Invloed watersport op natuur blijkt minder verontrustend Keurige vierde plaats voor Bru-amazone Marjolein Geelhoed NIEUWSBODE Herenploeg Delta Sport aast op revanche via zege op Saturnus Leiden Nieuwsbode-Toto zes van de week XX XX SSV-SKNWK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 oktober 1984 t Nr. 23616 5 ZIERIKZEE - De invloed Van de watersport op de na tuur blijkt minder verontrustend te zijn dan wel wordt gedacht. De veel genoemde negatieve beïnvloeding blijkt zeer plaatselijk. Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft dit meegedeeld. Braks, die ook de open- luchtrekreatie en natuurbehoud in zijn portefeuille heeft, stelde dat de watersport voor de natuurbescher ming al lang een punt van zorg is. „Met name overbe- schadiging en verstoring van watervogels worden als meest negatieve invloeden op het natuurlijk milieu ge noemd. De grote groei van het plankzeilen van de laatste jaren heeft op vele plaatsen nieuwe diskussies op gang gebracht", meent hij. Uit twee onderzoeken, waarvan de eindrapporten binnenkort verschij nen, blijkt, dat het allemaal best meevalt. Die onderzoeken werden ge houden op Zuidhollandse en Zeeuwse wateren en in de Biesbosch. ,,Voor de onderzochte gebieden in totaliteit konden de onderzoekers niet of nau welijks aantonen, dat de natuurwaar- ARNHEM - Het Ivoren Kruis (de Nederlandse vereniging voor mond en tandhygiëne) hoopt dat in de toe komst in het kader van periodiek ge neeskundig onderzoek op scholen ook periodiek tandheelkundig onder zoek zal kunnen worden uitgevoerd. De voorzitter van het Ivoren Kruis, prof. dr. K. G. Konig, zei donderdag op de jaarvergadering van de vereni ging in Arnhem, dat dit van groot be lang zou kunnen zijn voor het opsporen van risicogroepen. den door de watersport wezenlijk worden aangetast", legt Braks uit. Uit de onderzoeken komt volgens de minister ook naar voren, dat de na tuur voor de watersport bijzonder be langrijk is. „Zeker is, dat de rekreatie en na tuurbescherming de handen ineen moeten slaan, omdat zij beide bij be scherming en behoud van onze wa tersportgebieden zijn gebaat", vervolgt hij, om vervolgens te waar schuwen, dat de voorlopige onder zoeksresultaten er niet toe leiden, dat de watersport nu maar gewoon zijn gang kan gaan. „Voorzichtigheid blijft geboden", onderkent de be windsman. Minister Braks noemt het een goe de zaak, dat bij een nog steeds groei ende watersportrekreatie in ons land het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond de bezem weer op neemt om al de nieuwe watersporters te betrekken bij het tegengaan van de Kampioenschap samengestelde wedstrijd VLISSINGEN - Tijdens het kampioenschap sa mengestelde wedstrijd, dat werd georganiseerd door de Landelijke Rijvereniging en Ponyklub Wal cheren, is Bru-amazone Marjolein Geelhoed met haar 1.80 meter grote paard Vivaldi op een keurige vierde plaats geëindigd. Het betekende het tweede fraaie sukses voor de Oosterlandse in een dergelijke wedstrijd binnen acht dagen. Een week eerder had zij eveneens een vierde plaats veroverd. Marjolijn Geelhoed in aktie met haar paard Vivaldi. In de L-klasse, waarin Marjolein Geelhoed startte, werd Christiaan Provoost met Viola van Oranjezon kampioen. Het betekende voor deze kombinatie de tweede Zeeuwse titel in dit seizoen. Eerder eiste hij ook het kampioenschap bij het mennen voor zich op. Gerard Boidin werd naar de tweede plaats verwezen en Jan Brasser pakte nog net de derde plaats voor Marjolein Geelhoed met Vivaldi. De Oosterlandse amazone kreeg met haar vijfjarige paard 129 straf- punten bij de dressuurproef en voltooide de cross foutloos, zelfs meer dan dat. Tn haar ijver nam zij ook een aantal hindernissen foutloos, die louter voor de M- en Z-proeven waren neergezet. Dit had wel tot gevolg, dat zij aardig wat fouten aan de ruiterbroek kreeg voor tijdsoverschrij ding, hetgeen haar uiteindelijk een nog hogere klassering kostte. Ook