Kaasboerderij in Nieuwerkerk ■0T mmwm ©ure Kursus Vaardigheden voor vrijwilligers in de hulpverlening «MOOMOCTO»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» Gister sprak zij van liefde 4 MIDDEN MIDDENSTAND A gulle giften van de Brouwse bevol king. Allen worden hiervoor harte lijk dank gezegd. ZONNEMAIRE Dieredag M'n ébbe twêê katten. Biologisch naeder toege licht: twêê poezen: Kaotje in Kootje. Kaotje adde m'n a 'n jaer, toe Kootje an kwam zeile. Kaotje was eigelijk 'n vergissing. Noe, 'n vergissing; meer 'n misser. M'n waere via, via, an de weet gekom- me, d'r was 'n drachtige katte, in die zou gemêên- schap g'ad mit 'n rooie kaeter. Noe was de verwachting, dat dae 'n lapjeskatte uut geböre zou worre. Mis. De poes was besteld in 't bleek 'in dood gewone, lieve, zwartwitten te wezen. M'n ébbe ze toe, impulsief m'n binne, Lotje, genoemd. Ma, oe is 'n méns, me bleve gokke op 'n lapjeskatte. In ja 'n jaer laeter wier op de oeve „Kraoyenstein" in Burgh ('t is toch wè Burgh want ander krieg Arjaon êêl de kop van Schouwen tegen z'n) Kootje geböre, 'n lap jeskatte! Waerom Kootje! vanwege de alliteraosie, in, omdat Arjaon, twêê gezusters in z'n kennissen- krieng eit, wae t'n dankbaere, in fêêstelijke erinne- ringen an eit, vandae! Noe bedient 'k anêêns, dat je natuurlijk g'n verband mot lègge tussn de beschrie- ving van die twêê poezen in voornoemde gezusters. Ze leve aolle vier nog, in dat geef ma trammelant. Sinds Kootje in uus is, is Kootje opg'ouwe mit 't spinnen. Z'is vee van uus. Kootje maekt d'n dienst uut, za'k ma zégge. Dat bliek eigelijk a 'n bitje uut de papieren van de veearts. Kaotje stae geboekstaefd as: „Kortaerig Europeesch" in Kootje: „Tricolore". Kiek, dat laoste klienk 'n stuk defiter. Ma, wat wil je, as j'op „Kraoyestein" geböre bin. In 't begin was 't krauwe in blaeze, gebaeze. Ma, da's over. Ze slaepe bie makaore; z' éte saeme, ma dat laoste geef êêl wat trammelant. A'k ze zö bezig zie, mö'k onwillekeurig an de evakuaosie dienke, veertig jaer gelééje. Je kwam as indrienger in 'n totaol vreemd uusouwen, in ze moste 't ma mit je doe. Nêêë, die béésten, dat bin echte medeschepsels! Mit aolles d'r an in d'r op, was m'n zèllef mee bezig bin. Dieredag! Wi je noe g'loave, da'k eigelijk nooit goed begrepe ébbe, wat ze dae noe méé vö Is dat noe 'n dag van bezinning? 'n Dag, datte m'n 'n ékel an ons eige kriege, as m'n d'r bie stille stae, oevéé lêêd m'n anrichte onder die medeschepsels, of is't 'n dag, datte m'n makkers over de bolle strieke, in vertèlle, datte m'n de katte, of d'n hond, 'n stik leverwóste gegéé da ze 'n stuitje laeter, de vaste vloerbedekking gienge uutprobèêre, of 't noe echt waer was, dat je daerop, raek kon kliedere...! Zö zie'k 'n man op 't schèrrem, Spaense ritmen an 'n doaze kattebrokken ontlokke, of 'n ond mit z'n öören klappere, vanwege de êêrlijké- den, die 'n te wachten stae, in zö, zie'k donkere man nen, op 'n maagdelijke iesvlakte, jonge zêêhondjes neer knuppele, dat 't bloed in de rondte spriengt, om de rondingen te beklêêën van die vrouwen die zö graeg d'r eige in zö'n twêêdeands jar, frommele. Scharreleiers bin in! M'n komme langsaermerand tot 't besef, dat die batterieën, ,,dier-onwaerdig" bin. Ma ja, dae ei j't wi. Je mot 'r mè van motte éte! Kiek, in dae gae m'n noe. Om 't noe te maeken, douwe m'n de opvolgende generaosie ma vérre weg, achter in ons ööd. 