Begrotingsraad Brouwershaven Werkzaamheden aan eerste Brouwse museum De Vergulde Garnaal gestart A 1 t" Weigering subsidieverzoek voor Vrouwenontmoetingscentrum Terwijl de schepen wachtten 4 Circa vijftigduizend gulden nodig voor interieur en inrichting 1 Open Dag Knutselklub Brouwershaven Maandag 29 oktober Koncert Zierikzees Kamerkoor Muziek- en zanguitvoering in Oosterland BROUWERSHAVEN - Naar verwachting van het bestuur van de stichting kulturele kommissie „De Roode Lelie" heeft Brouwershaven eind 1985 de beschikking over het eerste museum in haar geschiedenis. Een geschiedenis die samen met de historie van het Grevelingenbekken het hoofdonderwerp wordt van een permanente tentoonstel ling in de „Vergulde Garnaal" aan de Markt 5, het pand waar het museum komt. Bij de inrichtingsplannen is verder voorzien in een ruimte voor de vertoning van dia's en het houden van lezingen en een ruimte die gebruikt gaat worden voor wisselten toonstellingen. De heer J. van den Hout (r) geeft informatie over de werkzaamheden die in het pand verricht moeten worden om het museum te kunnen verwezenlijken. Twee baanloze vrijwilligers van de vrij-werk centrale te Zierikzee zijn, in samenwerking met leden van de Roode Lelie, sinds enkele weken ^daadwerkelijk aan de slag om sloop werk te verrichten in het uit 1500 da terende pand. De officiële opening van het museum zal naar verwach ting samenvallen met de viering 700 jaar Brouwershaven in 1986. „Wij willen met dit museum recht doen aan het historische karakter van Brouwershaven", aldus de initia tiefnemers van de Roode Lelie, die al geruime tijd met het ideaal van een Brouws museum rondlopen. Toen de gemeente Brouwershaven in februari van dit jaar dan ook besloot tot aan koop van het historische pandjes voor dit doel, was dit volgens voor zitter M. van de Luitgaren „reden om met het voltallige bestuur een india- nendans uit te voeren". De gemeente Brouwershaven gaat het aangekochte pand aan de Roode Lelie verhuren voor 4200,— per jaar, een bedrag dat gelijk is aan de jaar lijkse subsidie, die de stichting van de gemeente krijgt voor het museum. Als verhuurder neemt de gemeente de kosten op zich voor de restauratie en het onderhoud van „het buitenge- beuren" (casco, het dak, de voor- en achtergevel), terwijl de Roode Lelie verantwoordelijk is voor de restaura tie en inrichting binnèn in het pand. Een karwei dat volgens Van de Luit garen dertig a vijftig duizend gulden gaat kosten. Vrijwilligers De in 1982 opgerichte kulturele stichting, die zich kan verheugen in een steeds groeiend aantal leden en donateurs, heeft niet genoeg geld om dit zomaar te kunnen betalen. Men wil het werk daarom zoveel mogelijk met vrijwilligers doen en het bestuur heeft plannen opgezet om geld bijeen te brengen. De speciaal voor dit doel opgerichte „financiële groep" gaat het bedrijfsleven benaderen en de oud-inwoners van de Smalstad wor den via een huis-aan-huisbrief op de hoogte gesteld van de plannen en de toeristen via de watersportvereni ging en de bewonersvereniging Den Osse. Tevens zal men trachten meer donateurs te werven en de bijdrage tijdelijk te verhogen. Enthousiast „We hebben goede hoop dat de men sen even enthousiast zullen zijn voor een museum in hun stad als wij", al dus de geestdriftige voorzitter. Als respons op de verschillende oproepen hoopt De Roode Lelie uiteraard gel delijke bijdragen of renteloze voor schotten te krijgen, maar ook handi ge lieden, die daadwerkelijk willen helpen zijn erg welkom. En natuur lijk giften in natura