Museumbezoek Zierikzee dit jaar flink gestegen Oneens met kritiek op Sociale Dienst Weinig belangstelling voor vergadering van VVV Zierikzee Start rioleringsaanleg Regio-gemeenten wellicht binnenkort akkoord met verdeelsleutel financiën Toelichtingsnota gemeentebegroting Zierikzee Infrastrukturele problemen na gereedkoming weg pijlerdam Toename bevolking op Schouwen- Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 oktober 1984 Nr. 23614 3 ZIERIKZEE - Het museumbezoek is dit jaar ten op zichte van 1983 in Zierikzee gestegen met 35,5%. In totaal brachten 21.500 mensen een bezoek aan de gemeentelijke musea. De toename is voornamelijk te danken aan een grotere belangstelling voor het maritiem museum in het gerestaureerde Gravensteen. Dit staat vermeld in de toe lichtingsnota bij de gemeentebegroting voor 1985. Het pand Kerkhof NZ 8 (de voormalige bakkersschool) moet in de loop van 1985 plaats gaan bieden aan de C.J.V. en aan de afdeling Zierikzee van het Ro de Kruis. Met de casco-restauratie, die in verband met subsidieverkrijging voor 1 januari gereed moet zijn, is inmiddels begonnen. Hoofdaannemer voor dit karwei is bouwbedrijf Quant te Zierikzee. Het bezoek aan het stadhuismu seum blijkt in vergelijking met het voorgaande jaar juist gedaald met ongeveer veertienhonderd personen. Deze vermindering lijkt mede te wij ten aan de veranderde ingang van het stadhuis. „Het publiek schijnt van uit de moderne ingang zich moeilijk in te kunnen denken, dat er zich ver derop nog een museum bevindt", al dus de nota. De nieuwe ingang blijkt letterlijk drempelverhogend te werken in dit opzicht en in 1985 zal dan ook ge tracht worden aan dit euvel. $e nodige; aandacht te besteden. Verder ligt het'in de bedoeling de maritieme kollektie in het Gra vensteen nog aan te Vullen en waar nodig te verbeteren. Het lijkt het kol lege van b. en w. gewenst dat de histo rische inskripties in de gevangenis beter worden toegelicht en dat een beeld wordt gegeven van het leven in deze gevangenis in de loop der eeuwen. Inspelend op het verzoek de ge meentelijke musea ook buiten het zo merseizoen open te stellen voor het publiek, zal het maritiem museum bij wijze van proef in het schooljaar 1984/1985 opengesteld worden tijdens de schoolvakanties. Het stadhuismu seum komt daar niet voor in aanmer king, omdat in verband met het be houd van de houten kap daar niet gestookt mag worden. De lichtinstallatie in de Schutters- zaal van het stadhuismuseum zal in de loop van het begrotingsjaar wor den vervangen. Op het beste dingsplan is daar een post van 30.000,— voor opgenomen en voor het maritiem museum zullen thermo- hygrografen 5.000,—) worden aan gekocht. Onder de noemer welzijn en kui tuur wordt in de toelichtingsnota ook nader ingegaan op het jeugd- en jongerenwerk. Zo hoopt men in 1985 het gebouw Kerkhof NZ 8 gereed te hebben voor onder andere de huis vesting van de C.J.V. Met de casco restauratie, die voor 1 januari gereed moet zijn in verband met een subsi dietoezegging van het rijk, is inmid dels begonnen. Met de C.J.V. en de andere potentië le gebruiker van het pand, de Afde ling Zierikzee van het Rode Kruis, vindt overleg plaats over de indeling van het gebouw en de mogelijke zelf werkzaamheid die daarbij door deze toekomstige gebruikers kan worden geleverd. Tfevens wordt, aldus het kol lege, in goed overleg bezien in hoever re er in redelijkheid nog meer gebrui kers in dit gebouw kunnen worden ondergebracht. Aangetekend wordt echter, dat de mogelijkheden daartoe beperkter zijn dan op het eerste ge zicht zou kunnen worden aan genomen. Kinderboerderij Ten aanzien van het partikulier ini tiatief tot realisering van een kinder boerderij op het terrein naast het kin derdagverblijf „Brugzicht" wordt opgemerkt, dat dit plan, na een enigszins tragestart, nu meer en meer gestalte begint te krijgen. In de loop van 1985 kunnen waarschijnlijk