Leen van de Berg uit Zierikzee verrast met tweede plaats tijdens NK eenmans katamarans NIEUWSBODE Nieuwsbode-Toto vijf De „joker" van de week Toch nog drie Nederlandse klubs naar tweede EC-ronde ZIERIKZEE-BRESKENS ZIERIKZF.ESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 oktober 1981 Nr. 23604 5 ZIERIKZEE - Niet in het laatst tot zijn eigen verbazing veroverde Zierikzeeënaar Leen van de Berg op het Wol- derwijd bij Harderwijk de tweede plaats in het Neder landse Kampioenschap voor eenmans katamarans. Met zijn Cool Cat hoefde Van de Berg daarbij alleen Frits Doornebos voor te laten gaan. In de vier races die wer den vervaren klasseerde Van de Berg zich telkens als tweede, steeds ook op slechts geringe afstand van de uit eindelijke kampioen. Er werd gevaren op een olympi sche baan. ,,Het was steeds een spannende strijd. Bij sommige boeien kwam ik als eerste door, maar aan het eind bleef Doornebos me telkens enkele meters voor", vertelt Leen van de Berg, die allerminst ondersteboven is van zijn uiterst onverwachte sukses. „Ik lig er bepaald niet van wakker. Zelfs mijn broer het ik er niet van ver teld en daar werk ik toch de hele dag bij". Desondanks kon Leen van de Berg het toch niet over zijn hart verkrij gen om niet schoorvoetend de sportredaktie van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode te informeren over het hoe en waarom van zijn fraaie sukses. Terecht krijgt hij hierbij de ruimte voor zijn verhaal. Leen van de Berg is al van klems been af gecharmeerd van alles van wat met water te maken heeft. „Tben ik vier jaar was, was ik soms al hele dagen kwijt. Ik was dan stiekum op de boot van Jan Maas bij Zijpe gekro pen. Later heb ik ook nog als mossel visser gevaren. Dat was grandioos", herinnert hij zich. Zes jaar geleden schafte de Zierikzeeënaar een FJ- zeilbootje aan, wat later verruilde hij dat voor een Laser en drie jaar gele den liet hij zich tijdens de Hiswa om praten om in een Cool Cat katamaran te gaan varen. ,,Het is een in Neder land gebouwde boot, die toen pas net op de markt was. Het was een relatief goedkoop bootje, voornamelijk door zijn Nederlandse afkomst. Er blijft veel minder aan de strijkstok hangen dan bij Amerikaanse of Engelse bo ten. Bovendien vond ik het een uitda ging om met een dergelijk nieuw produkt aan de slag te gaan". Expansie De Cool Cat werd gebouwd door Gerdo Schepel uit het Zuidhollandse Heukelum. Inmiddels is het bedrjf verplaatst naar Veenendaal, omdat daar meer expansiemogelijkheden voor handen waren. De Cool Cat heeft een lengte vanaf 4,85 meter en is 2.48 breed. Het gewicht bedraagt 115 kilogram. Het zeiloppervlak be draagt 12,5 m2, de mastlengte is 7,75 meter. De bouwer zelf leverde aanvanke lijk de beste resultaten af, maar de voorbije periode fungeert Frits Doornebos als de sterzeiler. Via zijn tweeede plaats tijdens de Nederland se titelstrijd lijkt het aannemelijk, dat ook Leen van de Berg fiks.gepus- hed zal gaan worden. ,,Het zal mis schien wel wat verplichtingen scheppen, maar dat is voorlopig nog niet aan de orde", legt hij uit. ,,Het zeilseizoen zit er op. Tot half novem ber ga ik nog wat zeilen op het Greve- lingenmeer. Dat vind ik schitterend. Op het water vergeet je alles". Van de Berg voer zijn eerste wedstrijd tijdens het Rondje Tienge- meten en kon zich toen al direkt vi'ij goed staande houden in het deelne mersveld. In de beginperiode waren er nog niet erg veel wedstrijden, madr bouwer Gerdo Schepel moti