het wegparkoers werd door Marjolein Geelhoed en Vivaldi fout loos afgelegd, nu wel binnen de tijd. Het normale springkonkours lever de twee springfouten op. Vivaldi is een vijfjarige vosruin afstammend van vader Procureur. Van moeders kant is Vivaldi afstammend van Glo- riant, hetgeen tuigpaardenbloed inbrengt. In de Z-klasse was de titel weer voor Gilles Quist met Narfi van de Zwinruiters. Hij was ander maal een klasse apart. vervuiling van het water. „Het wa- tersportpubliek zal nog bewuster ge maakt moeten worden", konstateert hij. Het aantal punten waar de wa tersporters afgewerkte olie en afval water kunnen inleveren, is, volgens Braks nog lang niet optimaal. In 35 procent van de jachthavens kan geen olie worden afgegeven, voor afvalwa ter is dat 46 procent. „De inhoud van chemische toilet ten kan men slechts in 23 procent van de jachthavens kwijt. Dat percenta ge moet omhoog, want de verontrei niging met feacaal afvalwater wordt als de ernstigste vorm van verontrei niging bestempeld. Voor het uitbrei den van het aantal uitgiftepunten moeten overheid, watersport en be drijfsleven samenwerken", me^nt de bewindsman. Braks pleitte tevens om het volgend jaar een voorlich- tingsaktie te organiseren om de ver ontreiniging te beperken. Geen winst, maar verlies Die Gouwe ZIERIKZEE - Doordat er bij het doorgeven van de woensdagavond in de sporthal Onderdak gespeelde wedstrijd in de tweede klasse van de zaalvoetbalkompetitie tussen Die Gouwe en Brogum een vergissing werd gemaakt is de donderdag in on ze editie gepubliceerde stand niet juist. Die Gouwe had namelijk deze ont moeting niet met 1-0 gewonnen maar tot veler verrassing met 1-0 verloren. Voor Die Gouwe betekende dit de eerste nederlaag in dit seizoen en telt het nu drie verliespunten. De juiste stand ziet er als volgt uit: Visslop 5 5 0 0 36- 5 10 FC Kerkwerve 6 4 1 1 36-11 9 Die Gouwe 6 4 1 1 24- 8 9 Country Club II 6 4 0 2 21-19 8 Dreischor 6 14 1 15-16 6 Brogum 6 2 2 2 17-29 4 Ouwerkerk 6 0 2 4 13-49 2 Skol Boys II 5 0 1 4 4-22 1 ZZ'72 6 0 1 5 12-29 1 Zierikzeese Bridge Klub ZIERIKZEE - Tijdens de onder linge wedstrijden van de Bridge Klub Zierikzee werden de deelne mers in twee groepen verdeeld. In de groep van tien paren werd de eerste plaats behaald door de heren Hen- drikse en Sweere met een skore van 61,58%. In de groep van acht paren was de toppositie voor de heren Eek man en Meulstee met 60,71%. De Bridgeklub Oude Tonge komt aanstaande dinsdag 30 oktober op be zoek ïn Zierikzee om een wedstrijd af te werken om de Grevelingenbeker. De Zierikzeese leden, die niet aan dit duel deelnemen, spelen een onderlin ge drive. De uitslag van de laatstgespeelde onderlinge wedstrijd is als volgt: Groep 10 paren: 1. hrn. Hendrikse- Sweere 133 pnt.; 2. mw. Van Wingerden-Kloet, 124 pnt.; 3. dames Does-Hendriksen, 113 pnt.; 4. mw. Sluijter-hr. Schot, 112 pnt.; 5. dames Van 't Leven-Schaalje, 107 pnt.; 6. echtp. Akerboom, 105 pnt.; 7. dames Van Oeveren-Tennekes, 103 pnt.; 8. echtp. Schults, 99 pnt.; 9. mw. Van den Berg-hr. Does, 95 pnt.; 10. dames Eekman-Van Geesbergen 89 pnt (108 is 50%). Groep 8 paren.: 1. hrn Eekman- Meulstee, 102 pnt.; 2. hrn. Van der Mark-Viergever, 95 pnt.; 3. hrn. Becu- Van der Post, 92 pnt.; 4. dames Becu- Van der Post, 87 pnt. 5. hrn 't Hart, 82 pnt.; 6. dames Van der Valk-Van de Zande, 79 pnt.; 7. dames Besamusca- Lievense 70 pnt.; 8. mw. Heuser-hr. Boot, 65 pnt. (84 is 50%). Programma volleybal Programma basketball ZIERIKZEE - Het komende week einde komen vier teams van basket ballvereniging Mevo '80 binnen de lijnen, twee teams spelen vrijdaga vond een uitwedstrijd, twee teams komen zaterdagavond in sporthal Onderdak in Zierikzee in aktie. Vrijdagavond trekken de jongens junioren en de heren van Mevo '80 naar Iferneuzen om het daar op te ne men tegen teams van Scheldesport. Beide wedstrijden worden van start gefloten om half negen. Zaterdagavond starten de dames