Het pand Noordstraat 12: kleine parel in Haamstede Terwijl de schepen wachtten b Op 21 september reikte de Ver. Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland oorkondes uit voor geslaagde restauraties en goed aan de omgeving aangepaste nieuwbouw. Naar aanleiding hiervan werd de geschiedenis van de betreffende panden nader onder de loupe genomen door de heer H. Uil (streek archivaris). Zijn vondsten publiceren wij in wekelijkse afleveringen. Drie oorkondes van Stad en Lande werden uitge- reikt voor restauraties en renovaties buiten Zierik- zee. Eén van die oorkondes viel ten deel aan de heer en mevrouw Geleijnse voor de restauratie van het pand Noordstraat 12 in Haamstede. De heer W. P. de Vrieze uit Haamstede, kenner als geen ander'van de geschiedenis van de Westhoek, heeft in zijn twee jaar geleden verschenen boek met 29 verhalen uit de historie van Schouwens Westhoek ook aandacht besteed aan het pand Noordstraat 12 en meer in het bijzonder aan bewoners ervan: leden van de familie Bolle. De Vrieze schrijft dat het pand sinds 1866 werd bewoond door Marinus Bolle en Adriana J. Hoogenboom. Zij woonden er op de boerderij van Bolle's grootva der burgemeester M. Vis. Het huis Noordstraat 12, met aangebouwd koetshuis-schuur, werd in die ja ren (1866) herbouwd in zijn huidi ge vorm. Burgemeester Marinus Vis werd in 1783 in Haamstede gebo ren. Hij was aanvankelijk land bouwer op de boerderij De Drie Wilgen nabij Ellemeet, maar val lend binnen de gemeentegrenzen van Eikerzee. Van die plaats was Marius tot 1829 burgemeester, toen hij naar Haamstede vertrok. De familie Vis stamt uit Haamstede. De vroegere gemeen tearchivaris van Zierikzee, P. D. j 'ü^- Vo'S; wist hun stamboom terug* 'i te» voerem itot Lieven. V.is,:die in- -ha60$4j3 Haamstede, overleed als éhirurgijn. Chirurgijn warén ook tal van zijn nakomelingen tot in de 18de eeuw. Ook de vader van Marinus: Cor nells Vis (1754-1829) was chirur gijn en tevens vroedmeester. Daarnaast was hij schout van Haamstede, weesmeester, voor zitter van armmeesters, thesau rier (penningmeester), kerk meester en deken van de mee- keur. Hij was gehuwd met Maria Handpoote uit Eikerzee. Het paar kreeg vier zoons en twee dochters. De oudste zoon, Pieter Vis (1780- 1820), studeerde medicijnen in Leiden en vestigde zich als arts in Renesse. Een andere zoon, Lieven Vis (1785-1852), bleef in Haamste de en werd er landbouwer. Daar naast werd hij in de Franse tijd ,,maire" (burgemeester). Marius Vis vestigde zich, na het oveHijden van zijn vader, weer in Haamstede. Hij werd er burge meester en rentmeester van de Ambachtsheer van Haamstede. Hij was in 1807 in Haamstede ge huwd met Adriana Hoogenboom, geboren in Noordwelle. Het paar kreeg een dochter: Jo hanna Neeltje Vis. Zij huwde in 1838 met Lieven Leendert Bolle. Na hét overlijden van Marinus Vis in 1849 volgde deze Lieven L. Bolle zijn schoonvader op als bur gemeester van Haamstede. Hij vervulde hetzelfde ambt van Burgh en was tevens secretaris van Haamstede geweest. Brouwersfamilie De familie Bolle was van oor sprong een brouwersfamilie. De nog steeds bestaande brouwerij aan de Weststraat was oorspron kelijk in hun bezit. Tweehonderd jaar lang waren de Bolle's aktief bij het maken van bier, een arti kel dat bij gebrek aan goed drink water tot de gewone consumptie artikelen behoorde. W. P. de Vrieze weet te melden dat de Bolle's al in de 16de eeuw in Burgh en Haamstede voorko men. Ze vervulden er belangrijke b'éstüurSfuiikties: De vader van Lieven Leendert - Job Adriaan Bolle (178Ö-1869) - vestigde zich in 1812 vanuit Zie rikzee in Haamstede waar hij de „brouwerij" aan de