Brandweer Westerschouwen organiseerde geslaagde oefening in Noordwelle streeknieuws Kommissie-voorzitter Cees Jumelet kondigt terugtreden als zodanig aan in komende voorjaarsvergadering Bejaardenbijeenkomst was een groot sukses 4 In "De Schutse" te Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Niet minder dan 500 bejaar den waren woensdagmiddag bijeen in het dorpshuis „De Schutse" te Haamstede tijdens de jaarlijkse bijeen komst van alle bejaardensociëteiten van Schouwen-Dui- veland. Deze bijeenkomst werd om 14.00 uur geopend door de voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen, me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Zij sprak in haar openingwoord van een hernieuwde kennismaking, na de bijeenkomst van vorig jaar welke gehouden werd in het Tonnemagazijn te Brouwershaven. De bijeenkomst was georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen, in samenwerking met alle bejaarden- sozen van de regio. Medewerking werd verleend door het Senioren Or kest Zeeland, onder leiding van de heer Daan Burger, en door het Huis vrouwenkoor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. Het koor trad op in de plaats van hammond organist J. van den Doel, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Zowel het optreden van het orkest als dat van het koor (het laatste onder leiding van de heer H. P. Everwijn) sloeg bij de aanwezigen goed aan. Er werd niet alleen meegeklapt en ge diend, maar ook meegezongen. Tentoonstelling In het dorpshuis was ook een ten toonstelling ingericht van zelfge maakte werkstukken van een aantal soosleden. Pronkstuk daarbij was Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van alle bejaardensociëteiten van Schou- w en-Duivel and traden het Senioren Orkest Zeeland en het Huisvrouwenkoor (zie foto) van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen op. AMSTERDAM - Bart Vos is de eerste Nederlander die de Mount Eve rest (hoogte 8.848 meter) in Nepal heeft bedwongen. Afgelopen maan dag bereikte hij 's morgens om half drie de top. Dit heeft de Nederlandse Mount Everest expeditie dinsdag meegedeeld. L_ DEN HAAG - De FNV-ambtenaren willen dat het het overheidspersoneel volgend jaar weer een maximum va kantiegeld van 5.600 gulden krijgt. Met deze aftopping wordt bereikt dat de koopkrachtteruggang voor alle ambtenaren volgend jaar gelijk blijft. een in zijde geborduurde replica van ,,De Nachtwacht", vervaardigd dooi de heer R. Poelman uit Oosterland. De bijeenkomst werd aan het eind van de middag afgesloten met een dankwoord van de heer H. A. Klat- ten, bestuurlid van de bejaardensoos te Scharendijke en lid van de organi serende werkgroep. Hij kon de aan wezigen meedelen dat er al plannen bestaan om volgend jaar weer een bij eenkomst te organiseren, maar dat die dan een gehele dag in beslag zal gaan nemen. Er wordt aan gedacht om dan tevens een aantal voorlich tingsstands in te richten. Een ander nieuwtje voor de bejaar den was, dat de NOS volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid van die bijeenkomst televisieopnamen komt maken ten behoeve van het program ma ,,Van Gewest tot Gewest". In de pauze werd een grote verloting ge houden, waarvoor de bejaarden zelf de prijzen hadden gemaakt. Daar door had men de beschikking over maar liefst 180 prijzen en prijsjes. Brandweerlieden bevrijden slachtoffers" uit een auto. Vliegtuig neergestort Leden van de Rode Kruiskolonne verlenen eerste hulp aan de .gewonden". NOORDWELLE - Dinsdagavond organiseerde de brandweer van Westerschouwen met sukses een grote oe fening in het rustige dorpje Noordwelle. Aan deze