Gedenkplaat ir. J. W. Tops onthuld bij oplevering van bedieningsgebouw isssaggjtiiilgf fjmuel bleyle deurloo mode Terwijl de schepen wachtten 3 alls •Arrow*- shirts MCGREGOR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag IS oktober 1981 Nr. 23809 Plechtigheid op „Neeltje Jans' Met enige assistentie onthulde de weduwe van de voormalige direkteur- genezaal van rijkswaterstaat, mevrouw M. R. Tops-Franx. de gedenkplaat met de beeltenis van haar man. NEELTJE JANS - Tegelijk met de bouwkundige ople vering heeft het bedienings- en dienstengebouw voor de stormvloedkering officieel zijn naam „Ir. J. W. Tops- huis" gekregen. In aanwezigheid van de direktieraad van rijkswaterstaat onthulde de weduwe van deze voor malige direktie-generaal van rijkswaterstaat mevrouw M. R. Tops-Franx vrijdagmiddag een plakette met de beeltenis van ir. Tops. Direkteur-generaal van rijkswaterstaat G. van Dixhoorn bood mevrouw Tops ter herinnering een videoband aanwaarop de minister van Verkeer en Waterstaat haar toespraak had ingesproken. ZIERIKZEE Lezing NBvP Tijdens een bijeenkomst van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen te Zierikzee hield de heer M. M. v. d. Berg, huisarts te Nieuwerkerk. een lezing over.Gebruik en misbruik van medicijnen". Na en kort welkomstwoord en en kele huishoudelijke mededelingen van de presidente kreeg dokter v. d. Berg het woord. Spreker begon met een citaat van de Franse schrijver Molière: ..De meeste mensen sterven aan geneesmiddelen niet aan hun kwalen". Een medicament heelt een alge meen doel: de kwaal genezen en en het symptoom verhelpen. Men kan een kwaal behandelen met medicij nen of met homoopatische middelen. In Nederland heeft men het laagste medicijn gebruik. In Duitsland is het gebruik enige malen dat van Neder land. In Nederland zijin strenge kontrolc-eisen bij het op do markt brengen van geneesmiddelen. Voor het bewegingsapparaat worden de meeste medicijnen gebruikt Men vraagt zich af of meer beweging en fysiotherapie niet beter zijn Medicij nen komen het best tot hun recht als ze vlak voor de maaltijd met ruim vocht worden ingenomen. Spreker ging verder nog in op het bewaren van medicijnen. Men dient ze hoog (voor kinderen), droog en donker te bewaren, maximaal 2 jaar. Drankjes een half jaar en druppels moet men na een maand al weg doen. Spreker eindigde zijn praatje met de uitspraak: ..Mensen zijn niet ge maakt om hun welzijn te ontlenen aan het gebruik van medicijnen, maar aan het leven zelf." Mocht het gebruik van medicijnen om dringen Met deze naamgeving heeft rijks waterstaat de man willen eren die (van 1974 tot 1981) leiding gaf in een periode, waarin het denken en doen van zijn dienst ter diskussie stond. Ir. Tops had een open gevoel voor de ze realiteit en bracht dat over op zijn medewerkers. In die tijd viel het po litieke besluit niet een dichte, maar een half-open dam te bouwen, die de veiligheid waarborgt en de natuur in stand houdt. Via een tekst op de ge denkplaat worden de bezoekers van het Topshuis over dit gegeven geïn formeerd. ,,Ir. Tops heeft zijn stempel op het departement achtergelaten", aldus richtte minister N. Smit-Kroes zich via een videoband in de filmzaal tot mevrouw Tbps, „Zijn geest werkt door bij rijkswaterstaat." Smit- Kroes zei bei'ndrukt te zijn door de inzet van Tbps en zijn kijk over de grenzen heen: „De plakette zal de naam Tops hooghouden. Hij was veel waard voor veel mensen." Direkteur-generaal van rijkswa terstaat G. van Dixhoprn bood me vrouw Tops de videoband ter herinnering aan. Hij noemde zijn voorganger een man die flexibel en loyaal de elementen bescherming en handhaving milieu veel aandacht heeeft gegeven. Techniek Het Topshuis, dat aan de buitenzij de de indruk van een stevige beton nen burcht aan de monding van de Oosterschelde geeft, blijkt inwendig verrassend veel