Weststraat bewoonde. Job Adriaan en zijn vrouw Adriana de Bruyne kregen vier kinderen. Beide zoons L. L. en C. M. Bolle werden beiden bur gemeester van Haamstede en Burgh. Lieven Leendert Bolle volgde zijn schoonvader niet alleen op als burgemeester, ook hij werd rent meester van de ambachtsheerlijk heid. In 1853 werd die verkocht voor ruim 96.000 gulden. Voorts was hij lid van het waterschaps bestuur en penningmeester van de Polder Westerenban van Schou wen. Reeds op 37-jarige leeftijd overleed hij in 1854. Als burgemeester werd hij op gevolgd door zijn jongere broer C. M. Bolle. Hij overleed in 1881 en werd in beide funkties opgevolgd door zijn neef Marinus Bolle (1840-1927), zoon van de reeds ge noemde Lieven Leendert. Uit het huwelijk van Marinus Bolle en Adriana Jobina Hoogen boom, bewoners van Noordstraat 12, werden 11 kinderen geboren. In 1918 nam M. Bolle afscheid als burgemeester van Burgh en Haamstede. In Burgh werd een laan naar hem genoemd. Oude burgemeesterswoning werd fraai gerestaureerd Na Marinus' overlijden in 1927 bleven in het huis aan de Noord straat wonen de zoon Lieven Leendert Bolle (1869-1933) en zijn vier zusters: Johanna Lieviena, Maria Johanna, Cornelia Adriana en Adriana Pieternella. Lange tijd woonde ook in een tante: Ca- thalina Hoogenboom. De zusters overleden in 1943, 1944 en 1949. De laatst overgeble vene, Cornelia Adriana Bolle (1870-1949) was in 1947 verhuisd. In 1948 werden J. A. de Vos, ge huwd met E. B. A. Geleijnse, be woners. Kleine parel De naam Geleijnse dook in onze tijd opnieuw op. De heer en me vrouw W. J. Geleijnse lieten het pand fraai restaureren. Door deze restauratie is het pand Noordstraat 12 een kleine parel geworden in Haamstede. Rustig staat het pand daar, herin nerend aan een tijd dat het toe risme Westerschouwen nog niet had ontdekt. Het ademt de sfeer van een landelijke burge meesterswoning uit de vorige eeuw. Dat juist dat aspekt door middel van de restauratie be waard bleef is verheugend. De commissie, die de restaura ties en renovaties moest beoorde len, was vol lof: Deze oude burge meesterswoning is fraai gerestau reerd en een aanwinst voor Haamstede te noemen. De gevel is in de oorspronkelijke stijl, met de deur in het midden hersteld. Dit is met veel ambachtelijk vakman schap gebeurd en praktisch on zichtbaar. Hiervoor heeft de com missie veel lof! Van het inwendige hebben de bewoners naar eigen smaak een mooi geheel gemaakt, waar de zolderbalken in het zicht zijn en een deel van de gang bij het geven van de nieuwe bestemming kon worden gespaard. Op de nok is de oorspronkelijke pyron van na tuursteen weer geplaatst. De hardstenen stoep is naar oude fo to's gerestaureerd, compleet met gesmede krulhekken. De eigenaar heeft zich veel moeite getroost de woning het ori ginele aanzien terug te geven. De Noordstraat heeft eens stijvol voorbeeld van de 19e eeuwse par ticuliere bouwkunst verkregen. Het plan tot restauratie kwam tot stand in nauw overleg met de heer J. Kraayenbrink van Bouw en Woningtoezicht van de Ge meente Westerschouwen. Hoofd aannemer was Prince te Seroos- kerke, metselwerk werd verzorgd door aannemer Verjaal uit Scha- rendijke. Ook de heer en me vrouw Geleijnse waren zelf inten sief bij de restauratie betrokken. g. ff- •-* it Zaterdag 20 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Colditz. Nadat luitenant Player bewusteloos is aangetroffen op het strand wordt hij opgenomen in het ziekenhuis. Hij ontsnapt en van wege zijn beheersing van de Duitse taal weet hij een tijdlang onopge merkt te blijven voor de vijand. 