Natte weer brengt boeren in problemen Financiële positie Brouwershaven goed Start bouw woningen in Kerkwerve Kommissies in Brouwershaven openbaar Inwonertal Brouwershaven Totale Oosterschelde- werken kosten negen procent meer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdas 9 oktober 1»84 Nr. 23606 3 Akkerbouwkonsulent ir. M. de Boer: Jn Zeeland ligt de oogst volledig stil' 99 DEN HAAG - Boeren in het gehele land hebben in toe nemende mate te kampen met problemen als gevolg van het natte weer van de afgelopen weken. In de akkerbouw is het binnenhalen van de oogst vrijwel geheel stil ko men te liggen. De oogst van een aantal produkten die nog op het land staan moet als verloren worden be schouwd. Melkveehouders worden waarschijnlijk later in het jaar op extra kosten gejaagd, omdat zij hun vee eerder op stal hebben moeten zetten. Dit blijkt uit mededelingen van de konsulenten voor de akkerbouw van het ministerie van landbouw en vis serij in verscheidene provincies en van landbouworgani saties. De woordvoerders spreken nog niet van een rampzalige situatie, maar dat kan het wel worden als het bij voorbeeld nog een dag of tien blijft regenen. tiegebied, verkeert in grote moeilijk heden. De helft is uit de grond, maar staat nog op het land in de regen. Tien procent van de vlasoogst moet als verloren worden beschouwd. De oogst van snijmais had vorige week op gang moeten komen. Plaatselijk in het land is al wel wat geoogst, maar erg veel is dit nog niet. Daar komt bij dat de opbrengst en de kwa liteit van de mais, een belangrijk voederprodukt voor de veehouderij, niet bijzonder is. Behalve de boeren is ook een aantal bedrijven in moeilijkheden geko men. Bij voorbeeld de Suikerunie en CSM die voor hun kampagne afhan kelijk zijn van de aanvoer van suiker bieten. De fabrieken van beide organisaties zouden 19 september met de kampagne beginnen, maar de meeste zijn pas later gestart. De ver wachting is dat de kampagne, die was gepland tot half december, langer zal duren. Zeeland Ir. M. de Boer, konsulent in Zee land, heeft desgevraagd verklaard dat de oogst volledig stilligt. Van de suikerbieten is pas tien procent ge oogst. De fabrieken moeten over schakelen op suikerbieten van zandgronden waar nog wel wat kan worden binnengehaald. Van de uien is in Zeeland pas tien procent ge oogst. De kwaliteit dreigt bovendien achteruit te gaan, omdat de uien op het veld in het water liggen. Kwali teitsverlies wordt ook gevreesd voor de aardappels die nog in de grond zit ten. Voor suikerbieten is de situatie iets gunstiger omdat deze gewoon kunnen doorgroeien. Veel voordeel biedt dat overigens niet want het sui kergehalte neemt met het natte, vrij wel zonloze weer, nauwelijks meer toe. De oogst van bruine bonen in Zeeland, het belangrijkste produk- Groningen In Groningen is de situatie volgens konsulent ir. S. I. van der Wal niet best. Het graan is binnen, maar er zijn nog percelen waar haver staat dat als verloren moet worden be schouwd. De oogst van konsumptie- aardappelen stagneert, van de pootaardappelen zit nog vijf tot tien procent in de grond. Grote stagnatie is er in de oogst van suikerbieten. Volgens Van der Wal proberen de boe ren tussen de buien door" nog wel wat binnen te halen, maar dat bete kent dat er veel grond aan bijvoor beeld de bieten en aardappels blijft hangen, wat weer problemen oplevert. Friesland Dat ook de melkveehouders proble men hebben blijkt uit de woorden van bedrijfstakdeskundige ing. J. Bakker van het konsulentschap Friesland. Het meeste vee staat al op stal en veel boeren hebben hun win tervoorraad ruwvoer, die toch al niet van al te beste kwaliteit is, moeten aanspreken om de dieren bij te voe ren. Dat betekent dat zij later in het seizoen extra voer moeten aankopen. Nu maaien kan niet meer. Ook in Friesland zitten nog veel konsump- tieaardappellen en bieten in de grond. Drenthe Volgens een woordvoerder van het Drents Landbouw Genootschap is de huidige situatie nog niet katastro- faal, maar het natte weer mag geen tien dagen meer aanhouden. Volgens de konsulenten zal het zeker vier, vijf dagen droog weer moeten zijn willen de boeren, zeker op de zware, minder doorlaatbare gronden, met hun ma