Aardgasaansluiting voor woning-en in buitengebied Gemeente wil kern Renesse ontlasten „De Schelphoek" hield ouderavond Gister sprak zij van liefde Koncert in Trouwzaal Stadhuis Zierikzee Jaarlijks Braamfeest in de „Dobbelsteen" Aanvaring tussen twee sportvissersvaartuigen Fietspad in Renesse ter subsidiëring: voorgedragen Leden schoolvereniging vragen om beleidsplan Goed gevulde orderportefeuille bij Padmos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: 25 september 1984 Nr. 23598 3 Gemeenteraad van Brouwershaven draagt bij in de kosten BROUWERSHAVEN - De bewoners van 73 woningen in het buitengebied van de gemeente Brouwershaven, die indertijd niet zijn aangesloten op het aardgasnet, worden in de gelegenheid gesteld om zich alsnog te laten voorzien van deze vorm van komfort. De gemeenteraad van Brouwershaven besloot in haar vergadering van maandagavond om een bedrag van 84.500,— ter be schikking te stellen om voor iedere wooneenheid in dit gebied, die een aansluiting wil, 1300,— bij te dragen in de kosten, die door de P.Z.E.M. gemaakt worden om de aansluiting in dit gebied te verwezenlijken. Het leeuwendeel van de totale De P.Z.E.M. heeft de 73 betreffende kosten van dit projekt, in totaal woningen ingedeeld in 14 clusters en 338.000,— wordt betaald door de gaat tot aansluiting Nover wanneer Zeeuwse energiemaatschappij. Er minstens de helft van de woningen in blijft er nog een bedrag open van een cluster direkt een aansluting 162.500,— dat opgebracht moet wor- wenst. Het door de aanvragers te be den door de aanvragers alleen of de talen bedrag wordt door de P.Z.E.M. aanvragers en de gemeente samen. in jaarlijkse termijnen, zonder rente- Omdat B. en W. van mening zijn dat heffing, gevorderd. Hoewel de ,,on- het om aanzienlijke bedragen voor de rendabele" gebieden door dit initia- gebruikers gaat, stelden zij maandag- tief, gevorderd. Hoewel de „onrenda- avond voor aan de raad om per aan- bele" gebieden door dit initiatief nu sluiting 1300,— bij te dragen. Er in de gelegenheid zijn om aardgas- blijft dan nog een bedrag van aansluitingen te krijgen, bestaan er 1200,— B.T.W. over dat door de ook nog zogenaamde „superonrenda- aanvrager van een aardgasaanslui- bele" gebieden in de gemeente Brou ting zelf betaald moet worden. wershaven, die ondanks dit initiatief Plannen zijn in de maak BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de kommissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen stelde de heer Dr. H. J. van Zuijlen zijn gedach ten omtrent het ontlasten van de kern Renesse in verband met de rekreatie- druk aan de orde. Hij vond dat er heel wat dient te gebeuren aan de avondlijke en nachtelijke drukte in Renesse. ZIERIKZEE - Als eerste in een serie koncerten, die de komende winter zullen worden gegeven in het Stadhuis van Zierikzee, treedt op maandag 1 oktober in de Trouw zaal op het Demian Kwintet. Het Demian Kwintet, dat op maandag 1 oktober een koncert geeft in de Trouwzaal van het Stadhuis van Zierikzee, bestaat uit (v.l.n.r.) Jan Paul Ta- venier en Nelleke Scholten (viool), Carine Blanken en Matthijs Bunschoten altvioolen Maarten Mostert (cello). „We moeten de mogelijkheid scha pen om buiten de kern Renesse een grootschalige voorziening te kreëren, waardoor de kern in de avonduren wat ontlast kan worden. Maar we moeten er wel voor zorgen dat de plaatselijke middenstand er niet de dupe van wordt". J. C. Hendrikse stelde voor dit probleem gemeen schappelijk te behandelen, zodat alle frakties met ideeën en voorstellen kunnen komen. L. Tieleman on dersteunde dit voorstel. Na de