Besluit verlenging projekt Werkloosheid aanhouden tot ontvangst begroting 1985 Informatie- en klachtenburo Gezondheidszorg in Zeeland Schouwen-Duiveland in trek bij ooievaars Bodemsanering in Zeeland vergt 45 miljoen gulden Uitspraak in gijzelingszaak Oude Tonge Kamerfrakties willen optreden tegen piraterij Najaars vergadering ANBO Zierikzee Minimumprijs voor suiker weer op 2,31 gulden Prijs voor wijnmakersgilde Luctor et Fermento Projekt Algemene Vereniging Patiëntenbelangen Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE - Het kollege van b. en w. van Bruinisse heeft geen bezwaren tegen de verlenging van het Werk- loosheidsprojekt Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land, maar blijkt wel moeite te hebben met het feit, dat de Stuurgroep Werkloosheid tot nu toe geen begroting voor 1985 heeft ingediend. Het kollege stelt de raad dan ook voor de beslissing ten aanzien van de verlenging van het Werkloosheidprojekt aan te houden tot het tijdstip, waarop de begroting is ontvangen en beoordeeld. Dit voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering op don derdagavond 27 september in het ge meentehuis te Bruinisse, aanvang 20.00 uur. De raad wordt verder voorgesteld een plankrediet van 2.000,- beschik baar te stellen ten behoeve van een door te Technische Dienst op te stellen plan betreffende de uitbrei ding van het gebouw Molenstraat 44, in gebruik bij de Culturele Stichting Bruinisse. Om een samenwerking tussen deze stichting en de plaatselij ke V.V.V. tot stand te kunnen brengen, zal het betreffende pand uitgebreid moeten worden. Bezwaarschrift Het 8-maart-komité heeft een be zwaarschrift ingevolge de Wet AROB ingediend tegen de afwijzing van de subsidie-aanvrage ten behoeve van de Internationale Vrouwendag 1985. Het kollege laat weten dit bezwaarschrift LEIDEN - Een ontsnapte dolle stier heeft maandagmorgen in Leiden voor grote konsternatie gezorgd. Het ra zende beest walste door het drukke verkeer in de buurt van het station en schepte op zijn tocht enkele fietsers. ROTTERDAM - De Rotterdamse rechtbank heeft dinsdag de 32-jarige Laurens M. uit Oude Tonge vrij gesproken van het gijzelen van zijn schoonzuster begin juni in Oude Ton ge. De rechtbank acht niet bewezen dat M. zijn schoonzus tegen haar zin heeft vastgehouwen. De man werd wegens poging tot doodslag door de rechtbank niettemin veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de re gering. Tijdens de gijzeling, die vele uren duurde, heeft M. op vier agen ten geschoten en daardoor een agent gewond. Aanleiding voor de gijzeling was een konflikt van M. met zijn broer, ei genaar van een transportbedrijf. In 1982 raakte M. bij een zwaar auto ongeluk ernstig gewond en was sinds dien arbeidsongeschikt. Hij werkte sinds een half jaar weer als chauffeur bij zijn broer, maar werd na een woordenwisseling kort voor de gijze ling ontslagen. De officier van justitie vermoedde dat de man met zijn daad uit wan hoop getracht heeft een eind aan zijn leven te maken, door de politiemen sen zo uit te lokken dat zij gericht op hem zouden schieten. DEN HAAG - De frakties van PvdA, CDA en VVD uit de Tweede Kamer hebben de ministers van justitie gevraagd ,,met alle hen ten dienste staande middelen" op te tre den tegen illegale zenders. In schriftelijke vragen hekelen de kamerleden Beinema (CDA), Kosto (PvdA) en Keja (VVD) de handelwijze van enkele autoriteiten in het Eemland-gebied, die - aldus de vra gen - door hun gedragingen en uitla tingen de indruk wekken dat zij wetsovertredingen billijken in plaats van bestrijden. In de vragen worden genoemd de burgemeester van Amersfoort, de hoofdofficier van justitie in Utrecht en een woordvoerder van de radio- kontroledienst, die de aktiviteiten van de illegale zender Radio Eem- land" willen blijven gedogen onder het motto: .zolang de zender niet stoort, is het ons best". De drie ka merleden vragen de bewindslieden de betrokkenen aan te sporen de ra diopiraterij alsnog te bestrijden. ZIERIKZEE - Dc algemene Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Zie rikzee houdt vrijdag 28 september in dc Graanbcurs de najaarsvergade