chines het land op kunnen. Volgens Van der Wal is er nog niets aan de hand: „Als het weer vandaag omslaat en de boeren aan het eind van de week het land op kunnen". Alle be schikbare materieel zal dan moeten worden ingezet. Het zal volgens Van der Wal dringen zijn bij de loonwerk- bedrijven, die dan ook een goede werkverdeling moeten maken. Enkele weken na bemonstering van de gewassen op het veld, half au gustus, kwam het ministerie van Landbouw en visserij met de mede deling dat er dit jaar rekordoogsten werden verwacht. In een aantal ge vallen is dat inderdaad gebeurt, maar bijvoorbeeld in Groningen, waar de oogst later valt, is daarvan volgens Van der Wal geen sprake. „Het gewas stond er in augustus goed voor, maar toen er moest wor den geoogst kwamen de problemen met de regen". Ook bij het Landbouwschap, dat nog geen totaaloverzicht heeft, bestaat de indruk dat de problemen toenemen. Er zijn evenwel nog geen geluiden van boeren die door een ge heel of gedeeltelijk mislukte oogst in de financiële problemen dreigen te raken. ZIERIKZEE Vernielingen aan woning in aanbouw Bij een in aanbouw zijnde woning in Poortambacht, eigendom van B. L. L. te Scharendijke, werden in het af gelopen weekeinde vernielingen aan gebracht. De bouwlift werd openge broken en aangezet, waardoor ver scheidene onderdelen kapot raakten. Bovendien waren alluminium-pro- fielen uit de kozijnen getrokken. Jeugd EHBO Op woensdagavond 10 oktober be gint in het pand Paternosterstraat 1 te Zierikzee de kursus jeugd EHBO B. De aanvang is 19.00 uur. Jongens en meisjes van 13 jaar en ouder uit Zierikzee en Kerkwerve, leerlingen van het voortgezet onderwijs, zijn hartelijk welkom. Ook de jeugd EH BO A-kursus kan worden gevolgd. Eventuele inlichtingen bij tel. 01112-1346 of 01112-5612. Ingezonden stuk In de editie van maandag 8 oktober stond een ingezonden stuk met „Ba zar" als kopje. De naam van de be treffende vereniging luidt de algeme ne Nederlandse Vrouwenvereniging „Tesselschade Arbeid Adelt". Wees een zegen Op donderdag 11 oktober komt de Hervormde vrouwengroep Wees een zegen weer bijeen in het Herv. vere nigingsgebouw. Onder meer de bestuursverkiezing komt aan de or de. De bijeenkomst begint om 20.00 „Spookauto" richt schade aan Bij het Woonoord van Slot Moer- mond te Renesse gebeurde maandag avond tegen acht uur een merkwaar dig ongeluk: een onbemande auto leden, die eens willen kijken of mee doen zijn welkom om 20.00 uur. Flinke schade bij slippartij Om half vijf maandagmiddag is de 37-jarige J. A. G. uit Eikerzee geslipt in de bocht van de Blooisedijk in Brouwershaven. Hij kwam met zijn rechterwielen van zijn auto in de berm terecht en bij het remmen slip te hij in het natte gras. Het voertuig maakte daarop zulke kapriolen, dat rechterportier, dakstijlen en voor ruit werden vernield. NOORDGOUWE Boom omgewaaid Vanochtend (dinsdag) om zes uur reeds moesten enige mensen zwaar werk verrichten, door met vereende krachten een omgewaaide boom van de weg te halen. Deze versperde de Heereweg in de nabijheid van gara gebedrijf Akkerdaas. was blijkbaar aan het. rijden gesla gen en beschadigde daarbij de gepar keerde auto van H. L. W. van der T. uit Rotterdam. De eigenaar van de „spookauto", C. van B. uit Zierikzee, had zijn voer tuig daar rond half acht afgesloten geparkeerd en had daarbij niet de handrem, maar de tweede versnel ling als blokkeel-mogelijkheid ge bruikt. Een kwartiertje later vond hij zijn auto twintig meter verderop, tegen de auto van de Rotterdammer aan. De verkeersgroep van de rijkspolitie stelde een onderzoek in, waaruit bleek dat twee draden bij de startmo tor kortsluiting hadden veroorzaakt, waardoor de auto was gaan rijden. Waarmee elke spookgedachte naar het rijk der fabelen was verwezen.. BROUWERSHAVEN Volksdansen De Brouwse volksdansgroep begint op donderdag 11 oktober aan het nieuwe (inmiddels zesde) seizoen volksdansen onder leiding van Irene Ernst uit Zierikzee. De dames komen in het vervolg wekelijks bijeen voor een ontspannend uurtje (volksdan sen uit allerlei landen dat plaats vindt in het Verenigingsgebouw. Alle leden en uiteraard ook aspirant- KERKWERVE - In opdracht van de woningbouwvereniging Beter Wonen wordt