van Mevo '80 om zes uur in sporthal Onderdak voor hun thuiswedstrijd tegen Jumping Crabs uit Bergen om Zoom. Het dameste'am, dat het na de promotie naar de tweede klas bijzon der moeilijk heeft zal zich ook dit keer moeten beperken tot het zo klein mogelijk houden van de nederlaag. Om half acht spelen de meisjes kadet- ten tegen Operatie '71. ZIERIKZEE - De herenploeg van handbalvereniging Delta Sport gaat zon dagmiddag proberen revanche te nemen op zichzelf voor de gemiste kans om afgelopen zondag met een zege van start te gaan in de handbalkompetitie in de landelijke tweede divisie Bij het Rotterdamse Ancora werden in de twee de helft legio kansen onbenut gelaten om de opponent op een fikse nederlaag te trakteren. Via 18-15 hielden de Maastedelingen beide punten in eigen huis. Ook Saturnus verloor evenwel. In Leiden trok Wings met 17-21 aan het langste eind, zodat ook deze formatie er alles aan gelegen zal zijn om de winst te pakken. Delta Sport treedt zondagmiddag om twee uur overigens nog niet hele maal optimaal aan. Kees de Vos keert wel terug bij de ploeg na een neus operatie, maar hij zal vooralsnog plaats nemen op de bank. „Het is mo gelijk nog een te groot risiko om al volledig in aktie te komen, want ik loop nog steeds met hechtingen rond. Mogelijk ben ik korte perioden inzet baar", vertelt De Vos. Ook Bert Nuy- ens aantreden lijkt dubieus. De hoekspeler is de hele week onder be handeling van de fysiotherapeut ge weest. Hiertegenover staat het weer optimaal funktioneren van spelbepa ler Bert de Vos, waardoor er toch re den te over is om een positief resultaat te verwachten, wanneer de ploeg de druk van het debuut voor ei- ZIERIKZEE - Zoals het er nu - 24 uur voor de eerste fluitsignalen - uit ziet, is de kans zeer redelijk aanwezig, dat het gros van de buitenspor ten het komende weekeinde doorgang zal vinden. Daarmee komt dan ook Nieuwsbode-Toto zes tot een deugdelijke afwikkeling, zonder daarbij over te hoeven gaan tot het inschakelen van vervangende uit slagen, dan wel algehele afgelasting. Het rijtje wat onze drie voorspel lers kreeg voorgeschoteld is bepaald weer doorspekt met tal van lastige problemen. Wat te denken van de „joker" van de week. SKNWK- trainer Bram Coomans heeft niet alleen met zijn ploeg, maar ook per soonlijk nog een appeltje te schillen met het Goese SS V van trainer Bas de Zeeuw. Pittige duels zijn verder SSC '55-Bruse Boys, Nieuwland- Mevo en de handbal-ontmoeting tussen de heren van Delta Sport en het Leidse Saturnus. Beide ploegen startten de kompetitie in de landelijke tweede divisie met een nederlaag en hebben dus iets recht te zetten. Al le ogen zijn vanzelfsprekend ook gericht op Zierikzee, dat zondag op sportpark Bannink Boeimeer ontvangt, bepaald geen eenvoudige op ponent, maar de voornaamste vraag zal toch zijn of de ploeg van Jack Schipper zich kan herstellen van de abominabele ontmoeting in en te gen Veere. Duiveland gaat proberen om in Oosterland eindelijk de eerste winst te pakken, maar Colijnsplaatse Boys is een sterk tegen stander: Delta Sport-handballer Kees de Vos, SKNWK-trainer Bram Coomans en Duiveland-laatste man Gijs de Reus zetten ieder dertien kruisjes. Met elf goede voorspellingen leidt SKNWK-doelman Paul Bodbijl vooralsnog de dans. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Van de vier eilandelijke volleybal-stan daardteams gaan er zaterdag drie op reis. Het in de eerste klas debeteren- de herenteam van Mevo '80 gaat op bezoek bij Vlaardingen. Om kwart over twaalf gaat de ploeg van coach Hans Boot trachten om het eerste kompetitiepunt binnen te halen. Het herenteam van Kwiek, dat in de tweede klas debuteert en het daar in meer dan voortreffelijk doet, moet op bezoek bij TOP in Brielle, hetgeen voor de ploeg van coach Tony van Breda bepaald geen eenvoudige opga ve zal worden. Ook het eerste damesteam van Kwiek gaan naar Brielle. Het team van coach Jos Geluk smaakte in