Duiveland haalt uit over „tolgelden Zeelandbrug" Het wordt een puinhoop... Bruinisse wil meer zand op het Aquadelta-strand Restauratie in fasen kollektie charters DE ZIERIKZEESCHE COURANT Excursie naar trekvogels UW TAXATEUR MC \j STH ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kamperen bij de boer De laatste Stadsvernieuwing Verontrustend De „kampeerboeren op Schouwen-Duiveland De laatste autochtone groente- en fruitventer, Beter Wonen kreeg onlangs een oorkonde van Uit onderzoeken blijkt, dat de invloeden van de willen een uitbreiding van het toegestane aan- de heer B. Verkaart, is uit het stadsbeeld van Stad en Lande voor de opmerkelijke resultaten watersport op de natuur minder verontrustend tal kampeerplaatsen per bedrijf. (Pag. 2). Zierikzee verdwenen. (Pag. 3). bij de stadsvernieuwing in Zierikzee. (Pag. 4). zijn, dan werd aangenomen. (Pag. 5). VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 141ste jaargang Nr. 23616 115 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Menigeen verbeeldt zich dat hij hoog staat, omdat hij op de anderen neerziet. Fliegende Blatter Motie naar provincie over uitblijven reduktie DUIVELAND - De verontwaardiging in Duiveland over het uitblijven van reduktie op tolgelden voor de Zeelandbrug is donderdagavond tijdens de gemeenteraadsverga dering vertaald in een motie, die naar provinciale staten zal worden gestuurd. Daarin wordt het provinciaal bestuur verzocht ernstig rekening te houden met de belangen van de inwoners van Schouwen-Duiveland door een stopzetting van de tolheffing bij het gereedkomen van de pijlerdam of zoveel eerder als mogelijk is. Het besluit wordt ter kennis gebracht van de overige gemeentebesturen op Schou wen-Duiveland. Burgemeester J. van Bommel haal de fel uit naar ,,de hoogmogenden in Middelburg wier besluiten het volk maar heeft te aksepteren". De botte houding van gedeputeerde Barbé bij de bespreking over dit voor Schou wen-Duiveland zo hete hangijzer zat hem zeer dwars. De burgemeester over de uitnodiging om over dit on derwerp te komen praten: ,,En masse zijn we de gemeentebestuurders) naar Middelburg gegaan voor deze belangrijke zaak in de verwachting dat er zou worden gesproken over de datum van ingang van een eventuele reduktie en de wijze van uitvoering". Niets van dit alles. ,,Er was geen dis- kussie mogelijk. Reduktie voor Schouwen-Duiveland is niet moge lijk. Alle Zeeuwen hebben aan de brug betaald, zo wordt geredeneerd. Het interesseert ze daar geen biet! Ze hebben naar onze argumenten voor de vorm geluisterd". Ook niet in 1987 Burgemeester Van Bommel hekel de de prognoses die over de opheffing van dé tolgelden zijn geleverd: „Die zijn altijd slecht geweest, want ze zijn nooit uitgekomen. Aan 1990 wil men ook niet vasthouden en het maakt voor de provincie geen enkel verschil wanneer in 1987 de weg over de stormvloedkering gereed komt. Ook dan wordt de Zeelandbrug niet tolvrij". Van Bommel herinnerde eraan dat de samenwerking van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee met de ziekenhuizen in Goes duide lijk was gebasseerd op een goede ver- Burgemeester J. van Bommel: „Het interesseert ze geen biet Daarnaast omvat deze koliek tie de zogenaamde schepenbrieven (akten gepasseerd voor schepen van Zierik zee). Het geheel omvat circa 2200 charters over de periode 1275-1810. In de toelichtingsnota bij de ge meentebegroting 1985 wordt medege deeld, dat de toestand waarin deze kollektie zich bevindt matig tot slecht is. Slechts een zeer klein ge deelte, de oudste charters omvattend, is op verantwoorde wijze geborgen in enveloppen of grote dozen. „De raad pleging is hierdoor in vele gevallen een hachelijke zaak, in het bijzonder omdat de zegels uitermate kwetsbaar zijn", aldus de toelichtingen. Verplicht Het belang van restauratie en kon- servering wordt dan ook benadrukt, temeer daar de gemeente daartoe in binding, in de verwachting dat die op korte termijn minder geld zou gaan kosten. „Het verslag van de vergadering", aldus de raadsvoorzitter, „zal mis schien een andere teneur hebben, maar dan zullen wij onze kantteke ningen daarbij plaatsen". Wensdromen VVD-raadslid E. P. Kuin had de motie reeds in koncept gereed. Het had met ergenis kennis genomen van de rede van Barbé en vond het zaak vóór de provinciale statenvergade ring op 9 november te reageren. „Goeree-Overflakkee komt niet naar Zeeland, maar het zou voor Schou wen-Duiveland bij deze tendens goedkoper uitkomen naar Zuid- Holland te gaan", voerde hij aan, „Wij Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE - De sloop van het voor malige LTS-gebouw op de hoek van het Vrije en het Jannewekken vor dert gestaag. Sloopbedrijf en af- braakhandel C. Westdorp uit Goes heeft begin deze week groot mate rieel aangevoerd om de sloop op snel le wijze te laten verlopen. