Pantalon Mensen hebben te hoge verwachting van KNMI Beheer Brabants-Zeeuwse natuurgebieden in een hand Borssele vraagt snel beslissing nieuwe kerncentrales deurloo mode Iepenziekte kent nog geen afname Terwijl de schepen wachtten Organisatieonderzoek bij De Schelde 79.- 98.- Zeemijn gevonden bij Noord-Beveland Huis van Stichting Blijf van mijn Lijf in Vlissingen gekraakt Lezing over MANS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1984 Nr. 23615 9 Markizaatgebied en Slikken van Heen MIDDELBURG - Het beheer van de natuurge bieden in de grensstre ken van Noord-Brabant en Zeeland zal in de toe komst door een instantie moeten geschieden. Tbt die konklusie zijn de kolle ges van gedeputeerde staten van Brabant en Zeeland dinsdag geko men tijdens het interprovinciaal overleg dat in het Provinciehuis van Middelburg werd gehouden. Volgens de Zeeuwse commissaris van de koningin dr. C. Boertien gaat het hier om het Markizaatge bied bij Bergen op Zoom en om de Slikken van Heen bij St. Phi- lipsland. Het eerste gebied bestaat uit 150 a 200 hektare schor en 300 hektare intergetijdegebied. Bij de slikken gaat het om 300 hektare waarde vol schorgebied en 150 hektare in tergetijdegebied (dit zijn gebieden die door eb en vloed bespeeld worden). De stichtingen Het Brabants Landschap en het Zeeuws Land schap zullen op verzoek van de beide kolleges binnenkort een ge zamenlijk beheersplan opstellen. Volgens de commissaris van de ko ningin in Zeeland zal het erop neerkomen, dat het Markizaatge bied onder beheer van het Bra bants Landschap en de Slikken van Heen onder het Zeeuwse na tuurbeheer worden geplaatst. BORSSELE - De burgemeester van Borssele, drs. G. van den Heuvel, heeft een dringend beroep op de regering gedaan snel met een duidelijk standpunt te komen ten aanzien van de bouw van nieuwe kerncentrales en de plaats waar ze moeten komen. De regering moet deze zaken niet overlaten aan de energiemaatschappijen of andere vrije krachten, aldus Van den Heuvel dins dagmiddag tijdens de behandeling van de begroting door de gemeenteraad van Borssele. Volgens de burgemeester brengt dat onrust en onzekerheid teweeg. En dat zou een heel zwakke stellingname zijn van dit no-nonsense kabinet. Burgemeester Van den Heuvel zei dit naar aanleiding van een voorstel van de WD-fraktie in de gemeenteraad. Deze partij riep het gemeentebestuur op Borssele kandidaat te stellen voor een tweede kerncentrala De gemeenteraad van Borssele heeft zich nooit in meerderheid uit gesproken voor sluiting van de huidi ge kerncentrale. In de bestem mingsplannen van de gemeente Borssele en het streekplan Midden- Zeeland is de bouw van een tweede kerncentrale echter niet opgenomen. Maar, zegt Van den Heuvel desge vraagd, wij bepalen niet of er een kerncentrale bij moet komen, dat doet het rijk. De gemeenteraad van Borssele telt zeventien raadsleden. Dertien van het CDA, de WD en de SGP, samen een meerderheid in de raad. Een eventuele beslissing tot de bouw van een tweede kerncentrale zou dan ook door de gemeenteraad van Borssele waarschijnlijk niet getorpedeerd worden. DEN HAAG - Buitenlanders die in ons land samenwonen kunnen zich straks, evenals echtparen, voor 300 gulden samen tot Nederlander laten neutraliseren. Staatssekretaris Kor- te-van Hemel is bereid te bevorderen dat het besluit naturalisatiegelden daartoe wordt gewijzigd, zo zegt zij op schriftelijke vragen van het PPR- kamerlid Lankhorst. DEN HAAG - Het Tweede Kamer lid Blauw (WD) vindt dat er een re geling