POSTZEGELEN ARBEIDERSHUISJES: EEN ONMISBAAR ELEMENT IN STADS- EN DORPSGEZICHT O orspronkelijke 17e eeuwse gevel icntenui het verleden oïiM piMelrubnëlt i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 oktober 1984 Nr. 23608 ROTTERDAM - De Franse zangeres Juliette Greco treedt op 20 oktober op in het Luxor theater te Rotterdam. Op 17 oktober geeft het muziek theaterensemble Pluche en plastic een voorstelling in het luxor theater. Op 21 september reikte de Ver. Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland oorkondes uit voor geslaagde restauraties en goed aan de omgeving aangepaste nieuwbouw. Naar aanleiding hiervan werd de geschiedenis van de betreffende panden nader onder de loupe genomen door de heer H. Uil (streek archivaris). Zijn vondsten publiceren wij in wekelijkse afleveringen. Beddeweeg 13 en Ravestraat 24 te Zierikzee ZIERIKZEE - Onder de uitgereikte oorkondes zijn er twee voor restaura ties/renovaties van arbeidershuisjes, beiden in Zierikzee. Het is een goede ge dachte geweest ook juist deze kategorie bij de beoordeling te betrekken. Te vaak worden ze vergeten, terwijl ze een onmisbaar element vormen in het stads en dorpsbeeld. Het pand Beddeweeg 13 is te re kenen tot de kategorie huizen voor arbeiders en knechts. In 1808 werd het pandje verkocht door Johan nes de Clerck aan Heronimus Gudde. In 1812 woonde er de arbeider Pieter Jan Verplanke, 33 jaar oud en geboren in het Belgische Wal- beeke. Hij was gehuwd met de Bruse Willemina van Zon, 23 jaar oud; het echtpaar had één zoon. Maatje Dijkgraaf en Casparina Berhout, beiden arbeidsters, wa ren in 1819 bewoonsters. In 1826 werd het pandje bewoond door de arbeider Bastiaan Broodman, met zijn gezin. Twee gezinnen Kort na 1830 ging de arbeider Jan de Vrieze (geb. Bruinisse 1806) er wonen met vrouw en vijf kinde ren. Zijn schoonouders Andries Bakker, slager van beroep, en Stoffelina Trommel waren inwo nend. Het lijkt welhaast onvoor stelbaar: twee gezinnen van in totaal negen personen in ,zo'n klein huisje. Het waren voor onze vorige eeuw vrij gewone situaties waarbij de hygiënische omstan digheden vaak veel te wensen overlieten. Sedert 1843 woonden er de uit Koudekerke afkomstige Pieter Brouwers (geb. Zierikzee 1797), met zijn vrouw. Daarna: Adriaan Meertse (geb. Stavenisse 1784), met vrouw en vier kinderen. Adri aan was stamper in een meestoof een gebouw waarin de wortels van de meekrapplant bereid werden tot een rode verfstof. De matroos, of om de 19de eeuw- se aanduiding te gebruiken: va rensgezel, Cornelis Brandenburg met zijn gezin woonde er tegelij kertijd. In 1861 worden als bewoners ver meld: Marcelis Johannis Padmos, met zijn vrouw Maatje Cornelis de Jonge. Zij kwamen vanuit Wolp- haartsdijk en kregen in Zierikzee acht kinderen, waarvan er drie op jeugdige leeftijd stierven. Inwo nend sedert 1870 waren Padmos' ouders: de smid Cornelis Padmos (geb. Zierikzee 1807 - overl. Zierik zee 1873) en Elisabeth Ornée (geb. Axel 1815 - overl. Zierikzee 1872). In de 80er jaren van de vorige eeuw werden Cornelis van Loon, slager van beroep, met zijn vrouw, de Oosterlandse Johanna Antonia Verdick, en hun vier kinderen be woners. Na de eeuwwisseling werd het huisje