Geschiedkundige vastlegging stoomgemalen en vlasschuren streeknieuws Bestuur Grevelingen kiest Voor een zoute Grevelingen ELEKTRO LIEVENSE Brochure werkgroep industriële archeologie JlittniiM f KERKWERVE - Toen in 1874 het waterschap Schouwen in het bezit kwam van enig kapitaal (f 18.000,—) uit de verkoop van vroeger in gemeenschap met anderen bezeten eigendommen (de yrijmoeren van Schouwen: enz.) besloot de Algemene Vergadering dat kapitaal afzonderlijk te beleggen met het doel hiermee een deel van de kosten te bestrijden wanneer tot stichting van een stoomgemaal zou worden overgegaan. Gedeputeerde Staten van Zee land keurden dit voorstel af, zodat men besloot het geld in het Reservefonds te storten. Elders in den lande waren reeds eerder gemalen opgericht. Zo sprak men van de stoomreuzen in de Haarlemmermeer, die een grote waar- dervermeerdering van de gronden teweegbrachten. Fijnje's stoompompge maal in het land van Maas en Waal verdubbelde bijna de opbrengst der gron den in de polders van Wamel en Dreumel. In 1850 was in Nederland een zestal stoomgemalen met totaal ca. 1700 pk, die in 1873 waren uitgebreid tot 135 ge malen met totaal ca. 7800 pk. Op 21 september 1875 werd in de Algemene Ver gadering van het waterschap Schouwen (met 25% tegenstemmen) besloten tot de oprichting van een stoomgemaal van 120 pk. Het werd gebouwd in het distrikt Flaauwers dichtbij de zogenaamde Heerekeet. Dat staat vermeld in het boek Tussen Afsluitdammen en Deltadijken van ing. M. H. Wilderom. Schouwen was het eerste waterschap in Zeeland dat tot stichting van een dergelijk gemaal overging. De stichting van het gemaal kostte ca. f 210.000,—. De eerste steenlegging van het gebouw had plaats op 13 oktober 1876 door de voorzitter van het waterschap. Op 2 maart 1877 kon de bemaling met stoom beginnen door middel van een schepradgemaal met twee sche pradmachines, waarbij vijf stoomketels ter beschikking stonden voor het le veren van de benodigde energie. Elke machine was ontworpen om 270 m3 wa ter per uur op te voeren. In 1904/1905 werd een van de schepradmachines vervangen door een centrifugaalpomp (destijds de grootste in Europa zo men zei) en werden enkele verbeteringen aangebracht. In 1920/1921 werd het stoomgemaal verbouwd en werd de andere schepradmachine vervangen door een tweede centrif ugaalpomp. Ruim een kwart eeuw later volgde de periode van de elektrifikatiein 1947 werd de westelijke helft van het stoomgemaal geëlektrificeerd door middel van een 215 pk electromotor, in 1949 gevolgd door elektrifikatie van de oostelijke helft waarmee een 72-jarige periode van de eerste Zeeuwse stoombemaling was afgesloten. Aan het begin van deze eeuw konden de boezems soms bij hoog water niet lozen. Door het verder ma len dreigden in de mei-maand de vogeleieren verloren te gaan. Als de boeren dan klaagden over teveel water in de polder liet de machinist, die ook de eie ren wilde sparen, alleen de schoorsteen roken! Door de ingebruikneming in 1952 van het gemaal Schelphoek kwam Schou wen buiten bedrijf. Na de watersnood werd het in februari 1953 weer op gang gebracht. Beide pompen konden weer water in de boezem via de Jonge Sluis (1840) in zee brengen. Het gemaal bleef in gebruik tot 1958. De foto's tonen de situatie in 1922 (boven) en het stoomgemaal zoals het er heden ten dage bijstaat. De schoorsteen en het water zijn verdwenen. overblijfselen meer. De werkgroep streeft echter niet naar het behoud van de objekten, maar alleen naar een geschiedkundige vastlegging van de restanten. Er wordt getracht zo veel mogelijk archiefmateriaal (in- klusief tekeningen) te achterhalen. Via de brochures proberen we na tuurlijk wel de aandacht te vestigen op deze panden om te trachten zoveel mogelijk te behouden. Maar dat is een taak van Monumentenzorg." De verzamelde informatie wordt be waard bij de provinciale bibliotheek te Middelburg, de hoofdzaken zullen in de brochure worden vermeld. Mensen, die menen een objekt te weten of te hebben dat in aanmer king komt voor de brochure kunnen zich in verbinding stellen met de werkgroep, mevrouw Th. de Graaf, Stichting Zeeland, Dam 31, Middel burg, tel. 01180-33024 tijdens kan tooruren. De werkgroep is een onderdeel van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland, FIEN, waarvan begin deze maand de constituerende vergadering werd gehouden. Sinds 1982 bestond al een informele samen werking tussen ongeveer vijftien par- tikuliere organisaties. Dat samen werkingsverband droeg de naam Landelijk Overleg Monumenten en Bedrijf en Techniek, het LO-MBT. Museale opvattingen De industriële archeologie bestaat slechts enkele tientallen jaren. Dat is niet veel in vergelijking met de veel langere geschiedenis van de echte ar cheologie, de studie van de restanten van het menselijk leven in de grond. Kriteria om het industriële erfgoed te behouden lijken vaker te vinden bij modern-museale opvattingen dan op het puur archeologische vlak. Mu sea zijn immers meer dan alleen bewaar- en uitstalplaatsen van objek ten met een archeologische waarde. Dat schrijft J. M. Bos in de mei/juni uitgave van Openbaar Kunstbezit. ,,Het zou een goede zaak zijin als vooral de grotere historische musea wat meer aandacht zouden gaan schenken aan de specifieke „patro nen" van de materiële kuituur gedu rende de industriële periode binnen hun geografische werkterrein. Daar naast zou een beperkt aantal in dustriële monumenten en landschap pen als open lucht musea in de oorspronkelijke toestand gekonser- veerd dienen te worden. Nederland verrichtte een pioniersdaad op dit ge bied door (na een aktie van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs) al voor de tweede wereldoorlog het stoomgemaal De Cruquius te Vijfhui zen ter plekke te behouden en toegan kelijk te maken. Het voor Nederland op een eigen wijze verlopen indu strialisatie - proces kan bij de musea le selektie - kriteria een richting ge ven. Zo veel te selekteren is er overigens niet meer. En op dit gebied, van het behoud op de plaats zelf, loopt Nederland bepaald niet voor op." ZIERIKZEE - De werkgroep industriële archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad is volop bezig met het sa menstellen van een toeristische brochure, waarin tal van objekten worden besproken. Hiertoe behoren voorname lijk panden, gebouwen en travaljes op Schouwen- Duiveland. Huib Uil, lid van de werkgroep op grond van zijn lidmaatschap van de sectie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad, vertelt dat deze regio als eerste in een brochure zal worden verwerkt. Het boekwerkje zal overigens pas het volgende jaar verschijnen. „Schouwen-Duiveland is een goede proefroute. Het betreft een afgeba kend gebied en de onderwerpen lig gen vrij geordend bij elkaar," aldus Uil. Op den duur zal voor alle regio's in de provincie Zeeland een dergelij ke brochure komen. Mensen, die geïnteresseerd zijn in voormalige stoomgemalen, een meestoof, een vlasafvalverbrandingsoven, vlas schuren en nog veel meer, kunnen aan de hand van de toeristische route in één dag tijd met de auto een rondrit over Schouwen-Duiveland maken en de in het boekwerkje beschreven ob jekten bekijken. „Met