Geen reduktie tolheffing Zeelandbrug vóór 1989 Twee schepen in aanvaring op de rede van Vlissingen Zeeuwen demonstreerden tegen de uitbreiding van kerncentrales Einde uitbreiding woningbestand in zicht ERIC DE NOORMAN Ruim kwart miljoen bezoekers tijdens open dagen stroomcentrales Ganze jacht verhinderd met voetzoekers Reddingboot pikt onderkoelde surfer uit zee Televizier magazine met Nijpels V 4 Voorstel g.s. aan provinciale staten: MIDDELBURG - De regelmatige gebruikers van de Zeelandbrug hoeven vóór het jaar 1989 niet te rekenen op een gereduceerd tarief voor de tolheffing. Pas na de af schrijving van de bouwkosten van de Zeelandbrug (in 1988) zal een reduktieregeling worden ingevoerd in ie vorm van een algemene tariefsverlaging. Dit schrijven gedeputeerde staten van Zeeland in een memorie van toelichting aan provinciale staten, in verband met de be handeling van dit agendapunt tijdens de statenvergade ring van 9 november aanstaande. reduktieregeling zal worden inge voerd in de vorm van een algemene tariefsverlaging. De provinciale commissie wa terstaat en verkeer, die in meerder heid een reduktieregeling heeft be pleit, heeft nadere informatie gevraagd aan het kollege van g.s. om trent alternatieve mogelijkheden be treffende de tolheffing zoals het in voeren van een jaarabonnement en een 20-rittenkaart. Tbvens verzocht zij om een onderzoek naar de konse- kwenties van het eventueel eerder in voeren van een dergelijke regeling. De kommissie deed deze verzoeken nadat de raad van commissarissen van de n.v. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij in haar vergadering van 19 april 1984 het standpunt had ingenomen dat na afschrijving van de bouwkosten van de Zeelandbrug een Niet haalbaar In het statenvoorstel schrijven g.s. dat de reduktieregeling middels een jaarabonnement niet nader is uitge werkt. ,,Een dergelijk systeem zou de interne kontrole zodanig verzwakken dat uit overleg met de externe ac countant is gebleken dat op de jaarre kening geen goedkeurende verkla ring kan worden verkregen." Aldus g.s. De suggestie om, in plaats van de 10-rittenkaarten, 20-rittenkaarten uit te geven met daarop een grotere re duktie, achten gedeputeerde staten zonder organisatorische problemen te verwezelijken. Des te groter zijn in dit geval ech ter de financiële problemen: „Geme ten naar de huidige tolopbrengsten, welke voor 1984 worden geraamd op 8.142.000—betekent dit bij een voorshands aangenomen reduktie van 40% in de vorm van 20-ritten kaarten een mindere opbrengst van 1.774.000,— per jaar." Zo betogen g.s. Een andere faktor, die in de besluit vorming van g.s. meespeelt, is het feit dat aan de hand van in het verle den gedaan onderzoek kan worden becijferd dat maximaal 50% van het verkeer dat de Zeelandbrug passeert, zal overgaan naar de weg over de stormvloedkering. Deze weg zal me dio 1987 voor het verkeer worden opengesteld. De tolopbrengsten zul len dan teruglopen naar ruim vier miljoen gulden per jaar. De uitvoe ring van genoemde reduktieregeling zal dan per jaar een bedrag van 837.000,— vergen, aldus g.s. Op die gronden ziet het kollege van g.s. dan ook geen enkele mogelijk heid tot het onmiddellijk invoeren van 20-rittenkaarten tegen een gere duceerd tarief. „Dat zou betekenen dat de bouwkosten vele jaren later zouden zijn afgeschreven, omstreeks 1996! Ook de terugbetaling van het renteloos-voorschot door de PZBM aan de provincie zou vele jaren later zijn voltooid of wellicht nooit gebeu ren. Een en ander zou betekenen dat de provincie omvangrijke bedragen ten laste van de algemene middelen zou moeten brengen." Misverstanden In het statenvoorstel wordt ook nog even de bespreking gemeld tussen vertegenwoordigers van de gemeente besturen op Schouwen-Duiveland en