AKKERBOUW VOELT NATTIGHEID Verkeer midden-Zeeland drie kwartier stilgelegd België eist behoud vrije vaart op Antwerpen installatiebedrijf OEURL0O m Water maatschappij Zuid West Nederland maakt winst Stand van zaken Schouwen-Duivelandse landbouw Advertentie verwacht als ze tenminste uit de grond komen. De kilo's zijn er dus wel, maar het suikerpercentage is laag en ligt rond de 13%. Normaal is minstens 16%, de boeren zullen het wel merken in de (lagere) afrekening van de suikerfabrieken. De fabrie ken zelf hebben ook last van de over vloedige regenval, omdat er maar met mondjesmaat geleverd wordt en de fabrieken op halve kracht draai en. De suikerbietencampagne zal derhalve langer duren dan andere jaren. De bestrijding van het bietenaaltje (grondontsmetting) loopt eveneens vertraging op evenals het inzaaien van de wintertarwe voor de oogst '85. Wintertarwe Op veel percelen waar nu nog de bieten en de aardappelen in de grond zitten is het volgens het bouwplan de bedoeling dat er volgend jaar tarwe geoogst kan worden, maar als de veldvruchten er nog inzitten is dat uiteraard onmogelijk. Tot december kan er volgens Eerkens nog gezaaid worden: Beter laat onder goede om standigheden, dan vroeg onder slech te omstandigheden", is zijn mening ten aanzien van de tarwe. Sporadisch is er op Schouwen-Duiveland nog tar we die nog niet geoogst is, maar in feite mag dat geen naam hebben. Anders is het met het stro: toen in augustus het meeste tarwe geoogst werd en de prijs van het stro niet aantrekkelijk was, besloten veel boeren het stro te verhakselen. Dege nen die wel de moeite namen om het stro binnen te halen, zitten op rozen omdat die prijs wel aan het stijgen is. Deels veroorzaakt door de slechte groei van de maïs en het weidegras (wintervoorraad!) en deels veroor zaakt door het feit dat veel boeren het stro verhakseld hebben en veel stro niet kon worden binnengehaald wegens de regenval. Ook voor de maïs dus problemen, een gewas dat al te kampen had met een zeer slechte start in het voorjaar. In sommige gebieden als het normaal is dat de kolven gaan rijpen, kwam de zaadvorming pas op gang. Verder is dit gewas te kort en te onregelma tig om van een goede oogst te kunnen spreken. Bruine bonen hebben wat schade opgelopen, maar het merendeel staat op ruiters te drogen (als het lukt). Het betreft hier een overwegend klein ge was, waardoor het doenlijk is enig handwerk te verrichten. Bloemzaden (o.a. het nieuwe gewas de Theunis- bloemen) staan eveneens nog te velde. Zon en wind Naar de mening van beide geraad pleegde experts is er niets aan de hand, als het een paar dagen droog blijft, dat wil zeggen: zonnig met veel wind. Dan kunnen, zeg zaterdag, de machines hun gang gaan en is er wei nig verloren in vergelijking met vo rig jaar, toen de prijzen wel goed wa ren, maar de oogst klein. Wat dat betreft zijn de verwachtingen voor dit jaar nog steeds hoog gespannen al zal hier en daar enig prijsverlies te konstateren zijn, maar de opbrengst is veel hoger. Mocht het niet erg drogen en de ma chines gaan toch het land in, zal dat volgens ing. Eerkens gevolgen heb ben voor de struktuur van de grond, omdat er een grote verdichting op treedt van de bodem. Kleinere ma chines, waarmee deze verdichting veel minder zou optreden, zijn er (bijna) niet en vliegtuigen kunnen wel worden ingezet voor sproeiwerk- zaamheden, maar het rooien zal toch door de machines gedaan moeten worden. Al met al: hot lijkt erger dan het is, al is de toestand zorgelijk. Niet alle boeren zitten