het laatste optreden voor het eerst het zoet van een overwinning en kan nu mogelijk ook met minimaal de halve winst huiswaarts keren in dit duel uit de eerste klas. Om kwart over vijf gaat in sporthal Onderdak onder leiding van arbiter Westerbeek de damesontmoeting tus sen de ploegen van Mevo '80 en Kan goeroes van start. Het team van coach Roel Kok moet in staat geacht wor den om ook dit duel tot een goed eim de te brengen en daardoor op de riante positie te blijven;idie het team momenteel in de tweede klas inneemt. Programma HSD hockey ZIERIKZEE - In het komende in- haalweekeinde in het hockeygebeu- ren komen van HSD-zijde alleen de reserveherenteams in aktie bij de se nioren. Bij de jeugd komen daarente gen alle teams binnen de lijnen. Zondagmiddag speelt het derde herenteam een thuiswedstrijd op sportpark Bannink. Om half twee worden de sticks gekruist met de leeftijdsgenoten van Zundert. Het tweede herenteam heeft een uit wedstrijd af te werken bij Den Dunc. Van de zeven jeugdteams komen er zaterdag slechts twee in Zierikzee in aktie. Om half twaalf speelt het B- jongensteam tegen Zwart Wit en om een uur moet het D-meisjesteam het opnemen tegen Zundert. De overige vijf ploegen gaan op reis. De A-jongens trekken naar Roosen daal om daar om half twaalf van start te gaan tegen de gelijknamige ploeg. Ook om half twaalf beginnen de C-jongens, maar dan bij Tbmpo. Om een uur wordt in Oudenbosch het beginsignaal gegeven voor de ont moeting tussen Oudenbosch en de D- jongens van HSD en de C- meisjesploeg treedt in Made aan te gen de gelijknamige ploeg. Hier wordt om half twaalf begonnen. SSC'55-Bruse Boys Nieuwland-Mevo Duiveland-Colpl. Boys Kees de Vos SSV-SKNWK (JOKER) Rillandia-DFS Bram Coomans SVD-WIK Brouwershaven-Waarde Cadzand-ZSC Zierikzee-Boeimeer Walcheren-Ouwerkerk Delta Sport-Saturnus All Ready-Stormvogels Mevo '80-Kangeroes (d) Gijs de Reus 1BSI gen publiek in de tweede divisie aankan. In sporthal Onderdak worden nog vier wedstrijd van Schouwen-Duive- Iandse teams afgewerkt. De serie gaat van start met de wedstrijd van de jongens junioren van Delta Sport tegen GSC om twaalf uur. Om tien over een spelen de meisjes pupillen van Ouwerkerk tegen Olympus als inleiding voor de ontmoeting tussen Delta Sport en Saturnus. Om kwart over drie spelen de dames van Delta Sport tegen HVH en dezelfde paring staat binnen de lijnen om vijf voor half vijf, maar dan in herenteams. De jongens pupillen en aspiranten van Delta Sport trekken naar Goes en Volharding partij te geven en het der de herenteam ontmoet in Vlissingen Olympus. NIEUWERKERK - Wanneer zaterdagmiddag om half drie het eerste fluitsignaal wordt gegeven voor de ontmoeting tussen het Goese SSV en SKNWK uit Nieuwerkerk gaat voor SKNWK-trainer Bram Coo mans in feite een double van start. Niet alleen moet hij het met zijn ploeg opnemen tegen de equipe van trainer Bas de Zeeuw, ook persoon lijk heeft hij nog een robbertje uit te vechten met de Goese formatie. „Ja, de twee onderlinge duels tussen ZSC en SVV van het vorig jaar staan nog altijd rood genoteerd in mijn aantekeningen", zegt Coomans. „Dat waren twee wedstrijden, die me nog wel enige tijd bij zullen blij ven, vandaar dat ik mijn huidige ploeg dan ook als allereerste punt op het hart heb gedrukt om vooral de zelfbeheersing voor ogen te houden. Dat punt staat voorop". ZSC en SVV wikkelden het vo rig jaar twee memorabele wed strijden af, waaruit de Scharen- dijkse ploeg in beide gevallen be hoorlijk aangeslagen tevoor schijn kwam. In beide gevallen werd de ziekenboeg fiks aange vuld, omdat de ploeg uit Goes er fiks de beuk ingooide. Vooral tij dens de return in Scharendijke ging menig hartje aanzienlijk sneller kloppen en was het eigen lijk een wonder, dat een en ander niet eskaleerde. Aan het eind van de kompetitierit promoveerde SSV naar de eerste klas en omdat Bram Coomans de opengevallen plaats van Kees van de Linde bij SKNWK