Kenteken-overtredingen worden voortaan via computer verwerkt Gister sprak zij van liefde Zeeuws Platvorm protesteert tegen bouw kerncentrales Politie doet mee aan grap, burgemeester wil onderzoek Europese officiersschool Leger des Heils Middenstand Tholen houdt konsumenten- beurs FIOM-groep voor weduwen en weduwnaars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag li oktober 1984 Nr. 23607 9 Vrijdag 12 oktober Ned. 1 15.30 uur Karel's kat 15.35 uur Pluizerd 16.00 uur De Carsons. Margery en Ro bert sleutelen aan hun huwe lijksmoeilijkheden. Ook de relatie tussen Jennifer en Tommy verloopt niet soepel. 16.45 uur Wissels. Waarin het spreek uur voor kamerplanten. 18.20 uur Kleine Isar 19.00 uur Knokken voor twee. Fred sluit zich aan bij de klub van kinde ren van gescheiden ouders. Ook voor hen komen er problemen als het klubhuis gesloopt dreigt te worden. 19.25 uur Roze panter 20.00 uur Journaal 20.28 uur Op naar de topshow. Spel- programma waarin de kandidaten al len amateurmisici zijn. Het geheel wordt gepresenteerd door Eddy Becker. 21.30 uur Spookschip. Britse serie. Het verhaal speelt zich af in de Pool- zee tussen oorlogsschepen van de Na- vo en de Russen. Paniek ontstat als plotseling een Britse treiler van de aardbodem verdwenen blijkt te zijn. 22.20 uur Hier en nu 22.55 uur Kleinere kerken. De Doops gezinde broederschap. 23.20 uur Cheers. Amerikaanse come dyserie. In het verhaal wordt een voormalige honkbalspeler bareige- naar en trekt als serveerster Diana aan, ook al heeft hij het niet op haar begrepen. 23.50 uur Journaal, 23.55 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Neder landstalige muziekprogramma dat gepresenteerd wordt door Chiel Montagne. 20.00 uur Wondere wereld. Program ma van Chriet Titulaer. 20.20 uur Grijpstra en de Gier. Neder landse film. In de hoofdrollen zijn Rijk de Gooier, Rutger Haver, Donald Jones en Willeke van Ammelrooy te zien. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Apocalyps. Programma van het IKON. 23.30 Simonskoop. Filmrubriek van Simon van Collem. 23.50 uur Formule I in concert. Pop concert. STADSKANAAL - De burgemeester van Stadskanaal, A. A. Beckeringh van Rhijn, heeft een onderzoek gelast naar de medewerking van de politie van Stadskanaal aan een als grap bedoelde roofoverval. De roof over val" werd zaterdag in Musselkanaal gepleegd tijdens een aktie van de plaatselijke winkeliersvereniging. Drie mannen overvielen toen een praalwagen van de vereniging waar op een kist stond met ongeveer 500 parels met een totale waarde van on geveer 25.000 gulden, die gratis aan het publiek zouden worden uitge deeld. De mannen verdwenen met de parels richting Stadskanaal, waar de politie volgens eigen verklaring de overvallers zou zijn kwijtgeraakt. Ook van de zijde van de winkeliers vereniging werd de zaak serieus gespeeld. De regionale omroep voor Groningen en Drente bracht vervol gens maandag het bericht van de overval in alle ernst op grond van in formatie van een politieman. De woordvoerder van de politie van Stadskanaal, waarnemend korpschef J. Bouma, zegt dat de grap uit de hand is gelopen.We hebben onze me dewerking verleend, maar toen de pers vragen ging stellen hadden we moeten zeggen dat het om een grap ging", zo zegt hij. ASSEN - Het Drents consulent schap voor sociale zekerheid heeft de minister van sociale zaken geadvi seerd voor de gemeente Meppel een strafkorting van 50 procent toe te passen op de rijksbijdrage voor bijstandsuitkeringen. Volgens het consulentschap is Meppel ondanks