'k Dienke zö wè 's bie m'n eige: „Laete m'n ma ópe, dat de veugels nooit gae terugpikke, vö wa m'n ze an- gedae De insekten nooit gae terugsteke, vö aol 't gif, wae m'n ze mee bespote ébbe". M'n ébbe 't even wicht verstoord. In de natuur, in tussen de mensen. Vandaer, aol, die raketten, in die sombere snute van 'n Gromyko. Dieredag? Mensedag! Tbrwijl ik dit schrieve, zit de katte nae 't gefriemel van m'n penne op 't papier te kieken. Anêêns kiekt ze m'n an, mit die blik, 'n katte eige. Ondeugrondelijk. Je zou 'r van gae bloze...! M'n bin nen mit zö vee verstand begaefd, in m'n kunne de zaek nie in d'and ouwe. M'n kunne nie mit de béésten ommegae in ébbe groate moeite, mekaore te ver- draegen. Dieredag: Mensedag...! Êên pot nat!! Geloof dat ma van ARJAON ZIERIKZEE Lezing medicijnen N.B.v.P. In het Huis van Nassau wordt op dinsdag 9 oktober om 14.00 uur een bijeenkomst belegd door de Schouw- se afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, op welke bijeenkomst de heer M. M. v. d. Berg (arts te Nieuwerkerk) een lezing zal houden over het gebruik van medicij nen. Er is ook gelegenheid tot het stellen van vragen. Op woensdag 31 oktober zal er weer een middag-aktie gehouden worden voor de waterputten in Sri Lanka en Bangladesh. Het ligt in de bedoeling een winkeltje te organiseren, waar voor het bestuur van de afdeling om medewerking vraagt. Zangdienst In de Gasthuiskerk wordt zondag avond om 19.00 uur een zangdienst gehouden. Oudere, bekende liederen, gezangen en psalmen zullen samen worden gezongen. Ds. C. L. de Rooij verzorgt de meditatie. Het Hervormd Kerkkoor verleent muzikale mede werking. Orgel en dwarsfluit worden Bescheiden begin echtpaar M. de Reus NIEUWERKERK - Sinds enkele maanden leidt het echtpaar M. de Reus uit Nieuwerkerk aan de Stolpweg 9 een kaasboerderij. De heer De Reus volgde met zijn vrouw, mevrouw N. W. de Reus-Bil begin verleden jaar een maandenlange kursus in Gouda. „Als je die kursus hebt ge volgd dan heb je het kaasmaken nog niet in je vingers hoor", meent De Reus. „Daar is die kursus veel te theoretisch voor". Str Een klas van de openbare lagere school te Nieuwerkerk kwam onlangs bij de kaasmakerij op bezoek. De kinderen volgden belangstellend de rondleiding door het bedrijf. Daarom heeft zijn vrouw praktijkervaring opgedaan bij kollega A. v.d. Wekken te Burgh-Haamstede. Mevrouw De Reus runt in wezen de kaasboerderij. „Ja, ik melk alleen 's ochtends de koeien. Dat is óók be langrijk", lacht hij. Daarna neemt zijn vrouw het over tot tien uur 's och tends is, want dan staat de kaas onder de pers. De Reus heeft tocht ook de kursus gevolgd om in geval van nood in te kunnen springen. „Bij voorbeeld bij ziekte van mijn vrouw moet toch iemand het over nemen". Verkoop Hij vertelt dat er tot 1981 in Nieuwerkerk altijd een kaasboerderij was. Deze verdween en het echtpaar De Reus zag een markt voor de ver koop van kaas. Sinds mei is naast de woning een ruimte van zeven bij vijf meter ingericht, waar zich de machines, de verkoopruimte en de stallingsruimte voor de kazen bevinden. In de zomermaanden maakte het echtpaar elke dag kaas. maar sinds enige tijd wordt er om de twee dagen in de kaasboerderij gewerkt. In de wintermaanden doet het echt- INDE paar het wat rustiger aan. „Omdat wij nog maar een bescheiden kaas boerderij hebben zijn we al een poosje geleden overgeschakeld op om de