betrokken door de arbeider Kornelis Willem de Bruijne (geb. Nieuwerkerk 1849), gehuwd met Maria Cornelia van Doezelaar (geb. Stavenisse 1845). Latere bewoners werden de veld- arbeider Marinus de Jonge (geb. Zierikzee 1891), gehuwd met Anna Elisabeth de Graaij (geb. Zierik zee 1892). Zij vertrokken met hun kinderen in 1920 naar Rotterdam. Bewoner werd hierna de uit Se- rooskerke afkomstige K. Jonker, met zijn gezin. Jonker was aan vankelijk landbouwersknecht, la ter groentenhandelaar. Waardering In 1981 werd het pand betrokken door het echtpaar M. C. Coomans- van Doezelaar. De laatste naam kwamen we al eerder tegen onder de rij van bewoners en be woonsters. Zij verlieten het pand dit jaar en sindsdien woont de fa milie J. Peute in Beddeweeg 13. De beoordelingskommissie van „Stad en Lande" heeft veel waar dering voor de renovatie, uitge voerd door Bouwbedrijf Roggeband b.v. te Zierikzee, die tevens het ontwerp vervaardigde. Zij merkte daarover op: „Dit (Beddeweeg 13) betreft de renova tie van een kleinschalig pand met een uitbreiding die er dermate mee in harmonie is, dat het geheel goed past op die plaats in Zie rikzee. Het is een grote verdienste dat de eigenaar (M. C. Coomans) dit in die omgeving aandurfde, waarbij bovendien concessies zijn gedaan aan de te verkrijgen ruimtem bo ven. Deze zijn klein en aldus on dergeschikt gemaakt aan de bouwmassa. Dit verdient bewon dering. De omgeving, waarin bijv. het grote telefoonkantoor domi neert, heeft met deze kleine wo ning een tegenwicht gekregen, waardoor het geheel aldaar is op gehaald". ZIERIKZEE - De Ravestraat is een vrij jonge straat. Eerst in de 17de eeuw werd de straat aangelegd op de gronden van het kasteel Ra- vestein. Het werd, evenals de nabij gelegen Schuttershofstraat, een buurt van woningen voor arbeiders en zeevarenden. Zierikzee had in de 17de eeuw grote behoefte aan woningen voor deze grote bevol kingsgroep. Het pand Ravestraat 24 heeft nog één van de oorspronkelijke 17de eeuwse gevels in de straat. De trapgevel heeft een eenvoudige makelaar en sierankers. De trap pen zijn afgezet met donkerrode steen. De voordeur en de beneden vensters zijn voorzien van een een voudig geprofileerde en versierde bovendorpel. In 1810 wordt Pieter Bodt als ei genaar vermeld. In 1812 werden als bewoonsters genoteerd: de 52-jarige Eijltje Jochems met haar zoon. de 62-jarige Neeltje Bodt en de 40-jarige Elizabet Bodt. In 1819 was bewoner de in Drei- schor geboren 32-jarige arbeider Marinus Doeleman. Hij woonde er mot zijn vrouw Janna van Stappe en hun kinderen Rond 1826 ver huisden zij. Bewoners werden daarna de uit Middelburg afkomstige Johannis J. Chr. Beurkens, met vrouw en kinderen. Hij was schrijnwerker van beroep. Daarna volgde de in 1773 in Kortgcne geboren zeilmakers knecht Gijsbrecht Bouman. Hij was gehuwd met de Zierikzeese Neeltje Dirkse Halff (geb. Zierik zee 1779). Zij was baakster. Het paar had drie kinderen. Inwonend waren de metselaarsbaas Adriaan Smit (geb. Zierikzee 1798 - overl. Zierikzee 1829), met zijn vrouw Francina Cornel. Het paar had een zoon Jan. Hygiëne In de woning woonden tegelij kertijd twee gezinnen, met acht personen. De invoering van een reeks van maatregelen, voor