die betrekking hebben op de geschiedenis van Brou wershaven en daardoor bruikbaar zijn bij de inrichting van het mu seum. Men heeft al uniformen en een koperen lamp gekregen van iemand die vroeger bij de tram werkte die door Brouwershaven liep en de vlag van de vroegere Brouwse bergings vereniging. In het museum kunnen ook spullen tentoongesteld worden die in bruikleen gegeven worden. Dit alles wordt gekoördineerd en verza meld door de zogenaamde „museum- groep" onder leiding van mevrouw Jansen-Glas. Deze voorwerpen zullen worden gebruikt ter ondersteuning van de geschiedenis van Brouwersha ven die door middel van platen en teksten wordt verteld. Overigens zijn er binnenkort al toegangskaartjes voor het toekomstige museum te koop a 2,50 (of meer). Zij vormen een onderdeel van de akties om geld bijeen te krijgen. Het gironummer van de Roode Lelie Brouwershaven is 5407750. BouwgToep De verbouwingswerkzaamheden binnen in het pand worden gekoördi- M. Up „ui 1 i<t' Een doorsnede van het museum, zoals het er eind 1985 uit zal zien. rt, -u. DEN HAAG - De architektenbu- reaus hebben in de periode juli vorig jaar tot en met juni van dit jaar naar waarde zes procent meer nieuwe op drachten ontvangen dan in die perio de een jaar daarvoor. Het gaat om een totaal bedrag van 10,4 miljard gul den. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit maandag mee gedeeld. BROUWERSHAVEN - De Knutsel klub in Brouwershaven houdt mor gen - woensdag 24 oktober - een Open Dag in kleuterschool De Blokken doos aan de Haven ZZ 25 in Brou wershaven. Van half twee tot half vier zal het volledige kader aanwezig zijn. Tijdens de Open Dag wordt een film vertoond over het huttendorp, zoals dat tijdens de zomermaanden werd gehouden. Verder zal worden getoond, hoe er met leer, hout en sie raden gewerkt kan worden in de knutselklub. Met het oog op het nieu we seizoen werden volop nieuwe ma terialen aangeschaft. Met ingang van woensdag 31 oktober draait de knut selklub in Brouwershaven weer we kelijks. Iedereen is van harte welkom op de Open Dag. BROUWERSHAVEN - De gemeen teraad van Brouwershaven gaat op de vergadering van maandag 29 okto ber de begroting voor gemeente en woningbedrijf voor 1985 vaststellen. Tevens wordt dan de welzijns-subsi- dielijst voor het jaar 1985 vast gesteld. Tfen aanzien van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland wordt aangetekend, dat deze 4,44 per in woner) aanzienlijk hoger ligt dan in 1984, omdat het rijk stopt met de bij drage voor een administratieve kracht. Hoewel de Zeeuwse Muziek school om een bijdrage van de subsi die had gevraagd, wil het kollege de ze op hetzelfde peil houden als in 1984, totaal 26.352,54, waarin maxi maal 754 lesduureenheden zijn ver werkt. De Ziekenomroep Nomen Ne- scio krijgt voor het eerst subsidie 0,05 per inwoner, totaal 131,76). De subsidie voor de Stichting Zeeuw se Volksuniversiteit kan voor 1985 met bijna een dubbeltje worden ver laagd tot 0,124 per inwoner. Bij de Peuterspeelzaal Scharendijke is bo ven het subsidiebedrag van 7.233,— een bijdrage opgenomen van 108,— voor niet in rekening gebrachte rente inzake een verstrekte lening van 1200,—, die uiterlijk 31 december 1986 moet worden terugbetaald. De overige subsidiebedragen op de lijst staan vermeld zoals aangevraagd, waarbij is uitgegaan van een inwo nertal van 3561. Tevens stelt het kollege de raad voor een eenmalige subsidie van 0,10 per inwoner (totaal 356,10) te verlenen aan de Stichting „Hulp Noord-Ierland" voor de in oktober georganiseerde vakantie