de eerste dieren op de kinderboerde rij worden verwacht. B. en w. zeggen daar waar mogelijk medewerking te zullen blijven verlenen aan de spoe dige totstandkoming van deze voor ziening. Na een aantal jaren van doorvoe ren van kortingen op de subsidies van verschillende welzijnsinstellin- gen stemt het b. en w. tot voldoening dat voor 1985 vooralsnog kon worden afgezien van dergelijke kortingen. In tegenstelling tot voorgaande ja ren is er in 1985 zelfs sprake van een stijging van bepaalde subsidies. Zo worden genoemd: de fors gestegen subsidie voor jongerensociëteit „Bro- gum" en de subsidie voor de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland, die sterk is verhoogd met het oog op het aanstellen van een extra administra tieve kracht voor twintig uur per week bij deze stichting. De hierdoor ontstane verhoging van de subsidie wordt overigens grotendeels gekom- penseerd door een strukturele verho ging van de rijksbijdrage sociaal- kultureel werk in het kader van de herbezetting van arbeidsplaatsen. Nieuw welzijnsplan In 1985 zal reeds een aanzet worden gegeven om te komen tot de vaststel ling van een nieuw Welzijnsplan voor de jaren 1986 tot en met 1989. De vaststelling van een dergelijk plan, waartoe de gemeente verplicht is, zal volgens het kollege, de nodige in spanning vergen. B. en w. laten verder weten te zullen bezien in hoeverre het wenselijk is om (ook) in de gemeente Zierikzee te komen tot een wat nauwkeuriger weginstrument ten behoeve van de verschillende van gemeenteweg te verstrekken subsidies. In het kader van een mogelijke noodzakelijke prioriteitsstelling ten aanzien van de subsidieverstrekking wordt een der gelijk instrumentarium van nut geacht als hulpmiddel bij een even wichtige afweging van belangen. Ten aanzien van de sport verwijzen b. en w. naar de voltooiing van het nieuwe sportkomplex aan de Lange Blokweg, die nog dit jaar kan plaats vinden. Het kollege is van mening, dat de aandacht daarop dan ook dient uit te gaan naar renovatie van sportpark Bannink, ten behoeve van de aldaar overblijvende sportvereni gingen. Inmiddels worden de wensen van deze verenigingen geïnventariseerd. Op het bestedingsplan 1985 staat reeds een bedrag van 1.000.000,— opgenomen voor de eerste fase van de renovatie van het sportpark Bannink. Nota ouderenbeleid Met betrekking tot het te ontwik kelen ouderenbeleid in de gemeente Zierikzee zijn besprekingen gevoerd met verschillende vertegenwoordi gingen van groepen ouderen. Een beknopte nota over de problematiek van de oudere mensen in Zierikzee, kan de raad binnen niet al te lange tijd tegemoet zien. In deze nota zal het kollege pogen aan te geven welke oplossingen voor zover de gemeente daarop invloed kan uitoefenen, mo gelijk zijn en binnen welke termijn die oplossingen eventueel gereali seerd kunnen worden. Voor de peuterspeelzaal van het Le ger des Heils, gevestigd in de Nuts- kleuterschool aan de Baden Powell- weg, zal uitgezien dienen te worden naar vervangende huisvesting, daar de Nutskleuterschool vermoedelijk in de loop van 1985 het huidige schoolgebouw zal gaan verlaten. Een nader voorstel over de huisvesting peuterspeelzalen wordt de gemeente raad in de loop van 1985 in het voor uitzicht gesteld. De internationale uitwisselingen, al enige jaren een levendig punt van diskussie tijdens de begrotingsverga deringen, worden ook nu weer in de toelichtingsnota genoemd. Gememo reerd wordt het bezoek aan St. Hilai- re in het kader-ivèn .het 900-jarig bestaan van die stad. Tijdens dat be zoek is gebleken, dat de leden van de nieuwe gemeenteraad van St. Hilaire grote belangstelling hebben om ken nis te maken met Zierikzee. De meer derheid van het kollege is dan ook van mening, dat een kleine deputatie van de gemeenteraad van St. Hilaire in 1985 uitgenodigd dient te worden voor een bezoek aan Zierikzee. P.v.d.A.