oefe ning werd naast de brandweer van Westerschouwen deel genomen door de brandweerkorpsen van Kerkwerve, Brouwershaven en de bedrijfsbrandweer van Zeelandia. Verder kwamen de rijkspolitie, het Rode Kruis en de dienst gemeentewerken in aktie. Eén maal per jaar wordt een derge lijke grote oefening georganiseerd. De vijf voorgaande jaren had men zich geoefend op een gefingeerde bos brand in de Domeinen. Dit jaar had men de keus laten vallen op Noord welle als plaats waar zich een ramp voltrok. De uitgangssituatie was een lokale ramp ten gevolge van het neerstorten van een vliegtuig. Neergestorte wrakstukken hadden een flink aan tal huizen in brand gezet en verspreid over het rampterrein bevonden zich zestien (lotus) „slachtoffers", waar van enkele in auto's. De getroffen huizen werden aangegeven door brandborden en om enscenering zo echt mogelijk te maken werd gebruik gemaakt van rooktonnen en werden op verschillende plaatsen hopen stro aangestoken. Dit zorgde niet alleen voor een flinke rookontwikkeling, maar ook voor een echte brandlucht. In totaal werd door ruim 100 mensen, onder wie 60 a 70 brandweerlieden aan de oefening deelgenomen. Samenwerking Doel van de oefening was het testen van de samenwerking tussen de ver schillende hulpverleningsorganisa ties, en de samenwrking tussen de verschillende brandweerkorpsen. Verder het testen van de verbindin gen. Vanuit de verschillende sekties werden berichten doorgegeven naar de verbindingskommandowagen, vanwaar uit het totale gebeuren via deze gegevens kon worden gestuurd. Bovendien gaf de oefening de ver schillende kommandanten de gele genheid te trainen met meer mensen dan op de gewone oefenavonden. De algehele leiding van de oefe ning was in handen van de brand- weerkommandant van Westerschou wen, de heer J. van Sluyters. Het „rampterrein" was ingedeeld in drie sektoren: de Ring o.l.v. kommandant W. Geleijnse, de Ingridstraat o.l.v. sektiekommandant H. Blom en de Smidsweg o.l.v. sektiekommandant S. de Feiter. De heer J. Beenhakker, komman dant van de regionale brandweer Noord- en Midden-Zeeland was ter plaatse om de bestuurders van de ver schillende betrokken instanties des kundige toelichting te geven op de verrichtingen van de mensen ,,in het veld". De ervaringen die daarbij wer-1 den opgedaan kunnen worden meege nomen bij de opstelling van een ram penplan. Geheime oefening- Reeds voor de hele operatie op gang kwam waren de bewoners van Noord welle naar buiten gekomen om het hele gebeuren van dichtbij te aan schouwen. Toch was het voor de vele deelnemers een geheime oefening. Weliswaar was men te voren op de hoogte gesteld dat een oefening zou worden gehouden, over de aard ervan was men tot aan het alarm onkundig gehouden. Nadat rond kwart over zeven het alarm was gegeven kwamen de ver schillende eenheden in hoog tempo Noordwelle binnen en ontstond in het rustige Noordwelle een chaotisch aandoende drukte. Brandweerlie den, politie en andere hulpverleners namen bezit van het dorp en deden in hoog tempo hun werk. In een tweetal gewondennesten werd eerste hulp verleend aan de slachtoffers, waarna ze op alle mogelijke manieren naar een als hulppost ingerichte schuur werden vervoerd. Voor aanvang van de oefening wa ren de zestien „slachtoffers" in de schuur van de fam. Leeuwe dermate deskundig geschminkt, dat ze er grie zelig echt uitzagen. Gedurende een klein uur duurde de drukte in Noord welle en daarna keerde de rust weer. Nabespreking Alle materieel werd opgeruimd, waarna de deelnemers in het dorps huis bijeen kwamen voor een korte nabespreking. Omdat het een gehei me