Smit-Kroes kon ongerustheid onder Zeeuwse loodsen niet wegnemen ELEKTRO LIEVENSE Terwijl de schepen wachtten Hier en Nu AVRO- bridgekursus schuift een week op FNV start brievenaktie tegen Ruding: ONROEREND GOED EN 11 HYPOTHEEK INFORMATIE Hypotheek informatie Onroerend goed informatie H3 Driekwart jongeren zoekt aktief naar werk Vechtpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 oktober 1984 Nr. 23616 9 Zaterdag 27 oktober, 21.25 uur, Nederland 2: ,,Onze ouwe". Koster heeft het moeilijk in deze aflevering. Zaterdag 27 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Lieuws voor doven 15.30 uur Colditz. De kampcomman dant verwacht de nieuweling John Preston voor zijn karretje te kunnen spannen. 16.20 uur Bij Koos 18.00 uur Je ziet maar 19.00 uur De smurfen. Smurf Luilak tobt, hoe is het mogelijk met sla peloosheid. 19.25 uur Coronation Street. Een con frontatie tussen Elsie en Ivy Ihnner, als eerstgenoemde een klusje voor haarzelf op de zaak wil opknappen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Zeg 'ns AAA. Kommer en kwel rond de kiespijn van Mien. 20.55 uur De vlucht van de arend. De avonturiers geven het na de mislukte ballonvaart beslist niet op. Ze nemen nu hun toevlucht tot sleeën om hun tocht dóór het onherbergzame land voort te zetten. 21.55 uur Pisa 22.10 uur Voetbal'80 22.20 uur Achter het nieuws 22.50 uur Sonja op maandag 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Tennis vanuit Den Bosch. Rechtstreekse reportage van de ten niswedstrijd in de Maaspoort in Den Bosch tussen Ivan Lendl en Yannick •Noahr—- 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Knigth Rider. Michael en Kit bemoeien zich met een moord zaak, maar blijken daar niet alleen aktief mee bezig te zijn. 20.00 uur Kieskeurig 20.25 uur André van Duins thea tershow 21.25 uur Onze ouwe. Hoewel geschei den kan Pieter Wiegand het niet ver kroppen dat zijn ex-vrouw een nieu we relatie heeft met een tandarts en deinst zelfs niet terug voor moord. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven 23.20 uur Videoskoop 23.40 uur Spetters. Ondanks felle ne gatieve kritiek bleek deze film een kassucces te zijn. Onverbloemd werd in deze film erotiek in beeld ge bracht, gemengd met motorgeweld, ingebed in een oppervlakkig verhaal, waarin twee binken trachten de plaatselijke motorcrosskampioen te evenaren. Fien valt op Rien en pro beert met al haar talenten met de no dige intriges zijin strijd naar de top te helpen beslechten. Zondag 28 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Eucharistieviering 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen 17.30 uur Nieuws 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Jip Sloop 19.10 uur Lange Jaap. Een nieuw cul tureel programma, bestemd voor kin deren in de leeftijd van circa tien tot vijftien jaar, gepresenteerd door Bur- ny Bos. 19.25 uur The tube. Jan Eilander be werkte een Nederlandse versie van het Engelse popmagazine „The Tube", waarin opgenomen muziekfilmpjes van Echoe en de Bunnymen, Sade, Bo Didlye enz. maar ook een videoclip waarin Labourvoorman meil McKin- nock centraal staat. 20.10 uur Post Nicaragua 20.30 uur Alfresco 20.55 uur Nieuws 21.05 uur De nieuwe mens. Een docu mentaire over de Bhagwan-beweging. 22.20 uur Nieuws 22.30 uur Astor Piazolla speelt de tango 23.00 uur Het onderhoud 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 16.10 uur De strijd om Walcheren. Onder andere een indruk van de bom bardementen van de geallieerden op de dijken van Walcheren. 17.00 uur Kerkdienst 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.45 uur De Baanbrekers. Harry en de oude Kaayman leiden een bezet- tingsaktie van de studio. 