twee dagen. We beschikken over tien koeien, die voor de kaasmakerij in aanmerking komen. Het is wel de bedoeling om in de toekomst uit te breiden", vertelt de heer De Reus. respektievelijk bespeeld door Mar van der Veer en Marleen Wessels. De samenzang begint om tien minuten voor zeven. Iedereen is welkom. Licht gewonden bij aanrijding Bromfietsbestuurder H. B. uit Zie- rikzee botste dinsdag na het te ruim nemen van de bocht op de Balie tegen wielrijder W. V. eveneens afkomstig uit Zierikzee. Beide bestuurders wer den na deze aanrijding licht gewond: B. klaagde over pijn in de nek en liep een bloedneus op, terwijl V. aan de pink gewond werd. Zwalken over Zeelandbrug De rijkspolitie Schouwen- Duiveland werd dinsdagavond op merkzaam gemaakt op het vreemde rijgedrag van een automobilist, die de hele breedte van de Zeelandbrug zig-zaggend aflegde. De politie toog op onderzoek en trof de bedoelde bestuurder in een file aan. Na een korte achtervolgingi werd de man van de weg gehaald, het was. D. C. S. uit Zierikzee, die dusdanig veel aan Ba- chus had geofferd dat een blaastest overbodig was. S. werd meegenomen naar de Zierikzeese politiecel voor ontnuchtering. Zijn aanvankelijke toestemming voor het nemen van een bloedproef trok hij bij het zien van de naald weer in, derhalve krijgt S. twee processen-verbaal; voor het rijden on der invloed en voor het weigeren van een bloedproef. BURGH-HAAMSTEDE Ned. Ver. van Huisvrouwen Yoga is voor mensen van 8 tot 80 jaar, vertelde Joke Ensering tijdens een bijeenkomst van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Westerschou- wen. Mevrouw Ensering hield een le zing over wat yoga is en waar het van daan komt. Zij begon met een ontspanningsoefening voor alle da mes. Yoga probeert het lichaam en de geest met elkaar in evenwicht te brengen. Tegenstellingen, zoals licht en donker horen bij elkaar, zo is het ook met de mens. Probeer door een evénwichtig leven de tegenstellingen in jezelf bij elkaar, te brengen. Leer het lichaam te ontspannen en haal goed adem. Pas de yoga-oefeningen aan je eigen mogelijkheden aan, maar forceer niets. Alle dames brach ten de zonnegroet. Dat was tevens het einde van een gezellige middag in de Schutse. SEROOSKERKE Bejaarden op stap De Serooskerkse bejaarden zijn dinsdag op stap geweest, met acht au to's, richting Bruinisse. Aldaar werd het Visserijmuseum en de Oudheids kamer bezichtigd, gevolgd door de koffie in café Storm. Via een rondrit over het eiland belandde het gezel schap in Renesse, waar de pannekoe ken klaar stonden in de Schouwen- hoek. Even over zeven uur kwam er een einde aan het najaarsreisje. BROUWERSHAVEN Oud papier De sportvereniging A.S.V. Brou wershaven gaat op zaterdag 6 oktober weer ijverig aan de slag om oud pa pier op te halen in de Smalstad. De bundels en dozen papier en karton kunnen vanaf negen uur 's morgens neergezet worden aan de stoep randen. Kollekte De kollekte voor de vereniging Nierstichting Nederland is in Brou wershaven suksesvol verlopen met een opbrengst die duidelijk hoger lag dan vorig jaar, namelijk 578,45. Dit bedrag kwam bijeen dankzij de vrij willige inzet van de koliektantes T. van den Hoek-van Bevcren, M. van den Hoek-van der Schelde. R. van Vulpen-Smalheer, R. de Jonge- Stoutjesdijk, T. van der Wekken-van der Bijl, J. Smalheer-Linders en de Blikschade bij aanrijding Op de Boogaardweg te