herhaalde waarschuwingen ernstig in gebreke gebleven wat betreft de voorgeschreven hercontrole op socia le uitkeringen. HAARLEM - Gedeputeerde staten van Noord-Holland willen volgend jaar een bedrag van 70.000 gulden uittrekken voor de steun aan onder- wijsprojekten, die zich richten op roldoorbreking en bestrijding van discriminatie. In een notitie zegt het provinciebestuur, dat deze onderwer pen momenteel zeer aktueel en van groot belang voor het onderwijs zijn. DEN HAAG - Minister Ruding (fi nanciën) vindt dat de tweede kamer zelf de dekking moet aangeven voor het gat van 140 miljoen gulden dat in de begroting dreigt te ontstaan door het niet doorgaan van de schoolgeld heffing voor kinderen van twaalf tot zestien jaar. We merken wel wat er met ons voorstel gebeurt, aldus Ru- ding woensdagavond tijdens de voor tzetting van de algemene beschouwingen. MAKKUM - In bijzijn van minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) is woensdag het hydrografische onderzoekschi/ Bimasakti aan Indo nesië overgedragen. Dit gebeurde op de scheepswerf Amels in Makkum. De Bimasakti is een hypermodern schip voor het maken van zee kaarten. BOCHUM - De centrale opleidings school voor kaderleden van het Duit se Leger des Heils te Bochum-Gerthe zal eind juni 1985 worden gesloten en voor vier miljoen mark te koop wor den gezet. Dat geld moet een bijdra ge vormen in de financiering van de Europese officiersschool voor het Le ger des Heils te Bazel, die in ruw bouw al nagenoeg gereed is. Het Leger des Heils werkt in 84 sta ten in alle werelddelen. Er zijn onge veer 25.000 officieren bij betrokken en rond 400.000 betalende leden. De officiersopleiding duurt twee jaar. De opmars van de vrouw in het offi cierskorps vordert gestaag. Bekeuringen Afhandelings Systeem (BAS) die verkeers-technisch niet zijn te verbeteren, want die mogelijkheid wordt eerst onderzocht. Zo'n kamera staat er dus niet als een soort stieke me politieagent, nee, omdat het nódig is". BAS aan het werk Is een overtreder gefotografeerd, dan gaat BAS aan het werk. Via de foto worden de gegevens in de compu ter ingebracht. BAS kontroleert di- rekt of de gegevens juist zijn. Klopt er iets niet laat hij dat ook direkt we ten. Vervolgens schrijft BAS de ak- septgirokaart, die de overtreder bin nen twee dagen in de brievenbus krijgt, aanzienlijk sneller dan voor heen het geval was. Betaalt de over treder, sluit BAS het proces-verbaal af en de overtreder verdwijnt uit zijn geheugen. Betaalt men niet, dan stuurt BAS een tweede kaart. Als er dan nog geen reaktie komt, schrijft BAS een antwoordkaart, ter herinnering. Ge heel automatisch meldt BAS ook als daar niet op gereageerd wordt en pre senteert het desbetreffende telefoon nummer van zijn cliënt, en de politie agent gaat telefoneren. Nog steeds geen afgesloten transaktie? BAS blijft attent en schakelt het Open baar Ministerie in en de overtreder krijgt persoonlijk bezoek. Dit alles binnen een aanzienlijk korter tijds bestek dan voorheen mogelijk was. Betalings-, .gemak' De voordelen zijn duidelijk, óók voor de overtreders. Binnen twee da gen gekonfronteerd worden met een begane overtreding leidde via BAS al tot een verhoging van eerste betalin gen met tien procent, omdat de over treding nog vers in het geheugen ligt. Ook het feit dat direkt de aksept- girokaart wordt gestuurd verhoogt het betalings-,,gemak". Een andere nieuwigheid is, dat er op de kaart ook precies staat waar, wanneer en welke overtreding be gaan is, met straatnaam, datum en tijd. Bij snelheid