CDA tegen wijziging uitkering kroonprins weekend diensten Pantalon J eugd werkloosheid daalt harder dan totale werkloosheid Versoepeling beëindiging verfijningssubsidie riolen deurloo mode Strenge straffen voor Heineken-ontvoerders Werkloosheid Zeeland 3,2 procent lager dan landelijk gemiddelde 79.- 98.- Nog eens tien miljoen voor huurwoning groot gezin Regeling oogstverlof militairen 2 DEN HAAG - De CDA-fraktie is woensdagavond zon der stemming en unaniem tot de slotsom gekomen dat zij geen steun zal verlenen aan eventuele initiatieven om de uitkering voor prins Willem Alexander te verlagen dan wel later te doen ingaan. Daardoor is het uiterst twijfel achtig of de vereiste twee derde meerderheid van de Ka mer voor een wijziging van het financieel statuut Koninklijk Huis haalbaar is. CDA-kamerlid Van der Sanden stelde na afloop van de fraktieverga- dering dat het CDA nog steeds het standpunt huldigt dat de uitkering pas op 21-jarige leeftijd zou moeten ingaan. Maar op 14 januari 1981 heb ben VVD en PvdA anders beschikt, aldus Van der Sanden. Het CDA is nu niet van zins „om wille van de waan van de dag" donderdag, wanneer de ze zaak in de Kamer wordt behan deld, toe te geven aan pleidooien om zowel de grondwet als het financieel statuut Koninklijk Huis aan te pas sen, zo benadrukte Van der Sanden. Afgelopen dinsdag werd het debat over de begroting van het Huis der Koningin op verzoek van CDA, WD en PvdA uitgesteld tot donderdag. Er was tijd nodig voor „intern beraad", zo verklaarde CDA-kamerlid Van der Sanden. Dat verzoek was mede inge geven voor peilingen van premier Lubbers bij de drie grote frakties naar de kans op een twee derde ka mermeerderheid die eventueel de leeftijd waarop de kroonprins Zijn uitkering zou ontvangen zou willen verlengen van achttien naar 21 jaar. Nu de CDA-fraktie daaraan geen gehoor wil geven staat zo goed als vast dat Willem Alexaner vanaf 28 april 1985, zijn achttiende verjaar dag, zijn uitkering zal ontvangen. Voor 1985 komt die uitkering neer op een bedrag van 910.000 gulden. DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van de Centrumpartij heeft besloten een strafklacht in te dienen tegen Tweede-Kamerlid Janmaat, die maandag uit de partij werd gezet. Een afvaardiging van het dagelijks bestuur heeft woensdagmiddag bij de afdeling fraude van de Haagse politie aangifte gedaan, aldus een woord voerder van de Haagse politie. DEN HAAG - De vier ambtenaren- centrales ACOP, CCOOP, CMHA en Ambtenarencentrum hebben minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken woensdag tijdens het georganiseerd overleg voorgesteld de arbeidstijd verkorting voor ambtenaren op een andere manier door te voeren. ROTTERDAM - De kaderleden van de industriebond FNV en het CNV hebben woensdag besloten nog een maal met de direktie van de kunst harsendivisie DSM Resins om tafel te gaan zitten om te praten over een nieuwe CAO. Dat heeft distrikts- bestuurder Piet Janssen meegedeeld. DEN HAAG - Voor 1985 en 1986 krijgen de gemeenten tien miljoen gulden om grote huurwoningen te verwerven voor gezinnen die uit mi nimaal acht personen bestaan. Staatssekretaris Brokx van volks huisvesting heeft dit de gemeente besturen geschreven, zo heeft zijn departement donderdag laten weten. Voor 1982 tot en met 1984 was veer tien miljoen beschikbaar. Onder grote woningen verstaat Brokx woningen met tenminste zes kamers (of vergelijkbare oppervlak te) voor huishoudens van acht of meer personen met een betrekkelijk laag inkomen. Hij verwacht dat die woningen vooral aan gezinnen van buitenlandse afkomst zullen worden toegezegd. In negentig procent van de gevallen waren het in de laatste drie jaar buitenlanders die belangstelling voor zo'n woning hadden. Vooral de grote steden hebben tot nu toe van de subsidieregeling ge bruik gemaakt. De gemeenten en wo ningbouwverenigingen mogen het geld van Brokx op verschillende ma nieren besteden. Zo kunnen ze parti- kulieren met dergelijke grote huurwoningen met een „verhuispre mie" stimuleren tot het zoeken van een andere kleinere woning, ze kun nen twee kleinere tot een grote wo ning samenvoegen, woningen opko pen en verbouwen of nieuwe wonigen bouwen. De eerste manier, de ver huispremie, is het doeltreffendst ge bleken. Op 14 januari 1985 nam de Kamer een amendement Patijn (PvdA) Kappeyne van de Coppello (WD) aan om de leeftijd waarop de kroonprins het koningschap mag uitoefenen te handhaven op achttien jaar. de rege ring en de CDA-fraktie bepleitten toen tevergeefs om die leeftijd te ver hogen naar 21 jaar. De regering heeft