16.20 uur Consumentenman 17.30 uur Nieuws 17.35 uur Büch's boeken. Boudewijn Büch vertelt het een en ander over pas verschenen boeken en schrijvers daarvan. 18.00 uur Je ziet maar 19.00 uur De Smurfen. Klungel ont dekt een bijzondere steen. 19.25 uur Coronation Street. Er wordt aanvankelijk een vrolijk per soneelsfeest gevierd, totdat de feest vreugde plotseling verstoord wordt 20.00 uur Journaal 20.28 uur Zeg 'ns AAA. Pien en Gert zijn in het huwelijksbootje gestapt en dat blijft niet zonder gevolgen. 20.50 uur De vlucht van de arend. Voor de tweede keer stelt ingenieur Salomon Andreé verwoede pogingen in het werk om per luchtballon Spits bergen te bereiken. Al gauw doen zich de eerste moeilijkheden voor 21.50 uur Pisa 22.05 uur Voetbal'80 22.15 uur Achter het nieuws 22.45 uur Sonja op zaterdag. Rechtstreeks praatprogramma va nuit de Meervaart in Amsterdam. 00.00 uur Journaal 00.10 uur Studio Sport Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tom en Jerry 19.25 uur Chitty, Chitty bang bang. Muzikale filmproduktie stammend uit 1968 naar een boek van de avon tuurlijke Engelse schrijver Ian Flem- ming, geregisseerd door Ken Hughes. 21.45 uur Hints 22.15 uur Algemene loterij Ne derland 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio sport 23.15 uur Nieuws voor doven 23.20 uur Buitenlands correspon dent. Hithcock-thriller uit 1940. De Amerikaanse journalist Johnny Jo nes vertrekt naar Europa om de poli tieke situatie van dichtbij te kunnen verslaan. Hij wordt in Londen door de Hollander Van Meer uitgenodigd om naar Nederland te komen. Aldaar is hij getuige van de moord op deze man. Zondag 21 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor dotten 11.00 uur Eucharistieviering 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen. Een gevarieerd magazine voor kinderen, waarin o.a. een truc van Buster. 17.30 uur Nieuws 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Jip Sloop. Filmpje bestemd voor kleuters. 19.10 uur Achterwerk in de kast. Hierin kunr.en de wat oudere jeugd hun gram en ook hun grollen kwijt. 19.25 uur Detective Kant. Het meisje is nog steeds zoek en de zaak wordt steeds geheimzinniger... 19.40 uur Op zoek naar Yolanda. Yo- landa kwam in de trein in kontakt met verslaggever Rik. Door een kon- takt met een zekere mevrouw de Wil de hoopt hij haar nader op het spoor te komen. 20.10 uur Post Nicaragua. Een ver slag van de toestand aldaar door Emile Fallaux. 20.30 uur Alfresco 20.55 uur Nieuws 21.05 uur Herenleed 21.35 uur Nieuws 16.00 uur Kinderbios. Favoriete film figuren treden voor de jeugd op. 16.30 uur Wordt vervolgd. Stripver halen en tekenfilms komen weer aan bod in deze rubriek. 17.00 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Toppop 19.00 uur Televizier Magazine 20.00 uur Journaal Zondag 21 oktober, 21.45 uur, Nederland 1: Bette Middler-speciaal. Het optreden van deze Amerikaanse zangeres. 21.45 uur Bette Middler-special. Re gistratie van een toernee van zange res, tevens actrice Bette Middler, die ze vorig jaar door de V.S. maakte. 22.15 uur Volcano. Het leven en werk van de Engelse schrijver Malcolm Lowry. 23.50 uur Journaal Ned. 2 12.00 uur Capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Strandrace. Dit gebeuren speelt zich af op het Scheveningse strand. Onderdelen zijn solorijden, motorrace met zijspan en trike- rijden. 17.00 uur Studio Sport 17.55 uur De tweede natuur 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 ur Panoramiek 20.45 uur De baanbrekers. Harry ont wikkelt wilde ideeën. Echter niet ie dereen is daar even verrukt over als hijzelf... 21.40 uur Race door de tijd. De nieu we „Uiver" nadert het einddoel Mel bourne, om er tenslotte te landen op een zeer modderig terrein evenals z'n illustere voorganger. 