk. Dinsdag 30 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. Mevrouw Muldoo'n wordt geplaagd door een angina. 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie 18.25 uur Het verhaal 19.00 uur De Freggels 19.25 uur De verdwenen schat. Stefan is zijn leven niet zeker en zoekt met zijn vrienden een schuilplaats. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De laatste dagen van Pom pei'. Na ontdekking van de moord brengt hogepriester Arbaces ook zijn pleegzoon Antonius om. Echter, hij doet voorkomen alsof Glaucus, de vriend van Ione, de moord gepleegd zou hebben. 21.20 uur Brandpunt 21.55 uur Goodbye, Mr. Kent. Travis keert op hangende pootjes naar zijn vrouw terug. 22.25 uur Er is meer tussen hemel en aarde 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven Nederland 2 15.30 uur Van hart tot hart 16.00 uur De Waltons. Oma verheugt zich erop om opa met zijn verjaardag een verrassing te bereiden. 16.50 uur God is sterker 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij 19.35 uur Vervaarlijke kaken. Kroko dillen vormen onderwerp van woord en beeld en we zien hoe na drieën twintig jaar observatie en studie de bioloog Tony Pooley uit Zuid-Afrika zich nu volkomen veilig voelt midden tussen de beslist wel gevaarlijke dieren. 20.00 uur Dayan 21.10 uur Reformationskantate 21.45 uur Handeling ter plekke 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Tijdsein 23.35 uur In de voetstappen van Luther 00.00 uur Nieuws voor doven Acila, 28-10 te Ruwais Aldabi, 27-10 te Hamburg Maassluis, 27-10 van Amsterdam Moordrecht, 29-10 te Prince Rupert Nedlloyd Delft, 27-10 van Nagoya naar Shimizu Onoba, 29-10 te Sao Franciscodosul Zafra, 27-10 van Tteesport naar Auk field Dinsdag 30 oktober, 20.00 uur, Nederland 2: ,,Dayan". In het tweede deel zien we Moshe Dayan als krijgsman. Hier staat Dayan met gene raal Sjaron op Egyptische bodem bij het Suezkanaal. MIDDELBURG - De Rooms-Katholieke Kerk in Middelburg heeft een jong illegaal in ons land verblijvend Turks gezin tijdelijk onderdak verleend om te voorkomen dat het dinsdag het land wordt uitgezet. De Turkse familie Yil- maz, vader, moeder en twee kinderen van drie jaar en tien maanden verblijft volgens de Middelburgse advokaat K. Flos al zes jaar in Nederland. In 1980 heeft de familie een verblijfsvergunning aangevraagd. De staatssekretaris van justitie heeft drie jaar nodig gehad om een verweerschrift op te stellen dat afwijzend beschikte. Ook de Raad van State heeft enkele weken geleden het verzoek van de familie Yilmaz om alsnog in Nederland te mogen verblij ven afgewezen. De Raad van State heeft toen vol gens mr. Flos een beslissing genomen op grond van argumenten die in 1980 golden. De situatie is nu totaal veran derd. Het gezin Yilmaz heeft twee kinderen en volgens mr. Flos wordt het gezin bij terugkomst in Turkije zeker uiteengerukt. De moeder is volgens de Turkse wetten op 12-jarige leeftijd uitgehu welijkt aan een andere man. Bij te rugkomst in Turkije zou dat huwelijk alsnog voltrokken moeten worden. Dat zou, volgens mr. Flos, die als raadsman optreedt voor de familie Yilmaz, onmenselijk zijn. Bovendien zijin er door het lange uitblijven van de beslissing van de minister ver wachtingen gewekt. Er is nu een on mogelijke en onmenselijke situatie ontstaan nu het gezin dinsdag het land zou worden uitgezet. De Rooms-Katholieke parochie in Middelburg heeft daarom de dagka pel van de RK-kerk in Middelburg be schikbaar gesteld totdat de minister van justitie alsnog een verblijfsver gunning heeft verstrekt. De Middelburgse advokaat heeft in LEVVEDORP - De aardappel ver werkende industrie ondervindt geen hinder van de stagnerende aanvoer van aardappels ten gevolge van het natte najaar. Dat bleek tijdens de of ficiële opening van het produktbe- drijf voor diepvriesaardappelpro- dukten iVIc Cain Europa in het Zeeuwse Lewcdorp. Een woordvoerder van de dircktic zei desgevraagd te verwachten dat de aardappeloogst alsnog op gang komt. Bovendien kan de industrie eventu