Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-schokken op. zovangt de jnieke Rente Rabobank Q Toekomstig basisonderwijs toegelicht op ouderavond Pantalon streeknieuws Lezing over leven Calvijn in Bruinisse vaiigt jvjaai icii 15 50/o dan wordt uw rente 70/o deurloo mode noordwêlü; DRUKKERIJ 79.- 98.- Ouderavond ,,De Kirreweie" „Helpt Elkander" Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypo theek-rente tussen de 6% en 10% blijft, ge beurt er met uw rente niets. Stijgt de rente ver der naar 11%, dan wordt uw rente 9%. Daalt de rente weer tot 10%, dan gaat uw rente Stabiel Hypotheek van de Rabo bank 30 jaar lang de rente-schok ken op. Het nieuwe, verlaagde rente-tarief bij maandbetaling en gemeente-garantie is 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheekadviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad Nieuwe gespreksgroep in Vrouwen- ontmoetings centrum Botsing Folkloristisch Danstheater „Maskers en Mythen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 oktober 1984 Nr. 23617 3 Ouderavond kleuterschool „De Duinkonijntjes" üfeNESSE - Vorige week werd in de openbare kleuter school „De Duinkonijntjes" te Renesse een goed bezoch te ouderavond gehouden. De bijeenkomst werd geopend door mevrouw V. Rutgers, voorzitter van de ouderraad. Een bijzonder woord van welkom richtte zij tot de wet houder van onderwijs, de heer J. C. de Feiter en de kolle ga's van de lagere school ,,'t Staepel' of" uit Renesse. Jaarverslag en financiëel verslag konden zeer snel worden afgehan deld omdat die op stencil aan de ou ders waren gezonden, zodat ze de stukken thuis op hun gemak hadden kunnen bestuderen. Bij de verkiezing van nieuwe leden voor de ouderraad werden de dames Oosterloo, Priemus en Poll gekozen. Afscheid werd geno men van de dames V. Rutgers, S. Veerhoek en J. Everaers, die na respektievelijk 4 jaar, 2 jaar en 2 maal een afzonderlijke periode van 2 jaar aftredend en niet herkiesbaar waren. Zij werden door „juffrouw Ti neke" bedankt voor hun enthousiaste hulp en kregen een attentie aan geboden. Laatste ouderavond Vervolgens stelde juffrouw Tineke dat het eigenlijk een gedenkwaardi ge avond was. Immers de laatste ou deravond in deze vorm. Volgend jaar augustus treedt de nieuwe basis school in werking, die kleuter- en la gere school samenvoegt en dan zal ook de ouderavond van kleuter- en la gere school worden samengevoegd tot een nieuwe ouderraad van de basis school. Hoe het er allemaal zal gaan uit zien in de nieuwe basisschool is nog lang niet helemaal duidelijk, aldus juffrouw Tineke Blijven de kleuters in het huidige schoolgebouw of ver huizen ze naar 't Stapel'of? Niemand weet het nog. Wel is duidelijk dat een verhuizing veel geld gaat kosten, om dat er dan verschillende aanpassin gen nodig zijn. Speciale kasten, een afgescheiden deel van het school plein, een zogenaamde natte hoek (waterbak) en nog veel maar. Ook is zeker dat de financiële middelen schaars zijn. Per 1 april moet de ge meente zijn huisvestingsplan bij het ministerie indienen. Gelet op de riante behuizing van de huidige kleuterschool en de hoge kosten van verhuizing zou veron dersteld kunnen worden dat de ver huizing van de kleuters in Renesse niet direkt als prioriteit zullen wor den gesteld, zodat de komende jaren de kleuters nog gewoon in het huidi ge gebouw blijven. Zeker is dit ech ter niet. Schoolwerkplan Naast de behuizingg kreeg ook het schoolwerkplan de nodige aandacht. Een schoolwerkplan moet elke nieu we basisschool maken. Daarin wor den het werkplan van de lagere school en het speelplan van de kleu terschool samengevoegd tot een onon derbroken doorlopend plan, waarin precies wordt beschreven wat men met de kinderen wil doen en hoe men dat wil doen. Een moeilijk karwei voor alle onderwijsgevenden. Van daar dat door het R.P.C.Z. Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland) werk groepen zijn ingesteld. 