ook de gemeten snelheid. Overigens staan op Schou- wen-Duiveland (nog) geen roodlicht kamera's, maar de computer is voor heel Zeeland, en elders komen ze noodgedwongen wel voor. Naar verwachting begin volgend jaar, als de inwerk-proefperiode van BAS afloopt, krijgt hij indien dat wenselijk is, direkt een uitbreiding van zijn werkterrein. Pa rke e rove rt re - ders kunnen namelijk ook via de computer op de hoogte gesteld wor den van hun strafbaar feit. Regionaal projekt Het is denkbaar dat in stad als Zie- rikzee, met een aanzienlijke schare parkeerovertreders, ook gebruik gaat maken van de Heerlense computer. BAS is na. .olijk een regionaal auto- matiseringsprojekt, zowel bestemd voor de gemeentepolitie als de rijkspolitie. Indien de groep Schou- wen-Duiveland van de Rijkspolitie hier mogelijkheden toe ziet, kan deze landgroep worden aangesloten op BAS. Parkeerovertredingen worden uiteraard niet fotografisch vastge legd, derhalve wordt het duplikaat van het papier dat onder de ruiten wissers wordt gestopt naar Middel burg getransporteerd en krijgt de zelfde verwerking als de foto's. De procedure is vervolgens identiek. BAS is overigens geen primeur: landelijk zijn er al een stuk of tien aan het werk. Voor Zeeland is het dat wel, vandaar de officiële presentatie. luitenant P. J. Aalbersberg (l), hoofd verkeerszaken distrikt Middelburg bij de twee terminals van BAS, di worden bediend door de dames A. Voorhoven (l) en A. 't Gilde. Uiterst rechts opperwachtmeester A. M. Vreeke. MIDDELBURG - Het korps Rijkspolitie distrikt Mid delburg heeft sinds kort een „werknemer" in dienst, die er voor zorgt dat ondanks dat het personeel bij de politie niet zal worden uitgebreid wegens bezuinigingsplannen van de regering, toch een aanzienlijke uitbreiding van de zogenaamde „kenteken-kontroles" kan worden uitge voerd. Zijn naam is BAS. BAS is geen echte werknemer, maar een computer, zijn letters staan voor Bekeuringen Afhandelings Systeem, kortweg BAS. Is er eenmaal een overtreding gekonstateerd via het kenteken, bijvoorbeeld door rood licht rijden of een snelheidsovertreding, dan worden de gegevens in de computer gevoerd en BAS doet de rest, tot en met het schrijven van het bij behorend proces-verbaal toe. BAS zorgt voor een terugbrenging van het aan tal administratie-uren van de desbetreffende politieagenten van veertig pro cent en eenzelfde daling voor de twee administratieve medewerksters van deze afdeling. Tijd, die weer vrij komt voor méér kontrole op de weg en uit eindelijk dus aan de algemene verkeersveiligheid. Dinsdagochtend werd BAS aan den volke getoond, in de vorm van een pers-presentatie in het nieuwe dis- triktsgebouw te Middelburg. Van tonen" was eigenlijk maar weinig sprake, omdat BAS niet in Middel burg staat maar in Heerlen in het Computer Centrum Limburg (C.C.L.). Via een datalijn zijn de twee terminals in Middelburg met Heerlen verbonden. Derhalve is het enige „ge zicht" van BAS twee toetsenborden met beeldschermen. Maar de presen tatie ging dan ook meer over wat BAS allemaal kan, en dat is erg veel, zoals dat met computers gebruikelijk is. Hoewel de computer nog in een inwerk-periode zit (de arbeidsbespa- ringscijfers zijn ontleend aan lande lijke cijfers) is hij al aan het werk, en „spuwt" achteloos stapels aksept- girokaarten, antwoordkaarten, her inneringen en processen-verbaal, waaronder de dienstdoende opspo ringsambtenaar slechts een handte kening hoeft te zetten. Hoe het een en ander in zijn werk gaat, en ook wat het daadwerkelijke verschil met