Havenplein 18: Goede vertegenwoordiger van 19e eeuwse bouwkunst Gister sprak zij van liefde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 oktober 1984 Nr. 23604 9 Op 21 september reikte de Ver. Stad en Lan de van Schonwen-Duiveland oorkondes uit voor geslaagde restauraties en goed aan de omgeving aangepaste nieuwbouw. Naar aanleiding hiervan werd de geschiedenis van de betreffende panden nader onder de loupe genomen door de heer H. Uil (streek archivaris). Zijn vondsten publiceren wij in wekelijkse afleveringen. ZIERIK2EE - Een statige gevel met een fraaie kroonlijst, lage zoldervensters en een goed ogende winkelpui maken het Havenplein 18 tot een goede vertegen woordiger van 19de eeuwse bouwkunst in het Zierikzeese centrum. De 19de eeuw, vaak verguisd om zijn nabootsende stijlen, ondervindt in de laatste tijd een terechte herwaardering. Het pand Havenplein 18 is, voor wat betreft zijn ge vel, een fraai specimen van die 19de eeuwse bouwstijl. De historie van Havenplein 18 is nauw verbonden met het ernaast liggende pandje, nr. 16. Oorspron kelijk waren beide panden één. De oudst bekende eigenaar was Lieven Sebastiaanse Ruyte of Ru- te (geb. c. 1553 - overl. 1601). Lieven had heel wat baantjes. Het begon in 1577 met de funktie van secreta ris van Thesauriers, het college dat belast was met het beheer van de geldmiddelen van de stad en met openbare werken. Deze funk tie vervulde hij tot zijn overlijden in 1601. Lieven Sebastiaanse Ruyte was voorts schepen (1578, 1585-1597), rentmeester van de heerlijkheid de Vierbannen van Duiveland (1579-1601) en raad (1582-1601). In 1584 wordt hij vermeld als land meter. In 1580 huwde Lieven met Maria van Zuydkerke. In 1596 verkocht Lieven Ruyte het pand aan de slager Thomas Rochusse de Groot. Deze was on der meer raad en schepen. Voorts bekleedde hij de funktie van over- deken van het Vle'eshouwersgilde. Het beroep van vleeshouwer of slager was voor Thomas niet vreemd. Ook zijn vader en groot vader oefenden dat beroep üit. Thomas overleed in 1640. Gesplitst Vermoedelijk werd het pand in de hierop volgende periode in tweën gesplitst. In 1670 werd van het pand Havenplein 18 bewoner: dr. Job Bastert (1645-1709). Even als zijn vader, Adriaan Bastert, was Job chirurgijn. Job had zijn doktersbul in z'n bezit, hij stu deerde onder andere in Gronin gen. Job Bastert was weesmeester, regent van het Gasthuis, stadschi rurgijn en stadsoperateur. Job Bastert had het huis ge kocht van Martinus van der Maas, die handelde namens Johan de Laeter, koopman in Middelburg. Op dat moment van koop (1670) woonde Job Bastert er reeds. Bastert en in het bijzonder zijn eerste vrouw Catharine Boone waren volgelingen van ds. Ponti- aan van Hattem. Deze was als Hervormd predikant in Sint Phi- lipsland afgezet wegens zijn af wijkende leer en had groepjes volgelingen rond zich verzameld. In 1699 hield ds. Van Hattem in Job Bastert's huis een god dienstoefening. Dokter Uil Na Job Bastert's overlijden werd het huis bewoond door zijn zoon, dokter Henricus Baster (1683-1723), eveneens stadschirur gijn. Eerst in 1719 ging hij in Gro ningen voor arts studeren. De beroemde Job Baster - zijn beeldje staat bij het parkeerterrein Mos selboomgaard - was een neefje van dokter Henricus Baster. Henricus was gehuwd met zijn nicht Susan na Baster. Na Henricus's overlijden in 1723 bleef zijn weduwe er wonen. In 1751 werd het huis verkocht aan Johannes Woesthoff Gerardszoon. Nog in hetzelfde jaar werd de ver koop overgedaan aan Cornelis Janzc van der Schagt (1706-1761). Cornelis van der Schagt was in 1750 gehuwd, als weduwnaar van Neeltje Blankert, met Margaretha de Kanter (1701-1762), weduwe van Nicolaas Gast en van de metselaar Adriaan Constandse. In 1765 wordt als bewoonster vermeld: Alida van der A, weduwe Broek hoven. In 1779 werd het uit haar boedel verkocht aan Johan de Kramer voor een bedrag van bijna 2000 gulden. Jan de Kramer ging failliet en daarom werd het pand in 1784 verkocht voor 1200 gulden. Samuel Verbeque werd de nieuwe eigenaar. Na zijn overlijden bleef zijn weduwe er wonen. Door de executeurs in de boedel van de we duwe werd het pand in 1789 ver kocht aan Cornelis den Boer, weduwe van Ant. Dane. Dc koopsom was 1000 