Zeelandbrug niet voor 1989 O Zierikzeese riolering over 190 meter gerenoveerd via nieuwe Franse methode DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kennismakingsbijeenkomst voor nieuw ingezetenen Wèl rijbewijs maar onervaren WA> Wil* PE gitr 1 kg Gehakt h.o.h. SUPERMARKT DE VLIEGER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ir. J. W. Topshuis Afscheid Tien plus Onmachtig Vrijdagmiddag werd het bedienings- en De christelijke lagere school van Bruinisse De derby tussen Middelburg en Zierikzee in de Zaterdag vierde klasser Mevo had het duel te- dienstengebouw op Neeltje Jans bouwkundig nam vrijdag afscheid van „juf" Leny Roukema. tweede klas van het zondagse KNVB-gebeu- gen VCK in de openingsfase volledig naar zijn opgeleverd en „gedoopt". (Pag. 3). (Pag. 2). ren eindigde gelijk, maar had een bijzonder hand kunnen zetten, maar de ploeg bleek aan- hoge amusementswaarde. (Pag. 4), vallend onmachtig. (Pag. 5). MAANDAG 15 OKTOBER 1984 141ste jaargang Nr. 23609 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een belofte moet niet naar de letter doch naar de geest worden gehouden. Cicero In Stadhuis Zierikzee En niet alleen voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Een reduktieregeling voor de tolheffing op de Zeelandbrug zal voor 1 januari 1989 niet worden in gevoerd. Tot deze konklusie kwamen de gemeente bestuurders van de Schouwen-Duivelandse gemeenten vorige week tijdens een gesprek met gedeputeerde drs. R. C. E. Barbé. „Wie als gemeentelijk vertegenwoordiger op 4 oktober naar Middelburg is getogen in de verwach ting dat gedeputeerde Barbé wellicht aantrekkelijk nieuws aan de gemeenten op Schouwen-Duiveland te vertellen had, kwam bedrogen uit". Dit schrijft het kollege van b. en w. van Zierikzee aan de gemeenteraad. Op verzoek van de C.D.A.-fraktie in de Zierikzeese raad werd een schrif telijk verslag uitgebracht van deze bespreking met de gedeputeerde en wordt de kwestie reduktie tolheffing als agendapunt opgevoerd voor de gemeenteraadsvergadering op maan dagavond 22 oktober in' de raadzaal van het stadhuis, aanvang 19.30 uur. der gekonkludeerd worden, dat het moment, waarop de weg over de stormvloedkering in de Oosterschel- de gereed is, geen aanleiding zal kun nen vormen (uit financiële overwe gingen) dan ook de Zeelandbrug maar tolvrij te maken. Naar de huidige inzichten en prog noses zullen de bouwkosten van de Zeelandburg in 1988 afgeschreven zijn, zodat dan een reduktieregeling kan worden ingevoerd per 1 januari 1989. Verdere voorstellen De raadsagenda voor de gemeente raadsvergadering van maandag avond 22 oktober vermeldt verder on der meer voorstellen tot: het aanvragen/aanvaarden en verlenen van geldelijke steun voor het uitvoe ren van groot onderhoud aan 88 na oorlogse woningen in Zierikzee door woningbouwvereniging „Beter Wo nen"; benoeming van mevrouw M. M.^ van de Riet-Tieleman tot onderwijze-* res in vaste dienst aan de Beatrix- school per 1 augustus 1984; vaststel ling van de 35e wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement we gens veranderingen in pensioenwet geving; verkoop van grond aan de Walcherse Bouwunie B.V. te Grijps- kerke voor de bouw van negen premie-koopwoningen in het bestem mingsplan „Poortambacht VII"; ver koop van pachtgrond aan een drietal pachters, te weten: de heren J. den Boer, J. van de Sluis en P. J. van de Velde en verder enkele voorstellen tot vaststelling van begrotingswijzigin gen naar aanleiding van eerder geno men raadsbesluiten. Aan het einde van deze gemeente raadsvergadering zal het kollege overgaan tot het aanbieden van de ontwerp-begroting 1985 van de ge meentelijke volkskredietbank en ontwerp-gemeentebegroting 1985, in- klusief het Meerjarenperspektief 1985 tot en met 1988. ZIERIKZEE - Het gemeente bestuur van Zierikzee organiseert woensdagavond 31 oktober een ken nismakingsbijeenkomst voor de nieuw ingezetenen in Zierikzee. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis, aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op het parkeerter rein aan de Nieuwe Boogerdstraat werden twee personenauto's bescha digd bij een parkeermanoeuvre. P. v. E. uit Burgh-Haamstede trachtte uit parkeerstand weg te rijden maar werd daarbij gehinderd door een fout geparkeerde auto. Daardoor knalde de bestuurder tegen de auto van L.T. uit Zierikzee. Beide auto's liepen lak- schade en een deukje op. Tijdens een informeel samenzijn zullen de nieuwe inwoners kennis kunnen maken met de leden van het kollege van b. en w. alsmede met en kele leden van de gemeenteraad. Eventuele vragen kunnen tijdens deze bijeenkomst worden gesteld en/of