Terwijl de schepen wachtten JAAP HUIZER - als een vis in België verlaagt gas- en elektriciteitsprijzen het water op de Roompotsluis Nobelprijs voor Nederlander „Rondom tien: op donderdag" met dr. J. de Vries Bruidegom met baby... Stof uit open haard schadelijk voor gezondheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 oktober 1984 Nr. 23611 9 NEELTJE JANS - Wie van water houdt, zit wel goed op de bijna twintig meter hoge bedieningstoren van de Roompotsluis. Sluis/scheepsvaartmeester Jaap Huizer (een ingeburgerde Brüenaar) zit er uitstekend. Uitzicht op zee, als van de brug van een schip. Passerende coasters en vissersboten aan de einder. Links de vuurtoren van Walcheren, rechts die van Schouwen. Rust straalt af van het nu bijna rimpelloze water. In een haventje dichtbij heerst bedrijvigheid. Een steenstorter wordt geladen voor werk aan de pijlerdam. Door het raam achterin het hoge kantoor, over de Oosterschelde, die aanleg in totaalbeeld. „We hebben elke pijler voor de Room pot met de Ostrea zien passeren", vertelt Jaap Huizer, zijn betrokkenheid ver klarend. „Met allebei, zowel de beroeps- als de rekreatie- vaart, hebben we goede kontakten", vertelt Jaap Huizer, „Kort geleden is via de wet geregeld dat schepen met aan bederf onderhevige waar aan boord altijd voorrang boven pleziervaart moeten hebben. Logisch zaak, wij hebben dat hier altijd al gedaan. En de rekreanten hadden daar alle begrip voor". Schuifdeur De Roompotsluis is uitgerust met een vrij nieuw systeem van openen en sluiten. Inplaats van de „openslaande deuren" wordt met één schuifdeur" ge werkt. Een grote stalen kolos die haaks op de sluis in een sleuf verdwijnt, getrokken door een staalkabel die na dit eerste gebruik opnieuw moet worden gespannen, ingekort dus. Nog maar enkele sluizen in Nederland hebben zo'n schuifdeur. Het is bij de Roompotsluis wel eens voorgekomen, dat er een storing voorkwam. Kinderziekten", worden die door Huizer genoemd. Bij de langstdu- rende was gelukkig geen beroepsvaart betrokken. ,,Een schip vol Belgische sportvissers heeft toen an derhalf uur vastgezeten irf de sluis", herinnert hij zich, „Het was een bloedhete zomerse dag. Ik heb toen gezegd, gooi je hengeltje dan maar uit in de sluis. Veel gevangen werd er niet, maar de stemming bleef er in". Als grenspost is de Roompotsluis alleen overdag te passeren, omdat douane en marechaussee alleen dan aanwezig zijn. 's Nachts dienen bijvoorbeeld tankers met stookolie daarom via Vlissingen het land in te komen, hetgeen een omweg kan betekenen. Dag en nacht De sluismeesters bemannen de Roompotsluis kon- tinue. Als éénmanspost is dat 's nachts niet altijd even plezierig. Bij storm, wanneer het gebouw ervan trilt, bij onweer met bliksemschichten van alle kan ten: „Dan heb je het niet breed", geeft de eveneens aanwezig sluismeester M (Ceel) Houkamp (ook uit Bru) toe. Hij maakte mee dat de bliksem insloeg in een elektriciteitskast op het werkeiland. Jaap Huizer met op de achtergrond de schelpenvis ser „Jos". Jaap Huizer-(38) is aan het water opgegroeid. Hij werd geboren in Den Bommel, aan het wijdse Ha ringvliet. Vijftien jaar voer hij op de binnenvaart, Aelaatste- vier jaar als gezagvoerder. Naar Antwerpen, Duits land, met kerozine van Vlissingen naar Schiphol. Ie der weekend van huis en 24 uur werken per dag. Een geregelder baan lokte. Na korte tijd werken bij de Botlek kwam hij dichter bij huis terecht. Als een van de 28 sluiswachters van de dynamische Volke- raksluizen, de grootste binnenvaartsluis van Europa, zag hij acht jaar lang tankers als waar hij op voer en,rI, duwvaart passeren. Hij woonde toen al in Bru en reed dertig kilometer woning/werk, waarbij hij drie provincies aandeed. Grenspost zeesluis Nu werkt hij op zijn „eigen eiland", maar de af-' stand - in de