Bruinisse nam afscheid van „juf" Leny Roukema Pantalon Kinderen speurden in Bru deurloo mode 79.- 98.- 2 „Een tien met een griffel Uitzonderlijk natte herfst Belgische milieu-organisaties tegen uitdiepen Westerschelde Drenthe gaat chemisch afval kontroleren Kabeltelevisie wordt duurder Videorecorder in opmars BRUilofts- en af scheidswagen. Gesprèksavond alleenstaande ouders Oogoperatie prinses Christina geslaagd Twee doden en vier gewonden door verkeer in zuidoosthoek Zeeland Deel III nog niet betalen BRUINISSE - „Terugkeren naar de grond mijner vade ren", was het citaat uit de sollicitatiebrief van juffrouw Leny Roukema ruim achttien jaar geleden dat bestuurs voorzitter Jan de Keijzer vrijdag bij het afscheid van die zelfde juf aanhaalde als de motivering om in Bruinisse aan de Christelijke Lagere school te gaan werken. Het werd een onvergetelijk afscheid met vele hoogtepunten die een goede indikatie waren over de grote populariteit die de scheidende juf geniet in de vissersplaats. Jan de Keijzer beet 's middags tijdens een gezellige bijeen komst de spits af van de lange rij sprekers en schetste het levensverhaal van haar. op. Een eiken sekretaire geschonken door bestuur, ouderkommissie en me dezeggenschapsraad en kollega's maakte één van haar grootste wensen werkelijkheid. Schoolbel Het hoofd van de school, Henk Groeneveld, luidde nog éénmaal de schoolbel voor haar. Hij had uitgere kend dat ze die ongeveer 8000 keer had gehoord: ,,We steken niet gauw de loftrompet uit over iemand en dan meestal nog in besloten kring maar voor Leny kan dat hier. Ze was met hart en ziel aan de school verbonden. Zo'n trouw kollega laat je niet zo maar gaan". 19 vakantiekaarten aan het prikbord getuigden dat ze zelfs in de vakantie aan school dacht. Over haar vader, (nu 86 èn aanwe zig) die vanuit Bru naar Delft trok en daar een fietsen- en later autozaak begon; over de vakanties die ze in Bru doorbracht; over de eerste proef les waarbij ze, na de Bijbelse geschiedenis- en rekenles, twee okta- ven te laag zong; Over de kursussen over de veranderde leermethodes: ,,Ze kunnen verrekken, ik volg geen kursus meer; Wat ik nu leer deed ik 25 jaar geleden al." De Keijzer omschreef haar als een echte en lieve juf die met open vizier de problemen tegemoet trad: ,,We hangen voor u en eigenlijk niet voor de school de vlag uit. We wensen u Gods onmisbare zegen en een goede gezondheid toe". Een diepe indruk maakte het kado dat ze kreeg haar GOUDA - De 36-jarige P. B. uit Gouda heeft bekend haar 8-jarig zoontje Rudie met een riem te hebben gewurgd. De vrouw kwam tot haar daad door een ruzie met het kind, die volgens een woordvoerder van de Goudse politie donderdagavond al was begonnen en vrijdagochtend 28 september nog voortduurde. Met de jongen, ,,met een eigen wil", viel vrij dagochtend „geen land meer te bezei len", waardoor voor de moeder de druppel van de emmer overliep en zij het kind om het leven bracht, aldus heeft de politie uit haar verklaringen begrepen. Advertentie Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG! Mol 5-7, Zierikzee K.N.M.I.: DE BILT - De periode van 3 sep tember tot en met vrijdag 12 oktober is uitzonderlijk nat geweest. Dat heeft het KNMI in De Bilt mee gedeeld. In veertig dagen tijd viel een hoe veelheid neerslag die normaal gesproken over drie maanden gespreid had moeten vallen. De neerslag varieerde van circa 170 mm in het noord-oosten tot circa 220 mm in het zuiden. Het landgemiddelde van de neerslag wordt geschat op 190 tot 200 mm. de normale neerslagsom over de gehele herfst is 214 mm. Nabij het Hollands Diep werd op enkele plaatsen omstreeks 300 mm