schriftelijk worden ingediend bij het bureau voorlichting. De antwoorden op schriftelijke vragen zullen worden verwerkt in de verschillende toelichtingen, die tij dens deze avond gegeven zullen worden. Voorts wordt de film „Zierikzee- stad als een kasteel" vertoond. Tbn slotte zal een rondleiding door het stadhuis en het stadhuismuseum plaatsvinden, en zal aan de aanwezi gen een drankje worden aangeboden. B. en w. laten weten, dat gedepu teerde Barbé in de bespreking met de gemeentebestuurders van Schouwen- Duiveland heeft volstaan met het uit leggen en verdedigen van de stand punten van g.s., zoals die reeds waren verwoord inde brief van 23 september 1983 aan het kollege van Zierikzee. Konklusies Uit de opmerkingen van gedepu teerde Barbé kan gekonkludeerd worden, dat er in het verleden geen toezeggingen zijn gedaan van de zijde der provinciale overheid, dat thans een reduktieregeling c.q. een ophef fing van de tol gerealiseerd zal wor den. De gedeputeerde wees slechts op de toezegging, dat „op het moment dat de investeringen zijn afgeschre ven aan de inwoners van Schouwen- Duiveland een aanmerkelijke reduk tie op het toltarief zal worden gege ven". „Over de vorm waarin die re duktie zal worden gegeven, zijn echter nog geen toezeggingen ge daan", aldus drs. Barbé. Het kollege van b. en w. konkludeert derhalve, dat er wel een toezegging is, maar dat die altijd gekoppeld is geweest aan het tijdstip waarop de investeringen op de bouwkosten van de brug zijn afgeschreven. Het standpunt van g.s. van vorig jaar september is echter in zoverre gewijzigd, dat gedeputeerde staten bij invoering van een reduktierege ling daarvan niet alleen Schou- wen-Duivelanders willen laten pro fiteren. Argumenten daarvoor zijn onder andere: 1) Heel Zeeland heeft destijds meebetaald aan de brug. 2) Er ont staat rechtsongelijkheid als slechts Schouwen-Duiveland reduktie krijgt. Uit de woorden van gedeputeerde Barbé kan. volgens het kollege, ver- O O STEELAND - De rijkspolitie werd zondag (18.30 uur) gewaar schuwd, dat er een auto in de sloot bij de Blauwe Keet te Oosterland zou liggen. Op onderzoek uitgaande trof men er inderdaad een Citroën aan, maar de bestuurder was er niet meer. Het bleek M. v. d. E. uil Ouwerkerk te zijn, die inmiddels thuis was. Te genover de politie verklaarde ze, dat ze sinds kort (drie dagen) in het bezit is van het rijbewijs, maar in de bocht bij Oosterland niet meer wist hoe het verder moest en toen rechtdoor de sloot was ingereden. Zelf liep ze geen verwonding op, de auto werd door va der uit de sloot langs de Bredeweg ge trokken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina' ZIERIKZEE - De afgelopen week was het bij de ingang van het Zierikzeese sportpark Bannink een drukte van jewelste. Het aannemingsbedrijf NBM uit Wageningen sloeg gedurende een week letterlijk zijn tenten op om een gedeelte van het Zierikzeese rioleringsnet te renove ren. Deze ingreep was noodzakelijk geworden, omdat bij inspektie was gebleken, dat de rioleringsbuis over een lengte van 360 meter ernstig was aangetast door H2S- gassen, waardoor de betonnen wand, die oorspronkelijk een dikte had van vijf centimeter was afgebrokkeld tot plaatselijk anderhalve centimeter. Hierdoor ontstond ernstig gevaar, dat de buis binnen afzienbare tijd zou kunnen breken, hetgeen met name op het gedeelte waar de riolering onder rijksweg 18 doorloopt voor fikse pro blemen zou kunnen zorgen. De renovatie wordt in twee gedeelten uitgevoerd via een nieuw Frans lining-systeem. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het eerste trajekt ter lengte van 190 meter va naf de Grachtweg tot halfweg de Banninklaan. medio mei 1985 komt een 170 meter lang trajekt verderop tot het Zweedse Rode Kruiszieken- huis aan de beurt. Bij het schoonspuiten van het Zie rikzeese rioleringsnet werd door de dienst Gemeentewerken gekonsta- teerd, dat er nogal wat zand en grint mee naar buiten kwam, hetgeen tot de konklusie leidde, dat de buizen in wendig aan aantasting onderhevig zouden moeten zijn. Inspektie via een camera toonde aan, dat deze aan tasting inmiddels dusdanige ernstige afmetingen had aangenomen, dat een snelle ingreep noodzakelijk zou zijn om te voorkomen, dat er eventu eel breuken in de buizen zouden ont staan. Om tot herstel van de aangetaste buizen over te gaan waren twee mogelijkheden voorhanden: de Naar aanleiding van de rioolzuiveringswerkzaamheden was het bij de in gang van het Zierikzeese sportpark een drukte van jewelste. Medio mei 1985 keert het hele cirkus terug om het tweede gedeelte te renoveren van de aange taste riolering. De glasvezelwanddie in