WERKGROEP HEEFT PLAN VOOR EXPO ZIERIKZEE L.T.S. GAAT ER AAN Nieuwe EEG-kwaliteitseisen zal Zeeuwse mosselsector veel geld gaan kosten iisth C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Organisatie van kort samen ten hears van 5 tot en met 8 juni 1985 op parkeerterrein aan de Seheldestraat in volle gang Auto total loss door slippartij WA> my pe Bitr Acht nieuwe oesterkwekers in Yerseke Wijiv er huizen Uw mjjuu Man met „luger" mee naar bureau 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kinderopvang Feestmarkt Bezoek kaderleden Kompetitiestart tn Middelburg wordt op maandag 22 oktober De reklamekommissie van de weekmarkt in Ruim twintig kader- en bestuursleden van het De herenhandbalploeg van Delta Sport debu- een informatieve bijeenkomst georganiseerd Zierikzee heeft voor donderdag 1 november CNV brachten donderdag een werkbezoek aan teert zondagmiddag in de tweede divisie met over de kinderopvang. (Pag. 2). een „feestmarkt" georganiseerd. (Pag 3.). Schouwen-Duiveland. (Pag. 4.). een uitwedstrijd bij het Rotterdamse Ancora. (Pag. 6.). VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 141ste jaargang Nr. 23612 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is hard hen, die wij liefhebben, door de dood te verliezen, maar oneindig harder is het, wanneer het leven hen ons ontneemt. Elise Soer NIEUWERKERK - De auto van Oosterlander J. L. de B. is donderdag avond tegen elf uur totall loss ge raakt bij een slippartij. Hij reed in Nieuwerkerk over de Kempersweg, die over een afstand van een meter of dertig bedekt was met een 3 milime- ter dikke sliklaag. De B. kon de auto niet meer in zijn macht houden en maakte dusdanige kapriolen, dat het voertuig kon worden afgeschreven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur om streeks 8, middagtemperstuur onge veer 13 graden; vrij krachtige westelijke wind, kracht 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig, kracht 7 a 8. WEERS VO ORUlTZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 23 okt.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 5 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.35 Maan op 0.59, onder 16.32 21 okt. Zon op 7.15, onder 17.33 Maan op 2.17, onder 16.50 22 okt. Zon op 7.16, onder 17.31 Maan op 3.57, onder 17.06 Nieuwe Maan: 24 okt. (13.08) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11.00 4.30 17.16 20 okt. 21 okt. 22 okt, 0.00 12.17 1.12 13.13 5.43 6.47 18.29 19.26 Doodtij: 20 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het wisselvallige en on stuimige herfstweer van de tweede helft van deze week vormt wel een grote tegenstelling met het rustige en mistige weerbeeld waarmee de week begon. Het omvangrijke hogedruk- gebied dat ons het eerste weertype bracht is naar zuidoost Europa weg getrokken en heeft daarmee de weg vrij gemaakt voor een aantal aktieve oceaandepressies. Ook zaterdag zal een dergelijke depressie zijn aanwe zigheid duchtig laten blijken, maar zondag komt ons land eventjes in een rustig gebied tussen twee depressies te liggen, waarbij een zwak hoge- drukgebied voor de opklaringen kan zorgen. De temperatuur gaat de ko mende dagen nog wat verder omlaag. REIMERSWAAL - Een historische gebeurtenis, zo omschreef staatsse- kretaris Ploeg (landbouw en visserij) donderdag de bijeenkomst van acht tien Zeeuwse oesterbedrijven in het gemeentehuis van Reimerswaal. Zo'n bijeenkomst is in het verleden nooit mogelijk geweest omdat de tien leden van de vervoex, de vereni ging van oesterexporteurs, die tot voor kort een monopoliepositie inna men en 95 procent van de totale oesterhandel in handen hadden, geen konkurrentie naast zich duldden. Sinds enkele weken mogen acht nieuwe oesterbedrijven van de mi nister van landbouw en visserij voor een proefperiode van een jaar bewij zen, dat zij het oesterk week vak ook in de vingers hebben. De acht nieuwe oesterkwekers hebben nu 23 procent van het oesterbestand toegewezen ge