Liesbeth Kort in Tunesië op jacht naar wereldtitel in Mistralklasse surfen Titel vijfde klas libre voor J. Oosse na boeiend toernooi in Zonnemaire Rekordskore voor damesteam Mevo '80 tegen zwak Geervliet, maar opnieuw verlies heren 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 oktober 1984 Nr. 23605 7 ZONNEMAIRE - Na een bijzonder spannende finale is J. Oosse, lid van de biljartvereniging Bommenede te Zon nemaire er in eigen omgeving in geslaagd beslag te leggen op de kam pioenstitel 5e klasse libre van het dis- trikt Schouwen-Duiveland van de KNBB. Het heeft maar weinig ge scheeld of Oosse, die zich in de voor wedstrijden wel had geplaatst, had door een administratieve vergissing niet aan het toernooi kunnen deelne men. Oorspronkelijk stond hij, even als trouwens L. van der Maas van D'Eule uit Oosterland, niet op de deel nemerslijst vermeld. Doordat C. van Velsen en A. van de Weel verstek moesten laten gaan konden zij alsnog tot het toernooi worden toegelaten, en dit niet zonder sukses zoals na afloop zou blijken. Zondagmiddag, toen er nog anderhalve ronde moest worden gespeeld, waren er nog drie kansheb bers voor de titel, Oosse, M. Snoek van het Nieuwer- kerkse DOS en A. Radewalt van OKK te Nieuwer- kerk. Oosse en Snoek hadden hierbij met een verliespartij de beste papieren in handen. Snoek had in de tweede ronde met een karambole verschil van de Oosterlander Wim de Jonge verloren, terwijl Oos se zich ook al door een Oosterlander, Leen van der Maas, met drie karamboles verschil geklopt zag. De drie kanshebbers moesten zondagmiddag allen nog twee keer in aktie komen. In de halve nog te spelen ronde moest Snoek het opnemen tegen zijn klubge- noot Wim de Graaf en Oosse tegen Radewalt. De Graaf zorgde al meteen voor een verrassing door Snoek gedecideerd (40-23) te kloppen. Daar op de tweede tafel de partij tussen Radewalt en Oosse nog maar tot de helft was gevorderd had Oosse het vooruitzicht dat hij bij winst zich al kon verzekeren van de kampioenstitel. Lang heeft het er naar uit gezien dat hij hierin ook zou slagen. In de 37ste beurt kwam hij nog een ka rambole tekort om de partij in zijn voordeel te kun nen beslissen. Tot vier keer toe liet hij hierna de kans liggen om de partij uit te maken waardoor Ra dewalt de kans kreeg de partij uit te maken waar mee hij op gelijke hoogte kwam met Oosse en Snoek. In de laatste finale partijen moest Snoek het opne men tegen Oosse en Radewalt tegen Van der Maas. Van der Maas, die aan een sterke eindspurt bezig was door drie partijen op rij in winst om te zetten, klopte Radewalt op overtuigende wijze (40-25) waar door de beslissing moest vallen in de partij tussen Snoek en Oosse. Tbt aan de veertiende beurt, 16-15 in het voordeel van Oosse, ging de partij gelijk op. Oos se wist hierna het initiatief naar zich toe te trekken en reeds bij het afsluiten van de twintigste beurt had hij een riante voorsprong van 27-16. In de 29ste beurt kon Oosse de partij definitief in zijn voordeel beslis sen (40-30), waarmee hij verzekerd was van de titel. Met elf karamboles bracht Wim de Graaf de hoogst geskoorde serie van het toernooi op zijn naam, ter wijl het hoogste partij gemiddelde werd geskoord door Radewalt met een partij in twintig beurten (2-00) uit te maken. Namens het distrikt Schouwen-Duiveland van de KNBB overhandigde de heer J. Goudzwaard aan de kampioen de bondsmedaille en de distriktswissel- beker. Namens de deelnemers sprak de heer J. Oosse woorden van dank tot de organiserende vereniging Bommenede voor de uitstekende wijze waarop zij het toernooi hadden georganiseerd. J. Oosse, Bom., Z.'maire 276 234 1.53 8 1.18 10 W. de Graaf, DOS, N.'kerk 248 216 1.48 11 1.15 8 M. Snoek, DOS, N.'kerk 252 255 1.38 6 0.99 8 A. Radewalt, OKK, N.'kerk 237 250 2.00 7 0.95. 