schriften en wetten op het gebied van de volksgezondheid was in hoofdzaak een reaktie op deze woonomstandigheden, die veel te wensen overlieten op het gebied van de hygiëne. In de 30er jaren werden bewo ners Johannes Axel (geb. Zierik zee 1773), arbeider, met vrouw en kinderen. Daarna volgde het gezin van de karreman Pieter Jan Ver planke (geb. Wagtebeke 1779). In de 40er jaren van de 19de eeuw werd de metselaarsknecht Jan van den Ende (geb. Zierikzee 1814) bewoner. Hij huwde met Tho- na Fonse (geb. Zierikzee 1809). Jan overleed in 1863, zijn vrouw in 1874. Hun zoon Marinus vertrok in 1875 naar Delfshaven. Vanaf 1866 was inwonend de kleermaker Pieter Maijs (geb. Zie rikzee 1843). Hij was gehuwd met Suzanna van den Ende (geb. Zie rikzee 1840 - overl. Zierikzee 1869). Maijs hertrouwde met Cornelia de Jonge (geb. Nieuwerkerk 1840). Het echtpaar verhuisde naar de Balie en vertrok later naar Nieuwer-Amstel. In het laatste kwart van de vori ge eeuw werd bewoner Bartholo- meus Schoenmaker (geb. Noord- gouwe 1839 - overl. Zierikzee 1900)., gehuwd met Johanna van 't Klooster. Tegen de eeuwwisseling werd het pand betrokken door de letter zetter Pieter Jacobus de Munck (Middelburg 1861 - Zierikzee 1912). Na zijn overlijden bleef de wedu we, Cornelia Verhulst (geb. Zierik zee 1863 - overl. Zierikzee 1943), er wonen. Daarna werd het huis be woond door hun dochter M. F. de Munck, die in 1973 overleed. Vol lol' In 1982 werd het pand betrokken door de heer en mevrouw J. R. Ra- via, die de woning fraai restau reerden. De beoordelingscommis sie van Stad en Lande was vol lof over het werk van de heer Ravia: ,,Dc commissie vindt dit een zeer geslaagde restauratie. Zoveel mogel k is alles gehandhaafd zo als het oorspronkelijk was, zowel het uitwendige als het inwendige. De geven is prachtig hersteld. Het is een eenvoudige gevel, maar zeer gaaf en liefdevol gerestaureerd tot in de details. De commissie heeft er bovendien bewondering voor dat alles zo enigszins moge lijk ook zelf gedaan is door de be woners. Ambachtelijk staat de restauratic op niveau. Ook de bal ken en de kap zijn goed in de oude staat gerestaureerd. In- en exte rieur zijn in harmonie en het ge heel is kenmerkend voor een wo ning zoals die destijds met vakmanschap werd gebouwd. uit de krant van 50 jaar geleden KERKWERVE Van dhr. Hendrik- se, wagenmaker alhier, zijn verloo- pen week, op een anders erf, aan den watergang zes eenden (naar veron dersteld wordt, doodgeschoten) ge vonden. Een veearts heeft de cadavers onderzocht. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, dat, voor zoover ons bekend, nog tot geen resultaat van de oorzaak heeft geleid. BURGH - In de gehouden algemee- ne vergadering der geitenfokvereeni- ging in café Bakker, onder voorzitterschap van dhr. C. Bakker, werd op voorstel van het bestuur m.a.st. besloten het dekgeld van het a.s. seizoen in verband met de stand der kas op 1,— te handhaven. Eve neens werd besloten den leden, die het vorig seizoen hun geiten tot de zoogenaamde „wilde bok" toelieten, geen boete op te leggen. ZIERIKZEE - Morgen - Donderdag - avond opent het Instituut voor ar- beidsontwikkeling in het Huis van Nassau het winterseizoen met een Bonte