Ophalen huisvuil in 1985 zestig cent duurder streeknieuws Je moet het samen maken in kollegiaal bestuur Apart ophalen probleemstoffen werkt goed InoordwI'Iu: DDUKKI'PL) Onbekende man wil woningen in Zierikzee binnenkomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1984 Nr. 23615 3 SCHARENDIJKE - De reinigingsrechten voor gezin nen zullen in 1985 met zestig cent per jaar worden ver hoogd. Daarmee komen de tarieven voor gezinnen tot 65 jaar op 108,60 en die voor gezinnen van 65 jaar en ouder op 82,20. De heffingen voor containers en bedrijven blijven gelijk. Voor campings met extra standplaatsen in het hoogseizoen gaat een aparte regeling gelden (een der de van normale tarieven voor tijdelijke standplaatsen). De Raad van Bestuur van de Reini gingsdienst verklaarde zich woens dag in De Putmeet unaniem akkoord met de geringe verhoging die is ver werkt in de deze middag vastgestel de begroting voor 1985. Door de verhoging en nog wat kleine andere aanpassingen kon de begroting 1985 sluitend worden gemaakt met een post onvoorzien van 30.000,—. Het kollege van B. en W. van Zierik- zee had het dagelijks bestuur van de Reinigingsdienst per brief laten we ten het niet eens te zijn met de verho ging, omdat die wegens administra tieve redenen was toegepast. De raad van bestuur had daar dus geen moei te mee. Vooral niet nadat sekretaris C. Slabbekoorn verduidelijkte dat ook de zorg voor toekomstige ont wikkelingen een woordje had mee gesproken. Ook Zierikzees' vertegen woordiger J. J. Geleijnse ging akkoord, nadat hij de verhoging tevo ren als een principiële zaak had aan gekaart. Uit de woorden van direkteur J. Landman van de Reinigingsdienst viel op te maken, dat het de dienst veel werk (dus geld) scheelt wanneer er bij betaling gebruik wordt ge maakt van de door de dienst ver strekte akseptgirokaart, omdat die een aantal gegevens bevat die bij an der soort betaling vaak niet wordt vermeld. Nieuwe vuilverdichter De eind september opgestelde be- grotingbrief was al weer achterhaald ten aanzien van de vuilverdichter, waarmee de laatste tijd enige proble men waren. Bezien zou worden of het financieel haalbaar was tot inruil te komen, meldde de brief, maar inmid dels was er een interessant aanbod voor inruil gekomen. Voor 300.000,— kan een nieuwe worden aangeschaft en de dekking (onder an dere uit de reserves '85) gaf geen pro blemen. Zodat toestemming tot aanschaf van de raad van bestuur werd verkregen. Van de overige voertuigen zijn er nog enige in 1985 aan vervanging toe: een huisvuilauto (aangeschaft in 1976), een veegmachine (uit 1980), en een auto ongediertebestrijding (twee de hands gekocht in 1979). De laatste kan overigens nog ingezet worden voor andere werkzaamheden. Probleemstoffen Met het het gescheiden ophalen van afval loopt Schouwen-Duiveland in de provincie Zeeland voorop, liet voorzitter W. den Boer weten na een vraag over deze stand van zaken. Bij de mededelingen had hij reeds gewezen op het voorspoedige verloop van de proef met het ophalen van probleemstoffen, waarvoor in Zie- rikzee op 27 september speciale tas jes zijn uitgereikt. De eerste week kwamen er twintig tasjes met 86V2 kg probleemstoffen binnen, de tweede week 27 met 50 ki lo en de derde week 23 met 58 kilo. In de afgelopen vierde week werd 80 ki lo ingezameld. Bedrijven, die grotere hoeveelheden verbruiken, leverden in totaal al 4000 kg in. Eerder op de middag had Den Boer, samen met Tholen en Sint-Philips- land, een bespreking gehad met gede puteerde Boersma over de toekomsti ge ontwikkeling ten aanzien van af valstof fenverwij dering in Zeeland, waarvan het de bedoeling is tussen '86 en '90 voorzichtig aan een uniform scheidingssysteem te gaan beginnen. Er is daarvoor een werkgroep in het leven geroepen, die een extern advi seur een keuze wil laten doen de mo gelijkheden uit het rapport waaraan nu wordt gewerkt. In eerste instantie was het dagelijks bestuur niet van de noodzaak van zo'n adviseur over tuigd, maar de bespreking leidde tot