moet komen om individuele burgers schadevergoeding te geven in verband met de bodemdaling in de provincie Groningen. Dinsdag werd bekend dat de bodemdaling in Gro ningen als gevolg van de winning van aardgas aanmerkelijk groter zal zijn dan aanvankelijk werd aangeno men. UTRECHT - Alle treinen zullen in 1988 zijn uitgerust met een speciaal soort mobilifoon. De machinist kan dam bellen met de verkeersleiding, andere treinen, wegwerkers en, via het diensttelefoonnet van NS, bij voorbeeld met de spoorwegpolitie. Advertentie VLISSINGEN - Er zal binnenkort een organisatieonderzoek worden gestart bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen. Dat heeft drs. C. Hartog, direkteur van de KMS, maandagmiddag desgevraagd meege deeld. De raad van kommissarissen en de direktie van De Schelde zullen bin nen enkele weken aan de ondernemingsraad het vereiste wettelijke advies hierover vragen r~ Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG! De Koninklijke Maatschappij De Schelde is sinds 24 mei vorig jaar uit de RSV gelicht en een zelfstandige onderneming geworden. Het nu aan- -gekondigde onderzoek-zal moeten na gaan in hoeverre de organisatiestruk- tuur van de onderneming beant woordt aan de huidige eisen. Een dergelijk onderzoek is ook in 1980 uitgevoerd, maar toen was de KMS nog onderdeel van het RSV-koncern. Leegloopuren De Schelde kampt volgens drs. Hartog momenteel tijdelijk met veel leegloopuren, omdat zich nogal wat aansluitingsproblemen voordoen in verband met nieuwe opdrachten. Die problemen zullen, zo verwacht Har tog, binnen niet al te lange tijd opge- Mol 5-7, Zierikzee UTRECHT - Het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) wil de ar beidstijd voor de werknemers in Ne derland de komende twee jaar op nieuw met 5 procent bekorten om in 1986 tot een gemiddeld 36-urige wer kweek te kunnen komen. AMSTERDAM - De Stichting Ver biedt de Kruisraketten verwacht dat veel meer dan de gevraagde 10.000 Nederlanders als mede-eisers helpen het proces tegen de staat te voeren om de plaatsing van kruisraketten in ons land te voorkomen. WISSEKERKE - In de Roompot, voor de kust van het Zeeuwse eiland Noord-Beveland, is een zeemijn gelokaliseerd. Het projektiel ligt vol gens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat op de bodem van de vaargeul, op ruwweg twintig tot dertig meter diepte. Het scheepvaart verkeer, voornamelijk vissers- en werkschepen, is aangeraden de be wuste plaats te mijden. De woordvoerder zegt dat bij Rijkswaterstaat een anonieme tip was binnengekomen dat een vissersboot de mijn overboord heeft gezet. Het schip zou de mijn even daarvoor hebben opgevist. Om wat voor soort mijn het precies gaat, is het ministerie niet bekend. De duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine bekijkt op welke termijn opruiming van de mijn mogelijk is. Volgens een woord voerster van de Marine is de mijn waarschijnlijk niet meer gevaarlijk. De Marine leidt dit af uit de informatie dat de visser het apparaat eerst heeft opgevist en daarna overboord heeft gezet. ,,Je moet er natuurlijk niet aan sleutelen", aldus de woordvoerster. Ook de marine weet nog niet om wat voor soort mijn het gaat. KNMI in haar jaarverslag over 1983: DEN HAAG - Het publiek heeft een te hoge verwachting van de nieuwe technologic die het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI) de laatste jaren in gebruik heeft genomen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1983 dat het KNMI dinsdag heeft