op Schou wen-Duiveland voor Noordierse kinderen. Andere agendapunten zijn: vast stelling bedrag per leerling voor het lager onderwijs voor het jaar 1985 en het aangaan van een pachtovereen komst met de heer N. van der Wekken te Brouwershaven. Aanvang raadsvergadering: 19.30 uur. Voorstel b. en w. Bruinisse: BRUINISSE - De vrouwelijke bevolking in Bruinisse heeft geen behoefte aan aktiviteiten, zoals die worden ontplooid door het Vrouwenontmoetingscentrum. Tot deze konklusie komt het kollege van b. en w. en zij stelt de gemeenteraad dan ook voor geen subsidie te verlenen aan het Vrouwenontmoetingscentrum. Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond 25 oktober in het gemeentehuis, aan vang 20.00 uur. neerd door de zogenaamde „bouw- groep" die onder leiding staat van Joop van de Hout. De sloopwerk zaamheden die sinds begin septem ber worden uitgevoerd door twee haanlozen vari de klussendienst van de vrijwerkcentrale vorderen goed. De verwachting is dan ook dat de aannemer begin november kan be ginnen met de restauratie van dak, voor- en achtergevel. Daarna moeten er trappen worden aangebracht, vloeren gelegd en een elektrische in stallatie geïnstalleerd, waarna het houtwerk en de inrichting van het drie meter brede pandje aan de orde komen. Maarten Hohmann van de vrij werkcentrale vindt het heel belang rijk dat haanlozen zich met behoud van uitkering) inzetten voor dit werk, omdat ze op die manier meedraaien in de gemeenschap. Hij denkt dat er bij de verwezenlijking van het mu seum ook best leuk werk aan de orde komt voor mensen met een WAO-uit- kering en hij hoopt dan ook dat deze mensen (met name ook uit Brouwers haven) zullen komen helpen. Oppervlakte Als het hele werk gerealiseerd is beschikt men over twee maal 33 m2 museumruimte (begane grond en eerste verdieping) plus een keukentje en een kleine zolder, die als berg ruimte zal worden gebruikt. Naast alle aspekten van de geschiedenis van Brouwershaven en van de Greve- lingen die beknopt in beeld worden gebracht, komen er aparte reportages die bijvoorbeeld handel en visserij nader belichten. Ook de tekengroep en de muziekgroep van de Roode Le lie worden in het gebouw onderge bracht en misschien een nog op te richten handvaardigheidsgroep die maquettes vervaardigt. De wisselten toonstelling die in het museum wor den gehouden worden betrokken via de Zeeuwse Kunstkring in Mid delburg. Het kollege wijst er in haar voor stel verder op, dat het Vrouwenont moetingscentrum haar aktiviteiten richt op de regio Schouwen-Duive land en Sint Philipsland en dat der halve de konklusie getrokken moet worden, dat het om een provinciale aktiviteit gaat en dat in verband daarmee de subsidie-aanvraag bij de provincie moet worden ingediend. ZIERIKZEE - In de R.K.-kerk te Zierikzee wordt zaterdag 27 oktober een koncert van het Zierikzees Ka merkoor gegeven. Medewerking ver lenen Liesbeth Franken, alt en Rien Balkenende, orgel. Het koor, onder leiding van Rinus Verhage, zingt werken van Mendels sohn, Hassler, Bach, Buxtehude en Franck. Het laatste optreden van het Zie rikzees Kamerkoor in de R.K.