avond. Op deze avond wordt het programma voor deze winter uit eengezet. Tbr opluistering vertöonen de Da* sgroepen van het Instituut eenvoudige volksdansen. ADVERTENTIE - Twee Neder- landsch Hervormde Rechtzinnigen zoeken twee Vrijzinnigen, om geza menlijk één heeren- en één da mesplaats te huren, in beide kerken te Zierikzee. Tb bevragen bij boek handel Krom, Havenplein. RENESSE - Op a.s. Maandag 15 Oct. zal in de Herv. Kerk alhier de be kende anti-opiumfilm der samenwer kende zendingsvereenigingen worden vertoond, de z.g. „Rawana- film". Daar deze film alleen toegan kelijk is voor persoonen van 18 jaar en ouder, zal voor de jeugd een mid dagvoorstelling om 5 uur plaatsvin den, met de film „Protestantsch zendingsleven hier ten lande". VAN HEINDE EN VER - Tb Meis- dorf in Saksen, is een kweekerij van kikvorschen geopend, in een vijver, afgezet met prikkeldraad. Groote exemplaren kikkers uit Amerika zijn voor dit doel ingevoerd. De bedoeling is te trachten een nieuwe industrie te stichten van kikvorschenhuiden, voor luxe damesschoeisel, in concur rentie met slangen- en hagedis- senleer. ZONNEMAIRE - Tbn bate van de getroffenen door de hagelschade in Westelijk Schouwen heeft ook hier een lijst gecirculeerd. De jongedames M. Deist, C. v. d. Bijl, E. v. d. Bijl en J. de Rijke hebben daarop een bedrag van f 77,— weten bijeen te brengen. Dat is voor haar zeker een groot suk- ses en voldoening te achten. ONGEKEURD VLEESCH - Op last van de justitie zijn in het huis van be waring opgeslooten Koopman P. G. en zijn slager P. G. Zij worden ver dacht vleesch van een aan t.b.c. gestorven koe te hebben verkocht. Al leen aan den walgelijken reuk, dien het vleesch bij het bereiden ver spreidde, is het te danken dat de koo- pers het vleesch niet hebben gegeten. Medio oktober zullen aan alle 19.000 leden in Nederland die zijn aangesloten bij de I.V. Philatelica twee kalenders worden toegezon den. Het zijn een jaarkalender over 1985 en een verjaardagska lender welke beide fraaie afbeel dingen vertonen van Nederlandse postzegels, passend bij de maan den en in meerkleurendruk. Sa men kosten ze 7,50. Hoewel de aanschaf uiteraard vrijblijvend is, dringt de I.V. Philatelica voor zitter H. v. d. Berg er bij de leden sterk op aan tot aankoop over te gaan omdat de opbrengst van de ze aktie, samen met een grote schriftelijke veiling, wordt aan gewend om op waardige wijze in 1986 het 75-jarig bestaan te vie ren. De Bond organiseert dan de Bondsdagen met een nationale tentoonstelling. Zierikzee. Op maandag 15 okto ber houdt de afdeling Schouwen- Duiveland weer vergadering in het Huis van Nassau in de Lange Nobelstraat te Zierikzee. Aanvang acht uur. De avond krijgt, naast de verloting en de aanwezige rond- zendboekjes, een extra accent door de dia-lezing van de heer A. A. Snoodijk uit Vlissingen over „Bijzonderheden over zegels en stempels van Ned. Indië". Katalogus. Vorige maand is, zo als gebruikelijk, weer de nieuwe NVPH-katalogus verschenen. Zo als in de lijn der verwachtingen lag, zijn de prijzen stabiel geble ven. Na de dramatische stijging van de prijzen in de jaren '70, toen grote groepen beleggers de postze gel als beleggingsobjekt ontdek ten (waar ook