afgetapt. De grootste dagsommen, af getapt van 8 tot 10 september en op 1 oktober bedroegen 30 tot 50 mm. Schade langs oevers BRUSSEL - Dc Vlaamse Bond voor Beter Leefmilieu (BBL) heeft zich sa men met zijn Waalse zusterorganisa tie uitgesproken tegen twee toekomstige projektcn waarvan er een op Nederlands grondgebied uit gevoerd zou moeten worden. Het gaat daarbij om een Vlaamse harte- wens, namelijk het uitdiepen van dc Westerschelde. Tegen die uitdieping verzet de BBL zich om een aantal redenen. Een er van is dat er een grote schade langs de Ook het voltallige gemeente bestuur van Bru (B, W en S) bevond zich onder de talrijke gasten. De wet houder van schoolzaken en oud-voor zitter van de school, H. Schot, voerde het woord en typeerde het oude schooltje van toen tot het prachtige gebouw van nu, naar een model van het nieuwe basisonderwijs. Hij haalde ook enkele voorbeelden aan van het maatschappelijk- en ker kelijk leven waarin Leny Roukema aktief was: ,,Ze zullen je missen op school, dat weet ik nu al. Met je fan tasie en kostelijke mimiek wist je ve len van de jeugd te boeien. Je was een staaltje van echt opvoedkundig on derwijs. In deze evulerende maat schappij wordt de weg naar volwas senheid steeds moeilijker. Ga de toekomst met geloof en vertrouwen tegemoet tussen de vele vrienden die je in Bru hebt. Een tien met een grif fel voorjuffrouw Roukema". Het ver volg van deze spreuk heeft de wet houder nog steeds tegoed Eerste „baas" Vanuit het vervolg van sprekers liet vooral de aanwezigheid van de 77-jarige J. Grisnigt uit Krimpen aan de Lek een diepe indruk achter bij „mevrouw" Roukema (even wennen). Bij de heer Grisnigt heeft Leny les ontvangen en de eerste school waar ze solliciteerde na de kweekschool was in Krimpen aan de Lek waar dezelfde Grisnigt hoofd van was. Hij werd haar eerste „baas": „1 april 1935 was voor mij een gedenkwaardige dag. Tben kwam er een tenger blond meis je met pretoogjes op school. Nu heb ik nooit met cijfers gestrooid als met pepernoten maar aan haar moest ik wel eens een tien geven". Tben ze in '46 op het sollicitatiebe- zoek kwam, had ze, in die na-oorlogse tijd, geen kousen. Mevrouw Grisnigt had dit gezien en haar snel de woning binnen gebracht waar ze nylonkou sen aan kreeg, met wekflesringen om ze op te houden. Ondanks de zorgelij ke vraag van een van de bestuursle den of ze wel uit een goed nest kwam, werd ze staande de vergadering aan genomen. Lokomotief De heer Grisnigt noemde haar „z'n vierde dochter". Ook hij roemde haar manier van les geven: „Soms hoorde ik gestommel in haar klas en keek dan wel eens binnen. Tot m'n grote verbazing zag ik dan de kinderen ach ter elkaar door de klas lopen, zin gend „Op een klein stationnetje", en zij voorop als de lokomotief. Maar vijf minuten later zat de klas weer in gespannen te leren". Ook het hoofd van de school uit Wageningen waar Leny heeft ge staan, Wolfert Jumelet uit Grijpsker- ke als oud-schoolvoorzitter, Gerard Wirtz oud-kollega en De Waal-Otte als oudbestuurslid spraken tot haar en getuigden van hun diep-menseüj- ke relatie die ze met Leny Roukema onderhielden en nog hebben. In een soort vraag-antwoordspel namen de kollega's afscheid van haar hoewel afscheid na de herfstvakantie valt ze nog een week in als de nieuwe „juf", Rianda Dale bout, in het huwelijk treedt. Voor één week herleven dan nog Poeteloeris en Puiterdefluit, twee door haar verzon nen kabouternamen en voor één keer rekent de tweede klas nog met broek zak-sommen. ASSEN - Drenthe gaat als eerste provincie in Nederland bedrijven die chemisch afval produceren kontrole ren. Hiervoor zullen drie tijdelijke (extra) krachten