andere gedachten. De kosten van vijf tien cent per inwoner 4500,—) kun nen zonder problemen uit de begro ting worden geput. Mini-containers Het gebruik van mini-containers behoort eveneens bij deze toekomst plannen, maar op het ogenblik wordt eerst nagegaan of dat zinvol en finan cieel haalbaar is. Landman houdt »zich met dit onderzoek al een half jaartje bezig. Het is een komplexe zaak, zowel in organisatorisch als in financieel opzicht. Tbch zei hij: ..Ik wilde dat we er morgen op over kon den gaan." Bestuurslid R. J. van der Wekken informeerde naar de mogelijkheid om landbouwplastic apart op te ha len, hetgeen zal worden onderzocht. Slecht spul om in de bodem te stop pen", aldus de vraagsteller. Van verschillende zijden werd het als teleurstellend ervaren, dat er te weinig gebruik wordt gemaakt om de machine van voor de straatveeg- dienst ook als kolkenzuiger te ge bruiken. Personeel Een fors deel in de begrotingsbrief was ingeruimd ten aanzien van de personeelslasten. Er zal organisato risch wat moeten gebeuren in ver band met werktijdverkorting (hei-- verdeling van arbeid) en langdurige ziekte van twee personeelsleden. Op verzoek van L. Meerman zal een rap portje worden opgemaakt, maar ook J. C. Hendrikse, v. d. Wekken en J. M. van Langeraad kaartten de kwestie aan. Deze afgelopen zomer, een druk seizoen, is het vele werk desondanks prima verlopen. Voorzitter Den Boer komplimenteerde Landman daar mee en zijn medewerkers met de in zet op de zaterdagen (late leging van containers)en het vegen op zonda gochtend vroeg. Het afval werd daar door goed en vlot weggewerkt. Meerman hechtte er waarde aan zijn principe tegen het werken op zondag nogmaals uit te spreken, maar dat eens genomen besluit werkt nu eenmaal door, aldus Den Boer. ZIERIKZEE Autoband vernield Een autoband van de auto van me- vrouw D. K. uit Steenbergen is op de parkeerplaats Mosselboomgaard te Zierikzee vernield. Vergadering ZOC In Mondragon houdt de Zierikzeese Ondernemers Centrale maandag 29 oktober de najaarsvergadering. Op de agenda staat onder meer de benoe ming van de nieuwe bestuursleden, de nabeschouwing van de Toeristen- dagen 1984, de Sint Nicolaas intocht, de Van Harte Aktie 1984 en een cause rie met dia's door de heer J. K. Hame link van de afdeling voorkoming mis drijven van de Rijkspolitie. De vergadering begint om 20.15 uur. KERKWERVE Tennisvereniging WIK Woensdagmiddag vond in Kerk- werve het afsluitingstoernooi plaats van de tennisvereniging WIK. Tij dens het gezellige toernooi werden enkel- en dubbelspelen gespeeld. De organisatie was in handen van de jeugdkommissie van de tennisvere niging. Knutselmiddag De jeugd van Kerkwerve had dins dagmiddag een knutselmiddag in het Verenigingsgebouw van twee tot vier uur. De organisatie was in han den van de Jeugdaktiviteiten Kerk werve. Er waren 52 kinderen aanwe zig. De kinderen hielden zich bezig met timmeren, bloempotten, stenen schilderen, brooddeeg figuren ma ken, poppen maken van houten le pels, vlechtmatjes en ook kleurpla ten. In de pauze kregen de kinderen een versnapering. RENESSE Glas ophalen De CJV de Schakel haalt zaterdag 27 oktober glas op in het kader van de Aktie Hulpbrug. De ophaalaktie begint om 08.45 uur. De opbrengst van de maanden juli, augustus en september worden besteed aan diver se instanties. De kankerbestrijding, het dierenasiel te Zierikzee en de Poolse hartpatiënten krijgen elk honderd gulden. BURGHSLUIS Afscheid sluiswachter De heer A. W. de Boed, sluiswach ter op de grevelingensluis verlaat op 1 november de dienst. In verband hierrtree wordt op 31 oktpber voor ge nodigden in de kantine van het dienstengebouw, het Ir. J. W. Tops- huis op de Stormvloedkering Ooster- schelde een receptie gehouden. SCHUDDEBEURS Kooklessen gaan niet door De kookdemonstraties, die door het culinaire maandblad TIP op 8 no vember in Schuddebeurs zouden worden gegeven gaan niet door. TIP liet weten dat onvoldoende be langstelling voor de twee demonstra ties in hostellerie Schuddebeurs