Pantalon Belangrijke stap naar stuk stadsvernieuwing „Op Dreef" na herfstvakantie zonder juffrouw Leny Roukema deurloo mode 79.- 98.- Schoonmaak beurt Veermansplaat in Grevelingen Verkoop voormalige L.T.S. Zierikzee Marijke Schouten in „De Eenhoorn" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 oktober 1984 Nr. 23603 3 Wat is een hoeksteen Een hoeksteen is in de letterlijke betekenis een bewerkt blok na tuursteen op de hoek van een ge bouw, als bindsteen. In figuurlijke zin wordt dit woord ook gebruikt, bijvoorbeeld in de uitdrukking hoeksteen van de samenleving". In deze betekenis zal het antwoord op de vraag, wat daarmee bedoeld wordt, niet voor iedereen gelijklui dend zijn. Persoonlijk zou ik in mijn antwoord in ieder geval het gezin en het onderwijs naar voren laten ko men, als zaken waarop de samenle ving steunt. Maar met een beetje fantasie zou je nog een derde betekenis kunnen be denken. Namelijk; iets waar je niet omheen kimt, iets dat je op je weg te genkomt en dat duidelijk gezichtsbe palend funkioneert. Met een beetje goede wil zijn de ge noemde betekenissen best toe te schrijven aan een schoolgebouw: aan het voormalige pand van de LTS Schouwen-Duiveland op de hoek van het Jannewekken en het Vrije. Het gebouw dat, na zo'n tachtig jaar trou- we dienst, uit het Zierikzeese stads beeld gaat verdwijnen. Het gebouw wekt in zijn huidige staat echter nauwelijks meer de in druk een hoeksteen te zijn, behalve dan misschien vanwege het feit, dat het als een massief stuk steen op de hoek staat. Er zullen dan ook weinig mensen te vinden zijn, die rouwen om de komende sloop- en breekpar- tij. De hoeksteen ziet er nu meer uit als een rotte hoektand, waarvan de vele gaten zijn opgevuld met hout. Bovendien moet een beugel, om maar in tandheelkundige terminolo gie te blijven, de juiste stand ervan garanderen. Wie het centrum van Zierikzee bin nenkomt via het Jannewekken, zal door bovengenoemde aanblik niet direkt de indruk krijgen van een gaaf gestaureerde stad. Het is dan ook zeer te prijzen dat de stedebouwkundige plannen tot verbetering van deze situatie in een zeer ver gevorderd stadium zijn ge komen. Nog enkele weken geduld en de rotte tand is geslecht. Het klinkt enigszins tegenstrijdig, maar het verdwijnen van dit kleine stukje historischstadsgezicht zal voor Zierikee een aanwinst betekenen. De woningbouwvereniging heeft, in samenwerking met de gemeente Zierikzee, al plannen ontworpen voor de sanering. De vrijkomende grond zal worden gebruikt voor de bouw van een komplex service woningen. De deze week getoonde schetsen staan garant voor een aan zienlijke verbetering van het stads gezicht, al liet de eerste blik op de gevelschetsen bij mij de indruk ach ter van een wat fabrieksachtig uiter lijk. Dat zal echter te wijten zijn aan het grotendeels ontbreken van het vermogen om aan de hand van schet sen een beeld van de uiteindelijke werkelijkheid op te roepen. Nadere uitleg van de plannen realiseerde tenminste al vrij snel een ander toe komstbeeld. Hoewel de woningen nog gebouwd moeten worden, staat al vast dat er service verleend gaat worden; alleen de omvang daarvan moet nog wor den vastgelegd. Wat óók (in grote lij nen) vaststaat, is de te verwachten huurprijs. Het zal wel aan mijn be scheiden inkomen liggen en aan de inmiddels van de televisie overgeno men zuinige" aard van de bewoners van deze delta, maar ik schrok eer lijk gezegd wel even van het prijs kaartje: om en nabij duizend gulden per maand. Hoe snel is zo'n maand niet om? Je zult het maar moeten doen van je AOW-tje! Nochtans, wie het er voor over heeft (en het kan betalenkrijgt waar voor zijn geld: een schitterende woning op goede stand, met alle bij komende gemakken. Die beslissing moet ieder voor zich maar nemen. Vast staat dat Zierikzee weer een stukje stadsvernieuwing ondergaat, dat in het onderhavige geval meer dan welkom is. Al dan niet dankzij een keurslijf van