worden aangetrok ken. Dit heeft de provincie vrijdag meegedeeld. In Drenthe zijn ongeveer 1500 be drijven waar chemisch afval vandaan komt. Sinds oktober 1982 kunnen de ze bedrijven zich op relatief goedko pe wijze van hun chemisch afval ontdoen. Een volgende stap naar een schoner milieu is een verscherpt toe zicht op de naleving van de wet che misch afval. Kóntrole is volgens de provincie dringend gewenst, omdat er bedrij ven zijn die. aan de afval-inzameling niet meedoen. De koördinatiekom- missie wet chemische wil allereerst 500 geselekteerde bedrijven kunnen kontroleren. DEN HAAG - Kabeltelevisie wórdt- duurder. Met terugwerkende kracht- worden vanaf 1 juli dit jaar auteurs-- rechten betaald over televisiepro gramma's die via de kabel worden verspreid, waardoor de abonnee per- jaar gemiddeld twintig gulden meer moet gaan betalen. Vrijdag zijn delegaties van de BU- MA (auteursrechthebbenden) en van VECAI (kabelexploitanten en VNG (gemeenten die als kabelexploitant optreden) het eens geworden over de hoofdzaken van een regeling voor be taling van auteursrechten. Dit heb ben de delegaties op een persbijeenkomst vrijdag in Den Haag bekend gemaakt. HILVERSUM - Ongeveer 800.000 Nederlandse huishoudens beschikten in het voorjaar van 1984 over een vi deorecorder. Dat komt neer op 16 pro cent van het totaal. In 1979 was dat nog maar 1 procent en in 1982 zes pro cent. De videorecorders worden voor al gebruikt om televisieprogramma's op te nemen en later te bekijken. Dit blijkt uit het rapport „Videorecorder- gebruik 1983" dat de afdeling Kijk en Luisteronderzoek van de NOS heeft samengesteld op basis van door het Bureau Intomart verzamelde ge gevens. De bezitters van videorecorders maken gemiddeld per maand twaalf opnamen en ze spelen ook twaalf cas settes af. De opnamen worden dus maar een keer bekeken. De jeugdpro gramma's vormen daar een uitzonde ring op. BRUINISSE - Vrijdagavond was het grootste gedeelte van de Bruse bevolking gekoncentreerd in de Molenstraat. Daar streden een huwelijk en een afscheid om de grootste kijkdichtheid. Een „strijd" die echter on beslist bleef omdat velen het ene kombineerden met het andere en na een afscheidsgroet enkele stappen verder het jonge paar een goed begin wensten. Het ging hier natuurlijk om het afscheid van de graag geziene juffrouw Leny Roukema van de Christelijke School en het huwelijk in het Dorpshuis van de bijzonder sympathieke voetballende tennisser Theun de Ronde met de vlot-ogende Annemarie Kik, beiden telg uit een mosselkwekersfamilie. Overeenkomsten waren er trouwens ook. Het bruidspaar werd in een prachtig bebloemde wagen ten gemeente huize gereden terwijl de juf in een feestelijke open .karre omgeven door 200 kinderen in een lawaaioptocht naar school werd gebracht. Het wagenpark kreeg die dag toch al een goede (plaag) beurt. Bij de juf wer den de vele pitstops aangehaald, Theun kreeg van de postzegelvereni ging de toepasselijke postzegel uit 1943 voorstellende een postkoetsSympathieke mensen die op een voor hen zo belangrijke dag terecht overstelpende belangstelling kregen. MIDDELBURG - FIOM-Zeeland organiseert op maandag 29 oktober in ,,'t Anker", Bonedijkestraat 163, te Vlissingen een gespreksavond voor alleenstaande ouders, die aan het scheiden zijn, gescheiden zijn, een partner hebben verloren of geen part ner hebben. Om een gesprek op gang te brengen zullen een aantal mensen uit zelf hulpgroepen van FIOM uit eigen er varing vertellen hoe zij hün situatie hebben verwerkt. Daarna kan er in groepjes verder gepraat worden. Eigen inbreng wordt van harte toe gejuicht; maar wie alleen wil luiste ren om zichzelf