Zonnemaire botsten dinsdagochtend 8.00 uur twee auto's tegen elkaar, met als gevolg al leen materiele schade. Het betrof de auto's van G. V. uit Brouwershaven en J. v.S. uit Dreischor. Eerstgenoem de reed over de Boogaardweg rich ting Noordgouwe en nam bij de afrit de bocht te ruim waarna de aanrij ding een feit was. Beide voertuigen liepen aan de linderzijde schade op. DUIVELAND Bezoek Plattelandsvrouwen aan tentoonstelling De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bracht een bezoek aan de tentoonstelling 1933-19nu in de Nicolaaskerk in Brou wershaven. Het betrof een indruk wekkende fotoreportage, die voor een aantal vele herinneringen met zich bracht. Na de tentoonstelling te heb ben bekeken, werd gezamenlijk kof fie gedronken. NIEUWERKERK Openingstijd bibliotheek Er is een foutje geslopen in de openstelling van de algemene biblio- theeek in Nieuwerkerk, zoals we dat dinsdag vermeldden. Inplaats van donderdag van 17.00 tot 18.30 uur, moet het zijn van 18.30 tot 19.00 uur. OOSTERLAND Kursus „Ziekenverzorging thuis" Binnenkort wil de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland starten met een kursus „Ziekenverzorging thuis". Deelname aan deze kursus is moge lijk voor inwoners van Duiveland en omgeving. Bijna iedereen heeft wel eens met een thuisliggende zieke te maken, daarom is deelname aan deze kursus erg zinvol. U kunt zich hier voor opgeven bij zuster v. d. Velde, tel. 01114-2050, vóór 15 oktober. De kursus wordt gegeven in het wijkge- bouw te Oosterland op de woensdag avond en omvat vijf avonden, te be ginnen op 31 oktober om 19.30 uur. De kosten bedragen 4,75 per ^persoon, hiervoor wordt een kursusboekje ver strekt. Gestreefd wordt naar 10 a 12 deelnemers per kursus, dus snelle aanmelding is geboden. BRUINISSE Ruilbeurs Wegens het grote sukses,. van de voorgaande organiseert de vogelvere niging De Nachtegaal uit Bruinisse opnieuw een ruil- en verkoopbeurs. Deze beurs is voor iedereen toeganke lijk en wordt zaterdag 6 oktober vanf 10.00-12.30 uur gehouden in het klub- huis aan de Molenweg. Er is ook een opkoper aanwezig. Vrijdag 5 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur Karel's kat. Deze kat is bij zonder gesteld op een lekker lui le ventje. 15.35 uur Pluizerd. Pluizerd heeft de zorg op zich genomen om een eek hoorntje op te voeden. 16.00 uur De Carsons 16.45 uur Wissels. In dit magzine ook een spreekuur voor kamerplaatsen. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Wissels 18.20 ur De kleine Isar 18.30 uur Teleac 19.00 uur Knokken voor twee. Zesde lige jeugdserie over een twaalfjarige jongen die het beu is om steeds maar getuige te moeten zijn van de ruzies tussen zijn ouders en daarom de be nen qeemt. 19.25 uur Posjop tv. De kijker wordt meegenomen naar de Rotterdamse discotheek Bluetiek-in. Naast aan dacht voor nieuwe hits en een puzzel wordt ook een blik geworpen op het Nederlandse kampioenschap disco dansen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Ben je zestig... 21.00 uur Farce Majeur. Satirisch pro gramma. 21.30 uur Maggie Forbes. Maggie is amper genezen van de verwondigen die zij enige tijd geleden had opgelo pen, maar ondanks dat gaat zij weer op het detective pad. Dit keer gaat zij op zoek naar een bende valse munters. 22.20 uur Hier en nu 22.55 uur Kerk vandaag. Rubriek met kerkelijke nieuws. 