breedte over Schouwen-Duiveland - is nota bene tien kilometer langer. Sinds maart heeft hij - nadat hij eerder zijn diploma scheepsvaart- meester behaalde - de leiding van de Roompotsluis, een van de acht die tot de Scheepsvaartdienst Ooster- schelde behoren. Vijf sluismeesters bemannen de' Roompotsluis, een grenspost/zeesluis, waar de visse rij een grote rol speelt. En 's zomers natuurlijk de re-'; kreatievaart, waarvan de aantallen dit eerste jaar de, prognoses ver overtroffen. Er waren maanden dat er 3000 schepen moesten worden geschut. Kustwacht Naast de taak van schutten van schepen, fungeren de sluismeesters ook enigszins als kustwacht door het wijdse uitzicht op het water. Er is al eens bemid deld om de bemanning van de reddingsboot Beatrix te waarschuwen, nadat sos-vuurpijlen ver op zee wa ren waargenomen. Tevens wordt medewerking ver leend bij de samenstelling van het weerbericht door KNMI-Zierikzee, speciaal wat de zicht meldingen be treft. Dat totale bericht komt ook dagelijks binnen, van belang door de weergevoeligheid van de sluis. Daarnaast heeft Jaap Huizer de administratie te doen, maar ook dat gebeurt in dat hooggelegen kan toor. Vandaar dat hij bij die bezigheid toch van ver de „Jos" ziet aankomen, een schelpenvisser. Hij herkent het schip al op grote afstand, want het is een vaste klant. Een van de vele De Nobelprijs voor natuurkunde 1984 is toegekend aan de Nederland der Dr. Ir. Simon van der Meer en de Italiaan jE&rlb tiubbia. Dr. Ir. Simon van dor Meer (58) is sinds 1956 werkzaam bij de Europese organisatie voor kernfysisch onder zoek (CERN) in Geneve. Daarvoor werkte hij drie jaar op het natuur kundig laboratorium (afdeling elek tronenmicroscopen) van Philips in Eindhoven. Cum laude Van der Meer volgde het Christelijk gymnasium in Den Haag. waar hij in 1943 zijn einddiploma behaalde. Twee jaar laten ging hij aan de tech nische hogeschool Delft technische HILVERSUM - Het NCRVtelevi- sie-programma „Rondom tien: op donderdag" brengt donderdag onder meer een vraaggesprek met de voor malige president-kommissaris van Rijn-Schelde-Verolme, dr. J. de Vries, die dinsdag door de parlementaire enquêtecommissie werd onder vraagd. Het programma is op Neder land 2 om 21.40 uur. MACERATA - De carabinieri moesten eraan te pas komen om de sluiting van een huwe lijk in een kerk in de midden- Italiaanse provincie Macerata tot een goed einde te helpen brengen. De 28-jarige caféhou der Pietro Santocori wilde net zijn bruid het jawoord geven, toen een minderjarig meisje met een baby op haar arm naast hem kwam staan en uit riep: ,,hier, jouw kind". Aan het diner na het huwelijk moest de politie opnieuw in grijpen, omdat de jonge vrouw aan tafel was verschenen om de bruidegom met schimp scheuten te overladen. ARNHEM - De Wageningse land bouwhogeschool gaat komende win ter een onderzoek instellen naar luchtverontreiniging in de woning door stofdeeltjes. Het gaat om deel tjes die onstaan door het gebruik van een open haard of houtkachel, ook wel aangeduid als een allesbrander. Doel van het onderzoek is een beeld te krijgen van de dagelijkse belasting die een bewoner hiervan ondervindt en na te gaan in hoeverre deze stof deeltjes een risiko opleveren voor de gezondheid. Aanleiding voor het onderzoek is het feit dat kleine zwevende stof deeltjes via de longen mogelijk scha de aan het lichaam kunnen veroorzaken. De deeltjes die bij hout- verbranding ontstaan en in de woon ruimte terechtkomen, bevatten namelijk chemische verbindingen die verdacht zijn. Uit laboratorium proeven blijkt dat een aantal van die verbindingen het erfelijk materiaal van bepaalde bacteriën kan beschadi gen. Voor de mens zijn ze waarschijn lijk geen direkt risiko, maar het ministerie van Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer, dat de opdracht voor het onder zoek heeft gegeven, wil graag een indruk hebben van de verschillende bronnen van luchtverontreiniging in huis. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de vakgroepen toxicologie en luchtverontreiniging van de land bouwhogeschool. De vakgroepen zoe ken voor het onderzoek nog een aantal proefpersonen die een alles brander op een open haard in huis hebben. UTRECHT - „De ziekenfondsraad adviseert u met klem, de beslissing over opheffing van de vrijwillige zie kenfondsverzekering te herzien". Dat staat in een ontwerpadvies voor staatssekretaris Van der Reijden (volksgezondheid) over de voorgeno men wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. DEN HAAG - Het ministei-ie van verkeer en waterstaat is teleurgesteld over de oproep van de ANWB om voorlopig niet te betalen voor deel III van het kentekenbewijs voor 1985. Vrijdag 19 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Karel's kat 15.35 uur Pluizerd. Eekhoorntje Plui- zerd gaat op zoek naar een huis in het bos. 16.00 uur De Carsons. Amy zet een aktie tot geboortebeperking op gang en dat brengt nogal wat gemoederen in beroering. 16.45 uur Wissels. Dick Passchier en Legien Kromkamp presenteren het gevarieerde magazine „Wissels", waarin opgenomen de vaste kamer plantenrubriek, sportrubriek en „Waar of niet waar?". 18.20 uur Kleine Isar 19.00 uur Knokken voor twee. De der de aflevering is getiteld: „De villa". De kinderen voeren nog steeds strijd voor een jeugdhonk. 19.25 uur Popsjop TV. Vandaag aan dacht voor het Nederlandse kampi oenschap discodansen en de Popsjoppuzzel. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Ben je zestig? Hierin drie gelegenheidsparen, elk bestaande uit een 60- en een zestienplusser, die in drie ronden 60 punten moeten zien te scoren door het goed en snel beant woorden van vragen. 21.00 uur Farce Majeure. Actuele za ken worden ironisch op de hak genomen. 21.30 uur Spookschip. Martin, Tom en Suzy gaan op onderzoek uit naar het plotseling verdwenen Engelse schip. Zowel de Engelsen als de Russen zijn echter beducht voor negatieve publi citeit hièrover. 22.20 uur Hier en nu 22.55 uur Kerk vandaag 23.15 uur Cheers. Iedereen is enthou siast als er plannen zijn om rond Sam Malone, de caféhouder en eertijds fer vent honkdbalspeler, een televisie programma te maken. Dat geldt echter niet voor Diane. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven 23.55 uur Studio Sport. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Coronation Street. Het voortdurende gesteggel tussen Emily en Mavis gaat gewoon door en ook tussen Thelma en Ken wil het niet erg lukken. 19.40 uur Vroeger kon je lachen. Naar tien „Kronkels" van Simon Carmig- gelt werd door Bert Haanstra in 1983 de speelfilm: „Vroeger kon je lachen" gemaakt. Simon zelf spreekt hierin de verbindende tekst. Verder spelen een rol: Kees Brusse, Martine Bijl, Mary Dresselhuys, Paul Steenber gen, Robert Long, Sacco van der Ma de, Riek Schagen, Sylvia de Leur en vele anderen. 21.00 uur Fons Jansen. In theater „de Vest" werden opnamen gemaakt van de theatershow: „Zullen we handha ven?". De komende anderhalf uur wordt het eerste gedeelte van deze show uitgezonden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Apocalyps. Wanhoop en moed vormen het thema van de derde aflevering uit deze serie, waarin bespiegelingen rond de ondergang van de wereld. Hoofdpersoon in deze aflevering is de psychologe en hoogle raar godsdienstwetenschappen Joan na Macy uit Amerika die in Amerika leiding geeft aan groepen mensen die werkzaam zijn in de vredesbeweging en willen ze aktief blijven telkens op gepept dienen te worden. 