Kommissie Financiën gaat zich buigen over meerjarenplanning HOTEL VAN DER WEIJDE WORDT HYPERMODERN Geen 30 km-borden voor Hogeweg Burgh Zandwinning bij Middelplaat mislukt Voetverbinding Zeedahliaweg wordt met muurtje afgesloten Bestedingsplannen Zierikzee Westduise over de grens gezet Gemeentelijke tarieven in Zierikzee niet omhoog Autoshow bij garage Slager MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 oktober 1984 Nr. 23604 3 ZIERIKZEE - De budgettaire ruimte voor 1985 van de gemeente Zierikzee wordt geraamd op 78.470,- voor on voorziene uitgaven en 933.000,- voor reservering voor rente en afschrijving met betrekking tot voorgenomen kapitaalswerken alsmede reservering voor lasten van overige voorgenomen beleidsbeslissingen. Dit staat ver meld in het konsept-meerjarenperspektief voor de jaren 1985 tot en met 1988. Dit koncept-meerjarenperspektief zal nader besproken worden tijdens een openbare vergadering van de kommissie financiën op woensdaga vond 10 oktober in de raadszaal van het stadhuis, aanvang 20.00 uur. Om tot een raming te komen van de budgettaire ruimte voor de jaren 1986, 1987 en 1988 hebben de finan- ciëel deskundigen zich uitsluitend tot hoofdlijnen en gemiddelden beperkt. Het samenstellen van een volledige meerjarenbegroting is een zeer tijd rovend werk en heeft volgens hen het nadeel, dat de aandacht te veel op de tails wordt gericht. Aktiviteiten- programma De diverse advieskommissies van het Zierikzeese gemeentebestuur hebben gedurende de afgelopen maanden hun prioriteitenlijst voor de komende jaren ingediend. Mede aan de hand van deze inventarisatie werd een aktiviteitenprogramma sa mengesteld. Gelet op de grootte van het totaalbedrag van de in het aktivi teitenprogramma opgenomen in vesteringen en de daaruit voortvloeiende budgettaire lasten, blijkt het niet mogelijk al deze akti- viteiten en wensen in de planperiode 1985 tot en met 1988 te realiseren. Op het bestedingsplan 1985 prijkt als hoogste investering de eerste fase van de renovatie sportpark Bannink 1.000.000,-). Er zal hier over een re serve van 400.000,- beschikt kunnen worden en van het resterende bedrag van 600.000,- zijn de kapi- taalslasten geraamd. De restauratie van molen ,,De Haas" wordt opgevoerd voor een be drag van 475.000,-. Voor de aanschaf van brandweermateriaal wordt een investering van 6.900,- opgevoerd. Een investering van 200.000,- wordt geraamd voor uitbreiding parkeer voorzieningen en verbetering van de woonomgeving in plan Buyse. Tfen be hoeve van de aanleg van een voet fietspad langs de Engelse Kade wordt voorgesteld een bedrag van 17.500,- te investeren. De lichtinstallatie in de Schutters- zaal van het stadhuismuseum is aan vervanging toe; op het beste dingsplan 1985 staat er een investe ring van 30.000,- voor opgevoerd. In fasen zal de restauratie van de zoge naamde charters (oude dokumenten op perkament) gaan geschieden. De eerste fase staat voor een bedrag van 10.000,- opgevoerd voor volgend jaar. Voor de tweede fase van de reno vatie riolering Banninklaan staat een bedrag van 65.000,- opgevoerd en een voorbereidingskrediet ten be hoeve van de vierde fase van de ver betering en aanpassing rioolstelsel binnenstad wordt geraamd op 60.000,-. Verder vermeldt het beste dingsplan 1985 onder meer: sanering terrein voormalige gasfabriek 50.000,-); reservering ten behoeve van verkeerscirkulatieplan 50.000); toevoeging reserve onderhoud stra ten en wegen 80.000,-) en bagger- werkzaamheden aan de kademuren. Bij de ramingen voor de beste dingsplannen in de volgende drie ja ren is, zoals gezegd, uitgegaan van de hoofdlijnen en gemiddelde. Het blijft bij de bestedingsplannen 1986, 1987 en 1988 derhalve wat koffiedik kijken. Gezien de deze week door de ge meenteraad genomen beslissing ten aanzien van de stadsvernieuwing in de hoek 't Vrije Jannewekken en het daaraan gekoppelde