veerde Van de Berg om naar wedstrij den te komen. In 1983 nam de Zierikzeese zeiler voor het eerst deel aan de Nederlandse kampioenschap pen, die toen op Hemelvaartsdag werden afgewerkt. „Dat werden me morabele wedstrijden. Tben het veld op het water lag stak er plotseling een enorme storm op, waardoor di verse boten op de stenen sloegen. Vele uren werd er toen nog naar vermiste zeilers gezocht. Zelf spoelde ik aan bij het Dolfirodam in Harderwijk, waar ik door een viertal surfers aan de kant werd geholpen", herinnert Leen van de Berg zich. De titelstrijd zou toen een weekeinde later her haald worden, maar moest door windstilte definitief geannuleerd worden. Tijdens de kampioenschap pen van het afgelopen weekeinde speelde de wind overigens ook een rol, maar uiteindelijk konden zowel zaterdag als zondag toch twee man ches vervaren worden. De eerste dag werd de derde race geschrapt wegens te weinig wind, de twee dag was er weer te veel wind waardoor race drie geannuleerd werd. „Iedereen wedstrijd leer je weer wat bij", meent Leen van de Berg. „Je maakt steeds nog wei-stomme fouten. Vooral bij het overstag gaan bij veel Leen van de Berg: „Ik lig niet zo ivakker van dit sukses. Het is voor mij lou ter hobby Van de Berg in aktie in zijn Cool Cat „Flyer" waarmee hij tweede werd tij dens het NK. ZIERIKZEE - Drie van de vier Ne derlandse klubs hebben de eerste ronde van het Europa Cup voetbal overleefd. Op zich geen onverdienste lijk resultaat na de min of meer te leurstellende openingswedstrijden van veertien dagen dagen geleden waarin geen van de vier deelnemen de teams ook maar een enkel doel punt skoordc. Nu bij de return wedstrijden toonden de aanvallers zich in ieder geval aanmerkelijk pro- duktiever wat resulteerde in 21 tref fers, waarvan Ajax er tegen het toch wel zwakke Luxemburgse Red Boys niet minder dan 14 voor zijn rekening nam. Hoewel er al min of meer rekening mee was gehouden, was hot toch te leurstellend dat Feyenoord door het Griekse Panathinaikos uit het belan grijkste Europa Cup toernooi, van de landskampioenen, werd gewipt (2-1). In twee minuten tijd, de 40ste en 42ste minuut, werden de Rotterdam mers naar do nederlaag gespeeld. Wel wist Rep na de rust nog tegen te xko- ren, maar andermaal bleken de Feyenoord-aanvallers te veel kansen nodig te hebben, een aantal goede mogelijkheden werd onbenut gela ten, om de stand nog in evenwicht te brengen en zo de eerste ronde te overleven. In Europa Cup II, dit van de bekers- winnaars, deed Fortuna Sittard wat verwacht mocht worden, het klopte het Deense KB Kopenhagen met 3-0, nadat het de eerste helft al met 1-0 voorprong had afgesloten. In Europa Cup III kwam PSV tegen het Oost- duitse Vorwarts Frankfurt uitste kend voor de dag. De PSV-ers stonden voor de niet gemakkelijke taak om de bij de uitwedstrijd opge lopen 2-0 achterstand weg te werken, een taak die zij mot sukses wisten te bekronen. Nada de Eindhovenaren in de eerste helft een 2-0 voorsprong hadden genomen, doelpunten van Brandts en Brylle, wist uitblinker Michel Valke drie minuten voor tijd de overgang naar de tweede ronde tot een feit te maken door de stand op 3-0 te brengen. Na de beschamende vertoning in Luxemburg had Ajax in De Meer te gen Red Boys wat goed te maken. De Amsterdammers hebben er beslist geen gras over laten groeien om do blamage van Diffcrdangc uit te wis sen. Het doel van de Luxemburgers fungeerde deze avond als schietschijf wat resulteerde in een