gedeputeerde Boersma, welke gehou den is op 4 oktober. ,,In dat gesprek hebben wij ons standpunt inzake de tolheffing en de reduktieregeling nog eens duidelijk uiteengezet. Uit dit gesprek is ons gebleken dat over deze zaken misverstanden bestaan. Het bleek ons dat bij sommigen de in druk bestond dat de investeringen voor de Zeelandbrug reeds geruime tijd waren afgeschreven en dat de op brengsten uit de tolopbrengst ten ba te van de provincie komen. Wij heb ben de gemeenten een korte notitie toegezegd, welke aan de desbetref fende gemeenteraden zal worden overlegd." Goedkeuring minister De uiteindelijke beslissing over een mogelijke invoering van reduktie op de tolheffing, in welke vorm dan ook, zal moeten worden genomen door de algemene vergadering van aandeel houders van de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij. De dag genomen beslissing vereist daarna nog de goedkeuring van de minister van bin nenlandse zaken. VLISSINGEN - Op de rede van Vlissingen zijn zaterdagavond rond tien over elf twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het zijn de Spaanse supertanker Melilla 87.000 bruto ton en het Italiaanse vrachtschip Lauro van 11.000 ton. De Melilla was onder begeleiding van twee loodsen op weg naar zijn ankerplaats nabij Ellewoutsdijk toen het door de Lauro die zonder loods op weg was naar zee werd geramd. De Lauro had even voor het ongeluk ook al een boei overvaren en meegesleept. De schade aan de Melilla blijkt veel groter dan aanvankelijk werd aan genomen. De Melilla liep tien meter boven de waterlijn een scheur op van zeven me ter lang en drie centimeter breed. De Lauro kreeg door de aanvaring te ma ken met grote schade aan de voorste ven. Het schip had eerst Voor hij de Melilla ramde een grote vaarwegmar- keringsboei overvaren en in zijn schroef gekregen. De Lauro is vol gens de rijkspolitie schuldig aan de aanvaring. De Lauro heeft zondag zijn weg naar Hamburg mogen vervolgen. De Melilla moet in afwachting van het onderzoek door de scheepvaart- inspektie op zijn ankerplaats blijven wachten. MIDDELBURG - Enkele honderden Zeeuwen hebben zaterdagmiddag in Middelburg een door het Zeeuws Platform tegen kernenergie georganiseerde bijeenkomst tegen de bouw van een nieuwe kerncentrale in Zeeland bijge woond. Het PvdA-Tweede-Kamerlid K. Zijlstra zei in een toespraak, dat uit breiding van kernenergie in Nederland eenvoudig onmogelijk is zolang er geen oplossing is gevonden voor het verzekeringsprobleem van een kern centrale. De verzekeringsmaatschappijen, zo betoogde Zijlstra, willen een kern centrale maar voor een beperkt deel verzekeren. De gevolgen van een nu cleair ongeval in Borssele bijvoor beeld zijn maar voor drie procent verzekerd, zei hij. Ook het afvalpro bleem is niet opgelost. Zolang dat niet het geval is kan men eenvoudig niet doorgaan met het bouwen van nieuwe kerncentrales. FNV-beleidsmedewerker Ad van de Biggelaar, tevens lid van de Algeme ne Energieraad Nederland, zei tij dens zijn toespraak dat uit het onlangs gepresenteerde rapport van de Bezinningsgroep Energiebeleid. duidelijk blijkt dat Nederland hele maal geen uitbreiding van kernener gie nodig heeft, de elektriciteitsvoor ziening in Nederland kan verant woord worden ingericht zonder de bouw van nieuwe kerncentrales. Daarbij zullen zelfs de stroomprijzen kunnen dalen en kan de milieuver vuiling sterk worden teruggebracht. Van de Biggelaar zei te verwachten, dat de bevolking toch in aktie zal ko men als de regering de resultaten van de brede maatschappelijke diskussie blijft negeren en toch besluit tot de bouw van nieuwe kerncentrales. Dat zal volgens hem op een harde kon- frontatie uitlopen. Voorzitter De Vilder van Algemeen Verbond Bouwbedrijf: ROTTERDAM - In de toekomst zal een