kregen. Vervoex behoudt 77 procent.' Vorig jaar werden er twaalf mil joen oesters verhandeld voor een be drag van 15 miljoen gulden. Twintig jaar geleden, vóór de Zeeuwse oester teelt zwaar werd getroffen door ziek te, was de produktie 30 miljoen stuks per jaar. Zo veel zal het niet meer worden, denkt staatssekretaris Ploeg, maar het streven is toch ge richt op verhoging van de produktie. Ploeg krijgt binnen een maand een rapport van het landbouw- economisch instituut waarin een prognose wordt gegeven over de toe komstige marktmogelijkheden van de oester. De staatssekretaris zei don derdag te verwachten dat hij aan de hand van dit rapport begin volgend jaar een besluit zal nemen over de toekomst van de Zeeuwse oester. iNaffonalelen internationale verhuizingen j Emigratieverpakkingen Opslag-boedels Overzeese verhuizingen ZIERIKZEE - Er bestaan vergevorderde plannen om in Zierikzee tijdens de eerste week van juni 1985 een konsu- mentenbeurs te organiseren onder de naam „Expo Zie rikzee". Als alles volgens plan verloopt zal de officiële opening van de Expo Zierikzee worden verricht op woensdagmiddag 5 juni 1985, de dag waarop in Zierikzee ook de traditionele jaarlijkse Paardemarkt wordt ge houden. De beurs zal vervolgens geopend zijn tot en met zaterdagavond 8 juni. De organisatie van deze konsumen- tenbeurs is in handen van een werk groep; daarin hebben zitting de heren L. Kaashoek, J. van Urk, A. Deurloo en J. Berrevoets, allen uit Zierikzee. Het ligt in de bedoeling om de Expo te houden in een grote mobiele ten toonstellingsruimte van ongeveer 1500 m2, die zal worden opgericht op het parkeerterrein aan de Sehel destraat. Die keuze is gemaakt omdat dan tevens voldoende parkeer ruimte voorhanden is. Volgens woordvoerder L. Kaashoek is het op dit moment nog te vroeg om uitgebreide informatie te verschaffen over opzet en de uitvoering van de plannen. ,,We zitten nog volop in de voorbereidingen. Er staat wel al het een en ander op papier in grote lij nen, maar er is nog weinig konkreets Advertentie AUTO HUREN? Alle typen Citroën. Ook bestel. Daihatsu, Charade en Minibus. Saab 99. Per uur. per dag. per week per Auto Louis Goedbioed Zierikzee - 01110-4951 ZIERIKZEE - Aan de rui ten van de voormalige L.T.S. aan 't Vrije hadden de acht man van Sloperij en afbraakhandel C. West dorp te Goes weinig meer te slopen. Voordat ze deze week in Zierikzee arriveer den, was dat al lang en breed gebeurd door onbe kende ruitentikkers. Maar er blijft nog genoeg werk over, dat zeker een week of vijf in beslag zal nemen. Deze afgelopen week werd benut om al het hout uit het gebouw te ver wijderen, zodat het puin houtvrij kan te vermelden. Er moet nog overleg worden gepleegd met allerlei instan ties; om dat overleg niet in de wielen te rijden wachten we liever met het verstrekken van alle informatie tot dat de zaak is rondgebreid." Volgens de heer Kaashoek moet worden gedacht aan een opzet, waar bij de regionale middenstand in een zo breed mogelijke scala wordt ge presenteerd. „Alle aspekten van on ze middenstand moeten daarbij aan de orde komen. Voor wat betreft de bezetting van de beurs zien we deze het liefst opgevuld door de mid denstand van Schouwen-Duiveland. Pas wanneer blijkt dat die opzet niet haalbaar is, zullen we onze inspan ningen verleggen naar bedrijven bui ten de regio." Zimito Het is overigens niet de eerste keer dat in Zierikzee een konsumenten- beurs zal worden gehouden. Een kor te terugblik in de geschiedenis leert dat er al in 1939 een dergelijke beurs is georganiseerd, en wel onder de naam Gewestelijke Middenstands Tentoonstelling „Zimito". Deze ten toonstelling werd georganiseerd door een stichtingsbestuur. In totaal zijn vier van dergelijke tentoonstellingen worden afgevoerd naar Goes, waar een speciale puinbreker de hele boel in stukjes van 0 tot 4 centimeter zal slaan. Vandaag arriveert een grote kraan, met een giek van twintig meter die boven het gebouw