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van een kraan met in de takel een grote sta len bal, die moeiteloos de ene muur na de andere verandert in een berg puin. Zoals eerder gemeld zal de ge hele sloop omstreeks eind november zijn gerealiseerd. Historisch bezit ZIERIKZEE - Bij de archieven en verzamelingen van de gemeente Zierikzee bevindt zich een zeer omvangrijke kollektie charters. Dat zijn op perkament gestelde ak ten, die ter bekrachtiging van één of meer zegels zijn voorzien. Het betreffen stukken, die in hoofdzaak beho ren tot het archief van de stad Zierikzee en tot de archie ven van de gilden. gevolge de Archiwet 1962 ook ver plicht is. Gewezen wordt verder op het feit, dat de mogelijkheden tot restauratie tot dusverre beperkt wa ren. Sinds kort heeft echter het restauratie-atelier De Tiendschuur te Tilburg mogelijkheden om dit werk ter hand te nemen. De totale kosten van restauratie, die overigens zeer moeilijk te schat ten zijn worden geraamd op 100.000,- a 120.000,-. Gemeenteraad Bruinisse joeg door de agenda Dit nummer bestaat uit 14 pagina's BRUINISSE - Het kollege van b. en w. van de gemeen te Bruinisse heeft de Voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen gevraagd de mogelijkheden te onderzoe ken het enige maanden geleden aangelegde strandje na bij Aquadelta van meer zand te voorzien. Dat zou, volgens het kollege, op eenvoudige wijze kunnen gebeu ren door enkele schepen zand, die nu dagelijks de sluis bij Bruinisse passeren om zand te lossen ten behoeve van de zandvoorziening op de Kop van Goeree, datzelfde te laten doen nabij het strandje van Aquadelta. Grevelingen en de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) snel op de situatie inspringen en enkele schepen zand, die nu van de Kram mer en het Volkerak varen naar de westzijde van het Grevelingenmeer, hun lading laten lossen bij Aquadelta". Door jaarlijks een bedrag van 10.000,- voor dit doel te bestemmen zou de kollektie in fasen gerestau reerd kunnen worden, aldus het voor stel in de toelichtingsnota. Op die wijze kan vermoedelijk binnen tien twaalf jaar de gehele verzameling ge- konserveerd zijn. Voor de eerste fase van de restauratie werd reeds een be drag van 10.000,- opgenomen in het bestedingsplan 1985. Deze mededeling deed burge meester T. C. Hekman donderdaga vond tijdens de raadsvergadering in antwoord op vragen van.de heer C. J. van Liere (Algemeen Belang). Van Liere voerde aan dat de huidige toestand van het strandje verre van ideaal is. Er zou te weinig zand zijn aangebracht, hij miste de beplanting en het toegezegde strandpaviljoen en heeft meerdere malen gekonstateerd dat de surfers van het gehele strand gebruik maken in plaats van uitslui tend het daarvoor aangewezen weste lijke gedeelte ervan. De heer Hekman was het met Van Liere eens dat het strandje, zoals het er nu ligt, verre van ideaal te noemen is. „Er ligt te weinig zand en het is geen goed zand. Ik hoop dat de Voor lopige Raad van Bestuur voor de Advertentie Enkele charters, waarvan de toestand heel erg slecht is. De gemeente Zierik zee wil jaarlijks een bedrag van f 10.000,— bestemmen voor de restauratie ervan. Alle lampen geven licht maar gelukkig zijn er ook mooie lampen, 't Lange Uus heeft voor u een uitgebreide kollektie. Kom uw licht eens opsteken! 