Zoetwatervoorziening- op rijkskosten móet als Grevelingen zout blijft Rijk moet zoet water voor agrarische sektor veilig stellen in Grevelingengebied ELEKTRO LIEVENSE Vogeltentoonstelling in Oosterland weer in trek bij kwekers installatiebedrijf CDA-er drs. H. Eversdijk: Jlittniiit Motie CDA en WD: Bruinisse volhardt in afwijzing Dienstkring Deltakust naar Topshuis Peuterspeelzaal Kerkwerve vierde tienjarig bestaan DEURLOOBM 2 ZIERIKZEE - De CDA-fraktie in de Tweede Kamer wenste donderdag nog geen definitieve uitspraak te doen over een zoete of zoute Grevelingen. „Wel wil de CDA-fraktie uitdrukkelijk vaststellen dat, indien beslo ten zou worden tot het zout houden van de Grevelingen tegelijkertijd besluiten moeten worden genomen door de rijksoverheid om de zoetwatervoorziening ten behoeve van de agrarische sektor in deze regio veilig te stellen," aldus drs. H. Eversdijk. ,,Ik vraag hierop een duidelijke toezegging van de minister. Zo we die niet krijgen zal mijn fraktie in twee de termijn daarover een uitspraak van de Kamer vragen." De fraktie ging akkoord met de wet deelneming Grevelingen (deelname van het rijk aan een gemeenschappe lijke regeling voor het natuur- en re- kreatiegebied de Grevelingen), temeer daar na de bijstellingen alle deelnemers akkoord gaan. Doel van de wet is een evenwichtige beharti ging in onderlinge samenhang van natuur-, landschap- en openluchtre- kreatie. De rekreatie moet zich vol gens het pas verschenen struktuurschema Natuur- en Land schapsbehoud schikken naar de be langen van de natuurwaarden. ,,De CDA-fraktie acht dit een goe de zaak. Nu natuur en landschap zo'n zwaar aksent hebben gekregen, zou den we ons de vraag kunnen stellen of we voor dit gebied niet van meet af aan hadden moeten kiezen voor een nationaal park. Wij zullen nu niet aandringen dit alsnog te doen, maar zouden wel na het inwerkingtreden van.de wet na verloop van bijvoor beeld drie a vier jaar tot een evalua tie willen komen en dan mede in vergelijking tot een eventueel Natio naal Park," zei Eversdijk. Hij vroeg zich trouwens af of het voordragen van de Oosterschelde en Grevelingen als wetland volgens de conventie van Ramsar zowel voor een zoute als een zoete Grevelingen geldt. Recht op zoet water Eversdijk vindt dat de landbouw recht heeft op zoet water. Eversdijk: „Uiteraard had en heeft de veiligheid tegen het buitewanter bij de uitvoe ring van het Deltaplan de hoogste prioriteit, daarnaast was echter de tweede doelstelling het veiligstellen van de zoetwatervoorziening ten be hoeve van land- en tuinbouw in zuid west Nederland". Om bewijsmateri aal hiervoor aan te dragen citeerde hij uit de inleiding op de memorie van Toelichting Deltawet: „Voorts zal ter vermeerdering van de agrarische produktie een ruime zoetwatervoor- raad gevormd kunnen worden." en „Vooral in de laatste decennia is de belangstelling, die van agrarische zij de voor de kwaliteit en kwantiteit van het oppervlaktewater aan de dag wordt gelegd, aanzienlijk toegeno men." en „Zo staan als gevolg van hun lage ligging grote gedeelten van ons land bij voortduring bloot aan een proces van verzilting; dit proces wordt voor wat betreft de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden nog versterkt doordat zij rondom door zout water zij omgeven, terwijl ook het water in de ondergrond brak is." Uit de memorie van antwoord gaf Eversdijk het volgende citaat (nadat de Tweede Kamer nog eens had gewe zen op het belang van de zoetwater voorziening): „Hetgeen vele leden in algemene zin hebben opgemerkt met betrekking tot de zoetwatervoorzie ning van ons land, heeft de volle in stemming van ondergetekende" en „Zoals reeds in het voorgaande werd gesteld, maakt de uitvoering van het Deltaplan het mogelijk om in de be hoefte aan zoet water te voorzien." Ook de Kamer liet zich bij de plenai re behandeling van de Deltawet niet onbetuigd. Burger (PvdA): „Het te rugdringen van de verzilting is één van de belangrijkste aspekten van het Deltaplan." De Ruiter (CDA): „Ik meen dat dit projekt van heilzame in vloed