-fraktie raad Zierikzee: ZIERIKZEE - „Ik vind dat er forse kritiek wordt gele verd aan het adres van de Intergemeentelijke Sociale Dienst en dat acht ik onterecht". Aan het woord P.v.d.A- fraktievoorzitter D. van der Wekken maandagavond in de Zierikzeese gemeenteraad naar aanleiding van een brief van b. en w. aan de I.S.D betreffende een begro tingswijziging naar aanleiding van het fors gestegen aantal R.W.W.-uitkeringen. Dc meerderheid van het kollege was van mening, dat deze begrotings wijziging veel eerder dan thans het geval was, onder de aandacht van de deelnemende gemeenten gebracht had moeten worden, zodat meer re kening gehouden had kunnen wor den met de financiële konsekwenties van het verhoogde aantal R.W.W.- uitkeringen. Van der Wekken was het niet eens met de naar zijn mening „grove kri tiek" die er in de bewuste brief werd geuit. Hij vond. dat op volkomen ge gronde motieven de I.S.D. de betref fende begrotingswijziging pas in een later stadium had gepresenteerd. Wethouder van sociale zaken (en voorzitter van het bestuur van de I.S.D.) de heer J. Groen lichtte toe, dat niet voor alle afwijking van de geraamde bedragen een begrotings wijziging wordt ingediend door de I.S.D., omdat in de loop van het jaar de uitkomsten zich vaak weer her stellen. Trager Bij de opstelling van dc begroting voor 1985 in mei dit jaar kwam het I.S.D. bestuur tot de konklusie dat ook op langere termijn rekening ge houden zou moeten worden met een drastische toename van het aantal R.W.W.-ers. Wethouder Groen verwees daarop naar het toch wat trager funk- tioncren van een gemeenschappelijke regeling, waarbij algemene bestuurs vergaderingen wat minder frequent worden belegd. De vakantieperiode vormde in dit verband ook een opsta- kel. Zelf had hij binnen het kollege reeds mondeling melding gemaakt van de te verwachten verhoging van het aantal R.W.W.-uitkeringen, maar hij kon op dat moment over de exakte toename nog niets mededelen. Groen gaf grif toe, dat het indienen van de begrotingswijziging inder daad wat aan de late kant was ge schied en hij zegde toe te trachten dit in de toekomst te voorkomen. Zijn fraktiegenoot Van der Wekken bleef bij het standpunt, dat de I.S.D. in deze juist had gehandeld, omdat de deelnemende gemeenten toch ook niet elke maand met een begrotings wijziging gekonfronteerd zouden kunnen worden. „Dat hadden we toch inderdaad liever gehad", liet daarop raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester weten. „Kritisch" Wethouder van financiën dc heer L. J. Gastel zei zich te verbazen over het standpunt van de heer Van der Wek ken, die zich anders toch altijd zo kri tisch opstelt. Zelf was de wethouder van mening, dat het gemeentebestuur zich ook kritisch op dient te stellen ten opzichte van de kredietbewaking van I.S.D. „Wij als deelnemende ge meenten zijn daar immers aanspra kelijk voor", aldus Van Gastel. De brief aan het I.S.D.-bestuur was inmiddels verzonden; Van der Wek ken bleef dat betreuren maar had in elk geval duidelijk gemaakt het met de inhoud niet eens te zijn. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee is maandag gestart met het begin van de riolering aanleg fase 3 en 4. Het projekt omvat de Touwbaan plus koppe ling rioolnet Malta-Binnenstad, Zuidwellestraat, Gravestraat en Karne- melksvaart en vergroting van een gedeelte van de riolering in de Regenboogstraat. Door de werkzaamheden is de Touwbaan momenteel af gesloten. Vele buizen en ander materieel versperren de doorgang. De kosten van het projekt bedragen 1.825.843,-, waarin het ministerie van VROM f 1.231.214,- bijdraagt. Bibliotheekwerk Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit, dat de subsidiërende gemeenten op Schouwen-Duiveland het eens zullen wor den over de financiële verdeelsleutel ten aanzien van de gemeenschappelijke bibliotheekvoorziening. Dit wordt vermeld in de toelichtingsnota bij de begroting voor 1983 