Officiële heropening vernieuwde Concertzaal streeknieuws Aanwinst voor Zierikzee en regio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocbt- man te Zierikzee. Dircktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktfe: M. Kaat Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 oktober 1984 Nr. 23607 ZIERIKZEE Inbraak in woning Een boormachine en een fototoestel was de buit van een inbreker, die on bevoegd de woning van J. v. L. aan de Steiltjesstraat betrad. De achterdeur was niet afgesloten, waardoor het de inbreker wel èrg gemakkelijk werd gemaakt. Het moet gebeurd zijn op 6 oktober, tussen half vier en half vijf. Geslaagd Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam slaagde Lianne van der Wekken voor het doktoraal examen in de geneeskunde. BURGH-HAAMSTEDE Gezinsdienst In de Ned. Herv. kerk te Burgh- Haamstede wordt zondag 14 oktober een gezinsdienst gehouden. Voorgan ger is de plaatselijke predikant, ds. O. C. Kerssen. Medewerking wordt verleend door het Groot Interkerke lijk Jeugd Evangelisatiekoor uit Rid derkerk onder leiding van Ad de Joo- de, met combo en organist Gerard van Hal. Ook de jongenssopraan Wil- bert van Ieperen uit Hardinxveld- Giessendam verleent medewerking. Aanvang van de dienst is 10.00 uur. RENESSE Surfartikelen gestolen Ten nadele van de Westduitser R. K. werden surfartikelen verdwenen van zijn auto door middel van het doork nippen van de stalen bevestigingska bel. De auto stond geparkeerd op de Zeeanemoonweg, in de nacht van 9 op 10 oktober. Er verdwenen: een surf plank 2200,—een mast (f 200,—en een giek 200,—). Een onderzoek wordt ingesteld. SCHARENDIJKE Buitenboordmotor gestolen Woensdag deed d. G. aangifte van de diefstal van een buitenboordmo tor, die van zijn gestalde boot werd afgehaald. De boot stond op camping Duin en Strand. SCHUDDEBEURS Aanrijding met gewonde Op de kruising Kloosterweg-Rote- rydijk in Schuddebeurs raakte brom fietser E. V. uit Zierikzee vrij ernstig gewond na een aanrijding met een au to. Hij werd met een bekkenfraktuur naar het Zweeds Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee overgebracht. De aanrijding ontstond, toen V. met zijn brommer de Roterydijk uit kwam en de Kloosterweg wilde oversteken toen daar de auto met S. T. uit Zierik zee reed. V. heeft wel geremd om de auto voorrang te verlenen, maar als gevolg van een nat wegdek slipte hij en kwam onder de auto terecht. OUWERKERK Onjuist In de Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag 8 oktober jl. is een ver slag opgenomen van de viering van het dertigjarig bestaan van de Cultu rele Vereniging Ouwerkerk. Daarin wordt gemeld dat een posthuum eer betoon werd gebracht aan de kompo- nist van het „Schouwsch Volkslied", de heer M. J. Swenne. De voorletters van de komponist zijn echter niet juist: het was name lijk de heer C. A. Swenna Geslaagd Aan de Letteren-Fakulteit van de Gemeente-Universiteit te Amster dam, slaagde mevrouw A. Lukas- Ochtman voor het propeadeutisch examen Franse taal en -letterkunde „Multifunktioneel" Een multifunktioneel gebruik van deze akkommodatie werd volgens de burgemeester ook in 1908 reeds be werkstelligd toen het gebouw - in kombinatie met de Graanbeurs - de beschikking kreeg over [ront- en zij balkons. Tot aan de Tweede Wereld oorlog maakte het kulturele leven in Zierikzee een grote bloei door. De di- rektie van de Concertzaal was in die tijd in handen van de heer J. Gelder man. Er vonden onder meer voorstel lingen plaats door het Vrije Toneel met klinkende namen als Speenhof en Nap de la Mar. De heer De Meester toonde zich verheugd over het feit, dat twee toen malige kommissarissen te weten de heren M. Doeleman en J. J. Coumou thans ook deze heropening bijwoon den, terwijl laatstgenoemde nog steeds een belangrijke adviserende inbreng in de Concertzaalkommissie heeft. pig ontwerp-plan opgesteld, maar de verwachte subsidie van het toenmali ge ministerie van C.R.M. bleef uit; er kwam alleen een toezegging voor een bijdrage van 40.000,— van het pro vinciaal bestuur a fond perdu. De