de reden is. NIEUWERKERK Reisje A.N.B.O. Het jaarlijkse najaarsreisje van de A.N.B.O. van Nieuwerkerk en Oos- terland vond weer plaats. Om half tien vertrokken zij van het Dorps plein te Nieuwerkerk naar Ooster- land om daar nog enkele leden in te laten stappen. De tocht door Brabant hield stop in het plaatsje Made, waar de dorst werd gelest en in Waalwijk werd het diner genuttigd. Aangeko men in U denhout werd een grote kaasboerderij bezocht wat zeer op prijs gesteld werd. Ondanks het slechte weer verliep de reis voorspoe dig en rond 19.00 uur waren zij weer thuis. GOES FIOM-Zeeland De Stichting FIOM-Zeeland heeft een half jaar geleden, in samenwer king met enkele weduwen en weduw naars in Zuid-Beveland een gespreks groep opgericht. Deze groep komt wekelijks bijeen. Per 1 november wordt naar een grotere ruimte uitge weken. Op donderdag 8 november wordt in het Cultureel gebouw de Vil la te Goes een open avond gehouden. De aanvang is 20.00 uur. KAMPERLAND Voorlichting over Zeeuws toerisme Vrijdag 8 november begint 's mid dags om vier uur een voorlichtings- Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel .01116-2459 bijeenkomst over het toeristisch marketing- en promotieplan Zeeland, bedoeld voor leden van de Zeeuwse WV's, de Kamers van Koophandel te Middelburg en Tferneuzen, de afdelin gen Zeeland van Recron, Horecaf, Horeca Nederland en de Vekabo. Or ganisator is de Provinciale VW Zeeland. De toelichting op het plan zal wor den gegeven door gedeputeerde J. B. Ventevogel, waarna er gelegenheid tot gedachtenwisseling wordt geboden. VENRAY - De Stichting Samen werkend Verzet heeft er in een tele gram aan burgemeester mr. H. Defe- sche van Venray op aangedrongen al le wettelijke middelen aan te wen den om een bijeenkomst van oud SS- ers op 11 november in die gemeente te voorkomen. ZIERIKZEE - De laatste week waart een onbekende man door Zierikzee, die zich bezighoudt met het „bekijken" van monumentale panden. De man belt aan en pro beert door het vertellen van ver haaltjes binnen te komen. Bij de Rijkspolitie is gemeld dat hij zegt van een krant te zijn en foto's wil maken van het interieur. Ook heeft hij verteld van de vereni ging Eigen Huis te zijn. Hij maakt gebruik van verschillende na men, onder meer Koopman. Het signalement luidt: 1.85 m groot, 40 a 45 jaar oud, draagt een bril met roze montuur, heeft grijs ach terover gekamd haar en draagt een grijze regenjas. Hij heeft een fototoestel bij zich. De Rijkspoli tie, die is gewaarschuwd door en kele bewoners van Zierikzee, adviseert de bevolking de man niet binnen te laten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Dircktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. ge gemeentesekretaris, de heer J. ten Cate. „Mijn herinneringen uit de tijd dat we samen in Markelo werkten, roepen bij mij gevoelens op van we derzijdse genegenheid en vriend schap". De heer Ten Cate betrok zijn persoonlijke afkomst als Drent in zijn toespraak om de kwaliteiten van de heer De Meester te kenschetsen: „U bent voor mij niet alleen de stoere Zeeuw, maar ook iemand met de goe de eigenschappen van een Drent. Als geschenk overhandigde hij een beeldje van de Drentse roman-held Bart je, met de woorden: „Deze schepping van Anne de Vries is een klein, parmantig en sympathiek ke reltje; u hebt weliswaar uw hart ver pand aan Zeeland, maar voor mij had u in uw jongensjaren met uw ei genschappen best model mogen staan voor Bart je". De laatste in de rij van sprekers was de heer J. R. den Boer, oud raadslid van Zierikzee en Hoofd Be scherming Bevolking van de A-kring Zeeland. In een kort en bondig „gesproken dienstbericht" zegde hij de heer De Meester dank voor zijn in breng in de organisatie van de BB en wenste hem „een goede koers en be houden vaart tot het einde van de „operatie" toe Aansluitend aan de besloten bij eenkomst volgde een openbare recep tie ter gelegenheid van het jubileum van de Zierikzeese burgemeester. En kele honderden belangstellenden maakten van