oefening betrof, waarbij van zelfsprekend geen voorbespreking was gehouden, werd aan de hand van sheets uitgelegd wat precies de opzet was geweest. Binnen het kader van de verschillende deelnemende orga nisaties zal het verloop van de oefe ning uitgebreid worden besproken, waarna de hoofden van dienst bijeen zullen komen om over de bespreking binnen de eigen gelederen verslag uit te brengen. Al met al was men zeer kontent over deze grote oefening die de deelnemers een brok ervaring bood en de inwoners van Noordwelle een interessante afwisseling in het le ven van alle dag. DUIVELAND Kollekte De kollekte ten bate van de Nierstichting heeft in Ouwerkerk en Kapelle 430,70 opgebracht en in Nieuwerkerk 1.670,35. Aan de kol lekte werd door 22 kollektanten mee gewerkt; zij worden, evenals alle ge vers en geefsters, hartelijk bedankt. NIEUWERKERK Vermoeide chauffeur Bij de verkeerslichten van Nieu werkerk op rijksweg 18 (N-59) ge beurde dinsdagavond (21.40 uur) een zogenaamde kop-staart botsing, waarschijnlijk veroorzaakt doordat een chauffeur oververmoeid achter het stuur zat. In de richting Zierikzee reed W. S. uit Zeist in een bestelauto, toen achter hem een vrachtwagen met A. H. uit Kerkwerve achter het stuur boven op zijn auto reed. De po litie verleende assistentie en kwam er achter dat chauffeur H. maar liefst zeventien uur achtereen achter het stuur had gezeten en oververmoeid was. Beide voertuigen liepen aan zienlijke schade op. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oudenbosch c.a.: mevr. J. E. Leentfaar-van der Burg, kand. te Barendrecht; te Haren (buit. wijkge- meente): R. van 't Lindenhout te Zuidlaren. Bedenkt voor Brakel: G. van den End te Kampen. Gereformeerde Gemeente Oosterland Donderdag 11 oktober om 19.30 uur: ds. T. Hokkenberg te Lisse. Zomeravondvoetbal dreigt zachte dood te sterven door terugloop van aantal ploegen tot vijf ZIERIKZEE - Het meest memorabele punt van de najaarsvergadering van het Zomeravondvoetbalgebeuren van de afdeling Zeeland van de KNVB rayon Zierikzee zat in feite helemaal aan het eind, toen voorzitter Cees Jumelet uiterst onverwacht meedeelde, dat het vrijwel zeker de laatste keer zou zijn geweest, dat hij als voorzitter een vergadering van het zomeravondvoetbal zou beëindigen. „Er is vanuit Middelburg een stille hint gegeven, als zou het tijd worden, dat ik gezien mijn leeftijd maar eens plaats zou moeten gaan maken voor jonger bloed", stelde hij met een klank van wee moed. „Ik ben inmiddels 66 jaar, voel me weliswaar nog uitstekend, maar realiseer me dat het er nu toch maar van moet komen. Ik heb het werk 28 jaar met bijzonder veel plezier en overgave gedaan, maar ik deel nu reeds mee, dat de aanstaande voorjaars vergadering in principe de laatste vergadering zal zijn, die ik als voorzitter ga leiden". De bekendmaking van het op til zijnde terugtreden van Jumelet kwam aan het einde van een vergadering, die eigenlijk voortdurend in een mineurstemming was afgewik keld. Zoals de zaken er momenteel voor staan resteren er voor de aanstaande kompeti tie nog slechts vijf deelnemende ploegen, hetgeen de geloofwaardigheid van het ge beuren wel bijzonder veel geweld aan zou doen. In de komende maanden dienen daarom serieuze stappen ondernomen te worden om nieuwe ploegen te interesseren voor de zomeravondkompetitie, sinds jaar en dag hét grote stokpaardje van kommis sievoorzitter Cees Jumelet. Het zou wel uiterst triest zijn, wanneer met zijn vertrek ook het zomeravondvoetbalgebeuren zou aflopen. De najaarsvergadering in de bestuurskamer van het Zierikzecse sportpark Bannink kende al geen