Betrokkenen Basisschool Binnenstad akkoord nu het ministerie nog Auto geslipt op Dammenweg Shetland-pony's brengen oorspronkelijke vegetatie Zeepeduinen weer tevoorschijn Beter Wonen" gaat praten over boiiw service-woningen aan 't Vrije/Jannewekken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verruiging uniek natuurgebied wordt bestreden HCk C Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Historisch moment Muziekschool Dubbele zege Arjoan In de raadzaal van de gemeente Duiveland De gemeenteraad van Middenschouwen stel- Het eerste team van tafeltennisvereniging Op pagina vijf prijkt de veertiendaagse over- klonk applaus op, nadat de raad positief had de extra subsidie beschikbaar voor het volgen Scaldina begon de kompetitie met twee over- peinzing van Arjoan. 't Zeeuwse Oekje mag beslist omtrend subsidieverlening aan Vrou- van lessen aan de Muziekschool in Zierikzee. winningen. Beide keren werd het resultaat 7-3. zich vooral bij de oudere lezers in een fikse po- wenontmoetingscentrum. (Pag. 2). (Pag. 3). (Pag. 4). pulariteit verheugen. DONDERDAG tl sufTRMBER 1984 141ste jaanran? Nr. 23599 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een onderwijs, in staat om het oordeel en de wil te sterken, is goed, wat de leerstof ook zij. Gustave Le Bon Kommissie Onderwijs Zierikzee SCHARENDIJKE - Op de Dammenweg nabij Scharendijke raakte M. Z. uit Ouddorp dinsdagochtend om 9.15 uur met zijn auto in de slip en belandde in de sloot. Z. kwam uit de richting Ouddorp en reed in de richting Renesse. Veel water op de weg veroorzaakte de slippartij. De wagen van Z. raakte total loss. De auto is voor een technisch onder zoek meegenomen naar garage De Jonge te Zierikzee. De Jonge heeft de auto ook uit de sloot getakeld. De brandweer van Westerschouwen was ook ter plaatse, maar hoefde niet in aktie te komen. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. ZIERIKZEE - Enerzijds kan er tevredenheid bestaan over het feit, dat alle betrokkenen bij de totstandkoming van een openbare basisschool in de binnenstad het thans eens zijn geworden over de indeling van de huisvesting: het schoolgebouw in de Raamstraat. Anderzijds moet daarbij worden bedacht, dat voor de werkelijke totstandkoming van die openbare basisschool volgens dat plan, waar alle betrokkenen het mee eens zijn, nog wel de goedkeuring van het ministerie van onderwijs no dig is. Dat waren de belangrijkste konklusies, die dinsdagavond getrokken kon den worden na afloop van de openbare vergadering van de kommissie onder wijs in het Zierikzeese stadhuis. Een vergadering, die gold als eèn vervolg op die van 6 september, toen kommissielid J. J. Geleijnse een variant-plan for muleerde voor de indeling van genoemd schoolgebouw. Zowel de overige kommissieleden als de betrokkenen van „Binnen de Veste" en van de Nuts- kleuterschool waren toen van mening, dat dit variant-plan een nadere uitwer king verdiende. ZIERIKZEE - Tijdens de vergadering van de vereni gingsraad van de Woning bouwvereniging Beter Wonen, maandagavond I oktober in het „Huis van Nassau", komen de dertig servicewoningen aan de or de, die zullen worden ge bouwd aan 't Vrije Jannewekken waar nu nog het voormalige LTS-ge- bouw staat. Er wordt naar gestreefd in het eerste kwartaal 1985 te beginnen met de voorbe reidende werkzaamheden. Arehitekt van het komplex is Jobse. Andere nieuwbouwplannen zijn ongeveer 30 woningen in de Zierik zeese binnenstad (1985/1986), 30 wo ningen in Poortambacht VII (1987/1988), 55 beschermd wonen (ap partementen) in het voormalig ver pleeghuis, 10 woningen in Westerschouwen. 