die gelegenheid ge bruik om de zilveren jubilaris en zijn echtgenote te hand te drukken. Burgemeester Th. H. de Meester tijdens jubileumreceptie Burgemeester Th. H. de Meester toont 1 sche prenten, die loco-burgemeester J. meentebestuur aanbood. „In de vergaderingen van de Vere niging van Burgemeesters, Wethou ders en Sekretarissen van Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land bent u de persoon, die in grote lijnen leiding geeft met het doel om de standpuntbepaling zo goed als mo gelijk is te stroomlijnen. Dat is een goede zaak, want als kleine gemeen ten is het in onze regio noodzakelijk om bestuurlijk zoveel mogelijk op één lijn te zitten; gebeurt dat niet, dan worden we door de grotere ge meenten ondergesneeuwd. En dat mag nooit gebeuren". Deze woorden sprak mevrouw J. L. Niemantsver- driet-Leenheer, vertegenwoordigster van de genoemde B. W. en S., maar te vens van alle gemeenschappelijke re gelingen op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, van de stichting Bi bliotheek, van de Streek-VVV en „van nog veel meer instellingen en or ganisaties", zoals zij het uitdrukte. Zij dankte de heer De Meester voor de goede samenwerking in alle sa menwerkingsverbanden en bood ver volgens namens de zes koJJega's van de heer De Meester een geschenk aan. Voldoende aktiviteiten ontplooid Namens de vissers werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Visserij vereniging „Helpt Elkan der", de heer B. W. Schot Chrzn. Hij baseerde zijn toespraak op het spreekwoord „De tijd gaat snel, ge bruikt hem wel". Tbn aanzien van het eerste gedeelte van dat spreekwoord stelde de heer Schot dat de tijd inder daad erg snel gaat: „Zeker als je be denkt dat het nu al weer dertien jaar geleden is dat u uw entree in Zierik zee begon met de aankomst van één van onze schepen". Met betrekking tot het tweede deel konstateerde hij dat het daaraan niet mankeerde: „U heeft dienaangaande meer dan vol doende aktiviteiten ontplooid. U heeft zich zeer in ons werk verdiept; er was digenlijk sprake van een soort samenwerkingsverband, niet in het minst dankzij uw belangstelling voor le aanwezigen een van de twee histori- L. van Gastel (rechts) namens het ge- het maritieme gebeuren". Namens de vissers bood de heer Schot aan de ere voorzitter van zijn vereniging een ge schenk aan. Wat zou het worden Oud-wethouder W. Gabriëlse van Westkapelle memoreerde het feit dat de nieuwgebakken burgemeester De Meester bij zijn eerste kennismaking in de gemeente Westkapelle „gespan nen en bescheiden" was. „Deze eerste kennismaking is ons altijd bijgeble ven als een koele, gesloten gebeurte nis. Dat lag overigens niet zo zeer aan u, als wel aan de aard van de Westka- pelse bevolking. U was een nieuwe ling met nog geen enkele ervaring op het bestuurlijke vlak. Bij de installa tie van burgemeester De Meester dachten we dan ook: Wat zou het wor den". De heer Gabriëlse kon de aan wezigen echter geruststellen: „Lang duurde het evenwel niet of we wisten welk een bestuurder we binnengekre gen hadden. U heeft zich mot verve en met sukses op uw taak geworpen. Door uw ijver en uw dynamische in slag werkte u zich erg snel in in de ge meentelijke zaken. We waren dan ook bijzonder verrast door uw plotselin ge sollicitatie naar de vakature in Markelo", zo bekende de oud wethouder. Hij bekende ook op het persoonlij ke vlak aanvankelijk de nodige moeite gehad te hebben, zij het overi gens van tijdelijke aard, met de per soon De Meester: „Tussen u en mij is, met erg veel vallen en opstaan, een hechte band ontstaan ondanks in la tere instantie het werkterrein elders. Maar wc kunnen duidelijk stellen dat in Westkapelle de basis is gelegd voor uw karrièrc. Zierikzee heeft met u dc juiste man op de juiste plaats: dat is een gelukwens waard!" Model voor Bartje Ook uit de vroegere standplaats Markelo was dinsdagmiddag in de Vierschaar een delegatie aanwezig. Namens de gemeente Markelo werd het woord gevoerd door de voormali Vervolg van pag 1 historische stad