besluit een uit baning te realiseren vanaf de Baden Powell weg naar het Jannewekken is het wellicht opmerkelijk dat de aan leg van het parkeerterrein Baden Po- wellweg pas staat opgevoerd op het bestedingsplan voor 1988, voor een bedrag van 680.000,-. Waarschijnlijk zal deze investeringen, al of niet ten koste van andere voorgenomen wer ken, wat in tijd naar voren worden geschoven. De tweede fase van de re novatie sportpark Bannink staat ver meld op het bestedingsplan 1986 voor een bedrag van 500.000,-. Andere grote investeringen voor 1986 ge raamd zijn; restauratie Varreput 330.000,-) en riolering Lange No- belstraat 225.000,-). Voorzieningen Concertzaal De investering ten behoeve van de uitvoer van de vijfde fase van ver nieuwing en aanpassing van de riole ring staat op het bestedingsplan 1987 450.000,-). Direkt daarop volgend staat een post van 50.000,- ten be hoeve van een voorbereidingskrediet voor de zesde fase verbetering ri oolstelsel, Ook in 1987 worden verde re voorzieningen aan de Concertzaal 200.000,-) opgevoerd. Verder ver meldt het bestedingsplan 1987 onder meer restauratie Vismarkt 300.000,-); fietspad Laan van St. Hi- laire 175.000,-) en vernieuwing en verbetering asfaltglooiing Westha- vendijk 175.000,-). Het bestedingsplan 1988 tenslotte vermeldt naast de reeds genoemde investering van 680.000,- ten behoe ve van de aanleg parkeerterrein Ba den Powellweg, de restauratie van het Tempelierenhuis 375.000,-); uit voering zesde fase verbetering ri oolstelsel 750.000,-) en vervanging van het Magirus blusvoertuig 300.000,-). Op woensdagavond 10 oktober tij dens de openbare vergadering in de raadzal van het stadhuis zal onge twijfeld reeds blijken hoe de diverse raadsfrakties denken over dit kon cept-meerjarenperspektief 1985 tot en met 1988. REIMERSWAAL - In Reimerswaal is donderdagmiddag de 9-jarige Ich Nguyen uit Krabbendijke in het ver keer omgekomen. De jongen reed met zijn fiets op de stoep tegen een stapel stenen en viel op de rijbaan. Hij werd door een vrachtwagen overreden. Zijn zusje, die bij hem achterop zat, bleef ongedeerd. ZIERIKZEE - Vanochtend om streeks 10.00 uur vertrok van het Zie rikzeese politiebureau een voor deze stad niet alledaags transport: een 62-jarige Duitse dame werd door de parketpolitie van het distrikt Mid delburg richting Duitse grens ge bracht waar ze in Venlo over de grens zal worden gezet. De dame in kwestie, G. G. uit Dinslaken, werd donderdagochtend in Ouwerkerk in de bosjes langs de Phoenixstraat aangetroffen: ontred derd, in kennelijke staat en vervuild. Ze werd meegenomen naar het poli tiebureau in Zierikzee, waar bleek dat ze geen papieren bij zich had maar ook geen geld. Nadat ze haar roes had uitgeslapen en verschoond was, kon ze vertellen dat ze met een vriend naar Nederland was gekomen. In de auto kreeg het duo ruzie waarna de Duitse uit de auto werd gezet. De Zierikzeese politie schakelde de vreemdelingendienst in met het ge volg dat ze hedenochtend op trans port werd gesteld. Kollege-voorstel: ZIERIKZEE - Het kollege van bur gemeester en wethouder van Zierik zee stelt voor om de tarieven van belastingen en rechten voor het jaar 1985 niet te verhogen. In het voorstel, dat op woensdag 10 oktober wordt behandeld in de com missie financiën, dat aan dit stand punt twee overwegingen ten grondslag liggen. Enerzijds maakt de financiële positie van de gemeente in 1985 het achterwege laten van een verhoging mogelijk; anderszijds wordt het van belang geacht dat ook als gemeente een bijdrage te leveren aan het niet zwaarder belasten van de nu reeds onder druk staande gezins budgetten. Op bovenstaande wordt door het kollege één uitzondering gemaakt: ten aanzien van het gymnastieklo kaal aan de Raamstraat is men voor nemens de tarieven met 107r te verhogen, mede in verband met de vorig jaar uitgestippelde beleidslijn. BROUWERSHAVEN - Bij het au tomobielbedrijf Slager b.v., ge vestigd aan de Poortdijkstraat 61 te Brouwershaven, wordt vandaag (vrijdag 5 oktober) en morgen (zater dag 6 oktober) een autoshow ge houden. tijdens de show zijn de nieuwste modellen van Audi en Volkswagen voor 1985 te zien. Tévens vindt de in- troduktie plaats van de nieuwe Audi 80. Vrijdag kan men bij het bedrijf te recht van 19.00 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 18.00 uur. Jonge ondernemers in Noordgouwe zetten de schouders er onder NOORDGOUWE - Bondshotel café-restaurant Van der Weijde te Noordguuwe is sinds een jaar of anderhalf in handen van een ondernemend jong echtpaar. Jaap van der Weijde en zijn echtgenote Marja, beiden midden twintig, namen het goed draaiend bedrijf van de ouders van Jaap over en zetten er met enthou siasme de schouders onder. Donderdag kwam een speciale kraan, die ter plaatse bijna de breedte van de Brouwerijstraat in beslag nam, naar Noordgouwe om een dertien meter lange stalen bint over het dak heen van Hotel Van der Weijde te tillen. Hoewel Jaap reeds jaren zijn ou ders assisteerde en Marja naast haar werk als kleuteronderwijze res zich eveneens al in hun bedrijf bekwaamde, gaf de nieuwe status meteen al aanleiding tot nieuwe plannen, voornamelijk in de sfeer van uitbreiding en modernisering van de hotelkamers op de verdie ping. Voor het overige waren er al renovaties gepleegd, want de ak- kommodatie op de benedenverdie ping (bar, biljarthoek, restaurant en vergaderskamers) was tevoren al grondig onder handen genomen. Acht hotelkamers telde Hotel Van der Weijde, vrijwel konstant bezet, maar nog op oude leest ge schoeid met slechts een wastafel per kamers en met gemeenschap pelijke douche- en toiletruimte. Daarin gaat nu verandering ko men. Twee weken geleden begon het sloopwerk, dat uiteindelijk opbouwend moet leiden tot acht hypermoderne tweepersoonska mers, ingericht naar de modernste eisen des tijds. Door ook het plat te dak van een eerdere aanbouw te bebouwen wordt straks heel veel ruimte gewonnen, waardoor de mogelijkheid ontstond van het bouwen van wederom acht, maar grotere hotelkamers, nu met: kom pleet nieuwe inrichting, zitje, schrijfhoek, t.v. en radio, plus alle voorzien van een komfortabcle badkamer met ligbad, douche cn toilet. Twee ervan, aan dc achter zijde, worden voorzien van bal kon, vanwaar een schitterend uitzicht wordt geboden op de Noordgouwse landerijen. Sterren Aan brandpreventie wordt hij de herbouw en de inrichting de grootste 1 mogelijke aandacht besteed. Daardoor, en ook door al le andere nieuwe faciliteiten, ho pen Jaap en Marja te bereiken dat hun hotel van de ene ANWB-ster uitgroeit tot drie sterren. Van die positie uit willen zij tevens met in gang van het zomerseizoen vol gend jaar arrangementen gaan opzetten. Met Kerstmis zijn zij daar orga nisatorisch nog niet aan toe, hoe wel het dan wel de bedoeling is dat de verbouwing achter de rug is. Intussen draait het café restaurant (befaamd om vis- en vleesbereiding) gewoon door, evenals de vergaderaars cn bil- jartklubs als gebruikelijk terecht kunnen. Die ondervinden geen hinder van dc verbouwingswerkzaamhe den, hoewel tegen het einde daar van de begane grondverdieping er even bij wordt betrokken omdat er een nieuwe trapopgang komt. Die wordt meer achterin de zaak gesitueerd en wordt breder en ge- niakkerlijker begaanbaar dan de oude die vrij steil en smal was. Kranig werk Hoewel dc nieuw- cn verbouw- werkzaamheden over het algmeen binnenshuis en hoog op het dak plaatsvinden, was er donderdag een buitengebeuren waarneem baar, omdat er een forse kraan (die dertig ton aankan) aan te pas moest komen om een ijzeren bint van dertien meter lang en een ge wicht van rond de 1400 kilo over het dak heen naar de - niet van buiten af bereikbare - achterzijde te tillen. Er was een uitzwaai van een meter