verzamelaars zich soms aan schuldig maakten) en de prijzen van vooral de oudere se ries voor de doorsnee verzamelaar onbetaalbaar maakten, is hierin een duidelijke kentering geko men. Hoewel de prijzen in de kata logus van de laatste jaren van het zelfde nivo blijven, zakte de werkelijke verkoopwaarde meestal tot beneden de 50% van de kataloguswaarde. En niet de kata- loguswaarde maar het werkelijke bedrag dat een verzamelaar voor een zegel of serie moet betalen is voor hem of haar belangrijk. De ekonomische recessie heeft radi- kaal een eind gemaakt aan de bui tensporige prijsopdrijving zodat de postzegel, nog steeds het meest verbreide verzamelobjekt ter we reld, ook voor de gewone (smalle re) beurs bereikbaar is. Noot: „Het verzamelen van postzegels mag nooit als hoofddoel het beleg gen van geld hebben. Het is tenslotte begonnen om de voldoe ning en het plezier dat de verza melaar aan z'n hobby beleeft". Tentoonstellingen/Thema's. De drempel om aan een tentoonstel ling mee te doen is voor de gemid delde verzamelaar enorm hoog. Meestal wordt dit afgedaan met: ,,Ik heb daar geen materiaal voor", daarbij denkend aan de (soms) kostbare kaders die op de Philacento werden tentoon gesteld. Wie echter eens door z'n stockboeken of album snuffelt komt echter regelmatig zegels te gen die hetzelfde thema of doel hebben. Of dit nu kinderzegels, de natuur, het vervoer of dierenze- gels zijn, ze komen regelmatig te rug. Dit eenvoudige materiaal, met wat inzicht samengevoegd en aangevuld met bijvoorbeeld bij passende afstempelingen, kan tot de fraaiste thema's uitgroeien. Deelname aan een regionale ten toonstelling behoeft dan nog maar een kleine stap te zijn. Bestuursle den van de twee eilandelijke ver enigingen geven graag advies. ,,G. J. Peelen" uit Bruinisse heeft hier in een initiatief genomen en tien leden bereid gevonden om voor het eerst een kader samen te stel len voor de tentoonstelling op za terdag 8 december. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag de motie dan Uyl, om het vakantiegeld in zowel de par ticuliere sektor als voor ambtenaren en trendvolgers af te stoppen in 1985 aanvaard, tegen stemden VVD en centrumpartij. ROTTERDAM - Rita Reys en Pim Jacobs geven op 21 oktober een con cert in het Rotterdamse Luxor Thea ter. Het optreden behoort tot een serie die in het teken staat van het 25 jarige samenspel van dit duo. Zij wor den begeleid door bassist Ruud Ja cobs en slagwerker Peter Ypma. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag een motie aangeno men waarin de regering wordt ge vraagd de kleine zelfstandigen in 1985 en 1986 een groter aandeel te ge ven in de lastenverlichting van 1.5 miljard gulden voor het bedrijfsleven als geheel. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag de motie Den Uyl te gen de heffing van schoolgeld voor leerplichtige leerlingen van 12-16 jaar aangenomen. Tbgen de motie stem den SGP, RPF, GPV en CDA met uit zondering van het ild Beinema. Uit de stapel inzendingen voor de weekpuzzel van vrijdag 5 oktober werden de volgende winnaars ge trokken. Eerste prijs: Mevr. B. v. d. Ouden-Jumelet Dr. de Kockstraat 20 4311 EM Bruinisse Tweede prijs: W. J. v. d. Maas Bernhardstraat 37 