Gister sprak zij van liefde Achterstand bij maricultures inlopen met nieuwe projekten deurloo mode Mening projektgroep Marios Winterschilder dreigt te verdwijnen TENSON Zomertijd eindigt zondag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 september 1984 Nr. 23600 9 DEN HAAG - Nederland kan de achterstand die het heeft op het gebied van maricultures, de teelt van vis, schaal- en schelpdieren in zeewater, slechts door nieuwe initiatieven van overheid en bedrijfsleven inlopen. De overheid moet haar beleid duidelijk vorm geven en het bedrijfsleven moet nauwer gaan samenwerken. Samen kunnen zij vervolgens de nodige strukturen in het leven roepen. Dit schrijft de projektgroep Marios in zij rapport „Maricultuur achter de Oosterschelde-kering", dat is op gesteld in opdracht van het ministe rie van landbouw en visserij en verkeer en waterstaat. Marios doet in het rapport voorstel len over mogelijkheden en haalbaar heid van maricultures achter de in aanbouw zijnde stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde. De werkgroep is van mening dat er op langere termijn perspektieven ont staan voor visteelt in drijvende kooi en in de beschutting van de bouwdokken en werkhavens van de pijlerdam. SCHEVENINGEN - Het ziet ernaar uit dat de premieregeling voor schilder- en behangwerk in de winter van 1985 op 1986 niet meer kan wor den betaald. Dat heeft de voorzitter van het Koninklijk Verbond van On dernemers in het schildersbedrijf, J. van der Worp, donderdag gezegd in zijn jaarrede. Gedeeltelijke oorzaak is volgens Van der Worp dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid geen financiële steun meer geeft voor de regeling. Andere oorzaken noem de Van der Worp niet. Hij deed een be roep op minister De Koning die steun te hervatten. De winterschilder zal er het komende siezoen nog wel zijn. De regeling houdt in dat partiku- lieren die in de wintermaanden het interieur van hun woning laten schil deren of behangen een korting krij gen op het arbeidsloon van 50 gulden per man per dag. Voor bedrijven geldt een korting van 35 gulden. De regeling heeft de schilderswereld in 1983 22 miljoen gulden gekost. "Als er in hèt vorige winterseizoen geen korting zou zijn gegeven, dan was de werkloosheid onder schilders en behangers in die periode tot 75 procent opgelopen, verklaarde Van der Worp. Op het ogenblik is onge veer 45 procent van alle schilders werkloos. Deze cijfers illustreren vol gens Van der Worp duidelijk het be lang van de premieregeling. Advertentie a way of living Hoe en waar |e ie ook in hel avontuur stort, mei Tenson's Glacier Bay ben je sportief gekleed. Tenson, een wereld van verschil in funktionele sportkleding Authorized dealer Zaterdag 29 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips Een andere aanbeveling van de pro jektgroep is het reserveren van ruim te voor oesterkraamkamers. De oesterkuituur is nu nog in een perio de van herstel, maar kraamkamers zullen in de toekomst nodig zijn om een goede voorziening van zaai- oesters te garanderen. De kraamka mers zouden ook kunnen worden gebruikt voor andere teelten, en de opslag van vissen, schaal- en schelp dieren buiten de kweekperiode. Vol gens Marios valt ook te denken aan het in kuituur brengen van geheel nieuwe soorten. Genoemd worden in het rapport een kreeftenbroedkamer voor het kweken van kreeften en de telt van zeepieren en zagers. Onderzoekscentrum De werkgroep bepleit verder de oprichting van een onderzoekcen trum, dat ruimte zou moeten bieden aan praktijkgericht onderzoek, de bestaande mattenfabriek op het zoge noemde damvak Geul biedt daar vol gens de werkgroep zonder ingrijpende veranderingen mogelijk heid voor. De oprichting en vervolgens de exploitatie zouden overheid, be drijfsleven en onderwijs gezamen lijk moeten doen. DEN HAAG - De eenmalige uitke ring voor de echte minima zal dit jaar ook gelden voor een-oudergezinnen, die naast een bijstandsuitkering be perkte bijverdiensten hebben. Het gaat daarbij vooral om de zogenoem de bijstandmoeders. AMSTERDAM - De medische dienst heroïne gebruikers (MDHG) in Amsterdam wil een dag en nacht be mande