ZEEUWSE VISSERIJ WIL MOSSELKWEEK OP GREVELINGEN Culturele Vereniging vierde haar dertig jarig bestaan Mevrouw Rie de Boois opende expositie in de Bewaerschole DE ZIERIKZEESCHE COURANT Surfers vermist Supermarkt DE VLIEGER Cultureel Weekend in Ouwerkerk WA> lft?)* PÊ eitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Swingende uitvoering Rust Roest ,,Uit-dag" Concertzaal Topper gelijk De Brouwse majorettengroep „Apollonia Onder grote belangstelling herdacht de Vereni- Uit in Zeeland heeft voor donderdag 11 oktober De tweede klastopper tussen Zierikzee en hield zaterdagavond in het Tonnenmagazijn ging voor Lichamelijke Ontwikkeling Rust een programma opgesteld in het kader van de Breskens eindigde in een voor beide ploegen Roest in sporthal Onderdak het 65-jarig jubi- heropening van de Concertzaal. (Pag. 5). hovredinond apliiksnel na aan matina oDvoa- leum. (Pag. 4). een swingende uitvoering. (Pag. 3). bevredigend gelijkspel na een matige opvoe ring: 1-1. (Pag. 6). MAANDAG 8 OKTOBER 1984 141ste jaargang Nr. 23605 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Grote beschaving blijkt vaak uit grote eenvoud. Mme. Deluzy Tweede Kamer, die half november be handeld zal worden, aan de orde ko men. Voor aanstaande donderdag moeten de kommissieleden hun vra gen hierover aan de minister in dienen. ZIERIKZEE - Op het Grevelingen- meer zijn in het afgelopen weekeinde twee meldingen binnen gekomen van vermiste surfers. Zaterdagmiddag betrof dat de 30-jarige Westduitser D. S. N., die vanaf de Kabbelaarsbank op pad was gegaan op zijn smalle plank. Hij was omstreeks het middaguur vertrokken en nadien had niemand hem meer gesignaleerd. De R. P. te water werd ingeschakeld, evenals de Ouddorpse reddingsboot „De Griend", die gezamelijk een onder zoek instelden. De R. P. te water vond de surfer om half zes en bracht hem aan wal. Hij had geen zichbare gevol gen overgehouden aan zijn langduri ge surf tocht. Zondag kwam bij de politie de mel ding binnen van de zoekgeraakte sur fer T. G. uit Tilburg, die om 13.45 uur vanaf de Brouwersdam was vertrok ken, zijn vrouw op het strand achter latend. Zij sloeg alarm, toen haar man wel érg lang weg bleef. Weer toog de Rijkspolitie te water op on derzoek en trof de man op 17.20 bij Nieuwe Tonge aan. VLISSINGEN - De vaste Tweede-Kamerkommissie voor visserijzaken is in principe bereid zich sterk te ma ken voor de uitbreiding van de mosselteelt in de Greve lingen. Dat bleek vrijdagmiddag na afloop van het werkbezoek dat de kommissie aan de Zeeuwse visserij heeft gebracht. Voorzitter van de kommissie H. Evers- dijk zei tijdens een persbijeenkomst in Vlissingen, dat pas met deze proef begonnen kan worden als beslist is of de Grevelingen zout blijft of zoet moet worden. Op dit moment worden er alleen mosselen geteeld op de Wad denzee. Door de stormen van de afgelopen tijd hebben de mosselen veel schade opgelopen en zijn veel mosselkweek- percelen vernield. Er moeten nu veel mosselen geïmporteerd worden en dat is voor de Zeeuwse mosselcultuur een slechte zaak. Het risiko kan volgens de Zeeuwse visserij enigszins gespreid worden door de mosselteelt, men denkt dan aan een derde deel van het totale mosselbestand, in de Grevelingen te kweken. Dan moet er ook een herve- deling van dit water plaatsvinden en dat is een zaak die op veel weerstand stuit van de huidige gebruikers van de Grevelingen. De Tweede Kamer beslist in maart volgend jaar of de Grevelingen zoet of zout wordt. Advertentie Nergens goedkoper dinsdag en woensdag speklappen per kg f 4,98 vleeskrabbetjes per kg f 4,38 Oosterland - Tel. 01114-2752 LONDEN - De Britse conservatieve partij van premier Margaret That cher is weer gestegen in de gunst van de kiezers. Ze heeft nu weer een dui delijke voorsprong op de Labourpar- tij van Neil Kinnock. Dat blijkt uit een zondag door de Sunday Times" gepubliceerde opiniepeiling, die