of twintig nodig om de bint, noodzakelijk voor opbouw van het daarop niet berekende platte dak, op zijn plaats te krij gen. De kraan moest speciaal uit Goes komen. INDE Dat betekende weer een stukje op weg in deze forse verbouwing, waarvoor Jaap en Marja de plan nen weliswaar in hun hoofd had den, maar die professionele gestalte kregen door architect Arie de Haas van het Heineken- concern. Hij tekende ook de vori ge verbouwings- ontwerpen. De verbouwing wordt verricht door bouwbedrijf Fierens. Kloet en v.d. Weele uit Zierikzee, firma Hagesteyn-Verboom zorgt voor het schilderwerk en het sanitair komt van de firma Deurloo te Schud- debeurs. BURGH-HAAMSTEDE - De zandwinning nabij de Middelplaat in het Brou- wershavensche Gat is mislukt. Dat deelde wethouder A. J. Padmos van de gemeente Westerschouwen donderdagavond mee tijdens de ver gadering van de kommissie openbare werken. ,,Ze zijn bezig de zaak op te breken, de zandzuiger is sinds enkele dagen verdwenen. Er kwam geen zand uit, maar alleen blubber". Het zand dat bestemd is voor de ophoging van het strand op de Kop van Goeree moest in opdracht van Rijkswa terstaat door het bedrijf Boskalis Oosterwijk b.v. via een pijpleiding worden vervoerd. De gemeente Westerschouwen heeft bezwaar ge maakt bij de Raad van State tegen de werkzaamheden. Hieruit blijkt dat technici op hoog nivo ook blunders kunnen maken. Ik heb het vermoeden dat de zaak van te voren niet is onderzocht. De kosten zijn voor rekening rijk. Ze zouden nu een plan hebben voor zandwinning uit de Grevelingen, maar dat durf ik niet met zekerheid te stellen", aldus Padmos. „Spijtig genoeg hebben we het schorsingsberoep enkele weken geleden verloren, maar achteraf heb ben we misschien toch gewonnen". Op 23 juli werd door Boskalis gestart met de aanvoer van de beno digde materialen en werd met de aan leg van de pijpleiding begonnen. Begin september startte het bouwbe drijf met het opzuigen van het zand. In totaal zou 850.000 m3 zand worden overgebracht naar de Kop van Goeree. BURGH-HAAMSTEDE - De invoering van een maximum snelheid van 30 km binnen de bebouwde kom heeft donderdagavond tijdens de vergadering van de kommissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen de no dige diskussie gegeven. De heer W. Stigter, wonend aan de Hogeweg 1 te Burgh maakte voorafgaand aan de vergadering gebruik van het spreekrecht. Hij heeft jaren geleden al enkele briefen geschreven aan de gemeente in verband met schade aan zijn wo ning. Deze schade wordt veroorzaakt door het verkeer dat met te hoge snel heid over het trajekt Ring-Hogeweg te Burgh rijdt. Ook de bestrating (klinkerweg) lijdt eronder volgens Stigter, een oud-wegenbouwer. Naar aanleiding van vragen v$n de PvdA- fraktie had direkteur gemeentewer ken, W. van Meerten een schrijven ge richt aan het kollege, waarin de richt lijnen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat staan vermeld. Hoewel in mindere mate dan bij het woonerf, dient de inrichting en vormgeving van de straat aanleiding te geen tot de instelling van een 30 km-regeling. De regeling karuniet van toepassing zijn op de dorpskernen, de bestaande verblijfsgebieden (woonwijken) zijn in het algemeen van geringe omvang en worden meestal door wegen doors neden met een meer dan lokale funk- tie en indien de feitelijke situatie daartoe aanleiding geeft zouden en kele aan de buitenzijde van de be bouwde kommen gelegen verblijfsge bieden voor de regeling in aanmerking komen, bijvoorbeeld de Grevelingenlaan, de Oosterschelde- laan, Deltaweg, Boeijesbosch en om geving, Irisweg en Zeedahliaweg. Wijziging De kommissie adviseerde de aan wijzing tot woonerf van het gebied Kakelstraat, Lage Burgh, Dreef te wijzigen in een aanwijzing tot 30 km- zone. Het gebied is nog niet als zoda nig ingericht en een 30 km-zone vol doet aan de tijdens de hoorzitting art. 19 