-kerk vond plaats in november 1982. Riet van den Dungen heeft de dirigeerstok overgedragen aan Rinus Verhage uit Middelharnis. Verhage is muziekle raar en dirigent van de Chr. Oratori umvereniging te Middelharnis. Hij leidt het Kamerkoor sinds januari. Het koor brengt zaterdag alleen kerk muziek ten gehore. Het koncert be gint om 20.30 uur. In de raadsvergadering van 31 au gustus besloot de raad tot afbouw van de subsidie aan de Stichting Zeeuws Studiefonds met ingang van 1985 met 0,10 per inwoner. B. en w. verzoeken de raad nu op dat besluit terug te komen op grond van nieuwe gegevens. Verwezen wordt in dit ver band naar een in 1982 overeengeko men gentlemen's agreement en naar het feit dat over 1983 een restitutie van 0,07 per inwoner kan worden verwacht. Opheffing A.A.W. Ook in Bruinisse komt inderdaad het voorstel aan de orde tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling Ambtelijke Adviesdienst Welzijnsza ken in verband met de vereenvoudi ging van de procedures in het kader van het gedecentraliseerd welzijns beleid. B. en w. kunnen zich vinden in de door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aanbevolen raamverorde- ning in verband met de per 1 januari 1985 in werking tredende wet op de stads- en dorpsvernieuwing (WSDV). Het kollege stelt de raad dan ook voor deze raarnverordening vast te stellen. De raad wordt verder voorgesteld een krediet te verstrekken voor repa ratie van het dak op het pand Ou destraat 24 en tevens na voltooiing van dit werk de huur per maand met 50,— te verhogen, waartegen de huidige huurder, volgens de van hem verkregen verklaring, geen bezwaar zal maken. Voorgesteld wordt ook een perceel grond te verkopen aan de heer J. W. Bal voor de bouw van een nieuwe ge vel voor de woning Deestraat 29. De agenda voor deze gemeenteraadsver gadering vermeldt verder voorstellen tot: Delegatie ingebruikneming en ingebruikgeving van museale objek- ten Culturele Stichting Bruinisse; Regeling bevoegdheid tot benoeming personeel openbare basisschool; Be noeming direkteur openbare basis school; Vaststelling 34e wijziging van het Algemeen Ambtenarenregle ment; Vaststelling van een algemeen kasgeldleningsbesluit en regeling kredieten in rekening-courant. Surfer brak been KABBELAARSBANK - Bij het van zijn plank op de wal springen heeft de achttienjarige surfer M. S. uit Stuttgart maandag zijn been ge broken. Een arts uit Goeree verleende eerste hulp, waarna de surfer van het strand met een brancard naar een am bulance uit Bruinisse werd gedragen. De onfortuinlijke surfer is opgeno men in het ziekenhuis. OOSTERLAND - In de Ned.Herv. kerk te Oosterland wordt zaterdag 27 oktober een gekombineerde muziek- en zanguitvoering gegeven. De mu ziekvereniging Oosterlandse Fanfare en de Chr. Gem. Zangvereniging VZOS verlenen medewerking. Uiteraard zal in deze uitvoering het geestelijk lied en gewijde muziek centraal staan. Het is voor de eerste maal dat een dergelijk gekombineer de uitvoering in deze kerk plaats vindt. De uitvoering begint om 19.30 uur. door J. VISSER-ROOSENDAAL „Was die oude kol toen al in 't veld?" vroeg Grietje vinnig, terwijl ze de zware brijpot op de withouten tafel zette en de tinnen lepels en bor den snel rondgaf. „Wat ben je haastig vanmorgen," bromde Jaap. „De dag is anders nog lang, hoor Grietje. Of jaagt er soms wat?" „Was dat maar waar," zuchtte ze. Vorsend overzag ze de tafel of alles in orde was en zette zich dan op een hou ten krukje naast de stoel van Aagt, die zelf aan het hoofd van de tafel zat en met een grote houten lepel de bor den vol dikke romige brij schepte. Toen dat gereed was, deden allen een kort gebed. Jaap verschool zijn ruig, baardig hoofd achter zijn oude vale hoed. Sijmen, de jonge knecht, snoof zachtjes boven zijn bord en gluurde intussen naar de overkant, naar Grietje, van wier gezicht ook onder het bidden de ontevredenheid niet he lemaal week, en van haar naar het volle, blozende gelaat van Willem. Hij