zal zijn op de land- en tuin bouw, liggende binnen de grenzen van dit projekt." Uit deze citaten blijkt volgens Eversdijk duidelijk dat zowel rege- Advertentie Restaurant Renesse Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 ring als parlement de zoetwatervoor ziening ten behoeve van de agrari sche sektor in het zuidwesten van Nederland inderdaad zeer hoge prio riteit gaven. Kosten „Door de wijzigingen in de uitvoe ring van het Deltaplan is van deze prioriteit voor zoet water ten behoeve van de landbouw tot op heden niets terecht gekomen. Inmiddels hebben de Staten van Zeeland zich vrijwel unaniem uitgesproken voor een zoute Grevelingen met als absolute voor waarde daarbij, dat op rijkskosten de zoetwatervoorziening wordt veilig gesteld. De kosten, die hiermee zijn gemoeid vallen werkellijk volstrekt in het niet bij de miljarden die uitge geven worden om de Oosterschelde zout te houden," aldus Eversdijk don derdag. Vervolg van pag. 1 huisvesting vond in het Hervormd Verenigingsgebouw. Een funktionele ruimte, maar met het nadeel, dat de zaal niet echt als peuterspeelzaal kon worden ingericht en na afloop van el ke ochtend alles weer moesten wor den opgeruimd. Na enige tijd werd verhuisd naar het zaaltje van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Daar had men wat meer mogelijkheden de peuterspeelzaal een eigen gezicht te geven, maar toch het was geen ei gen onderkomen en die wens leefde toch wel bij leidsters en bestuur, die zich prima inzetten voor het voor tbestaan van „De Schouwse Poe let j es". Oude WIK-kantine Met medewerking van de gemeente kon vijf jaar geleden beslag worden gelegd -op de oude kantine van voet balvereniging W.I.K. De gemeente Middenschouwen zorgde voor het storten van de funderingen aan het Wervepad en een groepje vrijwilli gers zorgde voor de heropbouw van deze bruikbare akkommodatie. De officiële opening van de eigen huis vesting van „De Schouwse Poeletjes" door de echtgenote van de burge meester, mevrouw Den Boer, bete kende destijds een hoogtijdag voor het peuterspeelzaalbestuur. Tegen de trend des tijds in heeft de peuterspeelzaal in Kerkwerve het nu reeds tien jaar volgehouden. Juist in tijden van bezuinigingen zijn voor zieningen als peuterspeelzalen één van de eerste, die in het nauw drei gen te raken, zoals ook in vele plaat sen elders in de regio blijkt. Met name de heren bestuurders zijn soms snel genegen te stellen, dat een peuterspeelzaal nou eenmaal een vrijwillig initiatief van de moeders was en dat van die zijde dan ook maar voor de instandhouding ge zorgd moet worden. Botweg doorge voerde bezuinigingen worden soms heel lang opgevangen door allerlei kunstgrepen, zoals bijvoorbeeld in Nieuwerkerk, waar een leidster ten behoeve van het voortbestaan van de peuterspeelzaal aldaar haar betaalde baan maar opzegde en haar werk voortaan als onbezoldigd vrijwilli- gerster uitvoert. Ook het inschakelen van moeders om de peuterspeelzaal te leiden, „Overigens merk ik nog op dat het zoet maken van de Grevelingen (als niet wordt gekozen voor het alterna tief van de Zeeuwse Staten, zout met pijp, lijkt dat de enige eerlijke oplos sing) ook aanzienlijke kosten met zich zou brengen, zeker 25 miljoen, nog afgezien van het verlies aan mi lieuwaarden en mogelijkheden voor de schaal- en schelpdiercultures." Economische funktie Vólgens de CDA-er is niet alleen na tuurbehoud en rekreatie van belang in het Grevelingenmeer. Het vervlt ook een belangrijke economische funktie met name ten aanzien van de palingvisserij en de schelpdierencul tures. Dit natuurgebied herbertgt thans onder meer de Zeeuwse platte oesters, die zonder de afgesloten Gre velingen zouden zijn uitgestorven. Vanuit de Grevelingen kan de Ooster schelde opnieuw worden bevolkt. „Ook voor de mosselteelt kan dit gebied van belang zijn, zodat je kunt stellen dat uit milieu- en visserij overwegingen „zout" de voorkeur heeft. Nog weer een reden té meer om het alternatief van de Staten van Zeeland serieus te nemen." Eversdijk vroeg aan de minister om jaarlijks bij de