stukken Karakteristieke straatjes zijn in ere hersteld POSTZEGELEN Düiveland haalt uit over tolgeld Zeelandbrug Vissers moeten vangst drie uur na lossing melden Staking bij drie Zeeuwse slagerijen vleeschmeesters 4 Op 21 september reikte de Ver. Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland oorkondes uit voor geslaagde restauraties en goed aan de omgeving aangepaste nieuwbouw. Naar aanleiding hiervan werd de geschiedenis van de betreffende panden nader onder de loupe genomen door de heer H. Uil (streek archivaris). Zijn vondsten publiceren wij in wekelijkse afleveringen. ÉMHÉMMü Beoordelingscommissie Stad en Lande: Opmerkelijke resultaten behaald bij stadsvernieuwing Zierikzee ZIERIKZEE - Sedert 1948 is de Woningbouwver eniging „Beter Wonen" aktief, eerst in Zierikzee en sedert een 16-tal jaren op geheel Schouwen- Duiveland. Sinds 1972 heeft „Beter Wonen" de stadsvernieuwing in Zierikzee ter hand genomen. Aangepast aan de maat en verhouding binnen de Zierikzee gelegen gevelwanden werd allereerst het Havenkwartier opnieuw bebouwd in een aantrekke lijke stijl, die goed bleek te passen in een histori sche stad als Zierikzee. In 1976 werd begonnen met de nieuwbouw van 17 woningen aan de Venkelstraat, gevolgd door de bouw van 13 woningen aan de Mo lenstraat. In 1980 volgde de reno vatie en restauratie van 9 vooroor logse woningen, verspreid liggend in het Havenkwartier. In 1981 wer den 5 woningen gerenoveerd en in 1983 vond nieuwbouw plaats van 25 woningen en restauratie van 1 pand ten behoeve van de splitsing in drie appartementen voor bege leidend wonen van al leenstaanden. Op 25 januari van dit jaar werd het jarenlange proces van vernieu wing en verbetering van het oude havenkwartier feestelijk afgeslo ten. De huidige voorzitter van ..Beter Wonen", de heer. F. K. Vos, haalde de woorden aah van zijn voorganger (J. Coumou): ,,Wij - maar ook het gemeentebestuur - zien terug op een lange tijd van voorbereiding, om eindelijk het resultaat te bereiken, dat een vol ledige straat weer in ere is her steld enzich kan voegen in het unieke stratenpatroon van deze oude stad". Eigentijdse produkten Het was bij de laatste bouw niet meer mogelijk in historiseren de" stijl te bouwen. Niettemin is men er redelijk in geslaagd, met eigentijdse produkten aansluiting te vinden bij het reeds bestaande gevelbeeld. De beoordelingscom missie van ,,Stad en Lande" meen de het werk van de woningbouw vereniging te moeten waarderen door middel van een oorkonde. Bij de uitreiking werd opge merkt: ..De commissie is van oor dcel dat opmerkelijke resultaten zijn bereikt, gezien ook de finan ciële haalbaarheid vanwege voor schriften van hogerhand. Het streven goede woningen te bou wen en deze in de historisch ge groeide bebouwing op te nemen verdient veel waardering. De aloude karakteristieke straatjes zijn in ere hersteld. De commissie heeft niet een bepaalde woning of groep woningen tot object van de oorkonde willen maken, maar de ze toegekend voor het geheel van renovaties en restauraties van di verse panden in de binnenstad" Bakkerswinkeltje De commissie had in het bijzon der het oog laten vallen op de restauraties en renovaties van een aantal panden. Als eerste werd ge noemd het voormalige bakkers winkeltje met trapgevel, Sint Do- musstraat 94. Bij de historie daarvan willen we hier in het kort stilstaan. Het pand werd in 1752 bewoond door Marinus Lats. Hij was in 1750 gehuwd met de Zierikzeese Janna Soetemans. Zij overleed in maart 1754 waarna Marinus hertrouwde in 1761 met de weduwe Christina Breurs. Zij overleed in 1777, Mari nus Lats in 1783. Het paar woonde in die tijd in de Nieuwe Bo- gerdstraat. Op het eind van de 18de eeuw was Johannes de Does bewoner. Hij was afkomstig uit Bruinisse, bakker van beroep en huwde te Zierikzee in 