zag diens lippen zachtjes bewe gen. Schielijk gleed zijn blik nog even naar Aagt eer hij haastig zijn plicht vervulde. „Eet smakelijk," zei Aagt dan, en allen prevelden het haar snel na eer ze hun gevulde lepes naar de mond brachten. Men hoorde nu voorlopig niets dan het geklik van metaal op metaal en het zacht geslurp van de etende monden. Tben zijn derde bord bijna leeg was, vroeg Sijmen: „Zouden die kruiden van Guurt nu echt helpen? Wal zou ze er toch mee doen?" „Ze behekst je ermee," zei Jaap. „Vooral met de rommel die ze plukt eer de hanenkraaien, dat zijn de er gste." „Maar toen ik die bezetting op mijn borst had, kon ze mij toch niet hel pen," zei Grietje. „O, dat gaat vanzelf wel weer over," troostte Aagt. „En voor dat zeer in mijn hals wist ze ook geen raad." „Daar had je niet mee naar Guurt te gaan. Dat heb ik je dadelijk al ge zegd." Aagts stem klonk bits. „Als jij, zodra je van bed kwam, je vingers in je mond stak en die daar goed vochtig maakte en je streek er dan mee over die plek, dan was het zo be ter geweest. Maar jij bent eigenwijs." Grietje trok een vies gezicht en haalde even haar smalle schouders op. „Wat scheelt je toch vandaag?" vroeg Jaap. „Ben je niet goed?" Maar Grietje zweeg. Ze zette la waaiig de borden in elkaar en schoof die met de lepels in de lege brijpot. „Zullen we danken?" stelde Willem rustig voor. Toen ze even later opstonden keek Sijmen nog even naar Grietje, met medelijden in zijn bijziende ogen. Hij wist wel wat Grietje scheelde en hij had met haar te doen. Hij bleef nar har kijken zoals ze daar heenliep, de grote pot in haar beide handen voor zich uit dragend. Haar harde leren muilen klepperde triest onder het gaan over de ongelij ke tegelvloer, en haar donkere muts en vaalzwarte kleren leken eens zo oud en afgedragen, nu uit het li chaam dat ze droeg de fiere geest kracht tijdelijk was weggeknauwd. „Jij haalt eerst de paarden op, Sij men," beval Aagt, eer ze naar de kaasplaats ging om de zuivel te be werken. Sijmen knikte gedwee en ging in de schuur een houten napje vol haver ha len voor hij zich aarzelen naar het weiland begaf waar de paarden lie pen. Maar daar wachtte Willem hem al. „Ik ga wel even met je mee," zei die goedig, en hij hielp hem de twee vuri ge jonge paarden op te vangen. „Zou de jonge baas weten hoe bang ik ben als die twee grote dieren op me aan komen?" vroeg Sijmen later aan oude Jaap. „Natuurlijk weet hij dat," zei die. „Net zo goed als Aagt dat weet. Maar ze trekt zich van geen mens iets aan en hij wel. Aagt bromt en scheldt en speelt de baas over iedereen. Nu had ze zeker weer iets met Grietje „En of. Hoor maar eens Schuw keek Sijmen naar de achter deur van de boerderij. Zou Aagt niet merken dat ze same iets bespraken? Nee, alles bleef daar rustig. „Baas Willem en Dries Bot gaan vandaag immers elk met een wagen vol jong volk naar de Hoornse ker mis?" „Daar heb ik van gehoord, ja." „En nu zouden Welmoet IJsbrands en ons Grietje ook mee, hè. En dat mocht eerst niet van Aagt, omdat Grietje nog geen kleren had. Ze is vanzelf net uit de rouw, dus dat kon. Maar Welmoet zei dat zij daar wel voor zorgen zou, en anders haar moe der. Zo was alles voor elkaar en Griet je telde de uren. En nu vanmorgen zei Aagt dat ze haar niet missen kon van daag om het werk." „Dat is niet waar." „Dat weet Grietje ook wel, en daar om schreide ze vanmorgen even. En nu is ze dwars en verdrietig, al houdt ze zich flink. Die stakker. Ze was eerst zo blij, en nu dit weer (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4