8 L. v.d. Maas, D'Eule, O.'land 249 269 1.09 9 0.93 8 L. Hakbijl, E. Nous, Z.'zee. 233 254 1.21 9 0.92 6 M. a.d. Wiel, Alweer Mis, 222 250 1.21 8 0.89 4 W. de Jonge, D'Eule, O.'land 222 258 0.98 8 0.86 4 De acht finalisten van het distriktskampioenschap vijfde klas libre. dat werd afgewerkt in café Bommenede in Zonnemaire en dat winst opleverde voor J. Oosse van de organiserende vereniging. ZIERIKZEE - De damesvolleybalploeg van Mevo '80 uit Zierikzee heeft za terdagmiddag met speels gemak de eerste seizoenzege behaald. In amper veertig minuten werd het zeer zwakke Geervliet naar een kansloze 3-0 neder laag gespeeld zonder dat de Zierikzeese dames tot het uiterste hoefden te gaan. In tegenstelling tot een week eerder kon de ploeg van trainer/coach Roel Kok nu echter de koncentratie opbrengen om tot de eindstreep door te gaan. Bij DVO werd toen ook met speels gemak een 0-2 voorsprong gereali seerd en leidden de Zierikzeese dames in de derde set nog met 4-8 en toch nog met 2-2 af te sluiten. De gehavende herenploeg van Mevo '80 leed voor de twee de keer in suksessie een 3-0 nederlaag, maar de ploeg liet zich kwa inzet van zijn beste kant zien. Nog voordat Geervliet zich goed en wel realiseerde wat er gaande was leide Mevo '80 reeds met 7-1 door een tweetal puike opslagbeurten van Mieke van der Post en Coby de Looff Geervliet probeerde een rustgevende time-out, leek over even resultaat te hebben toen het twee punten kon sko- ren, maar bleek toen reeds uitgeb lust. Goedspelend liet de Zierikzeese ploeg de bezoekers alle hoeken van het veld zien. De bezoekers gingen zelfs herhaaldelijk op kinderlijke manier in de fout, door fouten te ma ken in de opstelling. Onder leiding van een sterk spelende aanvoerster Mieke van der Post denderde de thuisploeg naar een afgekende 15-3 zege, een basis om op verder te bou wen naar een forse zege. Beterschap Geervliet leek in de tweede set besterschap te hebben beloofd. Tbt 2-2 mochten de dames uit Geervliet gelijke tred houden om dan weer kompleet ineen te storten. Mevo '80 liep weer weg tot 7-2, waarbij Roel Kok toch een time-out inlaste om zijn dames erop te wijzen, dat er voortdurend gekoncentreerd te blijven spelen, zodat niet dezelfde fout gemaakt zou worden als een week eerder, toen bij DVO een zeker lijkende zege alsnog werd verspeeld. Bij de Zierikzeese ploeg mocht Liese van de Velde de plaats innemen van Coby de Looff. De nieuwkoomster toonde aan een goede aanwinst te zijn voor de ploeg. Vooral aan het net bleek zij een gevaarlijk opponente. Een puike opslagbeurt van Wilma de Roo betekende al bijna het einde van de tweede set, maar zij stokte twee punten voor het einde, waarna Mieke van der Post de zaak afrondde tot 15-2. De derde set begon andermaal ge- lijkopgaand, maar toen Gerda Nico- laas in een ruk vier punten uit de opslag verzamelde was het verzet van de bezoekende ploeg andermaal ge klopt. Ook Wilam de Roo eigende zich weer vier punten toe en de partij was gespeeld. Geervliet raakte kom pleet geen bal meer goed. Ook een time-out kon geen goed meer doen en 15-1 was het resultaat van de derde en beslissende set. ,,Ik denk dat dit een rekordskore is", stelde Roel Kok vast. ,,Van dergelijke partijen krijgen we er ongetwijfeld nog een stuk of vier, vijf meer, maar het zal daarin belang rijk zijn, dat we ons niet laten over mannen door onderschating. Wanneer we kampioen willen worden zullen we wekelijks volldig bij de les moeten zijn". Met negen gelijkwaar dige dames moet de ploeg echter in staat geacht worden een serieuze gooi naar het eerste klasserschap te kun nen maken. Herenploeg Veel minder goed vergaat het de naar de eerste klas gepromoveerde herenploeg. Voor de tweede keer op rij werd met 3-0 verloren, maar de ploeg van coach Hans Boot moest dan ook zeer gehandikapt aantreden. Met het minimale aantal van zes spelers moest worden afgereisd naar Hellevoetsluis om Ibis partij te ge ven. Spelmaker Gerrit van Splunder ontbrak nog steeds en zijn vervanger Kees van de Linde raakte