Voorstel tot weigering vier subsidieverzoeken Pantalon deurloo mode 79.- 98.- Fruit voor bewoners Corneliastichting Terwijl de schepen wachtten NOOQDWELLE DQUK.KER1J Gemeenteraad Duiveland Pogingen tot inbraak in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 oktober 1984 Nr. 23613 3 DUIVELAND - Het kollege van b. en w. van Duiveland voelt er niets voor subsidie te verlenen aan het „Acht- maart comité", aan de Vereniging Bescherming Voetgan gers, aan de Stichting „Ons Zeeland" en aan de Stichting Vrouwentelefoon Zeeland. Het kollege stelt de raad dan ook voor de subsidieverzoeken van deze instellingen te weigeren. B. en w. volgen daarmee het advies van de ge meentelijke welzijnskommissie. zijnsplanning, zowel voor de toe- komst als voor de totstandkoming van de brede Zorgwet, de ambtelijke adviesdienst welzijnszaken gehand haafd dient te blijven. Deze gemeen schappelijke regeling kwam in maart 1981 tot stand op grond van het ad vies van een ambtelijke werkgroep, dat de gehele welzijnsproblematiek een regionale aanpak verdiende. Een van de taken van de daarop in het leven geroepen Ambtelijke Ad viesdienst was te adviseren bij de voorbereiding van het gemeentelijk beleid op het terrein van het welzijn. In het huidige kollegevoorstel wordt ten aanzien van die taak ech ter gekonstateerd, dat de ambtelijke adviesdienst tot op heden onvol doende betrokken is geweest bij der gelijke regionale welzijnszaken. Als voornaamste oorzaak hiervan wordt aangemerkt, dat tal van zaken in de vergadering van b. W. en S. behan deld worden, waardoor behandeling en advisering door de ambtelijke ad viesdienst niet meer noodzakelijk is. Het voorstel tot weigering van deze subsidie-verzoeken komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van Duiveland op donderdagavond 25 ok tober in het gemeentehuis te Nieu- werkerk, aanvang 20.00 uur. Wat betreft het verzoek van het „Acht-maart-komité" is het kollege van mening, dat geen absolute nood zaak aanwezig wordt geacht om deze aktiviteiten te subsidiëren. De wel zijnskommissie was in meerderheid van mening, dat subsidiëring niet wenselijk is, gelet op het feit, dat het belang van een vrouwendag niet zo danig wordt onderkend, dat hiervoor gemeenschapsgeld beschikbaar dient te worden gesteld. Wat betreft het subsidieverzoek van de Vereniging Bescherming Voetgangers en de Stichting ,,Ons Zeeland" (met als doel het welzijn te bevorderen van blinden en slechtzienden), verwijst het kollege naar de noodzaak van een terughoudend beleid met betrekking tot de gemeentelijke uitgaven. Taak kijk en provincie B. en w. zijn van mening, dat instel lingen welke werkzaam zijn op bo yengemeentelijk niveau, in eerste instantie door Rijk c.q. provincie fi nancieel dienen te worden on dersteund. Ten slotte kan het kollege zich ook vinden in het standpunt van de welzijnskommissie, dat met de oprichting van de Stichting Vrouwen telefoon Zeeland weer een instelling in het leven wordt geroepen, die af zonderlijk gaat werken, terwijl van gemeentewege reeds subsidie wordt verleend aan de Stichting Telefoni sche Hulpdienst Zeeland. Men is van mening, dat overlappingen op dit ge bied niet door subsidie gestimuleerd dienen te worden. Een andere zaak waar de raad een besluit over moet nemen, betreft het voorstel tot opheffing van de ge meenschappelijke regeling „Ambte lijke adviesdienst welzijnszaken Schouwen-Duiveland/Sint Phi- lipsland. B. en w. zijn van mening dat noch voor de regionale adviesstruktuur welzijn, noch voor de procedures wei- Het kollege wijst er verder op, dat de regeling niet eerder ophoudt te bestaan dan nadat tenminste één jaar na het nemen van het besluit tot op heffing is verstreken. Voorgesteld wordt derhalve te besluiten tot op heffing van de gemeenschappelijke regeling „Ambtelijke adviesdienst welzijnszaken Schouwen-Duive land/Sint Philipsland" per 1 januari 1986. Geldlening" Door uitvoering van diverse kapi- taalwerken, dreigt