telefoonlijn waar informatie over drugs gegeven wordt. MDHG- woordvoerder August de Loor zei donderdag dat daaraan grote behoef te is, omdat de bestaande informatie kanalen niet voldoen. OOSTERBEEK - Enkele tientallen grafkransen, die afgelopen zondag ter gelegenheid van de herdenking van de slag om Arnhem werden neer gelegd bij het monument op de airborne-begraafplaats in Ooster beek, zijn de afgelopen dagen het doelwit geworden van onbekende souvenirjagers. Zaterdag 29 september, 23.30 uur, Ned. 1: Prime Cut", met o.a. Sissy Spacek. echtpaar, dat dolgraag kinderen wil len hebben staat hierin centraal. Alle zeven kinderen die zij kregen stier ven. Zij besloten daarom een kind te adopteren. Het werd het christen weesje Lacko. Ze omringen het ventje met alle liefde en zorgen. Zij trachten hem tevens te doen delen in hun Jood se tradities, maar dan komt het na zisme op 20.20 uur De erfgenamen. Laatste af levering. Hier wordt ingegaan op vra gen en opmerkingen van de kijkers naar aanleiding van de voorafgegane afleveringen. 23.00 uur Feduco 23.10 uur Journaal, 23.15 uur Nieuws voor doven Ned. 2 12.00 uur Het capitool 13.00 uur Nieuws voor doven 16.15 uur Teleac 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Wintermode. De Westduitse journaliste Antonia Hilke toont de nieuwe wintermode zo die in Parijs getoond werd. 17.20 uur Dolly Dots. Victor Daes, de manager van de meisjes denkt van zijn vakantie te kunnen genieten, maar hij komt dan wel van een koude kermis thuis. 17.45 uur Dierenmanieren. Aandacht voor de levensomstandigheden van de hond. 18.25 uur Nieuws voor doven 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Popmuziek in Nederland. Deelnemende artiesten en bands zijn: Herman Brood and his Wild romance, de Frank Boeyengroep, Normaal, Toontje lager enz. 20.25 uur Magnum PI. Magnum lar- dèert deze keere zijn detective aktivi- teiten met die van romantische aard. 21.15 uur Veronica 84/85. Een blik wordt geworpen op de programma's die Veronica de komende winter op het scherm brengt. 21.40 uur Remmers ontmoet Dr. André Batenburg voorzitter van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland. Een bezoek wordt gebracht aan drukkerij Joh. Ensche de te Haarlem waar bankbiljetten en postzegels gedrukt worden. i 22.15 uur Today's FBI. Hiering wordt jacht gemaakt op de Klu Klux Klan, die als ondergrondse groep verzet pleegt tegen allen die de strijd voor een bank en protestants Amerixa een haar breed in de weg leggen. 23.05 uur Journaal 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur Kursus Bridge 15.45 uur Oma Fladder. Oma en haar kleindochter Wiebertje vermaken zich uitstekend met het nuttigen van taartjes. 16.00 uur Spelfilm 16.30 uur Wordt vervolgd. Magazine voor strips en tekenfilms. 17.00 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Toppop. Popmuziekpro gramma. 18.30 uur Televizier magazine 20.00 uur Journaal 20.28 uur De sterkste man. Beelden van de wedstrijd om de verkiezing van de sterkste man. 21.20 uur Codenaam: Intrepid. Eerste deel van dit Amerikaanse drieluik. De rollen worden vertolkt door Da vid Niven, Michael York, Barbara Hershey, Peter Gilmore e.a. In dit spannende spionageverhaal be rustend op ware feiten verzoekt het lagerhuislid Winston Churchill de vermogende en moedige sir William Stephenson met inzet van eigen ver mogen en mankracht een spionage- net op te zetten als tegenwicht van het Duitse apparaat. Zo krijgt de Britse kolonel Gubbins de opdracht een codemachine in handen te krij gen, waarmee de Duitse codes onge daan gemaakt kunnen worden. 22.50 uur Karei de Graaf. Praatshow. 23.30 uur Ontdek je plekje 23.45 uur Journaal. Ned. 2 17.50 uur Motorzesdaagse 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Humanistisch verbond 19.30 uur Hints. Spelprogramma. 19.55 uur Showboat. Film musical. Tijdens een boottocht op de Missis sippi raakt Gaylord Ravenal verliefd op een charmante jonge vrouw, Mag nolia. Ze laten er geen gras over groeien en storten zich in een huwe lijk. Echter als Gaylord zijn goklust niet kan bedwingen vertrekt Magno lia. Enige tijd later krijgt zij een kind van hem en er volgt een verzoening. 