vrijdag eveneens geblesseerd. Van Splunder kreeg vrijdag overigens te horen dat zijn genezingsproces nog zeker vijf weken langer zal aanlopen, dan ver ondersteld werd. Wim van der Zande, die aanvankelijk naar het tweede team verhuisde, maar inmiddels weer terug werd gehaald, kon we gens ziekte al evenmin spelen. Overi gens kan hij zijn plaats in de hoofmacht pas per 1 novemnber weer innemen. ,,De inzet van de getergde ploeg was grandioos", laat Hans Boot we ten. ,,Wat dat betreft zit het allemaal nog wel goed, maar het is eigenlijk logisch dat je in een eerste klas niet met zes man een wedstrijd naar je hand kunt zetten. Je moet gedurende de wedstrijd de mogelijkheden voor handen hebben om als coach eens iets takisch uit te proberen via wissels, waardoor je de tegenstander op een verkeerd been kunt zetten. Dat mis je volledig. Bovendien vergt het kondi- tioneel bijzonder veel, zodat je bijna geen volledige wedstrijd voluit kunt gaan". Mevo '80 verloor de eerste set regelmatig met 15-8, maar leek in de tweede set sukses te gaan boeken toen een 0-6 voorsprong werd vero verd. Toen echter kon Ibis door een aantal foutjes terugkomen en alsnog doordrukken naar 15-11. Het verzet van de moegestreden Zierikzeese ploeg was toen gebroken en de thuisploeg stevende door naar 15-5 in de derde set. „Onder de gegeven om standigheden zit er gewoon niet meer is. Met Ad Hagestein en Eddy de Looff in een hoofdrol hebben we er het beste van trachten te maken", beaamt Boot. Liesbeth Kort doet deze week in Tunesië een serieuze gooi naar de wereldtitel in de Mistralklasse, nadat zij eerder in het Schotse Flags derde eindigde tijdens het WK plankzeilen. ZIERIKZEE - Voor de Zierikzeese surfster Liesbeth Kort staat het laatste grote evenement van 1984 pal voor de deur. Onder de Tunesische zon doet zij tot en met za terdag een serieuze gooi naar de wereldtitel in de Mistralklasse, onbetwist haar specialiteit, maar zelfs een specialiteit hoeft in deze weergevoelige sport aller minst een garantie te zijn voor sukses. Dat bleek wel tij dens de laatste Europese titelstrijd op Guernsey, toen Liesbeth Kort als titelverdedigster niet verder kwam dan een negende plaats. ,,Ik ga het beste met wat zwaar der weer, maar bij Guernsey was het voortdurende niet meer dan windkracht twee. Dat ligt de surfsters uit de Skandinavische landen veel beter. Zij zijn dat in de baai en daar zo gewend", weet de negentienjarige surfster. Onlangs revancheerde zij zich tijdens de wereldkampi oenschappen plankzeilen voor dames bij het Schotse Flags al terdege, maar de echte revanche moet toch in Tu nesië volgen, al waarschuwt zij voor te overdreven opti misme. „Het kan zo snel misgaan, dat ik met niet aan een voorspelling durft te wagen", betoogt zij voorzichtig. Liesbeth Kort boekte haar eerste internationale sukses in 1981 door als derde te eindigen tijdens de Europese kampioenschappen in de Mistral klasse. De Deense Pernile Störling pakte de titel. Een jaar later werd de Noorse Mama Berner haar op volgster, maar Liesbeth Kort werkte zich naar de tweede positie, waardoor het duidelijk werd, dat met haar in 1983 terdege rekening gehouden zou moeten worden. Dat bleek ook het ge val. al scheelde het aanvankelijk niet veel of de Zierikzeese had andermaal met het vice-kampioenschap genoe gen moeten nemen. Marjon van Don gen uit Burgh-Haamstede manifesteerde zich op het Balaton- meer in Hongarije aanvankelijk zo opmerkelijk, dat zij na twee manches, uiterst verrassend de leiding in han den nam. De volgende vier manches gooiden echter roet in het surf-eten van Marjon van Dongen. De grote roetine van Liesbeth Kort bracht de titel alsnog bij de Zierikzeese, maar doordat Marjon van Dongen toch uit stekend bleef volgen werd het een kompleet Schouwen-Duivelands feest met goud voor Liesbeth Kort en zilver voor de Burgh-Hnamsteedse. Diskwalifikatie Dit jaar werd Liesbeth Kort voor de derde keer Nederlands kampioene en op Guernsey moest een geslaagde greep naar prolongatioe van de Euro pese titel worden gedaan. Het zou al lemaal op een fikse deceptie uitdraaien. Na een diskwalifikatie in de eerste de beste race zat een goed resultaat er niet meer in, toen er zo weinig ra ces werden vervaren, dat er geen af trekrace meer mogelijk was. De negende positie wa.