van de gemeente Zierikzee. Naar aanleiding van de plannen voor de bouw van een nieuwe biblio theek op een perceel grond in het bestemmingsplan Haringvlietplan, werd van de zijde van Zierikzee de wens geuit meer zekerheid te verkrij gen over het door de gemeenten in de regio te betalen subsidie in de exploi tatiekosten van de hoofdbibliotheek door het sluiten van een gemeen schappelijke regeling of over eenkomst. Deze diskussie leidde tot de instel ling van een intergemeentelijke amb telijke werkgroep, die tot opdracht kreeg de gemeenten te adviseren over mogelijke oplossingen voor deze pro blematiek. Verhoogde bijdrage Zodra het overleg met alle betrok kenen is afgerond hopen b. en w. van Zierikzee de raad een voorstel voor te leggen over de toekomstige subsidië ring van het bibliotheekwerk in de regio. In het bestedingsplan 1985 wordt reeds rekening gehouden met een verhoging van de gemeentelijke bijdrage aan de bibliotheekstichting met 110.000,- op jaarbasis, uitgaan- Vervolg van pagina 1 De PvdA-woordvoerder toonde zich hevig teleurgesteld in de handel wijze van het provinciaal bestuur en was met de heer Legemaate van me ning, dat inderdaad enkele kritische kanttekening namens de Zierikzeese gemeenteraad op schrift gesteld dient te worden en onder de aan dacht van provinciale staten ge bracht dient te worden. Burgemeester De Meester memo reerde in zijn beantwoording nog eens aan de mondelinge toezeggingen van twintig jaar geleden. Hij noemde het huidige beleid niet meer fatsóen- lijk tegen de achtergrond van 'de in het verleden gewekte verwachtingen. Verder was de voorzitter van mening, dat een reduktieregeling voor de in woners van Schouwen-Duiveland niks abnormaals zoü zijn, verwijzend naar de reduktieregeling die ook geldt voor de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen betreffende de tarieven van de veerboten. Niet wachten Besloten werd ten slotte namens de Zierikzeese raad inderdaad een brief op te stellen en deze Provinciale sta ten te laten toekomen. Naar aanlei ding van de toezegging van gedeputeerde Barbé dat in een ande re brief nog een uiteenzetting zal wor den gegeven over de motieven van het huidige g.s.-standpunt en met ver- keersprognoses en financiële gege vens, werd nog kort gediskussieerd over de vraag of deze brief eerst afge wacht moest worden alvorens de raad haar standpunt op schrift stelt. Besloten werd die toegezegde brief maar niet af te wachten, omdat daar in wellicht geen nieuwe gezichtspun ten aangedragen zullen worden. De wijziging van het standpunt, dat de reduktieregeling te zijner tijd niet alleen voor de inwoners van Schouwen-Duiveland maar voor ge heel Zeeland zou moeten gelden, noemde Van der Wekken „ongegrijpe- lijk". Hij was van mening dat er thans sprake is van rechtsongelijk heid voor de inwoners van deze regio ten opzichte van de rest van Zeeland en in dit verband noemde hij het ska- la van het aangewezen zijn op zieken huisvoorzieningen, onderwijsinstel lingen en verder het woon-werk- verkeer en de brugpassages in ver band met de sportbeoefening. G.s. zouden zich naar zijn mening moeten realiseren, dat de passages in omge keerde richting veel minder talrijk zijn. Vervolg van pagina 1 Mede dankzij jou is de Evenementen kommissie groot geworden." Ook tot mevrouw Zwart sprak de heer Schot enkele woorden: „Je hebt ontzettend veel gedaan voor de VVV gedurende de elf jaar dat je bestuurslid was. Wc wilden je dan ook hartelijk bedanken voor je ge weldige inzet". Het lag in dc bedoeling om tijdens deze vergadering ook officieel af scheid te nemen van oud-voorzitter F. de Jager. Deze had te kennen gege ven later ter vergadering te zullen ar riveren, maar nadat de vergadering na behandeling van alle agendapun ten nog enige tijd tevergeefs had ge wacht, sloot vicc-voorzittcr Schot de vergadering: „Ik betreur het erg dat dc heer Dc Jager niet is gekomen. We