binnen te kijken naar het zwerk. Kopakkers worden alvast (met de hand) gerooid, de machines die straks het werk moeten gaan doen worden eens extra nagezien, er wordt dus wel gewerkt al is het resul taat niet erg zichtbaar. Misschien vol gende week? ZIERIKZEE - Een schrijnend tekort aan zon, gevoegd bij een meer dan overvloedige regenval in de maand sep tember: de landbouwers zitten volop in de problemen. Weliswaar (nog) niet zoals televisiebeelden dinsdag avond lieten zien, mar toch is de toestand zorgelijk, is de mening van de heer L. J. van Gastel, kringvoorzitter Z.L.M. van Schouwen-Duiveland. Akkerbouwvoorlich- ter H. Eerkens is iets optimistischer: volgens hem is er zeker nog geen sprake van een panieksituatie zoals in '74 het geval was. Met een paar droge dagen kan de gehele oogst worden binnengehaald, weliswaar met incidentele schade aan vooral de aardappel. September was bijzonder nat zoals de cijfers, verstrekt door het K.N.M.I. te Zierikzee, leren: in Zierikzee werd maar liefst 172,2 mm hemelwater afge tapt: Terivérgelijking met de natte herfst van 1974 (het spookbeeld van toen dringt zich bij sommigen al weer op): toen viel er in deze regio 129 mm. Op het eerste oog dus een ramp die zich aan het voltrekken is, maar hierbij moet niet worden vergeten dat dit uitsluitend het cijfer van september is. Het jaar '74 ging gepaard met voor en na september eveneens een extreme regenval. Nu waren de akkers in augustus zo droog geworden, dat de eerste buien van september meer dan welkom waren. Overigens was het goede boeren- jaar 1983 kwa regenval in september eveneens een rekordjaar: toen werd door het Zierikzeese K.N.M.I.-station 136,5 mm gemeten. Normaal (maar wat is normaal in deze omstandighe den?) moet in onze omgeving in sep tember 60 mm water vallen: althans dat is het gemiddelde van de afgelo pen jaren, welk gemiddelde zeker aangepast zal moeten worden. Een ander diepte-rekord is de zon, die zich vrijwel niet liet zien deze maand. De 10% zonneschijn, die van het nor male aantal gehaald werd, kwam voorts nog voor rekening van de eerste halve week van september: voor de rest van de maand liet de zon zich niet zien. Tegenover al deze nat tigheid is het voor Schouwen-Duive land en met name voor de boeren mis schien een schrale troost om te weten dat het altijd nog erger kan, want op een steenworp afstand, het buur- eiland Goeree-Overflakkee hebben sommige boeren al bijna 300 mm in hun regenmeters opgevangen. Op Schouwen-Duiveland wordt er niet met de hand gerooid, zoals elders in den lande op sommige plaatsen wordt getracht. Bij Bruinisse (Lange- weg) werden wel mensen gesigna leerd die een klein perceel met de aardappelriek bewerkten, maar dat is echt een uitzondering. Volgens Van Gastel is het ook onmogelijk om het handwerk weer op te vatten, omdat de percelen te groot zijn en er door gaans geen helpende handen vol doende zijn om ook maar enige pro- duktie te volbrengen. Op zich is het geen ramp dat, om maar even bij de aardappel te blij ven, de piepers een paar weken lan ger in de grond zitten. Eerkens merkt hierbij op, dat er in feite geen betere bewaarplaats is voor aardap pels, dan de grond zelf, mits de voren niet vol water staan en dat is spora disch het geval op Schouwen-Duive land. In sproeisporen staat wel wa ter, maar dat is niet verontrustend. Toch zitten er hier en daar al rotte piepers in de grond. Dat heeft vol gens de Z.L.M.