uitkomt. Met een zware bal wordt dan volgende week begonnen met het slopen van de mu ren, waardoor het gebouw in de loop van de volgende weken geleidelijk een kopje kleiner wordt gemaakt. Als allerlaatste komen tot slot de vloeren aan de beurt, wanneer daar van alle puin is verwijderd. Maar dan is het al weer bijna eind november. Bezoekers Intussen, vertelt voorman Willem van Zweden van de firma Westdorp, komen nogal eens wat oud-leerlingen de sloopwerkzaamheden bekijken. Van Zweden vindt dat de bezoekers er niet weemoedig over doen. Wel ne men ze af en toe een souveniertje gehouden, de laatste van 25 mei tot en met 1 juni 1960. Daarna is nog in 1968 een konsumentenbeurs gehouden. Het begint er dus op te lijken dat, wanneer alle bestaande plannen ten uitvoer kunnen worden gebracht, de Zimito gaat herleven zij het in een wat andere organisatievorm. Een eerste aanzet tot het informeren van adspirant-standhouders over de Ex po Zierikzee 1985 zal worden gegeven op de algemene ledenvergadering van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale (ZOC) op maandagavond 29 oktober. ZIERIKZEE - De 31-jarige Rotter dammer R. C. is donderdagavond na negen uur ingesloten op het politie bureau te Zierikzee wegens verboden wapenbezit en het in het bezit heb ben van een gestölerrböör mach ine. De man werd bij een verkeerskon- trole door de rijkspolitie aangehou den, waarbij zijn naam bij de politie niet onbekend bleek te zijn wegens het eerder in bezit hebben van wa pens. Ook dit keer bleek hij niet on gewapend op pad te zijn. In de auto vond de politie een Luger, een 9mm pistool van Duitse makelij. Reden om de man mee te nemen naar het poli tiebureau waar in de kofferbak van de auto de boormachine werd aange troffen waarvoor een opsporingsbe richt was binnengekomen uit Amsterdam. Beide feiten gaven de politie aanleiding de man een tijdje in Zierikzee te houden. mee, zoals die ene oud-leerlinge, die de letters D van de naam op de gevel eigenhandig had gemaakt. Ze worden voor hem bewaard. De zonnewijzer op het dak gaat eveneens niet verloren. Aan de sloper is verzocht die te sparen. De opdracht tot de sloop is af komstig van de woningbouwvereni ging Beter Wonen, die op deze hoek 't Vrije Jannewekken in maart 1985 begint met de bouw van 31 service woningen. Advertentie IlIIWll YERSEKE - De Zeeuwse mosselsektor zal zelf diep in de buidel moeten tasten voor de aanvullende voorzieningen die nodig zijn om de kwaliteitsei sen van de Zeeuwse mossel te verhogen. Dat heeft staatssekretaris Ploeg (landbouw en visserij) donderdag tijdens zijn werkbezoek aan de Zeeuwse schaal- en schelpdiercultures meegedeeld aan de vertegenwoordigers van de mosselsektor. De Europese kwaliteitseisen voor de mosselexport worden binnen twee jaar belangrijk verzwaard. Om aan die eisen te kunnen voldoen heeft de Yersekese mosselsektor grote hoe veelheden zeer schoon, zandvrij wa ter nodig voor de verwatering van de mosselen. Uit een onderzoek door het Produktschap voor de Visserij is ge bleken, dat het aanleggen van een grote waterput tweehonderd meter uit de Zeeuwse kust, de oplossing zou kunnen betekenen voor het verwate ren van mosselen. Volgens Ploeg vergt de aanleg van die put een bedrag van rond de acht miljoen gulden. Dat geld is niet be schikbaar bij de overheid. Ook kan er niet uit de EEG-visserijpot geput worden voor dit doel. Staatssekretaris Ploeg heeft don derdag een dringend beroep gedaan op de mosselvertegenwoordigers om deze investering uit eigen zak te be kostigen. Gebeurt dit niet dan kan de mosselexport in grote problemen ko men. Bovendien kan de overheid, als het bedrijfsleven niet vrijwillig in dit projekt investeert, besluiten om de zaak via heffingen te financieren. Er wordt overigens ook nog gezocht naar een goedkopere oplossing om aan de nieuwe EEG-kwaliteitseisen te kun nen voldoen, aldus staatssekretaris Ploeg. A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1