rekordskore voor Ajax in het Europa Cup voetbal van 14-0. Opmerkelijk in deze eerste rondo Europa Cup-voet bal was wel het feit dat van de zes deelnemende Spaanse teams alleen Real Madrid, bij de be kerwinnaars, de eerste ronde over leefde. Verrassend was ook de uitschakeling van het Engelse Not tingham Forest door het Belgisch Club Brugge dat thuis met 1-0 de En gelse tegenstander wist te kloppen nadat het uit met 0-0 gelijk had gespeeld. Het Brusselse Anderlecht overleefde op niet onfortuinlijke wij ze de eerste ronde. Nadat de Belgen veertien dagen geleden met 1-0 had den gewonnen van Werder Brermen namen de Duitsers in de return door Sidka een 2-0 voorsprong. Dezelfde Sidka had hierna de pech zijn eigen doelman te passeren (2-1) waarmee Anderlecht de eerste ronde over leefde. 7 Oefendriekamp HV Delta Sport ZIERIKZEE - Met nog twee weken te gaan voor de start van de handbal- kompetitie speelt de herenplocg van handbalvereniging Delta Sport zon dagmiddag 7 oktober twee oefen wedstrijden tegen achtereenvolgens Volt en EBIIV. Beide wedstrijden worden in sport hal Onderdak in Zierikzee afge werkt. Er wordt een drietal wedstrijden gespeeld. Om twaalf uur spelen Delta en hot Tilburgsc Volt, dat aan het eind van het vorige sei zoen degradeerde uit de derde divi- wind kun je nog wel eens een keer flink voor schut gaan. Een kleine fout kan je zomaar een achterstand van honderd of meer meters bezor gen. Het is dus steeds vreselijk uit kijken geblazen". Van de Berg leeft zich volledig in in zijn hobby. Hij nam ook reeds twee keer deel aan de Ronde van Texel, een monsterzeilgebeuren, waaraan meer dan zeshonderd boten deelne men. Dit jaar klasseerde hij zich op een 74e plaats in het overall klassement, terwijl hij in zijn klasse de negentiende stek bezette. Van het gebeuren werd een ruim drie uur du rende videofilm gemaakt, waarnaar Leen van de Berg met bijzonder veel plezier kijkt. „Als je zelf op het wa ter zit beleef je zo'n gebeuren slechts in een klein verband. Als je het weer terug ziet, maar dan in zijn totaliteit kijk je er heel anders tegenaan", stelt Leen van de Berg vast. De Cool Cat katamaran van Gerdo Schepel mag zich in Nederland in een voortdurend groeiende populariteit verheugen. „Per week worden een of twee boten gebouwd, louter voor de Nederlandse markt. Sporadisch wor den er boten naar Duitsland en Bel gië geëxporteerd, maar vooralsnog ligt het niet in de bedoeling om twee produktlijnen in te richten", vertelt Van de Berg. Hij voelt zich opperbest thuis in zijn Cool Cat, die de naam Flyer meekreeg. „Als ik nu eens te rugkijk dan had ik eigenlijk af vijf tien jaar eerder met zeilen moeten beginnen. Het is een heerlijke hobby, Dat daar nu ook wat sportieve suk- sessen bijkomen is leuk, maar het is voor mijn niet zo'n must". Van de Berg denkt er nog niet over om even tueel mettertijd in een grotere, twee mans katamaran over te stappen. „Dan moet ik met een bemanning aan de slag en dat zie ik nog niet zo zitten. Weliswaar heeft mijn dochter Annet al wel eens bij me in de trapeze gehangen, maar vooralsnog betekent de zeilerij voor haar nog niet genoeg, dat ik het haar f rek went zie doen", besluit hij. ZIERIKZEE - In Nueuwsbode-Toto vier werd voor de vierde keer in suksessie bijzonder weinig geskoord door de drie gokkers. Net als een week tevoren was het totaalresultaat van het drietal slechts achttien punten. De helft hiervan kwam voor rekening van SKNYVK-vleugel- spits Krijn van