de gemeente het maximaal krediet van 1.500.000,- in de rekeningcourant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten binnenkort te overschrij ven. De raad wordt dan ook voor gesteld akkoord te gaan met het voorstel een geldlening van 1.500.000,- af te sluiten bij de Coöpe ratieve Rabobank „Oost-Duiveland", met een looptijd van vijfentwintig jaar tegen een rente van 8,125 en ,'een koers van 100%. Door de heer S. de Vlieger te Nïeu- werkerk werd een beroepschrift in gediend in verband met de weigering van een bouwvergunning voor het plaatsen van een tuinhuisje op de Zwanenburgseweg 13. De kommissie voor de beroep- en bezwaarschriften heeft de heer De Vlieger inmiddels gehoord en advi seerde het beroepschrift ongegrond te verklaren, omdat het bestem mingsplan „Buitengebied" het verle nen van een bouwvergunning in het onderhavige geval in de weg staat. De heer H. G. Freriks diende een beroepschrift in tegen het besluit tot aanhouding van een beslissing op de aanvraag van een bouwvergunning voor het plaatsen van een antenne mast, met een hoogte van ongeveer vijftien meter op Molenweg 45 te Oosterland. De heer Freriks heeft zijn bezwaarschrift inmiddels nader toegelicht in de kommissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Regulering Naar aanleiding daarvan is volgens b. en w. komen vast te staan, dat het kollege formeel juist heeft gehan deld. Na het onherroepelijk worden van het bestemmingsplan „Kom Oosterland" zal op de bouw- aanvraag worden beslist. De kom missie voor de beroep- en bezwaar schriften heeft zich inmiddels uitgesproken voor een nader onder zoek naar regulering van bouwwer ken zoals in het onderhavige geval, in bestemmingsplannen. Op grond van de bepalingen in het bestemmingsplan „Buitengebied" werd de heer J. de Bruine een bouw vergunning geweigerd voor de bouw van een opslagloods op een perceel- grond aan de Lage Rampertseweg te Oosterland. Zowel door de planologi sche kommissie als door de raad werd echter aangedrongen op het onder zoeken van eventuele mogelijkheden om de bouw van de bedoelde opslag loods te kunnen realiseren. Wijziging op grond van artikel acht in het vigerende bestemmingsplan blijkt niet mogelijk. Evenwel is ook het kollege van mening, dat het, ge let op de aard van het bedrjf (fourage-handel) in relatie met het beschikbare perceel en de omgeving, wenselijk is de vestiging planolo gisch mogelijk te maken in het bui tengebied. Voorgesteld wordt dan ook een herziening van het bestem mingsplan „Buitengebied" voor te bereiden met toepassing van de zoge naamde artikel 19 procedure. Ten slotte wordt de raad ook voor gesteld mevrouw M. E. Vink-Van dei- Linde te Dreiscor te benoemen tot kleuterleidster in vaste dienst aan de openbare lagere school te Sir-, jansland. SCHOUWEN-DUIVELAND Bestrijdingsmiddelen De Rijkspolitie Schouwen-Duive- land heeft de laatste weken langs de wegen verscheidene lege of halflege verpakkingen gevonden met gevaar lijke bestrijdingsmiddelen. Deze va ten werden in de berm aangetroffen en zijn schadelijk voor het milieu. Volgens de bepalingen van de bestrij dingsmiddelenwet is het verboden deze vaten achter te laten in de berm. De politie is tot nu toe waarschuwend opgetreden, maar zal binnenkort processen-verbaal gaan uitdelen. ZIERIKZEE Wees een zegen De Herv. Vrouwengroep Wees een zegen komt donderdag 25 oktober bij een in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Spreekster is mevrouw Van der Werf uit Bruinisse. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Vrijzinnig Herv. Vrouwenvereniging In het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee komt dinsdag 23 oktober de Advertentie r Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG! Mot 5-7. Zieriktee Vrijzinnig Herv. Vrouwenvereniging bijeen. De aanvang is 20.00 uur. Mevrouw G. Molengraaf van de We reldwinkel Schouwen-Duiveland is te gast. Zij spreekt over handwerken in Nederland en in de Derde Wereld. Bijeenkomst N.C.V.B. De afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. kwam in vergadering bijeen. Met het zingen van de verzen 1, 3 en 9 van psalm 34 werd de bijeenkomst geopend. Ma net gebed las de presidente me vrouw Tuitman-van der Maas Marcus 5. Aan de hand van deze schriftlezing hield zij de meditatie getiteld „Vrou wen uit de schaduw in het licht". Aan sluitend werden enkele verzen van gezang 473 gezongen. Ten bate van het nationale projekt van de N.C.V.B. t.b.v. vrouwen op Th- hiti verzorgde het bestuur een spel- avond. Enkele rondjes bingo zorgden voor een fors bedrag voor genoemd projekt. Na de pauze werden de aanwezigen aangenaam verpoosd met een foto- puzzelspel over Zierikzee. De opna men van historische en moderne ob- jekten uit onze stad bleken vaak voor de nodige problemen te zorgen. Voordat de vergadering door de vice-presidente mevrouw De Raad- Berkelaar met dankgebed werd gesloten zong men gezamenlijk het Zeeuwse volkslied. Verkoop goederen Kleuters van de kleuterschool Re- hoboth te Zierikzee brachten door verkoop van goederen 250,— bijeen voor de Stichting Hulp aan Noord- Ierland. De kleuters runden met groot enthousiasme het winkeltje. Het streefbedrag werd met ruim hon derd gulden overtroffen. De oude en bruikbare artikelen, door de kinde ren meegebracht, werden in de win kel om beurten aan elkaar verkocht. Het omgaan met goederen en geld was erg leerzaam. KERKWERVE Ledenvergadering NCVB De NCVB afdeling Kerkwerve hield haar ledenvergadering. Me vrouw v. d. Velde-Stouten had deze avond de leiding. Zij opende de ver gadering met het zingen van psalm 46 1, 2 en 3. Na gebed las ze Romei nen 1 8-17. Boven de meditatie stond: Luthers ontdekking. Daarna werd gezongen gezang 260 1 en 2. Na nog enkele huishoudelijk mededelin gen was het woord aan ds. Teekens uit Bruinisse. Hij vertelde op boeien de wijze over het leven en werken van Luther. Over de betekenis van Maar ten Luther voor de kerk en over het land van Luther. Van dat land ver toonde ds. Teekens na de pauze een dia-serie. Naar aanleiding van de 500ste geboortedag van Luther heeft hij dat land bezocht. Mevrouw v. d. Velde-Stouten bedankte de spreker voor deze avond en bood hem een en veloppe onder couvert aan. Het Lu- therlied werd nog gezongen en ds. Teekens eindigde deze bijeenkomst met dankgebed. Lakens voor Polen Ook de diakonie van de Hervormde Gemeente te Kerkwerve haakt in op de aktie „Lakens voor Polen" die de ze week op veel plaatsen in de regio wordt gehouden. Het gaat om ge bruikte en nieuwe, witte lakens en ZIERIKZEE - De kinderen, die tij dens de herfstvakantie deelnamen aan de Vakantiebijbelpretin De Lichtboei van het Leger des Heils to gen zaterdagochtend naar de Corne liastichting om de door hen zelf op gemaakte fruitbakjes uit te delen aan de bewoners van het verpleeg huis. Vrijdag hadden zij het verhaal gehoord over ,,De barmhartige Sa maritaan1' en naar aanleiding daar van werden later de fruitbakjes gemaakt en alle dertig kinderen von den het een prima idee, die bakjes niet zelf te houden maar ze naar de Corneliastichting te brengen. Uiter aard stelden de bewoners deze geste zeer op prijs. Op de foto: mevrouw J. K. van den Bos-Van den Berge, die za terdag juist haar tachtigste verjaar dag vierde, ontving met pleizer dit jeugdig bezoek. slopen die in Polen zullen worden ge bruikt in de ziekenhuizen. Woensdag avond bestaat de mogelijkheid de, graag verpakte, lakens en slopen af te geven, en wel in de consistorie van de Ned. Hervormde Kerk, 's avonds tus sen zeven en acht uur. Voor informa tie staat de heer K. Stouten klaar, tel. 01110-6404. OUWERKERK Kollekte De Vereeniging Kinderzorg te Mid delburg heeft 94,75 ontvangen van uit Ouwerkerk. De inzameling over het derde kwartaal leverde dit be drag op. De kolletanten waren Gusta, Petra, Leny, Judith, Linda, Monique en Jacqueline. Alle kollektanten wordt dank gezegd. De wijk van Mo