1783 met Elske Lan- goumois. Johannes overleed in 1806. Zijn zoon Pieter de Does zet te de bakkerij voort. Hij werd in 1790 geboren en huwde de Middel burgse Helena de Jonge. De bakkerszaak werd later voortgezet door Bernardus Hop mans (geb. Zierikzee 1800 - overl. Zierikzee 1855). Hij was gehuwd met Lena Guinee (geb. Zierikzee 1799 - overl. Zierikzee 1879). Na Hopmans' overlijden zette de we duwe de bakkerswinkel voort. Haar zoon, Comelis Johannes Hopmans, begon een eigen bakke rij elders in de Sint Domusstraat. Hij werd later fabrikant. Bakkersknecht bij Bern. Hop mans was onder meer Marinus van Meercndonk. een zoon van de befaamde Jan van Meerendonk, de redder van vele mensenlevens. Een herdruk van zijn levensbe schrijving werd in 1983 uitgegeven door de Slavenkas. Van der Baan Rond 1890 werd de bakkerij overgenomen door Hendrik van der Baan (geb. Zierikzee 1860). Hendrik was een zoon van de win kelier Hendrikus van der Baan (1833-1906). De stamboom van de Zierikzee se familie Van der Baan (de fami lienaam is ontleend van de baan, waarop touw werd gedraaid) werd samengesteld door de Zeeuwse kerkhistoricus en genealoog Joost van der Baan. Tbvergeefs zal men echter naar de hier bedoelde tak in deze publi- katie zoeken. De genoemde Hen drikus was namelijk een buiten echtelijk kind van Hendrika Martina van der Baan (1810-1872), een zuster van de samensteller. Het feit dat het een buitenechte lijk kind betrof^al de reden ge weest zijn deze tak te „verzwijgen". Bakker Hendrik van der Baan was gehuwd met Jacomina Buyse (1860-1891). Hij hertrouwde met Jannetje Jacomina Nederhand. Hendrika van der Baan vertrok in 1904 naar Rotterdam, maar keerde het jaar daarop weer terug in Zie rikzee als koopman. In 1907 ver trok hij naar de gemeente Hof van Delft. Nog waren de verhuizingen niet op. Hendrik övërieed in okto ber 1920 in Grand Rapids (U.S.A.). Hij had negen kinderen waarvan er vijf op jonge leeftijd overleden. In 1902 werd Kornelis Jan Brou wer (geb. Serooskerke 1875) de nieuwe bakker. Hij was gehuwd met de Zierikzeese Johanna Maat je Moermond. Zij hadden acht kin deren. Het gezin vertrok in 1919 naar Koudekerke. In 1919 werd L. J. van der Linde de opvolger als bakker. Zijn oudste zoon A. C. van der Linde kwam later in de zaak. Bakker Van der Linde beëindigde zijn winkel. Het pand werd in 1980 gereno veerd door de Woningbouwvereni ging „Beter Wonen". De renovaties werden uitge voerd door de firma Berhout uit Rotterdam volgens plannen opge maakt door Architektenburo Job- se uit Vlissingen. Vervolg van pagina 1 zijn niet genegen financiëel bij te dra gen aan de fantasieën en wensdromen van GS", zei hij doelend op de bijdra ge uit de tolgelden aan de aanleg van de vaste oeververbinding Wester- schelde. Twintig jaar lang C. J. Hillebrand van de Partij van de Arbeid zei het als volgt: „We pro beren - al twintig jaar lang - iedere keer niet kwaad te worden als er over de Zeelandbrug wordt gesproken. Een grote bevolkingsgroep wordt gedupeerd door deze maatregel die zonder enige vorm van diskussie wordt genomen. Aan het opbrengen van tolgelden kan geen reeks van ja ren meer worden toegevoegd". De andere frakties hadden weinig woorden nodig om hun instemming met de gesproken woorden te betui gen, maar de zonder stemming met algemene stemming aangenomen mo tie zei genoeg. DEN HAAG - De Nederlandse vis sers moeten hun vangst binnenkort binnen drie uur na de lossing opge ven bij het produktschap voor vis en visprodukten. Het bestuur van het produktschap heeft dit donderdag besloten na een verzoek van staatsse- kretaris Ploeg van Landbouw en Vis serij, die vorige week aanvullende kontrolemaatregelen bekendmaakte na het uitlekken van een nog geheim rapport in Brussel. In dat rapport beschuldigen in- spekteurs van de Europese gemeen schap