Klinken, die zich daarmee met zijn Duiveland-kollega Cees Zwager aan de leiding schaart. Mart Koopman van Mevo zette vijf kruisjes op de goede plaats en Eugène Totté van Ouwerkerk skoorde evenveel als zijn ploeg: vier keer. Deze week hebben we - ijs en weder dienende - Nieuwsbode-Toto nummer vijf en andermaal lijkt de opgave voor de drie tippers bijzonder lastig. Joker van de week is de topper in de zondagse tweede klas tussen Zierikzee en Breskens. Aantrekkelijk wordt verder ook de ontmoeting tussen Bruse Boys en Roda Boys, ter wijl de vraag zich opdringt of Mevo, Brouwershaven en het herenteam van volleybalvereniging Mevo '80 de goede draad weer kunnen oppak ken. SKNWK, ZSC, WIK en Ouwerkerk skoorden het afgelopen wee keinde hoog en gelet zal worden of zij deze lijn kunnen doortrekken. De drie rijtjes werden deze week van kruisjes voorzien door Brouwersha ven-spits Flip Bokelaar, ZSC-middenvelder Kees Magito en Duiveland- laatste man Gijs de Reus. sie, tegen elkaar. Om een uur ontmoet Volt vervolgens het Bredase EBHV, dat promoveerde naar de derde divi sie en de trilogie wordt besloten met de ontmoeting EBHV-Delta Sport vanaf twee uur. L O blijft winnen BURGH-H AAMSTEDE - Do ploeg van Drukkerij Lakenman en Oclit- man heeft ook dc tweede wedstrijd in de tweede klas van het rekreatieve zaalvoetbalgcbeuren in sporthal Kraycstein in Burgh-Haamstedc ge wonnen. Met 6-2 werd dc ploeg van de Werkplaats aan de verkeerde kant van de skore gehouden. Ook de ploeg van De Wig won weer. Na de 10-2 uit de eerste wedstrijd klopte de Renesser formatie nu de Ve teranen van Brouwemhaven mot 7-2. Scaldis boekte een 3-2 zege op dc soosploeg van Big S. die hierdoor puntloos blijft. Maandagavond worden er weer vier wedstrijden in de eerste klas af gewerkt. Om zeven uur staat er di rekt al een topper op het programma. Kampioen Orilla ontmoet naaste ri vaal Kraycstein. Om kwart voor acht treden Dijkman en Trace tegen el kaar. Om half acht treden Jonker en Cargonet tegen elkaar aan en dc serie wordt om kwart over negen besloten 'net het duel tussen Graanhalm/Jan- se en Westhoek. ZIERIKZEE - „Ik reken op winst. Als we niet winnen, ben ik teleur gesteld. Ik ben niet tevreden met een punt. In zo'n belangrijk duel mag je gewoon niet verliezen, want dan kom je direkt op een fikse achter stand", stelt Zierikzee-trainer Jack Schipper vlotpratend, alsof de ont moeting met Breskens aanstaande zondag op het Zierikzeese sportpark Bannink een peuleschilletje zou zijn. Met Vlissingen een Boeimeer lijkt Breskens de grote favoriet voor de titel aan het eind van het sei zoen. Voor niet-Schouwen-Duivelanders hoort bij dit rijtje kandidaten evenwel ook Zierikzee, zodat het buiten kijf staat, dat de ontmoeting van zondagmiddag aangemerkt kan worden als de onbetwiste topper van de dag in de tweede klas. Schipper blikt vooruit. „Natuurlijk ben ik me er drom mels goed van bewust, dat het een uitermate zware klus gaat wor den, maar de ploeg is tot het uit erste geprikkeld om Breskens de les te lezen. Bovendien leeft er nog steeds een fikse revanchegedach te, omdat Zierikzee twee jaar gele den tegen Breskens op een kinderlijke manier de boot inging op sportpark Bannink. Nadat Breskens in de eerste helft op een 0-1 voorsprong was gekomen trok Zierikzee in de tweede helft on middellijk massaal en blind in de aanval, waardoor Breskens via een simpele tegenstoot door kon stomen naar een 0-2 eindstand. Dat was vreselijk dom en ik heb