is uitgevoerd door het gerenommeerde Mori-Instituut. OUWERKERK - „Is cultuur niet dat wat de mens aan de natuur toevoegt om het leven waardevoller te maken. Cultuur ontstaat uit de mens zelf, geholpen door invloe den van buiten". Fraaie definities, die het afgelopen weekend in Ouwerkerk ten volle opgingen. Ouwerkerk beleefde een „Cultureel Weekend" ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de plaatselijke Culturele Vereniging. Een aktief en inventief bestuur stond borg voor het samenstellen van een ludiek programma; de in zet en de grote belangstelling van de Ouwerkerkse bevol king maakten het geheel tot een groot sukses. Onder het motto: ,,De kinderen met de muziek mee", werd vrijdaga vond het culturele weekend geopend met een lampionoptocht voor de jeugd, uiteraard voorafgegaan door muziekvereniging „Nieuw-Leven". De achterblijvers verzamelden zich in het dorpshuis om de vrolijke stoet op te wachten. Met het zingen van het Schouwsch Volkslied met bege leiding van de muzikanten werd een postuum eerbetoon gebracht aan de Ouwerkerker de heer M. J. Swenne, destijds de komponist van dit lied. „Ouwerkerk in verleden en heden" gold vervolgens als titel voor de film voorstelling in het dorpshuis. Een golf van nostalgie ging door de zaal bij het vertonen van een film uit 1966, destijds gemaakt door de Nederland se Blindenbond in het kader van een breed opgezette ledenwerfaktie. Herinneringen Later werd deze rolprent gekocht door de ouderkommissie van de openbare school in Ouwerkerk, het geen nu de mogelijkheid bood het pu bliek weer eens te herinneren aan de dorpssamenleving van een kleine twintig jaar geleden. Plezier, verbazing, vertedering en wellicht ook wat verdriet over het geen verloren ging, waren ongetwij feld de emoties, die bij deze vertoning werden opgewekt. Van wat recenter datum: maart 1976, was de kleurenfilm van het afscheid van hoofdonderwijzer meester Joh. Ber- revoets: een grootscheepse manifesta tie, de de meeste Ouwerkerkers nog vrij vers in het geheugen ligt. Quota-problemen De Tweede-Kamerkommissie voor de visserij zaken zal zich ook inzetten om de quotaproblemen van de kleine zeevisserij op te lossen. Er blijkt vol gens Eversdijk een levendige handel te bestaan in deze toewijzingen. Par- tikulieren, banken en verzeke- 'ringsmaatschappijen kopen die quota op en verhandelen ze voor veel geld aan derden. De kommissie wil deze wildgroei beperken en voorko men dat de quota buiten de visserij- sektor terecht komen. Deze zaken zullen bij de visserijbegroting in de Zaterdagochtend werd er wederom veel aktiviteit ontplooid in het dorpshuis: bestuursleden en verdere medewerkers van de Culturele Vere niging spanden zich in voor de inrich ting van de expositie „Ouwerkerk Creatief", die in de middaguren werd gehouden. Wie ooit gedacht mocht hebben, dat er in een kleine kern wei nig leven in de brouwerij zit, moet za terdagmiddag bij het zien van deze kleine, maar zeer gevariëerde ten toonstelling akkuut op andere ge dachten zijn gekomen. Zowel in verenigingsverband als partikulier werden de resultaten van met plezier bedreven hobbies getoond en desge wenst nader toegelicht. Werkstukken Tweede kamer-lid sprak over natuur en politiek Het heden van Ouwerkerk werd be licht in een korte film, gemaakt door de heer D. Leerling in opdracht van de Culturele Vereniging. Niet alle aspekten van de dorpssamenleving kwamen hierin aan de orde, maar wel leverde de rolprent enkele fraaie plaatjes van Ouwerkerk en omge ving op. De deelneemsters aan de naaikur- sus van de Culturele Vereniging tra den naar buiten met zelfgemaakte kledingstukken en met enkele werkstukjes in wording, om een goe de indruk te geven van wat men op deze kursus kan opsteken. De heer J. P Dekker, een verwoed Vervolg pag. 3 BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole opende het tweede kamerlid mevrouw