onder andere Nederlandse vissers er van meer vis aan te voeren dan de door de EG toegestane vangst- hoeveelheden. Ook zou met medewe ten van de Nederlandse overheid een „grijze markt" in stand worden ge houden. UTRECHT - Bij drie slagerswin kels van de vleeschmeesters in Zee land is het personeel donderdag ochtend voor een dag in staking ge gaan. Dit heeft de voedingsbond FNV meegedeeld. De staking is in het kader van de akties van de bond tegen de verlaging van de jeugdlonen, die de werkne mers in dè slagerijbranche willen doorvoeren. Volgende week wordt hierover weer onderhandeld. Een woordvoerder van de vleesch meesters in Rijswijk heeft bevestigd dat er donderdagochtend bij drie Zeeuwse filialen werd gestaakt. Hoe veel mensen er aan de aktie meedoen was hem niet bekend. Volgens de voe dingsbond doen alle werknemers aan de staking mee. Het zou om ongeveer 16 mensen gaan. In de loop van donderdochtend sloot ook het personeel van de filia len van de vleeschmeesters in Tferneu- zen en Oostburg zich bij de staking aan, na een bezoek van een delegatie van de drie stakendefi filialen, aldus de voedingsbond FNV. De in totaal ruim dertig aktievoerders hielden dondermiddag een aktievergadering in Tferneuzen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ;onden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Nationale jeugd kollekte In de week van 29 oktober tot en met 4 november 1984 wordt in ruim 700 plaatsen van ons land de nationa le jeugd kollekte gehouden, meer en meer bekend als de aktie van Jantje Beton. Gedurende deze week wordt er huis-aan-huis gekollekteerd, voor namelijk door de jeugd zelf. Ook op Schouwen-Duiveland koliekteren in alle dorpen en wijken verschillende jeugd- en sportverenigingen. De opbrengst van deze kollekte van het nationaal jeugdfonds is voor de helft bestemd voor de groepen die aan deze kollekte meewerken en wordt dus gebruikt ten behoeve van het jeugd en jongerenwerk in onze re gio. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor het verstrekken van start bij dragen en renteloze leningen ten behoeve van tientallen konkrete projekten zoals speelplaatsen, kin derboerderijen, nieuw- en verbouw- projekten van allerlei jeugdgroepe1 ringen. (Ook van dit laatste kollekte- gedeelte wordt regelmatig gebruik gemaakt voor akkommodaties in on ze regio). Jantje Beton zegt: „Als we niet kunnen spelen, wat kunnen we dan nog wel!?" De Kinderpostzegels 1984, met het daarbij behorende velletje, ver schijnen op 14 november. Als thema is dit jaar gekozen voor „Het kind en het stripverhaal". De afbeeldingen van de zegels geven weer, in de vorm van een plaatje uit een stripverhaal, het kind als volwassene en de volwassene als kind (rollenspel). Het ontwerp van de postzegels werd verzorgd door Joost Swarte uit Haarlem. Zegels en velletje zijn verkrijgbaar tot en met 4 januari 1985. Zoals de laatste jaren gebruike lijk zijn de zegels ook weer verkrijgbaar in het postzegelmapje (nr. 25). Waarden, voorstellingen en kleuren: 50 25 cent; Muziekles. Tfekst: „Kunt u me snel leren spelen? Morgen is mijn moeder jarig en ik wil haar verrassen. 60 20 cent; Tbndarts. Tekst: „Als ik beloof niet te huilen, krijg ik dan een snoepje? (De verenigde tandartsen waren overigens niet gelukkig met deze tekst!) 65 20 cent; Loodgieter. Tekst: „Ik heb de kraan maar laten lo pen, dan kunt u het lek gemakke lijker vinden". 