11 in Middenschou wen, 9 in Brouwershaven, 4 in Brui- nisse (vervangende nieuwbouw van drie woningen) en 21 in Duiveland. De woningen in Bruinisse en Duive land staan gepland voor 1985, met de andere wordt nog dit jaar begonnen. Begroting '85 Tijdens deze zelfde vergadering wordt de verenigingsraad gevraagd zich te buigen over de begroting voor 1985, waarin wordt gezegd dat de re serve ruim toereikend is om het voor 1985 begrote tekort te dragen. De ver wachte bedrijfsinkomsten overtref fen de verwachte uitgaven, waardoor de reserves met ongeveer 2.333.000,— toenemen. Het exploi tatieresultaat ad. 1.835.000,— is dan reeds aan de reserves toegevoegd. De ze reserves worden weer volledig be nut om het groot-onderhoud en de woningverbetering te financieren, zo dat indirekt het exploitatieresultaat toch weer wordt gebruikt om het ak- tiviteitenplan te verwerkelijken. Geen verhogingen Uit de toelichting op inkomsten al gemeen beheer valt op te maken dat de bijdragen van bewoners en/of wo ningzoekenden voor administratieve diensten niet worden verhoogd. De begroting verenigingszaken meldt, dat in 1985 aan de huurders wegens rentederving over de gestorte waarborgsom 3 procent zal worden vergoed door bijschrijving bij de waarborgsom. Dit tarief ligt 0,5 pro cent lager dan in 1984, hetgeen de da ling van de rente weerspiegelt. Hoewel er een tekort is begroot op verenigingszaken wordt geen verho ging van de lidmaatschapskontribu- tie voorgesteld. Een strukturele dekking van het te kort op verenigingszaken zal gezocht worden in een verschuiving van uit gaven naar de sfeer van de bedrijfsbe- groting. De uitwerking zal in de volgende begroting (1986) zichtbaar worden. De ontbinding van erfpachtover eenkomst tuinen Evertsenstraat Teelinckstraat en aankoop tuin Bo gaardstraat is eveneens een agenda punt op deze vergadering, die om half acht begint. Die nadere uitwerking lag dinsdag avond op tafel, met het prijskaartje eraan, te weten: 317.200,—. Verbou wingsplannen voor de Raamstraat- school, die in eerder stadium werden ontwikkeld, werden geraamd op respektievelijk: 202.000,— en 229.700—, terwijl het kollege van b. en w. in vervolg op die eerdere plan nen met een kompromisplan was ge komen, geraamd op 232.000,Met die eerdere plannen bleek het echter niet mogelijk alle betrokkenen op één lijn te krijgen, met het duurdere variant-plan van Geleijnse wel. Dat laatste achtte onderwijswethouder1 J. Groen een belangrijk gegeven en - zo bleek uit de reakties - de kommissie leden met hem. „Keihard uitgangspunt" De wethouder voegde er echter aan toe, dat het een hele toer zal worden dit plan rond te krijgen en „Den Haag" (hetgeen eigenlijk „Zoeter- meer" moet zijn, omdat het ministe rie van onderwijs daar tegenwoordig is gevestigd). Kommissielid D. van der Wekken hield in zijn advies vast aan een voor hem „keihard uitgangspunt": Bij de vorming van een basisschool is het heel essentieel dat daarin een apart deel van de bovenbouw en voor de be- nedenbouw wordt gerealiseerd en dat beide situaties hun eigen eisen stel len. Een duidelijke visie op dit uit gangspunt vond hij terug zowel in het plan-Geleijnse als in het eerder door het kollege geformuleerde plan. Van der Wekkens voorkeur ging in eerste instantie uit naar het plan- Geleijnse, omdat - zoals gezegd - bei de partijen (Nutskleuterschool en „Binnen de Veste") zich daarin kun nen vinden. De kostenraming van 317.200,— viel hem wel wat tegen, maar desalniettemin adviseerde hij het kollege met de grootst mogelijke spoed dit plan op zijn haalbaarheid te onderzoeken. Van der Wekken achtte het echter BURGH-HAAMSTEDE - Bijna drie jaar alweer is de Vereniging tot behoud van natuurmonumenteh in Neder land eigenaar van het Landgoed Slot Haamstede B.V. Eind 1981 verwierf de Vereniging alle 276 aandelen, na dat de jarenlange onderhandelingen met verschillende aspirant-kopers, onder meer de Waterleiding Maatschap pij Zuid-West Nederland, waren afgeketst. Het Land goed omvat het kasteel, drie boskomplexen (het Slotbos, de 25 Gemeten en het Overtorentje) en de Zeepeduinen, in totaal 337 ha. Het Landgoed betreft het enige bezit van de Vereniging op Schouwen-Duiveland. „We willen nog wel meer terreinen aankopen op Schouwen-Duiveland, maar daarvoor bestaan nog geen kon- krete plannen," vertelt de heer J. L. M. M. Damen, beheerder bij natuur monumenten voor de provincie Zee land. Een argument, dat hierbij zeker een rol speelt is het feit dat een aan koop meestal een zeer kostbare affai re is. Ook als het pand of terrein eenmaal in eigendom is, blijven de fi nanciën een rol spelen. „De Vereni ging is een zelfstandig draaiende organisatie, zij het met steun van en kele subsidieverstrekkers. De gelden, die wij ontvangen van onze leden worden gebruikt voor het onderhoud en de restauratie van onze eigendom