gulden. Hel pand was derhalve in tien jaar met de helft in waarde ver minderd. Na 1800 wordt als eigenaar ver meld de scheepsreder Willem Can- nenburg, die ook eigenaar was van Havenplein 20. Zijn weduwe, Hugonia de Kater (1774-1836), bleef het pand na zijn overlijden bewonen. Na 1836 werd het pand bewoond door Gerrit Nuis (geb. Edam 1799) en zijn gezin, later door Willem Swerver, afkomstig uit Vlieland, met vrouw en zoon. Zij waren huurders. Het pand werd na Hugonia de Kater's overlijden eigendom van haar dochter Maria Cannenburg, die gehuwd was met ds. Hendrik Johan van Ingen, Hervromd pre dikant in Ouwerkerk. Zij ver kocht het huis rond 1838 aan de metselaar Jacobus Lammers. Hij werd geboren in Dreischor in 1816 en was gehuwd met de Zierizeese Gijsberdine Wiltenburg. Jacobus Dezer dagen was het juist 50 jaar geleden dat Frans Murk de zaak overnam. Borsboom Antiek en Oude Kunst is inmiddels al weer een aantal jaren in Haven plein 18 gevestigd. Het fraaie 19de eeuwse pand werd door de heer Borsboom gerestaureerd. Gerestaureerd In de beoordeling van „Stad en Lande" bij de uitreiking van de oorkonde wordt opgermerkt: „In dit pand valt bij het binnentreden direct de ruimtewerking op, door dat het achtergedeelte na de restauratie één geheel vormt met het voorste deel. De lichtkoker vormt een fraai accent. Ook op de verdieping en op de zolder is de ruimtewerking zorgvuldig in het oog gehouden. De kap is volledig Lammers overleed in 1881, zijn vrouw was reeds in 1865 gestorven. Kapper Circa 1910 werd het pand betrok ken door Bernard Herman Wilhel mus Bartholomeus Rombouts. Hij kwam in 1907 naar Zierikzee van uit Dordrecht. In het pand Haven- plein 18 vestigde hij zich als kapper-barbier of om zijn brief hoofd te citeren: coiffeur, posti- cheur (haarwerker), toneelkapper. In 1912-1914 werd Hendrik Johan Banda in het pand Havenplein 18 kapper. Hij was afkomstig uit Den Bosch en vertrok met vrouw en zoontje in 1914 naar Haarlem. Dc volgende „barbier en haarsnij der" werd Gerardus Bcrnardus Johannes Blom. gehuwd met Wil- helmina Carolina Sens. Dc vrouw overleed in 1927 in het Gasthuis in Goes. Blom vertrok in 1937 naar Den Haag. zoals deze destijds gemaakt is ge restaureerd, inclusief de stand van de gordijnen. De wanden beneden laten de oude houten staanders vrij. Het interieur is uitermate ge schikt voor de huidige bestem ming. De voorgevel past goed bij het geheel". Met name die voorgevel is een fraai voorbeeld van 19de ceuws ambachtsschap en inecr in het bij zonder de winkelpui. De grove let ters boven de winkelpui ontsieren enigzins het geheel. Niettemin is het een aantrekkelijke vertegen woordiger van wat Zierikzces vakmanschap leverde aan de mid denstand van rond 1900. Architekt van dc restauratie was P.C. Tieleman te Nicuwer- kerk. Het werk werd uitgevoerd door Aannemingsbedrijf Ligten- dag BV uit Sint Philipsland. Zaterdag 6 oktober Ned. 1 15.30 uur Colditz. Harhaling van deze Engelse serie die zich afspeelt in een berucht strafkamp voor de geal lieerden. 16.20 uur Bij Koos. Koos Postema start met dit nieuwe praatprogram ma dat rechtstreeks wordt uitgezon den. Allerlei thema verschillend van aard worden aan de orde gesteld. 17.30 uur Nieuws 17.35 uur Bij Koos. Voortzetting van het praatprogramma. 18.00 uur Je ziet maar. Jongerenpro gramma waarin allerlei onderwerpen aan de orde komen en natuurlijk komt ook de muziek aan de orde. 19.00 uur Smurfen 19.25 uur Cornation Street. Terug van weggeweest. Aan de tap van de pub wordt aan Willem Ruis vertelt wat er zoal in de straat gebeurd is in al die tijd. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Wim Kan. Beelden van de laatste show van deze befaamde caba retier. 22.20 uur Voetbal '80 22.30 uur Achter het Nieuws 23.00 uur Sonja op zaterdag. Praat programma. 00.05 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Motorzesdaagse 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De roze panter 19.35 uur Chimps onder elkaar. Dit is de titel van de nieuwe film van Bert Haanstra die in het Burgers dieren park werd opgenomen. Aangetoond wordt met deze film hoe de machts verhoudingen liggen bij deze apen. 20.30 uur Maggie Forbes. Maggie krijgt te maken met valse munters en ook met een gevaarlijk sujet die niet voor geweldpleging terugdeinst. 