de auto is de route in één dag af te leggen. Maar je kan er natuurlijk net zolang over doen als je zelf wilt. De objekten kunnen trouwens alleen van de bui tenzijde worden bekeken. Het is wei nig zinvol om de panden van binnen te bezichtigen. De meeste zijn de moeite niet waard. In vele gebouwen is de voormalige inrichting toch niet meer aanwezig. Het is een beetje af hankelijk van het objekt. Waar schijnlijk worden er in de route ook enkele molens en het landbouwmu seum te Dreischor opgenomen. Deze objekten zijn dan wel van binnen te bekijken." Ook de caissons te Ouwer- kerk, de Veerhaven van Zijpe, de keersluizen bij Zierikzee of Brou wershaven, de weegbrug bij het ha ventje Viane, de watertoren in Burgh, de muraltmuren, het vuurtorenkoe peltje te Burghsluis (het kantoor van de havenmeester) en de Langendijk aan de noordzijde van Schouwen (bij Scharendijke) zullen vemoedelijk een plaatsje krijgen in de brochure. Benaming- De werkgroep industriële archeo logie is begin 1982 opgericht. Coördi natrice van de werkgroep is me vrouw Th. M. de Graaf, historica. Zij heeft indertijd de oprichting van de werkgroep aangezwengeld en de Zeeuwse Culturele Raad ging ak koord met het initiatief. De heer Uil laat zich zeer positief uit over het ve le werk dat zij voor de werkgroep in haar vrije tijd verricht. ,,Ja, zij is de grote voortrekker." Uil vindt de be naming van de werkgroep niet hele maal juist. Hij zou liever zien dat de ze zou veranderen in „industrieel erfgoed" of „monumenten van be drijf en techniek". Om tot een dergelijke brochure te komen gaat een netwerk van inventa risatie vooraf. In principe neemt de werkgroep alles op, wat niet meer als zodanig in gebruik is. Het pand hoeft niet van een bepaalde oudheid te zijn, als het maar een andere bestemming kent dan waarvoor het vroeger werd gebruikt. Ook kleinschalige objek ten tellen wel degelijk mee. Geschiedschrijving Uil: „Op dit gebied is eigenlijk nooit wat gebeurd. Schouwen-Duive land is een centrum geweest voor de meekrap-industrie. We beschikken wel over beschrijvingen van het pro ces, maar een volledig ingerichte meekrapstoof, die gebruikt zou kun nen worden, hebben we niet meer. Dat is erg jammer. Van de zoutin- dustrie met name zijn helemaal geen Aan de provinciale weg te Capelle stond de meestoof De Kapel. De werd in 1836 gebouwd, is niet gesloopt, maar werd in 1917 omgebouwd tot cichorei fabriek. Ook dit pand komt in de brochure van de werkgroep. Aan de orde op vergadering van Voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevlingen: GOEDEREEDE - De (Voorlopige) Raad van Bestuur voor de Grevelingen kiest voor een zoute Grevelingen. Dit besluit heeft voorzitter J. Hoek van Dijke per brief van 24 september kenbaar gemaakt aan de Raad van de Waterstaat. Commissie van de Waterhuishouding in Den Haag, naar aanleiding van de Nota Keuze zout of zoet Grevelingenmeer. Het dagelijks bestuur van de voorlopi ge raad stelt voor om te stemmen met deze keuze, in de vergadering van de raad op woensdag 10 oktober in he* gemeentehuis van Goedereede. Gezien de doelstellingen van het Grevelingenschap in oprichting, het behartigen van belangen van natuur, landschap en rekreatie in het Greve- lingengebied, zijn voor het dagelijks bestuur van de raad drie aspekten uit de keuze-nota belangrijk: te we ten Grevelingen zoet Grevelingen zout of Grevelingen zout met „zoete" pijp. Vanuit de genoemde doelstellin- Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119-1634 gen van het schap is de keuze eenvou- ding te maken volgens het bestuur: een zoute