licht te ontvangen door relatief weinig ramen. Om de immense binnenplaats heen liggen als een carré twee verdiepingen, waarin onder andere de dieselcentra les voor het bewegen van de schuiven zijn ondergebracht. Kantoren De smallere hoogbouw omvat drie verdiepingen. Op de onderste daar van zetelt nu al de dienstkring Delta- kust van rijkswaterstaat. Daar is ook de ruimte voor het bedieningsperso neel voor het in werking stellen van de schuiven. Expositie Op de bovenste twee verdiepingen wordt de nieuwe Delta-tentoonstel ling ingericht. De filmzaal, waarin vrijdagmiddag het gezelschap werd ontvangen, is een van de onderdelen die reeds gereed is. De bezoekers van het nieuwe Info centrum bereiken deze verdiepingen over een zwevende luchtbrug over de binnenplaats, die eindigt bij de ronde glazen koker waarin trappen en lift zijn ondergebracht. De gedenkplaat van ir. Tops heeft een plaats gekregen bij de ingang, die speciaal voor het publiek is gere serveerd. Opvallend is een andere toegangspoort waardoor vrachtau to's en toeringcars de binnenplaats van het Topshuis kunnen binnen rijden. Zowel de zeggingskracht als de toe gankelijkheid werden door prof. W. Quist, de architékt van het Topshuis, als voornaamste kenmerken van zijn ontwerp genoemd. ZIERIKZEE Open avond Het Vrouwenontmoetingscentrum in Zierikzee organiseert op woensdagavond 24 oktober een openl avond voor mannen en vrouwen over vrijwilligerswerk. Met behulp van. spel en diskussie met vertegenwoor-: digers van het UW, de Speel-o-; theek, de vakbond en het baanlozen-, projekt, zullen de verschillende facet-i ten van het vrijwilligerswerk worden- belicht. De avond wordt gehouden onder het motto: „Werk je?, Ja, ik doe vrijwilligerswerk", in het pandl Visstraat 5 te Zierikzee en begint omi 20.30 uur. Brandstichting In het pand Vrije 42 trof de politie vrijdagmiddag enkele jongelui aan in d eleeftijd van 12 tot 14 jaar, die het pand waren binnegetrokken en bezig waren met vuurtje stoken. De brand weer moest, uitrukken om erger te voorkomen en hield zich bezig met nablussen. De woning stond vol rook. De eigenaar van de woning „Beter Wonen" werd op de hoogte gesteld en tevens de ouders van de jongelui. Mis schien is het nuttig voor andere ou ders te weten, dat de ouders van de jongelui aansprakelijk worden gesteld voor de schade en is een ver manend woord vooraf op z'n plaats. Open avond VBOK In het ingezonden stuk betreffende de open avond van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (V.B.O.K.), van vrijdag 12 okto ber, werd de aanvangstijd van de avond niet genoemd. Voor de volle digheid: de avond wordt vanavond (maandag 15 oktober) gehouden in een zaal van de Chr. Geref. Kerk aan de Zevengetijstraat, aanvang 20.00 uur. WESTERSCHOUVVEN Opbrengst kollekte De opbrengst van de landelijke kol lekte voor de Nierstichting bedraagt in: Haamstede 1.294,95; Burgh 749,85; Noordwelle 113,75 en Se- rooskerke 218,55. Samen 2.377,10. Dank wordt (gezegd aan alle gevers en kollektanten, die meewerkten om dat resultaat te behalen. HAAMSTEDE Autoradio gestolen In de nacht van zaterdag op zondag werd de autoradio gestolen uit de au to van G. L. uit Zierikzee, die ver bleef op bungalowpark Burghstede. De waarde van de radio is 850, SCHARENDIJKE Diefstal met inbraak De heer J. uit Schiedam d'eecl 'aan gifte van inbraak ei>diefstal uit zijn caravan, staande op camping „Duin en Strand" te Scharendijke. Het tijdstip van de inbraak is niet be kend, maar moet de laatste veertien dagen gebeurd zijn. Een ruit van de caravan werd vernield waardoor de deur kon worden opengemaakt. Er verdween: een kleuren t.v., een gasstel, een boddywarmer, een leren pak, zes hengels en een dieptemeter, samen een waarde van 6.000,— ver tegenwoordigend. De Technische Re cherche stelt een onderzoek in. KERKWERVE Kursus droogbloemen schikken Bij