ring, aanvang 14.00 uur. Dc agenda vermeldt onder meer de behandeling van de begroting, voor stellen van het hoofd- en afdelings bestuur en de verslagen van dc diverse kommissies. Verder zal tij dens deze vergadering afscheid wor den genomen van 2 bestuurleden die zich altijd met veel inzet aan het wek van de ANBO hebben gewijd, te we ten de heer A. J. G. Eynde en me vrouw J. Ruiswijk. Na het huishoudelijke gedeelte van deze ver gadering zal met de leden bingo wor den gespeeld. t inmiddels in handen van de Commis sie voor de bezwaar- en beroepschrif ten te hebben gesteld en het nader advies van deze kommissie af te wachten. Om ook in de toekomst een beroep te kunnen doen op de rijksbijdragre- geling emancipatiewerk dient te wor den voldaan aan de voorwaarde dat de verordeningen, die de raad vaststelt ter uitvoering van de Rijks bijdrageregeling sociaal-kultureel werk tevens regels bevat voor emancipatie-aktiviteiten. Aan dit voorschrift kan op eenvou dige wijze worden voldaan door de subsidie-verordening sociaal kultu- rele aktiviteiten en de procudure- en inspraakregels van overeenkomstige toepassing te verklaren. Het kollege stelt de raad voor aldus te besluiten. Ongeveer een jaar geleden werd het kollege benaderd door graanhandel D. van Tuijl met het verzoek om de mogelijkheden te bezien voor de ver plaatsing van zijn bedrijf van de Ou destraat naar het bedrijfsterrein. Dit verzoek werd enerzijds gedaan in ver band met de klachten met de beper kingen in en belemmeringen bij de bedrijfsuitoefening. In nauw overleg met de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting (D.P.V.) is met ge noemd bedrijf onderhandeld over de overnamesom van de opstallen aan de Oudestraat en Deestraat. Inmid dels is overeenstemming bereikt voor de aankoop van een bedrag van 265.000,-. De raad wordt voorgesteld hiertoe te besluiten. Tfevens stelt het kollege voor aan Graanhandel Van Tuijl te verkopen een kavel bouw grond van het bedrijfsterrein ter grootte van ongeveer 2.187 centiare voor de prijs van 108.562,52 exklu- sief b.t.w. Woonbebouwing Voor de invulling van de aan de.Ou- destraat en Deestraat vrijkomende ruimte denkt het kollege aan woon bebouwing. Op korte termijn zullen b. en w. zich over deze invulling bera den, zodat nog in de loop van 1985 hiervoor plannen kunnen worden in gediend. Inmiddels is reeds een posi tieve beslissing genomen op een aanvraag om een rijkssubsidie voor de verbetering van de woonomgeving Oudestraat/Deestraat. Hoewel de grondprijs voor het bedrijfsterrein in Bruinisse vorig jaar reeds werd ver laagd, bleek uit het van EIT-Zeeland ontvangen overzicht bedrijfsterrei nen Zeeland, dat de m2 prijs in Brui nisse nog steeds te hoog is, volgens het kollege, in vergelijking met de m2-prijs in andere Zeeuwse ge meenten. B. en w. achten het dan ook ge wenst de grondprijs te verlagen en gedacht wordt aan een verlaging tot 45,- per m2. Vervolgens zal het kol lege de mogelijkheden de ma-prijs nog verder te verlagen onderzoeken, wellicht door een vergroting van de uitgeefbare oppervlakte be drijfsterrein. De raadsagenda vermeldt verder een voorstel tot het beschikbaar stel len van enkele plankredieten te we ten: Bouwrijp maken omgeving Nieuwstraat/Dreef/Stenenpad 45.500,-); plan voor aanleg trottoir langs de Dorpsweg 480,-); plan voor aanpassing omgeving ,,'t Veerhuis" en Deestraat (2.400,-); opstellen van een exploitatieberekening voor het ontwerp-bestemmingsplan „Riekus- wel" 9.000,-); plan herziening riole ring in de Dokter de Kockstraat, gedeelte Meekrabstraat-Molenweg en Stenenpad 6.480,-); plan ontslui ting bedrijfsterrein Industrieweg op de Rijksstraatweg 1.800,-). Verdere voorstellen Verder komen tijdens deze gemeen teraadsvergadering voorstellen aan de orde tot: Verhuur 's Landhuisje; vaststelling voorbereidingsbesluit gedeeltelijk bestemmingsplan Bui tengebied; beschikbaarstelling van een krediet ten behoeve van het her stel van de vloerkonstuktie van de peuterspeelzaal ,,De Krukels", be schikbaarstelling van een krediet voor aanleg van parkeerplaatsen in de Deestraat, hoek Lange Ring, in stellen van een parkeerverbod