tijd. Het resultaat zal er niet minder om zijn. MARIEN KA AT ZONNEMAIRE - Leden van de Ran gers, de jeugdorganisatie van het We reld Natuur Fonds, maken maandag 15 oktober de Veermansplaat schoon. Deze plaat, die in het Grevelingen- meer ligt, is vrij toegankelijk. In het zomerseizoen meren er heel wat bo ten af. Eventueel achtergelaten vuil en ook andere zaken die door de wind zijn aangevoerd zullen door de Ran gers worden verzameld en afgevoerd. De groep vertrekt om 10.30 uur uit het haventje van Bommenede, net even buiten Zonncmairc. Het gezel schap keert om 16.00 uur terug in de haven. Jongeren, die belangstelling hebben voor het werk van de Rangers kunnen ook meegaan als er plaatsen beschikbaar zijn. Opgave bij: me vrouw B. van der Have te Goes, tel. 01100-15298. HOOGEVEEN - Een brand in een meubelfabriek in Hoogeveen heeft woensdagavond een schade van wel licht meer dan één miljoen gulden aangericht. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. AMSTERDAM - tijdens een korte plechtigheid in het paleis op de Dam in de hoofdstad heeft prins Bomhard woensdagmiddag de prijs voor Monu- mentcn/org van het Prins Bernhard Fond-, uitgereikt aan de Amsterdam se Maatschappij tot stadsherstel. ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee is dins dagmiddag met algemene stemmen akkoord gegaan met het voorstel tot verkoop van het voormalig schoolge bouw van de lagere technische school op de hoek 't Vrije Jannewekken met bijbehorend terrein aan woning bouwvereniging,.Beter Wonen" voor de prijs van 205.000,Het uiteindelijk raadsvoorstel vergde een intensief overleg tussen gemeente en woningbouwvere niging, hetgeen voor beide partijen heeft geresulteerd in een te aksepteren overeenkomst. Voor de gemeente Zierikzee bete kent de verkoop van het oude school gebouw en bijbehorend terrein een belangrijke stap op de weg naar een belangrijk stukje stadsvernieuwing en naar de realisering van de reeds lang geuite wens: een uitbaning van af het - te vergroten - parkeerterrein aan de Baden Powellweg naar het Jannewekken. Voor „Beter Wonen" betekent aankoop van het schoolge bouw en het terrein een belangrijke stap op de weg tot realisering van de - reeds lang gewenste - servicewo ningen. Bij alle frakties in de Zierikzeese raad bestond dinsdagmiddag tijdens een extra vergadering ten behoeve van dit te nemen besluit, grote waar dering voor de gedetailleerde toelich ting bij het voorstel. Uit deze toelichting bleek, dat het thans niet alleen ging om het verkopen van de oude L.T.S., maar om een goede in vulling van de hoek 't Vrije Janne wekken en om de aanleg van een nieuwe ontsluiting voor de bin nenstad. Het raadsbesluit het voor malig schoolgebouw aan „Beter Wonen" te verkopen staat dan ook niet op zichzelf. Panden Jannewekken Zo zal, ten behoeve van de volledige invulling van dit gebied, door „Beter Wonen" ook de naast gelegen panden Jannewekken 16, 14 en 12 worden aangekocht. Het pand Jannewekken 12 zal worden doorverkocht aan de gemeente Zierikzee, die daarna zorg draagt voor de sloop van dit pand en het vrijkomende terrein zal benutten voor de aanleg van een ontsluitings- weg voor het parkeerterrein Baden Powellweg naar het Jannewekken. De woningbouwvereniging sloopt de panden Jannewekken 14 en 16 en benut het daardoor vrijgekomen ter rein voor uitbreiding van haar aan vankelijke plan van 22 service woningen tot 30 service-eenheden. Door het betrekken van deze twee panden bij het oorspronkelijke pro- jekt, dreigde een voor de woning bouwvereniging onaantrekkelijke bouwkavel te ontstaan. Teneinde dit nadeel op te heffen is overeengeko men, dat de gemeente een strookje van 145 m2 van het perceel waarop de voormalige kleuterschool Rehoborth heeft gestaan in eigendom overdraagt aan „Beter Wonen" voor de symboli sche prijs van 1,—. De gemeente vergoedt de woning bouwvereniging de kosten voor ver werving en doorverkoop van het pand Jannewekken 12. Deze vergoe ding wordt gesteld op maximaal 127.860,De sloopkosten, die ver volgens voor rekening van de ge meente komen, worden geraamd op 7.140 inklusief b.t.w. Bedenkingen C.D.A.