situatie ontstaan waarin het niet meer nodig is om nieuwe woningen te bouwen, omdat er dan geen tekort aan woonruimte mcr zal zijn. Aannemers moeten daar nu al rekening mee hou den, ook als ze dat niet leuk vinden. Dit heeft F. A. de Vilder maandag betoogd op de eerste dag van een week durend kongres van de Internatioal New Towns Association, een wereldom vattende organisatie waarin politici, ondernemers en wetenschappers erva ringen uitwisselen over stedebouw. De Vilder is voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, bestuurslid van de Internationale Europese Aanne- mersfederatic en lid van de Raad van bestuur van Ballast-Nedam. huisvesting een tekort van 130.000 woningen op een totaal bestand van ruim vijf miljoen. Volgens De Vilder is bijna de helft van alle woningen in de grote steden thans óf rijp voor de sloop óf toe aan grondig herstel. Landelijk geldt dit voor 20 procent van het woning bestand. Volgens De Vilder komt er in de wo ningbouw een tijd dat er alleen nog maar behoefte zal zijn aan vernieuw bouw cn vervangende nieuwbouw. Oude woningen zullen worden ver bouwd cn aangepast aan de woon- mensen van de tijd, en waar dat te duur is, zullen ze worden gesloopt en vervangen door nieuwe. De terugloop van de bevolkingsgroei cn de ekono mische omstandigheden (geldgebrek bij overheid en burgerij) maken uit breiding van het woningbestand overbodig, meent De Vilder. De regering heeft op Prinsjesdag aangekondigd dat de woningnood over ongeveer tien jaar voltooid ver leden tijd zal zijn. Nieuwbouw van woningen zal daarna alleen nog no dig zijn om sloopwoningen te vervan gen. Op het ogenblik is er volgens staatssckretaris Brokx van volks- UTRECHT - De FNV- jongerenbeweging gaat samen met een aantal werkloze jongeren een kort geding aanspannen tegen mi nister Ruding van financiën wegens belediging van werklozen en met na me werklozen jongeren. De FNV- jongeren hebben dit zaterdagochtend op een vergadering in Utrecht besloten. ARNHEM - Meer dan een kwart miljoen mensen hebben het afgelo pen weekeinde een bezoek gebracht aan een van de zestien elektriciteit scentrales, die in het kader van de viering van 100 jaar openbare stroomvoorziening in ons land open dagen hielden. Een woordvoerder van de Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven (SEP) sprak zondag van een gigantisch suk- ses, waaruit een onverwacht grote belangstellingsvóór de elektriciteits wereld blijkt. De open dagen in 16 van de 35 elek triciteitscentrales waren bedoeld om het publiek te laten zien wat er alle maal moet gebeuren voordat thuis de stekker in het stopkontakt kan wor den gestoken. In de opengestelde cen trales werd gezorgd voor rondleiding, audio-visuele presentaties, ten toonstellingen en informatiemateri aal. In elke provincie deden een of meer stroomcentrales mee, waaron der de kolengestookte eenheden in Nijmegen en Geertruidenberg. Ook de Kern a in Arnhem, het onderzoeksin stituut van de elektriciteitsbedrij ven, was voor het publiek open gesteld. MUNNIKEZIJL - Leden van de stichting kritisch faunabeheer heb ben zaterdag in het Friese Munnike- zijl een ganzenjacht verhinderd. Door het afsteken van vuurwerk werden de ganzen aan het schrikken gemaakt, zodat ze wegvlogen buiten het bereik van de jagers, aldus een woordvoerder van de organisatie. Kritisch faunabeheer, dat de jacht op ganzen en andere trekvogels ver oordeelt, is van plan ook op andere plaatsen in ons land dergelijke ak- ties te ondernemen. Dinsdag 23 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. De illusio nist brengt een misdaad tot ontkno ping die in het verleden gepleegd is. 16.15 uur Zeker weten. Hierin wor den populair wetenschappelijke ont hullingen gedaan. 