Grevelingen beantwoordt het best aan de doelstellingen. Het schap i.o heeft geen bezwaar te gen de aanleg van een pijpleiding met zoet-landbouwwater, mits de zoetwa- terlast vanuit de polders op het zoute bekken binnen aanvaardbare gren zen kan worden gehouden en de wa terkwaliteit niet achteruit gaat. „Indien voor dit alternatief wordt ge kozen (Grevelingen zout, met pijplei ding), dan dient het schap i.o. betrokken te worden bij de bepaling van het tracé van de zoete pijp", zo stelt het dagelijks bestuur," „aange zien de aanleg konsekwenties kan hebben voor natuur, landschap en re kreatie in het Grevelingengebied. gratis Het dagelijks bestuur van de voor lopige raad stelt verder voor om af wijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Bruinisse ten aan zien van het verbieden van gratis lig plaatsen in de Grevelingen, of een regeling te bewerkstelligen voor be taling van het nachtelijk gebruik van ligplaatsen. Het verzoek van de ge meente Bru werd door de gemeenten Brouwershaven en Westerschouwen ondersteund. Als reden voor de afwijzing geeft het dagelijks bestuur op, dat bij een bespreking over dit onderwerp (lig plaatsenverordening) begin dit jaar is besloten te zijner tijd voor te stel len de Zuid-hollandse regeling over te nemen, een regeling die pas kan ingaan als het schap zelf in werking is getreden. Overigens voegt het da gelijks bestuur hieraan toe, dat beta ling voor het gebruik van openbare ligplaatsen hoger zullen zijn dan de opbrengsten. Konkurrentie-vervalsing zal zich op de Grevelingen niet of nauwelijks voordoen, omdat ondermeer is geble ken dat degenen die van de openbare ligplaatsen gebruik maken, het mee- rendeel watersporters zijn die een vaste ligplaats in één van de Greve- lingenhavens hebben. Bezoekerscentrum De Punt Het dagelijks bestuur stelt de leden voor om op de vergadering in Goede reede in te stemmen met het pro gramma van eisen voor het bezoekerscentrum op De Punt van Goeree. Er zal naar gestreefd worden om het ontwerp van het centrum in het voorjaar van '85 aan de raad voor te leggen. Aan dit bezoekerscentrum wordt naast een puur informatieve funktic ook een min of meer eduka- tieve en rekreatiegeleidende funkties toegekend. De inrichting zal dan ook moeten worden afgestemd op het gebruik door individuele bezoekers, en be zoekers in gezinsverband, met een maximaal momenthezock van 200 personen. Tevens zullen groepen ont vangen moeten kunnen worden als schoolklassen en toeristische groe pen die per bus het centrum zullen gaan bezoeken. ha gebouw zal verdeeld worden in een aantal ruimten: voor ontvangsi, expositie, projektie. werk- en dienstruimten en sanitaire voorzie ningen. Wil het centrum als zodanig gaan funktioneren in 1986, zal een en ander kwa voorbereidingen en uit voering met grote voortvarendheid moeten plaatsvinden. De stichtings- kosten worden voorlopig geschat op 650.000,-, zoals dat is gereserveerd in het investeringsprogramma. Voor de jaarlijkse exploitatiekosten is een bedrag van 229.570,- genoteerd. Brouwershaven Een ander punt op de agenda is het programma van eisen van het buiten dijks gebied Brouwershaven. Dit (konsept-) plan omvat het gebied ge legen langs de dijk tussen Den Osse en de Slikken van Dijkwater, alsme de het watergebied met daarin de ge legen eilanden en ondiepten. Het programma van eisen zal ook dienen als basis voor het gemeentelijk bestemmingsplan voor het buiten dijks gebied. Het onderhavige gebied wordt in twee delen gesplitst: rekreatie- natuur. Het gebied van de Slikken van Bommenede tot de Slikken van Dijkwater en