de Kamer laten weten dat zij die leeftijd koppelt aan de leeftijd waarop de kroonprins recht krijgt op een eigen uitkering. VVD-fraktievoorzitter Ed Nijpels liet na de CDA-fraktievergadering van woensdagavond weten dat de VVD evenmin geporteerd is voor wij ziging van de grondwet en het finan cieel statuut Koninklijk Huis. Er waren geen redenen om wijzigingen aan te brengen, aldus Nijpels. De VVD-fraktieleider heeft dit standpunt niet openbaar willen ma ken voordat het CDA erover had ver gaderd, naar aanleiding van de sondering door premier Lubbers. Aangezien de kamermeerderheid van de regeringsfrakties zich neerlegt bij de bestaande regeling is de kans op een wijziging uitgesloten. AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft twee van de drie ont voerders van Freddy Heinkenen en Ad Doderer veroordeeld tot twaalf en ne gen jaar gevangenisstraf. De 35-jarige J. P. B. werd veroordeeld tot de maximumstraf van twaalf jaar. Tegen hem was zestien jaar geeist. De jongste van de drie ontvoerders, M. E. kreeg negen jaar gevange nisstraf opgelegd. Tegen hem was tien jaar geeist. De derde verdachte van de Heineken-ontvoering, F. M. moet door een psychiater nader on derzocht worden. Ook tegen hem was zestien jaar gevangenisstraf geeist. In haar overwegingen zei de recht bank dat de afpersing en vrijheidsbe roving door B. en E. bewezen is en zij vindt dit de ernstigste in hun soort op grond van een aantal omstandighe den. Volgens de rechtbank is de zaak tevoren uitgedacht en weloverwogen voorbereid. Angst en onzekerheid zijn daarbij zonder konsideratie ge bruikt in de periode dat Heineken en Doderer zijn vastgehouden (van 9 tot 30 november). Er is volstrekt geen rekening ge houden met de eventuele lichamelij ke en met name geestelijke gevolgen van het langdurig opsluiten en vast- kluisteren in een geluiddjchte voch tige en koude cel, aldus de rechtbank. Het ging de daders volgens de rechtbank om geld en daar hebben zij alles aan ondergeschikt gemaakt. Verder vond de rechtbank het van be lang dat Heineken en Doderer niet meteen na de betaling van het losgeld zijn losgelaten en dat een aanzienlijk deel van het losgeld (acht miljoen van het totale bedrag: 35 miljoen) nog weg is. De rechtbank volgde de officier van justitie niet in het oordeel dat afper sing en vrijheidsberoving als twee verschillende misdrijven gezien mag worden. De officier van justitie Mr. R. Berger had daarom tegen B. en M de maximumstraf van zestien jaar geeist. Omdat de rechtbank vindt dat afpersing en vrijheidsberoving hier zijn samengegaan, legde zij voor deze eendaadse samenloop de maxi mumstraf van twaalf jaar op, althans voor B. E. kreeg een lagere straf, om dat hij volgens de rechtbank een ge ringere rol had gespeeld en nog erg jong is. MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is in september verder gedaald en ligt nu met 14,4 procent 3,2 procent onder het landelijk ge middelde. Deze daling kwam voor vier vijfde voor rekening van de mannen en voor éénvierde voor rekening van de vrouwen. Met name de bouw- en utiliteitssektor en de metaalsektor zorgden voor de grootste daling van de werkloosheid. Deze twee sektoren namen ook de meeste schoolverlaters op. Dit blijkt uit het maandelijks over zicht van het distriktsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. DEN HAAG - De werkloosheid onder jongeren tot 23 jaar is in september harder gedaald dan de totale werkloosheid en ligt met 256.400 onder het ni veau van dezelfde maand in 1983. Deze daling van de jeugdwerklosheid komt vooral door de ontwikkeling bij het aantal werkloze schoolverlaters. Dat aantal nam met 7600 af tot 135.700. De jeugdwerkloosheid maakt nu 31 pro cent uit van de totale werkloosheid (vorige maand 32 procent). Bij mannen ligt dat percentage op 24, bij de vrouwen op 46. Dit staat in het maandverslag arbeidsmarkt over september van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid. De totale werkloosheid liep in sep tember ten opzichte van augustus zo als bekend met 18.300 terug tot 821.300. Die daling is volgens het maandverslag veel groter dan op grond van seizoensinvloeden mocht worden verwacht. Daarom daalde de voor seizoen gekorrigeerde werkloos heid met 13.500. Afgelopen maand zat 17,6 procent van de beroepsbevolking zonder baan (augustus: 18 procent). In september daalde de werkloos heid in alle provincies, het sterkst in Utrecht en Drenthe. Alleen in Amsterdam steeg zij. De enige be roepsgroep waar de werkloosheid groeide was de horeca. De grootste daling deed zich voor bij metaalbe- werkend