marei berichten Pleidooi Stichting Z.C.O. Onverharde wegen in Zeeland Bieten kennen geen laag tarra-percentage ERIC DE NOORMAN SUCCESJES Brochure ziet levenslicht KAPELLE GOES - „Onverharde wegen in Zeeland" is de titel van de brochure, die werd uitgegeven door de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming. Deze brochure is bedoeld om uit te leggen waardoor het komt dat onverharde wegen van waarde zijn voor de planten- en dierenwereld van de ber men, voor (rekreërende) gebruikers van de weg en voor geïnteresseerden in kuituurhistorie. verkaveling op Schouwen-Duiveland, uitgevoerd tussen 1954 en 1960 een de finitieve breuk betekende met het ou de kuituurlandschap met z'n gegroeide struktuur van watergan gen, wegen en dorpen. Veel binnen dijkjes met onverharde wegen in het gebied van de vroegere Gouwe en het Dijk water tussen Dreischor, Schou wen en Duiveland werden toen afge graven. In de grote polder Schouwen (ca. 9000 ha) zijn alle polderwegen geasfalteerd. Deze wegen zijn ge maakt voor het moderne, zware land- bouwverkeer. Verder bestaat het hart van de bro chure uit een inventarisatie van de nog resterende niet-geasfalteerde wegen in Zeeland. De kaarten geven de zoveel mogelijk tot eind 1983 bij gewerkte stand van zaken weer. In tekst en illustraties is een aantal ka rakteristieke voorbeelden nader belicht. Het slothoofdstuk gaat in op de mo gelijkheden om de niet-geasfalteerde wegen als zodanig in stand te houden. In dit opzicht wordt een rol toebe dacht aan zowel de wegbeheerder als aan de planologisch stellende overheid. Aan de totstandkoming van deze brochure werd onder meer ook mee gewerkt door de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Een apart hoofdstuk is ook gewijd aan de situatie op Schouwen-Duiveland. Men komt tot een totaal van dertig aan niet-geasfalteerde wegen in deze regio. Dit betreffen de klinkerwegen, grintwegen, graswegen en kar- resporen. Herverkaveling Gememoreerd wordt, dat de her- Onverharde wegen en klinkerwe gen moeten gezocht worden buiten de nieuw en rationeel verkavelde polders. In het duingebied van de Westhoek, langs de zuidkust aan de Oosterschelde en in de kleinere pol ders ten oosten van de lijn Brouwershaven-Zierikzee. ,,Deze wegen tonen ons een vroeger stadium van de ontwikkeling. Het zijn eigenlijk relikten pit een andere tijd", aldus de brochure. Voor men sen, die voor 1950 zijn geboren, zijn het de wegen uit hun jeugd. Tben was immers een klinkerweg modern, een asfaltweg zeldzaam en waren alle we gen in feite onverhard. In het duinge bied waren het zandwegen, die zeer mul konden zijn en in de polder, we gen die vaak zeer terecht Slikweg heetten. Inventarisatie Verdeeld in drie gebieden wordt vervolgens in dit hoofdstuk een in ventarisatie van de onverharde we gen op Schouwen-Duiveland gegeven, te weten in de Westhoek, aan de Zuidkust en ten oosten van de lijn Brouwershaven-Zierikzee. De brochure van de Stichting Z.C.O. besteedt verder aandacht aan de onverharde wegen op Tholen en Sint Philipsland, op Walcheren, Noord-Beveland, Zuid-Beveland, West Zeeuws-Vlaanderen en Oost- Zeeuws-Vlaanderen. ,,Wie bepaalt de toekomst van de onverharde, semi-verharde en klin kerwegen? Moeten we met lede ogen toezien hoe de laatste grindweg on der het asfalt verdwijnt? Welke mid delen staan ons ten dienste om ongewenste en onnodige asfaltering tegen te gaan en de onverharde wegen voor de toekomst te behouden?" Op al deze vragen wordt ten slotte in het laatste hoofdstuk van de bro chure