aan beide zijden van de Lange Ring; aan sluiting van de panden Molenweg 1 en 3 op de riolering; beschikbaarstel ling krediet ten behoeve van de aan koop van machines voor gemeente werken; vaststelling van het gewij zigd bestemmingsplan Bruinisse Kom en verklaring ex artikel 74 van de Wet Geluidshinder en vaststelling van de tiende wijziging van de veror dening haven- en kadegelden e.d. DEN HAAG - De Andijkse tuinder Jaap Meeser geeft zijn hongeraktie niet op. Maandag liet hij vanuit zijn caravan op het Binnenhof weten dat hij doorgaat, desnoods tot het bittere eind. De tuinder is begonnen aan de 14e week van zijn hongerstaking. WOENSDRECHT - Mr. J. de Leeuw heeft zijn werkzaamheden als burge meester van Woensdrecht weer her vat. De Leeuw liep begin juni van dit jaar door een auto-ongeluk ernstig nekletsel op. DEN HAAG - De minimumprijs voor een kilogram suiker bedraagt met ingang van woensdag 26 septem ber weer 2,31. Dinsdag verschijnt in de Staatscourant het besluit van de staatssekretarissen Van Zeil en Bol- kestein (ekonomische zaken) en mi nister Braks (landbouw) waarmee opnieuw de minimumprijsregeling voor suiker van kracht is. Sinds 7 augustus was de suikerprijs tijdelijk vrij, nadat de oude mini mumprijsregeling was afgelopen. In de afgelopen weken hebben sommige winkeliers suiker verkocht voor prij zen die varieerden van 1,79 tot 1,99 gulden per kilogram. Van Zeil en Bol- kestein hadden de Tweede Kamer en kele maanden geleden meegedeeld voorstander te zijn van het afschaffen van de minimumprijsregeling. Op verzoek van het Centraal Bu reau voor de Levensmiddelenhandel, die vreesde voor een suikeroorlog, besloten zij' evenwel tot een over gangsregeling, waarbij de minimum prijs nog een jaar vast zou liggen. Omdat aan de kommissie ekonomi sche mededinging van de Sociaal- Ekonomische Raad hierover te laat advies was aangevraagd kon de tijde lijke regeling niet op 8 augustus van kracht worden. nen de A.V.P. bestaande ervaring, te komen tot een model voor klachten en informatiewerk, toepasbaar is binnen de diverese distrikten voor de volksgezondheid. Het duurde een jaar voordat de officiële subsidie toe zegging kwam: 200.000,— subsidie per jaar met een looptijd va het pro jekt van twee jaar. Bemiddeling Een speciaal ingestelde werkgroep bepaalde, dat de nadruk gelegd zou moeten worden op klachtenbemidde ling. De daadwerkelijke behandeling van klachten moest worden doorver wezen naar de bestaande instanties, zoals het Medisch Tuchtcollege en dc Inspectie voor de Volksgezondheid. Bij de behandeling door de instanties zal de A.V.P. de klacht wel moeten blijven begeleiden, indien de patiënt daar zelf de behoefte aan heeft. De heer Dc Regt benadrukte, dat naar buiten toe duidelijk moet blij ken, dat bij de bemiddeling het her stel van de relatie klager-hulpverle ner het uitgangspunt van de A.V.P. is. Het projekt wordt uitgevoerd in drie proefregio's, te weten: Amsterdam als stedelijk gebied. Zeeland als plat telandsgebied en Limburg als een mengvorm van beide Het Informatie- en Klachtenburo over de Gezondheidszorg in Zeeland ging reeds op 3 september van start. Het kantoor, dat vrijdag officieel werd geopend, is gevestigd in de Van de Spiegelstraat 7a te Goes, tel. (01100)-32580. Koördinatrice is me vrouw A. Donken-Verhees. 4 Dinsdag 25 september Zierikzee Wijkgebouw, Jannewekken 10. Start Meer Bewegen voor Ouderen - le les om 15.15 uur en tweede om 16.15 uur. Huis van Nassau. Instruktievergade- ring Stichting „Hulp Noord-Ierland". 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie on derwijs. 19.30 uur. Burgh Koebel. Start bejaardensoos Burgh. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring Grond- en Pachtzaken. 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP over wijn maken. 20.00 uur. Dreischor Zuiddijk 11. Start Z.V.U.-kursus Frans voor gevorderden. 19.15 uur. Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP, afde ling Noordgouwe. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis. Verkoping Zendings- krans. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Sirjansland Showroom De Vlieger. Start bejaar densoos. 