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 2ierikzee Tbn aanzien van de ontbrekende be planting deelde de heer Hekman mee dat het aanplanten van een groen voorziening een seizoengebonden be zigheid is en dat deze herfst zal worden begonnen met het planten van enkele tienduizenden bomen en heesters. De plannen betreffende het strandpaviljoen volgen op dit mo ment de normale procedure en kun nen op dit moment nog niet op tafel worden gelegd. De overlast van sur fers op het strand zal men indien mo gelijk aanpakken door het aanbren gen van enkele borden, waarmee de surfers worden geattendeerd op het feit dat alleen het westelijke strand- gedeelte voor die sportbeoefening bestemd is. De behandeling van de vragen van de heer Van Liere werd besloten met de mededeling van wethouder H. Schot, „dat men eigenlijk praatte over een strand zonder zand". Voorstel in getrokken De gemeenteraad ging niet mee met het voorstel van het kollege om het benoemen van leerkrachten bij het openbaar onderwijs te delegeren naar het kollege. De heer W. F. M. Vonk liet duidelijk weten dat de beslissingen over dergelijke benoe mingen in de gemeenteraad thuisho ren. Een hoofdelijke stemming leerde dat alle aanwezige raadsleden tegen het voorstel waren (op de beide wet houders na) en er restte het kollege dus niets anders dan het voorstel maar weer in te trekken. Een andere (schriftelijke) stemming betrof de be noeming van de heer M. A. van Wit- zenburg tot direkteur van de openbare basisschool van Bruinisse, met ingang van 1 augustus 1985. Alle negen raadsleden (M. Houkamp Pvda)en A. Slingerland (SGP) waren afwezig) stemden voor deze be noeming. Na veertig minuten kon raadsvoor zitter Hekman de voorzittershamer voor de laatste keer laten horen, waarmee een einde kwam aan een uitzonderlijk snel verlopen verga dering. DEN HAAG - De elektriciteitsta rieven voor kleinverbruikers zullen de komende jaren minder kunnen stijgen dan in de zwartste scenario's wordt voorzien. Dat lieten vertegen woordigers van de SEP, de club van elektriciteitsproduktiemaatschap- pijen, en van VEEN, de vereniging van de distributiebedrijven, donder dag doorschemeren op een hoorzit ting van de kamerkommissie voor ekonomische zaken. WESTENSCHOUWEN - De Vogel werkgroep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland organi seert zaterdagmorgen 27 oktober voor belangstellenden een exkursie, waarbij de trekvogels op het strand van Westerschouwen zullen worden bekeken. Deze exkursie zou oorspronkelijk vorige week worden gehouden, maar de barre weersomstandigheden gooi den toen roet in het eten. Het verzamelpunt is de grote trap bij de Rotonde in Westenschouwen, om 07.00 uur. Leden van de Vogel werkgroep zullen aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven. Advertentie Wjï P t Bitr Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. In de nacht en ochtend enkele mistban ken; minimumtemperatuur ongeveer 4 graden en in het binnenland moge lijk nachtvorst. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. In het binnen land weinig wind, aan de kust mati ge zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 30 okt.: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 7.26, onder 17.21 Maan op 11.27, onder 18.58 28 okt. Zon op 7.28, onder 17.19 Maan op 12.43, onder 19.43 29 okt. Zon op 7.30, onder 17.17 Maan op 13.44, onder 20.41 Eerste Kwartier: 31 okt. (14.07) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4.29 17.02 27 okt. 28 okt. 29 okt. 4.54 17.41 5.39 18.20 10.27 22.42 11.13 23.26 11.55 van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MGEUS/DB KOEPEL Breda 076-222511 Bergen op Zoom 01640-41900 Etten-Leur 01608-16550 Roosendaal 01650-40150 Haamstede 01115-1224 Springtij: 26 oktober Doodtij: 2 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag blijft het waar schijnlijk overal droog en er komen perioden met zon voor. Het weer dit weekend zal namelijk onder invloed staan van een hoge- drukgebied dat zich in de loop van vrijdagnacht ten westen van Ierland op de Oceaan vormde. Dit hogedrukgebied trekt naar het oosten en zal in de loop van zaterdag boven ons land aankomen. Doordat er in de nacht in het binnenland wei nig wind staat, kan de temperatuur flink dalen. Op een aantal plaatsen kan dan ook nachtvorst optreden. Overdag loopt de temperatuur op tot een graad of twaalf, wat vrijwel de normale waarde voor deze tijd van het jaar is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1