gemeente vormde zelf een fi nanciële reserve om de tweede Con certzaalverbouwing, zij het in later stadium, te kunnen realiseren. Eind vorig jaar werd het in 1978 ontwor pen plan, drastisch aangepast. Tus sen 1 juni en 19 september werden de plannen gerealiseerd. De burgemeester benadrukte, dat volgens plan- en tijdschema alles tot stand is gekomen, dankzij de bijzon der grote inzet van hoofdaannemer firma D. Quant Zn., wier medewer kers tijdens avonduren, weekenden en vakanties hebben doorgewerkt en dankzij de diverse onder-aannemers uit stad en regio. Kleinere reparaties, het schilderwerk in de grote zaal en de plafondisolatie werden in eigen beheer door de gemeente uitgevoerd. De heer De Meester wenste tot slot de pachter van de Concertzaal de heer N. W. J. van der Zwan, met wie in janua ri dit jaar een huurkontrakt werd gesloten tot en met 1986, veel sukses bij de exploitatie van de Concertzaal. „Harde noten" De exploitant zelf toonde zich dankbaar ten aanzien van het ge meentebestuur met de thans gereali seerde renovatie. De heer Van der Zwan erkende, dat er ondanks het overleg dat in goede harmonie plaats vond, tussen hem en de gemeente weieens harde noten gekraakt moesten worden om tot een overeen komst te kunnen komen. Hij wees op het vrij unieke feit, dat een akkom modatie als de Concertzaal door een partikuliere onderneming wordt geëxploiteerd. Dat vergt, volgens zijn ervaring, zeer veel beleid en een tel kens terugkomende toetsing van de financiële haalbaarheid der aktitivi- teiten. De heer Van der Zwan legde in zijn toespraak ook de relatie tussen de Concertzaal en de door hem gelei de horeka-bedrijven en wees verder op het werkgelegenheidsaspekt in dit verband. Met betrekking tot de renovatie sprak hij dankwoorden tot de direk- teur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel en diens medewerker de heer A. van Noord, verder tot aanne mingsbedrijf Quant en in het bijzon der tot projektleider de heer J. Ber- revoets. In de belofte als exploitant het gebouw in goede staat te onder houden, deed de heer Van der Zwan ook een beroep op het (jeugdig) pu bliek om een beetje voorzichtig te zijn met de Zierikzeese Concertzaal, zodat deze nog heel lang meekan. De heer W. J. Kraamer, sprekend namens het architektenburo Kraa mer Partners, legde verband tussen het in 1978 ontworpen plan en het thans gerealiseerde werk. Toen het plan in 1983 werd aangepast bleek een veel rigoureuzere ingreep voor hetzelfde bedrag mogelijk en daar mee werd tegemoet gekomen aan de steeds terugkerende wens van de ex ploitant het gebouw multifunktione- ler te maken. Voor het voorspoedig verloop van deze renovatie sprak de architekt dankwoorden tot de Kleine Concertzaalkommissie, de heren Van der Poel en Van Noord van de dienst gemeentewerken, tot het technisch adviesburo Bravenboer en Scheers, tot hoofdaannemer. Quant en alle onder-aannemers en tot zijn eigen medewerker de heer J. Bezuijen. Na mens het architektenburo, de hoofd aannemer, het technische adviesburo en onderaannemer de firma Steutel bood de heer Kraamer het gemeente bestuur een Skandinavisch klok naar een ontwerp van Henny Koppel aan. De klok had inmiddels een plaatsje Eén van de belangrijkste gasten tijdens de officiële heropening van de Con certzaal was de akteur Henk van Ulsen. Geflankeerd door het burgemeester sechtpaar De Meester luistert men aandachtig naar één van de sprekers. gekregen in de Concertzaal-foyer (de voormalige entreehal). Morele en materiële steun De heer Erbrink, zoals gezegd spre kend namens de Stichting Uit-op- Schouwen-Duiveland, zei blij verrast te zijn met de nieuwe entree van de Concertzaal. Verder was hij verheugd over het feit, dat de belangstelling voor de theaterabbonementen voor de professionele podiumkunsten bij voor-intekening met 25% blijkt te zijn toegenomen. Namens de Stichting ,,Uit sprak de heer Erbrink dankwoorden tot het Zierikzeese gemeentebestuur en tot die gemeenten in de regio, die het belang van kunst en kuituur in zien en het werk van de Stichting met morele