14.00 uur. Woensdag 26 september Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat. „Rork, het wrattenzwijn". 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Eerste bejaardenbijeenkomst NCVB, afdeling Zierikzee. 14.30 uur. Julianaschool. Start kursus Engels voor ouderen. 15.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Visstraat. Filmavond. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Start Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord. Start bejaarden sociëteit. 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Salem. Voorlichtingsavond Stichting Kom over en Help. 19.45 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. 19.00 ui^r. Donderdag 27 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Start bridgen en scabble Ned. van Huisvrouwen. 9.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf de Blokkendoos. Trim men. 9.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Vertrek NBvP voor exkursie. 13.30 uur. „Ons Dorpshuis". Afscheidsreceptie echtpaar Bolijn (bodeconciërge ge meentehuis Duiveland). 14.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 20.00 uur. Vrijdag 28 september Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Afscheidsrecep tie W. Boot (gemeentewerken). 16.00 uur. De Graanbeurs. Najaarsvergadering ANBO. 14.00 uur. Scharendijke Elkerzeeseweg 46. Barbecueavond met strandwandeling van de C.P.J. 20.00 uur. Nieuwerkerk O.l.s. De Dobbelsteen. Rommelmarkt in verband met het Braamfeest. 18.30 uur. Zaterdag 29 september Zierikzee Kleuterschool De Speeldoos, Poort ambacht. Winter-klcdingbeurs. 10.00 - 11.30 uur. Maandag 1 oktober Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbarre vergade ring Commissie Financiën. 15.30 uur. Dinsdag 2 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over yoga Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND - Opnieuw is Schouwen-Duiveland opge schriktdoor de aanwezigheid van een ooievaar in onze dreven. Veelvuldig werd de redaktie van de Nieuwsbode attent gemaakt op de aanwezigheid van dit niet-autochtone dier. We moeten overigens wel bekennen dat we niet meer zo vreemd opkijken als er een melding komt van de aanwezigheid van deze vogels, die kennelijk Schouwen-Duiveland hebben uitgekozen als fourageer-gebied op hun tocht naar zuidelijker, en warmere, streken. Enkele weken geleden werd zelfs een groep van vijf ooievaars gesignaleerd, waarover ook mening telefoontje bin nenkwam. Een drietal Bruse scholieren trotseerden toen zelfs de stromende regen om ter redatiekantore te komen melden waar de dieren zich bevonden. Helaas waren we destijds niet instaat om deze groep fotografisch vast te leggen. Dat was echter gisteren met bovenstaande eenlingwel het geval. Een te lefoontje van mevrouw De Vlieger uit Schuddebeurs was voldoende om op de Dreischorse Dijk bij Schuddebeurs deze foto te maken. Nadien is het dier door veel mensen gesignaleerd op het Stadhuis en het belastingkantoor te Zierikzee. Voor de goede orde moet nog wel even worden vermeld dat we erg blij zijn als mensen de redaktie van de Nieuwsbode attenderen op dit soort minder voorkomende zaken. Bodemsaneringsprogramma 1985-1987: MIDDELBURG - Met de bodemsanering is de komen de drie jaar in Zeeland volgens een zeer globale schatting ruim 45 miljoen gemoeid. In 1985 zijn elf saneringen ge pland; deze vergen ruim 17 miljoen. Voor onderzoek is in dat jaar 2 miljoen opgevoerd. Dit blijkt uit het bo demsaneringsprogramma 1985-1987 dat gedeputeerde staten aan de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer hebben toegezonden. Gs hebben de minister gevraagd hen mee te delen welke projekten vol gend jaar in het kader van de Inte- rimwet bodemsanering kunnen worden uitgevoerd. Volgens de huidi ge financiële regeling - de gemeenten moeten per geval 10,—, per inwoner betalen met een maximum van twee ton plus tien procent van de resteren de kosten - zou voor het uitvoeren van de voor 1985 opgevoerde projekten een bijdrage van het rijk van globaal 15,5 miljoen nodig zijn; de gemeen ten zouden de resterende 3,5 mil joen moeten opbrengen. Grond-depot Gedeputeerde staten