op wekkend begin, doordat voorzitter Jumelet moest vaststellen, dat de op komst naar een uiterst bedenkelijk laag peil was gezakt. De ploegen van Zeelandia en DSV waren met kennis geving afwezig, maar Hernesseroord uit Middelharnis schitterde door af wezigheid, zonder dat daar vooraf be richt van was gedaan. „Het is te leurstellend, dat er nog slechts vier verenigingen aanwezig zijn", erkende Jumelet. Bij de inventarisering van het aantal te verwachten deelnemen de ploegen voor de kompetitie 1985 moest de voorzitter vaststellen, dat het allemaal niet al te opwekkend zou worden. „De verdere deelname van Dosbouw (DSV, - red.) is uiterst twijfelachtig, vanwege de geleidelij ke beëindiging van de werkzaamhe den bij de Oostcrscheldcwerken. Ver der hebbed we de indruk, dat ook Hernesseroord van verdere deelname zal afzien. Gedurende de vorige kom petitie heeft de kommissie herhaal delijk verwijten naar het hoofd ge kregen als zouden we Hernesseroord willen benadelen. Niets is echter minder waar. Voor ons is iedere ploeg hetzelfde, zonder uitzondering", leg de de voorzitter uit. Struikelblok Wanneer de veronderstellingen juist blijken te zijn resteren nog vijf ploegen voor de aanstaande kompeti tie: Stella Boys, Zeelandia, PZEM, Zierikzee Veteranen en Velocitas. Deze laatste ploeg trad de voorbije kompetitie reeds aan in samenwer king met leden van ZZ'72, althans dat was het vooropgezette doel, waarvan overigens niet veel terecht kwam. Slechts incidenteel kon de ploeg uit Serooskerke kompleet aan treden, hetgeen bijna vanzelfspre kend twaalf nederlagen in evenzo veel wedstrijden tot gevolg had. De ploeg mocht een pluim inkasseren van de kommissie, vanwege de enor me inzet, waarmee de wedstrijden werden afgewerkt, ondanks het kon- sekwent moeten spelen met een on dertal aan spelers. „We hebben er als kommissie al heel wat werk voor ver zet om nieuwe gegadigden te vinden voor het zomeravond voetbal", konstateerde Jumelet. „Het blijkt, dat die er wel zijn, maar het blijkt dan af te springen op het organisato rische gedeelte. Meestal komt het er op neer dat een persoon alle werk zaamheden moet verrichten, hetgeen uiteindelijk het struikelblok wordt om in te schrijven". In zijn overzicht betreffende de voorgaande kompetitie moest Jume let vaststellen, dat het teleurstellend is, dat er een wedstrijd - Zierikzee Ve teranen tegen Hernesseroord gestaakt moest worden. „Het is ech ter nog teleurstellender, dat scheids rechter Joop Stoutjesdijk de schuld in de schoenen geschoven krijgt. De neutrale kijker moest konstateren, dat de arbiter de enige juiste beslis sing nam. omdat de zaak dreigde te eskaleren". De wedstrijd werd bij een 1-1 stand gestaakt en de staking bracht noch voor de een, noch voor de ander gevolgen met zich mee. Twee wedstrijden werden tijdens de voor bije kompetitie niet gespeeld. Zowel Zierikzee Veteranen als de ploeg van de PZEM traden niet aan voor de uit wedstrijd bij Hernesseroord. Met na me het niet doorgaan van de wed strijd van de PZEM zorgde later voor de nodige korrespondentie. De PZEM-equipe werd via een schrijven door de tuchtkommissie van de afde ling Zeeland van de KNVB in staat van beschuldiging gesteld, hetgeen de ploeg op een boete had kunnen ko men te staan. Naast twee punten in mindering had een geldboete opge legd kunnen worden van maximaal 350,—, maar er kon binnen zeven da gen verweer worden gevoerd, hetgeen ook gebeurde. Kwijtschelding „Ik liet twee dagen voordat de wedstrijd tegen Hernesseroord ge speeld moest worden kompetitielei der Theo Kramer weten, dat wij niet konden spelen, omdat een groot