het aloude handwerk is, werd verduidelijkt door luitenant P. J. Aalbersberg, hoofd verkeerszaken in het distrikt Middelburg, waaron der ook Schouwen-Duiveland ressor teert, aangevuld door adjudant Lee man en opperwachtmeester A. M. Vreeke, die het meest met het nieuwe systeem te maken hebben. BAS is ontwikkeld door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, in overleg met het ministerie van Justi tie en zal het antwoord moeten zijn op het personeelsprobleem, waar door het zo langzamerhand onmoge lijk werd de „kenteken-overtredin gen" op een vlotte manier af te wikkelen. Luitenant Aalbersberg: „Het was tot dusver zo, dat dekapaciteit van de administratie bepaalde h'oeveel er ge- kontroleerd werd. Was de admi nistratie voor honderd procent bezet met werk, dan moesten we stoppen met kontroleren. Was er weer wat ruimte, dan konden we weer de straat op." Helft diensttijd „Verder waren de kontrolerende agenten voor de helft van hun dienst tijd bezig met de administratieve af wikkeling van de overtredingen. Wat dat laatste betreft brengt de compu ter het aantal uren met veertig pro cent terug, waardoor er dus meer ge- kontroleerd kan worden dan voorheen, maar ook de overige admi nistratie kan veertig procent méér aan. Meer kontrole betekent automa tisch een hogere verkeersveiligheid, en daar is het uiteindelijk toch alle maal om begonnen", zo zegt de luite nant. Meteen wil hij het fabeltje uit de wereld ruimen, dat politiemensen er zijn om zoveel mogelijk processen- verbaal te schrijven, welke mogelijk heid nu dus zeer verruimd zou worden. „Het gaat er om, door middel van kontroleren, (aanwezig zijn op de weg) het aantal ongelukken te ver minderen. En de praktijk heeft be wezen dat zoiets werkt. Als wij een snelheidskontrole uitvoeren gaat het er niet om zoveel mogelijk bekeurin gen uit te schrijven, maar de snel heid op het betreffende wegvak te verminderen, omdat daar gebleken is dat er ongelukken gebeuren. Zien automobilisten ons staan en rijden via stevig afremmen precies de toe gestane snelheid, dan hebben wij ons doel bereikt. Dat er onderling ge waarschuwd wordt met lichtsignalen vinden we ook niet erg: want ook daardoor wordt bereikt dat er min der snel wordt gereden. Dat er in de praktijk ook bekeuringen vallen is nu eenmaal niet te vermijden". Hetzelfde geldt volgens de luite nant voor de roodlicht-kamera's, waarvan men nooit weet óf het appa raat wel in werking is. „Kamera's worden alleen geplaatst op punten, WOWWWHWtofrWWHWWfrWWWWHWWWWWCWMWHC Grote manifestatie op zaterdag 20 oktober in Middelburg MIDDELBURG - Het Zeeuwse Platvorm tegen Kernenergie houdt zaterdag 20 oktober een grote manifestatie in Middelburg om te protesteren tegen de regeringsvoornemens vier nieuwe kerncentrales te bouwen. In de plannen van „Den Haag" worden twee plaatsen in Zeeland genoemd, die voor een nieuwe kerncentrale in aanmerking komen: naast de bestaande bij Borssele, en bij Hoedekenskerke-Bath. Dc organisatie, die zijn verenigd in het Zeeuws Platvorm, zijn ongerust omdat opnieuw Zeeland de meeste kans krijgt op een nieuwe kerncen trale en boos omdat de rege- ringspiannen klakkeloos voorbij gaan aan de duurste en breedste THOLEN - Van woensdag 17 tot en met zaterdag 20 oktober wordt aan de Zoekweg te Tholen een konsumen- tenbeurs gehouden. In een grote hal zal het Thoolsc bedrijfsleven zich in veertig stands presenteren aan het publick. Do beurs, die op initiatief van de Middenstandsfederatic Eiland Tho len wordt gehouden, is dagelijks geo pend van 14.00 tot 