hebben de mi nister ook nader geïnformeerd over hun plannen om tijdelijk verontrei nigde grond in een depot op te slaan. Een dergelijke opslagplaats is vol gens hen nodig omdat nog niet voor alle soorten vervuilde grond een goe de verwerkingsmethode beschikbaar is en ook de hoeveelheid soms te ge ring is voor direkte verwerking. Gs hebben definitief gekozen voor een braakliggend terrein in de direk te omgeving van de regionale vuilstortplaats in het Sloegebied. Verwacht wordt dat half volgend jaar met de aanleg van het depot kan wor den begonnen. Voorlopig wordt uit gegaan van een terrein van drie hektare; daar kan ongeveer 50.000 m3 grond worden opgeslagen. Naar be hoefte kan het depot worden uitge breid tot acht hektare. VLISSINGEN - Het Zeeuwse Ama teur Wijnmakersgilde Luctor et Fer mento werd tijdens de jaarlijkse wedstrijd van de Nederlandse Fede ratie van Amateur wijn- en bierma- kersgilden aangewezen als beste gilde. De wedstrijd werd zaterdag in Vlis- singen gehouden. Mevrouw Elenbaas uit Limburg van het wijngilde Diony- sos werd de kampioen. De dag werd besloten met een grote feestavond in het Schel dekwartier. De prijzen wer den uitgereikt door drs. Th. J. Wester hout, burgemeester van Vlissingen. Het Zeeuwse Amateur Wijnmakers gilde Luctor et Fermento kan terug zien op een geslaagd evenement, waarmee het twee lustrum van dit gilde extra glans is verleend. GOES - ,,De oprichting van de Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen was nodig, omdat er tot dan toe geen enkele vereniging of instelling bestond, onafhanke lijk van de medische wereld, die opkwam voor de belan gen van de patiënten, in welke vorm dan ook". Aan het woord de heer K. W. A. de Regt, sekretaris van het A.V.P. hoofdbestuur vrijdag tijdens de ingebruikneming van het Informatie- en Klachtenburo over de Gezondheids zorg te Goes. De Algemene Vereniging Patiën tenbelangen (A.V.P.) is initiatief neemster van het projekt Informatie- en Klachtenburo over de Gezond heidszorg in dc proefregio Zeeland. De A.V.P. werd in 1975 opgericht, op initiatief van inr. F. G. Huber toen malig burgemeester van Goes. De heer Do Regt memoreerde, dat er voor die tijd wel patiëntenvereni gingen waren, die specifieke belan gen van specifieke patiënten behargigden, zoals bijvoorbeeld: Dia betes Vereniging Nederland, de Alge mene Nederlandse Invalide Bond, Nederlandse Bond van Rheumapa- tiëntenverenigingen, maar deze wa ren. en zijn volgens De Regt, volledig afhankelijk van de medici. ..De medische wereld beheerste volledig de gezondheidszorg, dat wil zeggen: de goed georganiseerde hulp verleners bepaalden wat goed was voor de oatiënt. Er was geen landelij ke vereniging, die de klagende pa tiënt kon helpen, wanneer hij /zij eens niet goed geholpen werd. In die lacune wilde de A.V.P. voorzien en daarin stond zij als landelijke vereni ging alleen en staat zij nog steeds heel alleen in Nederland", aldus dc heer De Regt. Hij memoreerde, dat de groei van de A.V.P. zeer moeizaam is gegaan. omdat de start eigenlijk begon in een volledig niemandsland. Literatuur over en ervaringen met voorgangers van een algemene patiëntenbelange norganisatie, die klachten behandel de onafhankelijk van de medische wereld opereerde, waren er niet. Ook werd de groei van de A.V.P. bemoei lijkt door een gebrek aan mankracht en door de zeer beperkte financiële middelen. Teneinde wat meer financiële armslag te verkrijgen, werd in 1981 een strukturclc subsidie-aanvraag ingediend bij de toenmalige minister van volksgezondheid mevrouw Gar deniers. Op deze aanvraag kwam een negatieve reaktic. In een gesprek met een delegatie van het A.V.P. hoofd bestuur gaf de minister echter aan dat er voor de A.V.P. wel mogelijkhe den waren om in aanmerking te kun nen koinen voor een „projektsubsi- die". Dit bleek de aanzet voor het projekt „klachtenbemiddeling" te zijn. In november 1982 werd de officiële subsidie-aanbrage ten behoeve van een financiële bijdrage voor het on derzoek klachtenwerk ingediend bij het ministerie. Doel van het onder zoek was. voortbouwend op de bin- t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2