Zierikzee verder te restaureren en te verfijnen en daar mee de rijke historie te doen bewa ren voor het nageslacht. Er is onder uw leiding veel gedaan tot verfraai ing van het stadsbeeld. Dat blijkt ook wel het hele jaar door uit het toe ristische bezoek dat Zierikzee tte ver werken krijgt. Het is niet altijd eenvoudig om een historisch .stadje als Zierikzee leefbaar te maken en te houden voor eigen bevolking en haar een centrumfunktie te laten hebben voor de regio Schouwen-Duiveland". De heer Van Gastel stond ook even stil bij het feit dat in de loopbaan als burgemeester het besturen er be paald niet eenvoudiger op is gewor den gedurende de afgelopen 25 jaar: „Maar ondanks alle drukke werk zaamheden ziet u toch kans om waar en wanner dan ook de stad Zierikzee te presenteren, mede door middel van uw zeer begaafde welsprekendheid. U kunt wat dat betreft op bestuurlijk niveau geen betere ambassadeur zijn voor Zierikzee". Loeo-burgcmeester Van Gastel dankte de heer De Meester voor het op kollegiale wijze leiden van de ver gaderingen van het kollege van B. en W. „Deze vergaderingen zijn ondanks de inspanningen toch ontspannend en soms gezellig. Vele besluiten wor den in kollegiale eenstemmigheid ge nomen, maar vanwege de verschillende politieke richtingen, die in het kollege vertegenwoordigd zijn, is dat niet altijd mogelijk. We hebben natuurlijk wel eens een me ningsverschil maar als dat niet zou voorkomen zouden we wel heel bij zondere bestuurders zijn". Namens het gemeentebestuur bood de heer Van Gastel een tweetal histo rische prenten aan als aanvulling op de verzameling, waarover de jubila ris al beschikt. Ten volle De nestor van de Zierikzeese ge meenteraad, de heer C. Bij de Vaate, sprak vervolgens de jubilaris toe. Hij memoreerde de belofte, die burge meester De Meester destijds bij zijn installatie als burgemeester van Zie rikzee aflegde, dat hij zich ten volle zou geven voor de taak, die hem in Zierikzee wachtte. „U hebt dait gedaan. U zag niet op tegen het vele werk dat gedaan moest worden, en lette niet op de ve le uren die daarvoor nodig waren. U stelde zich geheel in dienst van ge meente en gemeenschap. Wij danken u voor de wijze van omgang met de raad, voor uw hartelijkheid en uw grote plichtsbetrachting". Ten aanzien van het funktioneren als biirgemeester stelde de heer Bij de Vaate dat zoiets bepaald geen ge makkelijke taak is: „Vooral de laatste jaren is de hoeveelheid werk, die daarmee gepaard gaat, enorm toegenomen. Als burgemeester heeft u natuurlijk wel een politieke visie, maar de politieke keuze dient u over te laten aan de gekozen vertegen woordigers. U bent daarin, dacht ik, aardig geslaagd. Voor mij was u soms veel te links, volgens anderen te rechts, zodat u tenslotte vrij aardig in het politieke middenveld verkeerde". Direkt kontakt Gemeentesekretaris A. G. Izebout voerde het woord, mede namens het gemeentelijke ambtelijke apparaat. „Ik ben er in mijn loopbaan achterge komen dat het burgemeestersambt, zeker in de huidige tijd, een baan is met vele verantwoordelijkheden. U bent in dat opzicht in uw element in deze kleine gemeente. Daarvoor zijn vier bewijzen aan te voeren: u zit graag aan het roer, en dat kan het beste in een kleine gemeente; u bent een zelfdoener, en dat kan in Zierik zee ook; u vervult de rol van burger vader, en die komt in grotere gemeenten vaak in het gedrang; en tot slot kunt u hier, naar uw wens, een direkt kontakt onderhouden met alle ambtenaren en ingezetenen". De Heer Izeboud ging vervolgens in op de goede verstandhouding tus sen burgemeester en sekretaris, waarna hij de heer De Meester dank te voor de grote belangstelling, die er steeds was voor het wel en wee van alle ambtenaren. Op hartelijke wijze wordt burgemeester De Meester gefeliciteerd door zijn Westerschouwse kollega. mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Zij sprak namens een groot aantal instellingen en namens alle burgemeesters op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3