gepubliceerd. „De meteorologische wereld zelf houdt wel degelijk rekening met de grenzen van de voorspelbaarheid van het weer en met de soms beperkte vooruitgang die uit sommige vernieuwing en voorkomt", aldus het jaarverslag. Toch hebben de nieuwe technieken volgens een woordvoerder van het KNMI zeker nut. „Alleen verwacht ten de mensen dat elke verandering direkt betere resultaten oplevert. Doordat het vaak om kleine verbete ringen gaat, merkt het grote publiek hier betrekkelijk weinig van. De weersverwachtingen worden niet van de een op de andere dag nauwkeuri ger, maar alle beetjes helpen", aldus het KNMI in De Bilt. Een van de belangrijkste gebeurte nissen voor het KNMI was in 1983 de ondertekening van het zogenoemde Eumetsat-verdrag in Gcnève. Hier mee kwam volgens het jaarverslag een einde aan vier jaar intensieve voorbereiding en onderhandelen, om tenslotte tot een vergaande Europese samenwerking op het gebied van sa- telietvoorspellingen te komen. Hierdoor kunnen storingen beter in kaart gebracht worden, zodat de Management en arbeid nieuwe stijl VLISSINGEN - „Management en arbeid nieuwe stijl (MANS)" is het onderwerp van de bijeenkomst die dinsdagmiddag 30 oktober wordt ge houden in Hotel Brittania te Vlis singen. De inleider is ir. W. J. ter Hart van de Vereniging FME, op uitnodiging van de Brabants-Zeeuwse Christelij ke Werkgeversvereniging, on dersteund door NIVE (Nederlandse Vereniging voor Management), V.N.O. en de Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Zeeland. Tien Nederlandse ondernemingen en de Vereniging FME hebben het ini tiatief genomen tot het oprichten van de Stichting MANS, die zich gaat be zighouden met de introduktie en ver breding van een nieuwe vorm van totale kwaliteitsbeheersing, een nieuwe vorm van leiding geven en een nieuwe benadering van de ar beidsorganisatie van ondernemingen en andere werkgemeenschappen en' dat in onderlinge samenhang. MANS baseert zich op de gedachten van de Amerikaanse statisticus dr. W. Ed wards Deming, die in Japan zeer rui me toepassing hebben gevonden en die nu ook in de Verenigde Staten veld beginnen te winnen. De bijeenkomst in Vlissingen be gint om 16.00 uur. Na de inleiding door ir. Ter Hart wordt er gediskus- sieerd tot ongeveer half zes. Vrijdag 26 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Karel's kat 15.35 uur Pluizerd 16.00 uur De Carsons. Amy Carson brengt beroering in de familie als ze beschuldigd wordt van de versprei ding van nogal dubieuze lektuur. 16.45 uur Wissels 17.30 uur Nieuws 18.20 uur Kleine Isar 19.00 uur Knokken voor twee. De vooruitzichten voor de klub zijn gunstig nu Walter zijn grote huis be schikbaar heeft gesteld. 19.25 uur De roze panter 20.00 uur Journaal 20.28 uur Op naar de top show. Hier in wordt gestreden om de NCRV showtrofee '85, die bestemd is voor amateurs. 21.30 uur Spookschip. De verdenking van Martin Taylor wordt steeds ster ker dat de Britse Geheime Dienst te maken heeft met de verdwenen trei- ler „Caistor" en ook met de dood van de weduwe Millars. 22.20 uur Hier en nu 22.55 uur Kleinere kerken. 23.20 uur Cheers. Iedereen vraagt zich met verbazing af wat Lisa, de charmante dochter van Sam Malone ziet in de onbehouwen Roy. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Klassewerk 20.10 uur Sport op vrijdag 20.50 uur Eleanor, de „first lady" van de wereld. Amerikaanse televisie film uit 1982. De rol van deze legen darische presidentsvrouw van de V.S. wordt vertolkt door Jean Stapleton. Na de dood van haar echtgenoot bleef Eleanor allerminst bij de pakken neerzitten. Zij zette zich scherp in de strijd voor minderheidsgroepen van de bevolking en de vrouwenbe weging. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Apocalpys. Hierin zijn bespiegelingen opgenomen over het gedachte einde van de wereld, niet al leen in Europa maar ook in Amerika. 23.30 uur Hardcase. Speelfilm. De militair Jack keert na oorlogshande lingen terug naar zijn ranch. Aldaar blijkt zijn vrouw getrouwd met een ander. Jack Rutherford vindt wel dat hij recht heeft op een deel van de op brengst, maar daar denkt de andere betrokken partij anders over... hout, bijvoorbeeld voor de open haard, is daarom verboden. Sinds 1974 worden in ons land alleen nog nieuwe iepen aangeplant, waarvan is gebleken dat zij een grote weerstand hebben tegen de ziekte, hetgeen niet wil zeggen dat deze bomen niet ziek kunnen worden. Volgens Staatsbos beheer is de levensverwachting van deze nieuwe soorten wel zo'n honderd jaar. lost zijn. Het is dan ook niet duidelijk of er ten gevolge van het or ganisatieonderzoek opnieuw mensen zullen moeten worden ontslagen. Er werken momenteel- ruim 4;200 men sen bij de KMS. De KMS-groep bestaat uit zeven on derdelen, te weten de scheepsnieuw- bouw, de scheepsreparatie, de aluminiumprodukten (Schelde- bouw), de industriegroepen ketel-, machine- en apparatenbouw en de apparaten- en ketelfabriek AKF. De Schelde is bovendien aandeelhouder van de Schelde Industrial Constructi on B.V. (SICON) en de Ijzergieterij in Middelburg, waarmee nauw wordt samengewerkt. De vakbonden zijn nog niet van het komende organisatieonderzoek op de hoogte gesteld. Teleurstellend UTRECHT - Het aantal iepen in ons land dat is getroffen door de iepenziek te is nog niet verminderd. Vooral veldiepen in struikbeplantingen en hout wallen zijn dit jaar door de ziekte, die uiteindelijk leidt tot de dood van de boom, getroffen. In Zuid-Holland zijn dit jaar beduidend meer iepen ziek ge worden dan vorig jaar. Ook in Gelderland en Noord-Brabant was er een toe name. In Friesland en Noord-Holland daalde het aantal, in de rest bleef het vrijwel gelijk aan vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van de planteziektekundige dienst die Staatsbosbeheer bekend heeft gemaakt. De iepenziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die zich in de houtvaten van de boom vermenigvul digt. Als reaktie op de schimmel vormt de iep in deze houtvaten uit stulpingen. De vaten raken verstopt, waardoor het transport van water en voedingstoffen in de boom wordt ver hinderd. De bomen sterven daardoor af, te beginnen in de kroon. In ons land komt tegenwoordig voorname lijk de agressieve vorm van de schim mel voor. Het proces verloopt binnen enkele weken. De schimmel wordt overgebracht door twee soorten ie- pesprintkevers, die hun eitjes onder de bast leggen. Als de larven die uit de eitjes komen zich hebben verpopt vliegen de jonge, besmette kevers uit naar de toppen van nog niet besmette iepen in de omgeving. Warme zomers Volgens Staatsbosbeheer zijn de warme zomers van de laatste jaren gunstig geweest voor de verspreiding van de kevers. SBB spreekt van een teleurstelling voor alle medewerkers van de diensten die zich hebben ingespan nen om de Nederlandse iepen tegen de ziekte te beschermen. Voor de na oorlogse laanbeplantingen is de situ atie overigens gunstiger. Het jaar lijks verlies bedraagt volgens SBB niet meer dan een procent. Er staan langs lanen in ons land ongeveer een miljoen iepen. Omdat de iepespintkever onder ae schors van de iep haar eitjes legt, moeten aangetaste bomen radicaal worden opgeruimd, tenzij het hout wordt ontdaan van de schors (ge schild). Opslag van ongeschild iepe- DEN HAAG - Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting ziet geen aanleiding om de regeling voor premiekoopwoningen volgend jaar te veranderen. Dit heeft zijn departe ment dinsdag bekendgemaakt. 