voldoende deelname zal vanaf dinsdag 23 oktober gedurende een pe riode van vier weken een kursus droogbloemen schikken worden ge geven te Kerkwerve. Er zal gewerkt worden aan boeketten, wanddekora- ties en het zogenaamde vegetatief schikken, d.w.z. schikken zoals het in de natuur groeit. De kursus is geheel verzorgd, er behoeft vrijwel niets te Dinsdag-16 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-island. Mevrouw Muldoon helpt haar nichtje Kylie aan werk op het eiland. Door toedoen van deze dame laaien emoties hoog op. 16.15 uur Studio vrij 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie. Met onder meer Tbm en Jerry en Hillibilly bears. 18.25 uur Het verhaal. De bijbelver telling is getiteld Jozef bij Potifar. 19.00 uur Als ik later groter ben. In het kader van kinderboekenweek de musical Als ik later groter ben met Marnix Kappers in de rol van de on derwijzer van de zesde klas. Hij is verliefd op de juffrouw van de derde klas (Simone Kleinsma). De leerlin gen worden gespeeld door kinderen van het koor De Boekenwurmen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur The last day of Pompei. De blinde, Joodse slavin Nydia wordt weggegeven aan lone, die samen met haar broer Antonius in het huis van de hogepriester woont. 21.20 uur Brandpunt 21.55 uur Goodbye, Mr. Kent. Travis laat zich ook van zijn goede kant aan Victoria zien. 22.25 uur Ter beschikking gesteld. Een dokumentaire over mensen, die wegens een ernstig misdrijf ter be schikking van de regering zijn gesteld. Dat kan betekenen verblijf in een speciale psychiatrische kliniek. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Van hart tot hart. Aandacht voor een huifkartocht in Emeloord. 16.00 uur De WaRons. Ben Walton komt aan de weet wat belofte maakt schuld inhoudt. 16.50 uur God is toch sterker. Wa terramp. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij 19.35 uur Jongerendag 1984. In Utrecht werd de EO-jongerendag ge houden. Het thema was de wedloop, waarover werd gesproken door de at leet Carl Lewis. Muzikale medewer king werd onder meer verleen door de Praise group. 21.20 uur Dayan. Drie jaar geleden stierf de Israëlische militaire opper bevelhebber Moshe Dayan. In drie af leveringen wordt verteld over ont staan en ontwikkeling van de staat Israël, enige jaren voor zijn overlij den opgenomen. 22.15 uur Een ogenblik. Ds. W. van der Sluijs uit Amsterdam spreekt. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag 23.10 uur Tijdsein 23.40 uur Catastrofes. Aan de hand van deze Britse dokumentaire laat de stuntman John Lees de kracht van bliksem en storm zien. 00.05 uur Nieuws voor doven Advertentie mannen mode naar maat Exclusief bij: Mol 5-7, Zierikzee worden meegebracht, en wordt gege ven door mevrouw D. Hanse-Verton. Voor informatie of opgave kunt u me vrouw Hanse bellen, telefoon 01119-1247. Knutselaktiviteiten De Stichting Jeugdaktiviteiten te Kerkwerve organiseert op dinsdag 16 oktober, van 14.00 tot 16.00 uur, een knutselmiddag. Deze zal worden ge houden in het Verenigingsgebouw voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Men kan er bezig zijin met ondere andere verven, spijkeren, brooddeeg en knippen. Geadviseerd wordt een oud overhemd mee te nemen. NIEUWERKERK Najaarsreis A.N.B.O. Op vrijdag, 19 oktober, zal het jaar- de reden toch noodzakelijk zijn, dan- dient dat korrekt en zo beperkt mo gelijk to geschieden. Medicijnen zijn hulpmiddelen bij het in stand houden of verwerven van een optimale ge zondheid. Zij dragen niet hun eigen doel in zich. Indien wel, dan zal Mo lières uitspraak aan waarheid kun nen grenzen. Na do pauze werd van de gelegen heid om vragen te stellen druk ge bruik gemaakt. Do presidente dankte aan het eind dan ook dokter v. d. Berg voor de nuttige en leerzame middag en bood hem een attentie aan. Bijeenkomst CPB De dames