behandeling van de notulen en het financieel verslag werd in de kascommissie de heer Bouw gekozen. Hij nam de plaats in van mevrouw De Rijke, die aftredend was. Hierna volgde de verkiezing voor een nieuw ouderraadslid. De heer Bouwman trad af, na tien jaar trouwe dienst. Hij had in die tijd de financiën zorg vuldig beheerd. Hem werd dan ook een attentie aangeboden. De nieuwe penningmeester werd de heer Tbur- nier. Naast de verkiezing voor de ou derraad was er ook de verkiezing van de Definitieve Medezeggenschaps raad. De twee kandidates waren de dames Schouw en De Vrieze. Beiden werden met algemene stemmen gekozen. Het schoolhoofd, de heer Schreurs, haalde in zijn mededelingen de finan ciële moeilijkheden van onze rege ring aan. Een gevolg daarvan is, dat er geen geld beschikbaar meer is voor ondersteuning van het Kleine Scholen-projekt. Gelukkig is er nog wel de steun van het R.P.C.Z., het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland". Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer merkte op dat de over last de laatste jaren groot is geweest. „Daar moeten we wat aan doen. Het is nog goed gegaan, er zijn geen do den gevallen. Maar we moeten die groep aanpakken, die eën avond hier komt om herrie te schoppen. Binnen kort hebben we een gesprek met ne gen ondernemers, waarbij ook de Rijkspolitie is uitgenodigd. We moe ten stap voor stap tot een weloverwo gen beslissing komen". De heer Schreurs noemde ook nog even het leerlingenaantal, dat thans 18 is: „De toekomst ziet er echter niet al te somber uit. De komende jaren zal het leerlingenaantal een stijging te zien geven". Verder bedankte de schoolleiding iedereen die in het af gelopen schooljaar op welke wijze dan ook hulp aan de school verleend had. In de rondvraag merkte wethouder De Feiter op dat de afgetreden pen ningmeester de heer Bouwman, zijn zaakjes prima voor elkaar had. Te vens gaf hij aan, dat de gemeente Westerschouwen een hoge prioriteit aan het onderwijs toekent. Hij dank te het onderwijzend personeel voor de grote inzet voor de school. Na de pauze gaf Grace Molegraaf van de Jeugdvogelwacht een uiteen zetting over het wrk van deze vereni ging. Zij illustreerde haar uiteenzetting met het nodige doku- mentatiemateriaal. Een en ander werd door de aanwezigen zeer ge waardeerd. nog steeds van deze voorziening ver stoken zullen blijven. De heer J. K. Goemans (VVD) wilde weten waarom ook deze woningen niet in een keer meegenomen kunnen worden. Raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn liet weten dat hiermee een dusdanig hoog bedrag gemoeid zou zijn dat men daar maar beter niet aan kan beginnen. Hij sprak echter het vermoeden uit dat de P.Z.E.M. ook wat deze woningen be treft in de toekomst wellicht met een initiatief komt. Bouwkeet De heer J. Kappetein te Dreischor zal de bouwkeet die hij zonder ver gunning plaatste op het terrein Zor- geweg 7 af moeten breken. De gemeenteraad verklaarde met alge mene stemmen het bezwaarschrift ongegrond dat deze werkloze bouw kundig ingenieur indiende tegen een al eerder genomen afwijzende belis- sing van de Raad. Het bouwsel is in strijd met het bestemmingsplan Bui tengebied dat voor het betreffende gebied een bestemming voor land bouw, veeteelt of tuinbouw voor schrijft. De jonge inwoner van Dreischor gebruikt de keet om er bouwtekeningen in te maken. Ook de door Kappetein aangevraagde vrijstelling bleek niet mogelijk om dat de eigenlijke bestemming van het perceel - door het agrarische bedrijf dat er door de vader van de heer Kap petein wordt uitgeoefend: reeds is verwezenlijkt. Post