nique en Jacqueline wordt overgeno men door Cathy den Boer. BURGH-HAAMSTEDE Rotzooi in duinhuisje Tussen donderdag 18 en zaterdag 20 oktober zijn onbekenden het duin huisje van mevrouw H. uit Burgh- Haamstede binnengedrongen. Het huis bevindt zich aan het einde van de Kampweg te Burgh-Haamstede. De balustrade werd vernield, net als de vloerbedekking, waarop gesmol ten kaarsvet was gevallen. Verder werd een grote rotzooi aangetroffen. BURGHSLUIS Koningin Beatrix uitgevaren De reddingsboot Koningin Beatrix is afgelopen weekeinde tweemaal voor niets uitgevaren. Vrijdag kwam een melding binnen van een vermiste surfer, die samen met twee vrienden vanaf de Brouwersdam de Noordzee was opgevaren. De twee vrienden keerden terug, maar de' derde per soon was vermist. De Koningin Bea trix heeft tot zeven uur 's avonds tevergeefs gezocht, totdat het bericht kwam dat de surfer bij Ouddorp aan land was gegaan. Zaterdagochtend vaarde de red dingsboot opnieuw uit. Het jacht Co- gi uit Hellevoetsluis dreef rond voor de Kop van Schouwen met motor- pech. Vlak voordat Koningin Beatrix arriveerde was de motor gerepareerd. NIEUWERKERK Aanrijding Op de kruising Unastraat-Post- straat-Stationsstraat te Nieuwerkerk zijn zaterdag 20 oktober om 20.45 uur twee auto's tegen elkaar gebotst. Chauffeur C. B. uit Oosterland reed over de Poststraat richting-Unastraat en zou geen voorrang hebben ver leend aan automobilist J. v. V. uit Zie rikzee. Laatstgenoemde botste tegen B. die op zijn beurt tegen een lan taarnpaal vloog. Beide voertuigen liepen forse schade op. Ook de lan taarnpaal raakte behoorlijk be schadigd. BRUINISSE Diefstal Aan boord van de sleephopper An- taioz, welke in de vluchthaven van Bruinisse ligt hebben onbevoegden in de nacht van 18 op 19 oktober huisge houden. Enkele scheepsbenodighe- den werden gestolen en ook verdween een portemonnee met enke le honderden guldens. Er werden geen vernielingen aangericht. GOES Women's Aglow Fellowship In hotel Jterminus te Goes wordt woensdag 24 oktober een bijeen komst van het Women's Algow Fel lowship Zeeland gehouden. Zowel in de boodschap van Mies Kuiper, lid van het Aglowbestuur Amsterdam, als in de lofprijzing en het gezamen lijk gebed zullen Gods Woord en Geest centraal staan. De bijeenkomst is van 9.45-11.45 uur. door J. VISSER-ROOSENDAAL „Dus jij hebt niemand meer?" vroeg ze, toen alles was uitgezegd. „Niemand," gaf Grietje toe, „want Arend is zo ver." „Wat heb ik dan veel," zei Welmoet. „Daar heb ik nooit over gedacht. Het was of het zo behoorde te zijn Maar een vriendin heb ik niet. Wil jij dat zijn?" „Graag," stemde Grietje gretig toe. „Heel graag." En al schudde peet Aagt ook dik wijls afkeurend het hoofd over de drukke, prettige omgang van de bei de meisjes, al heel spoedig vond nie mand in het dorp er meer iets vreemds in dat het schrale nichtje, dat Aagt Everts had thuisgehaald, in haar vaalgewassen kleren altijd naast de sierlijke Welmoet IJsbrand zat. Wel werd het vreemd gevonden dat Aagt, toen zo met Kerstmis geen nieu we meid kreeg, dat nichtje voortaan hot werk van do meid maar liet doen. Nog vreemder zou men het hebben gevonden, als men geweten had dat Grietje daarna niet meer in dc opka- mcr sliep, maar op dc koegang: op het meidenbod. Aagt had haar verhaaltje goed ver teld. Het volk was duur en slecht on veeleisend, en dc tijden waren moei lijk voor een weduwe zonder geld en met een zwakke zoon. Gelukkig had ze Grietje, die zo handig was en zo flink als die nu En het bracht zoveel extra werk mee, dat slapen daar achter dc koeien was het warm en het gaf gemak. Als Grietje En Grietje gaf toe. Er werd haar geen keus gelaten. Het was in het voorjaar, dat IJs brand bij Aagt kwam praten over een nieuwe afscheiding tussen de boom gaarden; en toen dat geregeld was, begon Aagt over de vriendschap tus sen haar nicht en zijn dochter. „Ik keur het niet goed," zei ze. „Dat Geertrui jullie Welmoet zozeer te goed houdt en