begroting aan te geven hoe de stand van zaken is, zo wel ten aanzien van de voortgang van de inrichting als van de financiële si tuatie. wordt van diverse bestuurszijden soms gepropageerd. Margreet van Cleef is van mening dat op die manier wel wat al te lichtvaardig wordt ge dacht over de opvang van het bezig houden van een groep peuters. „Een moeder is best in staat haar eigen kind op te vangen, maar als je over een groep van vijftien peuters of meer praat, is er toch wel wat des kundigheid vereist", vindt zij. De huidige leidsters in Kerkwerve, Mattie - voormalig kleuterleidster - en Ina, inmiddels deskundig peu terspeelzaalleidster na het volgen van diverse ku;rsussen, worden geho noreerd op basis van het mini mumloon. Zij hebben op de maandag- en de donderdagochtend de leiding over de „Schouwse Poeletjes". Om de konti- nuïteit en de deskundigheid in die leiding te waarborgen, wordt voor alsnog getracht deze situatie te hand haven en niet terug te vallen op vrijwilligsters. Erg riant is de finan ciële positie echter niet en Margreet ziet een korting op de gemeentelijke subsidie dan ook met angst en vrezen tegemoet. Middenschouwen stelt een bedrag van ruim 4.500,— beschik baar en de huur van het gebouw is dan reeds verrekend. Voor het onder houd zorgt de gemeente, voor het we kelijkse schoonhouden, steken de moeders bij toerbeurt de handen uit de mouwen. De ouderbijdrage be draagt 32,50 per maand en in verge lijking met elders zit daar dus niet zoveel rek meer in. „De Schouwse Poeletjes" wordt, zoals gezegd, bezocht door peuters uit Kerkwerve en Noordgouwe. Een bij komend probleem in de subsidiëring vormt, volgens Margreet, het feit, dat Noordgouwe dus niet tot de gemeente Middenschouwen behoort. Ze hoopt maar, dat het geen heet hangijzer zal worden en - indien noodzakelijk - daarover overeenstemming met de gemeente Brouwershaven kan wor den bereikt. Afgezien van al deze mogelijke toe komstige zorgen, bestaat de peu terspeelzaal in Kerkwerve nu toch in elk geval reeds tien jaar en aan de huidige peutertjes ging dat niet on gemerkt voorbij. Hun feestochtend werd donderdag besloten met een heerlijk dinertje met echte menu kaarten: frites, appelmoes en knak worst. Voor „De Schouwse Poelet jes" was het een onvergetelijke ge beurtenis. DEN HAAG - De overheid maakt zich duidelijk schuldig aan konkur- rentievervalsing omdat zij zichzelf opdrachten geeft voor het ontwerpen van bouwwerken. Dat heeft de voor zitter van de Bond van Nederlandse Architekten (BNA), ir. H. C. Stadlan- der, donderdag gezegd op een bijeen komst van de kring 's-Gravenhage van de BNA. LELYSTAD - Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) merkt uit reakties van leden dat de diverse jeugdwerkplannen die in d emarktsektor op tafel liggen, in de praktijk moeilijk zijn uit te voeren, omdat het kabinet verzuimt een aan tal knelpunten weg te nemen. Dit zei mr. C. J. A. van Lede, toekomstig voorzitter van het VNO, vrijdagmid dag op de bedrijvenmanifestatie '84 in Lelystad. AMSTERDAM - Albert Heijn pleit voor een konkrete koopkrachtinjek- tie om de detailhandel er weer bove nop te helpen. Volgens Heijn, die voorzitter is van de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf, heeft de loonmatiging onmiskenbaar ge zorgd voor ekonomisch herstel, met de exploitatieindustrie als voor trekker. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 1634 Vervolg van pag. 1 bracht bij de DGD, evenals de Kruis vereniging en meerdere diensten. Gemeenten, die niet deelnemen aan de DGD, maar in de toekomst wel ge bruik willen maken van de toegetre den diensten, zullen daar apart voor moeten betalen. r Niet overtuigd „ik betaal ook liever voor de diensten, die we gebruiken, dan voor het logge lichaam van de DGD", vond de heer Vonk. Waarop de voorzitter- opmerkte, dat het ook veel geld kost om je als gemeente later te moeten in kopen. Verder voerde hij, in aanvul ling op wethouder Schot, nog aan, dat toetreding tot de DGD ook van belang zal zijn ten aanzien van de ge meentelijke rampenplannen. Hij kon