onvoorzien De raad stelde verder enkele wijzi gingen van de gemeentebegroting 1984 vast, terwijl er ook al een tipje werd opgelicht van de nieuwe ge meentebegroting 1985 waaraan mo menteel wordt gewerkt. Hierbij bleek dat de gemeente het jaar 1985 in zal gaan met een reservebedrag op de post onvoorzien van 192.068,—. De heer Goemans (VVD) pleitte er voor - naar aanleiding van de nieuws brief van de N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland - om minicam- pings niet extra te belasten met een watertoeslag en de heer M. Mol (VVD) maakte zich zorgen over het opgaan van de schoolartsendienst in de Distrikts Gezondheids Dienst. Burgemeester Slabbekoorn wees hem erop dat de Zeeuwse gemeenten over deze zaak nog verdeeld zijn (17 voor en 13 tegen), zodat nog nader en voorzichtig overleg met elkaar nodig is voordat een eensluidend advies over deze zaak aan het ministerie uit gebracht kan worden. RENESSE - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij de minister van landbouw en visserij een aantal projekten op het gebied van de open lucht rekreatie ter subsidiëring voor gedragen. Bovenaan de prioriteitenlijst staat het fiets/voetpad tussen de Oude Moolweg en de Hoogenboomlaan te Renesse. Het pad is in 1976 met tegels als voetpad verhard. Door de wer king van de wortels van de duin doorns is het pad niet langer goed be gaanbaar. Het ligt in de bedoeling de tegels te vervangen door een klein- schelpenverharding en tegelijkertijd het pad van 1.80 m tot drie meter te verbreden voor fietsers. De gemeente Westerschouwen is gevraagd het pad planologisch te regelen. 85 „Hoe weet je dat?" „Omdat ze op een avond niet zo lang geleden binnenkwam en zei dat ze er niet gerust op was dat zulke ju welen in een juwelenkistje lagen. Dat was het eerste waar een inbreker zou gaan zoeken. Ze zou ze zelf wel opbergen, zei ze. Maar ik had niet ge zien wéér tot zij ze er vandaag uit haalde. Hoe bestaat het, hè? In die hoedendoos tussen al die veren. Ieder ander zou zulke dingen toch naar een bank brengen?" Peggy giechelde. „Weet u, dit huis maakt me zo zenuwachtig, maar aan de andere kant is het wel opwindend, hè? Hebt u dat gevoel nu ook? Zo is het nergens anders op de wereld." „Ik begrijp wat je bedoelt," stem de Cathleen in. „Gisternacht was ik echt bang," bekende Peggy. „Juffrouw O'Rior- dan zat daar maar recht als een be zemsteel zonder een oog van mijn pa tiënte af te houden. En ik had zo'n vreemd voorgevoel, dat als mijn pa tiënte echt zou beginnen te spreken, dat ze nou, dat er dan iets met har zou gebeuren. Ze moest haar mond blijven houden, begrijpt u wat ik be doel? Maar vandaag was alles weer anders, ledereen opgewonden over een feest, alsof er nooit rare dingen gebeuren waren. Ik moet me maar wat in mijn hoofd hebben gehaald, doordat ik niet genoeg slaap krijg „Zei je patiënte nog iets?" „Alleen dat „lie". Ik denk dat ze naar Liam vraagt. Ze zeggen dat hij DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat minister Brinkman (wel zijn, volksgezondheid en cultuur) een te grote vinger in de pap wil hebben bij de monumentenzorg. Kritiek hierop kwam maandag in een debat over de in het voorjaar gepubliceerde nota over de monumentenzorg uit al le frakties. DEN HAAG - Premier Lubbers meent dat er een eind zal komen aan het steeds liberaler wordende optre den van de overheid. Een voorbeeld is volgens hem de nota seksueel geweld, die onlangs definitief door het kabi net is vastgesteld. Vervolg pag. 1 zelfstandige MAVO-afdeling aan de Scholengemeenschap in Zierikzee; ook wilde de heer Bontkes weten welke inbreng