aan tal spelers vanwege een grote klus in het bedrijf niet beschikbaar zou zijn. Dan verwacht je dat je juist gehan deld hebt en je rekent zeker niet meer op een dergelijke brief van Middelburg, zoals we gekregen heb ben. Met de reglementen in de hand ben ik van mening, dat die brief nooit geschreven had mogen worden. We hebben daarom ook onmiddellijk bezwaar aangetekend, hetgeen resul teerde in kwijtschelding van de ge suggereerde boete", legde PZEM-se- kretaris Johan van der Meer uit. Het bevreemde het PZEM-bestuur overi gens. dat de kommissie zomeravond voetbal geen afschriften had gekre gen van de briefwisseling en ook, dat zich de briefwisseling in het geval van het niet opkomen van Zierikzee Veteranen niet afspeelde. „Als een en ander voor jullie een verrassing is ge weest, dan is het dat voor ons ook", memoreerde Cees Jumelet. „Ik heb een dergelijke brief in de 27 jaar, dat ik bij het zomeravondvoetbai betrok ken ben, nog niet meegemaakt, maar ik ben er wel van overtuigd, dat onze kommissie in deze geen enkel ver wijt gemaakt kan worden". Naar aanleiding van het niet op ko men van PZEM wilde Johan van der Meer weten, waarom de wedstrijd niet opnieuw was vastgesteld. „Dat ligt voor de hand", meende Cees Ju melet. „Iedere vereniging weet, dat dit nooit gebeurt. Daar heeft ieder een zich akkoord mee verklaard en het staat bovendien zwart op wit. Daar wordt nooit van afgeweken en dat is in al die jaren ook nog nooit ge beurt, een enkele uitzondering daar gelaten". Van der Meer was van me ning, dat in dergelijke gevallen, waarbij duidelijk sprake is van over macht, een uitzondering gemaakt zou moeten worden. „Dat ligt anders, wanneer blijkt dat er iets als demoti vatie in het spel is, maar in gevallen dat het gewoon niet anders kan, van wege werkzaamheden, moet daar be grip voor opgebracht worden, al gaat het alleen maar om morele overwe gingen". „We vragen gewoon niet naar de reden, waarom een ploeg niet kan. Er is trouwens nog nooit aanmerking gemaakt op een dergelijke handel wijze. Ik snap niet, dat dat nu wel ge beurt", voegde Jumelet er aan toe. In de komende voorjaarsvergadering zal dit punt opnieuw aan de orde wor den gesteld en eventueel volgen aan passingen van de reglementen, waar bij duidelijke overmachtgevallen kunnen worden gehonoreerd met een eventueel uitstel bij het spelen van een wedstrijd. Prijsuitreiking Tijdens de vergadering werd door voorzitter Jumelet de prijsuitreiking verricht voor de afgelopen kompeti tie Stella Boys-voorzitter Joop Klep- pe mocht de eerste prijs in ontvangst nemen. Frans de Vrieze inkasseerde namens Velocitas de sportivi- tcitsprijs over de hele kompetitie. DSV, PZEM, Zeelandia, Stella Boys. Hernesseroord en Zierikzee Vetera nen werden in die volgorde terug gewezen. Cees Jumelet blikte verder even te rug naar het zestiende kampioenen- toernooi in Sas van Gent, waar Stel la Boys het rayon Zierikzee uitstekend vertegenwoordigde met een gedeelde tweede plaats achter Philips Tcrncuzcn. Lof was er verder nog naar aanleiding van het optre den van een zomcravondvoctbaltcam tijdens het toernooi om de Schou- wen-Duiveland-trofce, waarbij een derde plaats werd bereikt. „Het was een voortreffelijke dag met een for midabele onderlinge sfeer", stelde sekretarisTheo Kramer vast. „Moge lijk moeten we bij een volgende gele genheid zoeken naar wegen om de voorbereiding wat beter te laten ver lopen". Staande de vergadering gin gen alle klubvertegenwoordigers ak koord om aan het volgende toernooi deel te nemen met een vertegenwoor digend team.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4