Grote infrastrukturele problemen na gereedkomen tolvrije weg-pijlerdam SJ zpf Weinig belangstelling voor de vergadering van VVV Zierikzee Een „échte Zeeuwse" op school Us~H O- Beschuit met muis CDA-statenleden moeten belangen van inwoners Schouwen-Duiveland in Staten verdedigen my DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Subsidiestaat vastgesteld Meer museumbezoek De Vergulde Garnaal Kampioen onderuit De gemeenteraad van Westerschouwen heeft Het museumbezoek in de gemeente Zierikzee Naar verwachting zal Brouwershaven eind In de rekreatieve zaalvoetbalkompetitie in maandagavond de subsidiestaat voor 1985 is dit jaar ten opzichte van 1983 flink gestegen. 1985 de beschikking hebben over het eerste Burgh-Haamstede ging kampioen Orilla lelijk vastgesteld. (Pag. 2). (Pag. 3). museum in haar geschiedenis. (Pag. 4). onderuit tegen Cargonet: 4-7. (Pag. 5). DINSDAG 23 OKTOBER 1984 141ste jaargang Nr. 23614 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ja en Neen zijn de kortste woorden, en het gemakke lijkst uit te spreken, maar toch verlangen ze het meeste overleg. Talleyrand Bestuur CDA-Zierikzee kapittelt statenfmktie over tolgeld-affaire Burgemeester Th. H. de Meester over uitblijven reduktie tolheffing Zeelandbrug ZIERIKZEE - Het voorlopig uitblijven van reduktie op de tolgelden voor de Zeelandbrug zou in de nabije toe komst weieens tot grote infrastukturele problemen voor Schouwen-Duiveland kunnen leiden als straks de tol vrije weg over de Oosterschelde-pijlerdam gereed zal zijn. Deze mening verkondigde burgemeester Th. H. de Meester maandagavond tijdens een diskussie in de ge meenteraad betreffende de resultaten van het gesprek met de provincie over de reduktie op het toltarief Zee landbrug. Dat gesprek tussen de zes gemeen telijke vertegenwoordigers van Schouwen-Duiveland en gedeputeer de R. C. E. Barbé vond plaats op don derdag 4 oktober. Op verzoek van de C.D.A.-fraktie in de Zierikzeese ge meenteraad werden de resultaten van dit gesprek als agendapunt voor deze raadsvergadering opgevoerd. „Het was een droevige vertoning", aldus de raadsvoorzitter. Met verbit tering liet hij weten, dat de zes ge meentelijke bestuurders naar Middelburg werden ontboden om als schooljongens van de bovenmeester te vernemen, dat er op het gebied van een reduktieregeling voor de inwo ners van Schouwen-Duiveland niets te verwachten viel. Nonchalant C.D.A.-woordvoerder de heer C. Le- gemaate konstateerde, dat de gedepu teerde wel zeer nonchalant voorbij was gegaan aan enkele historische gegevens betreffende de financiering van de Zeelandbrug. Hij memoreerde de destijds - in 1965 - geformuleerde koppeling tussen een tolvrije Zee landbrug en het gereedkomen van de - toen voorgenomen - dichte Ooster- scheldedam. Een koppeling, die vol gens Legemaate bleef bestaan toen het besluit van de pijlerdam was ge nomen: de termijn van tolvrije Zee landbrug werd verschoven naar 1986. Eind zeventiger jaren, zo herinnerde de C.D.A.-woordvoerder, werd het idee geformuleerd de rente voor fi nanciering van de Vaste Oeververbin ding Westerschelde te putten uit de opbrengst van de tolheffing Zee landbrug. Legemaate voelde zich door de steeds langer doorgevoerde tolhef fing niet alleen als Zeeuw, maar ook als Nederlander gediskrimineerd en in dit verband verwees hij naar de in 1965 geopende Kennedybrug in Maastricht, waar nooit tol voor be taald behoefde te worden. Zijn fraktie hield vast aan het feit, dat er in het verleden wel degelijk toezeggingen zijn gedaan op het punt van een reduktie op de tolheffing en spreker was dan ook van mening, dat provinciale staten daar voor de ver gadering van vrijdag 9 november, waarin deze materie aan de orde komt, aan herinnerd moeten worden door middel van een brief van de Zie rikzeese gemeenteraad. Misschien kunnen de staten, naar Legemaate hoopte, gs. overtuigen van de nood zaak bij de verantwoordelijke mi nister erop aan te dringen, dat de Zeelandbrug eindelijk tot het rijks- ZIERIKZEE - Het bestuur van de afdeling Zierikzee van het CDA heeft in een brief aan de CDA-fraktie in de Provinciale Staten van Zeeland haar verbazing en ver ontwaardiging uitgesproken over het onlangs door gede puteerde drs. R. C. E. Barbé verwoorde standpunt van het kollege van g.s. met