-kringvoorzitter te ma ken met de andere samenstelling van de aardappel in vergelijking met '74, hoewel het 't zelfde ras is: bintje. De aardappel zou nu veel kwetsbaarder zijn voor rot dan in het rampjaar door het afwisselende weertype van.eerst nat (voorjaar) toen droog (zomer) en te lage temperaturen gevolgd door de enorme regenval in de na-zomer. Geen prijsstijging De konsumenten hoeven zich nog niet ongerust te maken over een even tuele prijs-explosie van het volks- voedsel nummer één, want tegen de algemene verwchtingen in doen zich geen prijsstijgingen voor, de prijs blijft konstant. Of de .handel" zich heeft ingedekt, of dat er gewoon wei nig vraag is, of dat men over het alge meen nog wel vertrouwen heeft in het binnenhalen van de oogst '84 is niet bekend. Van Gastel, naast Z.L.M.-bestuur- der zelf ook akkerbouwer, heeft nog geen aardappel gerooid en voelt de problematiek van dit najaar aan den lijve. Hij lijdt er niet zichtbaar on der: „Daar ben je boer voor", is zijn lakoniek standpunt, hoewel ook zijn inkomen voor meer dan de helft nog in de grond zit en zolang het er niet uit is, is alles nog onzeker. Eerkens vult aan, dat er toch wel boeren zijn die een zorgelijke tijd doormaken. „Na het goede jaar '84 met fikse prijzen voor de produkten, werd er flink geïnvesteerd in machi nes en gebouwen. Het kon toen. Dit jaar worden de boeren gekonfron- teerd met èn onzekerheden over de oogst, èn de belastingpenningen over het bijzonder goede boerenjaar '84. Begrijpelijk dat sommige boeren steeds zorgelijker naar de weersbe- richten luisteren, want als er geen verandering komt in het huidige weerbeeld, dreigen er problemen. Overigens is mijn overtuiging dat dergelijke problemen zich weinig of helemaal niet zullen voordoen in de Zuid-westhoek van Nederland. De boeren in deze provincie staan wat sterker in hun schoenen dan elders. Er is hier nog wel wat reserve ge kweekt", aldus ing. H. Eerkens. Kleurverlies Ten aanzien van de ui is de situatie eigenlijk net eender: het kan nog wel even, maar niet lang. Op sommige percelen waren de uien net gerooid om vervolgens op de akkers te dro gen, maar daar is uiteraard geen sprake van op dit moment. Zolang ze niet omgeven zijn door water is er nog niets verloren, al zal wel enig kleurverlies (dus prijsverlies) optre den. De konsument wil nu eenmaal een blanke ui, nog eerder dan een harde ui. De regenval tast de kleur aan en ook (als het te lang duurt) de houdbaarheid. Een ander belangrijk produkt, de suikerbieten, zijn goed gegroeid: een opbrengst van 54 ton per ha wordt Regenwater op het land: een beeld dat (gelukkig) sporadisch voorkomt op Schouwen-Duiveland. Volgens de deskundigen is er nog geen reden tot paniek. Maar dan moet het wel een poosje droog blijven. Het projektiel was donderdagmor gen door de mijnopruimingsdienst uit Den Helder tijdens een zoekaktie gelokaliseerd bij de Slocdam nabij Arnemuidcn. In die omgeving zijn de afgelopen maanden al dertien van dit soort bommen gevonden. Ze konden DEN HAAG - De PvdA-frnktie in de Tweede Kamer wil dat snel aktie wordt ondernomen tegen het veront rustend schoolverzuim van leerplich tige leerlingen. Een en onder blijkt uit schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Konings aan staats- sekretaris Ginjaar-Maas van onder wijs. Het kamerlid noemt schoolver zuim een hoogst ongewenst verschijnsel. DEN HAAG PvdA-kamerlid W. Vemeend wil in de Tweede Kameroen procedure op gang brengen om een einde te maken aan belastingontwij king door bedrijven die via beheers- konstrukties uitwijken naar landen met relatief lage belastingtarieven, zoals