het bestuur in afwij kend geval heeft bij de realisatie van een gekombineerd schoolverband met scholen op de Bevelanden. Het kabinet streeft namelijk naar een herschikking van het scholen bestand per woongebied in het voort gezet onderwijs. Dat zou in een aan tal gevallen kunnen leiden tot een fusie van scholen. Het parlement dient evenwel in dit verband de even tuele opheffingsnormen nog vast te stellen. Dit gegeven verwerkte de heer Bij de Vaate in zijn antwoord op de vraag van de heer Bontkes: „Het is erg moeilijk om in de toekomst te kij ken. We weten immers de normen nog niet die zullen worden gesteld. Wij hopen en vertrouwen erop dat dat ons onderwijs, door een voldoende in stroom van leerlingen, voor Schouwen-Duiveland behouden kan worden". Ook in zijn openingswoord had voorzitter Bij de Vaate deze ma terie al aangehaald. Hij zei daarin: „Hoewel wij verwachten de zelfstan digheid te kunnen behouden, hebben wij in het afgelopen jaar toch ge meend de besprekingen te moeten bijwonen van integratiemogelijkhe den van het christelijk onderwijs op de Bevelanden". Fusie De heer Bontkes gaf evenwel blijk van zijn vermoedens, dat de zelfstan digheid van de scholengemeenschap binnen het MAVO-onderwijs niet zo vanzelfsprekend en duidelijk zijn: „Een fusie met de daarbij behorende dislokatie moet mijns inziens duide lijk voor ogen worden gehouden". Hij vroeg dan ook om principe besluit in dezen. „Dat maakt bij het ministerie meer indruk dan het standpunt: we zullen het wel zien over twee of drie jaar". De heer Bontkes.kreeg in zijn be toog bijval van de kant van de direk- teur van de scholengemeenschap, de heer A. van Drie, en van docent W. Geene. Voorzitter Bij de Vaate hield echter zijn standpunt vast dat uitzon deringen op de nieuwe regelingen mogelijkheden zullen bieden om de afdeling MAVO binnen de scholenge meenschap te houden. „Ik ken be paalde ontwikkelingen, waarover ik nu nog niets kan en mag zeggen. Na 1 oktober zal evenwel blijken dat het nog wel een beetje mee zal vallen", zo luidde zijn betoog. Dat kon evenwel de onvrede over de gang van zaken op dit momnent bij de genoemde spre- kers niet wegnemen. Verkiezing-en Tijdens de eerder in de vergadering gehouden bestuursverkiezing werden de heren C. Bij de Vaate en C. J. van der Maas bij enkelvoudige kandi daatstelling herkozen in het bestuur van de vereniging. Als lid van de fi nanciële kommissie werd gekozen de heer L. Ottens te Bruinisse. Hij neemt dan de plaats in van het aftre dend lid de heer A. M. P. van der Schelde. Voorzitter Bij de Vaate dankte de heer Van der Schelde na mens de vereniging hartelijk voor het werk dat hij als kommissielid had verricht. haar lievelingetje was." Peggy keek Cathleen weer bewon derend aan. „Ik moet zeggen dat u opgeknapt bent sinds vanmorgen. U ziet er nu fijn uit." „Ik voel me best, alleen nog een beetje hoofdpijn. Ze hebben me zeker volgestopt met slaapmiddelen dat ik gisteren zo hulpeloos was. Het lijkt nu allemaal net een droom." „Bent u echt van de trap afgï- duwd?" vroeg Peggy angstig. Er was nu een feestje. En een wa penstilstand. Ze had het Rory be loofd. „Ik weet het niet. Het lijkt net een droom. Zoals de dingen die jij je ver beeldde van juffrouw O'Riordan vannacht." „Ik weet het," zei Peggy plechtig. „Tenslotte is er niets gebeurd, behal ve dat die dronken ketellapper in het meertje is gevallen, de arme kerel." Iemand liep de hal door, zachtjes zingend: En lang zal het nu niet meer duren Dan gaan wij samen bruiloft vieren De donkere hoofden leken zo op el kaar. Maar dit was Rory. Hij had een glas in zijn