-woordvoerster mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal memoreer de, dat er ten aanzien van de plannen voor de hoek 't Vrije Jannewekken toch wel sprake was geweest van een onoverzichtelijke situatie, waar haar fraktie wel wat bedenkingen bij had gehad ten aanzien van de financiële konsekwenties. Deze bedenkingen waren nu echter weggenomen op grond van het duidelijke voorstel dat nu op tafel lag. Mevrouw Bij de Vaate had waardering voor de goede ont sluiting, die gerealiseerd zal kunnen worden en was ook van mening, dat Zierikzee er een goed komplex wo ningen bij krijgt. Overigens had zij wel wat twijfels over de huurprijs en veronderstelde, dat niet alle inwoners van deze servi cewoningen gebruik zullen kunnen maken. Volgens P.v.d.A.-fraktievoorzitter D. van der Wekken behoefde dat laatste niet tot een veronderstelling te blijven. Hoewel het hier een type woningen betreft, dat voor zijn frak tie niet op grote schaal gebouwd behoeft te worden, kon de P.v.d.A. meegaan met de huidige bouwplan nen, gezien de aantoonbare behoefte, die er aan deze servicewoningen in deze regio bestaat. Vergelijking- Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester trok in dit opzicht de vergelijking tussen de kosten van huur in een servicewoning en die van het verblijf in bejaarden- of verpleeg tehuis. Hij was van mening, dat de aanwezigheid van servicewoningen, die een groep mensen, vanuit hun ei gen inkomen kunnen bewonen er toe bijdraagt dat dan weer wat minder gemeenschapsgeld uitgegeven dient te worden aan de bejaarden- en/of verpleeghuis. Zowel voor de heer Van der Wekken als door mevrouw Bij de Vaate ging die vergelijking van de voorzitter echter mank, omdat - zo voerde de C.D.A.-woordvoerster aan - de mogelijkheid voor bewoning van bejaardenhuis of verpleeghuis voor alle groepen van de bevolking open blijft. Het welles/nietes op dit punt werd niet verder voortgezet, omdat het wellicht toch niet geheel betrekking had op het huidige voorstel, waar alle frakties zich wel in konden vinden. Mooi opknappen Ook V.V.D.-woordvoerder J. J. Ge lei jnse konstateerde, dat er een dui delijke behoefte is aan de thans te bouwen 31 servicewoningen. Hij achtte het van belang, dat de belang rijke hoek van het Jannewekken mooi zal worden opgeknapt, hetgeen volgens hem zal resulteren in een mooie entrée van de stad voor regio- bewoners en toeristen. Hoewel niet-ingewijden volgens de V.V.D.-woordvoerder wellicht een wat verkeerde indruk zouden kunnen krijgen ten aanzien van de met „Be ter Wonen" overeengekomen transak- ties, was hij van mening dat het huidige voorstel op goed gegronde motieven tot stand is gekomen. In dit verband wees hij op de reeds lang gekoesterde wens de ontsluiting Baden Powellweg /Jannewekken te realiseren, hetgeen volgens hem wei eens hogere kosten met zich mee had kunnen brengen, dan thans het geval is. De heer Geleijnse zei het wel te be treuren, de bouwplannen voor de ser vicewoningen niet in eerder stadium van het kollege ter inzage te hebben gekregen. Hij achtte het niet juist, dat de raadsleden deze nu vanuit de pers moesten vernemen. De voorzit ter liet in dit verband weten, dat ook het kollege pas deze middag de teke ning had ontvangen en dat deze zelfs nog als zeer prematuur beschouwd moeten worden. Hij achtte het dan ook niet aan het kollege deze in eer der stadium naar buiten te brengen. Er kunnen, volgens de voorzitter, nog tal van wijzigingen in plaatsvinden. Vordering De R.U.