woensdag 10 oktober begonnen met het bouwen van acht kleine eens gezinswoningen aan de Briesker- kestraat te Kerkwerve en drie kleine eensgezinswoningen aan de Heere- nisstraat te Ellemeet. De woningen beschikken over drie slaapkamers en zijn gelijk aan de huurwoningen, welke eerder dit jaar, in Scharendijke werdén voltooid. Bouwbedrijf Prince uit Burgh- Haamstede bouwt de woningen naar ontwerp van architektenburo Leo de Jonge uit Rotterdam. De aanvangs- huur bedraagt ongeveer f 460,— per maand. De woningen zullen, naar verwachting, nog voor de zomerva kantie 1985 worden opgeleverd. Voorstel b. en u\: BROUWERSHAVEN - Het kollege van b. en w. van Brouwershaven gaat de gemeenteraad voorstellen de ver gaderingen van alle advieskommis- sies voortaan in het openbaar te doen plaatsvinden. Daarbij zal ook het spreekrecht voor de aanwezigen op de publieke tribune worden in gevoerd. B. en w. delemdit'voornemen mede in de toelichtingsnota bij de gemeen tebegroting voor 1985. De afgelopen twee jaar werd in de gemeente Brouwershaven reeds een proef genomen met enkele openbare kommissie vergaderingen. De raad kan thans voorstellen tegemoet zien tot wijzigir-? der verordeningen voor de advieskommissies voor Onderwijs en Rekreatie/Openbare Werken, als mede aanpassing der verordeningen voor de overige advieskommissies. BROUWERSHAVEN - Het inwo nertal van de gemeente Brouwersha ven is sinds 1 januari dit jaar vrijwel konstant gebleven. Dit blijkt uit een overzichtje in de toelichtingsnota bij de gemeentebegroting voor 1985. Tegenover een geboorte-overschot over de periode 1 januari 1984 tot 1 september 1984 van negentien inwo ners staat een vestigingstekort van zestien inwoners. Het inwonertal heeft zich als volgt ontwikkeld: 1 januari 1982: 3507 in woners; 1 januari 1983: 3492 inwo ners; 1 januari 1984: 3561 inwoners; 1 september 1984: 3564 inwoners. De uitbreiding van de gemeentesecretarie en de bouw van een archiefkluis worden geraamd op een bedrag van f 1.300.000,—. Op de meerjarenplanning staat deze investering voor 1987 opgevoerd. De bouw van de pijlerdam is een van de meest aandachtvragende onderdelen van het totale Oosterschelde-projekt. Zeker zo belangrijk daarbij is (zie foto) het bedieningsgebouw, hetir. J. W. Topshuis, van waaruit straks onder andere de schuiven kunnen worden geopend en gesloten. Het gebouw is thans zover gereed, dat aanstaande vrijdag de bouw kundige oplevering plaatsvindt. (Vervolg van pagina 1) De onderdelen van het Oosterschel- deprojekt buiten de stormvloedke ring, zoals de uitvoering van de Phi- lipsdam en de Oesterdam, het graven en verbreden van kanalen, liggen meer in de ervaringssfeer van de tra ditionele waterbouw. Op deze onder delen doen zich dan ook weinig te genvallers voor. De Krammersluizen in de Philipsdam zijn nu in de af- bouwfase. Het werkeiland wordt op geruimd. Totaal 7,5 miljard In de ongeveer tien jaar dat men met de Oosterscheldewerken bezig is, is er 5,5 miljard gulden aan uitge geven, berekend naar de jaren waarin het is besteed. Volgens de huidige raming moet nog zo'n 2 mil jard gulden voor het hele Ooster- scheldeprojekt worden uitgegeven, waarvan voor 1,3 miljard aan ver plichtingen is aangegaan. Daarmee kost het hele projekt vol gens de raming van nu ongeveer 9 procent meer dan in 1976 was ge raamd, de inflatie daarin niet meege rekend. (Vervolg van pagina 1) De ontsluiting van de wegvoorzie- ning kom Brouwershaven zal volgens de meerjarenplanning voorlopig nog niet worden uitgevoerd; dit werk staat dan ook alleen als memoriepost vermeld. Als memorieposten staan verder opgevoerd: herstel van de stadswallen en gracht te Brouwersha ven; vernieuwen van de steigers vis hoek jachthaven derde fase (de uitvoering hiervan zal gedekt kun nen worden uit de onderhoudsreserve jachthaven) en ook de overname en verbouwing van het Groene Kruis ge bouw in Noordgouwe wordt als rao- moriepost opgevoerd, omdat er vanuit wordt gegaan, dat de jaarlijk se lasten van deze investering worden terugontvangen uit de aan de gebrui kers in rekening te brengen huur. Slijtagen Het aanbrengen van nieuwe slijtla gen op het asfalt van de jachthaven in 1985 wordt geraamd op 21.000,-; of dit gedekt kunnen