4328 BR Burgh-Haamstede De oplossing luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. secondant; 8. rog; 9. die; 10. som; 12. vol; 13. Deens; 15. pil; 17. rijk; 18. ar; 19. rns.; 21. nek; 23. el; 24. fuik; 26. cape; 28. ia; 29. ka ter; 30. alias; 32. hol; 34. uur; 36. pet; 38. emoe; 39. mi 40. lade; 41. ram; 43. ski; 45. nel; 46. porie; 49. ernst; 52. ho; 54. mier; 55. roos; 56. ui; 57. eed; 59. St.; 61. op; 62. vin; 63. rob; 65. spaak; 68. mijl; 69. fez; 71. ara; 72 kaf; 73. doedelzak. VERTIKAAL: I. sol; 2. eg; 3. ode; 4. niet; 5. den; 6. N.S.; 7. top; 8. rok; 11. min; 12. vijl; 13. drie; 14. smal; 16. lei; 17. recherche; 18. auto; 20. spin; 22. kastelein; 24. fa; 25. kruiser; 26. car rier; 27. e.a.; 29. klomp; 31. spant; 33. oma; 35. Urk; 37. Ede; 42. kris; 44. knop; 47. om; 48. iets; 50. rook; 51. s.s.; 53. oer; 56. uil; 58. dof; 60. mare; 62. vijf; 64. bed; 66. pad; 67. aal; 68. mak; 70. zo; 72. ka. DE NIEUWE PUZZEL Dit is de nieuwe opgave: HORIZONTAAL: 1. ijzeren wol kam; 7. helder, schoon; 13. inlandse giftslang; 14. spade met buuomd blad; 16. grote lichaamsslagader; 17. onderscheidingsteken; 18. deel van Azië; 20. roeispaan; 21. muzieknoot; 22. plaats in Noord-Brabant; 24. de onbekende (afk. Latijn); 26. soort pantoffel; 28. kort muziekstuk; 31. overblijfsel bij verbranding; 33. voor zetsel; 34. onderricht; 36. kant van het schip die van de wind is afgekeerd; 37. bekend sportevenement (afk.); 38. ruimte tot verblijf van paarden enz.; 40. streng afgesloten maatschappelij ke kring; 42. akelig, vervelend; 44. muzieknoot; 45. jong varken; 46. tel woord; 47. verheugd; 48. geneesheer; 50. krijgsmacht; 52. slaginstrument; 53. deel van de dag (afk.); 54. en ande re (afk 56. elasticiteit; 57. op dit ogenblik; 58. lidwoord; 59. Engelse vlaktemaat; 61. kort stootwapen; 63. voorzetsel; 64. uiting van onderdanig heid; 67. trekdier; 69. nauwsluitend; 71. heilig symbool bij primitieve vol ken; 72. van geringe breedte; 74. op schrift op een envelop; 76. troefkaart bij diverse kaartspelen; 77. dans; 78. soort hond; 79. zeerover. VERTIKAAL: 1. toiletartikel; 2. bloedvat; 3. snedig, gevat (b.v. van een antwoord); 4. gymnastiektoestel; 5. titel (afk.); 6. handtas met twee grote oren; 8. chemisch symbool; 9. gehoor orgaan; 10. koningszoon; 11. voedsel; 12. teken van de dierenriem; 14. niet massief; 15. biljartstok; 18. water koud; 19. lichaamsdeel; 22. metaal; 23. bittere vloeistof; 25. uit tropisch amerika stammende plant; 27. nacht roofvogel; 29. Nederlandse rivier; 30. bespeler van het strijkinstrument; 32. zeer harde wind; 34. biersoort; 35. hoofddeksel; 37. glooiing van een spoorbaan; 39. zangstem; 40. water koud; 41. alvorens; 43. grove wollen stof; 49. wijnsoort; Jl. innerlijk besef van goed en kwaad; 52. klein, kort- buikig bierflesje; 55. woonschip; 57. ongerooide stomp van een gevelde boom; 59. afzonderlijk; 60. boomloot; 61. waterkering; 62. leesteken; 63. ge regelde toestand; 65. splitsingspro- dukt van een molecule; 66. blad pa pier; 68. één der Bovenwindse Eilanden; 69. oogholte; 70. hoofddek sel; 72. plaaggeest; 73. lang, smal stuk hout; 75. chemisch symbool; 77. muzieknoot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11