ingegaan. De brochure is te bestellen door f 4,30 te storten op giro 2982942 ten name van: Stichting ZCO te Goes. ZIERIKZEE Prijzen Nutstuingrond- verhuring Het bestuur van de Stichting Nutstuingrondverhuring te Zierikzee heeft bekend gemaakt dat na drie keuringen door de kommissie als prijswinnaars uit de bus zijn geko men: eerste prijs: C. L. van den Hoek, De Cranestraat 60; tweede prijs: C. van der Welle, Mulockstraat 70; derde prijs: W. Snijders, Vissersdijk 24; vierde prijs: N. van Herp, Mu lockstraat 7; vijfde prijs: P. van Westenbrugge, Eendrachtstraat 8; zesde prijs: L. C. van den Hoek, Kaer- semakerstraat 20 en zevende prijs: J. Noomen, Wielingenstraat 69. Op vrijdag 2 november worden in de hal van de Nutsspaarbank te Zie rikzee de prijzen uitgereikt. Dat ge beurt om 19.00 uur. len Dales De Streekfederatie Schouwen-Dui veland van de PvdA organiseert op vrijdag 26 oktober een bijeenkomst in het Huis van Nassau. Tijdens deze bijeenkomst zal mevrouw len Dales, lid van de Tweede Kamer en voorma lig staatssekretaris van sociale za ken, een inleiding houden over het onderwerp: „Het stelsel van sociale voorzieningen", waarbij zaken als het heden, de toekomst en de dilemma's aan de orde zullen komen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de zaal is geopend vanaf 19.30 uur. Gezinsviering Willibrorduskerk Zondag 28 oktober zal in de Willi brorduskerk te Zierikzee een gezins viering gehouden worden in het kader van de Wereld-Missie-Maand. Het thema vande oecharistie-viering zal zijn: „Iedereen is uitgenodigd". Muzikale medewerking van het Willibrordus-koor en het kinderkoor van de Willibrordusschool. Tijdens de kollektie voor de jonge kerk van Kenya zullen de kinderen hun spaarzakjes voor de Afrikaanse kinderen aanbieden. Aanvang 10.00 uur. Jaarvergadering 't Kofschip De ouderkommissie van de lagere school 't Kofschip houdt dinsdag 30 oktober in de school de jaarvergade ring. Na het officiële gedeelte volgt de film De Basisschool. De bijeen komst begint om 20.00 uur. WESTENSCHOUWEN Inbraak in caravan Uit de caravan van P. K. uit Vlaar- dingen, staande op een camping aan de Lageweg te Westenschouwen, wer den geluidsapparatuur en een diepte meter gestolen. BROUWERSHAVEN Vorming werkgroep Scouting Scouting Zeeland is gestart met het formeren van een werkgroep in Brou wershaven. Een aantal inwoners van Brouwershaven zijn onlangs bena derd om zitting te nemen in de werk groep. Enkele leden van het distrikt Oosterschelde en de funktionarissen van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland en van Scouting Zeeland maken ook deel uit van de werkgroep. De taak van de - tijdelijke - werk groep is om informatie te geven over het huidige scoutingspel en de be langstelling van de jongeren en oude ren in Brouwershaven voor Scouting te peilen. De uitkomst van de peiling zal bepalend zijn voor het wel of niet van start gaan van een nieuwe scou tinggroep - zeeverkenners - in Brou wershaven. Belangstellenden voor Scouting en/of de werkgroep kunnen kontakt opnemen met het kantoor van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive land te Zierikzee of met het bureau van Scouting Zeeland in Vlissingen. Werkgroep Gereformeerd/Hervormd In de Zierikzeechse Nieuwsbode van donderdag 18 oktober is vermeld dat de werkgroep gereformeerd/her vormd een gespreksgroep organi seert waarvan de eerste bijeenkomst plaats vindt op donderdag 25 oktober om half acht bij Coks van der Berg. Dit moet zijn: om half twe bij Coks Boom- van der