te kunnen herkennen, is ook van harte welkom. De ge spreksavond begint om 20.00 uur. DEN HAAG - Het is niet nodig in grijpende veranderingen aan te bren gen in de subsidieregelingen van de overheid om het profijt van die rege lingen beter te verdelen over de hoge re en lagere inkomens. Dat is het standpunt dat het kabinet heeft inge nomen over het rapport „Profijt van de overheid in 1977" van het Sociaal Cultureel Planbureau. DEN HELDER - Prinses Margriet en de direkteur. van het Nederlands Rode Kruis, Mr H. J. Baron van As- beck, hebben op het Marinevlieg kamp De Kooy bij Den Helder de legpenning in goud van het Neder lands Rode Kruis uitgereikt aan de commandanten van de vliegtuigsqua drons 7 en 860 en de commandant van een groep helikopters. De squadrons ontvingen de onderscheiding ter gele genheid van de redding van het 500ste mensenleven door de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine sinds zijn oprichting in 1962. DEN HAAG - De oogoperatie die prinses Christina heeft ondergaan, is geslaagd. De operatie werd verricht door prof. R. W. J. N. Hoppenbrou wers in het Koninklijk Nederlands Gasthuis voor Ooglijders in Utrecht. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit meegedeeld. Christina moest medisch worden behandeld in verband met het losla ten van het netvlies van een van haar ogen. Het netvlies bekleedt de bin nenvlakte van het oog, waarop het beeld van de waargenomen onder werpen wordt gevormd. Als het net vlies loslaat, kan dat het gezichtsver mogen ernstig schaden. Het beeld wordt wazig en het gezichtsveld klei ner. De prinses kampt al sinds haar geboorte met slechte ogen. Ze moest in verband met de operatie een voor genomen reis naar Egypte afzeggen. Het was de RVD niet bekend wan neer de prinses ujit het ziekenhuis wordt ontslagen. DEN HAAG - In de zuidoosthoek van Zeeland zijn zaterdag als gevolg van verkeersongelukken twee do den, drie zwaar- en één lichtgewonde gevallen. In Ter Hole, gem. Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen reed een perso nenauto kort na het middaguur op de Provinciale weg frontaal op de aan hangwagen van een Belgische vracht auto nadat de aanhangwagen door het breken van de trekhaak op de lin kerrijstrook kwam. De passagiere J. Beumer, 44, uit Oostburg overleed ter plaatse. De bestuurder en een achter- inzittende raakten zwaargewond, ter wijl een andere achterinzittende licht verwond werd. Een Westduitse personenauto botste op de eerste per sonenauto en liep lichte schade op. In Waarde, gem. Reimerswaal, in Zuid-Beveland kwam op even na acht uur 's avonds de passagiere M. L. A. Goud, 18 uit Waarde om doordat de auto waarin zij zat vermoedelijk als gevolg van te hoge snelheid uit een flauwe bocht in een sloot schoot en op een dam naar een weiland botste. De bestuurder raakte zwaargewond. Oproep A.N.W.B.: DEN HAAG - De ANWB roept alle automobilisten en motorrijders op nog geen 22,50 gulden te storten voor het nieuwe kenteken deel III. De bond vindt dat de Kamer zich eerst moet uitspreken over de wetswijzi ging die noodzakelijk is voor verho ging van de leges met een gulden. Hangende de uitspraak heeft de ANWB staatssekretaris Scherpenhui- zen van verkeer en waterstaat in een brief opgeroepen de verzending van accept-girokaarten stop te zetten. Met de door de verhoging verkre gen extra gulden wil de staatssekre taris de kosten van een verplichte autokeuring dekken. Die keuring zou op 1 januari moeten beginnen voor al le wagens van 10 jaar en ouder. Dat geldt volgens de ANWB echter slechts voor ongeveer 10 procent van alle wagens. oever zal ontstaan, dat er waardevol le schorren en slikken