en materiële steun mogelijk maken. Citerend uit de woorden van de theaterdirekteur uit „Faust" bena drukte de spreker, dat het bij zijn stichting om wat anders gaat dan om het rinkelen van de kassa. Hij wees op de belangrijke rol, die het theater in iemands leven kan spelen, de in vloed van radio en televisie ten spijt. Hij omschreef het theater als ,,de planken, die de wereld voorstellen". Theater kan allerlei emoties oproe pen, aldus de heer Erbrink en hij konstateerde, dat het publiek zich juist door het theater persoonlijk bij de dingen betrokken zal voelen. Het sfeerbepalend element, dat het pu bliek aan het theater toevoegt noem de de spreker uniek en hij vond dan ook dat bij een televisie-registratie de ziel uit een voorstelling is ver dwenen. Omdat hij het van belang ^achtte, dat de theaters het aureool van kui tuurtempel kwijtraken, was de heer Erbrink blij met de grotere toeganke lijkheid, die de Zierikzeese Concert zaal met de huidige verbouwing heeft verkregen. Hartverwarmend Het deed een belangrijke gast deze avond, de oekende akteur Henk van Ulsen goed tijdens deze avond zulke hartverwarmende woorden over het theater te mogen horen. Burge meester De Meester had eerder deze avond reeds toegelicht, dat de komst van Van Ulsen en diens bereidheid twee schilderijen van hem, vervaar digd door de kunstenaar Eppo Doeve, aan te bieden en te onthullen alles te maken had met de betrokkenheid van deze akteur met Zeeland in het algemeen en in het bijzonder met de konnekties, die Van Ulsen heeft met de familie De Lange te Zierikzee. De burgemeester toonde zich verheugd, dat door deze bemiddeling Henk van Ulsen tijdens deze openingsavond van de Concertzaal aanwezig was en dat hij tevens had aangeboden pro deo een optreden te verzorgen met fragmenten uit het van hem zo beken de Dagboek van een Gek". Badinerend terugblikkend op Van Ulsen optreden maandagavond op de Avro-televisie in een diskussie over het Voermans-museum in Hattum, gaf de burgemeester de akteur breed uit carte-blanche enkele boute uit spraken te doen ook in Zierikzee, om dat dat naar zijn mening de belangstelling voor de Concertzaal alleen maar ten goede zou kunnen komen. Vooruitlopend op zijn latere optre den deze avond, ging Van Ulsen in op de kunst van het akteren, dat naar zijn mening niet het in de huid van een ander kruipen inhoudt, maar jui^t het openstellen van de eigen huid om de ander erin te laten. Ver der memoreerde hij, dat hij het ver haal over het „ambtenaartje van 't GAK in Rusland"; het „Dagboek van een Gek", waar hij zo vaak mee wordt gedoodverfd, in drie verschillende versies heeft uitgevoerd. De eerste in 1965; de tweede - in veel abstrakter vorm - in 1973 en de derde in het be ging van de tachtiger jaren. Alle drie de versies werden door hem destijds ook in het Engels uitgevoerd. Onthulling Een uitnodiging aan 23 schilders om „De Gek" op het platte vlak tot uiting te brengen kwam tot stand uit Van Ulsens gefascineerdheid van de kunst om op dat platte vlak een di mensie te realiseren. Eén van de kunstenaars, die Van Ulsen als „De Gek" schilderden, was Eppo Doeve. Diens weduwe toonde zich op verzoek van de akteur bereid de twee schilde rijen met dit onderwerp ten behoeve van de Zierikzeese Concertzaal af te staan. De restauratie van beide kunstwerken werd verricht door de Zierikzeese kunstenares Marja de Lange. Een hoogtepunt tijdens de of ficiële Concertzaal-heropening vorm de dan ook de onthulling van de schil derijen door Henk van Ulsen en burgemeester De Meester tezamen. Als herinnering aan deze avond, mocht de akteur uit handen van de burgemeester een presse-papier met het bronzen stadszegel in ontvangst nemen. Ook mevrouw M. L. E. Ochtman- Moelijker uit Zierikzee, mocht voor haar belangrijke inbreng aan het programma deze avond, een presse- papier ontvangen. Mevrouw Ocht- man had de eer, na al het verbale pro- tokolaire geweld, het eerste deel van het kulturele programma te verzor gen met een pianorecital. Ondanks voorafgaande moeilijkhe den met de Concertzaalvleugel, die