van de CPB komen dins dag 16 oktober bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw aan het Vrije. Tijdens deze avond zal burge meester Montfrans-Hartman van Veere spreken over haar werk en hoe zij dat kombincert met haar gezin. De aanvangstijd is om 19.45 uur. Op 6 november zal er een bezoek aan de suikerfabriek in Dinteloord gebracht worden. Er zal met eigen au to's gereden worden. Heeft u be langstelling. dan kunt u zich opgeven op de vergadering van 16 oktober of telefonisch bij mevr. Op 't Hof. tel. 01110-2431 of bij mevr. Kort. tel. 01110-5760. Vertrek 1 uur vanaf het Z.VV.N.-station. Bijeenkomst NCVB Woensdagavond 17 oktober 1984 houdt de Nederlandse Christen Vrou wenbond. afdeling Zierikzee, een bij eenkomst in het Hervormd Vereni gingsgebouw, 't Vrije 2. Er wordt een spelavond georganiseerd ten bate van het NCVB-projokt Haïti. Aanvang 20.00 uur door J. VISSER-ROOSENDAAL Nooit liep hem iets mee. En toch ging hij geregeld naar de kerk, toch werd er in zijn huis gebe den en gedankt en werd er naar de ge boden geleefd. Ja, Wouter was wel zwaar beproefd in 2ijn leven. Hoe vaak was hij niét te voet naar haar toe gekomen om hulp en raad. Het laatste had ze hem steeds gul ge schonken, al scheen hij dat niet erg te waarderen. Maar hulp, nee, dat ging niet, dat had ze echt niet gekund, al was haar hele bezit ook onbezwaard eigendom, en al had ze nog goudgeld in de ijzeren kist die in het voorhuis stond, zij had een zwakke zoon en de tijden waren onzeker. Later was Wouter niet meer bij haar gekomen en nu zou hij nooit meer komen. Een onwillige traan geleed lang zaam langs de scherp naar voren ko mende neus van Aagt Everts. Heel zachtjes biggelde die zware druppel over haar wang. Het helle licht van de hoogstaande zon deed hem schitteren als een zeldzaam juweel. Nee, Wouter konze niet meer hel pen. Maar zijn twee kinderen zaten hier bij haar, die waren er nog. Als ze die jongen eens Toen had ze niet meer kunnen den ken, want de wagen stond bij het kerkhof stil. en daarna kwam het er ge. het vreselijke. Drie pas gedolven graven, vijf kisten, twee grote en drie kleine en dan was er de zonne warmte, die vastliep tegen de muur van de kerk en naar het haar leek te rugviel in de omheinde kerkhofruim te vol schreiende mensen in hun zwa re zwarte kleren. Daar was de geur van zweet en hout en kerkhofaarde, en er waren de kleine, gedempte ge luiden. die haar zo bekend waren van de vele keren dat zij ze had moeten meemaken. Zij, die haar ouders, haar man en zovele van haar kinderen had zien begraven. Aagt schreide om het nieuwe, maar ook om het oude leed, en ze luisterde naar de stem van de predikant, die zachte troostwoorden sprak, woor den die tot berusting maanden. De terugtocht ging sneller, de paar den wisten dat ze naar huis gingen en naar de wei, en ze hieven het hoofd en schudden de manen en wilden hun korte draf gaarne doen overgaan in een soepele galop, maar de voerlui hielden hen in de hand en keken af en toe even naar de stille mensen, die achter hen op de bodem van de wa gens zaten. In de grote, deftige hofstee van Wouters oudste zwager, die indertijd zo rijk getrouwd was, stond de maal tijd gereed. Een overvloedig maal. Brood, boter, kaas, vis, eieren en ve lerlei fruit. En dan waren er grote kannen met koel schuimend bier, dat gretig gedronken werd, want iede reen was dorstig van de droge hitte daar buiten. Tijdens de maaltijd ver dween de gedrukte stemming meer en meer. en allerelei gesprekken wer den rond de tafel gevoerd nu de fami lie voor het eerste sinds lange tijd weer eens bijeen was. Alleen aan het hoofd van de tafel was het stil. Daar zaten de wezen: Grietje en Arend. Ze aten slechts weinig en spoelden dat weinige met grote slokken bier door hun onwillige kelen. En ze keken rond in de halfduistere kamer die nu vol etende mensen was, en