70 30 cent; Koning. Tekst: „Er zat geen cent meer in de schatkist, majesteit. En zo komt hij nog van pas". De vier zegels zijn gedrukt in de kleuren geel, rood, zwart en blauw. Speciale envelop Er wordt ook weer een speciale Dam-envelop uitgegeven die op het tijdelijke postkantoor op de Dam in Amsterdam wordt af gestempeld met een fraai vignet dat het thema van de zegels weer geeft. U kunt de twee verschillenr de Dam-enveloppen thuis krijgen als u vóór 10 november besteld en geld overmaakt op girorekening 30460 van het Amsterdams Comité voor Kinderpostzegels, afdeling Dam-envelop te Amsterdam: ƒ5,— voor de zegels of ƒ7,— voor het velletje, 12,50 voor beide enve loppen. Postzegel-uitgifte 1985 De PTT heeft haar uitgifte programma voor het komend jaar bekend gemaakt. In januari ver schijnt een zegel naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Stichting Kon. Ned. Geleidehon denfonds. In februari verschijnt een serie van twee zegels met het onderwerp toerisme in verband met het 100-jarig bestaan van de VW het Geuldal en het 50-jarig bestaan van het Nationaal Park De Hoge Veluwe. In maart ver schijnen de zomerpostzegels met toeslag en een postzegelboekje met het thema Kerkgebouwen, on der andere de Kathedrale Basiliek van Sint Jan te 's-Hertogenbosch en de Sint Maartens kerk te Zalt- bommel. In mei wordt een serie van drie zegels uitgegeven ter her denking van 40-jaar bevrijding, In juni verschijnt een serie van Europazegels met het thema muziek. In juli een serie van drie zegels die betrekking hebben op Sati- Amsterdam, het 100-jarig bestaan van het Rijksmuseum te Amster dam en 200-jaar geïnstitueerd Zee vaartkundig Onderwijs in Am sterdam. In september een serie van twee zegels, gewijd aan bedreigde die ren, de walvis en de zeehond. Tra ditiegetrouw sluit de nieuwe emissie met de kinderzegels in no vember die dan het thema hebben van het kind in het verkeer. En dat is niet zomaar een kreet. Het is een reële opmerking. Vele gewone, gezonde kinderen staan immers op het spel door het funeste gebrek aan voldoende speelruimte. Het natio naal jeugdfonds biedt daarom hulp door oplossingen te zoeken voor fi nanciële noodsituaties, experimen ten mogelijk te maken en nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een su perorganisatie die nu eeris laat zien hoe het moet, maar als een stimule rende klub op de achtergrond, die fi nancieel helpt, daar waar eigen initi atieven tot ontplooiing komen en steun verdienen. In alle gevallen is daar geld voor nodig, veel geld!!!! Vandaar deze jaarlijkse jeugd- kollekte. U begrijpt dat wij daarom ook op Schouwen-Duiveland meedoen aan deze kollekte. We hopen dat ook dit jaar de kollekteopbrengst zal stijgen. We rekenen op uw medewerking. Gabri de Groot, jeugdwerkleider Zierikzee Bloedplasma-avond De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis or ganiseert op dinsdag 30 oktober in de Beatrixschool te Burgh-Haamstede een bloedplasma-avond. De eerste donors staan om 19.00 uur hun halve liter bloed af. De laatste hebben om 21.00 uur hun goede daad verricht. Voor het afstaan van bloed komen gezonde volwassenen van 18 t/m 65 jaar in aanmerking. Donors, die zijn ingeschreven bij een Bloed bank of Bloedtransfusiedienst ko men dat niet. Alle donors zijn deze avond verzekerd. Voordat hij of zij bloed geeft moet elke donor een vragenlijst invullen over zijn of haar gezondheidstoe stand. Dit ter bescherming van de do nor zelf en de toekomstige ontvanger van de uit bloed geproduceerde pro dukten. Ibvens zal van elke donor een onderzoek naar bloedarmoede en een bloeddrukmeting worden gevraagd. Een arts beoordeelt of een kandi daat-donor al dan niet kan worden toegelaten. Hij wordt hierbij geas sisteerd door een verpleegkundige. Op de afname-avond zijn vele vrij willigers van de Rode Kruis-afdeling Schouwen (Westhoek) aanwezig om de afname zo snel mogelijk te laten verlopen. Hebt u een oproep thuis gekregen, omdat u al vaker als donor naar Burgh-Haamstede bent gekomen, houdt u dan zoveel mogelijk aan de genoteerde tijd. Uiteraard is iede reen, die geen oproep kreeg, maar toch wil komen, van harte welkom. Want er is nog altijd erg veel bloed nodig. Dus, geef bloed, het kan