er nu dan ook op gewezen, dat het heel anders moet. Wanneer het on verwacht 0-1 zou worden, moeten we er de tijd voor nemen om naastzij te komen. Een massale aanvalsaktie een kwartier voor tijd is tijdig genoeg", vertelt Jack Schipper. Werdstrijdritme Breskens startte de kompetitie met overwinningen tegen Thxan- dria en Dosko, maar stelde enigs zins teleur door NOAD een puntendeling toe te staan. Zierik zee kwafh nog maar twee keer bin nen de lijnen. Op eigen veld werd Veerse Boys met pijn en moeite met 2-1 geklopt en vervolgens werd Sluiskil op Zeeuwsvlaamse bodem op 0-0 gehouden, op zich een aardig resultaat, maar het spel was allesbehalve geweldig. „Het is jammer, dat het wedstrijdritme door de afge lasting van afgelopen zondag werd onderbroken", meent Schip per. „We zitten daardoor aan dc slechte kant van de medaille. Ei genlijk vond iedereen het een slechte beslissing. Het was te recht dat konsul Jaap den Haan het veld niet afkeurde. Dat dc scheidsrechter later anders oor deelde was een slechte zaak. Iede reen zat er fiks tegenaan tc hikken, ook de spelers van Dosko. Alleen trainer Jos Hancvccr kon zich vinden in dc beslissing. Van hcni kan ik ine dat wel indenken. Dosko staat met een punt uit twee wedstrijden. Een nederlaag in Zierikzee zou hem een slechte on dergrond verschaffen voor dc vol gende thuiswedstrijd". Zierikzee komt zondag in volle oorlogssterkte binnen de lijnen. Zelfs de wissels zijn ijzersterk. Na enige weken afwezigheid zit vleu gelspits Rini Stoutjesdijk weer als wissel op de bank en ook Aart van de Linde is weer speelklaar, al zal hij vooralsnog in het tweede team worden ingezet. Verheugend is, dat de vorm bij Theo Witten berg weer volledig is terugge keerd. Ook de andere blessures lijken hersteld, zodat de ploeg in optima forma kan aantreden. „We hebben een sterk kollektief, maar het is ook niet gering wat we te genover ons krijgen", konstateert Schipper. „Vooral de as van de Zeeuwsvlaamse ploeg is ij zersterk. Dat begint al met doel man Rob Gruben, waarschijnlijk momenteel de beste keeper van Zeeland. Daarvoor staan dan spe lers als Willy de Jaeger en Robbie de Muijnck, bepaald niet de eersten de besten, terwijl op het middenveld Rudy Snouwaert al tijd goed is voor een hoofdrol. Aanvallend heeft kollega Piet de Winde de beschikking over sterke pionnen in Willem van de Broccke en Johan van Leeuwen. Het is alle maal nogal wat". Gemotiveerd Na afloop van de ontmoeting met Breskens kan vrijwel zeker bezien worden of Zierikzee inder daad in staat geacht moet worden om een hoofdrol mee te spelen in de tweede klas. „Inzet en mentali teit zullen ongetwijfeld hoogtij vieren", denkt de Souburgse oe- fenmeester. „Dc ploeg is optimaal gemoti veerd. Ik hoop alleen maar, dal wc eindelijk weer eens kunnen spelen. Van de vier vastgestelde wedstrijden werden er al twee af gelast en dan zitten wc nog maar vooraan in oktober. Waar moet dat gedurende de wintermaanden naar toe. Ze moeten dc normen maar een beetje soepeler hante ren. Wanneer de velden keihard zijn en daardoor veel gevaarlijker dan nu, dan wordt er toch ook niet over afgelasten gepiekerd. Wc willen onze aanhang wel weer eens wat laten zien en dat gaat ge beuren, reken daar maar vast op. Zierikzec-Brcskens wordt een topper. Dat staat voor mij zo vast als een huis. En Breskens zal van zeer goede huize moeten komen willen zij Zierikzee zondagmid dag willen pakken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5