ze luister den naar de dooreenwarrelende stroom van stemmen, en ze dachten aan de stemmen die ze nooit meer zouden horen. Lieve, dierbare, ver trouwde stemmen. lijkse najaarsreisje van de A.N.B.O. van Nieuwerkerk en Oosterland plaatsvinden. De tocht gaat door Brabant en om streken. Zij hopen dat er weer be langstelling voor zal zijn. BRUINISSE Havenperikelen Bij Maaskant machinefabriek kwam de Ierse SO-713, een Boomkor- visser, voor de afbouwkade. Maas kant gaat deze kotter inrichten voor de trawlervisserij. Het achterschip wordt daartoe ingékort terwijl de trawlgalg wordt aangepast. De stuur hut wordt verlengd en er worden; twee nettenrollen geplaatst. In de fabriek worden momenteel vislieren gebouwd voor Engelse eni Ierse kotters. Bij Padmos wordt de laatste hand gelegd aan de grote Noordzeekotter GO 9, de „Onderneming" die Padmos bouwt in opdracht van Groenendijk uit Goedereede. In het schip werd een 1800 pk sterke MAK hoofdmotor ge bouwd. De „EH 1" is uit het haven beeld" van. Bru' verdwenen. Na een 'geslaagde proefvaart is de kotter overgedragen aan Leen Wijs uit Enk huizen. Het schip werd deze zomer als een oud wrak de haven van Bru binnengesleept, na jaren in de hoek te hebben gelegen. In de daarop vol gende maanden onderging het schip eem metamorfose die werkelijk ver bluffend was. Van een oud ingedeukt en roestig schip met een kapotte mo tor veranderde het in een moderne kotter met een nieuwe Mitsubishi motor van 300 pk die Padmos in bouwde. Het vele ijzerwerk, onder andere nieuwe buiskap, steven en wandplaten, werd uitgevoerd door de werf van Duivendijk. NCVB-vergadering De Ned. Chr. Vrouwenbond, afde ling Bruinisse, hoopt op donderdag 18 oktober om kwart voor acht weer bijeen te komen in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw. Als spre ker is uitgenodigd de heer De Vin uit Zierikzee die als onderwerp heeft: „Zeeuws dialekt". Nieuwe Padmoskotter In de Bruse haven is weer een nieu we kotter gearriveerd. Het is de „TH 5" die Padmos Bruinisse bouwt in op dracht van Johan Bout uit Tholen. Het casco werd door Van Santen scheepsweref in Sliedrecht gebouwd. De kotter is een fraktie kleiner dan de zogenaamde Eurokotters maar valt wel onder deze regeling. Padmos bouwt een 300-pk sterke Mitsibushi in het schip en maakt het geheel visklaar. Na de maaltijd, toen de tafels wa ren afgeruimd en de gasten zich een weinig vertreden hadden op het erf en in de boomgaard, schoof de naaste familie opnieuw aan. Nu om de zaken van de gestorvenen te regelen. Die zaken waren spoedig beslecht, want de gastheer kon bewijzen dat hij Wouter zoveel en zo dikwijls was bijgesprongen dat diens huis, land en vee feitelijk helemaal zijn eigendom waren. Dus kreeg hij dat alles voor aflossing van die oude schuld. Nie mand had daar iets op tegen. Maar er was meer. Wie gaf de jonge mensen een tehuis? Dat was moeilijk. De meesten zaten zelf nog met grote gezinnen en had den daardoor werkkrachten genoeg. En om er dan nog twee monden bij te nemen Onwillekeurig richtten alle ogen zich naar Aagt. Zo een van hen de wezen onderdak kon geven, dan was zij het. Weduwe met slechts één volwassen zoon en boerin op een eigen hoeve met veel land ja, Aagt moest de hand maar over het hart strijken. En bovendien kon zij hun werkkracht best gebruiken. Aagt bekeek de jongelui nog eens goed. Ze schatte hun lengte, hun gewicht, hun kracht en uithoudingsvermogen. Grietje en Arend zaten nu dicht naast elkaar op een bank tegen de wand. Het was alsof de een steun zocht bij de ander. De jongen was grof gebouwd en groot voor zijn leeftijd. Zijn vaders beste kleren, die hij nu droeg, maakten hem ouder dan hij was. Het meisje was heel anders; fijn en tenger met een smal, bleek ge zichtje. Van haar zou niemand zeggen dat ze al zeventien was. (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3