25 jaar hulpuaardig hulp...waardig bank 70 70 70 333 giro 1122222 te utrecht VLISSINGEN De stichting „Blijf van mijn Lijf" in Vlissingen stapt naar de rechter om krakers uit haar pand te krijgen. Het huis staat vanaf april leeg, nadat de vrouwen en de kinderen die in dit huis werden opgevangen, naar elders verhuisden. Het pand verkeert in slechte staat en zal zeker 30.000 gulden minder opbrengen dan het heeft gekost. Het ministerie van WVC wil het verschil in hypotheekwaarde en de verkooprijs bijpassen als het pand nog dit jaar wordt verkocht. Een beleidsmedewerkster van de stichting zegt de zaak heel vervelend te vinden. „Wij zijn zelf sympathisan ten van de kraakbeweging. We heb ben zelf ook twee keer een kraakaktie gehouden om van huis weggelopen vrouwen te kunnen op vangen. Maar het valt ons nu wel bit ter tegen, dat de krakers geen onderscheid maken tussen projekt- ontwikkelaars en een doodarme stichting als „Blijf van mijn Lijf". De tien krakers hebbend dinsdag tijdens een gesprek met de Stichting gezegd het pand te willen kopen. Maar omdat ze allemaal een uitke ring hebben, is dat moeilijk en kan het lang duren. „Wij kunnen daar niet op wachten, anders raken we fi nancieel in de problemen". De Stich ting heeft een Middelburgse advokaat in de arm genomen die pro beert via een verkorte procedure bij de rechtbank in Middelburg de kra kers uit het huis te krijgen. door J. VISSER-ROOSENDAAL voorspellingen nauwkeuriger zijn. Maar nogmaals, het weer is zo grillig, dat we er altijd naast kunnen zitten, aldus de woordvoerder. Een voorbeeld hiervan is de voor spelling van Hemelvaartsdag 1983, toen een storing „er ongemerkt tus sendoor glipte". Het noodweer over viel veel watersporters waardoor verscheidene mensen het leven verlo ren. Er was veel kritiek op de voor spelling van het KNMI, dat deze storm niet had voorspeld. Maar van de fouten die toen gemaakt zijn heeft het KNMI volgens de woordvoerder wel geleerd. Zo is er nu bij voorbeeld een betere afspraak met dc radio, waardoor het KNMI onverwachte veranderingen sneller aan het pu bliek kan melden. „Wie zou dat niet zijn. Ik wil zelf nog wel mee," gromde Jaap. „En ik," zuchte Sijmen. Ze werkten zwijgend verder aan de afscheiding bij de boomgaard. Hier een latje, daar een plankje, dan hield het wel weer een jaar, had Aagt gezegd. Op zij van het huis maakte Willem Aagtes de paarden gereed voorde reis naar Hoorn. Twee mooie jongen zwarten waren het. En dan hadden ze de bles nog en het oude schonkige werkpaard. Maar dat telde niet mee, daar kon je niet mee voorkomen, en met deze wel. Hij roste en wreef over hun huid tot die glansde als donker fluweel, en hij kamde staarten en ma nen tot de dieren blijken van onge duld gaven. Zijn gezicht was rood van inspanning; kleine zweetdruppels kwamen telkens op zijn neus en voor hoofd, hoe vaak hij die ook wegwiste met de mouw van zijn buis. Het was ook zo warm, vooral toen hij heel diep moest bukken om de hoeven mooi zwart te maken, voelde hij de hitte naar zijn hoofd stijgen. Einde lijk was hij gereed en leunde tegen de