23.15 uur Hill street blues. Belker heeft het niet gemakkelijk als hij sla- choffer wordt van een grap. 00.05 uur Journaal Ne'd. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.50 uur Motorzesdaagse 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Dr. Snuggles 19.25 uur Towering inferno. Voor deze film stonden de boeken The tower van Ricard Martin en The glass infer no van Thomas Scortia centraal. In de rollen ziet met Paul Newman, Ste ve McQueen, Faye Dunaway, Fred Astaire, Richard Chamberlain en Su san Blakely. In het uit 135 verdiepin gen tellende flatgebouw te San Fransisco breekt op een van de ver diepingen na kortsluiting brand uit. Een slechte bedrading, niet uitge voerd volgens het bestek, blijkt de oorzaak. De aannemer, die bang is om als schuldige aangemerkt te wor den, weigert om tijdens de brand vei ligheidsmaatregelen te treffen. f 22.10 uur Gesprek met de Minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Apocalyps. Vijfdelige reeks gebaseerd op de bijbelse Apocalyps, waarin voorspellingen over het einde van de mensheid. Hoe daar vroeger in de Middeleeuwen over gedacht werd, wordt in woord en beeld ge bracht in deze eerste aflevering. 22.30 uur Suspicion. Thriller van de hand van de befaamde Sir Alfred Hitchock. Het verhaal gaat over een bedeesde jonge vrouw die een huwe lijk aan gaat met de oppervlakkige en vrolijke Johnny Aysgarth. Al spoedig bij kt Linda dat haar man het niet zo nauw neemt met de huwe lijkstrouw.... Vrijdag 5 oktober, 19.25 uur, Ned. 2: ,,The towering infernoTemidden van het helse vuur tracht een helicopter nog mensen te redden. Vanaf 24 oktober in Zierikzee ZIERIKZEE - Vanaf woensdag 24 oktober wordt in Zierikzee gedurende vier avonden een kursus gehouden ten behoeve van vrijwilligers, die aktief zijn in de hulpverlening. Men kan daarbij denken aan mensen, die zich inzet ten voor burenhulp, ziekenbezoek, vriendschappelijk huisbezoek, bejaarden- bezoek, enzovoorts. De kursus wordt georganiseerd door het Gereformeerd Sociaal Cen trum voor Zeeland, de Provinciale Diakonale Commissie de Hervormde Kerk in Zeeland, de Stichting Katho liek Maatschappelijk Aktiverings- werk in Zeeland en Humanitas Gewest Zeeland. De avonden worden gehouden in één van de zalen van de Gereformeerde Kerk in de St. Do- musstraat en wel op woensdag 24 en dinsdag 30 oktober en op dinsdag 6 en 13 november. De aanvang is steeds om 19.30 uur. De kursus wordt gegeven door de heren J. Meiresonne en D. E. Hiensch. Op de eerste avond is het hoofdthe ma de relatie tussen vrijwilliger en de verzorgingsstaat; de tweede avond is het hoofdthema „Hoe kunnen we helpen" en op de derde en vierde avond wordt gewerkt aan de onder werpen luister-, observatie- en gesprekvaardigheden. Elke avond zal bestaan uit een inhoudelijke verdie ping van het onderwerp en het omzet ten van de theorie in het praktische handelen. Opgave voor deelname aan de kur sus kan tot 15 oktober bij het kontak- tadres: Singelstraat 19, 4331 SR Middelburg, het telefoonnummer is 01180-15353. 