Kabinet haalt bakzeil bij koopkracht minima Ruim vijf ton aan bouwleges voor gemeente Westerschouwen Werkzaamheden op Heuvelsweg installatiebedrijf 2 Benzine zaterdag duurder AVR moet luchtveront reiniging bestrijden Kamer en regering streven naar eenvoudiger taalgebruik Nederlandse ski-school in Oostenrijk Koopkracht meerjarige echte minima moet worden veiliggesteld DEN HAAG - Het kabinet is donderdag op de laatste dag van de algemene beschouwingen de Tweede Kamer alsnog tegemoet gekomen aan de eis van de Tweede Ka mer dat de koopkracht van de zogenaamde meerjarige echt minima volgend jaar moet worden veiliggesteld. Premier Lubbers zei dat het kabinet alsnog bereid is de motie de Vries (CDA) uit te voeren waarin wordt gesteld dat voor de koopkracht voor deze groep meer geld moet worden uitgetrokken, er vanuitgaande dat in 1985 een prijsstijging van 1,5 procent optreedt. Een tweede koncessie die Lubbers deed, na zich woensdag daarover in het vage te hebben gelaten, is dat het kabinet zich niet zal verzetten tegen de wens van CDA en WD dat de hui dige WAO-ers per 1 januari volgend jaar niet abrupt terugvallen naar 70 procent van hun laatstverdiende in komen. De regering gaat akkoord met de WD-wens dat de 150 miljoen moet worden uitgetrokken om dat koopkrachtverlies te beperken tot 72 procent. Verder wordt de kinderbijslag te gen de wens van het kabinet in per 1 januari niet bevroren, maar aange past aan de inflatie. De bevriezing wil het kabinet nu verschuiven naar 1 juli volgend jaar, waartoe dan de jaarlijkse gebruikelijke aanpassing achterwege zal blijven, aldus Lub bers. De dekking voor het gat dat daardoor in de begroting ontstaat wordt mogelijk doorgeschoven naar de voorjaarsnota. Woensdag liet de premier al weten zich niet te zullen verzetten tegen de kamerwens de huurverhoging te be perken tot drie procent, tegenover de vier. procent die het kabinet voor ogen heeft. Wat betreft het omstreden kabinetsplan weer schoolgeld te hef fen voor 12- tot 16-jarigen liet mi nister Ruding woensdag al weten dat het kabinet daar vooralsnog aan vast houdt maar met belangstelling uit ziet naar alternatieve dekkingen die de kamer daarvoor binnen de onder wijsbegroting wil zoeken. Aftopping vakantietoeslag Het kabinet ziet zeker niet voor zichzelf in de eerste plaats een taak weggelegd om een einde te be werkstelligen aan de aftopping van vakantietoeslagen voor topambtena ren (onder wie ministers). Zowel Pvd A-leider Den Uyl als CDA- fraktieleider De Vries deed donder dag een klemmend beroep op het ka binet om met werkgevers en werknemers afspraken te maken. Lubbers stelde evenwel dat de over heid niet zelf het initiatief tot aftop ping moet nemen, waarbij het verwees naar het doodlopen van eer dere pogingen daartoe van het kabinet. Wat betreft het ziekengeld is vol gens Lubbers van het kabinet geen ingreep te verwachten wanneer werkgevers en werknemers bij CAO- onderhandelingen besluiten toch over te gaan tot uitbetaling van hon derd procent loon bij ziekte. ,,Dat is een volledige verantwoordelijkheid van de sociale partners", aldus de premier. ROTTERDAM - De afvalverwer king Rijnmond (AVR) dient ter bestrijding van de luchtverontreini ging uiterlijk 1992 een volledige rookgasreiniging aan te brengen voor haar ovens. Daarmee is een bedrag van 45 mil joen gulden gemoeid. De invoering kan gefaseerd geschieden. DEN HAAG - Het Haags weekblad weekend sport zal voorlopig niet meer verschijnen, zo heeft de uitge ver, Tten Bosch Pers in Den Haag, vrij dag meegedeeld. Het blad had al vanaf zijn eerste verschijnen drie we ken geleden te kampen met konkur- rentie van de Haagse Courant, die haar sportbijlage op maandagmor gen gratis verspreidde. Kamer wil voor zomervakantie 1985 beleidsplan kleine kriminaliteit DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag een motie van het kamerlid Nijpels (VVD) aangeno men, waarin de regering wordt aan gespoord nog voor het zomerreces van 1985 aan de Kamer een be leidsplan te presenteren, om uitein delijk allerelei knelpunten \veg te nemen die bestrijding van de „kleine kriminaliteit" in de weg staan. Tegen de motie stemden de. groep Scholten/Dijkman, EVP, CPN, PPR en de PSP. De PvdA stemde voor en zette daarbij haar bezwaren ter zijde tegen het feit dat naar haar mening in de motie teveel nadruk wordt gelegd op de financiële prioriteit van de kleine misdaadbestrijding. De PvdA vindt dat er nog wel andere zaken voorrang genieten. In de motie wordt onder meer ge vraagd om opsporing, vervolging en tenuitvoerlegging van straffen te „in tensiveren". Advertentie In kader Oosterscheldewerken BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen ontvangt op korte termijn 565.000,aan bouwleges voor de Oosterscheldewerken. Het geld was heden - vrijdagochtend nog niet binnen, maar naar verwachting kan het elke dag op de rekening van de gemeente worden gestort. Sekretaris J. W. de Jonge liet telefonisch weten dat het geld op de kapitaalsdienst zal worden ge reserveerd en dat