> gezien de om standigheden het best haalbare re sultaat. „Ik wist geen raad met het water en de geringe kwantiteit wind. Daardoor werden het totaal misluk te kampioenschappen", herinnert Liesbeth Kort zich. Na het Guernsey- avontuur voerde de Zierikzeese de trainingsarbeid danig op, want de vergissing zou en moest worden goedgemaakt. De wereldkampioen schappen plankzeilen voor dames bij Flags zouden daartoe als eerste wor den gebruikt. Liesbeth Kort presteerde uitste kend in Flags. Na de eerste dag van de wedstrijden, die als een soort al ternatieve olympische spelen golden, bezette zij de tweede plaats, maar een mindere wedstrijd zou haar alsnog een plaatsje kosten. De bronzen me daille betekende evenwel een prima revanche. De wedstrijden werden ge organiseerd, omdat er nog geen da- messurfen en -zeilen op het olympisch programma voorkomt. „Er wordt vooraf bepaald op welk soort plank er gevaren zal worden. Dat werd nu de Mistralplank, dus dat was voor mij wel gunstig. Iedere deel nemer krijgt exakt dezelfde plank. Overigens kun je je niet kwalificeren voor deze wedstrijden, maar wordt je door de nationale surf-organisatie uitgezonden. Dat is op zich al een he le eer en het is daarom extra leuk als je er goed presteert", meent de Zie rikzeese surfster, die inmiddels naar' Tunesië afreisde om daar te trachten opnieuw van zich te doen spreken. Achterhaald „Dat zal vast en zeker niet zo een voudig zijn", stelt zij vast. „Zover als ik heb begrepen komt de komplete wereldtop naar Tunesië om daar een greep naar de wereldtitel te doen. Ook bij de dames is het de laatste paar jaar enorm verbreed waar het de kwaliteit betreft. Dat blijkt alleen al uit het feit, dat we nu volledig apart onze wedstrijden afwerken. Vroeger gingen we steeds samen met de heren van start, maar dat is achterhaald. Dat maakt het allemaal een stuk volwassenen Ook in het da- messurfen heeft het professionele ge beuren inmiddels zijn intrede gedaan, hetgeen je ertoe verplicht heeft om er veel meer voor te doen". In de eerste jaren behaalde Liesbeth Kort haar suksessen eigenlijk spe lenderwijs. Technisch moest zij steeds wat toegeven op haar tegen standsters. Haar aangeboren talent voor de surfsport vergoelijkten een een ander. Door naar haar tegen standsters te kijken stak zij beetje bij beetje wat technische kunde op zak, maar een echte scholing onder ging zij nooit. Liesbeth Kort vergaarde de meeste suksessen zonder daarbij superfana- tiek te zijn. Daar moest de voorbije maanden aan getimmerd worden, wilde de Zierikzeese niet roemloos naar de achtergrond worden verdre ven. Dag in, dag uit verbleef zij uren op de plank op de Oosterschelde om zodoende wat van haar ongemerkt opgelopen achterstand weg te wer ken. In Flags kwam van deze extra arbeid het eerste rendement. Bij de wereldtitelstrijd in Tunesië zal blij ken of alles niet voor niets is geweest en of zij nog wel echt met de top mee kan. „Als er maar golven zijn, dan zie ik het wel zitten. Of ik wereldkampi oen word? Dat zul je mij niet horen zeggen, maar stel dat ik wat geluk heb, dan weet je het maar nooit, maar er op rekenen? Dat niet hoor. We zien wel waar we terecht komen. Ik zal er het beste trachten uit te halen, meer kan ik niet doen", konstateert Lies beth Kort. De eerste twee manches worden woensdag gevaren, de volgen de twee op donderdag, de vijfde en zesde op vrijdag en de zevende en laatste race op zaterdag. De slechtste van het septet mag als aftrekrace fungeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7