eel overgaan op import van aar dappelen. Zeven maanden geleden werd het bedrijf door brand volledig verwoest. Deze brand is aanleiding geweest tot uitbreiding en vernieuwing van het hele produkticproces in Lewcdorp, waardoor 50 procent meer produkt geproduceerd kan worden don voor heen. Volgens algemeen direktcur MC Cain Europa. P. v. d. Wel heeft de nieuwbouw ruim elf miljoen gulden gekost. Het bedrijf produceert zes ton voorgebakken diepgevroren fri tes per uur. Per jaar komt'dat neer op 22 miljoen kilogram. Het nieuwe aardappelsorteerbedrijf verwerkt 40 tot 50 ton aardappelen per uur. Een deel hiervan wordt bewerkt en de rest is bestemd voor de export. De redactie .tjehoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- tonden stukken zijn bullen Verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. - september een herzieningsverzoek ingediend bij de minister van justi tie. Maar daarop is tot op heden geen antwoord gekomen volgens mr. Flos. Tot die tijd zal de RK kerk in Middel burg het Turkse gezin onderdak blij ven bieden. MIDDELBURG - De hoofdofficier van justitie in Middelburg Mr. J. Huigen, zal het kollege van b. en w. van Aardenburg niet vervolgen in het kader van de zogenoemde „drankaffaire". Hij schrijft dit in antwoord op een brief van het D'66- raadslid H. van Rie. Deze vroeg het openbaar ministerie enkele maanden geleden een onderzoek in te stellen naar de vraag of b. en w. van Aarden burg fout hebben gehandeld door een stukje gemeentelijk weiland gratis in bruikleen te geven aan een plaat selijke veehouder. Als dank voor dit gebaar schonk de veehandelaar de gemeente een hoeveelheid alcohol ter waarde van achthonderd gulden. Die zaak speelde overigens al in 1983. Huigen heeft het raadslid Van Rie laten weten, dat het hier om een vrij willige schenking gaat, die volgens hem niet strafbaar is. In hoeverre de afspraken in strijd zijn met de ge meentewet is niet aan het O.M. ter beoordeling, aldus mr. Huigen. Hij schrijft ook er weinig voor te voelen partij te kiezen in deze „politieke strijd". Het raadslid Van Rie zal tegen deze beslissing beroep aantekenen bij het gerechtshof in Den Haag, zo liet hij zaterdag weten. Aan allen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen tot het sukses- volle verloop van het verblijf van de Noord-Ierse kinderen op Schou- wen-Duiveland. Nu wij de Noord-Ierse kinderen weer veilig op Schiphol hebben afge leverd rest ons u allen hartelijk te be danken voor uw inzet. De verleende gastvrijheid, de bedragen in geld, de bedragen in natura zijn evenzovele bewijzen van uw medeleven met deze kinderen. Toen wij zagen met hoe veel tegenzin zij de vertrekhal bin nentraden en de hevige ontroering waarmee zij afscheid van ons namen, vroegen wij ons af: „Waar gaan ze naar toe?;; Overtuigd van het nut van deze be zoeken hebben we ons voorgenomen om in 1986 opnieuw een groep uit te nodigen. Dankbaar dat \jvij deze feestelijke dagen met uw hulp kon den realiseren verblijven wij. Namens de werkgroep, H. Asma, voorzitter. Wij willen een GESPREKSGROEP beginnen met mensen die vinden dat geloof en maatschappij niet van el kaar te scheiden zijn. Welke conse quenties heeft dat voor onze manier van leven, de opvoeding van onze kinderen? Hoe praten wij over en hoe gaan wij om met: geld, bezit, macht, arbeid, vrije tijd, bewapening, on recht, bevrijding, enz., enz. Wat le ven wij onze kinderen voor? Welke antwoorden kunnen wij nog geven op de vragen van deze tijd? Kunnen wij jonge mensen (en oude) nog een „zin van het leven" laten zien (en vertellen)? Een aantal mensen zoe ken anderen die ook met deze vragen bezig willen zijn. Gesprekspartners. We zouden graag starten op woens dag 7-11. We denken aan 2x per maand. Als u (of jij) mee wilt doen neem dan even contact op met Grace Molegraaf (01110) 6312. HILVERSUM - De P.v.d.A. wil mensen met een koopwoning zwaar der gaan belasten. Het bedrag dat zij aan belasting betalen voor het bezit van een eigen huis, gemeten naar de waarde van het huis (huurwaardefor fait), moet de komende jaren drastisch worden opgeschroefd om de woonlasten voor huiseigenaren en huurders eerlijker te verdelen. Dit zei het P.v.d.A.