21.40 uur Het RSV-schandaal 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven Maandag 29 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Cursus bridge 15.45 uur Oma Fladder 16.00 uur Spelfilm 16.30 uur Wordt vervolgd 17.00 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Toppop 19.00 uur Televizier Magazine 20.00 uur Journaal 20.28 uur In de hoofdrol. Een door Mies Bouwman geleid programma waarin een of andere bekende per soonlijkheid de hoofdrol speelt. 21.15 uur „V". Niet iedereen blijkt overtuigd van de onschuldige plan nen van de buitenaardse wezens. In tussen vindt er een romance plaats tussen het meisje Robin en de ruimte- Adonis Brian. Zelfs raakt ze in ver wachting van hem 22.45 uur Karei van de Graaf. Weke lijks informatief progrmma, waar mensen die in het middelpunt van de publieke belangstelling staan, aan de tand gevoeld worden. 23.25 uur Ontdek je plekje 23.40 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur H.V. 19.25 uur Hints 20.00 uur Stand-in. Amerikaanse filmkomedie. Het is het verhaal van een armlastig filmbedrijf dat z'n laatste kans ziet in de produktie ,Sex en Satan", waarin de vrouwelijke hoofdrolvertolkster, gespeend van al le talent nu niet bepaald een garantie voor succes vormt. Maar dan ver schijnt een stand-in ten tonele en dan blijkt de redding nabij. 21.40 uur Uit de grond van mijn hart. Geloofservaringen van ouderen wor den vergeleken met die van de tegen woordige jeugd. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag Zaterdag 27 oktober, 23.40 uur, Nederland 2: Spetters. De uitzending van $eze Nederlandse speelfilm werd onlangs uitgesteld en zal zater dag als nachtfilm te zien zijn. Informeel gesprek VLISSINGEN - Een informeel gesprek tussen minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en een delegatie van loodsen en radar- en communicatiepersoneel, woensdag in Vlissingen, heeft de ongerustheid onder de loodsen over hun toekomst niet kunnen wegnemen. Dit zei de voorzitter van Vereniging Nederlandse Loods afdeling Schcldemond. Wel toonde het radar- en communicatiepersoneel zich tevreden met een toezegging van de bewindsvrouw een doelmatigheids onderzoek te zullen starten bij de DGSM (Directoraat Gene raal Scheepvaartbemanning Maritieme zaken). De minister sprak met een delega tie van loodsen uit Scheldemond (Vlissingen en Terneuzen), over de voorgenomen privatisering (afstoting van overheidstaken naar partikuliere bedrijven) van de loodsdiensten en met vertegenwoordigers van de Ra- con, de Landelijke Vereniging van Radar en Radiocommunicatieperso- ncel in Scheldemond. De loodsen maken zich vooral zor gen over de Internationale aspekten die bij deze privatisering in Schelde mond meespelen. Zo is het niet dui delijk of het Belgische staatsloods- HILVERSUM - De aktualiteitenru- briek Hier en Nu (NCRV) gaat heden - vrijdag onder meer over de nationa le gehandicaptenkollekte die volgen de week wordt gehouden en over de bezuinigingen in de gezondheidszorg en de gevolgen daarvan voor de ge handicapten. Verder in deze uitzending aandacht voor de Amerikaanse verkiezingen en een gesprek met minister-presi dent Lubbers. (Vrijdag 26 oktober, 22.25 uur, Nederland 1). HILVERSUM - De televisie-uit zendingen van de AVRO-bridgekur- sus verschuiven een week doordat de band van deel 4, dat maandag zou worden uitgezonden, per ongeluk is uitgewist. De AVRO heeft maandag een kompilatie van de eerste drie de len uitgezonden. Deel 4 komt op maandag 5 november (Nederland 1, 15.30 - 15.45 uur) op de televisie, zo heeft de AVRO meegedeeld. UTRECHT - De FNV begint deze week met een aktie om minister Ru- ding van financiën duidelijk te ma ken dat de meeste werklozen zich er niet „met een Jantje van Leiden van af maken". In de vakbondsbladen worden alle mensen zonder werk op geroepen om onder het motto „Vertel Ruding je verhaal" de minister schriftelijk te tonen dat hij er naast zit met zijn opvattingen over de po gingen van werklozen en met name werkloze jongeren om aan de slag te komen. De FNV wil alle inzendingen verzamelen en ze over enige tijd aan de minister persoonlijk over handigen. In een kommentaar in „De Vak bondskrant" stelt de FNV dat de strekking van de uitlatingen van Ru- ding niet mag worden onderschat. „Ruding heeft met zijn interview een eind gemaakt aan de pretentie dat de regering er zit voor ons aller bestwil, ook al moet ze soms nare dingen doen. Regeren om een ander er onder te krijgen mag weer in Nederland. Borrelpraat is ineens heel wat respektabeler geworden nu de mi nister van financien het óók heeft ge zegd", aldus het FNV-kommentaar. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 5 jaar vaste rente met gemeente garantie Annuïteit Lineair Leven Gddvtritrekku werke lijke rente opge geven rente opgegeven rente Geldvers trekker opge geven rente Zwolsche Alg. 8,51 7.9 - Prudential 7.7 Bonds Mid /N /O Ned 8,68 8,2 8.2 Delta Lloyd 8,0 Nat Ned. 'Optie' 8,68 8,2 8,4 Equity&Law 8,0 Ennia Hypoth. 8,79 8.3 8,3 Nationale Ned 8.0 Bonds. Centr. Ned. - 8,3 NOG/de Jong 8.0 Utrecht 8,83 8,4 8,4 RVS 8,0 Nutssp 's-Grav 8,84 8,4 8.4 Lev.verz. Utrecht 8.0 RPS 8,84 8,4 8.4 Winthertur 8,0 Ver, Spaarbank 8,84 8.4 8.4 Behalve het rentepercentage Nutssp West Ned. 8,87 8.4 8,4 is hei bij de beoordeling van welke verzekeraar hei beste bi/ u past, van belang, om ie Rabo Hypoth. 8,9 8,4 8,4 Direktbank 8,9 8.4 8.4 weten hoe de elementen premie, afkoopwaarde. winstdeling, enz eruitzien NMB 8,9 8,6 8,6 AMEV 8,96 8,3 8.3 De NVM-makelaar beschikt over uitgebreid documentatie materiaal van elke genoemde Mees Hope 9,09 8.5 8,5 Bouwfonds NG 9,12 8,5 verzekeraar ABN (ABHK) 9,12 8.6 8.6 AMRO 9,12 8,6 8,6 Andere vormen opge geven rente WoonfondsHoil. 9,12 8,5 8,5 Geidventrekker Landbouwb. (CL) 9,12 8,6 8,6 Roparco krediet 7,8 W.U.H 9,31 8.6 8.6 Rabo Rente Stabiel 8,5 FGH 9,49 8,7 9,0 Bouwf Rente Rust 8.6 De bovengenoemde rentelarieven zijn onderdeel van het NVM-Stappenplan. Met behulp van het Stappenplan kan de hypotheekkeuze op objectieve wijze plaatsvinden. Samen met uw NVM-makelaar kunt u bepalen of annuïteit, lineair of leven het beste bij u past en hoeveel er over blijft om van te leven Voor meer informatie: de Stappenplanfolder, verkrijgbaar bij uw NVM-makelaar De geldverstrekkers hebben in hun pakket ook hypotheekvormen met rente-perioden variërend van 1,3 tot 10 jaar vast. Om de renten met elkaar te kunnen vergelijken zijn alleen de hypotheken met 5 jaar vaste rente opgenomen De werkelijke rente is gebaseerd op de opgegeven rente, de invloed van bijkomende kosten (afsluitprovisie), moment van afboeken van de aflossing, betalingstermijnen en de spaarvergoeding over de in depot gestorte bedragen ter betaling van rente en aflossing Voor hypotheken zonder gemeentegarantie geldt dat de rente ±0,2% hoger is dan de genoemde renten met uitzondering van de leven-hypotheken Peildatum: 22 oktober 1984 Bron: Stappenplan NVM Prijsontwikkeling bestaande woningen. Jaar 1979 1980 1981 1982 1983 Absoluut 187.300 171.100 153 500 138 100 142.100 Index 1980=100 109 100 90 81 83 Juli 1983 t/m sept 1983 142.800,-. Juli 1984 t/m sept 1984 142.200,-. De prijs over de periode juli t/m september ligt 'A% onder het niveau van dezelfde periode in 1983 Extreme veranderingen in prijsontwikkeling worden niet verwacht De prijs ontwik keling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van bestaande woningen Per woningtype en per regio kan de ontwikkeling anders zijn Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM Onderzoek: TILBURG - Driekwart van de lan ger dan een half jaar werkloze jonge ren zoekt aktief naar werk en is ook bereid om bijvoorbeeld een baan van 32 uur met minder loon te aksepteren of werk dat gezien de opleiding niet zo passend is. Ongeveer 20 procent ziet het zoeken naar werk niet meer zitten. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Arbeidsvraag stukken (IVA) in Tilburg onder 1150 werkloze jongeren in Brabant en Limburg. Volgens het IVA kunnen de resultaten van het onderzoek worden beschouwd als representatief voor alle werkloze jongeren in ons land. Het onderzoek is nog niet afgerond, maar enkele resultaten zijn door de FNV naar buiten gebracht in verband met de uitlatingen van minister Ru ding van financiën over dé werklust van jongeren. Donderdag wordt de minister in de Tweede Kamer aan de tand gevoeld over zijn opmerkingen, gedaan in een interview met het Vrije Volk. Driekwart van de jonge werklozen heeft de afgelopen twee maanden ge middeld 4,5 keer gesolliciteerd naar een baan. Tweederde van de onder vraagden zei het werkloos zijn als zeer negatief te ervaren, waarbij vooral de lage uitkering een rol speelt. Tbt verhuizen voor een baan zegt 39 procent bereid te zijn en nog eens 17 procent als het om een aan trekkelijke baan gaat met zekerheid. Voorts zegt 66 procent anderhalf uur reizen over te hebben voor een baan en nog eens 11 procent als hef aan trekkelijk en blijvend werk is. Een tijdelijke baan wil 79 procent aanvaarden en nog eens 10 procent wil dat onder bepaalde voorwaarden. Slechts 20 procent van de onder vraagde groep heeft de afgelopen twee maanden kontakt gehad met het arbeidsbureau, aldus het onderzoek, dat begin 1985 geheel gereed zal zijn. HARDERWIJK - De politie in Har derwijk heeft donderdag aan het eind van de morgen een inval gedaan in het woonwagencentrum te Hier- den, gemeente Harderwijk. Dit ter ondersteuning van de deurwaarder die achterstallige staanplaatsgelden kwam innen bij 17 van de 80 bewo ners. Het kwam hierbij tot een vecht partij waarbij één politieman een hoofdwond opliep en twee van zijn kollega's lichte verwondingen. door J. VISSER-ROOSENDAAL bedrijf bereid is met een geprivati seerde Nederlandse loodsdienst sa men te werken. Ook is nog niet be kend of er afspraken zijn te maken over de verdeling van de vaart tussen België en Nederland. Een zaak die van levensbelang is voor een gepriva tiseerd bedrijf. Dodelijk Zonder wettelijk vastgelegde af spraken zou de konkurrentie tussen de Belgische staatsloodsdienst en de Nederlandse privé-loodsen tot een dodelijke konkurrentiestrijd kunnen leiden, die binnen korte tijd in ver band met hun positie, door de Belgen gewonnen zou kunnen worden. De minister heeft meegedeeld de privati sering van de loodsdienst in Neder land nog in deze regeringsperiode te willen afwerken. De loodsen in Scheldemond zijn bang dat er door de haast waarmee dit gebeurt onherstel bare fouten kunnen worden gemaakt die ernstige gevolgen toe kunnen brengen aan de werkgelegenheid bin nen de DGSM (Direktoraat Generaal Scheepvaartbemanning Maritieme zaken). De minister heeft de vertegenwoor digers van de Racon toegezegd een doelmatigheidsonderzoek te zullen starten naar de werkwijze van de ver schillende takken van dienst bij DGSM. Hoofddienstleider A. Nooyen van de Racon zei na afloop van het gesprek met de minister met deze me- dedelinge bijzonder ingenomen te zijn. Langs de stoffige, met schelpen ver harde wegen stonden enige boerderij en schilderachtig gevat in het hen om ringende hoge geboomte. Tussen die voornaamheid scholen kleine arbei dershuisjes bescheiden weg achter heggen en vlierstruiken. Ook waren er enkele burgerwoningen voor de middenstand. Achter de erven en boomgaarden dicht bij het dorp lagen in eindeloze uitgestrektheid de wei landen tussen de sloten die de af scheidingen vormde. Enkele zaadak kers waren kleurige vlekken in dat zachtgroene geheel. Bij elke boerde rij behoorden vele bunders weide grond, want een veestapel eist veel voedsel. Maar deze zomer was goed geweest; het hooi was overvloedig en droog in gehaald en gerst, haver, tarwe en rog ge stonden veelbelovend te rijpen. Barre ziekten hadden mens noch dier geteisterd en de visvangst viel dit jaar ook mee. Het was goed om te leven. En daar om ging