hand. Hij had zitten drin ken met Magdalene. Magdalene, die beweerde dat hij van een ander hield Hij keek omhoog met schitterende ogen. „Kom je niet beneden. Cathleen? Je bent de laatste." Het Demian Kwintet is één van de weinige ensembles die zich geheel toeleggen op de literatuur voor strijkkwintet. Direkt vanaf de oprichting werd gestreefd naar een gevarieerd repertoire, dat op dit ogenblik niet alleen standaardwer ken omvat, maar ook minder beken de en twintigste-eeuwse komposities. Een aantal daarvan werd speciaal voor het Demian Kwintet gekompo- neerd. Het kwintet werd gevormd in 1979, toen alle leden nog studeerden aan het Sweelinck Conservatorium Amsterdam. Sindsdien heeft het en semble vele koncerten gegeven in Ne derland, België, West-Duitsland en Engeland: ook trad het op voor radio en televisie. Het Demian Kwintet In de Mosselkreek Over en weer werden over de mari foon beschuldigingen en verwensin gen geuit waarbij de onder Bruse naam varende eigenaar, J. L. H. uit 's- Hertogenbosch duidelijk te verstaan werd gegeven dat hij zich op „vreemd" grondgebied bevond het geen niet op prijs werd gesteld. De „Panta Rhei" van schipper A. S. S. uit Scherpenisse verliet het visgebied zonder nadere informatie of hulp te bieden aan de houten Deense kotter uit Bru, die onmanoeuvreerbaar was geworden. De R.P. 18 uit Wemeldinge heeft proces-verbaal opgemaakt voor het voorval en sleepte daarna de „Nelly II" uit St. Annaland, die vlak bij de plaats van het gebeurde lag te vissen, sprak echter sterk relative rend over de aanvaring, waarbij de woorden „opzet" en „broodnijd" re gelmatig door de ether vlogen: „Het was puur een ongeluk en zeker geen zaak die de sportvisserij in een kwaad daglicht mag stellen. Door de harde wind en de sterke vloedstroom was de „Nelly II" van haar anker ge dreven waarbij ze tegen de ankerket ting en de voorsteven van de „Panta Rhei" botste. Er is met behulp van de AMSTERDAM - De daling van de verkoop van kinderboeken onder meer voorkomend uit de ekonomi- sche krisis, is in het eerste halfjaar van 1984 tot staan gekomen. door DOROTHY EDEN Ze kwam langzaam naar beneden, haar gezicht was gesloten. „Kolonel Green heeft naar je ge vraagd. Die jonge Engelse vrouw met die mooie ogen, zei hij. Die blinde ou we gek!" „Blind?" Rory grinnikte. Jazeker, hij zei dat je ogen blauw waren. We hadden bijna ruzie." „Je bent zelf een idioot. Je hebt ge dronken." „En dat ga jij ook doen voor de avond voorbij is, mijn liefje." Cathleen aarzelde, ze had plotse ling lust om weg te hollen. „Rory, wat betekent dit allemaal?" „Jij bent een toeschouwer, vergeet dat niet. Maar je zal wel een borrel nodig hebben." Heel even was de grimmigheid on der zijn opzettelijke vrolijkheid te zien. Toen zei hij: „Het schijnt Kitty's debutantenpartijtje te moe ten zijn, een beetje overjarig. Kitty ziet er mooi uit. Je bent een handig meisje, Cathleen, en ook goedhartig. Maar, als alle Engelsen zo waren als jij, wat hadden de dappere O'Rior- dans dan moeten doen?" „Je bent gek." „Kom, laten we Kitty volgooien met champagne. De anderen hebben geen aanmoediging nodig." „Is dat is dat nodig? „Heel nodig." (wordt vervolgd) volgt nog regelmatig lessen bij Dimi- tri Ferschtman, cellist van het Glinka Kwartet, en bij het Amadeus Quartet aan de Musikhochschule te Keulen. Programma Het Demian Kwintet speelt tijdens het koncert werken van Mozart, Fon- tijn en Mendelssohn. Ten aanzien van de werken van Jacqueline Fontijn kan worden gesproken van een we reldpremière; de komponiste zal het koncert zelf bijwonen. Het koncert begint om 20.00 uur; de