-kamerlid De Pree za terdag voor de VARA-radio. DOORN - Een nieuwe wet op het voortgezet onderwijs is volgens de VVD niet nodig. Wel is een kader no dig voor projekten en experimenten. Maar daaraan moeten eisen worden gesteld, onder andere met betrek king tot de analyse van knelpunten, beoogde doelen, en tijdsduur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vriescheloo: drs. K. H. W. Klaassens, kand. te Vriescheloo, die dit beroep heeft aangenomen; te Ticl (diak. jeugdpredikant): A. M. Grandia, kand. te Utrecht, die dit be roep heeft aangenomen. Bedankt voor Benschop: H. Wester hout te Lienden. Toegelaten tot evangeliebediening: E. van den Ham, Brugakker 62-17, 3704 RD Zeist; A. Wijting, de Bon gerd 8, 3901 KC Vecnendaal; C. Breg- man. Anemoonpad 3. 3295 SB 's Gra vendeel. ZIERIKZEE - Sinds Ger de Wit, de voormalige eige naar van Bar Mirabelle, met zijn gezin een jaar of twee geleden weer naar zijn geboorteplaats Dordrecht ver trekt, is hij zijn in Zierikzee reeds ontplooide aktivitei- ten op jazzgebied blijven voortzetten. Van zijn bar-bodega in de Klander- muelen uit is een Stichting Jazz Club met dezelfde naam in het leven geroe pen, die zich inzet voor geregelde happenings die veel publiek trekken. De belangrijkste daarvan worden meestel in de Serrezaal van Kunst min gehouden, waar onder andere de orkesten van Max Collie en Sammy Rimington (ook geziene gasten in Zie rikzee) voor honderen jazzliefheb bers optraden. Pia Beek De Stichting Jazz Club in de Klan- dermuelen richt zich niet alleen op de dixieland-jazz, maar haalt bijvoor beeld ook de pianisten Pia Beek en Jaap Dekker samen naar Kunstmin. Dat gebeurt op zondagmiddag 4 no vember (van 15.00 tot 19.30 uur). Pia Beek triomfeerde van 1945 tot 1950 bij Ab de Molenaars Miller Sextet en startte haar solo-carrière met Pla's Boogie. Haar „Vliegende hollander" in Scheveningen werd beroemd en „The Flying Dutschess" trad op in al le beroemde nachtklubs ter wereld. Zij strandde ten slotte aan de Costa del Sol en vierde een triomfantelijke rentree in Scheveningen, in 1975. Sindsdien is ze niet meer weg te den ken uit Nederland. Jaap Dekker, een naam die syno niem is aan boogie woogie, won in 1971 het jazzconcours te Loosdrecht. Die twee uitstekende pianisten sa men zullen in Kunstmin voor een zon dagmiddag boordebol entertaiment zorgen. Het volgende evenement van De Klandermuelen wordt een „Jazz in Kerstsfeer". Voor die keer is een za terdagavond gereserveerd, op 22 de cember, weer in Kunstmin. Dan treden onder anderen op, Rita Reys, en het trio Pim Jacobs, en het orkest van Max Collie. Op 24 maart 1985 komt uit Engeland Chris Barber met zijn dixielandorkest naar Dordrecht. EELDE - De 34-jarige Groninger J. J. van Leeuwen is zaterdagmiddag bij het vliegveld Eelde ernstig ge wond geraakt tijdens het parachu tespringen. De politie heeft dit mee gedeeld. MIDDELBURG - In het Zeeuwse Kunstenaarscentrum aan de Mo lenstraat 13 te Middelburg wordt van 3 tot en met 30 november een ten toonstelling gehouden door Ineke Ot- te. Vanaf de opening, op zaterdag 3 no vember om 16.00 uur, zullen er dage lijks textielobjekten van de exposan- te te zien zijn. De openingstijden zijn op dinsdag en donderdag van 10.00 tot 17.30 uur, woensdag en vrijdag van 13.30 tot 17.30 en van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. 