22.00 uur. Burgemeester E. Baerends van dc ge meente Tholen verricht woensdag 17 oktober dc officiële openingshan deling. volksraadpleging die ooit in Neder land is gehouden: de Brede Maat schappelijk Discussie over het energiebeleid. Zoals bekend bleek het merendeel van de Nederlandse bevolking tegenstander van kerne nergie en voorstander van meer ener giebesparing en gebruik van milieuvriendelijke energiebronnen. Manifestatie Middelburg De manifestatie speelt zich af zater dagmiddag 20 oktober van 2 tot 6 uur in de Rijks Pedagogische Akademie, Kruitmolenlaan 60 te Middelburg. Het programma bestaat uit verschil lende aktiviteiten. Sprekers zijn. P.v.d.A tweede kamerlid dhr. K. Zijlstra. kernenergicspecialist; de Zeeuwse internist en lid van de Vere niging Midische Polemologie dr. L. P. Roegholt, en de heer A. v.d. Biggelaar van de FNV. Verder treden op het Solidariteits- koor uit Goes, het Vrouwenvredesca- beret uit Middelburg en de popgroep Uit Nood uit Den Haag. Bovendien staan er stands van verschillende maatschappelijke organisaties en en kele energietentoonstellingen. Eve neens zijn er films o.a. van Greenpeace over het dumpen van ker nafval en tekenfilms voor de kinderen. Op dit moment bestaat het Zeeuw se Platvorm uit onder andere P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., P.P.R., en D'66 afdelingen Zeeland, het Energie Ko- mitee Zeeland, de Werkgroepen Ener gie Discussie Zeeland, het Zeeuws Coördinatie Orgaan, de Vereniging Milieu-hygiëne Zeeland, het Rijn- Schelde-Instituut, de Werkgroep Ker nenergie Zeeuwsch-Vlaanderen, Stop Borssele, de FNV Jongerenbeweging, de vrouwenbond FNV, FNV Zeeland en de Vrouwen voor Vrede. GOES - De Stichting Fiom-Zeeland heeft een half jaar geleden, in samen werking met enkele weduwen en we duwnaars in Zuid-Beveland een gespreksgroep opgericht. Deze groep, waarin gezelligheid en ontmoeting centraal staan, komt we kelijks bijeen en blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Het een en ander heeft ertoe geleid dat de groep met ingang van 1 november 1984 naar een grotere groepsruimte gaat. De FI OM wil belangstellenden graag iets meer vertellen over de groep en no digt hen daarom uit voor een open avond op donderdag 8 november, aan vang 20.00 uur in het Cultureel ge bouw de Villa. v. d. Spiegelstraat 4 te Goes. Voor nadere inlichtingen en ?en fol der kan men terecht bij Fionv Zocland. Het adres is Varkensmarkt 1 te Middelburg, telefoon 01180-27311. 94 „Dan heb ik het volgende plan, me vrouw Lamb. Morgen moet je Kitty en mij naar Dublin rijden. Ik wil een bezoek brengen aan zuster Mary Mar tha, die wel een kleine uiteenzetting nodig heeft na die vreemde geschie denis met dat Brady-kind. Boven dien wil ik de kinderen ook wel weer eens zien. Terwijl ik dat doe, moet mij met Kitty gaan winkelen. Rory gedraagt zich niet meer als een onpo pulaire minister van financiën, hij heeft me mijn vijfduizend gulden te ruggegeven en nog een beetje extra. Als er nog maar iets overblijft dat ik op een paar paarden kan zetten, mag je het grootste deel uitgeven aan et n goede garderobe voor Kitty. Ze zal van nu af aan een veel aktiever leven gaan leiden. Zorg voor een goede bal japon en wat leuke cocktaildingetjes. Kitty draaide zich met een ruk om. „Tante Tilly, ik wii niet dat u mij als een schoolkind behandelt. Ik kan zelf mijn eigen kleren wel kopen." Tante Tilly liet haar hees keellach- je horen. „Prachtig, kind, prachtig! Dat was een vonk van de O'Riordan-geest." Haar stem werd weer hard. „Maar in dit