-fraktie sprak bij monde van de heer K. T. de Jonge haar waar dering uit voor de voortvarendheid, waarmee het kollege deze komplexe materie had uitgewerkt. De R.U. toonde zich blij met dit voorstel. Rond het te verkopen perceel zullen de nodige openbare werken uitge voerd moeten worden en de heer De Jonge verbaasde zich wat over de kostenverdeling daarvan tussen ge meente en „Beter Wonen". De wet houder publieke werken, P. de Rijke lichtte toe, dat hier voor een bepaald gedeelte sprake zal zijn van openbare werken op terrein van de eigenaar („Beter Wonen") en dat derhalve in goed overleg tot deze kostenverdeling was gekomen. Bij de P.v.d.A. golden, zo bleek uit de woorden van de heer Van der Wek ken, drie uitgangspunten als toet sing van het te nemen besluit, te weten: een verantwoorde invulling van het terrein 't Vrije Jannewek ken, een uitbaning Baden Powellweg Jannewekken en de financiële kon sekwenties voor de gemeente. „Wat ons betreft kan het zo doorgaan", was Van der Wekkens konklusies ten aanzien van het raadsvoorstel. Hij kreeg desgevraagd te horen, dat de tijdsdruk waarin een en ander ge realiseerd moet zijn, inderdaad groot is, maar - zo liet de voorzitter weten - de betrokken instanties hebben zich, op voorbehoud van het definitieve raadsbesluit, al georiënteerd ten aan zien van het plan en de voorzitter had dan ook goede hoop, dat het vervolg vlot zal kunnen verlopen. Toetsing Omdat de gevoeligheid van het be trokken gebied, volgens de P.v.d.A.-woordvoerder bijzonder groot is, informeerde hij of bij de ver lening van de bouwvergunning een toetsing op grond van stedebouwkun dige aspekten zal plaatsvinden. De voorzitter zei, dat het verlenen van de bouwvergunning volgens de normale weg zal plaatsvinden en dat ook de kommissie van welstandstoe zicht zich ook over het plan zal buigen. De extra raadsvergadering werd besloten met een unaniem akkoord van de raad met dit voorstel ten be hoeve van een stukje stadsver nieuwing. Advertentie Afscheid in Bruse onderwijssfeer BRUINISSE - Na de herfstvakantie staat juffrouw Le ny Roukema niet meer voor „haar" tweede klas van de Christelijke lagere school „Op Dreef". Ze maakt gebruik van de speciale regeling voor het onderwijzend perso neel, om op 59-jarige leeftijd te stoppen en zodoende werk te kreëren voor jonge onderwijzers die nog niet aan de bak kwamen. Bijna 40 jaar heeft juffrouw Roukema ononderbroken voor de klas gestaan, vanaf 1945 toen ze in het zwaar beschadigde Rotterdam haar diploma op de kweekschool haalde. Meer dan 18 jaar, vanaf begin 1966, heeft ze de Bruse kinderen van de Christelijke school on derricht gegeven. „Het was een reuze plezierige tijd met fijne kollega's. Alleen in een goed team hou je het zo lang vol", aldus een terugblikkende onderwijzeres, die in 1966 op school kwam naast de heren H. Groeneveld, R. Wink en G. Wirtz. „De eerste drie jaar zat ik met klas drie in een houten noodlokaal op het sport veld, het „Apehok". Ik voelde me soms.net de bovenmeester van een één- mansschooltje. Bijna helemaal zelfstandig met een eigen klein schoolplein- tje. Eén keer per week kwam er een leerling uit de zesde klas om op te passen en ging ik op school koffie drinken om wat bij te praten." Leny Roukema spreekt zelf erg re lativerend over die bijna 40 jaar die ze in het onderwijs werkte: „Het is geen verdienste als je 25 of 40 jaar er gens werkt, het gaat erom of je staat voor je werk. De verantwoording voor je werk zien dat vind ik belang rijk. Die taak neem je op je schouders en vervul je naar beste kunnen en dan maakt het niet uit of je onderwij zer, brugwachter of vuilnisman bent." Strenge „juf" Juffrouw Roukema vindt zichzelf dat ze een strenge juffrouw is, van het oude stempel dus: „Ja, aan de ene kant ben ik streng, maar aan de ande re kant dol ik graag met de kinderen. Ik stel bepaalde regels vast waraan de kinderen maar ook ik zelf me heb te houden. In de praktijk blijkt dat prima te werken. Ik ben ook echt geen lievertje als ik merk dat iemand oneerlijk is. Eerlijkheid gaat bij mij boven alles. Aan de andere kant pro- Terl./wol wasbaar slank model stretch WIET GOED? GELD TERUG! Mol 5-7, Zierikzee Expositie beeldhouwwerk ZIERIKZEE - Marijke Schouten hoopt van 13 oktober t/m 26 oktober haar beelden in brons en steen te ex poseren in Galerie „De Eenhoorn" Havenpark 14 Zierikzee. Leny Roukema temidden van ..haar" kinderen, die ze na de herfstvakantie niet meer (op school) zal terugzien. beer je de jeugd de waarden van het leven bij te brengen. Je geeft ze zoveel mogelijk mee. Ook al is het wat leef tijd betreft maar een tweede klas, je probeert ze bepaalde dingen bij te brengen waar ze in hun latere leven wat aan hebben. Een leerling met een goed karakter sla ik als mens dan ook hoger aan als de streber. Ze kun nen niet allemaal professor worden en onze maatschappij heeft momen teel grote behoefte aan mensen met een goed karakter die open staan voor een ander en bereid die ander te helpen", aldus de levensfilosofie van de scheidende lerares. Tevreden De juf spreekt nog steeds met grote liefde over haar vak: „Als de kinde ren zeggen „is het nu al half vier?", dan heb ik een tevreden gevoel, dan hebben ze het naar hun zin gehad. Motiveren en ontspannen is mijn de vies. Als ze een tijdlang ingespannen hebben gewerkt, laat ik ze soms spon taan een lied zingen, even de druk van de ketel. Kinderen moet je voor 125% motiveren, dan krijg je minstens 80 procent. Vraag je echter maar 80, dan krijg je hoogstens 60 procent van hun aandacht." „Er is ook een groot verschil in on derwijs tussen net na de oorlog en nu. Vroeger was het armen over el kaar en luisteren naar wat de onder wijzer te zeggen had, tegenwoordig is het meer een doe-school. Er is groepslezen of de kinderen zijn bezig met een bepaald objekt of onder werp. Je speelt in op wat de kinderen zeggen of doen. Het eist van de leer krachten veel meer omdat je alert moet zijn en je oor te luisteren moet leggen op wat de kinderen doen en hun vorderingen." Tafels dreunen Vroeger werden de tafels opge dreund, daar heb ik altijd een grote hekel aan gehad. Bij mij in de klas zongen we de tafels en als het nodig was deden we er allerlei gebaren bij, handgeklap of marcheren of iets der gelijks. Door die speelse manier van leren had ik het gevoel dat ze gemak kelijker de leerstof in zich op namen". De bijzonder sympathieke onder wijzeres, geboren in Delft, heeft zich in Bruinissc altijd prima thuis ge voeld en blijft daar dan ook wonen: „Ik had het nog nooit meegemaakt dat kinderen na schooltijd bij de juf op visite kwamen, in Bru deden ze dat heel gewoon, schitterend toch ze ker!" Op vrijdag 12 oktober staat haar overigens nog een afscheidsverras- sing van de school te wachten. Marijke is zeer geïnteresseerd in mensen. Behalve portretten van allu- miet, jura steen en brons, die dik wijls in opdracht maakte, heeft zij ook in haar beelden het statische en dynamische van de mens uitgebeeld. Zij houdt ervan herkenbare beelden te maken. Haar opleiding volgde zij bij de academisch geschoolde Weense beeldhoudster, Elizabeth Resch, het instituut voor kunstzinnige vorming en bij de Belgische kunstacademie, waar zij weer andere technieken be treffende de klassieke beeld houw kunst leerde. Pottenbakken Vóór ze met beeldhouwen begon, beoefende ze het pottenbakken (o.a. siervazen) die ze beschilderde en ook andere voorwerpen van keramiek. Uiteindelijk heeft zij echter gekozen voor beeldhouwwerk, waarvan zij reeds diverse exposities gehouden heeft. De expositie in Zierikzee is open van maandag t/m zaterdag van 14.00 tot 17.30 uur. Donderdag van 14.00 tot 21.00 uur. 'Zondags gesloten. De toegans is vrij. UTRECHT - Het overleg over de uitvoering van de arbeidstijdverkor ting (ATV) in de nieuw afgesloten CAO bij Hoogovens (17.500 werkne mers) is woensdag zonder resultaat afgebroken. Dat heeft de Industrie bond FNV woensdag laten weten. Hoogovens heeft bevestigd dat in de besprekingen een „denkpauze" is in gelast. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 38,70; per jaar t 147,80. losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3