22.40 uur Journaal 02.00 uur Mondale-Reagan. Een rechtstreeks reportage van de verkie- zingsdissussie tussen president van de V.S. Ronald Reagan en de nieuwe presidentkandidaat: Walter Mondale. Maandag 22 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Bridge-les 15.45 uur Oma Fladder. Dieuwertje mag met oma Fladder mee om daar o.a. een rondvaart door de grachten te maken. 20.28 uur De reis om de wereld in 80 vragen. Dit is een achtdelig quizpro gramma, waarin twee kandidaten het tegen elkaar op moeten gaan nemen op het gebied van cultuur, natuur, ge schiedenis en wetenschap. Hiermee kan een reis om de wereld gewonnen worden. 21.30 uur ,,V". Vijfdelige sciene ficti- onserie. De bevolking van de wereld wordt opgeschrikt door enorm grote ruimteschepen afkomstig van onbe kende planeten, die boven een dertig tal grote steden verschijnen. Een lid van de V.N. wordt er op uitgestuurd om de bedoelingen van deze vreemde wezens te vernemen. 23.10 uur Karei van de Graaf. Weke lijkse praatshow 23.55 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 16.45 uur Mondale-Reagan. Herha ling van de verkiezingsdiskussie, die vannacht plaatsvond tussen presi dent Reagan en Walter Mondale. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur H.V. Hierin de rubriek „Kwarslag Magazine" van het Huma nistisch Verbond. 19.25 uur Ja natuurlijk. Dit seizoen geen spelkandidaten in de studio, maar wordt de kijker gelegenheid ge geven per briefkaart mee te spelen. 20.45 uur Maggie Forbes. „Maggie Forbes" hulp wordt ingeroepen om een buurthetze te helpen beslechten tegen een moeder en geestelijk onvol waardig zoon, die een meisje zou heb ben lastiggevallen. 21.35 uur Rondom tien. Het gespreksthema is „Hypnose". Een aantal deskundigen als tandartsen, pyschiaters, artsen en psychologen geven toelichting over het gebruik van hypnose in hun praktijken. 22.20 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag KAMPEN - Een employe van de Bondsspaarbank in Kampen (Over ijssel) wordt ervan verdacht zijn werkgever in de afgelopen vier jaar voor 1,2 miljoen gulden te hebben be nadeeld, zo heeft de plaatselijke poli tie donderdag meegedeeld. AMSTERDAM - De komende maanden zullen er 460 schoolverla ters voor een half jaar aan de slag kunnen bij de gemeente Amsterdam. Zij krijgen een arbeidskontrakt voor een half jaar en gaan 32 uur per week werken. DEN HAAG - Het kabinet is er, eve nals een aantal jaren geleden toen de herziening van de grondwet aan de orde was, voorstander van om de leef tijd waarop een kroonprins of kroon prinses staatshoofd kan worden te stellen op 21 jaar. door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk 2 Wat Grietje Wouters in de eerste we ken van haar verblijf in Venhuizen ook van peet Aagt mocht denken, van haar heerszucht, haar gierigheid, haar achterdocht van luiheid kon ze haar niet betichten, want Aagt ging met al het werk vooraan. Ze ont zag niets en niemand, uitgezonderd haar zoon, maar zichzelf ontzag ze al lerminst. Aagt was gewend om vóór Sint An na het hooi binnen te hebben, en ook dit jaar was het haar eis. Maar het liep dit keer niet mee. Na een paar zonnige dagen, die het gemaaide gras snel deden drogen, kwam er een lang durige regenperiode, die de oogst dreigde te doen mislukken. En dit bracht veel extra werk van spreiden en keren om het kostbare hooi voor rotten te bewaren. Aagt had te veel land en te weinig volk, dit ontdekte Grietje al spoedig. Ook zag ze dat neef Willem weinig uitvoerde, dat hij haast niet werken mocht van zijn moeder, die steeds in angst