betrekking tot de tolgelden voor de Zeelandbrug. Drs. Barbé stelde dat op korte termijn geen reduktieregeling voor de tolheffing gerealiseerd zal worden en dat door het kollege van g.s. ook geen toezeg gingen in die richting zijn gedaan. Het bestuur van het CDA-Zierikzee spreekt haar verbazing uit dat de be langen van de inwoners van Schouwen-Duiveland kennelijk on voldoende in het kollege van g.s. aan bod komen. Verontwaardiging wordt uitgesproken over het onrecht dat diezelfde inwoners door de uitspra ken van de heer Barbé wordt aan gedaan. krijgen. Vanzelfsprekend is het onze wens om hetzelfde kortingspercenta ge op de tolgelden te verkrijgen als de Zeeuws-Vlamingen op de vaarta- ricvcn." „Want zijn opmerking dat de Zee landbrug door alle inwoners van Zee land betaald moeten worden, brengt ongelijkheid in het Zeeuwse", aldus het CDA-bcstuur. Zij onderbouwt haar uitspraak als volgt: „De veren over de Westerschelde worden ook uit de provinciale belastingen be taald (dus alle Zeeuwen betalen mee!) terwijl de Zecuwsvlamingcn kortingen op de vaar tarieven van meer dan zeventig procent kunnen Belangen verdedigen Het bestuur van het CDA-Zierikzee verzoekt in haar brief de CDA- statenfraktie om de gedeputeerde te bewegen in het vervolg de zaken eer lijk en met inachtneming van de Schouwenduivelandse belangen te behandelen. „Van u, als vertegen woordiger van alle (CDA-) Zeeuwen in de Provinciale Staten, verwachten we dat onze belangen ter sprake wor den gebracht en verdedigd, waardoor de indruk wordt weggenomen dat zulks niet het geval zou zijn." Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur onge veer 8 graden; middagtemperatuur ongeveer 13 graden; matige zuid westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 27 okt.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Opklaringen kans op neerslag: 20% Min.tcmp.: 5 graden Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 7.20, onder 17.27 Maan op 6.57, onder 17.39 25 okt. Zon op 7.22, onder 17.25 Maan op 8.29, onder 17.59 Nieuwe Maan: 24 oktober (13.08) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 24 okt. 2.52 14.40 8.28 20.46 25 okt. 3.35 15.27 9.08 21.20 Springtij: 26 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een rug van hoge lucht druk boven de Britse eilanden pas seert het komend etmaal onze omgeving. Dit houdt in dat het weer tijdelijk verbeterd. Er worden perio den met zon verwacht en het blijft morgen vrijwel overal droog. Echter op de nadering van een nieuwe Oceaandepressie neemt woensdag, tegen de avond, de bewol king van het zuidwesten uit weer toe. De regen hiervan zal meestentijds op donderdag vallen. Daarna blijft het weer wisselvallig en wordt er weinig verandering in temperatuur verwacht. Nieuwe voorzitter Zierikzeese VVV, mr. W. H. Klaassen: ,,We moeten nu weer gaan bouwen aan de toekomst ZIERIKZEE - Onder een minimale belangstelling van de zijde van de leden werd maandagavond in de boven zaal van restaurant Mondragon een algemene ledenver gadering gehouden door de VVV Zierikzee. Voor vice-voorzitter H. Schot dan ook alle reden om in zijn openingswoord even stil te staan bij, alweer, een zeer ge ringe opkomst. Ondanks het duidelijke gebrek aan be langstelling werd toch de agenda afgewerkt. de aftredende bestuursleden afscheid genomen. Vice-voorzitter sprak beide toe en overhandigde hen namens de VW een geschenk. De eerste, die werd toegesproken, was de heer L. Kaashoek, die na 14 jaar bestuurslid maatschap opstapte. De heer Schot noemde hem een zeer verdienstelijk bestuurslid: ,,Je was in het bestuur een zeer gewaardeerde kracht, waar mee zeer goed viel samen te werken. Vervolg pag. 3 DEN HAAG - De in Nederland werkzame levensverzekeringsmaat schappijen verlagen hun rentepercem tages voor nieuwe hypothekaire leningen met ingang met dinsdag met 0,2 procent. Dal heeft het bureau voorlichting verzekering maandag bekendgemaakt. De basisrente daalt hierdoor tot 8,1 procent. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Pt 91LT „Ik voel me, om in VVV-termen te spreken, als een vreemdeling in Je ruzalem. Ik ben, in positieve zin, in gedraaid in deze funktie als gevolg van het avontuur met de Dikke To ren. Ik heb evenwel niet direkt posi tief gereageerd toen men mij voor deze funktie vroeg; ik heb destijds duidelijk gesteld dat er eerst maar eens een onderzoek naar de positie van en het reilen en zeilen binnen de VVV moest worden gehouden. Dat is inmiddels gebeurd, waarbij bleek dat de interne organisatie en de fi nanciële positie van de vereniging voor verbetering vatbaar waren. Uit de beide onderzoeken zijn bepaalde suggesties naar voren gekomen, maar het belangrijkste was wel dat de VVV weer in het goede spoor zit. We moeten nu niet meer omkijken naar het verleden, maar gaan bou wen aan de toekomst." wegennet zal gaan behoren. „Dat noemen wij solidariteit", aldus de C.D.A.-woordvoerder. Verwachtingen Eén van de agendapunten was de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de VVV. Zoals bekend stelde het bestuur van de vereniging als kandi daat voor deze funktie de heer mr. W. H. Klaassen, notaris te Zierikzee. Met achttien stemmen voor en één on geldig werd notaris Klaassen in die funktie gekozen. In zijn toespraak tot de aanwezigen, na zijn verkiezing, ging de heer Klaassen in op de huidi ge situatie binnen de VW. ZIERIKZEE - Grote hilariteit zondagavond op een verjaarsdagsfeestje bij farnile Verkaart aan de Zuidwellestraat over een ..beschuit met muis". Me vrouw Gerda-Verkaart-Leijdekker deed die vondst toen zij enkele uren tevo ren beschuit wilde verkruimelen om vlees te paneren. ..Het was de laatste uit de rol", vertelt ze, ..Ik zag wel wat bruins, maar ik had die beschuit niet nodig. Toen ik het vlees had opgezet, keek ik pas wat het was. Het bleek een komplete meegebakken muis te zijn". Vond ze het niet vies? ..Nee, ik vond het wel komisch. Ik bewaar het voorlo pig, want de muis blijft goed omdat die met zoveel graden is verhit. De bros heid van de beschuit gaat wel al achteruit..." Mevrouw Verkaart voegt er nog aan toe hoe wonderlijk het is dat de muis kompleet in de beschuit zit, omdat beschuiten dubbel worden gebakken en dan in de lengte doorgesneden. Het mes moet er rakelings langs zijn gegaan.... De heer Klaassen noemde als één van de voorwaarden daarvoor een grotere betrokkenheid van de leden bij het VVV-gebeuren. „De VW is er niet alleen voor de ondernemers in Zierikzee, maar is er voor alle bur gers." Een van de veranderingen, die moeten worden gerealiseerd, is het doorlichten van het dienstenpakket en dat uitbreiden waar dat mogelijk is binnen de mogelijkheden van dc WV. Aldus de nieuwe WV- voorzitter. Voorts werden een aantal bestuursleden bij akklamatie herko zen, te weten mevrouw S. Eggink en de heren A. C. Goudswaard, D. Joppe, H. Schot, J. Straetemans en N. J. W. van der Zwan. Aftredend en niet her kiesbaar waren mevrouw Riet Zwart en de heer L. Kaashoek. In hun plaats werden gekozen mevrouw J. C. A. de Raaf-Lanser en de heer P. Frima. Afscheid In de vergadering werd van de bei- V.V.D.-woordvoerder de heer L. Bé- cu moest in tegenstelling tot de voor gaande spreker erkennen nooit zwart op wit iets over toezeggingen van re duktie tolheffing te hebben gelezen. Anderzijds liet hij weten wel zeer veel moeite te hebben met de vele verwachtingen, die op dit punt in het verleden al waren gewekt. Hij herin nerde aan de koppeling van de reduk tie met het moment waarop de kosten Zeelandbrug zouden zijn afgeschre ven. Het schuiven met data noemde de heer Bécu „een zwak beleid". De heer D. van der Wekken (PvdA) vond dat het kollege van g.s. op merkwaardige wijze omspringt met deze materie. Ook hij had geen toe zeggingen zwart op wit gelezen, maar memoreerde in dit verband wel aan mondelinge uitlatingen. Vervólg pag. 3 ZIERIKZEE - Op de foto met een „échte Zeeuwse". Dat vonden deze tweede klassertjes van de o.l.s. Binnen de Vestebest schitterend. De in Zeeuwse klederdracht gestoken mevrouw in kwestie is mevrouw H. M. Pannekoek-van der Weele. Zij was uitgenodigd door haar ex-buurmeisje Gerda Kloet, leerlinge van de pedagogische akademie, die maandag een stagaireles gaf over Schouwse klederdrachten. De les werd door de komst van mevrouw Pannekoek zeer aanschouwelijk en de interesse van de leerlingen uitte zich door talloze vragen niet, alleen over klederdrachten maar ook over andere zaken uit Schouwen-Duivelands verle den. Mevrouw Pannekoek beantwoordde ze met veel plezier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1