90 Cathleens vingers bewogen in de zijne. Hij keek op haar neer. „Hebben jullie nooit zulke melo drama's in jouw land? Bij de O'Rior- dans komen ze geregeld voor. Dat zal je wel ontdekken, mijn lieveling." Kolonel Green humde tactvol. „Jullie beiden hebben elkaar iets te zeggen. Ik geloof dat wij anderen maar het voorbeeld van Matilda moesten volgen en iets te drinken gaan halen. Merkwaardige geschie denis. dit. Merkwaardig! Maar ik moet zeggen dat ik nooit heb gedacht dat Shamus Zijn stem stierf weg terwijl de an dere gasten discreet zijn voorbeeld volgden. Er werd hard op de deur ge klopt en brigadier O'Grady stak zijn hoofd naar binnen. „Neem me nmiet kwalijk dat ik stoor, meneer. Ik sta dte wchten op meneer Liam O'Riordan. Ik wil hem een paar vragen stellen." „U zult hem wel in de stallen vin den." „De stallen?" „Ja. U hoeft geen gevecht te vre zen, brigadier. Ik ken hem. Hij slaat altijd op de vlucht." „Dank u, meneer." „Zoals toen hij je moeder en Sha mus aan hun lot overliet die nacht," zei Cathleen. „Hoe kon hij het over zijn hart verkrijgen?" Hij mocht niet in die kamer gezien worden, ze moesten door iemand an ders worden gevonden." „Maar heeft je tante hiervan gewe ten?" „Tladat Moira weer verschenen was, ja, Liam had bij haar gebiecht en zij heeft hem beschermd. Ze was bang dat die arme moeder haar spraak zou terugkrijgen en de waar heid zou vertellen. Het moet een nachtmerrie voor haar zijn geweest, dat dappere vrouwtje." „Dapper?" „Ja. Dat is het juiste woord. En ze zou Liam zijn blijven beschermen als hij niet de laatste en onvergeeflijke fout had gemaakt. Hij besloot een graantje mee te pikken met Danny Regans spelletje en nog iets beters te bedenken." Cathleen keek hem met afgrijzen aan. „Je bedoelt dat hij opzettelijk dat verhaal verzon, dat hij en Moira een kind hadden9" „Precies. Hij wist dat tante Tilly alles zou doen om te voorkomen dat zijn naam zou worden besmeurd door het schandaal van de zelfmoord van zijn vrouw. Ja. zelfs om een mogelij ke vervolging wegens moord te voor komen. Wie weet hoe Shamus werke lijk aan zijn eind is gekomen die nacht? En Liatns leven mocht niet worden vernietigd door een vals hu welijk en een onwettig kind. Het kind was een prachtig verzinsel. Het verhaal was zo, dat het in Engeland zou zijn geboren en dat Liam er zelf niets van had geweten tot voor kort." Rory's ogen waren donker en ont goocheld. „Ik vrees dat mijn broer dacht dat door DOROTHY EDEN tante Tilly genoeg van hem hield om zelfs de familiejuwelen voor hem te verkopen. Zijn plan was om naar En geland te gaan om daar op grote schaal paarden te gaan fokken als hij genoeg geld bij elkaar had. Hij is al tijd door en door onpraktisch ge weest. Hij had zijn hoofd vol dromen en hij sleepte Kitty mee. Arme kleine Kitty was zijn trouwe en aanbidden de hulp." „Rory, hoe kwam je hier allemaal achter?" „Ik heb gisteren een heleboel ge hoord van Moira's broer in Dublin. Dat heb ik je verteld. Tussen haak jes, hij was die kerel die bij je hotel rondzwierf die avond. De mare dat jij geld had geïnd, was al rondge gaan. De kraaien kwamen aangevlo gen. En ze vertrouwden Liam niet. Maar de rest heb ik vanmiddag van Eileen Burke gehoord." „Heb je haar gevonden?" „Ik heb niet stilgezeten, toen jij zo lief bezig was om Kitty voor haar bal mooi te maken." „Hoe heb je Eileen Burke gevon den?" „Geluk. En een beetje kombineren. Ik wist dat Liam het niet zou riske ren om haar naar Galway te brengen. De dichtstbijzijnde grote stad was Athlone. Ik vermoedde dat ze ge wond was en ze had natuurlijk het jongetje. Ik ben gewoon alle hotels afgegaan. Ze was zo bang toen ik bin nenwandelde, dat ze wel gedacht moet hebben dat ik ook haar kind kwam weghalen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4