Zwitserland of de VS. allemaal onschadelijk worden ge maakt. Het afzetten van de wegen in verband met het demonteren van de bom heeft donderdagmiddag onder meer op Rijksweg 258 geleid tot kilo meterslange files. ALMELO - Voor het uitvoeren van plannen om voormalige text 'lolfabrie ken in Twente opnieuw te gebruiken zal nog een bedrag van 40 tot 60 mil joen gulden nodig zijn. De Overijssel se gedeputeerde drs.Dijkema heeft dit donderdag bekendgemaakt UTRECHT De nieuwe en herziene druk van „De grote Van Dale" blijkt een groot sukses te zijn Bij de uifge verij is het Grootwoordenboek der Nederlandse taal eigenlijk al sinds het moment van verschijnen tweede weck van september - uitverkocht „Maar dat wil niet zeggen dat zij bij de boekhandel niet meer verkrijg baar is", aldus direktcur P. Hogers van Uitgeverij Van Dale Lexicografie. DEN HAAG - Het niet laten door gaan van de bevriezing van alle kinderbijslag-bedragen betekent een verlies van 90 miljoen in 1985. Het verlies loopt struktureel op naar 110 miljoen gulden. Minister Ruding (fi nanciën) heeft deze cijfers aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op (schriftelijke) vragen over de miljoenennota-1985. VLISSINGEN - België zal nooit toestaan dat de vrije vaart op Ant werpen via de Westcrschclde wordt beknot door Nederland. Dat heeft de Schepen voor de haven van Antwer pen, J. Huyghebaert donderdag in Vlissingcn gezegd tijdens een bijeen komst van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Huyghebaert doelde hiermee op de toenemende verkeersbelegeidingsak- tiviteiten van Rijkswaterstaat op dc Westcrschclde. Nederland vindt dat België tekortschiet in haar scheep- vnartbegelciding en Rijkswaterstaat is daarom bezig haar aktiviteitcn op dit gebied sterk uit te breiden. Vol ger: Huyghebaert maakt Nederland hier toch een forse denkfout en is Bel gië- wel degelijk bezig haar eigee systeem te verbeteren. Schepen Huyghebaert hief ook een waarschuwende vinger op naar dc Nederlandse regering, die het ambi tieuze Belgische baggerplan voor de verdieping van de Westcrschclde UTRECHT - Bij de vijf dochteron dernemingen van William Pont Hol ding in Gouda (groothandel in hout, in totaal zo'n tachtig werknemers) vallen wegens een reorganisatie der tien gedwongen ontslagen. Dit heeft de woordvoerder van de Hout- en Bouwbond CNV donderdag mee gedeeld. dreigt te blokkeren als niet eerst overeenstemming is bereikt over de verbetering van de kwaliteit van het Schelde- en Maaswater via de zoge naamde waterverdragen. Als Nederland inderdaad deze bag- gcrplanncn blokkeert, dan zal dat tot grote spanningen en ergernissen tussen België en Nederland leiden, zei Huyghebaert. Deze waterverdra gen mogen door de Nederlandse rege ring niet gebruikt worden als pres siemiddel om dc ontwikkeling van de haven van Antwerpen tegen te gaan. Dat zou wel eens kunnen lei den tot een zure konkurrentiestrijd die voor geen van beiden goed is, al dus Huyghebaert. Dc schepen van de Antwerpse ha ven deed ook een beroep op het Ne derlandse parlement om de bouw plannen voor een radarketen langs de Westcrschelde, die 2,7 miljard Belgi sche frank gaat kosten en die voor 90 procent door België wordt betaald, snel goed te keuren. GOES - De Watermaatschappij Zuid West Nederland (WMZ) ver wacht volgend een winst van 676.000 gulden te behalen. Dat is 255.000 gul den meer dan voor dit jaar is be groot, ondanks dat dc watcrafzct 0,7 proeent lager zal zijn dan dit jaar en op 41.500.000 kubieke meter zal ko men. De WMZ heeft dat