verloren zullen gaan en dat het Verdronken Land van Saeftinge ernstig bedreigd zal gaan worden. Bij het uitdiepen van de Westerschelde zal er bovendien slib opgebaggerd worden dat ernstig ver ontreinigd is met giftige stoffen. Dat zal dezelfde problemen oproepen, al dus de BBL, die zich nu in Nederland voordoen met het zogenaamde Rot terdamse slib. waarvoor men nog steeds geen geschikte dumpplaats ge vonden, heeft. BRUINISSE - In het kader van de Kinderboekenweek 1984 werd vrijdag 12 oktober een speurtocht door Bruinisse gehouden. De kinderen van O.L.S. de Meerpaal en de O.K.S. 't Kwetternest vervulden de opdrachten in groepjes. Na tuurlijk was ook de bibliotheek in de route opgenomen. Het thema van de Kinderboekenweek „Als ik later groot ben was in de opdrachten terua te vinden. De opdrachten bestonden uit gevarieerde doe- en denkopdrachten. Denkopdrachten waren bijvoorbeeld het raden van beroepen, het verzinnen van beroepen waar uniformen worden gedragen, het beantwoorden van vragen over de bekroonde kinderboeken van dit jaar en het beantwoorden van vra gen over een stukje proza. Doe-opdrachtcn waren bijvoorbeeld het tekenen en beschrijven van het beroep dat hen nu aansprak en het steltlopen, waarbij de kinderen alvast kennis maakten met de wereld van de ..grote mensen". Kin derboekenweek 1984 zal door de kinderen van Bruinisse niet snel worden vergeten. Dit alles was mogelijk door de enthousiaste hulp van vele ouders. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00 - 21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00 - 22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi- titraining. 20.00 - 21.00 uur dames, 21.15 - 22.15 heren. Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder- klub „De Tekenaars". 19.00 - 21.30 uur. Dinsdag 16 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst CPB. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Knutselmiddag van de Stichting Jeugdaktiviteiten. 14.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.v.H. Lezing de heer Drijgers over KNMI in de weer. 14.00 Brouwershaven Markt. Rondrit bejaardensoos. 13.30 uur. Woensdag 17 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Bijeenkomst NCVB. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ned. Herv. kerk. Verkoop kinderkle ding. 13.00 - 16.00 uur. Donderdag 18 oktober Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. Van 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Dansavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Maandag 22 oktober Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond Amnesty In ternational. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Mondragon. Algemene ledenvergade ring VW Zierikzee. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk aan het Boston plein. Schrijfavond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Blokkendoos. Ouderavond peu terspeelzaal. 20.00 uur. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis. Receptie i.v.m. het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeeste Th. H. de Meester. 16.30 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. Van 19.30 uur tot 20.30 uur. Openbare Lagere School „De Schoe ner". Ouderavond 20.00 uur. Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen over verzekeringen. 20.00 uur. Woensdag 24 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Visstraat 5. Open avond voor mannen en vrouwen over vrijwilligerswerk. 20.30 uur. Scharcndijke Putmeet. Vergadering Raad van Bestuur Reiningsdienst. 26.00 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 25 oktober Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2