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie 18.25 uur Het verhaal. Een bijbelver haal over de ontmoeting tussen de on derkoning van Egypte: Jozef, en zijn broers. 19.00 uur De freggels. Bobbie raakt zijn toverhoed kwijt, die hem wist te bescherming tegen ongevallen... 19.25 uur De verdwenen stad. Stefan krijgt belangrijke tips over de schat van een priester. Dat de speurtocht naar de verdwenen schat niet zonder gevaren is blijkt al gauw. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De laatste dagen van Pom pei. Glaucius, die een oogje op lone heeft ontdekt dat haar pleegvader, Arbaces, de moordenaar is van haar vader en moeder. 21.20 uur Brandpunt 21.55 uur Goodbye Mr. Kent. Travis raakt helemaal van zijn stuk als Vic toria met een ander uitgaat. 22.25 uur De ver van mijn bed show 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Vrouw zijn. Drie verschil lende vrouwen, met drie verschillen de smaken vullen hun garderobe met winterkleding aan. 16.00 uur De Waltons. De Waltons krijgen nieuwe buren, afkomstig uit New York. De aanpassing aan het rustige leven buiten, gaat niet zonder incidenten gepaard... 16.50 uur God is toch sterker 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De kinderkrant 19.45 uur Spelregels. De eerste afle vering van dit quizprogramma. Drie paren beantwoorden vragen. Goede antwoorden leveren punten op, die aan het eind van de uitzending omge zet worden in geld, voor een goed doel bestemd. 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Joni's song. De bij een duik verlamd geraakte Joni Eareckson zingt liedjes ter bemoediging vooral van jonge gehandicapten. De opna men voor dit programma werden ge maakt in de omgeving van haar huis in Los Angeles. 21.15 uur De toren van Babel 22.15 uur 'n ogenblik 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Westgeest brood en banket 23.25 uur Ars Musica Abida, 20-10 van Civita Vechhia naar Lavera Acila, 20-10 te Shuaiba Acmaea verw. 22-10 te Port Victoria Moordrecht, 22-10 te Long Beach Nedlloyd Delft, 21-10 te Hong Kong Nedlloyd Houtman, 22-10 te Fos Nedlloyd Rotterdam, 20-10 van Valen cia naar Port Said Ondina, 21- van Puerto Miranda naar Lymebay ROTTERDAM - De Vereniging Vrienden Nederland- Tsjechoslowakije is zaterdag tijdens een vergadering officieel opgericht. Ze stelt zich ten doel de kulturele banden tussen beide landen te ver stevigen. CADZAND - De reddingboot uit het Zeeuwsch-Vlaamse Cadzand heeft zondagmiddag de 14-jarige Sur fer L. H. uit het water opgepikt. De jongen, afkomstig uit Hoek van Hol land, werd sinds zondagmiddag ver mist. Hij was zondagmiddag met een 15-jarig vriendje tijdens een aflandi ge wind gaan surfen op de Wester- schelde. Tben de wind 's middags wegviel kon de vriend, A. B., ook uit Hoek, nog wel de kant bereiken, zijn kame raad niet meer. Hij werd met de vloedstroom mee richting zee geno men. De reddingboot uit Cadzand wist de jongen, die volledig onder koeld was, tegen half zes op te pikken en aan wal te brengen, waar hij door de bemanning van de reddingboot op verhaal werd gebracht. Dinsdag 23 oktober, 20.28 uur, Nederland 1: De laatste dagen van Pom pei. Hogepriester Arbaces met zijn'pleegdochter Ione. HILVERSUM - In AVRO's magazi ne maandagavond (Nederland 1 - 19.00 uur) een gesprek met VVD- fraktieleider Nijpels over de kabi netsplannen met de politie organisatie. Verder een uitgebreide terugblik op het TV-debat tussen Reagan en Mondale over het buitenlandse be leid van de Verenigde staten, repor tages over de buitenlandse en Nederlandse inwoners van de Rotter damse wijk Schiebroek, en over het Europese centrum voor weers voorspellingen in Londen, waar met de modernste technieken het weer tien dagen vooruit wordt voorspeld. HILVERSUM - De nieuwe TV- programma's op de late middag, die met de