'Van iedere school zitten twee vertegenwoordi gers in de werkgroep, die door men sen van het R.P.C.Z. worden begeleid. Voor de school van Renesse zijn die vertegenwoordigers mevrouw T. Kleiss van -Rooyen (juffrouw Tineke) en de heer G. v.d. Wiel. Verder wees ze erop dat met de nieuwe basisschool een nieuwe leer plicht van kracht wordt. Namelijk leerplicht vanaf vijf jaar. In principe verandert dat niet zoveel, omdat ook nu reeds 98% van de vijfjarigen de kleuterschool bezoekt. Het is dan echter niet langer vrijblijvend maar verplicht. Voor vierjarigen blijft de situatie zoals die ook nu is. Overi gens is in de nieuwe wet een passage opgenomen die het mogelijk maakt dat vijfjarigen toch nog af en toe thuis mogen blijven. Tien lesuren per week mogen worden gemist, hetgeen veel meer is dan nu in de praktijk het geval is. Tot slot wees mevrouw Kleiss er nog op dat in overleg met de lagere school is besloten om, vooruitlopend op de samenvoeging in augustus 1985, reeds dit schooljaar in plaats van de voorlopige medezeggenschapsraden van kleuter- en lagere school een ge meenschappelijk definitieve mede zeggenschapsraad te kiezen. De heer J. C. de Feiter dankte in zijn funktie als wethouder mevrouw Kleiss voor de heldere uiteenzetting en tevens voor haar inzet voor de school. Na mens het gemeentebestuur wenste hij haar een goed schooljaar toe. Na de pauze werd onder leiding van juf frouw Tineke in een uistekende sfeer gewerkt aan een aardig poppetje dat in de Sinterklaastijd als surprise kan dienen. Advertentie Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 BURGH-HAAMSTEDE - De open bare lagere school „De Kirreweie" houdt vrijdagavond 2 november in het schoolgebouw een ouderavond, aanvang 20.00 uur. De agenda voor het huishoudelijk gedeelte van deze bijeenkomst vermeldt onder meer de bestuursverkiezing voor de ou derraad. Aftredend en herkiesbaar zijn de dames: G. den Adel-Outshoorn en L. ten Haaf-Ten Wolde; aftredend en niet-herkiesbaar is de heer J. L. van der Klooster. Na de pauze spreekt het school hoofd de heer A. Damman onder het motto „Operatie Basisschool" over ontstaan en doel van de basisschool. Er zal tevens een film over dit thema worden vertoond en er zal gelegen heid zijn tot nabespreking. BRUINISSE - „Bij een Reformatieherdenking laat men veelal het licht val len op Luther vanwege zijn grote persoonlijkheid. Toch is Johannes Calvijn voor ons land van veel grotere betekenis geweest. Zo weerspiegelt de inrich ting van onze kerkgebouwen de gedachtengang van Calvijn: „De preekstoel met daarop de geopende Bijbel centraal". Dat zei dominee W. F. Teekens uit Bruinisse tijdens een lezing met klankbeelden over het leven van Johannes Calvijn in verband met de Hervormingsdag, tijdens de vergadering van de HVG „Helpt Elkander". De Hervormd predikant noemde deze centrale opstelling van de Bijbel een tegenstelling van de R.K.- en Lu therse kerken waar aller ogen op het altaar zijn gericht en de preekstoel een plaats terzijde heeft gekregen. „Ook de leiding van de kerk is in Ne derland op Calvinistische leest ge schoeid; geen Paus met kardinalen en concilies maar een kerkeraad van mensen die door God tot het leiden van de gemeente zijn geroepen. Cal vijn heeft duidelijk positie gekozen tegen het Middeleeuwse denkschema natuur-bovennatuur(Thomas van Aquino). Uitgaande van dit thema zou geestelijke arbeid hoger gewaar deerd moeten worden dan lichame lijk werk. Calvijn gaat uit van de organisme-gedachte: de één kan de ander niet missen, we zijn op samen werking aangewezen waarbij weder zijdse waardering geboden is". De bijeenkomst werd door de presi dente mevrouw Teekens geopend met gebed, waarna mevrouw H. M. de Koning-Jumelet een inleiding hield naar aanleiding van Lucas 19 1-10: „De roep van Jezus tot Zacheüs". Aan de hand van klankbeelden verduide lijkte ds. Teekens een en ander over het leven van de Franse Reformator die leefde van 1509 tot 1564 en door een uitgebreide briefwisseling grote invloed uitoefende in Europa. De vice-presidente mevrouw B. de Waal-Jumelet bedankte de dominee voor diens lezing waarna de avond met gebed word besloten. Advertentie DE HYPOTHEEKRENTE VAN DE AFGELOPEN JAREN DE RENTE STABIEL HYPOTHE XTXtXOt 10 iaar lanp weer naar 8%. Daalt de rente naar Uw hypotheek bij de Rabobank is extra aantrek kelijk, want: De Rabobank betaalt voor u de taxatiekosten. De Rabobank verzorgt voor u het aanvragen van gemeentegarantie en neemt de kosten hiervan voor haar rekening. Bovendien kunt u bij de Rabobank: Bij hypotheken met vaste rente 10% boetevrij extra aflossen. De Rijksbijdrage voorfinancieren tegen het hypotheekrentetarief. Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG! Mol 5-7, Zierikzee ZIERIKZEE Oud papier Vrijdag 2 november haalt de Ver eniging Kinderboerderij „De Punt" weer oud papier en oude kleding op in de gehele binnenstad. Wilt u het gebundeld klaarzetten? De ophaal- aktie begint om 18.00 uur in de Weststraat. DREISCHOR Veeteeltkursus De agrarische kommissie van de NBvP, de CBTB en de ZLM werken samen om dit najaar een kursus vee teelt te organiseren voor leden en niet-leden. De eerste bijeenkomst is maandag 19 november in De Drie Schapen te Dreischor. De heer A. Hel der gaat in op het onderwerp stieren keuze. De kursus duurt van 13.30 - 15.30 uur. Op maandag 26 november komen de dierenartsen Bergsma en Buth naar De Drie Schapen om te vertellen over geboorte en de daarbij voorko mende komplikaties. De les begint om 14.00 uur en eindigt om 16.15 uur. In het Huis van Nassau te Zierikzee wordt dinsdag 11 december in samen werking met de Vereniging voor be drijfsvoorlichting allerlei aktuele za ken belicht. Ook hierbij wordt uitleg gegeven door de dierenartsen. Aan vang 20.00 uur. De vierde en laatste kursusles vindt plaats op maandag 17 decem ber, in De Drie Schapen. De les duurt van 13.30 - 15.30 uur. KERKWERVE Ouderavond peuterspeelzaal In de peuterspeelzaal te Kerkwer- ve wordt dinsdag 6 november een ou deravond gehouden van de peu terspeelzaal De Schouwse Poeletjes. Op de agenda staat onder meer de verkiezing, het jaarverslag, inklusief een film van het tienjarig bestaan en een inleiding van mevrouw Anke van Elderen over de Speel-o-theek. De ouderavond begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Bouw- en Houtbond FNV De Bouw- en Houtbond FNV (Ra- yoncommissie-Walcheren) organi seert voor leden en kaderleden op 8 november een diskussie-avond met als gast J. Schuller, bondsbestuurder. Onderwerp van diskussie zijn het arbeidsvoorwaardenbeleid en de te- rugploegprojekten. Hierbij zal het vooral gaan om de stand van zaken op dit moment - waar mogelijk toe gespitst op regionaal/provinciaal ni veau - en de te verwahten gebeurtenissen op het gebied van het arbeidsvoorwaardenbeleid en de te- rugploegprojekten. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkgebouw ,,'t Anker", Bonedij- kestraat 163 te Vlissingen. De aan vang is 19.30 uur. Feministische Theologie ZIERIKZEE - In het Vrouwenont moetingscentrum, Visstraat 5 te Zie rikzee gaat op woensdagochtend 7 november een gespreksgroep Femi nistische Theologie van start. In een kleiner groepsverband werd dit on derwerp de afgelopen maanden al eerder besproken naar aanleiding van een thema-avond „Vrouw en The ologie" in het Vrouwenontmoetings centrum in het vorige seizoen. Een groepje van negen vrouwen kwam daarna regelmatig thuis met elkaar bijeen, omdat er duidelijk be langstelling was dit onderwerp nader te bespreken. Deze gespreksavonden bij de deelneemsters thuis kreeg een vervolg in de maand september met een mini-kursus „Vrouw en Geloof" van drie middagen in het gebouw „De Lichtboei". De mini-kursus, waar achttien vrouwen aan deelnamen stond onder leiding van led Meurders, funktiona- ris in het bisdom Breda. Verdere plannen Bij het evaluatiegesprek ter afron ding van de kursus werd besloten door te gaan met het bespreken van feministische theologie en zodoende kwam het plan tot stand in het Vrou wenontmoetingscentrum een wat breder opgezette gespreksgroep te startten. De eerste bijeenkomst op woensdag 7 november begint 's och tends om half tien. Wie meer infor matie wil hebben, kan zich richten tot: tel. nr. (01110)-6371 of (01110) 3662. ZIERIKZEE - Een nieuw element bleek toegevoegd aan die fascineren de mengeling van perfekte danstech- niek, kleurrijke kostuums, overrom pelende muziek en warme belichting, die het zo uitnodigend maakt een op treden van het Internationaal Folklo ristisch Danstheater bij te wonen. Velen deden dat vrijdagavond dan ook in de vernieuwde Concertzaal waar het Uit-op-Schouwen-Duive- land-seizoen werd geopend met „Maskers en Mythen", het nieuwe programma van het Folkloristisch Danstheater. Maskers vormden dat nieuwe ele ment met een verrassend en sfeerbe palend effekt. Het masker blijkt een grote rol te spelen in de Europese kui tuur. Het gaf - zo dacht men ten on rechte - de kans om de eigen „bakkes" achter dat „mom" te ver bergen. Maar....het masker versluier de niets: nooit immers speelt de mens meer zichzelf dan wanneer hij zich achter het mombakkes onkwetsbaar waant. Met vier choreografieën werd een fantastisch eerste deel van het pro gramma opgebouwd. Spektakulair schouwspel daarin vormden de mas kers van Bob Calinescu. Dat zodoen de veel mannelijk schoon lange tijd verborgen bleef, was een bijkomstig heid die op de koop toe genomen moest worden. De Maskerade van het Internatio naal Folkloristisch Danstheater bood een weergave van het Bulgaarse Kukuri-ritueel: gemaskerde mannen in wit en zwart die de strijd tussen goed en 'slecht symboliseren. Veel balletaspekten in de Maskerade, zo bleek vooral uit een maskerdans uit West-Hongarije, die een vruchtbaar heidsrite in beeld bracht. Heel lief en humoristisch bleek de dans met het geitje, het toonbeeld van trouw. Zangeres Marjolijne Rommerts was ook weer van de partij. Haar in termezzo's werden een beetje routine achtig afgedraaid, met uitzondering van het bekende Jan Hindriks, die naar de Botermarkt ging; een volksliedje dat van Marjolijne - gesteund door het muzikale ensemble - een spontane uitvoering kreeg. Dat ensemble, bestaande uit: Halet Gör- key, Floor Minnaert, Mike de Keyzer, Floor Koen en Willem Raadsveld, dwong respekt af voor de ontspannen en fraaie wijze waarop het dansers en danseressen begeleidde en daarmee ook een belangrijk onderdeel van het optreden vormde. Een ijzersterk slot kreeg het eerste deel van dit programma met: „Sun- drum": een beeld van het folklo ristisch Sundrumfeest op Terschel ling. Duidelijk werd daarmee ook, dat met de juiste belichting alleen al een treffende sfeerverandering kan plaatsvinden. Van de Balken naar de Wadden bleek een sprong, die snel te maken was en de verrassende varia tie in Maskeradé stond borg voor de volledige aandacht van het publiek. Iets minder variatie bood het twee de deel: „Moresca": een veelheid aan Moorse dansen, met echter steeds de zelfde aspekten als het brute optre den der Moren, de maagdenroof, de strijd van de blanken met de vrijma king van de gevangen meisjes. Tfechnisch perfekt, maar als schouwspel minder spektakulair wa ren de door het brute Moorse geweld gelardeerde, verstilde dansen van de meisjes. In dit tweede deel toch ook nog wat maskers: het zwarte masker van de „boze" Moor. Het Internationaal Folkloristisch Danstheater bood een avond vol fol klore, ballet en volksdanskunst. De liefhebbers - en dat zijn er velen, ge tuige het groeiend aantal amateur- klubjes op dit gebied in stad en regio - hebben ongetwijfeld met volle teu gen genoten. Een langdurig applaus en een afgedwongen toegift gaven daar duidelijk blijk van. A.P. ZIERIKZEE Bijeenkomst W.H.S.D. Vrijdagavond houdt de Werkgroep Homofilie Schouwen en Duiveland (W.H.S.D.) een bijeenkomst in het UVV-gebouw aan het Kerkhof ZZ te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Vrijdagavond om 20.20 uur ontstond een botsing tussen twee personenauto's op de kruising Grevelingenstraat Scheldestraat. Een auto bestuurd door J. J. de G. uit Zierikzee reed over de Scheldestraat en zou geen voorrang hebben ver leend aan de uit de Grevelingenstraat komende personenauto bestuurd door G. S. uit Zierikzee. Beide voer tuigen werden beschadigd. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3