men." Aanwinst Het waardevolle natuurgebied en de unieke plaats die het terrein in het Nederlandse landschap inneemt zijn volgens Damen de reden voor aan koop geweest. De Vereniging heeft voor het onderhoud en toezicht twee mensen in dienst, de heren G. J. Ge leijnse en C. van der Meer. Via beheer wil natuurmonumenten het landgoed verbeteren en behouden, want zowel in kultuurhistorisch als in natuurwe tenschappelijk opzicht is het terrein een uiterst belangrijke aanwinst. Volgens Damen betreft het één van de grootste binnenduingebieden in Eu ropa met een gevarieerde vegetatie. Gekompliceerd De geomorfologische opbouw van het landgoed is zeer gekompliceerd. Aan de oost- en zuidzijde bevindt zich aan de binnenduinrand een meren deels door verstuiving gevormde duinvlakte. Aan de oostrand van de Zeepeduinen verheft zich een hoog kamduin, in het midden bevindt zich een uitgestrekte duinvallei en in het westelijk deel liggen duinvlakten af gewisseld met paraboolduinen, kam- duinen, lengteduinen, kopjesduiinen, enkelvoudige en samengestelde uit- blazingsvalleien, een in 1975 gegra ven duinmeertje en enkele aktieve windkuilen. Plaatselijk zijn hoogteverschillen van tien tot twintig meter aanwezig. Het voorkomen van aktieve, natuur lijke verstuivingsprocessen begint in de Nederlandse duinen een zeld zaamheid te worden. Deze uiterst ge- kompliceerde mozaiek van duinvor- men is de basis voor een grote varia tie in bodem, waterhuishouding, ve getatie en fauna. Vervolg pag. 3 van realiteitszin getuigen om het kol lege bij die missie ook een alternatief mee te geven en derhalve gaf hij als zijn tweede keus Wet kollege-plan aan. „Erg geschrokken" Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal zei erg geschrokken te zijn toen ze de cijfers van het plan-Ge leijnse onder ogen had gekregen. Ze vroeg zich af of de ramingen ziet wat al te ruim waren genomen en noemde in dit geval enkele specifieke posten. De wethouder liet haar echter weten, dat volgens de Dienst Gemeentewer ken van reële ramingen was uitge gaan en een snelle voorrekening van de heer Geleijnse nam de verdere twijfels van mevrouw Bij de Vaate hieromtrent weg. Zij hechtte ook veel waarde aan de overeenstemming, die op grond van dit plan tussen beide scholen tot stand is gekomen en advi seerde derhalve het kollege „kei hard" achter dit plan te gaan staan. In tweede instantie liet ze weten voorlopig haar mening over een al ternatief-plan niet kenbaar te willen maken. „Als we er met z'n allen kei hard achter blijven staan, zullen we dit plan best gerealiseerd krijgen", aldus de optimistische mening van mevrouw Bij de Vaate. Voor de heer W. F. Sprengelmeijer was het doorslaggevend, dat mensen, Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WA> W> PÊ Bitr Eén van de Shctland-pony's in de Zeepeduinen. Het dier lag prinsheerlijk van het zonnetje te genieten, maar voor de fotograaf was de pony wel bereid om even op te staan. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon In de ochtend perioden met zon, daarna van het westen uit toenemen de bewolking maar yrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 10, middagtemperatuur onge veer 18 graden; matige zuidenwind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 okt.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 7.35, onder 19.23 Maan op 12.04, onder 21.00 Eerste Kwartier: 1 okt. (22.53) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 sept. 6.12 18.12 11.48 Doodtij: 4 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er zijn morgenochtend perioden met zon. Later op de dag neemt de bewolking weer toe, maar het blijft vrijwel overal droog. In de komende nacht is er weinig bewolking. De temperatuur daalt dan tot omstreeks 10 graden. Overdag voert een matige zuiden wind warmere lucht aan dan we de laatste tijd gewend waren. In de mid dag kan het kwik tot 18 graden oplopen. De zuidenwind hangt samen met een depressie op de oceaan ten westen van Schotland. Een in aktiviteit afnemend regen- front dringt over Engeland in de rich ting van het vasteland Op de nadering ervan stroomt iets warmere lucht uit Frankrijk naar onze om geving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1