kaarten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij sigarenmagazijn Vier gever, Havenpark 42 te Zierikzee. marifoon zelfs nog getracht om te waarschuwen, maar dat heeft men blijkbaar niet gehoord. En, och, on der de druk van het gebeurde vallen dan wel eens harde woorden". BRUINISSE - Schipper J. Thnis verkocht zijn Noordzeekotter Corne- lis Gerrit GO 11, aan de firma Van Kooten-Jumelet-Otte, die thans de Bru 12 uit Bruinisse in exploitatie heeft. De Cornelis Gerrit is in 1975 ge bouwd en in het ruim 37 meter lange schip staat een 1400 pk Industrie die selmotor. Inplaats van de GO 11 komt straks voorlhnis een nieuw schip van 40 me ter dat gaat varen onder het nummer GO 59 en bij Padmos Bruinisse- Stellendam wordt afgebouwd. Padmos b.v. heeft nog meer orders in zijn portefeuille. Naast de grote 45 bij 10, bij 5 meter superkotter voor de firma J. de Meulmeester, waarover eerder is bericht, de ARM 18, zijn dat de Noordzeekotter GO 9 van Gebrs. Groenendijk, Goedereede, en de Eu rokotters VL 8 voor schipper Meul meester uit Vlissingen, de TH 5 voor schipper J. C. Bout uit Tholen, de ARM 6, voor rederij A. Caljouw en Zoon Arnemuiden en ARM 25 voor P. en M. van Belzen uit Arnemuiden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktle: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 1730 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers I 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W Op 28 september in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Voor de leerlingen van de openbare lagere school „De Dobbelsteen" te Nieuwerkerk staat binnenkort weer het traditionele „Braamfeest" op het programma. Het ligt in de bedoeling dat op vrijdag 28 september op de school de gehele dag feest wordt gevierd. Dc oorsprong van het Braam-fccst ligt in het feit dat een oud-leerling van de school in vroeger jaren ver trok naar Amerika en voor dit tijd een fonds in het leven riep waaruit een jaarlijks schoolfeest diende te Worden bekostigd. Programma Het programma omvat op de vrij dagochtend een aantal oud- Hollandse spelletjes uit de tijd van Ot en Sien; de kinderen zullen in de zelfde stijl zijn verkleed. Voor de klas. die de meeste punten vergaart, staat een wisselbeker klaar. Tijdens de middaguren wordt de film „Pietje Bel" vertoond. Vanaf 18.30 uur is er in de school een rom melmarkt, waar de leerlingen zelf spulletjes aan de man kunnen bren gen. Iedere belangstellende is wel kom op deze rommelmarkt om een bijdrage te leveren door iets te kopen. Van dc opbrengst van de rommel markt wil men namelijk een stencil machine aanschaffen ten behoeve van de school. Schoolhoofd: Toekomst ziet er niet al te somber uit SEROOSKERKE - De jaarlijkse ouderavond van de openbare lagere school „De Schelphoek" te Serooskerke werd donderdagavond 20 september gehou den in de school. In haar openingswoord heette de voorzitster van de ouder raad, mevrouw De Rijke een ieder hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom was er voor de vertegenwoordigers van de gemeente Westerschou wen, wethouder J. C. de Feiter en mevrouw Houtman. BRUINISSE - Zaterdagmiddag 22 september is een al lange tijd onder het (water)oppervlak sluimerende sportvissersoorlog tot een lichte uitbarsting gekomen. In de Mosselkreek, het stukje Oosterschelde tussen St.Philipsland en Tholen ramden twee sportvissersvaartuigen, de „Panta Rhei" uit Scherpe nisse en de „Nelly II" uit Bruinisse elkaar, waarbij laatst genoemde schade aan de schroef en een ingedeukte achterboeing opliep.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3