geval doe je wat ik zeg. Mevrouw Lamb gaat je niet betuttelen. Ze heeft al getoond dat ze een vriendin voor je kan zijn, en dat is meer dan je verdient." Kitty bloosde, maar hiedl haar hoofd koppig omhoog. „Ik heb nergens spijt van." En zachtjes voegde ze eraan toe: „Ik had willen sterven voor Liam." „En nu moet je leven voor mij. De gelederen van onze familie zijn al ge dund, en we moeten bij elkaar blij ven. Apropos, koop ook nog wat rij- kleding. Ik wil dat je leert paardrij den." „Tante Tilly!" fluisterde Kitty ont daan, ,,u probeert toch niet om mij Liams plaats te laten innemen?" Tante Tilly ging rechtop zitten, haar ogen schoten vuur. „Hoe durf je! Hoe kan je zo iets zeg gen!" Haar platte boezem hijgde. Met moeite werd ze haar aandoening meester. Toen zei ze nuchter en ver moeid: „Nee, ik probeer niet jou de plaats van je broer to laten innemen. Ik probeer alleen maar ervoor te zor gen dat je een man zult vinden." Dublin lag grijs onder de grijze he mel. De haveloze, vrolijke bedelaar zat weer op zijn harmonika te spelen onder de hoge brug over de Liffey. Zeemeeuwen lieten zich schuin op de wind drijven. Een roodharig meisje wandelde dromerig voorbij terwijl ze met haar boodschappentas zwaai de. Voor de der van een winkel, die uitpuilde van tweedehands boeken en vervuilde schilderijen, zat een kat zich te wassen. Met vrolijk geklingel baande een bedaard ezeltje voor een wagen vol kinderen met verwarde haren en vrolijke ogen, zich een wég door het verkeer. Iemand liep te flui ten. Mooi meisje met je blonde haar, voor een dag en voor een jaar Cathleen keek rond met de oude angst. Een werkman die een kist naar een warenhuis droeg, hield op met fluiten en knipoogde brutaal. Haar hart sloeg sneller. Er waren geen kraaien meer. Ze waren alle maal weggevlogen. Maar ze voelde een hand op haar arm die haar tegenhield. „Wat heb je met Kitty gedaan?" vroeg Rory. „Wat doe jij hier? Loop je me ach terna?" Ze kon de vreugde in haar stem bijna niet verbergen. „Jazeker, ik ben je achterna gelo pen." door DOROTHY EDEN „Dan weet je ook dat ik Kitty in het hotel heb achtergelaten. Ze was moe. We hebben de hele dag gewin keld. En we zijn goed geslaagd ook. Je had ervan staan te kijken als je had gezien hoe vrolijk Kitty was. Maar nu wil ze wat rusten en ik „Ja? Wat jij?" „Ben je me voor iets speciaals ach- ternagelopen?" „Ja. Ik wilde met je praten buiten het kasteel, zonder al die toestanden. Begrijp je me?" „Ik geloof het wel." „Cathleen!" Weer kneep hij haar hard in haar arm. „Je was bezeten door je kind. Hoe staat het met je man?" „Jonathon is weg, Rory," zei ze rustig. „Er zijn geen spoken meer." „Dan moesten we maar naar huis gaan." Alleen door de harde greep om haar arm verraadde hij zijn ge voelens. „Vind je ook niet?" De pijn in haar arm dreef haar er toe wat terug te doen. „Ja, en iaat me je dit vertellen, Ro ry O'Riordan. Magdalene zei dat je van iemand anders hield, maar laat ik het niet merken - als je het durft Hij zei, opzettelijk in zijn char mant dialect: „Je hebt een scherp tongetje in dat hoofdje, dat is zeker. Als je het niet een beetje in toom houdt, zal ik de spelden uit je haar halen en het op je schouders laten vallen. Dat zou een fain schouwspel zijn in O'ConnelI Street. Een heel fain schouwspel." zei hij met zijn liefkozende stem. Zoals hij daar in gedachten met haar loshangende haar bezig was, kon ze zich niet voor stellen dat zijn ogen ooit hard of bru taal of boos waren geweest. EINDE i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9