de verbouwingsperiode niet onge schonden had overleefd en derhalve danig ontstemd was geraakt, bleek mevrouw Ochtman in staat haar ge hoor te verrassen met: Impromtu Op. 142 nr. 3 en Impromptu Op. 90 nr. 3. van Schubert en met twee werken van Chopin: Grande Valse Op. 42 en Nocturne Op. 9 nr. 1. Na de pauze was het de beurt aan Henk van Ulsen om het publiek te boeien met zijn frag menten uit „Het Dagboek van een Gek" van Nicolai Gogol. De gerenoveerde Concertzaal was heropend: een aanwinst voor het theaterwinnend publiek in stad en regio. Na de oorlog beleefde de Concert zaal een nieuwe bloeiperiode toen het kulturele leven weer op gang werd gebracht op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit (Z.V.U.). Na verloop van tijd bleek het echter steeds moei lijker te worden een sluitende exploi tatie te realiseren. De Koninklijke Zeelandia, de kuituur binnen stad en regio altijd al een warm hart toedra- Mevrouiv iW. L. E. Ochtman-Moelijker gaf inhoud aan het eerste gedccHe van het woord ..Concertzaal" met een pianorecital. Als dank ontving zij een boe ket bloemen. Na de pauze bracht Henk van Ulsen enkele jragmenten uit Het Dagboek van een Gekop de planken. ZIERIKZEE - ,,Het vereist moed in moeilijke tijden op deze wijze in de toekomst te investeren". Deze konstate- ring ten aanzien van de renovatie van de Zierikzeese Concertzaal deed drs. J. Chr. Erbrink, woordvoerder van de Stichting „Uit-op-Schouwen-Duiveland" dinsdag avond ten overstaan van ruim vierhonderdvijftig geno digden, die de officiële heropening van de Concertzaal bijwoonden. Het Zierikzeese gemeentebestuur besloot tot deze investering in de toekomst teneinde dit intieme stedelijke theater een multifunktioneler gebruik te kun nen geven. Op 1 juni dit jaar werd met de grote verbou wing van de Concertzaal gestart; op 19 september werd het karwei opgeleverd. Dinsdagavond was er reden om in feestelijke stemming bijeen te zijn bij de officiële hero pening van de Concertzaal. Na de onthulling van het schilderij, dat werd vervaardigd door de kunste naar Eppo Doeve, bedankte burgemeester Th. H. de Meester de akteur Henk van Ulsen. „Het is erg moeilijk om heel pre cies te zeggen de hoeveelste herope ning dit is", erkende burgemeester Th. H. de Meester, daarmee aange vend, dat het Zierikzeese theater in de loop der vele jaren meerdere aan passingen en verbeteringen heeft on dergaan. Ook de huidige heropening, zal naar verwacht mag worden, niet de laatste zijn. De thans voltooide verbouwing voorzag in een geheel nieuwe entrée, een op zich zelf staan de toegang tot de bovenverdieping, een moderne toiletakkommodatie en nieuwe stoelen in de grote zaal. Voor de toekomst bestaan er echter ook nog de plannen tot aanpassing van de vloer in de Mondragon-foyer, het balkon en eveneens in de grote zaal. De burgemeester illustreerde de oude geschiedenis van de Zierikzeese Concertzaal met enkele saillante de tails uit de analen. Zo memoreerde hij, dat reeds in 1858 in dit theater voorstellingen op nivo werden gege ven. Verder citeerde hij uit een aan kondiging van een optreden door een Frans Mannenkoor uit de Languedoc dat op 4 juli 1868 hier een voorstelling gaf. Opmerkelijk gegeven achtte de spreker het feit, dat heren daar in die tijd een entreeprijs van 0,75 voor moesten betalen en dames slechts 0,50. gend, nam in de daarop volgde jaren de exploitatie van de Zierikzeese Concertzaal op zich. In 1966 echter - zo memoreerde de burgemeester - besloot de gemeenteraad van Zierik zee tot aankoop van de Concertzaal, omdat deze taak toch allereerst tot die van de gemeente behoorde. In fasen Niet alle' toen geformuleerde verbouwings- en verbeteringsplan nen konden toen direkt gerealiseerd worden. De renovatie zou, gesteund met subsidies van rijk en provincie, in fasen moeten plaatsvinden. Bij de eerste verbouwing in 1971 lag het aksent op de toneel- en kleed- kamerakkommodatie. Verdere plan nen moesten wachten tot een tweede fase. In 1978 werd daartoe een voorlo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3