verkeer de over zijn zwakke ge zondheid en hem dwong zijn lichaam te sparen. Grietje begreep dit niet. Willem was dik. blozend en gezond en hij at overvloedig veel. En die zou niet kunnen meewerken in het hooi land? Hoe vader dan? Die was mager en al enigszins gebogen, maar hij werkte altijd voor twee. En Arend dan? Dertien jaar was hij, toen hij al bij oom Klaas naast de neven in het mat stond. En hij maaide toen geen slag minder dan zij. Zo sprongen haar gedachten onop houdelijk terug naar wat voorbij was, en dan werden haar handen tra ger. Maar peet Aagt had scherpe ogen. en die dreven haar dan met een enkel woord weer voort. Het was nu geen tijd om te dromen, maar om te werken! En tijd en arbeid verrichtten samen een grote, goede zaak. Al deden ze niets vergeten, ze verzachtten het er gste leed en vervaagden de beelden uit het verleden tot ze teer en liefelijk met je meeleefden in je gedachten en je niet meer elk ogenblik zo duidelijk voor ogen stonden, dat je moest schreien van verlangen. En je begon aan deze omgeving te wennen en ook aan de mensen, de oude Jaap Klaasz, de werkman en het jonge knechtje aan de zure meid, die Aagt de dienst had opgezegd en die met Kerstmis naar een ander ging. „Het is me hier te schraal", had ze gezegd. „Ik zoek een huur waar het alle dagen vetpot is". En Aagt had nog geen andere meid Tben Grietje een paar weken bij poet was, kwam op een zaterdag avond de dochter van de buren zo maar binnenlopen. Ze herkende haar dadelijk als het meisje dat haar bij haar aankomst zo vriendelijk groet te. Peet scheen vereerd en schoof snel een zetel bij. Naast Willem. Na een kort. vluchtig gesprekje over het weer en het werk, wendde het meisje zich naar Grietje. „Ik ben Welmoet IJsbrands," zei ze. „Ik woon hiernaast. Jij heet Grietje Wouters, hè?" „Ja." Verbaasd keek Grietje naar het deftig geklede buurmeisje. „Je bent nog niet naar de kerk ge weest wel?" vroeg die verder. „Nee, dat ging nog niet." haastte Aagt zich te antwoorden, „ze is hier nog maar kort vanzelf en het is zo druk en zo en ze heeft nog geen stoel en stoof „Dat zei vader ook al," vertelde ze. „En nu vraagt moeder of Grietje mor gen met ons mee mag met de wagen. Ze kan wel op grootmoeders stoel zit ten. want die kan toch niet meer uit gaan. Kan dat?" „Zeker kan dat," zei Aagt. „Maar Grietje is nog in de rouw en heeft geen mooie kleren, hoor." Eerst de kerkgang in de sierlijke speelwagen van IJsbrand Pieter. Stil en verlegen zat ze tussen al dat defti ge volk. Dan de kerkdienst naast Wel moet en moeder Geertrui: haar stoel stond juist voor de brede grafzerk van Jop Pietersz, die gerust was in het jaar 1644. Van de preek, die domi nee Ubbo Ubbinus uitsprak, kon ze weinig navertellen, er was zoveel an ders dat haar aandacht trok in het overvolle kerkgebouw. Later was er de terugrit en het heerlijk middag maal in de deftige, grote kamer van het buurhuis. Weer was het Grietje alsof ze droomde. Zij, Grietje Wouters, die aan tafel zat bij een lid van de vroed schap en zijn deftig geklede vrouw, zo maar. gewoon, alsof het zo hoorde. Na de maaltijd, terwijl Marie Sij- verts, de oudste meid, het vaatwerk schoonmaakte, nam Welmoet haar mee naar een kleine zijkamer en liet haar wat handwerk zien dat ze ge maakt had. en een pas gekregen mut sendoos. En ze vroeg dan naar haar leven, dat Grietje vertelde Ze praatte en praatte, en het was alsof het binnen in haar lichter werd nu een ander bereid scheen ook iets van haar kwellend leed mee te dra gen. Want Wel moet zat heel stil te luisteren en haar zachte blauwe ogen waren vol mededogen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4