overnam, waardoor ook hij een klas hoger werkzaam werd, komen beide opponenten elkaar nu andermaal tegen. Zelfvertrouwen Coomans lacht tevreden, wan neer hij hoort, dat gedacht wordt dat het voortreffelijk presteren van SKNWK een verrassing is, mogelijk zelfs de grootste verras sing van alle eilandelijke stan- daardploegen. „Voor mij is dat helemaal niet zo'n verrassing", merkt hij op. „Ik heb er zelf nog tegen gevoetbald. Het vorig seizoen heb ik de ploeg herhaaldelijk zien voetballen en heb daarbij toen al het een en an der geïnventariseerd. Voor mij stond het toen al vast, dat er veel meer mogelijk was, wanneer de ploeg op een paar puntjes gewij zigd zou worden. Ook moest er wat aan het zelfvertrouwen ge beuren, maar het een is in feite het gevolg van het ander". Laurens Kik, Charles Slootma- ker en Krijn van Klinken kregen uiteindelijk een voorlopig vaste stek in het nieuwe SKNWK en Leo Wandel belandde op een heel an dere plaats in het centrum van de aanval. ,/Iben ik bij SKNWK be gon kreeg ik te maken met 26 spe lers voor het eerste en tweede team. Het eventueel inpassen van A-junioren was nog niét aan de or de. Ik heb bij voorbaat gezegd hoe de ploeg er ongeveer uit zou gaan zien, maar tijdens de oefenkam- pagne gebruikte ik alle spelers, zodat achteraf niemand zou kun nen zeggen, dat hij geen kans ge had zou hebben. Ik heb toen een basisopstelling gemaakt en ge zegd, dat ik het daarmee voorlo pig vier of vijf wedstrijden zou gaan doen". Stapje terug Door de komst van een aantal andere spelers in de ploeg ten op zichte van het vorig jaar moesten er vanzelfsprekend anderen een stapje terug doen. „Natuurlijk is er wel degelijk over gesproken binnen de groep, maar zeker niet in het negatieve. De spelers die wegvielen zijn van af de eerste dag keihard gaan knokken om klaar te zijn om eventueel terug te komen, wan neer dat onverhoopt nodig zou zijn. Dat is de positieve bijwer king. De vechtlust binnen de vere niging is enorm toegenomen en dat was nodig, want daar ontbrak het enorm aan. Het vorig jaar werd ieder resultaat maar gelaten geïnkasseerd, nu wordt er kei hard geknokt. Dat is de voor naamste verandering bij SKNWK", stelt Bram Coomans vast. Naast de komst van de genoem de spelers in de ploeg onderkent Bram Coomans, dat ook wel dege lijk de aanwinst van routinier Cees Willemse bijzonder positief is. „Hij krijgt wel met een heel an dere manier van voetballen te ma ken dan voorheen bij Bruse Boys, maar hij is een rustgevende pion binnen de ploeg. Verder is ook de terugkeer van Toon Wandel tussen de palen van belang. Hij heeft als keeper een stuk uitstraling. In Paul Bodbijl hebben we een goed alternatief". SKNWK wil onder leiding van Bram Coomans een se rieuze poging doen om terug te ko men naar het KNVB-voetbal, al noemt de oefenmeester het geen ramp wanneer het onverhoopt niet zou lukken. Kollektief „Ons uitgangspunt is van wedstrijd tot wedstrijd zo goed mogelijk presteren. Kollektief hebben we een goede ploeg, tech-. nisch misschien geen hoogvlieger,* maar door de voortreffelijke sfeer, als eenheid sterk genoeg om iede-* re opponent met open vizier tege moet te treden". Met dc komst van Coomans ver anderde ook het spelsysteem van de ploeg. „Het eerste wat ik wilde veranderen was de ploeg 4-3-3 te laten spelen in plaats van het 4-4-2-systecm, dat Kees van de Linde doorlopend predikte. Dc ploeg had daar wel even moeite mee, zeker toen in de oefenkam- pagne keer op keer werd verloren met dc ontmoeting tegen Hcrkin- gen als dieptepunt. Na de 8-1 ne derlaag wilde iedereen weer terug naar 4-4-2. Ik heb toen gezegd dat de ploeg zelf het systeem mocht kiezen voor dc eerste kompetitie wedstrijd. Bij DFS gingen wc met 4-4-2 de boot in. Toen had ik het verder voor het zeggen, zoals was afgesproken. Vervolgens werd twee keer gelijkgespeeld en drie keer gewonnen. Morgen is SSV aan de beurt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5