later instantie als nieuwe binnenwand van de rioleringsbuizen gaat fungeren, wordt via een transportband in gebracht. buizen konden worden opgegraven en vervangen door andere, of het nieuwe door NBM gelanceerde rioolrenova- tiesysteem kon worden aangewend, hetgeen vooral aanzienlijk minder rommel zou veroorzaken. Bovendien bleek het nieuwe systeem aanzienlijk goedkoper. All-in bracht het een me- terprijs van 290,met zich mee. De totale kostprijs volgens het systeem bedraagt ruim 107.000,—. Inspekteren Bij het gehanteerde Franse systeem wordt uitgegaan van epoxy gewa pend met een glasvezelmat. Enerzijds biedt dit de mogelijkheid van een konstruktief sterk eindprodukt, an derzijds heeft epoxy een relatief hoge chemische bestendigheid. Ook is bij epoxy het krimpgedrag tijdens het verharden gering. Alvo rens met de inbrengwerkzaamheden wordt begonnen, wordt de aange taste leiding grondig schoongemaakt en nauwkeurig geïnspektcerd. De glasvezelmat wordt geprefabriceerd, in opgevouwen toestand en met de juiste afmetingen, op het werk aan gevoerd. De langsnaad heeft een zo danige bewegingsmogelijkheid, dat een soepele aanpassing aan de buis- grootte goed mogelijk is. Op het werk wordt de glasvezelmat geïn- pregneerd met een hoogwaardige epoxy-hars. Vervolgens wordt de geïnpregneerdc mat in de leiding ge trokken en opgepompt met lucht met een behoorlijke overdruk. Om dit mogelijk te maken is de ge prefabriceerde mat aan de binnenzij de tevens voorzien van een PVC-folie, die een tijdelijke luchtkerende funk- tie heeft en na het verharden wordt verwijderd. Het uithardingsproces duurt drie tot acht uur. Het eindresul- taat is een waterdichte bekleding, die dankzij de met glasvezel gewapende epoxy grote krachten en momenten kan opnemen en tevens implosie- bestendig is. Door het gunstige krimpgedrag sluit de glasvezelmat goed aan op de oude buis en heeft ze dankzij de tijdelijke PVC-folie een gladde binnenkant. Aan het oor spronkelijke leidingmateriaal wor den geen speciale eisen gesteld, zodat dit kan bestaan uit beton, metsel werk, of wat dan ook. De dikte van „Copeflex", zoals het ingebrachte ma teriaal heet, kan variëren van twee tot tien millimeter. Aan de hand van tevoren uitgevoerde berekeningen wordt de noodzakelijke dikte be paald. Gebreken, zoals gaten en scheuren, worden probleemloos overbrugd. Lozingsvergunning Voor de ontstane aantasting van het 370 meter trajekt kan de dienst Ge meentewerken van Zierikzee geen oorzaak aangeven. Daaromtrend is het onderzoek nog niet afgerond. De gemeente Zierikzee is sinds eni ge tijd bezig om de bedrijven in Zie rikzee ertoe te brengen een lozingsvergunning aan te vragen. Al le bedrijven, die op de een of andere manier kunnen vervuilen, moeten een dergelijke vergunning op korte termijn aanvragen. Het is overigens nog lang niet zeker, dat er sprake is van een vervuiler, want de kans lijkt groot, dat de aantasting louter is ont staan, doordat afvalwater gedurende lange tijd in het stelsel blijft staan, waardoor H2S-gassen vrijkomen Momentcel wordt een afronding ge maakt aan het eerste gedeelte van de werkzaamheden. In mei 1985 komt NBM terug om het tweede gedeelte te renoveren. Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens droog en perioden met zon; minimumtemperatuur om streeks zes graden, middagtempera- tuur ongeveer zeventien graden, in mistgebieden enkele graden lager. Zwakke tot matige wind uit zuidelij ke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 19 okt.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.43 Maan op 21.08, onder 14.08 Nieuwe Maan: 24 oktober (13.08) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 okt. 6.28 18.53 0.08 12.30 Doodtij: 20 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ook morgen staat het weer in ons land onder invloed van een krachtig hogedrukgebied. Het centrum heeft enkele dagen boven Frankrijk gelegen, maar het ver plaatst zich nu langzaam naar Midden-Europa. Het blijft morgen droog en er zijn perioden met zon. In de nacht en och tend kunnen plaatselijk mistbanken voorkomen. De minimumtempera tuur ligt in de komende nacht rond 6 graden. In de middag loopt het kwik op tot circa 17 graden. In hardnekki ge mistgebieden blijft de tempera tuur enkele graden lager. Er waait een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Na morgen zullen Oceaandepres sies het weer gaan bepalen. De regen kansen zijn de tweede helft van de week dan ook weer groot. De middag- temperatuur wordt enkele graden lager. Advertentie 1 4,98 Dinsdag en woensdag Oosterland Tel. 01114-2752

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1