22.30 uur Journaal 23.40 uur Casablanca. Deze film is een Amerikaanse „oudje" uit 1943, waarin Humphrey Bogart en Ingrid Bergman de hoofdrollen vertolken. Casablanca, en verzamelplaats van Europese vluchtelingen voor het na zibewind. Allen hebben slechts één doel voor ogen: Kost wat alles het land van de vrijheid te bereiken: Amerika. Het is duidelijk dat in een stad geregeerd door een officieel on afhankelijk Frans bestuur, maar in werkelijkheid gemene zaken makend met de nazi's spionnen uit beide kam pen een machtig werkterrein vinden. BRUSSEL - De Belgische gas- en elektriciteitsprijzen gaan omlaag. Het gas wordt voor de gewone verbruikers ongeveer 2,75 cent per kubieke meter goed koper. De elektriciteitsprijs daalt met een kwart cent per kilowattuur het geen overeenkomt met een prijsvermindering met ongeveer één procent voor partikuliere verbruikers en voor kleine en middelgrote ondernemingen. Mark Eyskens, de Belgische minister van ekonomische zaken, zei woensdag dat de nieuwe tarieven terugwerkende kracht hebben tot 1 oktober. De prijsverlaging geldt volgens Eyskens voor onbeperkte duur om dat ze vooruitloopt op nog komende tariefsverlagingen. Enige tijd gele den al bracht Eyskens ook de prijzen van huisbrandolie en benzine wat naar beneden, echter slechts voor een beperkte periode. Dat besluit wekte noal wat verbazing omdat het inging tegen wat in België genoemd wordt het „programma-akkoord" een af spraak tussen regering ep de olie maatschappijen die' de prijsvaststelling voor olie en benzine regelt. Eyskens zei woensdag „dat de kon- sument zo snel mogelijk dient te ge nieten van de mogelijkheden die er zijn om de prijzen wat naar beneden te brengen". Binnenkort komen er enkele nieuwe nucleaire centrales in België in bedrijf die goedkopere elektriciteit kunnen leveren. Verder hebben de gasbedrijven in België een spaarpotje kunnen maken waarin naar verluidt een kleine 40 miljoen gulden zou zitten. Volgens Eyskens zijn de besluiten om de prijzen te verlagen echter ook genomen om de inflatie in België te drukken. In een vraaggesprek gaf Eyskens min of meer toe dat de rege ring ook wil voorkomen dat al in de maand oktober de zogeheten „spilin dex" wordt overschreden. Als prijsstijgingen maken dat die „spil index" wordt gepasseerd is de over heid verplicht de salarissen van het overheidspersoneel aan te passen. Het een maand eerder of later over schrijden van de „spilindex" kan de overheid zo'n 835 miljoen gulden schelen. In antwoord op vragen ontkende Eyskens dat de regering met de nu ge nomen maatregelen de index wil ma nipuleren. Het drukken van de inflatie is van belang voor de ekono- mie, de werkgelegenheid en de rijks begroting, aldus de Belgische minister van ekonomische zaken. door J. VISSER-ROOSENDAAL natuurkunde studeren. In 1952 deed Van der Meer bij prof. Verhagen zijn ingcnieurscxamen. Hij slaagde cum laude. De Nobelprijswinnaar heeft in Ge neve meegewerkt aan de bouw van grote versnellers. Ook bouwde ihij een antiproton-opslagring. In januari van dit jaar benoemde de universiteit van Amsterdam Van der Meer tot ere doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. Ook Gene ve verleende hem een eredoctoraat. Arend bracht haar naar de wagen, en zijn schorre, rauwe stem trachtte te troosten met hortend uitgestoten woorden over later, als hij veel geld had verdiend op zijn reizen naar In- dië, en over een huis dat hij dan zou latenbouwen voor hen beiden. Nu hij niet meer voor zijn vader en moeder hoefde te sparen, zou hij het voor haar gaan doen. Zij moest altijd aan hem denken en op hem vertrouwen. En toen ze even later naast peet Aagt op het kret zat en naar hem om keek, nam ze nog eenmaal dat beken de, vertrouwde gezicht in zich op, om het in haar gedachten te bewaren voor later. Wat is Arend dapperen flink, dacht ze onder het gaan, en ze klemde haar mond stijf dicht, terwijl haar gretige blik afscheid nam van de