in overleg met de raad de bestemming zal worden bepaald. Het Rijk is bezig een rekening te vereffenen met in totaal vijf gemeen ten in Zeeland, die samen recht heb ben op bijna 5,5 miljoen gulden aan legesrechten op bouwwerken die het Rijk in het kader van de Oosterschel dewerken heeft laten uitvoeren op het grondgebied van die gemeenten. Veere De gemeente Veere ontvangt van dit bedrag het grootste deel, name lijk bijna 4,3 miljoen gulden. Daar komen volgens Rijkswaterstaat nog een aantal tonnen bij in verband met de behandeling van een bouwaanvra- ge voor de filtermattenfabriek op het werkeiland Neeltje Jans in de mon ding van de Oosterschelde. De gemeente Veere dacht in 1982 nog recht te hebben op acht tot tien miljoen gulden aan bouwleges, zo liet ze de minister van verkeer en wa terstaat per brief in 1982 weten. De minister was het niet eens met deze zienswijze. Zij vond dat in dit excep tionele geval er voor de diverse Oosterscheldebouwwerken zoals sluizen, pijlers en andere objekten, geen bouwvergunning nodig zou zijn. Het Rijk hoefde volgens haar dus ook geen bouwleges te betalen aan de af zonderlijke gemeenten. De Raad van State besliste echter anders en de mi nister berustte in haar lot. Monument enstad Behalve Veere kunnen nu Reimers- waal, Westerschouwen, Bruinisse en Tholen zeer binnenkort een finanCië- ROTTERDAM - De prijzen van super- en normale benzine gaan bij de meeste maatschappijen met in gang van zaterdag met een cent per liter omhoog. De prijsstijgingen zijn het gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produktenmarkt in kombinatie met de koers van de dollar, waarvoor donderdagmiddag 3,50 werd genoteerd. De meest voorkomende prijzen aan de pomp (zelftank) worden met in gang van zaterdag 189,2 cent voor su- perbenzine en 184,8 cent voor norma le benzine. De prijzen kunnen tengevolge van plaatselijke omstan digheden variëren. Bij een bediende pomp is de benzine zoals gewoonlijk iets duurder. DEN HAAG - De Tweede Kamer en de regering zijn het er over eens dat zij voortaan eenvoudiger taal moe ten gebruiken om het regeringsbe leid en de debatten daarover in het parlement begrijpelijker te maken voor de bevolking. De gehele Tweede Kamer steunde donderdag een motie daarover van CPN-fraktieleidster Brouwer. Ook premier Lubbers beloofde dat het ka binet zal proberen bij de opstelling van wetsvoorstellen en brieven en bij de behandeling daarvan in de Kamer zo veel mogelijk moeilijke woorden te vermijden. AMSTERDAM - Er bestaan verge vorderde plannen te komen tot een Nederlandse ski-school in Oosten rijk. Het ligt in de bedoeling vijftien door de Alpine-Commissie van de Nederlandse ski vereniging te selek- teren kinderen vanaf augustus vol gend jaar in een internaat in Altenmarkt onder te brengen. Daar kan zowel in de winter als in de zo mer de ski-sport worden beoefend. De school, met een opleiding van Mavo, Havo en VWO, zal ongeveer evenveel tijd besteden aan het skiën als aan de leervakken. Om financieel rond te komen, heeft men welgestel de ouderparen nodig, die bereid zijn 35 kinderen voor 35.000,- per kind per jaar te betalen. Zierikzee gaat fietspad aanbesteden - féSïïSSwSSS' Sinds een paar dagen wordt een gedeelte van de Heuvelsweg ten zuiden van Kerkwerve, op het grondgebied van Middenschouwen, geasfalteerd. De werkzaamheden zijn uiterlijk maandag afgerond. MIDDENSCHOUWEN/ZIERIKZEE - Het gaat er nu toch naar uitzien, dat binnen afzienbare tijd langs de gehele Heuvelsweg, van de Lange Blokweg tot aan de Delingsdijk, een fietspad zal komen. Zoals bekend is dat fietspad door de gemeente Mid denschouwen gerealiseerd van het Schutje af tot aan de grens met Zierikzee. waar de fietsters en bromfiet sers nu nog moeten over .teken om hun weg te ver volgen. Middenschouwen begint maandag met de voorbe reidende werkzaamheden voor de aanleg van het fietspad op haar grondgebied, van het Schutje tot aan de Delingsdijk. Ook Zierikzee gaat er haast achter zetten. Hoewel de aankoop van de gronden (waarmee nogal wat pro blemen waren) nog niet helemaal rond is, zal toch binnenkort de aanbesteding plaatsvinden. Daartoe is besloten met het oog op de rijkssubsidie, die bij een vlotte gang van zaken ineens zal worden uitge keerd, maar die bij de start van de werkzaamheden na 1 januari'85 in gedeelten wordt uitbetaald. Asfalteren Behalve aan het fietspad wordt er ook aan het weg dek gewerkt. Sinds eer paar dagen is het Waterschap in opdracht van Middenschouwen bezig met het as falteren van een gedeelte van de Heuvelsweg ten zuiden van Kerkwerve, ongeveer van de Mosseleel- weg tot aan de grens mèt Zierikzee, waar nu ook nog het fietspad ophoudt. Over een afstand van ruim een kilometer wordt daar periodiek onderhoud ge pleegd. dat vanavond of uiterlijk maandag zal zijn voltooid. Dit herstel wordt eveneens verricht op klei ne gedeelten van de Kuijerdamseweg bij Ellemeet, de Kloosterweg, de Kapelleweg en de Weelweg. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30 - 21.30 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00 - 16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee le bijdrage van de kant van het Rijk in de gemeentekas verwachten. De gemeente Reirperswaal die het slui- zenkomplex Hansweert binnen haar grenzen krijgt, mag vier ton tege moet zien. De bodem van Wester schouwen die een aantal pijlers van de Oosterscheldestormvloedkering draagt, krijgt vijf ton. Bruinisse heeft recht op twee ton en Tholen op 27.000 gulden. Het geld zal volgens Rijkswaterstaat zeer binnenkort op de diverse gemeenterekeningen wor den gestort. De burgemeester van Veere, me vrouw G. W. van Montfrans, zei don derdagmiddag bijzonder blij te zijn met de bijna vijf miljoen gulden aan bouwleges. Veere heeft met zijn 4.700 inwoners en vier kernen, waaronder de unieke monumentenstad Veere, in verhouding zeer hoge uitgaven. Vol gens mevrouw Van Montfrans kan Veere, die de zaak van de bouwleges destijds bij de minister van verkeer en waterstaat heeft aangekaart, het geld heel goed gebruiken om de meerjarenbegroting sluitend te maken. weekend servicedienst tel. (01110)6255 Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00 - 21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00 - 22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi- titraining. 20.00 - 21.00 uur dames, 21.16 - 22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Tbken en schilder- klub „De Tekenaars". 19.00 - 21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00 - 21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o. 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15 - 21. 45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00 - 20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00 - 16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 - 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Vrijdag 12 oktober Nieuwerkerk Rehoboth. Klaverjasavond van Oran jevereniging. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling. 12.00 - 22.30 uur; 21.00 uur trekking verloting. Kerk Gerei. Gem., St. Joostdijk. Ver gadering Staatk. Geref. Studiever eniging „Schouwen-Duiveland". 19.45 uur. Bruinisse Clubhuis De Nachtegaal. Ledenver gadering 20.00 uur. Zaterdag 13 oktober Zierikzee Laboratorium Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Open Dag. 10.00 - 16.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling. 10.00 - 19.30 uur. Dinsdag 16 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.v.H. Lezing de heer Drijgere over KNMI in de weer. 14.00 uur. Brouwershaven Markt Rondrit bejaardensoos. 13.30 uur. Woensdag 17 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Ned. Herv. kerk. Verkoop kinderkle ding. 13.00 - 16.00 uur. Donderdag 18 oktober Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. Van 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Dansavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Maandag 22 oktober Zierikzee Mondragon. Algemene ledenvergade ring VVV Zierikzee. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Ouderavond peu terspeelzaal. 20.00 uur. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis. Receptie i.v.m. het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeeste Th. H. de Meester. 16.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. Van 19.30 uur tot 20.30 uur. Openbare Lagere School „De Schoe ner". Ouderavond 20.00 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen over verzekeringen. 20.00 uur. Woensdag 24 oktober Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Scharendijke Putmeët. Vergadering Raad van Bestuur Reiningsdienst. 16.00 uur. Donderdag 25 oktober Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. Van 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 26 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.v.H. Start kursus brooddeegfiguren maken. 09.30 uur. Zaterdag 27 oktober Zierikzee R.K. kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Maandag 29 oktober Brouwershaven Stadhuis. Begrotingsvergadering ge meenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 30 oktober Burgh-Haamstede ZWN-station Burgh. N.V.v.H. Exkur- sie naar suikerfabriek in Dinteloord. 08.45 uur. Woensdag 31 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Dinsdag 6 november Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.3C uur. Dinsdag 13 november Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.v.H. Lezing over Zeeuwse sieraden door de heer Van de Have, juwelier uit Goes. 14.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmugazijn. Vergadering vie ring Brouwershaven 700 jaar. 20.00 uur. Dinsdag 20 november Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Maandag 26 november Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkureus H.v.P. 19.30 uur. Maandag 3 december Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkureus H.v.P. 19.30 uur. Dinsdag 4 december Kerkwerve Verenigingsgebouw. Sint Nico- laasmiddag bejaardensoos. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2