de centrale platen Stampersplaat en Veermansplaat zijn gelegen in de natuurzone, het an der gebied is rekreatie/natuur, bin nen het plangebied de Schouwse Kust van Den Osse tot en met de Ha ven van Bommenede alsmede Dwars in de Weg. In diverse hoofdstukken zijn de be schikbare gegevens geïnventariseerd en geanalyseerd. Uiteindelijk is het hele gebied in kaart gebracht volgens het eisen-programma. Subsidies Tot slot maakt het dagelijks bestuur bekend dat de volgende sub sidietoekenningen c.q. toezeggingen zijn binnengekomen: voor de afraste ring op de Stampersplaat 31.000,-; voor inrichting oeverzone Kabbe- laarsbank 3.4000.000,- (max.); voor de aanleg strand Grevelingendam 342.200,-; voor vier toiletgebouwen op dc Punt 562.210,- en voor sanitai re voorzieningen en een kiosk aan de Grevelingendam 177.265,-. DEN HAAG - De begroting van mi nister Braks van land bouw en visse rij voor volgend jaar biedt te weinig visie op de toekomst van de land bouw. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het Landbouwschap, die dit woensdag zei tijdens de algemene bestuursvergadering, is van oordeel dat in dc begroting de huidige proble men van de landbouw wel worden aangekaart, maar dat er geen duide lijke lijn in zit hoe het nu verder moet. BURGH-HAAMSTEDE MBvO In de gymnastiekzaal aan de Bern- hardstraat te Burgh-Haamstede wordt maandg 8 oktober Meer Bewe gen voor Ouderen gegeven, onder or ganisatie van het Groene Kruis. Men sen vanaf zestig jaar zijn welkom om 16.00 uur. Afscheidsreceptie Hoofd Kustwacht Tbr gelegenheid van het afscheid van de heer J. Strayer als hoofd van de Kustwachtpost West-Schouwen wordt donderdag 11 oktober van 15.00 tot 17.30 uur een receptie gehou den in hotel „Vliegveld". HAAMSTEDE Bejaardensoos op reis Voordat de Bejaardensoos Haam stede met het winterprogramma be gint, werd eerst een uitstapje gemaakt naar Walcheren. Met een bus van de fa Van Oeveren werd va naf het Rusthuis Duinoord met 46 personen vetrokken, eerst naar de ziekenhuizen in Goes waar aan 4 be jaarden uit Haamstede een zakje pruimen werd overhandigd. In Mid delburg werd Miniatuur Walcheren bezocht om daarna in Vrouwenpolder koffie met gebak te nuttigen. Tbt slot werden diverse dorpjes op Walcheren met de bus doorkruist en rond zes uur was iedereen weer voldaan thuis. Dank werd gebracht aan Piet Manni die als chauffeur voor een fijne mid dag zorg droeg. RENESSE Kollekte Le kollekte ten bate van het Prin ses Beatrixfonds heeft in de gemeen te Westerschouwen 2780,30 opge bracht. De opbrengst van de verschillende kernen was: Renesse 1057,55, Haamstede 926,70. Burgh 552,20, Serooskerke 125.25 en Noordwelle 118,60. SCHARENDIJKE Bejaarden op reis De leden van de Bejaardensoos maakten woensdagmiddag met een autobus van Van Oeveren een uitstap je naar het zijderupsmuseum „Terzij de" in de Wouwse Plantage bij Ber gen op Zoom. In totaal 33 personen maakten de rit, die via de Zeeland- brug ging, mee. Tbr plaatse aangekomen werd eerst een dia-serie vertoond, terwijl daar na het natuurlijk leven van de zijde rupsen met hun produktievermogen van zijde kon worden gadegeslagen. Vol bewondering waren de aanwezi gen, dat op 1 cocon ±1000 m zijde is gesponnen. Koffie werd gedronken in „De Ou de Schuur" in de Wouwse Plantage. De terugreis ging via Hellegatsplein naar Schouwen-Duiveland. Via Sir- jansland en Dreischor werd Scharen dijke weer bereikt. In de Putmeet in Scharendijke werd een gezamenlijke broodmaaltijd gebruikt. Advertentie Restaurant Renesse De Hoffelijkheids Pluim Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4