er de meerderheid van de raad echter niet mee overtuigen en met zeven te gen vier stemmen werd besloten, dat de gemeente Bruinisse niet zal deel nemen aan de DGD Zeeland. Op maandag 8 oktober wordt de tentoonstelling opgebouwd, waarna op de tweede dag alle vogels door twaalf keurmeesters worden beke ken. De opening is op donderdag 11 de kamer erop dat de vraag of het Grevelingenmeer zoet dan wel zout moet worden nu niet aan de orde is. Dc projektnota „Grevelingenmeer zout of zoet" is naar de Raad voor de Waterstaat en naar de voorlopige kommissie milieu-effektrapportage gezonden. Eind dit jaar zal de Raad voor de Waterstaat advies uitbren gen, pas daarna zal het kabinet een beslissing nemen. Daarom acht mi nister Braks de motie van de rege ringspartijen voorbarig. Eversdijk (CDA) hield echter vol dat in de projektnota dc agrarische belangen niet zijn „meegenomen", reden waarom de minister de motie als een handvat kan gebruiken in zijn strijd voor een „zoete" Greve lingen. Vervolg van pag. 1 bij Deltakust op Neeltje Jans „ge woon" door, maar daarmee is uiter aard al ervaring opgedaan. Nieuw is weer het beheer over de Roompotsluis, maar ook het Greve lingenmeer met omliggende werken behoort bij Deltakust. Op een rijtje gezet omvat het ge bied van Deltakust het volgende: Grevelingen, Brouwersdam (plus doorlaatsluis), Grevelingendam (plus schutsluis en Flakkeese spuisluis die de Hevel wordt genoemd), de Ooster schelde van zee tot aan de Zeeland- brug, de Noordzee langs het beheersgebied tot de territoriale grens, het grootste deel van de Kop van Schouwen en de Veerse Gatdam nadat de verbinding tot stand is ge komen. Alleen „natte" objekten dus, resultaat van een reorganisatie bij Rijkswaterstaat die een scheiding tussen natte en droge dienstkringen voorstond. Rijksweg N59 (tussen Bruinisse en Zierikzee), voorheen on der beheer van Dienstkring Zierik zee, komt na 1 oktober onder „Goes" te vallen, terwijl Deltakust de dam- weg, Rijksweg N57, in beheer houdt tot deze klaar is en ook bij Goes wordt ondergebracht. „Zierikzee" opgeheven Eén oktober is de officiële instel lingsdatum van Deltakust en zondag de dertigste september bestaat „Zie rikzee" voor het laatst, waarmee een ruim honderdjarige waterstaatstra ditie uit deze stad verdwijnt. Op 2 en 3 oktober wordt er verhuisd naar het Topshuis. Gisteren, donderdag, werd al reeds nieuw meubilair aangevoerd, voor het overige verhuist veel van de oude inrichting mee. Prof. Quist, die het Topshuis ontwierp, heeft ook de in richting ervan voor zijn rekening ge nomen. Henk Verhey is enthousiast over het Bedieningsgebouw, hoewel hij in eerste instantie wat huiverig stond tegenover deze konstruktie van beton. „Het doet denken aan een ro buuste burcht tegen het water. Het lijkt dat er weinig glas in is gebruikt, terwijl het binnen toch enorm licht is", prijst hij het ontwerp. Hoewel de kantoren volgende week in gebruik worden genomen, is het Topshuis verder nog leeg. De bouwkundige oplevering is op 12 ok tober, maar daarna duurt het nog wel een jaar of anderhalf eer de hele in richting een feit is. De dieselhallen moeten nog worden ingericht en de bedieningsruimte op de bovenetage eveneens. Sluiten schuiven Daar komt ook het „heilige der hei ligen", de bedieningslessenaar en de computer die de schuiven in bewe ging moeten gaan brengen. Er is nog steeds niet beslist, wie de „finale-beslissing" gaat nemen over het moment van sluiten van de schui ven. Daar wordt nog op gestudeerd door de Bacron-groep, bestaande uit een aantal wetenschappers, die het eindrapport nog niet gereed heeft. Ing. Verhey verwacht dat de schuiven eens per jaar zullen worden gesloten, terwijl er een keer of vier vijf moeten worden beslist om ze open te laten of te sluiten. oktober om 20.00 uur en wordt ver richt door burgemeester J. van Bom mel. De tentoonstelling is daarna tot 22.00 uur voor een ieder te bezoeken. Op vrijdag zijn de openingstijden van 12.00 uur tot 22.30 uur. op deze avond wordt om 21.00 uur de trek king verricht van de grote verloting. 