donderdag meegedeeld. In het eerste half jaar van 1984 werd er met name door de grootver bruikers wel meer water afgenomen dan vorig jaar, namelijk 3,2 procent. Dat is ruim 600.000 kubieke meter meer dan in dezelfde periode in 1983. In de begroting voor 1985 wordt on danks de gunstige ontwikkeling uit gegaan van een mindere waterafzet in 1985. De Watermaatschappij rekent er op dat de totale exploitatiekosten vol gend jaar 83.278.000 gulden zullen be dragen. Dat betekent ten opzichte var de begroting 1984 een stijging var 1,3 procent oftewel 1.057.000 gul den. De watergeldopbrengst zal naar verwachting in 1985 405.000 gulden meer bedragen dan die in 1984 en op 76,85 miljoen uitkomen. De waterta rieven zullen in 1985 niet worden ver hoogd, zo liet de Watermaatschappij Zuid West Nederland nog weten. Vliegtuigbom bij de Sloedam: ARNEMUIDEN - Het weg- trein- en luchtverkeer in midden-Zeeland in de omgeving van Arnemuidcn heeft donderdagmiddag bijna drie kwartier stil gelegen in verband met het demonteren van een vijfhonderd ton zware vlieg tuigbom uit de Tweede Wereldoorlog door de mijnopruimingsdienst van de Vlissingse Koninklijke Marine. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Zierikzee Binnenstad Zierikzee. Ophalen oud papier en kleding ten bate van Kin derboerderij. Start om 18.00 uur. De Graanbeurs. Dansavond, m.m.v. het Scheldetrio. 20.30 uur. Ouwerkerk Start kultureel weekend, met muzi kale optocht door „Nieuw Leven" ge volgd door filmvertoning „Ouwer kerk in heden en verleden" in het Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 6 oktober Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. Tonnenmagazijn. Uitvoering majo- rettenvereniging „Appolonia" met medewerking van brass- en drum band „Apollo". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Tentoonstelling „Ouwer kerk Creatief", 14.00 uur. 's Avonds Toneelgroep Ouwerkerk met „Lucy's Baby", 20.00 uur. Bruinisse Clubhuis De Nachtegaal. Ruil- en verkoopbeurs vogels. 10.00-12.30 uyr. Zondag 7 oktober Zierikzee Gasthuiskerk. Zangdienst. 19.00 uur. Ouwerkerk Start puzzelwandeltocht door Ou werkerk en omgeving, Dorpshuis 11.30 uur. Maandag 8 oktober Burgh-Haamstede Gymnastieklokaal. MBvO. 16.00 uur. Dinsdag 9 oktober Zierikzee Concertzaal. Officiële ingebruikna me na renovatie. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 10 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Concertzaal. Optreden diverse ama- teurgroepen. 19.30 uur. Stadhuis. Kommissie financiën. 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Hoorzitting ontwerp- bestemmingsplan Zonnemaire Kom. 20.00 uur. Goedereede Gemeentehuis. Vergadering Voorlo pige Raad voor de Grevelingen. 14.30 uur. Donderdag 11 oktober Burgh-Haamstede Parkeerterrein Amrobank. Exkursie naar boomgaard fam. Leeuwe Ned. Ver. van Huisvrouwen. 13.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Start volks danslessen. 20.00 uur. Zonnemaire Openbare Kleuterschool. Ouder avond. 20.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Hearing over de ver keersproblematiek Heercweg. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Opening nat. tentoonstelling voor vogels, org. „De Kolibrie". 20.00 uur. Geopend tot 22.00 uur. Vrijdag 12 oktober Nieuwerkerk Rehoboth. Klaverjasavond van Oran jevereniging. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling. 12.00 - 22.30 uur; 21.00 uur trekking verloting. Bruinisse Clubhuis De Nachtegaal. Ledenver gadering. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2