zullen op zijn vertrek niet meer in een volgende vergadering terugko men." De rondvraag leverde een bijdrage van de zijde van mevrouw Ria Geluk. Zij merkte op dat ten aanzien van h. t bestuursbeleid vrijwel niets aan de orde komt op de ledenvergaderingen. „Wellicht dat daar ook een oorzaak ligt voor de geringe opkomst." Zij pleitte er bij het nieuwe bestuur dan ook voor om in dc toekomst ook be leidszaken ter diskussie te stellen of meer achtergrondinformatie te ver schaffen over het werk van de Zierik zeese VVV. „Wellicht dat daarmee de vergaderingen aantrekkelijker ge maakt kunnen worden. De leden moeten meer in de gelegenheid wor den gesteld om mee te denken, waar door een grotere mate van interesse gekweekt kan worden". Vice- voorzitter Schot stelde zich positief op ten opzichte van deze gedachte en zei toe een en ander mee te nemen de van nieuwbouw van de biblio theek in 1985. Verder wordt er in de toelichtings nota op gewezen, dat - indien de nieu we verdeelsleutel wordt geaksep- teerd - de grond is ontvallen aan het aanvankelijke plan als gemeente Zie rikzee een extra bijdrage te betalen in de investeringskosten van de nieu we bibliotheek. De voor deze extra bijdrage In de afgelopen jaren gevormde reserve be draagt naar de toestand per 1 januari 1985 vermoedelijk ongeveer f 440.000,-. Deze reserve kan dan der halve voor andere doeleinden wor den benut. ZIERIKZEE - Tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar zijn er op Schouwen- Duiveland in totaal 53 personen bij gekomen. Daarvan nam Zierikeee met 33 het grootste deel voor zijn re kening. Inwonertal 1 januari: Zierikzee 9767; Brouwershaven 3561; Bruinisse 3135; Duiveland 5503; Middenschouwen 2481; Westerschou- wen 5134 en Schouwen-Duiveland 29381 Geboorte: Zierikzee 58; Brouwershaven 27; Bruinisse 25; Duiveland 47; Midden- schouwen 17; Westerschouwen 27 en Schouwen-Duiveland 201. Sterfte: Zierikzee 33; Brouwershaven 13; Bruinisse 26; Duiveland 22; Midden- schouwen 7; Westerschouwen 28 en Schouwen-Duiveland 129. Geboorteoverschot: Zierikzee 25; Brouwershaven 14;' Bruinisse 1; Duiveland 25; Midden- schouwen 10; Westerschouwen —1 en Schouwen-Duiveland 72. Vestiging: Zierikzee 214; Brouwershaven 75; Bruinisse 45; Duiveland 104; Midden-: schouwen 56; Westerschouwen 138 en Schouwen-Duiveland 632. Vertrek: Zierikzee 206; Brouwershaven 101; Bruinisse 51; Duiveland 92; Midden- schouwen 52; Westerschouwen 149 en Schouwen-Duiveland 651. Vestigingsoverschot: Zierikzee 8; Brouwershaven —26;. Bruinisse —6; Duiveland 12; Midden- schouwen 4; Westerschouwen 11 en Schouwen-Duiveland —19. Bevolkingstoename: Zierikzee 33; Brouwershaven —12; Bruinisse —7; Duiveland 37; Midden- schouwen 14; Westerschouwen —12 en Schouwen-Duiveland 53. Inwonertal 1-7-1984: Zierikzee 9800; Brouwershaven 3549; Bruinisse 3128; Duiveland 5340; Middenschouwen 2495; Westerschou wen 5122 en Schouwen-Duiveland 29434. naar de eerstvolgende bestuursverga dering. Voorts werden nog de begroting voor 1984 en het verslag van de pen ningmeester over 1983 aan de verga dering voorgelegd en goedgekeurd. De begroting voor 1985 vertoont voor alsnog een batig saldo van 400,—, maar onder invloed van de in het ver leden gepleegde onjuiste aangifte voor de loonbelasting, de omzetbelas ting en de bedrijfsvereniging zou daarin nog verandering kunnen komen. Door navorderingen van loonbe lasting en bedrijfsvereniging zou nog ten laste van 1984 een bedrag kunnen komen van 11.349,—. De heer A. C. Goudswaard, penningmeester, deel de evenwel mee dat er over de hoogte van dat bedrag nog niets bekend is. „Daar zal dit jaar naar alle waar schijnlijkheid niets meer over be kend worden. En dat komt de VW eigenlijk wel goed uit." Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn Inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „successes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3