's Zaterdags is de zaal geopend van 10.00 uur tot 19.30 uur. Omstreeks 18.00 uur worden de prijzen uitge reikt van de kampioenen van de ten toonstelling. Veel kanaries Op de tentoonstelling zijn kanaries in velerlei kleuren en vorm. De tropi sche vogels kunnen worden onder scheiden in bandvink, rijstvogel, zebravink, japanse meeuw, kleine pa pegaai. Voorts grasparkieten en grote parkieten, waaronder de zeldzame Catharina-parkiet en de bruinkeel- parkiet. De inzenders van de ten toonstelling komen evenslals in voor gaande jaren uit de regio Zeeland, de omgeving van Rotterdam, maar de meesten uit West-Brabant, omdat Oosterland een van de mooiste ten toonstellingen organiseert in dc buurt van deze kwekers. Tijdens de dagen wordt in de foyer het bekende rad van avontuur gedraaid. AMERSFOORT - In Amersfoort is op het terrein van de school voor mid delbaar beroepsonderwijs (Mibeon) ernstige bodemverontreiniging vast gesteld. Het gaat om enige duizenden liters huisbrandolie, die uit de tank van de school zijn gelekt. Dc school ligt in een waterwingebied. Volgens een woordvoerder van de gemeente bestaat er geen onmiddellijk gevaar voor de watervoorziening. DEN HAAG - De boeren in Zeeland en Zuid-Holland moeten op kosten van de staat een zoetwatervoorziening: krijgen als te zijner tijd wordt besloten het natuur- en re- kreatiegebied de Grevelingen zout te houden. De Tweedc-Kamerfrakties van CDA en VVD legden de ze eis donderdag neer in een motie tijdens het debat over het wetsontwerp waarin het rijk het mede-beheer over de Grevelingen wordt verleend. Delra'ktie van de PvdA drong er op ccn kamermeerderheid rekenen, zo aan van dit water tussen Zuid- bieek uit de bijdragen van de Holland en Zeeland een nationaal frakties. park te maken. De VVD-fraktie is van oordeel dat de burgers voor deze nieuwe rekreatievoorziening zo veel Voorbarig mogelijk zelf moeten gaan betalen. Het wetsontwerp kan op de steun van Minister Braks van landbouw wees OOSTERLAND - Vogelvereniging „De Kolibrie" organiseert in de week van 8 tot en met 13 oktober een nationale vogeltentoonstelling in het dorps huis „OOsterhof". Totaal hebben zo'n 113 inzenders er voor gezorgd, dat de tentoonstelling bevolkt zal zijn met 844 vogels. Dit aantal wordt voor het me rendeel onderverdeeld in kanaries met daarnaast ongeveer 250 tropische vo gels en 200 parkieten. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Vrijdag 28 september Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Afscheidsrecep tie W. Boot (gemeentewerken). 16.00 uur. Scharendijke Elkerzeeseweg 46. Barbecueavond met strandwandeling van de C.P.J. 20.00 uur. Nieuwerkerk O.l.s. De Dobbelsteen. Rommelmarkt in verband met het Braamfeest. 18.30 uur. Zaterdag 29 september Zierikzee Kleuterschool De Speeldoos, Poort- ambacht. Winter-kledingbeurs. 10.00 - 11.30 uur. Maandag 1 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Ver enigingsraad Beter Wonen. 19.30 uur. Prinses Julianaschool. ZVU-kursus tekenen en schilderen. 19.30-21.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbarre vergade ring Commissie Financiën. 15.30 uur. Dinsdag 2 oktober Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over yoga Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 3 oktober Zierikzee Concertzaal. Grote modeshow. 19.30 uur. Noordgouwe Ring. Vertrek busreis bejaarden. 13.00 uur. Nieuwerkerk „De Dobbelsteen". Jaarvergadering Oranjevereniging. 20.00 uur. Donderdag 4 oktober Burgh-H aamstede Gemeentehuis. Hoorzitting bewoners Zeedahliaweg. 19.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf de Blokkendoos. Trim men. 9.00 uur. Vrijdag 5 oktober Zierikzee De Graanbeurs. Dansavond, m.m.v. Scheldetrio. 20.30 uur. Zaterdag 6 oktober Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. Tbnnenmagazijn. Uitvoering majo rettes en brass- en drumband „Apol lo". 20.00 uur. Dinsdag 9 oktober Zierikzee Concertzaal. Officiële ingebruikna me na renovatie. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. r I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2