21.35 uur Uit de grond van mijn hart. Een programma waarin ouders en 16.00 uur Klassewerk internationaal. Verslag van de reis die de winnende school naar Finland maakte. 16.40 uur Holiday eiland. Dusty is in paniek als .een van de gasten niet te rugkeert van een partijtje zwemmen. 18.55 uur Goochel met Kazan 19.00 uur Knight rider. Michael en zijn ,,Kit" halen heel wat halsbreken de toeren, uit om de autodief op het spoor te komen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Lief zijn' voor elkaar. Hoofdrollen worden vertolkt door Piet Bambergen, René van Vooren, Moniek Smal, Bruni Heinke en Jaap Stobbe. Het verhaal speelt zich af in een hotelletje, waar een echtpaar min of meer toevallig terecht komt. Ech ter, hij dient zijn kamer te delen met een vertegenwoordiger, die het hotel als ontmoetingsplaats gebruikt voor zijn vriendinnetje. Een kompleet chaotische situatie ontstaat als de echtgenote van de vertegenwoordiger eveneens in het hotel arriveert. 22.30 uur 't Andere net. Satirisch pro gramma. 22.55 uur Aktua special. Deze afleve ring is geheel gewijd aan het onder werp of er leven op andere planeten mogelijk is. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Prime cut. In de hoofdrol len zijn in deze harde film te zien. Lee Marvin, Gene Hackman, Angel Tompkins, Janit Baldwin en Sissy Spacek. Het verhaal laat de bepaald niet zachtzinnige strijd tussen twee bendeleiders zien. 19.00 uur Journaal 19.10 uur Afscheidskoncert Doe maar. Beelden van het laatste kon- cert dat deze populaire groep ten beste gaf. 22.55 uur Hotel op stelten. De inspek- tie komt in het hotel een kijkje ne men en dat geeft natuurlijk heel wat beroering. 21.30 uur Het gouden kalf. Beelden van de filmdagen die in Utrecht ge houden werden. De kijker is getuige van de uitreiking van de jaarlijkse onderscheiding ,,Het gouden kalf". 22.15 uur Algemene logerij Ne derland 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven Zondag 30 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Kirill Kodrashin konkours. Een programma dat werd georgani seerd om jonge dirigenten de kans te geven het beste van hun kunnen te la ten zien. 18.15 uur Reünie sprekershoek 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek. Aktualiteiten- programma. 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur Opstand van Job. Hongaars Westduitse film uit 1983. Een Joods Maandag 1 oktober, 21.20 uur, Nederland 1: „Codenaam Intrepid", met Da vid Miven als Sir William Stephenson. Maandag 1 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven kinderen vrijuit vertellen over geloven. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag X-BWWWWWWWWWHWCWWGWK'OKWWWWWWMWW: DEN HAAG - Zondag, 30 septem ber, eindigt in ons land de zomertijd. In de nacht van zaterdag op zondag wordt de klok om 03.00 uur officieel één uur teruggezet. Hetzelfde geldt voor alle Neder land omringende EEG-landen, uitge zonderd Groot-Brittannië en Ierland. Daar loopt de zomertijd pas af op 28 oktober. De afwijkende einddatum, waaraan de twee landen blijven vast houden, is de enige oneffenheid in de Europese zomertijd. Verder zitten wat dat betreft alle EEG-landen op één lijn. Volgend jaar gaat de zomertijd in op 31 maart om 02.00 uur. De klok wordt dan één uur vooruitgezet naar 0.300 uur. Op zondag 29 september 1985 om 03.00 uur gaat de klok weer één uur terug. Ook in 1985 zal de zo mertijdregeling in Groot-Brittannië en Ierland weer gedeeltelijk afwij ken van de rest van de EEG: daar ein digt de zomertijd op zondag 27 oktober. De datum van ingang is wel gelijk aan die van de andere EEG- landen. DEN HAAG - Hoewel het aantal aanvragen om advies op grond ven do wet gelijke behandeling in 1983 te rugliep, vertoonde het aantal klach ten over ontslagkwesties vergeleken met 1982 een stijging: 22 op een totaal van 37 vorig jaar, tegen negen ont slagkwesties op een totaal van 40 in 1982. Dat staat in het donderdag ge publiceerde jaarverslag over 1983 van de commissie gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de arbeid. 