het jongvolk vandaat naar Hoom te kermis. Dat werd een hele lange dag vol plezier. Welmoet IJsbrands bezag zichzelf in haar moeders kleine spiegel en schikte de krullende lokken, die langs haar wangen uit het wit kanten mutsje sprongen. Ze was, als vele vrouwen uit deze streken, slank en rijzig, maar toch stevig gebouwd. Ze had een heel blanke huid, zacht, don kerblond haar en flinke handen en voeten. Geertrui, in een makkelijke stoel bij het zijraam gezeten, bekeek haar dochter met trots. Wat zat Wel moet er deftig uit in het kleedje van dieprode glanzende zijde; prachtige zware zij, die Pieter, haar broer, op een van zijn reizen voor haar had ge kocht. En wat stond die brede kraag van gesteven echte kant daar sierlijk bij. En die rijk bewerkte mouwen. En dan de witte kousen en fraaie schoe nen en de sieraden en de beugel tas Maar het mooist van al waren haar grote stralende ogen, dat zuive ren grijsblauw van de iris rond de donkere pupillen; wat mooi waren die ogen nu in de krans van de heel lange wimpers. Bepaald mooi was Welmoet niet, maar lief, erg lief zag ze er zo uit, vond moeder Geertrui. Welmoet legde de spiegel neer en liep naar het grote voorvenster. „Zouden de wagens al gauw ko men?" vroeg ze ongeduldig. „Ik denk het wel. Dries Bot is een man van tijd," zei Geertrui. „Die wel. Maar Willem zou voor gaan, en die is immers altijd en over al te laat voor," zuchtte Welmoet. Geertrui knikte glimlachend. Het was waar wat Welmoet zie „Misschien is hij vandaag wel vlug ger," troostte ze. „En anders zal Griet je hem wel opjagen." „O, dat doet ze vast. Die heeft de laatste dagen aan niets anders ge dacht. Then ze hier gister met dat mooie kleedje vandaan ging, toen danste ze op het pad. Wel was ze nog bang dat Aagt nog een spaak in het wiel zou steken." „Och kom, Aagtbuur is geen on mens. En ze weet ook wel dat een jong mens er op zijn tijd eens uit moet. Vind jij dat ook niet, Marie?" Deze vraag gold de meid, die juist binnenkwam. Marie beaamde dit volkomen. „Ik wilde voor één zo'n dag ook nog weieens zeventien zijn," zei ze, en haar wat stuurs gezicht werd ineens zonnig. Ze keek naar buiten en het was of ze daar iets moois zag. „Ik ben ook eens zo te kermis geweest," ver telde ze. „Dat is nu zestien jaar gele den. Then had ik pas verkering met Jan Lourens." „Ik weet het nog," zei Geertrui. „Tben was buurman Japik jullie voerman." „Juist," ging Marie door. „Op die dag heb ik van Jan dat mooie kistje gekregen. 'Dat is nu ons eerste stuk huisraad', zei hij. Het was ook ons laatste," besloot ze zacht. Het was even stil in de grote, koele kamer. Geertrui en Marie dachten aan het verleden. En Welmoet aan wat haar moeder haar verteld had. Zestien jaar geleden was Marie Sij- verts al hier in huis als jongste meid. Jan Lourens, haar vrijer, was een zee man als zovelen, en voor hun huwe lijk wilde Jan nog één grote reis ma ken, dan hadden ze geld genoeg om te beginnen. Hij ging, en zijn schip was niet teruggekomen. Het was mis schien in die verre zeeën vergaan of in handen van de Duinkerker kapers gevallen. Het eerste was erg, maar het laatste nóg erger. Hoe vaak ge beurde het niet dat die kapers het volk van de veroverde schepen met één oor aan het dek vastnagelden eer ze het leeggeroofde schip lieten zin ken. Dit wist Marie natuurlijk ook, en juist dat maakte het zo vreselijk voor haar. Ze was daarna voorgoed bij vader en moeder gebleven. En die waren er blij om geweest. Want moe der kwam uit de stad, ze was de doch ter van vaders vroegere kapitein en wist dus niets af van het werk op een boerderij. Ook was ze dikwijls suk kelend. Daarom was Marie hier zo goed als eigen bazin over het volk. Ook al omdat vader in de vroedschap zat en al meerdere malen burge meester was geweest, terwijl de hout handel ook veel van zijn tijd in beslag nam. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9