21.20 uur U zij de Glorie. Koorzang programma. Medewerkenden zijn Christelijke brassband Pro Rege, gos- selkoor, het Frysk orkest met als so praan Thnnie Willemstrijn en achter het orgel Jan Bonefaas. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven 23.20 uur The shop aroud the corner. Een film uit 1940 van Ernst Lubitch waarin de rollen o.a. vertolkt worden door James Stewart, Margaret Sulla- van, Frank Morgan, William Tracy en Sare Haden. Zondag 7 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Nieuws voor doven 11.50 uur Kruispunt. Akuele zaken betreffende kerk en samenleving worden hierin besproken. 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen. Alternatief jeugdmagazine. 17.30 uur Nieuws 17.30 uur Socutera 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Jip Sloop. Kleuterserie naar het boek van Margriet Heymans. 19.10 uur Achterwerk in de kast. Voor de schoolgaande jeugd bestaat in dit programma de gelegenheid iets mede te delen. 19.25 uur Detective Kant. Liefheb bers van detectives kunnen aan hun trekken komen met deze Zweedse serie. 19.40 uur Op zoek naar Yolanda. Fo tograaf Rik Rollings raakt tijdens een treinreis gefascineerd door een jongedame. 20.10 uur Lot gevallen. Tijdens een van zijn journalistieke omzwervin gen door de wereld raakt Cherry Duyns in Buenos Aires verzeild. Sa men met Ana een Argentijnse vluch telinge gaat hij op zoek naar de ooi-sprong van de Argentijnse dans de Tango. 21.30 uur Alfresco. Engelse comdey reeks 21.55 uur Adriaan van Dis. Praatpro gramma 15.45 uur Oma Fladder. Oma is met haar kleindochterje Dieuwertje aan het winkelen. Een grote hijskraan oe fent een grote aantrekkingskracht op het kind uit. 16.00 uur Kinderbios 16.30 uur Wordt Vervolgd. Magazine van strips en tekenfilms. 17.00 uur Sportpanoraina 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Toppop. Popmuziekpro gramma 19.00 uur Televizier magezine 20.00 uur Journaal 20.28 uur FO show. Een showpro- Zaterdag 6 oktober, 20.28 uur, Nederland 1: Wim Kan. Wim Kan en Corrie Vonk danken het publiek. 22.50 uur Trouble in Paradise. Het verhaal gaat over het tweetal Gaston Monescu en Mariaane Colet die via andermans rijkdommen aan de kost trachten te komen. Ze treden in dienst bij een welgestelde vrouw, Lil ly. De brandkast vormt voor hen dan ook een begeerlijk objekt. Door de charme van Lilly raakt Caston echter helemaal van zijn stuk te raken... 00.10 uur Journaal Ned. 2 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.25 uur Studio Sport 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek. Achtergron dinformatie wordt gegeven over De nemarken. Dit in verband met het Koninklijk bezoek. 20.45 uur Race door de tijd. Driedeli ge dokumentaire over de vlucht die de XJniver maakte naar Australië. 21.45 uur De Kooning over de Koo ning. Een gesprek van Charlotte Zwe ring van deze abstracte expressionitische schilder van Neder landse oorsprong. 22.40 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Maandag 8 oktober Ned. 1 15.30 uur Bridge les gramma olv. Fred Oster waaraan vier echtparen via spelletje aan de tand worden gevoeld. 21.30 uur Codenaam Intrepid. Deco rontwerpen Evan Michaelian krijgt de opdracht een opleidingskamp in Canada te bouwen, dat vanuit de lucht niet mag opvallen. Als een ge heim agente Madelaine zijn pad kruist raakt hij halsoverkop verliefd op haar en is dan ook hevig veron trust als ze een gevaarlijke opdracht moet vervullen op last van Step henson. 23.05 uur Karei de Graaf. Karei praat over mensn en dingen uit de aktua- liteit. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Ned. 2. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag, Programma van het Humanistisch verbond. 19.30 uur Coronation street. Elsie Tanner en Len Fairclough kibbelen nog als vanouds. Deirdre en zorgen voor de nodige opschudding. 19.55 uur De konsumentenman. Pro gramma van Frits Bom waarin diver se zaken ten bate van de konsument behandeld worden. 