Burg. Knutselklub Na een onderbreking van enkele maanden vanwege het zomerseizoen, gaat de Knutselklub Brouwershaven vanaf woensdag 24 oktober weer van start met wekelijkse aktiviteiten op de woensdagmiddagen voor de lagere schooljeugd. Tussen half twee en half vier kunnen de kinderen terecht in de Blokkendoos aan de Haven ZZ waar geverfd, getekend, geplakt, getim merd en genaaid kan worden om maar enkele van de mogelijkheden te noemen. Behalve kinderen zijn ook volwassenen van harte welkom, die mee willen draaien om beurtelings de voorbereiding en leiding van een middag op zich te nemen. Telefonisch kontakt kan hiervoor opgenomen worden met nummer 01119-1389. SCHUDDEBEURS Kooklessen TIP, het culinaire maandblad voor thuis geeft donderdag 8 november in Schuddebeurs twee kookdemonstra ties. Dit najaar staan de kooklessen geheel in het teken van de feestda gen. Er wordt een kompleet menu ge demonstreerd. In één les krijgen de aanwezigen een kursus in de „haute cuisine". De lessen worden gegeven door Clara ten Houte de Lange, die in het maandblad de rubriek De kook school verzorgt en Ria van Eijndho- ven, van wie onlangs het kookboek Koken als een kok verscheen. Tevens beheert zij een restaurant in Delft. De lessen vinden plaats in Hostelle- rie Schuddebeurs. In de middaguren van 14.00-16.00 uur wordt het menu paddestoelensoep met bladerdeeg dakje, gevulde zalmforel, venkel schuitje met ijs en lychees behandeld en 's avonds van 19.00-21.00 uur volgt het menu: paprikamousse, eende pastei, paddestoelenboeket en peren taart. Aanmelden bij: 015-134349. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact In de kantine van de fa. Van Dijk te Sirjansland wordt woensdag 24 okto ber een bijeenkomst gehouden door het Reformatorisch Contact. Ds. H. J. Boer spreekt over Waarom Her vormd? De bijeenkomst begint om 19.45 uur. BRUINISSE Helpt Elkander De Herv. Vrouwenvereniging Helpt Elkander te Bruinisse heeft heden- dinsdagavond een vergadering in het Jeugdgebouw. In verband met de Hervormingsdag beschrijft ds. Tee- kens aan de hand van een dia-serie het leven van de Hervormer Johannes Calvijn. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Nieuw tarweras Het nieuwe wintertarweras SAR- NO is op de Rassenlijst van 1985 ge plaatst. Dit nieuwe door de Kon. Kwekerijen van der Have te Kapelle bij Goes gekweekte ras, mag dus nu in de handel worden gebracht. Sarno is een ras, waarmee de ver bouwer op de daarvoor geschikte gronden top-opbrengsten zal kunnen halen. Het munt verder uit, door vroege afrijping en het is resistent te gen roest. Het heeft kort stevig stro. Vooral zijn vroege afrijping is naast de opbrengst een voordeel van dit nieuwe ras. DEN HAAG - De promotiekansen voor politiepersoneel zullen de ko mende jaren gering zijn. Zowel bij de rijkspolitie als bij de meeste gemeen telijke korpsen is de gemiddelde leef tijd van de politieambtenaar 35 jaar. Daarom zullen veel funkties de ko mende 25 jaar door dezelfde mensen worden bezet. AMSTELVEEN - De ziekenfonds raad bespreekt donderdag een voor stel om bij het subsidiëren van onderzoeken op het gebied van de ge zondheidszorg een aktiever beleid te gaan voeren. Tbt nu toe wacht de raad verzoeken om subsidie af en toetst die dan aan de geldende normen voor het verlenen van financiële steun. Ruit stuk De fam. V. d. H. te Bruinisse kwam zondagavond letterlijk in de kou te zitten. A. S. liep door de Schippers- laan en sloeg met zijn hand een ruit in van de woning van V. d. H. S. hield er een