haar enkel licht werk laat doen is te verklaren, maar Griet je is een arme wees die moet werken voor de kost. Er is een groot verschil tussen die twee, en ik heb hinder van hun omgang. Grietje is mij te veel van huis." „Kom, kom, Aagt." IJsbrand glim lachte en streelde zachtjes zijn punt baard. „Laat die meisjes toch hun gang gaan. Het zijn allebei boeren dochters, dus passen ze bij elkaar." „Maar mijn broer Wouter had meer schuld dan goed," protesteerde Aagt. „Zo had het mij ook kunnen ver gaan," zei IJsbrand. „Was ik als jonk man niet ter walvisvaart gegaan cn had ik toen geen geluk gehad, dan had ik mijn geld nooit verdiend." „En dan noemden ze je nu geen IJs brand Visser," vulde Aagt lachend aan. „Juist. En als mijn zoon Pieter niet naar de Oostzcelanden voer, hadden wij onze houthandel evenmin. Je moet de wind nu eenmaal een beetje mee hebben. Hoe zouden velen van ons hier in deze gewesten ervoor staan als wij geen zeevarend volk wa ren? Dan waren wc misschien nog ar mer dan jouw broer toen die nog leef de. Wouter was niet krachtig genoeg om zeeman te worden, maar dat was niet zijn schuld, on zijn dochter heeft daar heel niet mee tc maken. Laat de meisjes toch hun gang gaan. buur. Wij hebben Grietje graag bij ons, niet minder graag dan Willem." Deze laatste woorden stemden Aagt Geslachtsziekten De dienst Geslachtsziektenbestrij- ding van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis was tot nu toe al leen bereikbaar in Goes. Aangezien de dienst bedoeld is voor de hele pro vincie Zeeland werd besloten ook spreekuur te houden te Vlissingen en Tferneuzen. De spreekuren zijn nu als volgt: Goes: maandag, woensdag en vrijdag van 09.00-10.00 uur (Beatrix- laan 24), Vlissingen: donderdag van 13.30-14.30 uur (Rozengracht 6) en Tfer- neuzen: dinsdag van 10.30-11.30 uur (Van Steenbergenlaan 70). Het telefoonnummer van de dienst is 01100-31310. ZIERIKZEE - Twee panden aan de Nieuwe Haven te Zierikzee zijn het afgelopen weekeinde slachtoffer ge worden van pogingen tot inbraak. Zaterdag om 04.45 uur gooide een onbekend gebleven persoon een steen door de ruit van de winkel in het pand Nieuwe Haven 53. De bewo ners werden wakker door het lawaai. De dader verdween spoorslags. De ei genaar is S. uit Den Haag. Zondagnacht, 06.25 uur, was het pand van Nautic bv aan de Nieuwe Haven 19 aan de beurt. De zoon van de eigenaar V. betrapte een persoon op het verwijderen van een ruit uit de voorgevel. De dader ging er van door. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 mild. Zij zag haar zoon graag in IJs- brands huis verkeren. Zij had zo haar eigen plannen voor diens toekomst. Maar die meisjes Voorlopig zou ze die vriendschap nog toelaten, maar als omstreeks Sint Laurentius Grietjes rouwtijd om was, zou ze er onmerkbaar tegenin gaan. Ze zou be zwaren zoeken en moeilijkheden scheppen. Er was zoveel werk en het kind had geen kleren cn al zo meer Zo zou ze doen Hoofdstuk 3 De dag na Maria Hemelvaart be loofde er een te worden zoals een ech te zomerdag behoort te zijn. Zonnig, warm en stil. Zelfs in de dorpen cn gehuchten die achter dc Westfriesc zeedijk lagen, werd geen windje ge voeld, dc bladeren van de talloze bo men hingen roerloos en het riet hief zijn donkere pluimen recht omhoog. „Het wordt een pracht van een dag," zei de oude Jaap Klaassen, toen hij van het melken terugkwam en aan tafel zot. „Maar tegen de avond kan het wcleens op een onweersbui uitlo pen," voegde hij er aantoe. „Zo, denk je dat?" Willem Aagtes keek hem vragend aan. Jaap kon dat weten, want die had jarenlang op een koopvaardijschip gevaren. „Wis cn waarachtig denk ik dat. Ik hou cr niet van als er tussen twee warme dagen zo'n dikke damp over het veld hangt. En vooral niet nu. in de vuiltijd. En er is zeker wel wat bij zonders in de lucht, want Guurt van Sijmens Trijn liep bij het eerste hane- gekraai al kruiden te zoeken." (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3