start van het nieuwe TV- seizoen drie weken geleden zijn be gonnen, trekken gemiddeld ongeveer 700.000 kijkers. DEN HAAG - In de afgelopen der tig jaar hebben ambtenaren ruim 43.000 ideeën ingezonden die het bestuursapparaat van de overheid zouden kunnen verbeteren. Dat heeft de Rijks Ideeën Organisatie zaterdag bekend gemaakt ter gelegenheiud van haar dertigjarig jubileum. Wat er in die dertig jaar van al die voorstel len is terecht gekomen werd niet gemeld. DEN HAAG - Het ledenbestand van de openbare bibliotheken is in de eerste helft van 1984 met zeven pro cent gedaald en het aantal uitlenin gen met vier procent. Naar schatting zal het aantal leden over geheel 1984 dalen met acht tot tien procent. Dit blijkt uit het onderzoek naar de ef- fekten van bezuinigingen op de open bare bibliotheken in 1984 met 46 miljoen gulden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Alblasserdam (wijkge- meente I): A. van Vuuren te Kamerik. Bedankt voor Hasselt: G. C. Kunz te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Smilde in kombinatie met Diever: D. W. L. Krol, kand. te Zwolle. Aangenomen naar Emmeloord: J. W. van der Jagt te Doetinchem en Doesburg. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Klundert: D. van der Zwaag, kand. te Buitenpost. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelburg-Zuid: A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Leerdam: A. Hooger- land te Dirksland. De laatste slag (2) De Vilder waarschuwde ervoor dat de kwaliteit van stadsvernieuwing onder invloed van het regeringsbe sluit achteruit dreigt te gaan. Dat wordt volgens hem veroorzaakt door de dalende kwaliteit van nieuw bouwwoningen, die immers steeds goedkoper moeten worden om de fi nanciën van het ministerie van volks huisvesting in de hand te houden. Plannen voor renovatie zijn af gestemd op de kwaliteitsnormen in de nieuwbouw. 142. In diepe stilte luistert het drietal naar de snel naderende voetstappen. Grimmig en vast beraden hun huid duur te verkopen, glipt Al lan met pijl en boog gewapen naar de ingang van de Mithras-tempel om niet lang daarna met een flauwe grijns op 't gezicht weer terug te komen. „Loos alarm", fluistert hij. ,,'t Was wel een hele bende volk, maar er waren slodaten bij en de hele troep volgde een weg, die op enige af stand hier langs loopt „Nou, des te beter", gromt Eric, terwijl hij weer gaat zitten. „Maar intussen wat moeten wij nu be ginnen? Wat doen met hém daar?" - met een hoofdknik in de richting van de nog steeds roerloos terneer liggende Sangibanus. „Als-ie maar niet dood gaat", fluistert Al lan, „dan zijn we onze gijzelaar kwijt „Mooie gijzelaar", klinkt Barac's stem spot tend. „Hij heeft alleen waarde voor zijn Ala- nenbende en die moeten net zo als wij, al les stiekurp doen wat denk je dat de Ma gistraat er van zou zeggen, als wij met een half dode Alenhoofdman door de stad gaan slepen? Nee, ik ben het met de Herulenvorst eens. dat we het maar het beste naar de Magistraat kun nen brengen, en dan alles vertellen, dan krij gen we tenminste bescherming van de solda ten tégen de Alanen „En ik ben er tegen", antwoordt Eric be daard, „ik lever geen mens uit aan de galg. Mijn doel zover heb ik bereikt. Wc weten nu, wat er aan de hand was tussen Attilla en die Alanen. De hoofdpersoon is in onze macht. We moeten alleen met hem ongezien de stad kun nen verlaten, dan is alles gered „Jaja", mompelt hij. „maar dat lukt nooit „Het zal lukken", klinkt op dat moment een donkere stem, en als ze zich geschrokken om draaien, zien ze de Alanenhoofdman bleek als een dode overeind rijzen. „Ik heb alles ge hoord". zegt hij mat, „ik hij hapert „verlaat u op mij ge hoeft nergens meer be vreesd voor te zijn."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4