kleine ver vallen hoeve, die tot voor kort haar thuis was geweest. Grietje kon niet weten dat op dat ogenblik diezelfde Arend voorover in de schuur op het losse stro lag en daar wanhopig zijn leed uitjammerde, tot eindelijk zijn oom hem vond, die hem troostte en meenam naar dc leeg ge worden kamer, waar nu alleen nog het eigen gezin bijeenzat. De jonge bles van Aagt liep snel en bracht de beide vrouwen vlug over. Grietje was nog zelden buiten haar eigen dorp geweest, maar ze bezag onverschillig het vele nieuwe dat ze voorbijging, want elke stap van het paard voerde haar verder weg van de oude, geliefde omgeving. „Hier begint ons dorp", waar schuwde Aagt tenslotte. Nu lette Grietje beter op. Ons dorp, had Peet gezegd. Dit wcwrd nu ook haar dorp. Het leek haar heel ge woon. Niet eens zo mooi en zo deftig als de Blokkers waren. Haar door wanhoop versufte geest voelde niet de bekorende rust van de ze zomeravond,. Ze was niet in staat iets op te merken, zelfs niet de harte lijke groet van mensen die de zwoele hitte van de duistere huizen waren ontvlucht en nu gezellig buiten zaten. Aagt groette wel en noemde namen en vertelde telkens iets van de perso nen die ze zag. Tbnslotte hield het paard zijin pas in en week naar links. Aagt wees naar haar hoeve. „Daar woon ik," zei ze. „En jij nu voortaan ook vanzelf." Grietje keek nu met meer aandacht om zich heen, en ze ontdekte achter een groot venster twee jonge gezich ten, die haar vol belangstelling opna men en haar dan vriendelijk toek nikten. Aagt zag het ook. „Dat zijn de twee kinderen van IJs brand Pieterz Balk, onze buurman," vertelde ze nog vlug eer ze het paar deed stilstaan. ,,En kijk, daar is Wil lem. je neef, hij wacht ons al." Wat is hij dik, was Grietjes eerste gedachte, toen ze Aagts Willem zag, die haar hielp afstappen en haar toen voorging naar het woonvertrek. Ver der leek hij wel goedig. Het volk, een oude werkman en een heel jong knechtje, brachten haar mooie kast naar binnen, en die werd onder toe zicht en leiding van peet Aagt in de opkamer gebracht, „Daar moet jij voorlopig ook maar slapen," besliste peet, en keek haar afkeurend aan toen ze zich daar niet blij over toonde. Niet blij en niet dankbaar. Ook niet voor het avond maal van brood en gortebrij. Ze at er nauwelijks iets van. Ontstemd keek ze haar nichtje aan toen die haar goedenacht wenste Maar Grietje merkte niets, die zag nauwelijks iets. Peet was er, en die dikke neef, en een knechtje en een meid, en alles leek erg kaal en armoe dig, haast even armoedig als het thuis was geweest. Thuis, waar het zo ge zellig was, waar moeder alles zo pret tig kon maken. Moeder, die een week geleden nog zelf de knopen aan zusjes lijfrok zette en meezong met vader en de jongens. Het kon niet waar zijn, dat ze nu al len voorgoed weg waren. Ze droom de een nare droom van doodgaan en begraven en zo. Ze moest proberen wakker te worden. Ze kneep zichzelf in de armen en voelde de pijn, maar ze ontwaakte niet. Het was geen droom. Hier op aarde waren alleen zij en Arend achterge bleven. En Arend ging morgen met die ruwe zeelui mee naar verre war me landen. En hij was nog zo jong en ze kon hem niet missen; ze verlangde zo naar hem. Ze verlangde naar alle maal van thuis. Het opgekropte leed brak zich nu eensklaps baan en de wilde wanhopige snikken deden het ranke lichaam schokken, maar ze smoorde haar klacht in het hoofd kussen. Grietje schreide tot ze niet meer kon en lag toen nog lange tijd stil in het duister te staren en te worstelen met nog niet geheel begrepen leed. Tbt het zachte, eentonige ruisen van de verre zee haar deed inslapen. (wordt vervolgd) Twee Brüenaars op de Roompotsluis: Shiis/scheepsvaartmeester Jaap Huizer (links) en sluismeester Ceel Houkamp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9