een le ven redden. Tbt ziens, tot 30 oktober. Rode Kruis Afdeling Schouwen (Westhoek) Subsidiëring Emancipatie- aktiviteiten Emancipatie wordt door de rijks overheid erkend als een noodzakelij ke maatschappelijke ontwikkeling, zoals blijkt uit het gevoerde beleid. Eén van de konkrete uitvloeisels van dat beleid is de in 1980 ingestelde Rijksbijdrageregeling ter stimule ring van emancipatie-aktiviteiten. Vrouwengroepen en vrouwenorga nisaties o.a., die emancipatie-aktivi teiten (willen) uitvoeren, kunnen hiervoor een subsidie-aanvraag in dienen bij de gemeentetn). De ge- meente.(n) op hun beurt kunnen het aangevraagde subsidiebedrag voor emancipatie-aktiviteiten verkrijgen uit de rijksbijdrage. Bij het instellen van de rijksbijdra geregeling-emancipatiewerk is voor deze procedure gekozen, opdat ge meenten zich bezig zouden gaan hou den met een eigen emancipatiebe leid. Ook de Schouwen-Duivelandse ge meenten maken gebruik van deze re geling voor het subsidiëren van emancipatie-aktiviteiten op het ei land. Het subsidiëren van aktivitei- ten die opgezet worden door betrek kelijk nieuwe groepen, een categorie waarvoor de rijksbijdrageregeling m.n. bedoeld is, gaat echter aller minst van harte. Bijvoorbeeld: burgemeester en wethouders van Bruinisse stellen de gemeenteraad voor de subsidiëring van het Vrouwenontmoetingscen trum te weigeren. In dit college voorstel worden argumenten om niet te subsidiëren genoemd, die getuigen van een foutieve interpretatie van de rijksbijdrageregeling-emancipatie werk. Zo wordt aangevoerd dat vrouwen uit Bruinisse geen behoefte hebben aan de aktiviteiten van het Vrouwen ontmoetingscentrum. Waar dit argu ment op gebaseerd is? De rijksbijdra geregeling spreekt van „aansluiten bij de behoeften van de vrouwelijke bevolking", duidt daarmee op de vorm van de aktiviteiten. En ver volgt: „waarbij elke groepering de mogelijkheid heeft om haar activitei ten in zelf gekozen kaders uit te voe ren". Het Vrouwenontmoetingscentrum heeft bewust gekozen voor open, laagdrempelige thema-avonden. D.w.z. dat vrouwen daar desgewenst anoniem kennis kunnen maken met emancipatie-aktiviteiten, er worden geen deelnemerslijsten bijgehouden. Logischerwijs moet er, zoals bij elke gesubsidieerde aktiviteit zou moe ten, verslag gedaan worden aan de subsidiegever. Ook hiervoor geeft de rijksbijdrageregeling duidelijke richtlijnen. Daarnaast denkt B en W Bruinisse een afdoende argument voor niet subsidiëren te vinden door de aktivi teiten van het Vrouwenontmoetings centrum als provinciaal te bestempe len. (Een redenering waarvan overi gens ook andere Schouwen-Duive landse gemeenten zich bedienen om nieuwe emancipatie-gerichte initia tieven in de kiem te smoren). Inderdaad staat in de rijksbijdra geregeling (art. lc) m.b.t. provinciale aktiviteiten dat het daarbij gaat om aktiviteiten „die in beginsel gericht zijn op inwoners van meer dan 3 ge meenten". Art. 29 o.a., verduidelijkt de term „in beginsel", nl.: „emanci patie-activiteiten op provinciaal ni veau". Dat de regionaal, op Schouwen- Duiveland gerichte aktiviteiten van het Vrouwenontmoetingscentrum geenszins tot provinciale aktiviteti- ten bestempeld kunnen worden, lijkt mij dan ook een overbodige konklu- sie. Vanuit mijn funktie als emancipa tiewerkster in dienst bij de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland (één van de, in elke provincie, door het rijk ingestelde bureau's ter on dersteuning van vrouwenemancipa tie), vormt het nauwkeurig volgen van de manier waarop de rijksbijdra geregeling-emancipatiewerk geïnter preteerd wordt om subsidie-verzoe ken af te wijzen, een deel van mijn taak. Ineke Sturm St. Vrouwenemancipatie Zeeland regio Schouwen-Duiveland en St. Philipsland Visstraat 5, Zierikzee 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4