20.55 uur Voetbal '80 21.40 uur De onderste steen. Doku mentaire over de Nederlanders die veertig jaar geleden aan de invasie in Normandië deelnamen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 91 „Heeft Liam dat gedaan? Heeft hij het kind in de westelijke vleugel ver borgen?" „Ja, met Kitty's hulp en een paar van mijn moeders slaaptabletten. Ze hebben de jongen al die tijd laten sla pen." „Dus het was toch Kitty die me de trap afduwde en die Macushla die dag aan het schrikken maakte. Ze is wel enorm loyaal voor Liam ge weest." „Dat zeker. Ze hield van hem en hechtte zich te veel aan hem. Ik ver moed dat ze een telefoongesprek heeft afgeluisterd dat haar argwa nend en bang maakte." „En ze wist dat ik het ook had ge hoord," zei Cathleen. „Dus ik moest worden bewaakt. Ik moest weggaan of anders misschien zelfs uit de weg geruimd worden, ze is een beetje onevenwichtig waar het Liam betreft. Ze zou alles voor hem gedaan hebben om hem te bescher men, geloof je ook niet?" „Ja, dat geloof ik ook. Ze is zo'n kluizenaarster. De schuld van tante Tilly, en van moeder, de fout van ons allemaal." „Arme Kitty," zei Cathleen treu rig. „Laten we haar hierbuiten hou den als we kunnen. Heeft Eileen Bur ke je alles verteld?" „Alles. Ze beschuldigde zelfs zich zelf omdat ze haar slappe echtgenoot hiertoe had overgehaald. Ze is een nare vrouw, berekenend, ijdel en eer zuchtig. Ze vermoedde dat Liam geen eerlijk spel speelde en daarom besloot ze om opzettelijk - heel voor zichtig natuurlijk - het gerucht over het kind te verspreiden, dat tot dus ver alleen aan tante Tilly bekend was. Ze dacht dat de Regans hierdoor meer macht over Liam zouden krij gen. Je ziet wat een boosaardig stel letje het was, de een beet de ander. Liam was natuurlijk razend en daar over kreeg hij ook ruzie met Danny, daar op die afgesproken plek bij het meertje. Er is geen twijfel aan of Danny is naar de andere wereld ge holpen. Liam kon hem niet meer ver trouwen. Hij moest hen en zijn vrouw het zwijgen opleggen tot hij zijn laatste slag had geslagen." „En dat betekende: alle juwelen in handen krijgen?" „Ja. Pas na de dood van mijin moe der zou hun verdwijning ontdekt zijn, en dan zouden we wel denken dat tante Tilly ze had verkocht om haar speelschulden te betalen, ze heeft altijd roekeloos gegokt. Onge twijfeld heeft Liam gedacht dat de juwelen zijn wettig aandeel in het fa miliefortuin waren. Het was ten minste het enige dat in klinkende munt kon worden omgezet met de medewerking van tante Tilly. Dus dat was het ultimatum in die laatste dreigbrief aan haar. Het leerde haar dat ze niet moest lachen om iemands begrafenis, omdat de verkeerde per soon dood was." „Dus toen begreep ze dat het Liam was en verborg ze het robijnen halss noer uit veiligheid in die hoeden doos. Maar waarom bleef ze nog steeds zwijgen?" „Ik weet het niet. Misschien wilde ze een vergelding op schaal, dat is net iets voor haar. Je hoorde haar zeggen dat ze een publieke verontschuldi- door DOROTHY EDEN ging aan Shamus wilde maken, om dat ze de waarheid zo lang verborgen had gehouden. Tenslotte kwam het plan bij haar op om Magdalena voor Moira te laten spelen en daardoor Li am zo aan het schrikken te maken dat hij zichzelf zou verraden. Daar om moest het licht ook net goed zijn, niet te donker en niet te licht. Tante Tilly nam mij vanmiddag in vertrou wen en we hebben met Magdalene en Mary Kate gerepeteerd. Zo is het ge gaan." Hij stond vermoeid op. „We moesten tante Tilly maar eens gaan zoeken." Er brandde nu overal licht. Het kasteel zag eruit alsof het voor ee- necht feest was verlicht, niet een feest dat abrupt aan een eind V/as ge komen omdat de gasten tactvol wa ren vertrokken. Magdalene, haar haar verborgen onder de groen voi- len sjaal, kwam de trap af. Toen Rory zijn handen naar haar uitstak, trok ze zich met een snel ge baar terug. „Laat me maar gaan, Rory. Ik kom wel weer op jullie volgende feestje. Maar dit is afgelopen. Voorbij." Haar ogen stonden vol tranen. „Ik ben altijd van Shamus blijven houden, weetje. Maar ik kan nu rustig aan hem denken. Goedenacht allebei. Als je soms naar Kitty zoekt, ze zit bij haar moeder en houdt haar hand vast. Tante Tilly schijnt ver dwenen te zijn, het ouwe mormel." Er was een wrange genegenheid in Magdalenes stem. „Laat het niet haar zwanezang zijn. Het kasteel zou hetzelfde niet zijn zonder haar." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9