bebloede hand aan over. Dialekt in Bruinisse het meest origineel „Wat Schouwen-Duiveland betreft is Bruinisse in dialekt het meest ou derwets èn origineel gebleven", aldus de heer de Vin uit Zierikzee tijdens een lezing over het Zeeuwse dialekt in de vergadering van de Bruse NCVB. „Het Zeeuwse dialekt houdt nogal het een en ander in. Opmerkelijk is het verschil in streektaal van ieder ei land, maar bijna ook van elke plaats". Het was in deze kontekst dat de heer De Vin zijn uitspraak deed over de originaliteit en zuiverheid over het Bruse dialekt, dat de eeuwen heeft doorstaan en nog steeds in z'n oorspronkelijkheid wordt gesproken. „Van de Westhoek kan gezegd worden dat daar het toerisme veel invloed uitoefent op de streek en op de be volking". Toch pleitte de heer De Vin voor het instandhouden van wat hij noemde het ,,oer-oude Zeeuwse", niet alleen door de ouderen, maar vooral door de jeugd: „Een oorspronkelijke traditie mag niet verloren gaan". Na het welkomstwoord, zingen en gebed las de presidente, mevrouw Roukema, Genesis 11: 1-9 wat handelt over de bouw van de toren van Babel. De meditatie had als thema: „De spraakverwarring". Mevrouw Verton bedankte de heer De Vin voor zijn erg interessante le zing met z'n regionaal karakter en na het Bondslied eindigde ze de avond met gebed. Kursus over brood De HVP (Huishoudelijke Consu menten Voorlichting) organiseert va naf dinsdag 6 november in het Dorpshuis van Bruinisse de kursus „Alles over Brood". In vier lessen wordt duidelijk gemaakt waarvoor brood allemaal gebruikt kan worden: Hoe bakt u zelf brood, wat doet u met oud brood? De kursus wordt gegeven door mevrouw Strayer. Belangstel lenden kunnen voor opgaven of infor matie bellen naar mevrouw Van Kooten. telefoon 01113-1546. Oud Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 25 ok tober, kerkgebouw Ger. Gem. aan de St. Joostdijk, voorganger de heer A. B. Muilwijk, Dordrecht, 19.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Anjum (toez.): E. B. G. W. Ockels te Kantens Stitswerd en Usquert-Rottum, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: J. van Winkel, Weerdsingel O.Z. 33c, 3514 AC Utrecht, tel. 035-732161. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Amsterdam zuid-west: E. A. de Boer, kand. te Delft, die bedankte voor Alphen aan de Rijn en Drogeham. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Aalsmeer: A. van der Veer te Zwolle. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Terwolde de Vecht: A. Hoogerland te Dirksland. Woensdag 24 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Een uurtje tekenfilms 15.00 uur De film van ome Willem 15.30 uur Tijd voor Marijke 16.10 uur Jakob en Adele 16.15 uur Blufshow 17.15 uur Voetballes met Wiel Coerver 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Pop formule 1 19.00 uur Knight Rider. Het vreemde verschijnsel doet zich voor dat een dief zich verzet tegen vrijlating uit de gevangenis. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Socutera 20.30 uur Derrick. De moord op de broer van Helga Schuster wordt op gelost. 21.35 uur Een avond in Wenen. Re gistratie van een concert door het Utrechtse Symfonie orkest onder lei ding van Willy Boskovsky. 22.25 uur Aktua TV 23.15 uur The Benny Hill show 23.50 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke Partijen. Uitzen ding ditmaal door de CPN. 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Nederland C. Alle aandacht wordt gericht op cultuur en kunst in binnen- en buitenland wat betreft in: formatie, maar ook produkties. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio sport Donderdag 25 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke 17.20 uur Super ted 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Agenda 19.00 uur Het Veronica-avontuur.. Het vierde en tevens laatste deel over de geschiedenis van de VOO. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Master of the game. Het Kruger Concern is, dankzij de leiding van Kate, uitgegroeid tot een machtig imperium, waarvan de invloed ver reikt buiten de landsgrenzen. Dat moet ook zoon Tbny ervaren, die in Parijs een eigen levensstijl tracht op te bouwen. 21.15 uur Hollanders. Milde satire, waaraan meegewerkt wordt door o.a. Monique Emmen, Wil Luikinga, Paul Vasseur en Alexander Curly. 21.30 uur De heilige Koe 22.00 uur Rur 22.45 uur Today's F.B.I. Ben Slater en collega's worden gekonfronteerd met moeilijkheden van een medewerker,, die zich te ver liet inspinnen in het web van onderwereldfiguren om zo doende meer informatie te krijgen. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Gat in de grens. Ludwien is spoorloos Heeft ze soms genoeg van haar vrienden Jéjé en Arnold? 19.35 uur Kenmerk 20.00 uur Coronation Street. Na het personeelsfeest houdt Betty het voor gezien in Rover's Return. Dat houdt voor Annie Walker in dat zij naarstig moet omzien naar nieuwe hulp. Ze stuurt Fred Gee uit om Bet Lynch voor dit baantje te interesseren. 20.25 uur Mid-lotto live 21.40 uur Uitkijk 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Haagse bluf. Politiek dis- kussieprogramma, gepresenteerd door Nelleke Burg. 23.50 uur Nieuws voor doven Natte weer oorzaak ZIERIKZEE - De in de zomer van 1984 door de suikerfabrieken gevoerde kampagne om te komen tot een laag tarra-percentage voor de aangevoerde bieten is wel falikant in het honderd gelopen. Dat is niet de schuld van de landbouwers, maar komt geheel voor rekening van het natte weer en de ui terst ongunstige omstandigheden, waaronder de bietenoogst momenteel moet plaatsvinden. Bieten met een ongekend hoog tarrapercentage van bijna 25 of meer zijn een schrikbeeld voor de mondjesmaat draaiende fabrieksin- stallaties. Veemarkt Leiden LEIDEN, 15-10. Prijzen: Extra kwa liteit dikbillen 9,25 - 13,75, stieren le kw. 8,50 - 9,20; 2e 7,50 - 8,45; vaarzen le kw. 7,20 - 8,60; 2e kw. 6,05 - 7,15; koeien le kw. 7,25 - 8,25; 2e kw. 6,20 - 7,20; 3e kw. 5,85 - 6,15; worstkoeien 5,35 - 6,45; schapen 200 - 250 per stuk, 5,25 - 7,75 per kg; lammeren 205 - 260 per stuk, per kg 10,00 - 11,00. Aanvoer: Slachtvee 975, stieren 163, slachtschapen en lammeren 309. Tb- taalaanvoer: 1447. Stemming: Slachtvee: handel vlot, en prijzen hoger; stieren: handel vlot, en prijzen hoger; slachtschapen en lammeren: handel matig, en prijzen gelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 23-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 204 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2900 - 4000; werkpaarden 2000 - 3100; oude paarden 1700 - 2500; 3-jarige 1550 - 2600; 2-jarige 1400 - 2400; veu lens 400 - 1250; hitten 600 - 1400; pony's 200 - 900. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,50 - 6,50 en jonge slachtpaarden 5,00 - 6,50. De handel was zeer rustig. Ook de oogstraming moest worden bijgesteld, door de natte september maand. Het wortelgewicht van de suikerbieten nam fors toe, van een toenemend suikergehalte was even wel geen sprake. Dit gehalte blijft in veel gevallen onder de 14 het wortelgewicht be reikt de eenzame hoogte van plm. 60 ton per ha, in diverse streken van ons land nog beduidend meer. Was de stand van bieten in juli en begin augustus in het zuid westelijk kleigebied beter dan in de voormali ge Zuiderzeepolders, nu de bieten worden geoogst blijkt het nieuwe land toch weer aan de winnende kant. Keuze De ondersteunende maatregelen, om een toeslag te geven voor de in september en oktober aangevoerde bieten heeft die aanvoer wel gestimu leerd, maar ook hier stelt de vele neerslag zijn grenzen. De boer moet dikwijls zijn keuze maken tussen een verhoogde dus aan trekkelijke bietenprijs, en defekte rooimachines plus een niet onbelang rijk struktuurbederf van de grond, dit laatste doet zich dan niet alleen in 1984, maar ook nog enkele jaren daar na gevoelen. LUXEMBURG - Nederland heeft grote bezwaren tegen de speciale bo- terakties waartoe de EG-commissie vorige week heeft besloten. Niet zo zeer tegen de kerstboteraktie, maar wel tegen de subsidies die de kom missie wil geven voor de export van oudere boter naar de Sowjet-Unie en landen in het midden-oosten. Hoe meer echter de winter nadert, hoe groter de vrees openbaar wordt, dat het weer wel eens kon omslaan en dat een natte herfst gevolgd kan wor den door een vroeg invallende winter. En natuurlijk blijft het probleem of men bij een enigszins langer du rende weersverbetering ook nog de aardappelen moet rooien of de uien van het land moet halen. Te koop: I.g.st. Suzuki 50 CC prijs n.o.t.k. Ttel. 01110-5584. Bloembollen voor binnen en buiten. Potgrond, tuinturf, turfstrooisel, compost, be- mestingsart. Rood aarde werkbloempotten (ook gro te). Zaadhandel Bolle, Zuidwellestraat 14, Zierik zee, tel. 3272. Coniferen - Heesters - Dennen - Heide enz. enz. Bij ons vindt u een grote verscheidenheid. Verder potgrond, compost, turf, "gedr. koemest. Voor elk wat wils bij Tuincentrum „Sluijs", Hogezoom 44, Haamstede. Tbgelhandel „De Boerderij" 1 miljoen tegels in voorraad. U hoeft dus niet te wachten, al les is uit voorraad leverbaar en een grote sortering. Bij aankoop van 250,- tegels be talen wij de pont. Langeweg 59, Anna Jacobapolder, tel. 01677-2632. De laatste slag (2) 143. Terwijl Allan de uitgang bewaakt, treedt de Noorman achterdochtig op de Ala- nenhoofdman toe. „Wat bedoelt ge, bedrieglijke Sangibanus?" mompelt hij waakzaam. „Wilt ge ons om de tuin leiden, om uw eigen hachje te redden? Zullen wij ons op u verlaten en regelrecht ons verderf tegemoet lopen?" De Alaan haalt berustend de schouders op. „Uw wantrouwen is mijn straf," zucht hij, „ik neem het u niet kwalijk, maar bij het zwaard van mijn voorvaderen, ik wil u niet be driegen." Hij sluit de ogen en vervolgt: „Ik was allang bij kennis, en hoopte op een gelegenheid om te vluchten. Zo luisterde ik uw gesprek af, ik weet nu wat voor 'n mens gij zijt, en ik zal nooit vergeten dat gij u het lot van mijn zoon aangetrokken heeft, ja zelfs dat ge bereid zijt geweest zelf te pogen hem te bevrijden. Dit zal nooit lukken; het zal niemand lukken maar al lukte het wel, dan nog is niets gewon nen, want Attilla zou de stad toch aanvallen. Ik ken mijn zoon. Hij zal nooit willen leven als dat leven gekocht was, met het bloed van dui zenden Er valt een stilte en nu horen allen ineens het vreemde, gonzende, zangerige geluid dat spookachtig door de nachtelijke stad weer klinkt. „De klokken roept Barac uit, „de klok ken van bisschop Anianus, „dat betekent alarm de stad is in gevaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6