87 „Mevrouw Lamb. Mag ik je mijn oude vriend, Lord Laver, voorstel len? Hij is juist terug van een losban dig leven in de Londense nachtklubs. Ik denk niet dat mevrouw Lamb veel verstand heeft van nachtklubs, Jere my. Ze had er geen aanbevelingsbrie ven van toen ik haar in dienst nam." Juffrouw O'Riordan gaf haar hees lachje af. Ze had te veel rouge opge daan, haar lippen waren donkerrood aangezet en haar nagels hadden de zelfde kleur. Onder de groene make up op haar oogleden glinsterden haar ogen. En vreemd genoeg zag ze er noch pathetisch noch komisch uit, maar gewoon prachtig. Ze vertoonde echter een eigenaar dig aanwendsel dat verwarrend was. Steeds keek ze maar uit het raam en vroeg: „Hoe donker is het al? Nee, alsjeblieft nog niet het licht aandoen, Liam. De schemering is genadiger voor ons. En waarom is je glas leeg, beste jongen? Vul het. Er zijn hier geen meertjes om in te vallen. Nie mand kan in de lelievijver verdrin ken. Ha, Kolonel. Kolonel, weet u nog van dat bal dat we haddeYi toen Patrick nog leefde? We hadden lam pen in de bomen opgehangen en een orkest uit Dublin laten komen." „Zeker, dat herinner ik me nog best. Wie waren er allemaal, Patrick, Paddy O'Connal, Dermot, Donovan. Michael O'Neill. Allemaal dood nu, zij rusten in vrede. Dat was voor jouw tijd, Liam. Ja toch, Matilda? Was Liam toen al geboren of had Ce cilia alleen maar de eerste twee?" „Liam is later geboren. O, mis schien was hij al op komst, maar hoe zou ik dat weten? Exkuseert u me. Kolonel, Mary Kate heeft me nodig." Omdat ze niets ongemerkt kon doen, keek iedereen toe hoe juffrouw O'Riordan de kamer doorliep. Op dat ogenblik greep angst Cath- leen weer bij de keel. Ze hoorde niet wat de onberispelijke en goed gecon serveerde Lord Laver tegen haar zei. Ze staarde naar Mary Kate's mollig figuurtje daar in de deuropening. Op de een of andere manier straalde het onheil uit. Wat ze tegen juffrouw O'Riordan zei, was niet te verstaan, maar tante Tilly was niet zo indiscreet. Ze draai de zich om en riep met haar harde, doordringende stem: „Liam! Mary Kate zegt dat er een jonge vrouw voor je is. Ze heeft haar in de biljart kamer gelaten." Liams gezicht bevroor. „Wie is het?" Er tinkelde een glas. Daarna was het doodstil in de kamer. Het was als een van die dramatische hoogtepun ten op het toneel, dacht Cathleen, als de toeschouwers gevangen zijn in de ondraaglijke spanning van het stuk. Iedereen stond te wachten tot de naam van de vrouw zou worden ge noemd. Eileen Burke? Tante Tilly hief haar geschminkt, trots hoofd hoog op. „Ze zegt dat ze Moira heet en dat ze je vrouw is." Hoofdstuk 19 ledereen was getuige van het vreemde duel tussen die twee, de lan ge oude vrouw in het zwart met haar trots geheven hoofd en Liam, die door DOROTHY EDEN haar aanstaarde met ogen die de kleur hadden van het water van de meertjes in Connemara op een zonni ge dag. Zijn gezicht stond ongelovig, boos, verbluft en verschrikt. „Dat is een valstrik," zei hij zacht. Hij scheen niemand in de kamer te zien behalve zijn tante. Het was iets tussen hen tweeën alleen. „Dan moest je dat maar bewijzen, hè?" Juffrouw O'Riordans stem klonk dof en toonloos. „Maar als je getrouwd bent, beste jongen, zou het wel zo beleefd zijn geweest als je het aan je familie had verteld." Liam slaakte een onderdrukte kreeg. Hij duwde de mensen opzij en liep met grote stappen naar de deur. „Waar is Mary Kate? Ze haalt een streek met me uit." „Mary Kate is alleen maar zo ver standig geweest om een jonge vrouw niet aan de deur te laten staan. Ga naar haar toe, Liam. Je bederft mijn feestje." Juffrouw O'Riordans ge zicht was even emotieloos als haar stem, een masker, waarin de ogen waren dichtgeknepen tot spleetjes zonder Uitdrukking. „Ze heeft overigens een aardige naam. Moira. We moesten allemaal maar naar haar toe gaan nu Liam er zo weinig zin in schijnt te hebben. Wie gaat er mee? Rory'' Kitty?" Liam was vlug vooruitgelopen, de gang door naar de biljartkamer. Cathleen voelde dat iemand haar arm greep. Het was Rory. „Jij moest ook maar meegaan." Zijn stem had al even weinig uit drukking als die van zijn tante.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9