Rie de Boois vrijdaga vond de overzichtstentoonstelling van Neeltje Jans en Bert Broekhuis uit Numansdorp. Het werk van dit echt paar staat in het teken van de natuur, reden voor me vrouw De Boois om te praten over de natuur in de politiek. Voorzitter van de Stichting Westerschouwen Cultureel, de heer J. Deïst, vond het een hele eer dat bei de kunstenaars in Burgh-Haamstede wilden exposeren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan regen Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperatuur ongeveer elf graden, middagtemperatuur om streeks zestien graden; vrij krachtige van zuidwest naar west draaiende wind, kracht vijf. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 okt.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 okt. Zon op 6.54, onder 17.59 Maan op 18.12, onder 5.58 Volle Maan: 10 oktober (0.58) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 9 okt. 3.12 14.44 8.31 20.54 Springtij: 12 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied boven Spanje en een lagedruk gebied bij IJsland staal een sterke westelijke luchtstroming. Aanvanke lijk stroomt daarmee nog vochtige en zachte lucht naar ons land. Er is dan ook veel bewolking met af en toe re gen of motregen. Een deel van de IJsland-depressie trekt snel naar Noorwegen en brengt morgen wat drogere lucht naar de Noordzee. Mogelijk dringt die later op de dag ook tot ons land door met enkele opklaringen. De kans daarop is in het noorden van het land groter dan in het zuiden. Het weer blijft voorlopig onbesten dig, maar een gebied met lucht drukstijgingen zal waarschijnlijk woensdag en donderdag een tijdelij ke weersverbetering brengen. Eén van de aktiviteiten, welke werden ontplooid in het kader van de viering van het dertigjarig bestaan van de Cul turele Vereniging Ouwerkerk, was de expositie „Ouwerkerk Creatief". Zowel in verenigingsverband als door parti- kulieren werden de resultaten van met plezier bedreven hobbies getoond en toegelicht. Als PvdA-kamerlid is mevrouw De Boois erg bij het milieugebeuren be trokken. Zij stelde dat de natuur in de politiek een soort taboe is. „Dat is vreemd. Natuur in de kunst is veel gewoner. Natuur en landschap zijn pas te laatste eeuwen normaal in de kunst De mensen beleven vaak de natuur via dc kunst Onze natuurbc- sehouwing is vorschikkelijk mense lijk Wij kijken daar met onze gcdachtenwereld naar. met iets van een kunstenaar in ons." Volgens het kamerlid stellen kunst en natuur niet zoveel voor in de politiek. De kunst is afhankelijk voor liefdadigheid, van de overheden Kunst is bijna nooit zelfstandig geweest De overheid treedt nu terug. Dat vond zij jammer. „Straks, als cr nog minder is", waarschuwde Rie dc Boois. „dan maakt dc regering zich cr druk om. Dan krijgen we een panda-effekt. Dc mensen moeten worden aangeraakt door dc kunst en dc natuur. Kijk eens hoeveel cr bij dc algemene beschou wingen (deze week) over kunst en na tuur wordt gesproken. Niets. De politiek, natuur e;i kunst, deze drie hoeksverhouding, is in de samenle ving nog niet in bclans", stelde De Boois. Orchideeën Nccltje Janse exposeert met kera miek, mctaalobjekten en collages van dc laatste drie jaar. Haar echtge noot, Bert Broekhuis, ex-tweede ka merlid, laat werk zien van de laatste twintig jaar. „Ik heb er wat meer tijd voor. Dus kan ik de kunst ook wat in tensiever beoefenen", stelt Neeltje. Bert exposeert met foto's, tekeningen en schilderijen. De foto's zijn gericht op landschappen en tal van orchi deeën. De tentoonstelling in dc Be waerschole is geopend tot 27 oktober. De expositie is elke dag, behalve zon dag. te bezichtigen van 13.30-16.30 uur. Voorzitter J. Deïst spreekt enkele inleidende woorden, voordat mevrouw Rie de Boois (r.) dc tentoonstelling zal openen. In het midden de kunstenaars Neeltje Janse en Bert Broekhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1