procedure ten aanzien van dit ge bied door betrokkenen geuite wensen. Van Meerten zei dat het tracé, waa rover Stigter sprak niet in aanmer king komt voor de regeling. Het be treft een doorgaande weg en de 30 km-regeling is alleen geschikt voor een weg met verblijfsverkeer. Dat was voor S. Roos (PvdA) aanleiding om op te merken dat de wegen, waar de regeling nodig is, niet in aanmer king komen. Dat vond hij jammer. Sekretaris J. W. de Jonge adviseerde hem het via de politieke partijen ho gerop te zoeken. „Dat zullen we doen", zei Roos. Oplossing voor verkeersproblemen in Renesse BURGH-HAAMSTEDE - Voor de hoorzitting, die het kollege van Wester schouwen donderdagavond hield in het gemeentehuis in verband met het eventueel afsluiten van de voet verbinding Zeedahliaweg/Hogezoom te Re- nesse bestond veel belangstelling van de zijde van de genodigde bewoners van de Zeedahliaweg. De aanwezigen konden zich na enig beraad verenigen met een voorstel van de direkteur gemeentewerken, W. van Meerten om het voet pad af te sluiten middels een hek of een muur met een poort en wel gedurende de nachten in het topseizoen en in de weekeinden het hele jaar door. De klachten van de bewoners richt ten zich op de hoge snelheid van het verkeer in de Zeedahliaweg, met na me in de nachtelijke uren, lawaai, overnachters en „merk waardige han delingen in bomen en struiken", ™als Van Meerten opmerkte. Hij zei dat de gemeente ervan is overtuigd dat er spanningsvelden bestaan en dat er oplossingen dienen te komen. De Zee dahliaweg ligt ten opzichte van het zomergebeuren in Renesse immers vrij ongunstig. Hij stelde dus voor de voetverbinding af te sluiten met een hek of een muur, in beide gevallen met begroeiing. „We hebben goede hoop dat u dan van veel problemen verlost zult zijn", zei Van Meerten. Een andere oplossing betrof het in stellen van een 30 km-zone in de Zee dahliaweg. Aan het begin van deze straat zal dan ook een drempel of een sluisje moeten komen om het verkeer af te remmen. „Onfrisse boel" Vanuit de aanwezigen kwam verder de klacht dat de voetverbinding in kwestie langzamerhand een soort openbaar toilet aan het worden is. „Een onfrisse boel", zoals een in woonster betitelde. „Je mag blij zijn als het 's nachts regent, dan ruik je het 's ochtends tenminste niet", zei een ander. Er werd voorgesteld om bij het evenemententerrein aan de Hoge zoom een openbaar toilet neer te zet ten. Enkele horecavestigingen aan de Hogezoom beschikken waarschijn lijk over te weinig sanitaire voorzie- neingen voor een dergelijke drukte, meende J. Verboom. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenhcer zegde toe met de ondernemers te zullen praten. Vanuit de belangstellenden kwam naar voren dat het verkeersprobleem van de Zeedahliaweg zich nu naar dc Zeeancmoonwcg zal verplaatsen, een mening die later op de avond tijdens dc kommissie openbare werken door VVD-lid J. Jansc werd gedeeld. „Het probleem is hiermee niet opgelost", dacht Jansc. De burgemeester be loofde dc inwoners in elk geval dat hun problemen voor het volgend toe rist enseizoen zullen zijn opgelost. DEN HAAG - Het waarborgfonds motorverkeer heeft vorig jaar 52,3 miljoen gulden aan schadeclaims uit gekeerd. Kosten De direkteur gemeentewerken ver telde tijdens de kommissievergade- ring openbare werken dat de kosten van een hekwerk ongeveer tiendui zend gulden zullen bedragen en dat het muurtje, inklusief poort circa dertigduizend gaat kosten. De kom missieleden voelden wel veel voor de oplossing van de muur, maar hikten een beetje aan tegen de veel hogere kostprijs. Wethouder A. J. Padmos, voorzitter van de kommissievergade ring stelde de leden gerust met de me dedeling dat het een verantwoorde uitgave betrof. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Dircktie: D. L. van 't Leven Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3