10 Heel lang had Marie nog gehoopt dat Jan Lourens terug zou komen. Nu hoopte ze niet meer. Ze was nu al zo oud, wel veertig jaar. Dan hoop je niet meer. Maar kwamen die wagens nu nooit Ze keek naar de zandloper. Die was haast alweer leeg, het was dus al twee uur voor de middag. Meer dan tijd om af te rijden, want ze zou den met bedtijd weer hier zijn. Dit moest van vader, omdat er geen oude ren meegingen. Het was allemaal jong volk, en dat vond vader niet goed en moeder evenmin. Maar om dat niemand anders er bezwaar te- genmaakte, had ze tenslotte toch toestemming gekregen om mee te gaan. Met Grietje. Want de oudere meisjes die meegingen, hadden al verkering, en die van haar eigen leef tijd vond ze niet aardig; ze kon niet met ze overweg, ze waren zo bazig. Grietje was heel anders, dat was een echt prettige vriendin. Hè, kwamen ze nu maar. Ongeduldig keek ze weer naar bui ten in de zonneschijn. Op het erf wa ren een paar kippen bezig zich te was sen met zand. Ze schraapten dat met hun poten omhoog en wierpen het tussen hun veren, omdat er later weer uit te schudden. Op de stoep aan de slootkant schuurde de jongste meid het kopergoed; ze zag de doorhaalder glimmen in haar vlugge handen. De kazen stonden dus al in de pers en het houten vaatwerk stond al schoon ge boend tegen de muur en op het rek te drogen. En nog geen wagens. „Willem kan blijkbaar zijn buis weer slecht aankrijgen," mopperde ze voor zich heen. „Lieve tijd, zoals Grietje zei was hij al de hele week be zig om al het paardetuig te poetsen en de wagen in orde te maken en nog is door J. VISSER-ROOSENDAAL hij niet klaar." Geertrui lachte begrijpend. „Ik geloof dat ik een wagen hoor," zei ze dan. Welmoet hoorde het ook en ze keek gretig de weg over. Daar daverde de met twee paarden bespannen wagen van Willem Aagtes hun huis voorbij. Ze zag een glimp van witte mutsen en kragen en kleurige, zwaaiende ar men, eer het gerij in een stofwolk verdween. „Nu komt Dries ook spoedig. „Dag. Tbt vanavond." Nog even gleden Geertruis ogen over haar uiterlijk. „Dag kind. Een prettige dag, hoor. En denk om de tijd," „Ja, moeder." Ze snelde weg. Buiten, achter het huis, klink nog haar blij: „Dag Ma rie, dag Aal!" Dan ging ze licht en vlug naar de weg, waar juist Dries zijn beide vossen inhield om haar op te nemen tussen zijn andere vrolijke passagiers. Voort ging het. De meisjes sloegen de bovenrokken over het hoofd om het opdwarrelende stof te weren, dat de zwarte hoeden en kleren van de jongemannen al spoedig een grijze kleur gaf en in hun zorgvuldig ge krulde haren kroop. Luidruchtig gekkend en lachtend verlieten ze het dorp. Bij het mooie raadhuis stond IJsbrand Pieterz. Wel moet wuifde hem toe. Hij zwaaide te rug en riep haar nog iets na, maar ze verstond het niet, want de anderen begonnen te zingen en meteen zong ze de geschiedenis van de edele ridder Eduard en zijn Lena mee tot het droe ve einde. De vurige vossen draafden door. Nu en dan liet Dries ze even stapvoets gaan. maar nooit lang; de stofwolk in de verte, die de plaats aanduidde waar het gerij van Willem Aagtes ging, hield hij in het oog. Tégen de middag ratelden de wa gens door de Oosterpoort Hoorn bin nen. Hol viel het geraas van de poort- wanden terug en kaatste weer omhoog in een kolking van geluiden. Wel moet had ogen en oren te kort. Ze was nog zelden in H*oom geweest en met kermis nog nooit. Grietje wel, die ging hier dikwijls te markt en deed dan weieens een boodschap voor haar tante. Wat zouden ze straks sa men genieten; vader had een paar stukjes zilvergeld in haar beurs ge daan om voor Grietje iets aardigs te kopen en verder had moeder haar flink wat meegegeven voor hen beiden. Was was hier veel te zien en te ho ren. Wat was zo'n stad toch groot en mooi, en wat waren er een mensen op straat! Bij de Doelen werd uitgespannen en Welmoet ging met het gezelschap mee naar binnen en nam ook plaats aan een lange tafel, waar voor hen een maaltijd zou worden opgediend. Na moest ze toch eerst Grietje eens opzoeken, bedacht ze, en keek meteen de tafel rond. Hier was ze niet. Mis schien aan het andere einde. De maaltijd begon en ook Welmoet deed zich te goed aan het goede, een voudige eten. Brood, boter, honing, vlees en kaas en als drank zoet bier, dat na de lange rit in stof en hitte gre tig gedronken werd. De stemming steeg nog meer. Welmoet hoorde hoe in haar omgeving de plannen voor de ze middag door alle groepen afzon derlijk al nader werden besproken. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4