worden uit de on derhoudsreserve jachthaven. Het vernieuwen van de elektrici teitsinstallatie op camping „De Bul- ke" in 1985 wordt geraamd op 100.000,-. Er van uit gaande, dat de helft van de lasten hiervan in reke ning kan worden gebracht bij de pachters van de camping, blijft een netoo investering ten laste van de ge meente van 50.000,-. In het kader van de vastgestelde rioleringsplan nen, wordt voor 1988 een investering geraamd van 500.000,-. De bouw van de aula en aanleg van parkeerplaatsen bij de begraafplaats te Zonnemaire wordt voor 1988 op de meerjarenplanning opgevoerd voor een investering van 100.000,-. Voor de bouw van een werkplaats voor gemeentewerken te Brouwers haven wordt in 1988 een bedrag van 300.000,- geraamd; de gevormde re serve hiervoor zal dan inmiddels 259.006,- bedragen. Ter vervanging van de huidige vrachtauto voor ge meentewerken moet in 1985 gere kend worden op een investering van 100.000,- en voor vervanging van de thans in gebruik zijnde grote maai- machines zal in 1988 een bedrag be nodigd zijn van 100.000,-. Verder vermeldt de meerjarenplan ning ook de kostenramingen voor aanpassing van enkele bestem mingsplannen. Zo zal voor een nood zakelijk aanpassing van het vigerende bestemmingspan Drei- schor in 1985 een bedrag van 5.000,- nodig zijn. Voor het, buitendijksge- bied Brouwershaven geldt nog geen bestemmingsplan. De gegevens, die nodig zijn voor het opstellen van het plan, zijn inmiddels ontvangen, al dus b. en w. in de toelichtingsnota. Deze gegevens kunnen dienen als ba sis voor het bestemmingsplan, waar van de vaststelling, volgens het kollege in het begrotingsjaar ver wacht mag worden. De kosten voor het ontwerpen van het bestem mingsplan buitendijkse gebieden worden geraamd op 25.000,-. Voor 1988 vermeldt de meerjarenplanning verder een bedrag van 30.000,- no dig voor het aanpassen van diverse bestemmingsplannen en voor kleine wijzigingen in de diverse bestem mingsplannen wordt op de meerjarenplanning jaarlijks een be drag van 10.000,- opgevoerd. Zuidwal Een herziening van het vigerende plan Zuidwal zal naar de toekomst worden verschoven, zolang het bestemmingsplan Dclingsdijk nog niet gerealiseerd is. Voor het plan Kom Noordgouwe geldt de verplich ting tot herziening ten aanzien van niet goedgekeurde voorschriften. In het bestemmingplan Buurtschap Schuddebeurs is opgenomen de bestemming van landhuizen. Tot op heden is door de exploitant nog geen aanvraag ingediend om medewer king tot het in exploitatie brengen van de gronden. Zodra meer zeker heid bestaat over de toekomstige bestemming van het gebruik der gronden, omdat met name het plan mede voor rekening van de exploi tant is en wordt opgesteld, zal een herziening plaatsvinden. Het bestemmingsplan Kern Zonne maire, dat betrekking zal hebben op het gehele gebied der bebouwde kom, met inbegrip van het nu vige rende plan Zonnemaire West, zal in 1985 ter vaststelling worden aan geboden. Het bestemmingplan Buitengebied, dat bij Kroonbeslissing in juli dit jaar alsnog gedeeltelijk werd goege- keurd, behoeft herziening op onder delen. Ten aanzien van de woningbouw wordt in de toelich tingsnota benadrukt, dat voor de bouw van vrijstaandewoningen nog bouwpercelen beschikbaar zijn in de bestemmingsplannen Delingsdijk en Dreischor. Daarnaast komen bouw percelen beschikbaar voor sociale- en vrijstaande woningbouw in het toekomstige bestemmingsplan Zon nemaire Kom. Grondexploitatie Het kollege laat weten niet voorne mens te zijn tot algehele herziening van de grondexploitatie over te gaan, omdat de grondprijzen naar haar me ning op dit moment rëeel worden geacht. Met betrekking tot de gron den in het bestemmingsplan Zonne- maireJFCom zal in het begrotingsjaar een grondexploitatieberekening ter vaststelling worden aangeboden. Tfen slotte stellen b. en w. met tevreden heid vast, dat het voorzichtige beleid ten aanzien van de woningbouw een goed aantoonbaar beleid is geweest. „Er is vrijwel geen leegstand. Wo ningzoekenden behoeven in het alge meen niet lang te wachten", aldus het kollege in de toelichtsnota. Uitgever: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Adverfenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3