houten zijwand, om te bekomen van het vermoeiende werk waarvoor zijn dikke lichaam niet geschikt bleek te zijn. Moeder heeft toch wel gelijk, dacht Willem, ik ben vast niet sterk. Ik moet maar veel eten om meer kracht te krijgen, en me niet zo inspannen. Hij keek naar de zon. Het zou nu zo wat drie uur voor de middag zijn. Hij moest zich alvast maar gaan verkle den, dan kon het volk straks de paar den wel voor de wagen spannen. Maar Willem draalde nog wat. Het was zo heerlijk rustig buiten. Alle ge luiden kwamen van ver. Dichtbij was er niets dat hem stoorde, zelfs de paarden niet, al hadden die ook druk werk met het vei^agen van de lastige vliegen. Telkens bewogen ze een ge deelte van hun huid in een lichte tril ling. En als een al te vasthoudende vlieg daar niet op reageerde, was een zijwaartse beweging van het hoofd of een zwaai met de lange staart nodig om ook die te verdrijven. Of een kor te stamp met een van de voeten. Aan zo iets was hij gewend, net als aan het sjilpen van de mussen in zijn nabijheid en de aanhoudende kbe- koeksroep in de boomgaard. De schelle stem van zijn moeder in het achterhuis hoorde hij nauwelijks meer. Peinzend keek hij omhoog naar het spitse dak van hun hoeve en naar de andere puntdaken die hij kon zien. Op een ervan was een ooievaarsnest, hij zag de grote sierlijke vogels erin staan. Dat was het dak van IJsbrand en Geertrui. Daaronder, in het voor huis, zou hun Welmoet al bezig zijn zich in haar mooiste tooi te kleden. Zij zou in de wagen van Dries Bot moeten rijden, want de zijne kwam hier bij huis al vol. Maar mischien kon hij dot terug wel ander schikken. Vreemd toch, dat op andere boerde rijen wel ooievabrs kwamen nestelen cn op de hunne nooit. En hij wilde dat juist zo graag, want Guurt van Sijmens Trijn zei dat die vogels geluk brachten. En Guurt wist zoveel wat een ander niet wist. Het kwam in dit geval wel uit ook. Want hoe kon IJs brand Pieterz anders een vrouw als Geertrui krijgen; een vrouw zo rijk en zo deftig, centje die kon lezen en schrijven. En al hadden ze maar twee kinderen gekregen, het waren sterke, gezonde kinderen; een zoon die naar zee kon gaan en een dochter die er mooi uitzag. En al was Geertrui niet zo flink als moeder, ziek was ze toch zelden. Die mensen daar waren echt gelukkig. Maar moeder Aagt had haar man en al haar kinderen zien sterven, op hem zelf na. En wat was hij Ja, het zou een goede dag zijin als ook hierop dit dak een stel ooievaars hun nest eens kwamen bouwen. En als het ze beviel, kwamen die elk jaar hier dan terug. Misschien zou hij dan ook gelukkig worden. Hij en Wel moet Aan moeder zou het niet lig gen als dat niet zo worde zou. Die deed voor hem wat ze maar kon. Zo ook nu weer dit met Grietje, wat had ze het slim uitgedacht. Het was wel jammer voor haar, maar ze was nog erg jong en kon nog dikwijls genoeg te kermis gaan. En dan met een ander dan Welmoet Met hem was dat niet zo Wat zou het straks warm zijn op de weg, cn later in Hoorn tussen al het volk niet minder. Maar nu moest hij zich toch schie lijk gaan kleden. Langzaam slenterde hij het pad over naar de achterdeur. In het voor bijgaan steelde hij de slapende kat nog even cn keek ook of de ketting hond voldoende drinkwater had. Want Willem leed ook zelf niet graag dorst. Hoofdstuk 4 Venhuizen was een uitgestrekte ge meente. Een weg, een bocht, weer eenweg, weer een bocht en dan dat nóg eens Ook was er de dijk en nog een afgelegen zijweg. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9