personeel, terwijl ook de bouw wat dit betreft goed scoorde. DEN HAAG - De regering heeft besloten om enigszins tegemoet te komen aan het verzoek van de Tweede Ka mer om plattelandsgemeenten met grootscheepse rioo- laansluitingsplannen niet abrupt de dupe te laten worden van de beëindiging van de speciale subsidie die daarvoor wordt verleend. Dit staat in een notitie van de staatssekretarissen Van Amelsvoort (binnenlandse za ken) en Koning (financiën) aan de Tweede kamer. Scherpe Bami zware kroepoek en bier met surprise GRONINGEN - Bami met een mesje, kroepoek met me taaldeeltjes, bier met een streng kralen, een blik bonen met een kikker, soepgroenten- met-muis en appelmoes met verfresten en schroeven. Dit is een greep uit de grote variëteit vreemde voorwerpen in voed sel die ambtenaren van de pro vinciale keuringdienst van waren in Groningen bij in- spekties hebben aangetroffen. Dit blijkt uit het verslag over 1982 van die dienst, dat don derdag is gepubliceerd. Het aantal processen- verbaal dat dat de ambtenaren in dat jaar hebben opgemaakt bedroeg 256, minder dan in het jaar daarvoor, toen het aantal 374 bedroeg. In totaal werden 5.870 inspekties verricht en 576 monsters ingezonden. ZIERIKZEE - De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap wil thans mededeling doen over de mogelijkheden die bestaan om tijdens de oogstwerk- zaamheden een beroep te doen op er varen arbeidskrachten in de agrari sche sektor. In de eerste plaats betreft dat de zo nen van landbouwers of agrarische werknemers die in militaire dienst zijn. Oogstverlof (tol 5 dagen per maand met een maximum van 15 da gen per jaar) dient te worden aange vraagd bij de kommandant van het onderdeel waar de dienstplichtige is gelegerd. Uiteraard verdient het aan beveling dat de dienstplichtige bij die aanvraag enige bewijsstukken kan overleggen waartoe o.a. kan die nen een kopie van de meitelling of een werkgeversverklaring. Wanneer •e verwachten is dat liet oogstverlof ontoereikend is, dan dien' buitenge woon verlof 'e worden aangevraagd. Di: verzoek zaï vergezeld moeten gaan van een advies van de gemeen te Na toekenning van het verlof zal door de dienstplichtige m overleg met de kommandant verlof kunnen worden opgenomen. Tijdig aanvra gen van dit buitengewoon verlof is derhalve van belang. Vervolgens kan het nodig zijn dat werknemers of kinderen van land bouwers die een school bezoeken bij zonder verlof krijgen. Aanvragen daartoe zullen moeten worden ge richt aan de direktie van de betref fende scholen Tenslotte kan het wenselijk zijn om een beroep te doen op werkloze agrarische werknemers. Omtrent de inzet van deze werknemers (op basis van vrijwilligheid) heefi de Geweste lijke Raad voor Zeeland ov erleg go- voerd met het Distriktsbureau voor de Arbeidsvoorziening n Middel burg Afgesproken is dat een arbeids bemiddeling ussen landbouwer en ucrknomei zal worden verzorgd door de S. l'.A.R.T. tdit is de Stieh- ing Uitzendbureau Arbeidsvoorzie ning, een non-profit instelling die nauw samenwerkt met de Geweste lijke Arbeidsbureaus). De landbouwer die een werknemer tijdelijk bij de oogst wil inschakelen kan een (telefonisch) verzoek daartoe richten via net Gewestelijk Arbeids bureau in het betreffende dist rikt waar een lunklionaris van de S.T.A.R.T aanwezig is die inlichtin gen kan geven over de inzetbaarheid van ervaren werkloze werknemers en de hoogte van de vergoedingen die (per uur) door de S.T.A.R.T. in reke ning zal worden gebracht bij de aan- v rager. In die vergoeding zijn opgenomen het uurtarief volgens de geldende C.A.O., de sociale premies, de vakan tiebonnen etc. en een bijdrage in de kosten van de gegeven bemiddeling. Bovendien kunnen afspraken wor den gemaakt over de aard van de werkzaamheden, de duur ervan etc. Achteraf zal de S.T.A.R.T de betrok ken landbouwer een rekening sturen. Na voldoening daarvan heeft de landbouwer aan al zijn verplichtin gen voldaan; de S.T.A.R.T zorgt voor de verrekening met de betrokken werknemer, de bedrijfsvereniging cd. Zaterdag 20 en zondag 21 oktober Zierikzee Doktor J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3695, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer, en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Ttel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61, Telefoon (01114) 1280, neemt waai* voor dokter Van den Berg en dokter Dor- restein. Tandarts H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noordstraat 12, Haamstede, tel. (01115) 2698, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster W. Verkaart, Zevengetijstraat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, telefoon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede, tel. (01115) 2254 heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Advertentie Do verfijningssubsidie per riool- aansluiting zal elk jaar met een kwart worden verminderd, maar ge meenten die uiterlijk 30 juni 1985 kunnen bogen op een „eerste opleve ring" van de riolering kunnen tot 1 januari 1990 aanspraak maken op de ongekorte verfijningssubsidie. Aan vankelijk was die uitzondering be perkt tot rioolaansluitingen met een „eerste oplevering" op uiterlijk 31 de cember van dit jaar. Verder zal een uitzondering worden gemaakt voor gemeenten die nog geen riolering in uitvoering hebben, maar al een privaatrechtelijke ver bintenis zijn aangegaan tot „uitvoe ring" van het projekt met een bepaling die het onmogelijk maakt dat aan de eis van „eerste oplevering voor 30 juni 1985" kan worden voldaan. Of bijvoorbeeld de gemeente Lopik van deze uitzonderingsbepaling ge bruik kan maken - daar is slechts sprake van een kontrakt met een in genieursbureau - zal deze week aan de orde komen bij de behandeling van de begroting van het gemeente fonds in de Kamer. De gemeenten zul len na dat debat worden ingelicht over de details van het beleid, aldus de staatssekretarissen. Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG! Mol 5-7, ZlerikM* Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur, Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 13.30 - 20.30 uur. Donderdag 18 oktober Zierikzee Grote zaal Gcref. Kerk (St. Do- musstraat). Forumavond C.N.V. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Stadhuis. Fraktievergadering PvdA. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. Van 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 19 oktober Zierikzee „De Lichtboei". Vakantie-Bijbel-pret voor de jeugd. 10.00 - 12.00 uur. Huis van Nassau. Dansavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Zaterdag 20 oktober Zierikzee Sint Lievensmonstertoren. Ars Musica-koncert. 20.00 uur. Westenschou wen Rotonde. Trekvogelexkursie Natuur- en Vogelwacht. 07.00 uur. Parkeerplaats landgoed Gadra. Pad- destoelenexkursie Natuur- en Vogel wacht. 14.00 uur. Maandag 22 oktober Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond Amnesty In ternational. Vanaf 19.00 uur. Drukkerij L. en O. Z.V.U.-kursus boekbinden. 19.00 uur. Prinses Julianaschool. Start Z.V.U.- kursus Russisch. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Mondragon. Algemene ledenvergade ring VW Zierikzee. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk aan het Boston plein. Schrijfavond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Blokkendoos. Ouderavond peu terspeelzaal. 20.00 uur. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis. Receptie i.v.m. het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeeste Th. H. de Meester. 16.30 uur. Bovenzaal Geref. Kerk. Algemene le denvergadering C.F.O. afdeling Schouwen-Oost. 19.30 uur. R.S.G. Start Z.V.U.-kursus kunstge schiedenis. 20.00 uur. Marktzicht. Najaarsledenvergade ring VARA afdeling Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Lezing voor NCVB afdeling Haamstede. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. 31 Gymnastiekzaal. Damesgym. Van 19.30 uur tot 20.30 uur. Openbare Lagere School „De Schoe ner". Ouderavond 20.00 uur. Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen over verzekeringen. 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Lezing Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Start gym nastiek voor ouderen. 14.00 - 15.00 uur. Woensdag 24 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Visstraat 5. Open avond voor mannen en vrouwen over vrijwilligerswerk. 20.30 uur. Scharendijke Putmeet. Vergadering Raad van Bestuur Reiningsdienst. 16.00 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 25 oktober Kerkwerve Gymzaal. Start gymnastiek voor ou deren. 14.30 - 15.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. Van 20.00 tot 21.30 uur. Oosterland O.L.S. Dr. Schutterstraat. Ledenver gadering V.O.O. 20.00 uur. Vrijdag 26 oktober Zierikzee Huis van Nassau. P.v.d.A. bijeen komst met Tweede Kamerlid len Da- les over „Het stelsel van sociale voorzieningen. 20.00 uur. Concertzaal. Internationaal Folklo ristisch Danstheater met „Maskers en Mythen". 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.v.H. Start kursus brooddeegfiguren maken. 09.30 uur. Zaterdag 27 oktober Zierikzee R.K. kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2